Vlastnosti GPU rodiny Blackwell a testy naznačují, že všechny modely 50. série, kromě GeForce RTX 5090, představují jen mírný upgrade odpovídajících modelů minulého generace. Situaci zhoršily nedostatky nových grafických karet a následně astronomické ceny.
U většiny zákazníků zařízení vyšší kategorie, které monopolně ovládá NVIDIA, vyvolává pouze teoretický zájem. Na jedné úrovni nižší technologická stagnace „zelené“ grafiky však vytvořila situaci, kdy by AMD mohla jedním skokem vyrovnat své zpoždění v problematických aspektech architektury RDNA, jako je sledování paprsků a upscaling. Přesto proroctví, že AMD obnoví rovnováhu s konkurentem (i bez nároků na vlajkovou loď), slýcháme už dlouho, a každý je zní stále méně přesvědčivě, proto oznámení grafických karet Radeon RX 9000 nezískalo velkou pozornost na pozadí bouřlivé činnosti NVIDIA. Ačkoli AMD provedla rozsáhlou revizi svých chyb a pokud je neopravila, alespoň částečně kompenzovala nedostatky minulých GPU.
Přehled Radeon RX 9070 XT představujeme v neobvyklém formátu srovnání pro 3DNews, protože „červená“ novinka a její hlavní konkurent – GeForce RTX 5070 Ti – se dostaly do našich rukou současně, a jedno zařízení nelze posuzovat odděleně od druhého, protože v Rusku se prodávají za přibližně stejné peníze.
![]() | ![]() |
Grafický procesor Navi 48 a architektura RDNA 4
O tom, že se NVIDIA stala monopolistou na trhu vysoce výkonných GPU a chová se podle toho, neřekl jen lenoch. Méně si však všimnou faktu, že všechny společnosti navrhující velké procesory, pro jejich výrobu se musí spoléhat na služby jednoho dodavatele — tchajwanské TSMC. Poptávka po kapacitách TSMC se rozhodně stala jednou z příčin, proč AMD zastavila vývoj velkých spotřebitelských GPU, a navíc v řadě „červených“ grafických procesorů nové generace zatím existuje pouze jeden čip — Navi 48.
| Výrobce | AMD | ||
|---|---|---|---|
| Název | Navi 32 | Navi 31 | Navi 48 |
| Kde se používá | Radeon RX 7700 XT; Radeon RX 7800 XT | Radeon RX 7900 GRE; Radeon RX 7900 XT; Radeon RX 7900 XTX | Radeon RX 9070; Radeon RX 9070 XTX |
| Architektura | RDNA 3 | RDNA 3 | RDNA 4 |
| Technologický proces, nm | TSMC N5/N6 | TSMC N5/N6 | TSMC N4P |
| Počet tranzistorů, mld | 28,1 | 57,7 | 53,9 |
| Plocha čipu, mm2 | 346 | 522 | 357 |
| Počet CU/WGP/SE | |||
| Výpočetní jednotky (CU) | 60 | 96 | 64 |
| Pracovní procesory (WGP) | 30 | 48 | 32 |
| Shaderové pole (SA) | Ne | Ne | Ne |
| Shaderové motory (SE) | 4? | 6 | 4 |
| Konfigurace výpočetní jednotky | |||
| Vektorové ALU (FP32) | 2 × 32 | 2 × 32 | 2 × 32 |
| Vektorové ALU (FP32/INT32) | 2 × 32 | 2 × 32 | 2 × 32 |
| Skalární ALU | 2 | 2 | 2 |
| ALU speciálního určení (SFU) | 2 × 8 | 2 × 8 | 2 × 8 |
| Jednotky sledování paprsků (Ray Accelerators) | 1 | 1 | 1 |
| Jednotky překrývání textur (TMU) | 4 | 4 | 4 |
| Vektorové/sklární registry, KB | 384/10 | 384/10 | 384/16 |
| Velikost cache L0, KB | 32 | 32 | 32 |
| Konfigurace Workgroup Processor (WGP) | |||
| Velikost Shared Memory, KB | 128 | 128 | 128 |
| Velikost cache instrukcí, KB | 32 | 32 | 32 |
| Velikost skalární cache, KB | 16 | 16 | 16 |
| Výpočetní bloky GPU | |||
| Vektorové ALU (FP32) | 3 840 (7 680) | 6 144 (12 288) | 4 096 (8 192) |
| Jednotky překrývání textur (TMU) | 240 | 384 | 256 |
| Jednotky rasterizace (ROP) | 96 | 192 | 128 |
| Jednotky sledování paprsků (Ray Accelerators) | 60 | 96 | 64 |
| Konfigurace paměti | |||
| Velikost cache L1, KB | 2 048 | 3 072 | 2 048 |
| Velikost cache L2, MB | 4 | 6 | 8 |
| Velikost Infinity Cache, MB | 64 | 96 | 64 |
| Šířka sběrnice VRAM, bit | 256 | 384 | 256 |
| Typ čipů VRAM | GDDR6 | GDDR6 | GDDR6 |
| Rozhraní PCI Express | 4.0 x16 | 4.0 x16 | 5.0 x16 |
Mezi staršími čipy se nejvíce podobá modelu druhé úrovně, Navi 32, podle základních charakteristik, ale obsahuje téměř tolik tranzistorů jako Navi 31 (53,9 a 57,7 miliard). Navi 48 je vyrobena technologií TSMC N4P, která patří k téže fotolitografické technologii 5 nm, která byla zvládnuta již před dvěma lety. Nicméně Navi 48 zabírá pouze 68 % plochy Navi 31 díky tomu, že AMD se vzdala čipletového designu, protože MCD čiplety, které obsahují cache třetí úrovně a řadiče paměti, jsou vyráběny ve hrubším technologickém procesu N6.

