La gamma de processadors híbrids AMD dissenyats per funcionar com a part de la plataforma d'escriptori Socket AM5 inclou un total de quatre representants. Sobre els dos models més antics: vuit nuclis amb gràfics Radeon 780M i sis nuclis amb gràfics Radeon 760M - vam descriure en detall abans. Aquestes APU, basades en nuclis Zen 4 i arquitectura gràfica RDNA 3, ofereixen capacitats úniques: proporcionen un rendiment de joc no pitjor que les targetes gràfiques de nivell GeForce GTX 1650 amb només un nucli gràfic integrat. Gràcies a aquesta propietat, els Ryzen 7 8700G i Ryzen 5 8600G són molt adequats per muntar sistemes de jocs relativament econòmics, sense haver de comprar una targeta gràfica discreta.
No obstant això, hi ha un greu problema: per a aquells ordinadors en què realment tindria sentit instal·lar-los, encara són una mica cars. Per l'import que haureu de gastar en una plataforma amb un d'aquests processadors amb potents gràfics integrats, podeu comprar fàcilment un sistema de sis nuclis de la generació anterior amb una targeta de vídeo molt més potent (com la Radeon RX 6600). . Això vol dir que no hi ha cap sentit econòmic evident a l'hora de triar models d'APU més antics per a la plataforma Socket AM5.

Però això no vol dir en absolut que tots els representants de la sèrie Ryzen 8000G no tinguin cap interès. A més dels Ryzen 7 8700G i Ryzen 5 8600G, inclou dos processadors més. Un d'ells, el Ryzen 3 8300G de quatre nuclis, està dissenyat per a la seva distribució a través de canals OEM i és poc probable que es vengui àmpliament i, per tant, no sigui molt interessant. Però el Ryzen 5 8500G de sis nuclis té un aspecte molt millor: només cal que mireu les seves característiques.
| Ryzen 7 8700G | Ryen 5 8600G | Ryzen 5 8500G | Ryzen 3 8300G | |
|---|---|---|---|---|
| Disseny | Fènix | Fènix | Phoenix 2 | Phoenix 2 |
| Nucli | 8 x Zen 4 | 6 x Zen 4 | 2 × Zen 4 + 4 × Zen 4c | 1 × Zen 4 + 3 × Zen 4c |
| Corrents | 16 | 12 | 12 | 8 |
| memòria cau L3, MB | 16 | 16 | 16 | 8 |
| Freqüència base, GHz | 4,2 | 4,3 | 4,1 / 3,2 | 4,0 / 3,2 |
| Màx. freqüència, GHz | 5,1 | 5,0 | 5,0 / 3,7 | 4,9 / 3,6 |
| NPU | Hi | Hi | No | No |
| GPU | Radeon 780M (12 CU) | Radeon 760M (8 CU) | Radeon 740M (4 CU) | Radeon 740M (4 CU) |
| Freqüència de la GPU, GHz | 2,9 | 2,8 | 2,8 | 2,6 |
| TDP, W | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Preu | $329 | $229 | $179 | N/A |
D'una banda, el Ryzen 5 8500G és més barat que el seu veí model de sis nuclis, el Ryzen 5 8600G, en més d'un 20%. D'altra banda, les especificacions dels Ryzen 5 8600G i Ryzen 5 8500G són bastant similars, i això suggereix que el successor de ple dret del superpopular Ryzen 5 5600G en el passat no hauria de ser el sobrevalorat Ryzen 5 8600G, però el Ryzen 5 8500G més assequible.
És per això que vam decidir dedicar una revisió per separat al Ryzen 5 8500G. En ell avaluarem aquest processador com un reemplaçament modern del Ryzen 5 5600G i respondrem les preguntes que sorgeixen en relació amb això. Pot presumir del mateix progrés revolucionari en rendiment gràfic que els seus altres germans de la sèrie Ryzen 8000G, i el Ryzen 5 8500G es pot considerar realment com una modificació més pressupostària del Ryzen 5 8600G?
A més, el Ryzen 5 8500G és interessant no només perquè té l'oportunitat de convertir-se en una combinació de processadors universal per a sistemes de jocs de baix cost. També mereix atenció perquè es basa en el cristall semiconductor Phoenix 2 Això vol dir que el Ryzen 5 8500G és un dels primers processadors d'escriptori AMD que inclou diferents tipus de nuclis informàtics: Zen 4 productiu i Zen 4c eficient.
Què són els nuclis Zen 4c i què fan al Ryzen 5 8500G?
El tema amb nuclis Zen 4c eficients es va originar al segment del servidor. L'objectiu principal de la seva creació va ser minimitzar l'àrea ocupada per cada nucli en un xip semiconductor de processador per tal de produir el màxim de CPU multi-nucli possible. I finalment, AMD va aconseguir el seu objectiu: va ser Zen 4c el que es va convertir en la base de l'Epyc Genoa de 128 nuclis. Després d'això, AMD va introduir aquests nuclis al segment mòbil, on van fer que els processadors no només fossin més barats, sinó també més eficients energèticament. I ara els nuclis Zen 4c han arribat als ordinadors d'escriptori. Aquí, igual que en els processadors mòbils, estan al costat del Zen 4 normal i resolen un problema similar: redueixen el cost de les modificacions de l'APU més joves.
De fet, el Ryzen 5 8500G es pot considerar un anàleg del mòbil Ryzen 5 7545U: és el mateix processador de sis nuclis amb un disseny Phoenix 2, que utilitza simultàniament dos tipus de nuclis informàtics: Zen 4 i Zen 4c. Però l'enfocament híbrid d'AMD, que va incorporar a Phoenix 2, té poc en comú amb l'enfocament d'Intel. Els nuclis productius i eficients del Ryzen 5 8500G no difereixen ni en l'arquitectura bàsica ni en la quantitat de memòria cau L4 i, com a resultat, tenen el mateix rendiment a la mateixa velocitat de rellotge. La diferència rau en l'àrea que ocupen Zen 4 i Zen XNUMXc al xip semiconductor. Els nuclis eficients són físicament més petits, però no per simplificació, sinó per l'augment de la densitat de transistors.

