Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно
Нов Завет, Кор. 10:23
Графичните карти NVIDIA в последните години не радват обикновения геймер с възможности за овърклок. Вече на платките от 10-та серия алгоритмите за автоматично управление на тактовите честоти на GPU са настроени така, че да изразходват голяма част от резервите на производителност в рамките на изчисленото TDP и възможностите на охлаждащата система. Ускорителите от семейството Turing, от своя страна, окончателно разочароваха овърклокерите, тъй като дори "екстремалните" устройства, проектирани за овърклок с течен азот, — като — всъщност са лишени от функцията за софтуерно управление на волтажа. Последната резервна функция, в която овърклокът все още е жив, остават графичните карти на AMD. С "Radeon" с чипове Polaris и Vega можете да се забавлявате, като в същото време и с противоположната цел — да намалите консумираната мощност чрез undervolting.
Новини също са готови за експерименти. Високата енергийна ефективност, която осигурява архитектурата RDNA и 7nm производствения процес, сама по себе си отваря примамливи перспективи, а и свързващите елементи на референтните графични карти не са толкова лоши, колкото може да изглежда на първи поглед. Те имат здрав VRM с голям запас от ток, и дори повишеното напрежение на захранването на графичния процесор може да се разглежда с положителна гледна точка: има пространство и за овърклок, и за undervolting. Само охладителят се представя слабо, но с това засега — до пристигането на първите партньорски графични карти в средата на август — ще трябва да свикнем. Във всеки случай, слабата система за охлаждане няма да попречи да разберем предварително какво могат чиповете Navi в светлината на последните постижения на овърклокерската мисъл, защото за вас, скъпи читатели, сме готови да понесем шума от турбината на повишени обороти.

Програмните таблици PowerPlay предлагат на Radeon RX 5700 XT работни честоти до 2,3 GHz. Изпитанията с водно охлаждане, проведени от нашите чуждестранни колеги, вече потвърдиха, че дори и не 2,3, а 2,2 GHz – това е напълно постижимо. Овърклокването на базовата версия на Radeon RX 5700 изглежда като безпогрешна инвестиция, тъй като картата работи на първоначално намалени честоти на GPU. Но нека не правим вид, че тези редове са написани преди да проведем собствените си тестове. В условно неограничения овърклокинг на чиповете Navi се оказа, че има по-малко практически смисъл от това, което предполагахме, – поне това важи за топ моделa. Причината за това не е само и не толкова в качеството на охлаждането и консумираната мощност, за които при максимално овърклокване се мисли в последния момент.
Но в останалото експериментите с новите „Radeoni“ предоставиха доста храна за размисъл — както за перспективите на новите GPU на 7 nm технологичен процес, така и за проблемите, които забавят производителността на съвременните потребителски видеокарти на двамата производители. В крайна сметка възникна друга задача: колко може да се намали консумираното мощности на Radeon RX 5700 и RX 5700 XT чрез андерволтинг с минимални загуби в производителността (а следователно, и температурите и нивото на шум)? Оказва се, много повече, отколкото се мислеше в началото.
Термоинтерфейс на референционни видеокарти: графитова подложка вместо термопаста
Преди да започнем с овърклокването, андерволтинга и последващите измервания на производителността на Radeon RX 5700 и RX 5700 XT, нека да затворим един второстепенен въпрос. Известно е, че започвайки от като термоинтерфейс между GPU и радиатора на референционните видеокарти AMD се използва графитова подложка, а не обичайната термопаста. За да направим снимки на печатните платки в първоначалния преглед на ускорителите, демонтирахме охлаждащата система, а термоподложката не оцелялa и се разкъса на парчета. Така че защо да не проверим как се промениха работните параметри на охладителя след замяната на термоинтерфейса с изпитаната паста ARCTIC MX-2.

