Шестиядерните процесори Ryzen 5 добиха широко признание дълго преди AMD да премине към микроархитектура Zen 2. И двете поколения на шестиядерните Ryzen 5 станаха достатъчно популярен избор в своя ценови сегмент благодарение на политиката на AMD: да предлага на потребителите по-развита многонишкова производителност, отколкото могат да осигурят процесорите на Intel, на същата или дори по-ниска цена. Процесорите на AMD от 2017-2018 година в ценовия диапазон от 200-250 долара не само че имаха шест изчислителни ядра, но също така поддържаха технологията за виртуална многоядреност SMT, което им позволяваше да изпълняват до 12 потока одновременно. Тази тяхна способност се оказа много важен коз в съперничеството с Core i5: в много изчислителни задачи Ryzen 5 от първите поколения наистина превъзхождаха вариантите, които по онова време предлагаше Intel.
Но за безусловно лидерство в своята категория това им беше явно недостатъчно. Игровите тестове разкриха една и съща неприятна за AMD картина: нито първото, нито второто поколение на шестиядерните Ryzen 5 не можеше да състави достойна конкуренция на представителите на серията Intel Core i5. В съвременните игри производителността на видеокартите от среден клас, включително GeForce RTX 2060 и GeForce GTX 1660 Ti, значително ограничава дори , да не говорим за това, че за по-бързи GPU такива процесори са категорично противопоказани. С други думи, процесорите на AMD от предишните поколения бяха просто изключени от висококласните игрални конфигурации.
Но това ревю нямаше да се появи на нашия сайт, ако не беше времето за големи промени, тъй като в асортимента на AMD вече има следващото, трето поколение процесори Ryzen. Вече имахме възможността не веднъж да се учудим колко успешна се оказа , която пристигна миналия месец в потребителските процесори AMD: на нашия сайт има ревюта и , и . Но днес ще разгледаме как тази микроархитектура може да се впише в по-простите процесори – с шест изчислителни ядра – именно в тези чипове, които потребителите обичат заради съчетанието на достатъчна производителност за повечето случаи и сравнително ниска цена.

Новите Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 наистина имат добри шансове да спечелят титлата на най-добрите процесори за игрови конфигурации от "оптимален" клас (според терминологията на нашия ""), тоест такива, които осигуряват достатъчна кадрова честота при резолюции Full HD и WQHD. Новинките разполагат не само с нова микроархитектура с увеличена с 15% специфична производителност, но и с редица други подобрения, обусловени от използването на 7-нанометровия производствен процес на TSMC и принципиално нов чиплетен дизайн. Например, повишените тактови честоти, намаленото топлоотделяне и по-гъвкав и всестранен контролер на паметта.
В резултат, от Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 можем да очакваме не само безусловно превъзходство над конкурентните процесори с цена от 200-250 долара при създаване и обработка на цифрово съдържание, но и много по-важни постижения от гледна точка на масовия потребител: отстраняване на предишното изоставане от Core i5 при игрови натоварвания. Доколко тези очаквания ще се оправдаят, ще видим в този преглед.
Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 в детайли
Семейството на процесорите Ryzen 5 преди включваше продукти от три принципно различни категории. В него имаше както шестоядрен, така и четириядрен представител, а също така четириядрени процесори с вградено графично ядро. Но с преминаването към моделни номера от четвърта хиляда, номенклатурата се опрости: в момента не съществуват четириядрени Ryzen 3000 с микроархитектура Zen 2, а сред новите Ryzen 5 има само един четириядрен процесор – хибридният чип Ryzen 5 3400G с интегрирана графика Vega, базиран на микроархитектурата Zen+.

Ако не се вземат предвид APU, които се различават както концептуално, така и архитектурно от "класическите" Ryzen, в продуктовата гама на AMD има само два варианта Ryzen 5 - шестядрените Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600. По същество тези процесори са много подобни един на друг. Ако говорим за формалните характеристики, единствената разлика между тях е 200 мегахерца в тактовата честота, докато по отношение на цената Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 се различават много повече – с цели 25 %. Обяснението не е толкова в по-високата производителност на по-високия шестядрен вариант, а в това, че той е с по-голям и ефективен охладител Wraith Spire, в сравнение с простия Wraith Stealth на по-ниския модел.