Architektura nového grafického procesoru RDNA 4 se strukturově neliší od předchozích iterací. Navi 48 obsahuje 64 Compute Unitů, nebo 4 096 FP32-kompatibilních shaderových ALU, což je zcela běžný vzorec pro GPU druhé úrovně — stejně jako 256bitová sběrnice grafické paměti. Nicméně AMD v hodnocení výkonu i nadále staví Navi 48 proti vlajkové lodi Navi 31, která má 6 144 plně desetinných shaderových ALU standardní přesnosti. Rozdíl by měl být více než dostatečně kompenzován množstvím vylepšení logiky, a pro jejich pochopení doporučujeme osvěžit si paměť o architektuře RDNA 3, kterou jsme podrobně probrali v přehledu. .
Ve srovnání se „zelenou“ architekturou RDNA 4 představuje rozsáhlejší a hloubkovou aktualizaci předchozích prací. Avšak popis všech novinek se překvapivě skládá do krátkého seznamu, protože NVIDIA tradičně věnuje zvýšenou pozornost složitým softwarovým nebo poloprogramovým řešením, která vyžadují podrobné komentáře, zatímco inovace AMD obvykle začínají a končí v hardwaru.

Fundamentální změny nastaly ve struktuře Compute Unit, nedělitelné jednotky výpočtu, která je analogií SM u NVIDIA a CPU jader. Plánovač instrukcí nyní podporuje takzvané rozdělené bariéry, které umožňují zadávat instrukce k vykonávání během jejich platnosti. Bylo také optimalizováno předvyhledávání instrukcí z cache a skalarové ALU, které se používají pro efektivní provádění podmíněných skoků a větvení, zdědily schopnost pracovat s reálnými čísly z mobilní architektury RDNA 3.5. Také se zvýšil objem skalarových registrů: z 10 na 16 KB.

Jedním z nejdůležitějších novinek RDNA 4 je zdvojené tempo vykonávání maticových instrukcí WMMA, které se používají při úlohách strojového učení a zpracování dat pomocí neuronových sítí. Kromě toho sada instrukcí RDNA 4 obsahuje příkazy pro výpočty nad strukturovaně řídkými maticemi a 8bitovými daty s plovoucí desetinnou čárkou (FP8 a BF8).