L'àrea d'un nucli Zen 4 és de 3,84 mm2. El nucli Zen 4c és un 35% més petit, ocupant 2,48 mm2 a la matriu. Al mateix temps, en la producció d'ambdues versions del nucli, s'utilitza el mateix procés tècnic amb estàndards de 4 nm, però quan s'implementa Zen 4c en silici, s'utilitzen altres biblioteques, amb una major concentració de transistors per unitat de superfície. del cristall. I això no passa desapercebut: com a resultat, els nuclis més densos del Zen 4c no poden funcionar a les mateixes freqüències altes que el Zen 4 normal. A més, aquesta diferència és força significativa. Si la freqüència màxima del nucli de Zen 4 supera els 5 GHz (en alguns casos fins i tot en diversos centenars de megahertz), aleshores la freqüència de Zen 4c es limita a 3,7 GHz. Això es tradueix en l'eficiència del Zen 4c: la freqüència reduïda permet reduir la tensió d'alimentació, i això comporta una reducció del consum d'energia.

El cristall Phoenix 2 que utilitza AMD al Ryzen 5 8500G difereix fonamentalment del cristall Phoenix base que subjau a les APU més antigues de la mateixa sèrie (Ryzen 7 8700G i Ryzen 5 8600G). Aquest és inicialment un silici de sis nuclis, no un de vuit nuclis, en el qual només dos nuclis es classifiquen com a Zen 4, i els quatre restants estan "densificats" Zen 4c. Com a resultat, l'àrea total de la matriu de Phoenix 2 és de només 137 mm2, mentre que l'àrea de Phoenix és de 178 mm2.

Però els estalvis de silici a Phoenix 2 no només estan determinats per la transició d'un disseny de vuit nuclis a un de sis nuclis i l'ús de Zen 4c en lloc de Zen 4. Les capacitats de Phoenix 2 també es redueixen molt en termes d'integració. gràfics: el nombre d'unitats de CU s'ha reduït de 12 a 4 peces. A més, aquesta versió del cristall no té el coprocessador Ryzen AI.
Llegiu més sobre les característiques del Ryzen 5 8500G
El Ryzen 5 8500G és un processador que aprofita al màxim les capacitats del xip Phoenix 2. Es tracta d'un processador de sis nuclis en el qual la freqüència màxima dels nuclis Zen 4 arriba als 5 GHz i els nuclis Zen 4c - fins a 3,7 GHz; La mida de la memòria cau L3 és de 16 MB i els gràfics integrats Radeon 740M utilitzen totes les 4 CU disponibles amb arquitectura RDNA 3 i funciona a freqüències de fins a 2,8 GHz.

Així, si comparem dues APU de sis nuclis relacionades, que es basen en els cristalls Phoenix i Phoenix 2: Ryzen 5 8600G i Ryzen 5 8500G, resulta que el processador amb un número de model més elevat guanya principalment pel que fa a la potència del nucli gràfic, que té el doble de CU. Però hi ha un segon avantatge: la capacitat de tots els nuclis del Ryzen 5 8600G per funcionar amb una càrrega multifil a 4,6 GHz. Per al Ryzen 5 8500G, en una situació similar, només dos nuclis pertanyents a la classe Zen 4,6 funcionaran a una freqüència de 4 GHz La freqüència de la resta serà només de 3,7 GHz.

I en general, la fórmula de freqüència del Ryzen 5 8500G, si us fixeu, sembla molt peculiar. La freqüència de la seva part Zen 4 és capaç d'arribar als 5,05 GHz només quan es carrega en un, dos, tres o quatre nuclis. Si hi ha cinc o sis nuclis ocupats, la freqüència màxima dels nuclis Zen 4 està estrictament limitada a 4,6 GHz. Al mateix temps, els nuclis Zen 4c trien la seva freqüència en funció de la freqüència actual dels nuclis Zen 4 Si s'executen a 5,05 GHz, els nuclis Zen 4c estan configurats a 3,4 GHz i si s'executen a 4,6 GHz. , després 3,7 GHz.
Com a resultat, el Ryzen 5 8500G pot tenir una situació en què, a mesura que augmenta la intensitat de càrrega, disminueix la freqüència dels nuclis Zen 4 i augmenta la freqüència dels nuclis Zen 4c. Per exemple, aquest salt es produeix quan es passa d'una càrrega de quatre fils a una de cinc fils al gràfic següent, que hem construït observant les freqüències del Ryzen 5 8500G quan es representa a Cinebench R23 amb un límit en un nombre diferent de fils actius. Amb una càrrega de quatre fils, dos nuclis Zen 4 funcionen a 5,05 GHz i dos nuclis Zen 4c funcionen a 3,4 GHz. Quan entra en joc un altre fil i s'utilitza el tercer nucli Zen 4c, la freqüència dels nuclis Zen 4 disminueix en 450 MHz i els nuclis Zen 4c augmenten en 300 MHz.