Все пак експлоатацията на Ryzen 5 3600 със стандартната компактна система за охлаждане изглежда напълно приемлива, тъй като термалният пакет на този процесор е формално установен на 65, а не на 95 W.
| Ядра/потоки | Базова честота, МГц | Турбо честота, МГц | L3 кеш, MB | TDP, W | Чиплети | Цена | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 9 3950X | 16/32 | 3,5 | 4,7 | 64 | 105 | 2×CCD + I/O | $749 |
| Ryzen 9 3900X | 12/24 | 3,8 | 4,6 | 64 | 105 | 2×CCD + I/O | $499 |
| Ryzen 7 3800X | 8/16 | 3,9 | 4,5 | 32 | 105 | CCD + I/O | $399 |
| Ryzen 7 3700X | 8/16 | 3,6 | 4,4 | 32 | 65 | CCD + I/O | $329 |
| Ryzen 5 3600X | 6/12 | 3,8 | 4,4 | 32 | 95 | CCD + I/O | $249 |
| Ryzen 5 3600 | 6/12 | 3,6 | 4,2 | 32 | 65 | CCD + I/O | $199 |
На фона на другите процесори Ryzen 3000, шестядрените представители се отличават не само с по-малкия брой изчислителни ядра, но и с малко по-ниски честоти. Това обаче изобщо не намалява тяхната привлекателност. Достатъчно е да се спомене, че новият Ryzen 5 3600 по паспортни честоти съответства на по-високия шестядреник от предишното поколение, Ryzen 5 2600X, но освен това притежава значително по-прогресивна микроархитектура Zen 2, която има подобрен с 15 % показател IPC (брой изпълнявани инструкции на такт). Всичко това означава, че новите Ryzen 5 със сигурност ще бъдат значително по-продуктивни от своите предшественици.

Както и осемядрените ново поколение, Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 са построени по двучиплетна схема и се състоят от един чиплет с изчислителни ядра (CCD) и чиплет за вход/изход (cIOD), свързани помежду си чрез шина Infinity Fabric от второ поколение. Базовият чиплет CCD в тези процесори не се различава от този, използвания в по-високите модели 7-нанометров микропроцесор, произведен на мощности TSMC. Той включва два четириядрени комплекса CCX (Core Complex), но в случая с Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 в всеки от тях е деактивирано по едно ядро.

Изключването на ядра не е оказало влияние върху обема на третичната кеш памет. Всеки CCX процесор с микроархитектура Zen 2 разполага с 16 МБ L3 кеш – и целият този обем е наличен в Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600. С други думи, и двата шестоядрени процесора имат 32-мигебайтов L3 кеш, който е удвоен в сравнение с предишното поколение Ryzen.

Стандартен за шестоядрените и cIOD чиплет. Този кристал съдържа контролер за памет, логика за Infinity Fabric, контролер за шина PCI Express и елементи на SoC и се произвежда в мощности на GlobalFoundries по 12 nm производствен процес. Пълната унификация на съставните части на шестоядрените с по-високите модели Ryzen 3000 означава, че те наследяват всички предимства на своите по-големи братя: безпроблемна подкрепа за бърза DDR4 памет, възможност за асинхронно тактуване на шината Infinity Fabric и поддръжка на шина PCI Express 4.0 с удвоена пропускателна способност.

За подробни тестове взехме и двата нови шестоядрени процесора: Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600. Въпреки това, както се оказа, можеше да се ограничим и до един модел. На практика разликите в работата на Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 са дори по-малки, отколкото са отразени в спецификациите.

Ето как реално се разпределят работните честоти на Ryzen 5 3600X в Cinebench R20 при натоварване на различен брой изчислителни ядра.

Работните честоти варират от 4,1 до 4,35 GHz. При Ryzen 5 3600 ситуацията е подобна, но с определени спецификации, които ограничават горната граница, поради което диапазонът на честотите е малко по-нисък – от 4,0 до 4,2 GHz. Въпреки това, например, при 50% натоварване на изчислителните ресурси Ryzen 5 3600X се оказва по-бърз от по-моделната версия само с 25-50 MHz.