Графитен уплътнител, избран от AMD за Radeon VII и Navi, се нарича Hitachi TC-HM03 и притежава изключително висока термопроводимост в сравнение с термопастите — 40–90 Вт/(м·K). За сравнение: термопроводимостта на ARCTIC MX-2 е едва 5,6 Вт/(м·K), а при висококачествената паста Thermal Grizzly Kryonaut — 12,5 Вт/(м·K). Сред всички видове термоинтерфейс, използвани за отвеждане на топлина от микрочипове, само течният метал има по-добри характеристики — например, 73 Вт/(м·K) при сплавта Thermal Grizzly Conductonaut. Все пак, има няколко причини, поради които материали като Hitachi TC-HM03 все още не са заменили термопастата в нищо охлаждащи системи. Първо, те са просто скъпи, и второ, получената термопроводимост на интерфейса е обратно пропорционална на неговата дебелина, която при уплътнителя очевидно е по-голяма от тази на термопастата — при условие за адекватно и равномерно притискане на радиатора. Но се казва, че недостатъците на референтните охладители в последния пункт са накарали AMD да се откаже от термопастата първо в Radeon VII, а след това и в ускорителите на чиповете Navi.

Както и да е, графитен уплътнител вече няма в нашите видеокарти, и ето до какво доведе това. Термопастата съвсем не повлия на нивото на шума и стабилните честоти под натоварване (те се промениха едва с 12–37 МГц в теста Crysis 3), но температурите на GPU все пак намаляха — най-високата модел на 3 °С, а кристалът на „обикновения“ Radeon RX 5700 стана по-хладен с цели 13! Изглежда, в тестовия образец първоначално не всичко е било наред със сглобката на охладителната система. Както и да е, сега сме убедени, че Hitachi TC-HM03 вместо обичайната термопаста — това не е проблем, но също така не е напълно чудодейно средство, без което референтните „Радеони“ не могат да се справят. Не ни се наложи дори да засилваме притискателната сила със шайби на винтовете на радиатора, за да компенсираме разликата в дебелината между слоя термопаста и графитен уплътнител. И още по-малко е разумно да я премахвате с надеждата да подобрите овърклокинга на графичния процесор — открито слабото охлаждане на референтните платки с това определено няма да се справи.
Овърклок на Radeon RX 5700 и RX 5700 XT с програмни таблици PowerPlay
Преди описанието на метода, който отключва тактовите честоти, захранващото напрежение и резервната мощност на видео картите с чипове Navi, нека направим стандартно предупреждение. Всеки овърклок, особено много над нормалните характеристики, правите на ваш собствен риск и поемате отговорност за последствията. Никой не гарантира безопасността на чиповете Navi и другите компоненти на видео картата в такива условия.
Сега, ако сте готови да приеме червената хапчета на овърклокинга, можете спокойно да изтеглите и приложите файловете, публикувани от немския ресурс igor’sLAB - за основната версия и за . Те съдържат ключове за регистри на Windows с програмни таблици PowerPlay, задаващи стартовите стойности на интересуващите ни променливи и диапазона, в който е разрешено регулирането им. Тази рецепта работи благодарение на факта, че при инсталиране на драйвера на видео картата AMD в регистъра се записва копие на таблицата PowerPlay от нейния BIOS, но при всяко следващо рестартиране драйверът проверява именно в регистъра. Така се овърклокваха платките с чипове Polaris и Vega. И Navi - въпреки обещанията на AMD да затвори дупката - не стана изключение.

За хакване на PowerPlay е необходимо да се импортира в регистъра един от reg-файловете, подготвени от igor’sLAB, и след това да се рестартира компютърът, но първо е желателно да се изчисти регистъра от всички записи, свързани с видео адаптери, които някога са били в системата, с помощта на програмата Display Driver Uninstaller и последваща чиста инсталация на драйвера. В противен случай е необходимо да се уверите, че reg-файлът сочи към правилния ключ по променливата DriverDesc и при необходимост да се коригира адреса. След импорта в регистъра заменената таблица PowerPlay ще се появи в 16-битовата променлива PP_PhmSoftPowerPlayTable, а за да се върнат настройките, зададени от фърмуера на платката, е достатъчно да я премахнете от регистъра - или ръчно, или с помощта на .

Най-агресивните таблици за Navi чиповете позволяват увеличаване на тактовата честота на графичния процесор Radeon RX 5700 XT до 2300 МГц, напрежението - до 1,25 В и резервната мощност до 90%. Забележете, че цялата схема, която регистрира консумираната мощност на видеокартите AMD, е свързана с регулатора на напрежението на GPU и не взема предвид потреблението на енергия от останалите компоненти на устройството, както и ефективността на преобразуването (в противовес на NVIDIA платите, които измерват тока на шунтите в 12V линии). В резултат на това плъзгачът за наличната мощност в програмата WattMan се отнася само до графичния процесор: при стандартен лимит от 180 Вт, софтуерните таблици PowerPlay позволяват разширяване до 342.