Afortunadament, aquesta fórmula de freqüència contraintuïtiva no causa cap problema, ja que els processadors amb el disseny Phoenix 2 no tenen els seus propis mecanismes de distribució de fils com Intel Thread Director. Els fils s'envien als nuclis mitjançant el programador de tasques estàndard de Windows, que es guia per un principi molt senzill: primer la càrrega s'envia als nuclis amb una freqüència de rellotge més alta i després als nuclis amb una freqüència de rellotge més baixa. Pel que fa als nuclis virtuals generats per la tecnologia SMT, es carreguen els últims.
Per tant, els nuclis eficients del Ryzen 5 8500G no tenen cap orientació cap al servei de tasques de fons i el programador de Windows no té en compte la seva eficiència energètica a l'hora de distribuir la càrrega. Fins i tot les càrregues de treball lleugeres sempre s'envien als nuclis Zen 4 primer, i això fa que el Ryzen 5 8500G sigui un processador menys eficient energèticament del que podria ser amb una col·laboració adequada entre AMD i Microsoft.
Tanmateix, és difícil fer cap queixa sobre l'eficiència del Ryzen 5 8500G. Segons l'especificació oficial, com el Ryzen 5 8600G, es classifica com un processador amb un paquet tèrmic de 65 W. A més, a la pràctica, el seu consum màxim durant la representació multifil a Cinebench R23 és d'uns 42 W.

Us recordem que un Ryzen 5 8600G similar basat en el disseny Phoenix en la mateixa situació consumeix molt més: uns 72 W. Tanmateix, heu d'entendre que l'eficiència energètica del Ryzen 5 8500G en aquesta comparació es deu a la freqüència dels nuclis Zen 4c, que és més baixa que la freqüència dels nuclis Zen 4 gairebé un gigahertz complet.
Com a resultat, resulta que el principal consumidor d'electricitat del Ryzen 5 8500G no són els nuclis informàtics, sinó els gràfics. Per exemple, amb una càrrega gràfica elevada a la prova Furmark, el consum de l'APU arriba als 55 W.

I com a resultat, amb una càrrega completa i simultània dels nuclis gràfics i del processador, el Ryzen 5 8500G encara arriba al límit de consum de 88 W establert per a ell. Però això gairebé no té cap efecte sobre les freqüències de funcionament del processador. Els nuclis informàtics continuen funcionant a les freqüències màximes i la limitació només afecta la freqüència de la GPU, que es redueix d'un màxim de 2,8 a 2,6-2,7 GHz.

No obstant això, la situació de la captura de pantalla anterior es va crear artificialment pel llançament de les aplicacions amb més energia de les seves classes: Cinebench R23 i FurMark. En jocs reals, és clar, no s'observa res semblant. En ells, el consum màxim del Ryzen 5 8500G (quan s'utilitza el nucli gràfic integrat) és d'uns 50-60 W. Per exemple, els gràfics següents mostren el consum mesurat del Ryzen 5 8500G a Counter Strike 2 i Cyberpunk 2027.

Dels resultats d'aquestes mesures es dedueix que el Ryzen 5 8500G no va aconseguir convertir-se en una APU més econòmica en comparació amb el Ryzen 5 5600G, almenys quan es tracta de jocs. El representant de sis nuclis de la família Cezanne consumeix 5-10 W menys en condicions similars. No obstant això, no hi ha res estrany en això. Tot i que el Ryzen 5 8500G es produeix mitjançant un procés tècnic més modern amb estàndards de 4 nm, el seu nucli gràfic Radeon 740M és significativament més potent, tot i que a primera vista no ho diríeu. Però aprofundim.
Gràfics Radeon 740M: jocs o oficina?
D'una banda, els gràfics Ryzen 5 8500G no semblen potents: es basa en 4 CU i té 256 pipelines shader, 16 unitats de textura i 8 unitats de rasterització. Per exemple, l'APU de sis nuclis de la generació anterior, Ryzen 5 5600G, té un arsenal de recursos molt més ric: la seva GPU consta de 7 CU i ofereix 448 pipelines shader, 28 unitats de textura i 8 unitats de rasterització. Però, d'altra banda, tot això es compensa amb la diferència d'arquitectura: els gràfics Ryzen 5 8500G es basan en l'arquitectura RDNA 3 i fins i tot tenen suport per al traçat de raigs de maquinari, mentre que l'APU de la generació anterior utilitzava l'arquitectura gràfica GCN de 5a generació ( Vega) de fa set anys. A més, el nucli gràfic Ryzen 5 8500G té una freqüència significativament més alta: 2,8 versus 1,9 GHz. Com a resultat, pel que fa a la potència gràfica teòrica, el Ryzen 5 8500G representa un pas endavant important. El rendiment de la Radeon 740M es pot estimar en 2,7 teraflops, mentre que la potència gràfica estimada del Ryzen 5 5600G és d'1,7 teraflops.