Nicméně propustnost 1 024 FLOP za cyklus znamená, že čipy Navi dosáhly pouze úrovně předminulé 'zelené' architektury — Ampere. Kromě toho, pokud čipy NVIDIA a Intel používají pro maticové operace samostatné bloky ALU, v architektuře RNDA 4 je tato práce stále na stínových SIMD.
Ale nezapomínejme na to, že v reálných aplikacích grafické procesory na bázi RDNA 3 nikdy nedosahují plného zatížení. Ohlášené teraflopy ve FP32 výpočtech pro obecné účely jsou dosažitelné pouze v případě, že se použije formát VOPD (Vector Operation Dual), který umožňuje balit dvě nezávislé vektorové instrukce dohromady. A to samo o sobě klade mnoho omezení, proto polovina 32bitových ALU uvnitř Compute Unit často zůstává nečinná. Při smíšené zátěži (například při hře s upscalingem) maticové operace samozřejmě odčerpají část výpočetních zdrojů od shaderů, ale tyto ztráty nebudou tak velké, jak se na první pohled zdá.
| Compute Unit (AMD RDNA 3) | Compute Unit (AMD RDNA 4) | Streaming Multiprocessor (NVIDIA Ada Lovelace) | Streaming Multiprocessor (NVIDIA Blackwell) | Xe-core (Intel Xe-HPG) | Xe-core (Intel Xe2) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Výkonové bloky | 2 × SIMD32 (FP32/INT32); 2 × SIMD32 (FP32); 2 × SIMD2 (FP64); 2 × SIMD8 (SFU); 2 × skalarové ALU | 2 × SIMD32 (FP32/INT32); 2 × SIMD32 (FP32); 2 × SIMD2 (FP64); 2 × SIMD8 (SFU); 2 × skalarové ALU | 4 × SIMD16 (FP32/INT32); 4 × SIMD16 (FP32); 2 × SISD? (FP64); 4 × SIMD4 (SFU); 4 × skalarové ALU; 4 × tensorová jádra | 8 × SIMD16 (FP32\/INT32); 2 × SISD? (FP64); 4 × SIMD4 (SFU); 4 × skalarové ALU; 4 × tensorová jádra | 16 × SIMD8 (FP32); 16 × SIMD8 (INT32); 16 × SISD (FP64); 16 × SIMD2 (SFU); 16 × XMX | 8 × SIMD16 (FP32); 8 × SIMD16 (INT32); 8 × SIMD2 (FP64); 8 × SIMD4 (SFU); 8 × XMX |
| Operace na lince SIMD za takt | 128 × FP32; 64 × INT32; 256 × FP16; 4 × FP64; 16 × transformační funkce | 128 × FP32; 64 × INT32; 256 × FP16; 4 × FP64; 16 × transformační funkce | 128 × FP32; 64 × INT32; 128 × FP16; 2 × FP64; 16 × transformační funkce | 128 × FP32; 128 × INT32; 128 × FP16; 2 × FP64; 16 × transformační funkce | 128 × FP32; 128 × INT32; 256 × FP16; 16 × FP64; 32 × transformační funkce | 128 × FP32; 128 × INT32; 256 × FP16; 16 × FP64; 32 × transformační funkce |
| Maticové operace, FLOP za takt (FP16) | 512 | 1 024 | 2 048 | 2 048 | 2 048 | 2 048 |
Zvětšení snímků pomocí neuronové sítě — již není teoretickou situací pro akcelerátory Radeon. Nová, čtvrtá verze FSR konečně spoléhá na strojové učení, včetně generování snímků, a používané modely představují hybridní variantu konvolučních sítí a transformátorů. Bohužel, na rozdíl od předchozích verzí upscalera, které pracovaly prakticky na jakémkoli hardwaru, FSR 4 podporují pouze grafické procesory architektury RDNA 4 (kvůli rozšíření instrukčního setu WMMA na data FP8). Univerzální režim s zjednodušenými výpočetními jádry, jako v Intel XeSS, není k dispozici.

Dalším směrem reformy architektury RDNA byla trassování paprsku. Rychlost testování průsečíků paprsku se skříní BVH a s trojúhelníkem se zdvojnásobila v přepočtu na jeden Ray Accelerator (a tedy i na jedno výpočetní jednotku): z 4 a 1 za takt na 8 a 2. Nicméně RT-blok čipů Intel Battlemage funguje rychlostí 18 a 2, a v grafických procesorech Blackwell nachází čtyři průsečíky paprsku s trojúhelníkem za takt a nepublikovaný počet průsečíků paprsku se skříní BVH. Konkurenční společnosti provádějí testování dvou typů (proti skříni BVH a trojúhelníku) zároveň, zatímco AMD to stále nemá. Do jisté míry je paralelismus možný, protože každý Ray Accelerator nyní obsahuje dva nezávislé „testery“, ale nikoli na plné rychlosti.