Базовата версия Radeon RX 5700, от своя страна, ще бъде ограничена до 2100 МГц за тактовата честота на ядрото, напрежение от 2,225 В и мощност на графичния процесор 285 Вт (+ 90%). И в двата случая се допуска овърклок на GDDR6 чиповете до 1 ГГц, което съответства на пропускателна способност от 16 Гбит/с на контакт на шината. Жално е само, че все още няма възможност за флашване на Radeon RX 5700 с фърмуера от по-високия модел, за да ги поставите в равни начални условия.

Лимитите за мощност, които станаха достъпни за Radeon RX 5700 и Radeon RX 5700 XT благодарение на софтуерните таблици PowerPlay, изглеждат ужасно. Самата AMD позволява увеличаване на апетитите на GPU на двата модела само до 180 и 270 Вт съответно. Но, странно какво, референсните видеокарти са напълно готови да осигурят толкова високо потребление на енергия - поне що се отнася до регулатора на напрежението. VRM на референсните платки включва 6-7 силови етапа на ON Semiconductor FDMF3170 с номинален ток от 70 А на всеки. Такива мощни и качествени компоненти досега се срещаха само в GeForce RTX 2080 Ti и Radeon VII. За сравнение: ускорителите Founders Edition на TU106 чиповете (GeForce RTX 2060, RTX 2060 SUPER и RTX 2070) разполагат само с шест силови каскада по 55 А.

Въпреки това, нашето предупреждение все още остава в сила. MOSFET-ите на регулятора на напрежението не са единствените устройства на печатната платка, които ще бъдат подложени на повишено натоварване. В частност, това важи за самия графичен процесор Navi 10, на който за овърклок извън 2 ГГц е необходимо доста високо напрежение в сравнение с стандартите на 7nm чиповете.
За да установите тактовата честота на Radeon RX 5700 XT на 2160 МГц, трябваше да използвате целия резерв на напрежение, което в наличните таблици PowerPlay достига до 1,25 V. И Radeon RX 590, и дори Radeon RX Vega 64 с водно охлаждане (става въпрос за чипове, произведени по нормата 12 и 14 нм) работят с по-ниско напрежение. За основната версия Radeon RX 5700 вече сме спокойни: овърклокът на GPU достигна границата от 2100 МГц, но за постигане на стабилност е достатъчно по-ниско захранващо напрежение в сравнение с XT на стандартна честота от 2010 МГц — 1,093 V. По своите работни параметри Radeon RX 5700, обработен с помощта на софтуерните таблици PowerPlay, всъщност е XT с едновременно овърклокване, по-голям запас от мощност и undervolting.
![]() | ![]() |
Овърклокването на оперативната памет GDDR6 до границата от 1000 МГц на двете платки се оказа невъзможно. В случая с по-високия модел, оборудван с чипове Samsung K4Z80325BC-H14, дори трябваше да се жертват постиженията, които получихме в основния преглед, и да се задоволим с реалната пропускна способност от 14,4 Гбит/с. Radeon RX 5700, от друга страна, даде възможност за овърклок на паметта (чипове Micron 9GA77 D9WCW) по-добре, отколкото преди — до 14,8 Гбит/с. Изглежда, че при монтажа на системата за охлаждане на тази карта наистина е имало някакви проблеми.
Ключовият фактор за решителните експерименти с чиповете Navi е усиленото охлаждане. В бъдеще този въпрос ще решат партньорите на AMD, а засега в нашето разположение има само референтни видео карти, така че просто трябва да пуснем турбината на максимални обороти — това е единственият начин да задържим температурата в най-горещата точка на ядрото (Junction Temperature), на която автоматика на видеокартата разчита, в пределите на 110 °C, след което започва аварийно рестартиране на тактовите честоти.