A més, cal afegir-hi un augment significatiu de l'amplada de banda del bus de memòria, que té un impacte significatiu en el rendiment de les GPU integrades. Les plataformes amb Ryzen 5 5600G estan equipades amb SDRAM DDR4 de doble canal, que proporciona un rendiment de 51,2 GB/s (quan funcionen en mode DDR4-3200). Al mateix temps, el Ryzen 5 8500G, equipat com a mínim amb DDR5-5200 de doble canal, pot proporcionar al nucli gràfic accés a la memòria amb una amplada de banda de 83,2 GB/s.
Així, el Ryzen 5 8500G, com els seus germans majors Ryzen 5 8600G i Ryzen 7 8700G, té moltes possibilitats d'obrir-se pas als sistemes de jocs d'entrada, fins i tot si es basa en una matriu Phoenix 2 amb una GPU reduïda. . Després de tot, tot això es compensa amb el preu: el Ryzen 5 8500G ara costa uns 17-18 mil rubles, mentre que un Ryzen 5 8600G similar de sis nuclis en un xip Phoenix es ven per no menys de 24 mil rubles.
Tanmateix, cal que tingueu en compte que la Radeon 740M és, en cert sentit, una solució de compromís. En comparació amb la Radeon 780M i la Radeon 760M, les seves especificacions no són gens sorprenents.
| Radeon 780M | Radeon 760M | Radeon 740M | |
|---|---|---|---|
| arquitectura | RDNA3 | RDNA3 | RDNA3 |
| CU | 12 | 8 | 4 |
| Processadors de flux | 768 | 512 | 256 |
| Blocs de textura | 48 | 32 | 16 |
| Unitats de rasterització | 24 | 16 | 8 |
| Blocs RT | 12 | 8 | 4 |
| Freqüència, GHz | 2,9 | 2,8 | 2,8 |
| L0-caché, KB | 192 | 128 | 64 |
| L1-caché, KB | 1536 | 1024 | 512 |
| memòria cau L2, MB | 2 | 2 | 2 |
| Velocitat d'ompliment, Gtex/s | 139,2 | 89,6 | 44,8 |
| Velocitat d'ompliment, Gpix/s | 69,6 | 44,8 | 22,4 |
| Rendiment FP32, Tflops | 8,91 | 5,73 | 2,87 |
Però en el rendiment del món real, la diferència entre la Radeon 780M, la Radeon 760M i la Radeon 740M no és tan espectacular. Els tres acceleradors utilitzen el mateix bus de memòria, i això suavitza les diferències. Per exemple, segons els resultats de la referència sintètica 3DMark Steel Nomad Light, els gràfics integrats de la Radeon 780M superen en un 740% la Radeon 80M, tot i que pel que fa a les especificacions la superioritat hauria de ser triple.