В допълнение, от графиките може да се изведе и още едно интересно наблюдение. Дори при натоварване на всички ядра, шестоядрените процесори AMD от ново поколение успяват да поддържат честоти над 4,0-4,1 GHz. Това означава, че алтернативите, предлагани от Intel в същия ценови клас, вече нямат съществено преимущество по отношение на тактовата честота. Например, дори най-високият шестоядрен Core i5-9600K при пълно натоварване на всички ядра работи само на честота 4,3 GHz, а популярният Core i5-9400 изцяло намалява своята честота до 3,9 GHz при активиране на всички ядра. Така се получава, че от спецификациите гледна точка, Core i5 наистина няма никакви убедителни предимства пред Ryzen 5. Алтернативите, предлагани от AMD, поддържат едновременно изпълнение на два пъти повече потоци благодарение на технологията SMT, имат три и половина пъти по-голям L3 кеш, официално са съвместими с DDR4-3200 SDRAM и освен това могат да работят с видеокарти и NVMe устройства по шина PCI Express 4.0.
Вярно е, че по отношение на поддръжката на PCI Express 4.0 трябва да се направи важно уточнение. Тя е налична само на дънни платки, изградени на набор от логика X570, които стоят сравнително скъпо и едва ли ще бъдат чести спътници на Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600. С по-старите и по-евтини Socket AM4 платки на чипсетите X470 и B450, новите шестоядрени процесори ще могат да осигурят работа на външния интерфейс само в режим PCI Express 3.0.
Но най-важното е, че въпреки това ограничение, новите процесори все пак са работоспособни със стари платки след актуализация на BIOS (подходящите версии трябва да се основават на библиотеките AGESA Combo-AM4 1.0.0.1 и по-късно). И това със сигурност ще заинтересува не само привържениците на икономичния подход при избора на конфигурация на персонален компютър, но и много напреднали потребители, защото всъщност платките на базата на X570 изглеждат значително преоценени.
Дънната платка на X570 не е задължителна.
Новият набор логика X570, представен от AMD заедно с процесорите Ryzen 3000, създава впечатление, че този чипсет е най-подходящият вариант за новите CPU. И всъщност, въпреки че чиповете Ryzen 3000 продължават да използват същия сокет AM4, който и техните предшественици, и са съвместими с значителен брой предишно издадени дънни платки за тази платформа, определени предимства на архитектурата Zen 2 могат да се разкрият само при инсталиране на Ryzen 3000 в дънни платки от ново поколение. По-точно, само платки на базата на X570 могат да предложат поддръжка на шина PCI Express 4.0 с удвоена пропускна способност, а в платки от предходните поколения активирането на PCI Express 4.0 няма да е възможно. Маркетинговият отдел на AMD много акцентира на важността на тази функционалност, което може да остави впечатление, че използването на стари платки с нови процесори е решение, което носи негативни последствия.

Но всъщност необходимостта от поддръжка на PCI Express 4.0 в момента предизвиква големи съмнения. Съществуващите игрови видеокарти с този бърз интерфейс (а те са само две: Radeon RX 5700 XT и RX 5700) не получават никакви значителни предимства в производителността от увеличената пропускна способност на интерфейса. NVMe дисковете, работещи чрез PCI Express 4.0, също имат много ограничено разпространение в момента. Освен това всички те са базирани на доста слаб контролер Phison PS5016-E16 и изостават в реалната производителност от най-добрите дискове с интерфейс PCI Express 3.0, тоест реално смисълът от тяхното приложение е ограничен. Следователно, поддръжката на PCI Express 4.0 в X570 е просто подготвителен елемент с незначителна полезност в текущите условия.
Дали това означава, че закупуването на платки, базирани на X570, е лишено от практическо значение? В никакъв случай: в допълнение към новата версия на PCI Express, този чипсет предлага забележително подобрени възможности за реализиране на други външни интерфейси. В него са заложени повече линии PCI Express за допълнителни устройства и слотове за разширение, а също така поддържа и повече бързи портове USB 3.1 Gen2.