И допълнителен въздух за оперативната памет под референтния охладител не би се навил. За разлика от повечето ускорители NVIDIA, Radeon RX 5700 (XT) предава данни за температурата на GDDR6 през API, които могат да се наблюдават в GPU-Z и вUtilities за овърклокване. Дори при стандартни настройки, паметта се нагрява до 78–82 °C, което е доста висока температура — поне за чиповете Micron, проектирани да работят при условия до 95 °C (спецификациите на Samsung не можахме да открием). Не е нужно да се притеснявате за регулатора на напрежението. При енергийните каскади FDMF3170 КПД-то е толкова добро, че температурата под натоварване не превишава 68 °C на платката XT и 63 °C на „обичайната“ Radeon RX 5700 — дори при положение, че в общата охладителна система GPU всъщност загрява собственото си VRM, а не обратното.
|
|
Андерволтинг
В първоначалния преглед на Radeon RX 5700 и Radeon RX 5700 XT вече отбелязахме, че на двете платки графичните процесори работят с излишно захранващо напрежение. Изглежда, че AMD отново реши да разгони чиповете на всяка цена преди пускането в продажба и се застрахова с повишено напрежение заради неизбежната променливост в качеството на силиконовите чипове. А през времето на Radeon RX 480 компанията обещаваше да намали излишното напрежение, за да не нагрява въздуха без причина. И до днес ни останаха слайдове от 2016 година с тези декларации.

За щастие, това, което инженерите на AMD не направиха, купувачът на видеокартата може да изпълни сам. В първите опити за андерволтинг на Radeon RX 5700 и Radeon RX 5700 XT се стремяхме да не пропуснем нито един FPS в играта и вече тогава постигнахме значително намаление на консумираната мощност. Но шумът на референтната охладителна система ни подтиква да действаме по-активно. За да намерим златната среда между производителността и мощността, връщайки Navi на оптимално място в кривата на енергийната ефективност, трябва да преместим пикова честота на GPU надолу заедно с захранващото напрежение. При Radeon RX 5700 XT намалихме граничната честота на ядрото от 2010 до 1860, а работното напрежение — от 1,193 до 0,991 В. Разбира се, определени загуби в производителността в този случай са неизбежни, но не толкова големи, колкото може да се предположи от пиковите честоти — за това скоро ще се уверим.
Стандартните параметри на по-евтината версия на Radeon RX 5700 вече са близо до комфортната зона на чипа Navi, но допълнителна оптимизация все още е възможна. За да се намали захранващото напрежение на GPU от 0,979 до 0,839 В, е достатъчно да се остане на максималната честота от 1700 МГц вместо на оригиналните 1750.
|
|
Тактови честоти под натоварване, енергийна консумация, температура, ниво на шум
Според предварителните измервания в Crysis 3 и работните параметри в съвременни игри, софтуерните таблици PowerPlay свършиха работата си. С средна честота на GPU от 1864 МГц, която Radeon RX 5700 XT поддържа в 12 тестови игри, старшият Navi скочи до 2100 МГц, а моменталната честота достига до 2141 МГц. Делтата на тактовите честоти е в диапазона от 153 до 305 МГц в зависимост от конкретното приложение и в относително изражение е 8–17%.
Но, както се очакваше, цялата енергийна ефективност на Navi при такова овърклокване рязко се влоши. Чипът практически непрекъснато работи под откровено страшното напрежение от 1,245 В (такова напрежение беше необходимо преди седем години за овърклок на графични процесори Tahiti, построени по нормата от 28 нм), а консумацията на мощност в Crysis 3 достигна 325 вместо 222 Вт в стандартен режим. Не напразно пуснахме референтната турбина на максимални обороти: температурата на GPU по крайния датчик дори спадна от 80 на 77 °C, а на чиповете GDDR6 — от 82 на 78 °C. Но показателят на горещата точка (Junction Temperature) все пак се увеличи от 92 на 101 °C — само на крачка от отметката от 110 °C, след която започва автоматичното тротлиране.
Шумът на охлаждащата система, работеща на скорост около 4500 об/мин, макар и да е приятен за ухото на истинския овърклокър, за постоянна експлоатация е напълно неприемлив. Овърклокнатата до предела Radeon RX 5700 XT явно има нужда от по-мощен охладител — желателно е нещо с три слота и няколко вентилатора, а още по-добре СВО. За щастие, водоблоковете за референтни платки вече се предлагат в продажба.