Kromě toho Ray Accelerator získal možnost zpracování paprsků mimo pořadí. Paprsky, které nevyžadují přístup k pomalým úrovním zásobníku paměti, se zpracovávají jako první, a výsledky testování se ukládají, aby shaderový program je obdržel ve očekávaném pořadí.
Logika raytracingu nyní používá hustší strukturu BVH8 namísto BVH4 (osm namísto čtyř uzlů na každou větev hierarchie objemů), což zvyšuje rychlost průchodu a současně snižuje tlak na videopaměť. Velikost BVH v paměti se dále snížila díky novému algoritmu komprese primitiv. Konečně, AMD nabízí oddělit orientaci BVH boxů od absolutních souřadnic scény. Otáčení boxů podle geometrie objektů umožňuje snížit počet kroků při vyhledávání.

Je škoda, že navzdory všem uvedeným změnám RDNA 4 stále provádí průchod BVH na shaderových ALU, a ne díky specializované logice. Podle klasifikace hardwarového raytracingu navržené společností Imagination Technologies, řešení AMD uvízla na druhé úrovni, grafické procesory Intel se nacházejí na třetí, zatímco hardware NVIDIA už přechází z úrovně 3 na úroveň 4 díky funkci SER — dynamickému seskupování instrukčních toků za účelem zvýšení koherence přístupů do paměti a tím pádem snížení latence.

Analog SER v architektuře RDNA 4 také chybí, ale objevila se funkce Out of Order Memory, která jiným způsobem pomáhá řešit stejný problém. Předchozí verze RDNA, pracující s několika skupinami instrukcí (wavefronty v terminologii AMD), vrací data z paměti striktně ve stejném pořadí, v jakém byly provedeny požadavky. Když jsou data požadovaná shaderem v rychlém cache, návrat může být i tak zpožděn, pokud dříve svůj požadavek učinil jiný shader, a jeho data leží v relativně pomalé VRAM. Opravilně řečeno, toto omezení se jeví jako naprosto iracionální v kontextu vícerozměrného výpočtu, ale jistě se objevilo s cílem zjednodušit organizaci GPU a po určitou dobu (čti: ve rastrových hrách) zůstávalo rozumným kompromisem. RDNA 4 umožňuje skupinám instrukcí vracet data nezávisle na pořadí požadavků.

Out of Order Memory — je pouze jedna ze změn ve stacku paměti v architektuře RDNA 4. Přidělování registrů Compute Unit shaderovým programům dříve probíhalo staticky, s výhledem na maximální spotřebu během životnosti shaderu, což znamená, že určité procento registrů bylo vlastně nevyužité. RDNA 4 umožňuje shaderům dynamicky žádat a uvolňovat registry. Takto se objem registrů využívá mnohem efektivněji.
Zajímavé je, že Shader Engine — velká struktura GPU spojující pole CU, rasterizátor, blok primitívů a bloky rasterizačních operací — v RDNA 4 přišel o vlastní cache první úrovně. Na druhou stranu, každý segment L2 cache obsahuje dvakrát více bank. Tím se nejen zvětšil jeho objem, ale také propustnost, a to v obou směrech — k Shader Engine a k Infinity Cache (jinými slovy, L3). Objem samotného Infinity Cache zůstal stejný jako u Navi 32 — 64 MB.
Navi 48 má 16 linek sběrnice PCI Express páté generace, ale v herních úlohách nemůže zcela využít tak rychlý rozhraní.