Ето как изглеждат основните му характеристики в сравнение с параметрите на чипсетите от предишото поколение:
| X570 | X470 | B450 | |
|---|---|---|---|
| PCIe интерфейс | 4.0 | 2.0 | 2.0 |
| Брой PCIe линии | 16 | 8 | 6 |
| USB 3.2 Gen2 портове | 8 | 2 | 2 |
| USB 3.2 Gen1 портове | 0 | 6 | 2 |
| USB 2.0 портове | 4 | 6 | 6 |
| SATA портове | 8 | 8 | 4 |
Така решенията на новия чипсет просто трябва да имат значително по-широки и по-съвременни възможности.
Освен това, съществува и още един важен аргумент в полза на платформата X570. Факт е, че дънните платки, базирани на този чип, са проектирани с оглед на процесорите Ryzen 3000 от самото начало, докато дъното на предишните поколения е било създадено в момент, когато по-високите процесори Ryzen имат не повече от осем ядра и максимален топлинен пакет от 95 W. Затова само в новите платки наистина е било отчетено, че сокет AM4 процесорите могат да имат до шестнадесет изчислителни ядра и повишени енергийни нужди, а също и че настоящите процесори не са ограничени от изкуствени ограничения по честотата на паметта. С други думи, дизайните на новите платки получиха допълнителни оптимизации: най-малко, подобрена трасировка на DIMM слотовете и усилени схеми на конверторите за захранване на процесора, които вече разполагат с поне 10 фази (включително „виртуалните“).
Но за всичко се плаща. Докато цената на дъските с сокет AM4, изградени на X470, започва от сума между 130-140 долара, а платките на базата на B450 могат да се закупят дори от 70 долара, системната платка с новия чипсет X570 ще струва поне 170 долара. Освен това, присъствието на поддръжка за висока скорост на шината PCI Express 4.0 в X570 е повлияло на топлоотделянето на чипсета. Предишните чипсети AMD се произвеждаха по 55-нм технология, но отделяха около 5 W топлина, новият чип X570, макар и преминал на 14-нм технологичен процес, разпределя до 15 W. Затова за него е необходимо активно охлаждане, което усложнява конструкцията на дънните платки и добавя в системата още един вентилатор, който допринася за нивото на шума.
С оглед на всичко това, използването на по-достъпни дънни платки от миналото поколение, построени на чипсетите X470 или B450, особено в комбинация с шестоядрените процесори Ryzen 5 3600 и Ryzen 5 3600X, които не се отличават с висока консумация на енергия, може да бъде напълно оправдано. Дори самата AMD преди пускането на новата платформа поясни, че новите процесори Ryzen 3000 (почти) няма да загубят производителност, ако бъдат инсталирани на съвместими дънни платки Socket AM4 от миналото поколение. Според компанията, X570 е флагманска платформа и не е нужна на всеки потребител на новите процесори. За средноценовите Ryzen 5 3600 и Ryzen 5 3600X могат да са подходящи и по-достъпни платки – така твърди самата AMD.

Но всъщност опасенията, че Ryzen от трето поколение в евтините платки от миналото поколение ще работят по някакъв начин по-лошо, отколкото на новата платформа, все пак остават. Затова решихме да вземем една от такива платки и да проверим всичко сами.
Експериментите бяха проведени с бюджетната дънна платка ASRock B450M Pro4, базирана на чипсета B450, която днес може да се купи само за $80. Наскоро за тази платка се появиха няколко версии на BIOS, изградени на базата на актуалните библиотеки AGESA Combo-AM4 1.0.0.3, и това гарантира съвместимост с Ryzen 3000. И наистина, след инсталиране на една от тези фърмуери, тестовият процесор Ryzen 5 3600X стартира и работи без никакви проблеми. Но нека проверим нюансите.
Поддръжка на памет и овърклокинг Infinity Fabric. Няма препятствия за избор на бързи режими на памет на платка с чипсет B450. След инсталирането на Ryzen 5 3600X в нея, без затруднения успяхме да активираме режим DDR4-3600, който AMD счита за «златен стандарт» за своите нови поколения процесори по отношение на производителността.