| Работни параметри под натоварване (Crysis 3) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Видеокарта | Настройки | Тактовата честота на GPU, МГц | Захранващо напрежение на GPU, В | Честота на въртене на вентилаторите, об/мин (% от макс.) | |||
| Средн. | Макс. | Предел | Средн. | Макс. | Средн. | ||
| AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 МГц, 8 Гбайт) | Термопаста ARCTIC MX-2 | 1816 | 1833 | 2010 | 1,083 | 1,193 | 2100 (43%) |
| AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 МГц, 8 Гбайт) UV | Термопаста ARCTIC MX-2, -201 мВ vCore | 1807 | 1812 | 1860 | 0,993 | 0,993 | 1836 (38%) |
| AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 МГц, 8 Гбайт) | Термопаста ARCTIC MX-2, +58 мВ vCore | 2100 | 2106 | 2160 | 1,245 | 1,250 | 4533 (100%) |
| AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 МГц, 8 Гбайт) | Термопаста ARCTIC MX-2 | 1652 | 1665 | 1750 | 0,952 | 0,981 | 1535 (32%) |
| AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 МГц, 8 Гбайт) UV | Термопаста ARCTIC MX-2, -140 мВ vCore | 1637 | 1641 | 1701 | 0,843 | 0,843 | 1263 (26%) |
| AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 МГц, 8 Гбайт) | Термопаста ARCTIC MX-2, +113 мВ vCore | 2033 | 2037 | 2100 | 1,093 | 1,093 | 4473 (100%) |
Прим.: измерване на всички параметри се извършва след загряване на GPU и стабилизиране на тактовите честоти.
Базовата модел Radeon RX 5700 благодарение на софтуерните таблици PowerPlay се разгони още по-добре, а и по съвкупност от останалите параметри изглежда по-жизнеспособно. Вместо средна устойчивост от 1683 МГц в тестовите игри получихме 2053, а разликата в честотите при пренапрежение и стандартен режим варира в диапазона от 325 до 353 МГц (19–21 %). Разгърнатият RX 5700 работи по-високо от стандартното XT ниво, но захранващото напрежение в същото време е почти същото — 1,093 В. Увеличението на мощността от 187 до 250 Вт — това, разбира се, не е радостна новина, но ако сравним двете видеокарти при пренапрежение, то по-високият модел печели само 72 МГц по средни игрови честоти, а консумира вече с 75 Вт повече. Ето какви жертви дава всеки мегахерц, когато кристалът работи в близост до своя честотен предел. За Navi 10 зоната на стремително намаляваща печалба започва около 2 ГГц, а всичко над 2,1 ГГц представлява по-скоро академичен, отколкото практически интерес.
Забележете, че и видеокартите на NVIDIA също буксуват на нивото малко над 2 ГГц при захранващо напрежение, сравнимо с това на Radeon RX 5700, въпреки че чиповете Turing не разполагат с толкова фин фотолитографски процес, колкото 7-нанометровия Navi. Но все пак, увеличаването на плътността на транзistors, осигурено от новия техпроцес на TSMC, все още не означава, че захранващото напрежение (особено извън типичните условия на работа) винаги трябва да бъде по-ниско.

Прим.: Мощността на видеокартите се регистрира отделно от CPU и други компоненти на PC с помощта на амперметър JUNTEK VAT-1050. За да се измерва едновременно токът, преминаващ през терминалите за допълнително захранване и слота на дънната платка, видеокартата се свързва чрез твърд райзер PCI Express x16, в който захранващите линии са прекъснати и изведени на отделен кабел.
Подобрено охлаждане при максимални обороти на турбината не е толкова наложителна необходимост за овърклок на Radeon RX 5700, както е в случая с XT, и по-скоро е било нужно за резерв, за да не се сблъскаме с тротлинг. В теста Crysis 3 максималната температура на GPU по ръбовия датчик падна от 81 до 66 °C, Junction Temperature остана на ниво 79–80, а чиповете GDDR6 не се нагряваха над 72 °C. Но дори и за постоянна експлоатация на овърклокнат Radeon RX 5700 под референтния охладител, не е необходимо да търпим ревящата турбина, въртяща се на 4500 об/мин, но все пак ще са необходими някои манипулации с крива, управляваща вентилатора (в крайна сметка, той консумира 14 % повече мощност от XT в стандартен режим). От любопитство пуснахме Crysis 3 на Radeon RX 5700 с овърклок и увеличен резерв на мощността без никакви промени в автоматичната система за охлаждане, но нищо позитивно не се получи: доста бързо графичният процесор се загря до 90 °C по ръбовия датчик и до 107 в горещата точка. Чиповете RAM надвишиха изчислените параметри с температура 98 °C и в резултат операционната система замръзна, без възможност да се възстановят процесите на драйвера на видеокартата — както обикновено се случва при срив на оперативната памет на GPU.