Pel que fa a la relació dels resultats dels acceleradors integrats Radeon 760M i Radeon 740M, els gràfics Ryzen 5 8600G, segons 3DMark Steel Nomad Light, són a la pràctica només un 32% més ràpids. Però de moment, aquesta és una estimació preliminar, les proves detallades en jocs reals encara estan per venir.
Desavantatges del Ryzen 5 8500G: Overclocking i PCIe
Tanmateix, fins i tot si no trieu el rendiment gràfic, encara no és possible dir que el Ryzen 5 8500G es pugui convertir en un successor complet del Ryzen 5 5600G. I no és només que l'APU de sis nuclis de la generació anterior sigui ara un 40% més barata a les botigues. Molt pitjor és que el processador de nova generació té limitacions desagradables, a causa de les quals molts el trobaran inferior a l'APU de sis nuclis per a la plataforma Socket AM4.
El primer problema amb el Ryzen 5 8500G és l'overclocking. En aquest processador està gairebé completament bloquejat. No serà possible augmentar la freqüència dels nuclis integrats ni overclockejar el nucli gràfic. Al Ryzen 5 8500G, només podeu canviar les freqüències de memòria i el bus Infinity Fabric. A més, el Ryzen 5 8500G encara té accés a la funció Curve Optimizer, però en aquest cas no serveix de res.
El segon problema, i més greu, és el controlador de bus PCI Express. La matriu Phoenix 2 en què es basa el Ryzen 5 8500G es va dissenyar principalment tenint en compte els ordinadors mòbils. Per tant, les seves capacitats per connectar diversos perifèrics són molt limitades, i encara més que en els processadors de xip Phoenix. No hi ha suport per a PCI Express 5.0, i el nombre de carrils PCI Express 4.0 es redueix a 14 (en comparació amb 20 a Phoenix i 28 a Ryzen 7000 normal). D'aquestes 14 línies, 4 línies es connecten al chipset, i les 10 restants es divideixen entre la targeta de vídeo externa i les unitats NVMe.
Com a resultat, en instal·lar un accelerador de gràfics discret en un sistema amb Ryzen 5 8500G, només podrà utilitzar la interfície PCIe 4.0 x4. El primer SSD tindrà la mateixa interfície i la segona unitat s'haurà de conformar amb dos carrils PCIe 4.0. I això no només limita la possibilitat d'utilitzar sistemes basats en Ryzen 5 8500G amb SSD ràpids, sinó que també planteja preguntes sobre la conveniència de la seva actualització posterior amb targetes de vídeo discretes. Tanmateix, fins ara tot això no sembla tan espantós: com mostren les proves, les targetes de vídeo disponibles al mercat quan s'utilitzen PCIe 4.0 x4 en lloc de PCIe 4.0 x16 no perden més del 10% del rendiment.
Descripció dels sistemes de prova
Per tant, pel que fa a les capacitats gràfiques, el Ryzen 5 8500G es redueix força en comparació amb el Ryzen 5 8600G. No obstant això, segueix sent un processador híbrid de nova generació amb arquitectures modernes de nuclis informàtics i gràfics. Per tant, seria molt oportú comprovar com d'aplicable és en sistemes de joc de nivell d'entrada complets.
Els principals competidors del Ryzen 5 8500G en aquest estudi seran, naturalment, els seus germans grans (Ryzen 7 8700G i Ryzen 5 8600G), així com els processadors híbrids AMD de la generació anterior (Ryzen 7 5700G i Ryzen 5 5600G). De fet, aquest conjunt de processadors cobreix tota la gamma d'opcions que podeu triar per construir un sistema de jocs sense una targeta gràfica discreta. I aquí sorgeixen dues preguntes principals, que respondrem més endavant: quant més lent és el Ryzen 5 8500G de sis nuclis amb disseny Phoenix 2 que el Ryzen 5 8600G de sis nuclis amb disseny Phoenix. I és realment més ràpid que el Ryzen 5 5600G de sis nuclis provat en el temps per a l'antiga plataforma Socket AM4?
A més, prestarem atenció a com funciona el Ryzen 5 8500G en aplicacions habituals, així com en jocs després d'instal·lar un accelerador de vídeo discret. L'objectiu d'aquesta part de les proves és esbrinar com de bona és la idea de la seva millora posterior amb l'ajuda d'una targeta de vídeo addicional.
Com a resultat, els sistemes de prova utilitzats incloïen una llista força extensa de components.
- Processadors:
- AMD Ryzen 7 8700G (Phoenix, 8 nuclis, 4,2-5,1 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7600X (Raphael, 6 nuclis, 4,7-5,3 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7500F (Raphael, 6 nuclis, 3,7-5,0 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 7 5700G (Cezanne, 8 nuclis, 3,8-4,6 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 8600G (Phoenix, 6 nuclis, 4,3-5,0 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 8500G (Phoenix 2, 6 nuclis, 3,2-5,0 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7600X (Raphael, 6 nuclis, 4,7-5,3 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7500F (Raphael, 6 nuclis, 3,7-5,0 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 5600G (Cezanne, 6 nuclis, 3,9-4,4 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 5600X (Vermeer, 6 nuclis, 3,7-4,6 GHz, 32 MB L3);