Освен това, платката на базата на B450 предлага същите възможности за ръчно задаване на честотата на шина Infinity Fabric, каквито имат версиите на флагманския X570.

А това означава, че ако желаете, паметта може да бъде овърклокирана в «правилния» синхронен режим и над марките DDR4-3600. Например, с наличния екземпляр на процесора Ryzen 5 3600X успяхме да видим стабилна работа на паметта в режим DDR4-3733 при честота на шина Infinity Fabric 1866 MHz с платката на чипсет B450.

Разбира се, възможно е и овърклокване на паметта в асинхронен режим – тук B450 също не поставя ограничения. Въпреки това, трябва да се разбере, че разделното тактоване на контролера на паметта и шина Infinity Fabric води до значително влошаване на латентностите и спад в производителността. И фактът, на кой чипсет е базирана използваната дънна платка, не оказва влияние тук. Това важи за B450 и X470, така и за най-новия X570.
Овърклок процесора чрез Precision Boost Override. Овърклокването на процесорите Ryzen 3000 по познатите методи е практически безполезно начинание, тъй като автоматичната технология за овърклокване Precision Boost 2, работеща в тях "от кутията", ефективно използва целия наличен честотен потенциал. Затова всякакви опити за овърклокване на процесора до някакви фиксирани честоти водят до това, че тя остава под максималните номинални честоти в турборежим. А това, от своя страна, означава, че малкото увеличение на производителността при многопоточни натоварвания е съпроводено със спад в производителността в задачи, които натоварват само част от ядрото на процесора.
Но за да имат ентусиастите все пак възможност изцяло да увеличат производителността на Ryzen 3000 над номиналната, AMD измисли специална технология – Precision Boost Override. Същността е, че работата на процесора в турборежим се управлява, на базата на редица предопределени константи, които описват максимално възможните честоти, потребление, температури, напрежение и т.н. за всеки процесор. Определена част от тези константи може да се променя и тази възможност се предоставя не само от платките на базата на X570, но и от по-достъпни решения.

Например, сред настройките на BIOS на взетата от нас дънна платка ASRock B450M Pro4 намерихме средства за промяна на всички четири основни константи на технологията Precision Boost Override:
- PPT Limit (Package Power Tracking) – ограничения за потреблението на процесора в ватове;
- TDC Limit (Thermal Design Current) – ограничения за максималния ток, подаван на процесора, който се определя от ефективността на охлаждането на VRM на дънната платка;
- EDC Limit (Електрически Проектен Ток) – ограничения за максималния ток, подаван на процесора, което се определя от електрическата схема VRM на дънната платка;
- Precision Boost Overide Scalar – коефициент на зависимост на подаваното на процесора напрежение от неговата честота.
Освен това, сред предоставените от дънната платка настройки на B450 присъства и MAX CPU Boost Clock Override – нов параметър за процесорите Ryzen 3000, който позволява увеличение на пределната честота, разрешена от технологията Precision Boost 2, с 0-200 МГц.
По този начин, дънните платки на X570 и на B450 или X470 предоставят напълно идентичен достъп до параметрите, отговарящи за конфигурирането на честотата на процесора в турборежим. Тоест динамичното овърклокиране на Ryzen 3000 на евтини платки се ограничава само от дизайна на техния конвертор за захранване на процесора, който поради по-малкия брой фази може да не издава необходимите токове или да се прегрява. Въпреки това, този проблем вероятно няма да възникне с шестядрените процесори Ryzen 5 3600 и Ryzen 5 3600X: те имат достатъчно сдържани енергийни потребности.
Производителност. В момента на пускането на платките, построени на системната логика X570, имаше много слухове, че те ще могат да осигуряват повишена производителност благодарение на по-агресивните настройки на Precision Boost 2, програмирани по подразбиране. Въпреки това, при проверката се оказа, че проверените от нас платки на B450, X470 и X570 използват абсолютно идентични константи PPT Limit, TDC Limit и EDC Limit. Поне що се отнася до трите взети от нас като пример дънни платки ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi и ASRock X570 Taichi. Което обаче не е изненадващо, тъй като стойностите на тези константи са заложени в спецификациите на самите CPU.
| Топлинен пакет | Процесори | PPT Limit | TDC Limit | EDC Limit |
|---|---|---|---|---|
| 65 W | Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X | 88 W | 60 A | 90 A |
| 95 W | Ryzen 5 3600X | 128 W | 80 A | 125 A |
| 105 W | Ryzen 7 3800X, Ryzen 9 3900X | 142 W | 95 A | 140 A |
Получава се, че не съществуват обективни причини, поради които процесорите, поставени в дънни платки на чипсетите B450, X470 и X570, да показват различна производителност.
Въпреки това, за да се утвърдим допълнително в този извод, проведохме експресно тестване на процесора Ryzen 5 3600X в няколко приложения и игри, като го поставихме последователно в ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi и ASRock X570 Taichi.