Чрез андерволтинг и двете видеокарти преминаха с приемливи загуби в тактовите честоти. Прагът на честотата на ядрото в Radeon RX 5700 XT беше намален с 200 MHz, но само в три от дванадесет тестови игри средните честоти пострадаха повече от 100 MHz. Разликата варира в диапазона между –142 и +11 MHz (понякога андерволтингът предизвиква автоматичен овърклок в рамките на стандартното TDP), а средната дельта е 64 MHz (3 % от стандартното ниво). Само средната пикова честота се измести надолу веднага с 107 MHz. Затова и консумираната мощност на видеокартата с понижено напрежение и честоти успя да бъде намалена от 219 на 191 W. Жалко е, че на температурата на GPU това оказа слабо влияние — разликата е 3 °C, а вентилаторът все още работи доста шумно: на нивото на базовия модел RX 5700 в стандартен режим.
Забелязването на андерволтинга на Radeon RX 5700 е още по-трудно в сравнение с XT, що се отнася до честотите на тактовите под натоварване. Средната честота на GPU в игрите е намалена с 35–61 МГц (3 %), а максималната — с 43 МГц. Но най-важното е, че потреблението на мощност на RX 5700 под натоварване в Crysis 3 вече възлиза не на 187, а на 157 W: дори GeForce RTX 2060 SUPER консумира повече. Що се отнася до системата за охлаждане, няма никакви оплаквания: температурата на GPU остана същата, а нивото на шума е по-ниско от това на по-малките видео карти Founders Edition.

Производителност след овърклок и андерволтинг
За оценка на игровата производителност се ограничихме до тестове при резолюция 1440p: в този режим Radeon RX 5700 и RX 5700 XT вече не се натъкват на производителността на централния процесор, а при 4K при максимални настройки за качество на графиката видео картите от този клас понякога дават толкова нисък фреймрейт, че е невъзможно да се проведе сравнение на резултатите с необходимата точност. И как вероятно вече сте се досетили от намеците, разпръснати в теоретичната част на прегледа, овърклокингът на чиповете Navi не донесе съвсем онези резултати, на които може да се разчита, гледайки чистите тактови честоти.
Radeon RX 5700 XT, въпреки средния ръст на тактовата честота на GPU от 13 % (и мощност от 106 W), получи само 5 % допълнителни FPS. Ако анализираме параметрите в отделни игри, в среднем само 44 % от теоретичната производителност, която донесе овърклокването, намери израз в тестовите резултати. По-лошо, минималният фреймрейт, измерен по 1-ви процентил на разпределението на времето на кадъра, в редица игри дори намаля. С овърклокването на Navi явно нещо е тръгнало не така, но в тактовите честоти сме уверени — по енергопотреблението е видно. Основната причина, която би могла да обясни разочароващите резултати, е дефицитът на пропускна способност на оперативната памет (ПСП), тъй като при по-малкия модел производителността тясно корелира с тактовите честоти.
| AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 МГц, 8 Гбайт) | AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 МГц, 8 Гбайт) | Промяна на средната тактова честота на GPU, МГц | Промяна на средната честота на смяна на кадрите | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 801 | 1 913 | 2 104 | 2 125 | +302 (17%) | +2% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 955 | 1 970 | 2 108 | 2 117 | +153 (8%) | +2% |
| Battlefield V | 1 893 | 1 919 | 2 078 | 2 118 | +184 (10%) | +6% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 848 | 1 883 | 2 105 | 2 131 | +257 (14%) | +11% |
| Far Cry 5 | 1 790 | 1 915 | 2 094 | 2 115 | +305 (17%) | +7% |
| Final Fantasy XV | 1 889 | 2 014 | 2 109 | 2 141 | +220 (12%) | +8% |
| GTA V | 1 926 | 1 954 | 2 094 | 2 111 | +168 (9%) | +6% |
| Metro Exodus | 1 824 | 1 906 | 2 094 | 2 114 | +270 (15%) | +5% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 892 | 1 960 | 2 106 | 2 133 | +215 (11%) | +2% |
| Strange Brigade | 1 865 | 1 911 | 2 101 | 2 114 | +236 (13%) | +8% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 815 | 1 852 | 2 099 | 2 128 | +284 (16%) | +3% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 868 | 1 922 | 2 107 | 2 135 | +239 (13%) | +3% |
| Макс. | 1 955 | 2 014 | 2 109 | 2 141 | +305 (17%) | +11% |
| Средн. | 1 864 | 1 927 | 2 100 | 2 124 | +236 (13%) | +5% |
| Мин. | 1 790 | 1 852 | 2 078 | 2 111 | +153 (8%) | +2% |
Radeon RX 5700 постигна 13-процентно увеличение на честотата на кадрите при среден ръст на тактовите честоти от 21 % — вече 63 % допълнителна изчислителна мощност достигнаха до бенчмарковете. Трябва да се отбележи, че оперативната памет Micron на платката RX 5700 се овлажни по-добре от чиповете Samsung при Radeon RX 5700 XT (14,8 срещу 14,4 Гбит/с), но лошото мащабиране на FPS при овърклокинга на топ модела Navi едва ли може да се припише на разликата от 3 % ПСП. Ето при Radeon VII, например, практически в пропорция 1:1 с тактовите честоти на GPU, тъй като пропускателната способност на четирите стека HBM2 е значително по-висока в сравнение с 256-битовата шина GDDR6, и те успешно се овлажняват.
| AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 МГц, 8 Гбайт) | AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 МГц, 8 Гбайт) | Промяна на средната тактова честота на GPU, МГц | Промяна на средната честота на смяна на кадрите | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 672 | 1 696 | 2 026 | 2 057 | +353 (21%) | +14% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 695 | 1 703 | 2 039 | 2 049 | +344 (20%) | +14% |
| Battlefield V | 1 673 | 1 684 | 1 998 | 2 021 | +325 (19%) | +10% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 687 | 1 695 | 2 033 | 2 039 | +346 (21%) | +14% |
| Far Cry 5 | 1 676 | 1 687 | 2 022 | 2 049 | +346 (21%) | +9% |
| Final Fantasy XV | 1 692 | 1 719 | 2 040 | 2 075 | +348 (21%) | +16% |
| GTA V | 1 683 | 1 695 | 2 026 | 2 038 | +343 (20%) | +12% |
| Metro Exodus | 1 669 | 1 693 | 2 018 | 2 041 | +349 (21%) | +13% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 690 | 1 700 | 2 036 | 2 046 | +346 (20%) | +14% |
| Strange Brigade | 1 684 | 1 694 | 2 031 | 2 057 | +347 (21%) | +12% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 678 | 1 691 | 2 031 | 2 109 | +353 (21%) | +13% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 689 | 1 697 | 2 033 | 2 049 | +344 (20%) | +15% |
| Макс. | 1 695 | 1 719 | 2 040 | 2 109 | +353 (21%) | +16% |
| Средн. | 1 683 | 1 696 | 2 028 | 2 053 | +345 (21%) | +13% |
| Мин. | 1 669 | 1 684 | 1 998 | 2 021 | +325 (19%) | +9% |
Но не бива да се подиграваме на Radeon RX 5700 XT и разработчиците на AMD, че Видеокартата няма достатъчна ПСП. Ако вземем данните на ускорителите NVIDIA от семейството GeForce RTX 20 и сравним теоретичната изчислителна мощност с игровите FPS, лесно можем да забележим, че колкото по-голям е GPU, толкова повече гигафлопа се губи. Ограничената скорост на оперативната памет може да е изиграла съществена роля в това, тъй като всички модели на база TU106 и TU104, с изключение на GeForce RTX 2060, имат една и съща конфигурация на RAM, а най-значителният скок в съотношението на теоретичната производителност и резултатите в игрите се случва именно между RTX 2060 и RTX 2060 SUPER: базовият модел има 192-битова шина памет, а SUPER — 256-битова. И не е чудно, че NVIDIA вече пусна в употреба чиповете GDDR6 с пропускателна способност 16 Гбит/с на платките GeForce RTX 2080 SUPER.