- Intel Core i5-14400 (Raptor Lake, nuclis 6P+4E, 2,5-4,7/1,8-3,5 GHz, 20 MB L3);
- Intel Core i5-12400 (Alder Lake, nuclis 6P, 2,5-4,4, 18 MB L3).
- Refrigerador de processador: refrigerador líquid personalitzat fet amb components EKWB.
- Plaques base:
- ASUS ROG Maximus Z790 Apex (LGA1700, Intel Z790);
- ASUS ROG Strix X570-E Gaming WiFi (Socket AM4, AMD X570);
- MSI MPG X670E Carbon WiFi (Socket AM5, AMD X670E).
- Memòria:
- 2 × 16 GB DDR5-6400 SDRAM (G.Skill Ripjaws S5 F5-6400J3239G16GX2-RS5K);
- 2 × 16 GB DDR4-3600 SDRAM (Crucial Ballistix RGB BL2K16G36C16U4BL).
- Targetes de vídeo:
- ASUS Dual GeForce GTX 1650 OC (1515/1755 MHz, 4 GB GDDR5 8 Gbps);
- GIGABYTE GeForce RTX 4090 Gaming OC (AD102 2235/2535 MHz, 24 GB GDDR6X 21 Gbps).
- Subsistema de disc: Intel SSD 760p 2 TB (SSDPEKKW020T8X1).
- Font d'alimentació: ASUS ROG-THOR-1200P (80 Plus Titanium, 1200 W).
La configuració dels subsistemes de memòria a les plataformes Socket AM5 i LGA1700 es va realitzar generalment mitjançant el perfil XMP (EXPO) - DDR5-6400 amb els temps 32-39-39-102. A la plataforma Socket AM4, la memòria es va configurar de manera similar mitjançant XMP amb temps de 16-18-18-38.
Els processadors es van provar amb límits de consum corresponents a les especificacions oficials. Es va fer una excepció per als Core i5-14400 i Core i4-12400, per als quals el límit PL1 es va relaxar fins al nivell PL2 de 154 o 117 W, respectivament (la majoria de plaques base LGA1700 configuren aquestes CPU d'aquesta manera). Les proves es van realitzar al sistema operatiu Microsoft Windows 11 Pro (23H2) Build 22631.3086 mitjançant el següent conjunt de controladors:
- Controlador de chipset AMD 6.02.07.2300;
- AMD Software Adrenalin Edition 24.3.1.0;
- Controlador de chipset Intel 10.1.19600.8418;
- Controlador NVIDIA GeForce 552.22.
Rendiment gràfic integrat
Comencem amb el més important, és a dir, amb una avaluació del rendiment del nucli gràfic Radeon 5M integrat al Ryzen 8500 740G. Les proves següents es van executar a 1080p (amb l'augment de FSR desactivat) en deu jocs amb la configuració següent:
- Baldur's Gate 3. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració de qualitat mitjana.
- Cyberpunk 2077. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració d'alta qualitat.
- Counter-Strike 2. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració de molt alta qualitat.
- Far Cry 6. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració d'ultra qualitat, sense textures HD.
- Fortnite. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració d'alta qualitat.
- Red Dead Redemption 2. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració d'alta qualitat.
- Retorn. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració de qualitat mitjana.
- Shadow of the Tomb Rider. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració de màxima qualitat.
- El protocol de Calisto. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració d'alta qualitat.
- El principi de Talos 2. Resolució 1920 × 1080, perfil de configuració d'alta qualitat.
Els resultats d'FPS obtinguts en aquest conjunt de jocs de prova no són gairebé inesperats. Els gràfics Radeon 740M van resultar ser notablement més lents que els Radeon 760M i Radeon 780M. Es queda per darrere de la Radeon 760M, que té el doble de CU, en un 30%, i el seu retard per darrere de la Radeon 780M, que té tres vegades el nombre de CU, supera el 40%. En altres paraules, pel que fa a la potència de la GPU integrada al processador, els processadors Ryzen 5 8600G i Ryzen 7 8700G, basats en el disseny Phoenix, són fonamentalment millors que els Ryzen 5 8500G.
Tanmateix, això no és un motiu per renunciar al Phoenix 2 de sis nuclis. Sigui com sigui, el Ryzen 5 8500G, que només té quatre CU, supera fàcilment les solucions de la generació anterior, i no només el Ryzen 5. 5600G, però també el Ryzen 7 5700G, que té 8 CU, es basen, però, en l'arquitectura GCN 5 Si comparem els processadors de la mateixa classe: Ryzen 5 8500G i Ryzen 5 5600G, llavors podem esperar una APU més nova. una mitjana d'un 37% més de freqüències de fotogrames als jocs.