Резултатите се оказаха закономерни: дънни платки Socket AM4 с различни чипсети предлагат напълно идентична производителност. Това означава, че всъщност няма основателни причини защо шестиядрени процесори Ryzen 5 3600X и Ryzen 5 3600 не трябва да използват дънни платки от предишното поколение.
И освен това, ако предпочетете платки с чипсети B450 или X470, можете да спечелите в енергийна ефективност. Поради високата мощност на чипсета X570, базираните на него платки стабилно консумират с няколко ватта повече. Това се отнася както за работа под натоварване, така и в режим на покой.
Изводът от всичко това е прост: трябва да подберете платката за новите Ryzen 3000 въз основа на необходимите възможности за разширение, удобството на дизайна и достатъчната мощност на конвертора за захранване на процесора. Самият набор от системна логика в модерните системи Socket AM4 практически няма значение.
Овърклок
Овърклокването на процесори Ryzen 3000 е неблагодарно начинание. Вече се уверихме в това, когато се опитвахме да овърклокнем по-високите представители на серията. AMD успя да изчерпи целия наличен потенциал за честота в новите 7-нм чипове, а мястото за ръчно овърклокване практически е изчерпано. Технологията Precision Boost 2 реализира много ефективен алгоритъм, който, базиран на анализ на състоянието и натоварването на процесора в конкретния момент, задава почти максималната възможна честота за този режим.
В резултат на ръчния овърклок до някаква единна фиксирана стойност, почти сигурно ще загубим производителност в малопоточни режими, тъй като Precision Boost 2 вероятно ще може да овърклокне процесора по-силно в тях. Въпреки това, трябваше да опитаме, поне за да се уверим: Ryzen 5 3600 и Ryzen 5 3600X, както и техните по-висши братя, вече са овърклокнати до нас.
По-висшият шестияден процесор, Ryzen 5 3600X, успя да работи при максимална честота от 4,25 GHz, стабилността на която беше постигната при избрано напрежение от 1,35 V.

Напомняме, че в номинален режим Ryzen 5 3600X може да достига температура до 4,4 GHz, но само при ниски натоварвания. Ако всички ядра работят, честотата му пада приблизително до 4,1 GHz. С други думи, нашият ръчен овърклок в известен смисъл се оказва резултатен, но в това, че този резултат има практическа стойност, може да се усъмним.
Приблизително същата ситуация се наблюдава и с овърклока на Ryzen 5 3600 — с поправка на това, че за по-старите модели AMD избира по-добър силиций, поради което по-младите процесори имат по-нисък таван на максималната постижима честота. В крайна сметка Ryzen 5 3600 се овърклокна до 4,15 GHz при повишаване на напрежението до 1,4 V.