Radeon RX 5700 XT явно просто разкри проблема, с който се сблъскват и двамата производители на графични процесори, тъй като нито един чип NVIDIA не може да бъде овърклокиран толкова много без хардуерни модификации (с изключение на “елитните” платки, за които се издават фърмуери и софтуер само по специална заявка). Все пак, част от вината за сълзите на овърклокърите вероятно лежи и на софтуерния екип на Radeon Technologies Group. Проблемите с равномерния темп на рендеринг на кадрите при Navi съществуват дори при стандартни тактови честоти. Освен това RDNA е напълно нова графична архитектура и усъвършенстването на драйвера до премиерата на 5000-та серия AMD, както обикновено при тази компания, не е успяло.
| AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 МГц, 8 Гбайт) | AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 МГц, 8 Гбайт) UV | Промяна на средната тактова честота на GPU, МГц | Промяна на средната честота на смяна на кадрите | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 801 | 1 913 | 1 804 | 1 819 | +3 (0%) | −2% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 955 | 1 970 | 1 813 | 1 826 | -142 (7%) | −6% |
| Battlefield V | 1 893 | 1 919 | 1 782 | 1 794 | -112 (6%) | −4% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 848 | 1 883 | 1 805 | 1 812 | -43 (2%) | 0% |
| Far Cry 5 | 1 790 | 1 915 | 1 801 | 1 811 | +11 (1%) | 0% |
| Final Fantasy XV | 1 889 | 2 014 | 1 793 | 1 914 | -96 (5%) | −2% |
| GTA V | 1 926 | 1 954 | 1 796 | 1 810 | -130 (7%) | 0% |
| Metro Exodus | 1 824 | 1 906 | 1 786 | 1 805 | -38 (2%) | 0% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 892 | 1 960 | 1 805 | 1 812 | -87 (5%) | −2% |
| Strange Brigade | 1 865 | 1 911 | 1 807 | 1 815 | -58 (3%) | −2% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 815 | 1 852 | 1 799 | 1 805 | -17 (1%) | +2% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 868 | 1 922 | 1 805 | 1 812 | -63 (3%) | 0% |
| Макс. | 1 955 | 2 014 | 1 813 | 1 914 | +11 (1%) | +2% |
| Средн. | 1 864 | 1 927 | 1 799 | 1 820 | -64 (3%) | −1% |
| Мин. | 1 790 | 1 852 | 1 782 | 1 794 | -142 (7%) | −6% |
| AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 МГц, 8 Гбайт) | AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 МГц, 8 Гбайт) UV | Промяна на средната тактова честота на GPU, МГц | Промяна на средната честота на смяна на кадрите | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | Средна тактова честота на GPU, МГц | Макс. тактова честота на GPU, МГц | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 672 | 1 696 | 1 638 | 1 653 | -35 (2%) | −5% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 695 | 1 703 | 1 650 | 1 658 | -45 (3%) | +2% |
| Battlefield V | 1 673 | 1 684 | 1 629 | 1 638 | -44 (3%) | −3% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 687 | 1 695 | 1 641 | 1 645 | -46 (3%) | −3% |
| Far Cry 5 | 1 676 | 1 687 | 1 627 | 1 641 | -49 (3%) | −1% |
| Final Fantasy XV | 1 692 | 1 719 | 1 639 | 1 673 | -53 (3%) | −2% |
| GTA V | 1 683 | 1 695 | 1 639 | 1 650 | -44 (3%) | −2% |
| Metro Exodus | 1 669 | 1 693 | 1 629 | 1 643 | -40 (2%) | 0% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 690 | 1 700 | 1 630 | 1 651 | -61 (4%) | −2% |
| Strange Brigade | 1 684 | 1 694 | 1 642 | 1 653 | -42 (2%) | −2% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 678 | 1 691 | 1 641 | 1 676 | -37 (2%) | −2% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 689 | 1 697 | 1 644 | 1 650 | -46 (3%) | −4% |
| Макс. | 1 695 | 1 719 | 1 650 | 1 676 | -35 (2%) | +2% |
| Средн. | 1 683 | 1 696 | 1 637 | 1 653 | -45 (3%) | −2% |
| Мин. | 1 669 | 1 684 | 1 627 | 1 638 | -61 (4%) | −5% |
Но ако производителността на Navi в игрите не се мащабира добре с увеличаването на тактовата честота, е справедливо да се твърди и обратното: можем да намалим честотите, но да запазим производителността на същото ниво. В резултат на андерволтинга с намалени пикова честота, и двете модификации на Radeon RX 5700 загубиха средно 1–2 % FPS и дори в най-лошия случай само 5 %. Такива скромни загуби напълно оправдават спестяването от 28–30 Вт консумирана мощност и намаленото ниво на шум.
![]() | ![]() |
Източник: 3dnews.ru