Si, quan ens van presentar els Ryzen 7 8700G i Ryzen 5 8600G, vam dir que els gràfics integrats d'aquestes APU són capaços de substituir les targetes de vídeo de nivell d'entrada i proporcionen un rendiment força acceptable en els jocs moderns a l'hora de triar una qualitat d'imatge alta o mitjana en resolució de 1080p, llavors aquestes paraules s'apliquen al Ryzen 5 8500G no aplicable. Aquells que decideixin triar aquest processador en particular per a la seva creació de jocs, probablement hauran de reduir la qualitat de la imatge un pas addicional. Per descomptat, això no és un desastre, però cal entendre que no hi ha un rendiment comparable al de la GeForce GTX 1650. Al mateix temps, el Ryzen 5 8500G ofereix poc marge per millorar el rendiment dels jocs. La seva GPU, així com la part informàtica, no permet cap overclocking. Com a resultat, fins i tot en jocs gràficament lleugers com Counter Strike 2 o Fortnite, els propietaris dels sistemes Ryzen 5 8500G probablement hauran de sacrificar la qualitat pel bé d'un FPS suficient.

Tanmateix, no oblideu que el Ryzen 5 8500G té una bona solució de programari per resoldre el problema de la velocitat de fotogrames insuficient. Estem parlant de la tecnologia Hyper-RX, que és una combinació de diversos mitjans per augmentar el rendiment dels jocs, inclosa la tecnologia d'escala Radeon Super Resolution basada en algorismes FSR 1, eines Anti-Lag+ i Radeon Boost, així com la tecnologia de generació de marcs de moviment fluid d'AMD per a marcs intermedis addicionals. Aquesta eina està disponible al nivell de controlador AMD Adrenalin i és aplicable a qualsevol joc: us permet reduir la resolució de la representació del joc (amb la sortida de la imatge final a 1080p) sense comprometre significativament la qualitat de la imatge.
Rendiment de l'aplicació
Les proves de rendiment de la CPU del Ryzen 5 8500G es van dur a terme amb l'accelerador de vídeo discret GeForce RTX 4090 instal·lat al sistema. Es van utilitzar els punts de referència i les aplicacions següents:
- 7-zip 23.01: prova de velocitats de compressió i descompressió. S'utilitza un punt de referència integrat amb una mida de diccionari de fins a 64 MB.
- Adobe Photoshop 2023 24.7.1: prova de rendiment en processar imatges gràfiques. S'utilitza l'script de prova PugetBench per a Photoshop V0.93.7, simulant operacions bàsiques i treballant amb el filtre Camera Raw, la correcció de la lent, la reducció del soroll, la nitidesa intel·ligent, el desenfocament de camp, el desenfocament d'inclinació, el desenfocament de l'iris, el gran angular adaptatiu i els filtres de fluidificació.
- Adobe Photoshop Lightroom Classic 12.5: prova de rendiment quan es processen per lots una sèrie d'imatges en format RAW. S'utilitza l'script de prova PugetBench per a Lightroom Classic V0.95, que simula el treball bàsic amb la biblioteca i l'edició, així com la importació/exportació, la vista prèvia intel·ligent, la creació de panoràmiques i imatges HDR.
- Adobe Premiere Pro 2023 23.6.0: prova del rendiment de l'edició de vídeo. S'utilitza l'script de prova PugetBench per a Premiere Pro V0.98, que simula l'edició de vídeos 4K en diferents formats, aplicant-hi diversos efectes i la representació final per a YouTube.
- Blender 4.0 - provant la velocitat de renderització final a la CPU. S'utilitza el Blender Benchmark estàndard.
- Corona 10: provant la velocitat de renderització final a la CPU. S'utilitza el Corona Benchmark estàndard.
- Microsoft Visual Studio 2022 (17.8.0) - Mesura del temps de compilació d'un gran projecte MSVC - Blender versió 4.0.
- Stockfish 16.0: provant la velocitat del popular motor d'escacs. S'utilitza un punt de referència estàndard amb una profunditat d'anàlisi de 30 mitges moviments.
- SVT-AV1 1.7: prova de la velocitat de transcodificació de vídeo en format AV1. El vídeo original 4K@24FPS s'utilitza amb color de 10 bits i una taxa de bits de 51 Mbps.
- Topaz Video AI v4.0.3: prova el rendiment quan es millora la qualitat del vídeo mitjançant algorismes d'IA executats a la CPU. El vídeo original de 640 x 360 a 30 FPS s'incrementa amb el model Artemis a una resolució de 1280 x 720 i els FPS s'eleven a 60 amb el model Apollo.
- X264 164 r3107: prova de la velocitat de transcodificació de vídeo al format H.264/AVC. El vídeo original 4K@24FPS s'utilitza amb color de 10 bits i una taxa de bits de 51 Mbps.
- X265 r12776: prova de la velocitat de transcodificació de vídeo al format H.265/HEVC. El vídeo original 4K@24FPS s'utilitza amb color de 10 bits i una taxa de bits de 51 Mbps.
- V-Ray 5.00 - provant la velocitat de renderització final a la CPU. Utilitza V-Ray 5 Benchmark estàndard.
La part del processador del Ryzen 5 8500G és similar a la del Ryzen 5 8600G: és un processador similar de sis nuclis basat en l'arquitectura Zen 4 amb memòria cau L16 reduïda a 3 MB. Però malgrat això, l'avantatge del Ryzen 5 8600G en aplicacions intensives en recursos no es pot dir insignificant, ja que aquestes dues CPU tenen fórmules de freqüència significativament diferents. El Ryzen 5 8500G només té dos nuclis ràpids que funcionen a freqüències típiques de Zen 4 de 4,6-5 GHz, mentre que els nuclis restants pertanyen a la classe Zen 4c i, en el millor dels casos, funcionen a 3,7 GHz. Com a resultat, la freqüència mitjana del Ryzen 5 8500G amb càrregues multifils es pot caracteritzar com uns 4 GHz, mentre que la freqüència del Ryzen 5 8600G en les mateixes condicions és de 4,6 GHz. Per tant, l'avantatge de rendiment observat del Ryzen 5 8600G al 12% no hauria de sorprendre ningú.
Però en càrregues de treball de fils baixes, aquesta bretxa és molt menor, perquè el Ryzen 5 8500G té dos nuclis d'alta velocitat que operen a les mateixes freqüències que els nuclis Ryzen 5 8600G. I aquesta és una bona notícia per a aquells que no tenen intenció d'utilitzar sistemes Ryzen 5 8500G per crear o processar contingut digital. Per a necessitats generals d'oficina i llar, el Ryzen 5 8500G i el Ryzen 5 8600G són aproximadament els mateixos.
Tanmateix, qualsevol de les APU té un rendiment inferior al Ryzen 7000 "complet", que tenen freqüències més altes i tenen el doble de capacitat que la memòria cau L3. Fins i tot el Ryzen 5 7500F de sis nuclis econòmics és capaç d'oferir un avantatge de rendiment del 20%, sense oblidar el Ryzen 5 7600X, que supera el Ryzen 5 8500G en un 25-30% en tasques intensives en recursos.
Com a resultat, pel que fa al rendiment informàtic, el Ryzen 5 8500G només es pot comparar amb el Ryzen 5 5600X o el Core i5-12400, processadors de sis nuclis que van aparèixer al mercat fa tres o quatre anys. I això es pot anomenar un pagament per la hibridació, a causa del qual no queda gaire espai per a la implementació de la part del processador clàssic al xip Phoenix 2.
Renderització:

Transcodificació de vídeo:

Tractament fotogràfic:

Treballant amb vídeo:

Recopilació:

Arxiu:

Escacs:

Rendiment de joc amb gràfics discrets
Els processadors híbrids AMD sovint es compren amb la finalitat d'actualitzar posteriorment el sistema instal·lant una targeta de vídeo discreta. És per això que té sentit prestar especial atenció a la qüestió de com funciona el Ryzen 5 8500G amb gràfics externs potents. A més, aquest processador és motiu de preocupació. Només assigna quatre carrils PCIe 16 a la primera ranura PCIe x4.0 de la placa base, cosa que podria no ser suficient per oferir un rendiment suficient.
Per a proves pràctiques, hem utilitzat la targeta de vídeo GeForce RTX 4090 i el següent conjunt de jocs:
- Baldur's Gate 3. Configuració gràfica: Vulcan, Preset general = Ultra.
- Ciutats: Skylines II. Configuració de gràfics: Qualitat gràfica global = Alta, Qualitat antialiasing = SMAA baixa, Configuració de qualitat de volum = Desactivada, Qualitat de profunditat de camp = Desactivada, Nivell de detall = Baix.
- Cyberpunk 2077 2.01. Configuració de gràfics: Predefinició ràpida = RayTracing: Mitjà.
- Dying Light 2. Configuració gràfica: Qualitat = Traçat de raigs d'alta qualitat.
- Hitman 3. Configuració de gràfics: Super Sampling = 1.0, Nivell de detall = Ultra, Qualitat de textura = Alta, Filtre de textura = Anisotròpic 16x, SSAO = Ultra, Qualitat de l'ombra = Ultra, Qualitat de reflexió dels miralls = Alta, Qualitat SSR = Alta, Velocitat variable Ombrejat = Qualitat.
- El llegat de Hogwarts. Configuració de gràfics: Predefinició de qualitat global = Ultra, Qualitat de traçat de raigs = Baixa, Mode d'anti-aliasing = TAA Alt.
- Marvel's Spider-Man Remastered. Configuració de gràfics: Preestablert = Molt alt, Reflexió de traçat de raigs = Activat, Resolució de reflexió = Molt alta, Detall de geometria = Molt alt, Interval d'objectes = 10, Anti-aliasing = TAA.
- Mount & Blade II: Bannerlord. Configuració gràfica: Predeterminat general = Molt alt.
- Shadow of the Tomb Raider. Configuració de gràfics: DirectX12, Preset = Alt, Anti-aliasing = TAA, Ray Traced Shadow Quality = Ultra.
- Starfield. Configuració de gràfics: gràfics predefinits = Ultra, augment d'escala = desactivat.
- El Riftbreaker. Configuració gràfica: DirectX12, Qualitat de textura = Alta, Ombres suaus amb traça de raigs = Activada, Qualitat d'ombra traçada amb raigs = Ultra, Oclusió ambiental amb traça de raigs = Activada.
- The Witcher 3: Wild Hunt 4.04. Configuració gràfica: Graphics Preset = RT Ultra.
A jutjar pels resultats de 1080p, no hi ha gaire de què preocupar-se. El rendiment de joc dels Ryzen 5 8500G i Ryzen 5 8600G quan es combina amb la targeta gràfica insígnia GeForce RTX 4090 no difereix massa notablement. El retard mitjà de la velocitat de fotogrames del Ryzen 5 8500G és del 7%.
Però, al mateix temps, cal entendre que les APU de sis nuclis i les CPU de sis nuclis fabricades per AMD estan lluny de ser el mateix. Els processadors com el Ryzen 5 8500G amb memòria cau reduïda són molt més febles que els seus parents de la sèrie Ryzen 7000, malgrat que tots dos utilitzen l'arquitectura Zen 4. Per exemple, en proves amb gràfics discrets, el Ryzen 5 7500F resulta ser. més productiu que el Ryzen 5 8500G, en un 22% força significatiu. Resulta ser més ràpid que el Ryzen 5 8500G i el Core i5-12400 de sis nuclis. En aquest cas, l'avantatge és menor, però també s'expressa en un percentatge de dos dígits.
En altres paraules, si compteu amb una actualització posterior, és millor confiar immediatament en combinacions de processadors convencionals i targetes de vídeo econòmiques, i no en opcions híbrides. La il·lustració més convincent d'aquesta tesi hauria de ser el fet que, després d'equipar el Ryzen 5 8500G amb gràfics discrets, no pot assolir el nivell de rendiment ni tan sols del Ryzen 5 5600X, és a dir, de fet, queda endarrerit amb les solucions completes de AMD en si per més d'una generació.

Els resultats dels partits individuals només confirmen el que s'ha dit. El Ryzen 5 8500G perd davant el Ryzen 5 5600X en 10 dels 12 jocs de la nostra suite de proves. I el Core i5-12400 resulta ser més ràpid que el protagonista d'aquesta revisió en els 12 jocs, i en alguns casos la seva superioritat supera el 25%.

Font: 3dnews.ru