В комплекса този овърклок може да се смята дори за достатъчно смислен, тъй като честотата на Ryzen 5 3600 при пълно натоварване на всички ядра спада до 4,0 GHz, а в случай на нископоточни сценарии този процесор се самоовърклоква само до 4,2 GHz. Все пак общото правило, че Ryzen 3000 в турборежим сами покоряват честоти над постижимите при обикновен ръчен овърклок, продължава да важи. И именно затова не съветваме да се занимавате с овърклок „на сила“: резултатът, вероятно, няма да струва вложените усилия.
Отделно внимание заслужава фактът, че в експериментите с овърклок отново се сблъскахме с проблема с високите температури на Ryzen процесорите. За отвеждане на топлината от CPU в експериментите беше използван доста продуктивен въздушен охладител Noctua NH-U14S, но това не попречи на процесорите да се нагреят до 90-95 градуса дори при доста умерено овърклокинг и незначително увеличение на честотата и захранващото напрежение. Изглежда, че това е още една сериозна пречка, която се изправя на пътя за повишаване на работните честоти. Процесорният кристал CCD, произведен по новия 7-нм технологичен процес, има много малка площ, само 74 mm2, и отвеждането на отделената топлина от повърхността му се оказва изключително трудно. Както виждате, дори спойката на топлинноразсейващия капак с повърхността на кристала не помага.
Как работи Precision Boost Override и може ли от Ryzen 5 3600 да направим Ryzen 5 3600X?
Неуспех с разгоном не означает, че е по-добре да не се намесваме в режимите на работа на процесорите Ryzen. Просто трябва да подходим по различен начин. Значително по-добри резултати могат да се постигнат не чрез опити за фиксиране на работната честота на процесора на висока стойност, а чрез корекция на начина, по който Precision Boost 2 работи. С други думи, не трябва да се опитваме да надминем технологията за автоматично управление на честотата, а вместо това е по-добре да се опитаме да направим алгоритмите ѝ по-агресивни. За това точно съществува функцията Precision Boost Override, която позволява да се коригират константите, определящи поведението на честотата в рамките на Precision Boost 2. По този начин потребителите на по-евтиния процесор Ryzen 5 3600 могат да го преведат в режимите, характерни за Ryzen 5 3600X, или дори по-бързи.
Въпреки това, максималното увеличаване на границите на PPT Limit, TDC Limit и EDC Limit, които за Ryzen 5 3600 по подразбиране са установени на 88 W, 60 A и 90 A съответно, ще бъде недостатъчно, тъй като всичко това не отменя зададеното в спецификациите на този CPU ограничение за честота от 4,2 GHz. Но ако добавим 200 MHz увеличение на това ограничение чрез настройката Max CPU Boost Clock Override, докато едновременно увеличаваме коефициента на Precision Boost Override Scalar, можем да постигнем честоти почти като при Ryzen 5 3600X (4,1-4,4 GHz) с подобна динамична регулировка на честотата в зависимост от натоварването.

Допълнителен помощник при такъв подход може да бъде малко (около 25-75 mV) увеличение на напрежението на захранването на CPU, направено чрез настройката Offset Voltage, а също и включването на функцията Load-Line Calibration. Това трябва да помогне на механизма Precision Boost 2 да достига по-високи тактови честоти с увереност.
В резултат производителността на Ryzen 5 3600 при такива настройки наистина достига нивото на Ryzen 5 3600X, което несъмнено трябва да зарадва тези, които искат да спестят 50 долара "без причина".
Разбира се, този трик с корекцията на константите на технологията Precision Boost 2 може да се приложи и за по-високия шестядрен процесор. Въпреки това за него вероятно няма да се постигне такова значително увеличение на честотите. Докато Ryzen 5 3600 може да бъде увеличен с Precision Boost Override средно с 100-200 MHz, Ryzen 5 3600X при отпадане на лимитите за потребление добавя честота не повече от 50-100 MHz.
За да оценим какъв ефект дава тази фина настройка на честотните режими, проведохме експресно тестване. На представените диаграми производителността на процесорите с променени лимити на PPT Limit, TDC Limit и EDC Limit обозначихме с акронима PBO (Precision Boost Override).









Подводейки заключение, не бихме твърдили, че с Precision Boost Override може да се ускори забележимо процесорът, особено когато говорим за Ryzen 5 3600X. Както сочат резултатите, увеличението на производителността е буквално на ниво единици проценти и не бива да се възлагат особени надежди на тази технология, както и на традиционен овърклок.
Въпреки това, на собствениците на Ryzen 5 3600 има смисъл веднага да включат Precision Boost Override, за да получат безплатно производителност, близка до тази на по-скъпия шестияден Ryzen 5 3600X.
Източник: 3dnews.ru