Konečně, AMD oznamuje, že hardwarový video kodek v novém GPU zajišťuje vyšší kvalitu kódování s oblíbeným pro streamování nízkým bitrate, ale nic víc. To znamená, že se stále neobjevila podpora barevné subdiscretizace YUV 4:2:2, kterou mají grafické procesory NVIDIA a Intel.
Pokud jde o výstupní zařízení, řadič displeje Navi 48 je kompatibilní s nejnovějšími verzemi rozhraní DisplayPort a HDMI: 2.1a a 2.1b.
Technické specifikace, ceny
Radeon RX 9070 XT je dodáván s plně funkčním čipem Navi 48 se 64 Compute Units, což znamená 4 096 reálných ALU standardní přesnosti. Nalezení formálního předchůdce novinky mezi "červenými" akcelerátory minulého generace není snadné, protože se změnilo jak modelové rozvržení, tak princip číslování GPU (čipy Navi nikdy nedosáhly čísla osm). Podle vzorce výpočetních bloků a charakteristik stacku paměti je Radeon RX 9070 XT podobný Radeon RX 7800 XT, ale AMD jej prezentuje jako náhradu za Radeon RX 7900 XTX.
Frekvence Game Clock a Boost Clock (cílová taktovací frekvence v hrách a limit taktovací frekvence) grafického procesoru výrazně vzrostly ve srovnání s parametry vlajkové lodi předchozí generace a činí 2,4 a 2,97 GHz. Teoretický výkon Radeon RX 7900 XTX při maximální taktovací frekvenci je o 26 % vyšší, ale AMD má v úmyslu tento rozdíl kompenzovat vylepšeními architektury RDNA 4.
Radeon RX 9070 XT obdržel 16 GB paměti GDDR6 s propustností 20 Gb/s na 256bitové sběrnici. Podle zpráv AMD zvažovalo zvýšení objemu VRAM na 32 GB, ale nakonec považovalo takovou konfiguraci za nadbytečnou pro spotřebitelská řešení. Škoda, protože nároky her neustále rostou, a právě objem grafické paměti byl důležitou konkurenční výhodou mnoha předchozích zařízení AMD.
Referenční spotřeba energie Radeon RX 9070 XT činí 304 W, a doporučená cena je 599 $ (o 100 $ více než u Radeon RX 7800 XT).
| Výrobce | AMD | NVIDIA | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Model | Radeon RX 7900 XT | Radeon RX 7900 XTX | Radeon RX 9070 | Radeon RX 9070 XT | GeForce RTX 4070 Ti SUPER | GeForce RTX 4080 SUPER | GeForce RTX 5070 Ti | GeForce RTX 5080 |
| Grafický procesor | ||||||||
| Název | Navi 31 XT | Navi 31 XTX | Navi 48 XT | Navi 48 XTX | AD103 | AD103 | GB203 | GB203 |
| Architektura | RDNA 3 | RDNA 3 | RDNA 4 | RDNA 4 | Ada Lovelace | Ada Lovelace | Blackwell | Blackwell |
| Technologický proces | TSMC N5/N6 | TSMC N5/N6 | TSMC N4C | TSMC N4C | TSMC 4N | TSMC 4N | TSMC 4NP | TSMC 4NP |
| Počet tranzistorů, mld | 57,7 | 57,7 | 53,9 | 53,9 | 45,9 | 45,9 | 45,6 | 45,6 |
| Taktovací frekvence (Base Clock/Game Clock/Boost Clock), MHz | 1 500 /2 025/2 394 | 1 855 /2 269/2 499 | 1 330 /2 070/2 520 | 1 660 /2 400/2 970 | 2 310/2 610 | 2 205/2 550 | 2 295/2 452 | 2 295/2 617 |
| Shader ALU (FP32) | 5 376 (10 752) | 6 144 (12 228) | 3 584 (7 168) | 4 096 (8 192) | 8 448 | 10 240 | 8 960 | 10 752 |
| Jednotky překrývání textur (TMU) | 336 | 384 | 224 | 256 | 264 | 320 | 280 | 336 |
| Jednotky rasterizace (ROP) | 192 | 192 | 128 | 128 | 112 | 112 | 96 | 112 |
| Tensorová jádra | Ne | Ne | Ne | Ne | 264 | 320 | 280 | 336 |
| RT-jádra | 84 | 96 | 112 | 128 | 66 | 80 | 70 | 84 |
| Objem poslední úrovně cache, MB | 80 | 96 | 64 | 64 | 48 | 64 | 64 | 64 |
| Operační paměť | ||||||||
| Šířka sběrnice, bit | 320 | 384 | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 |
| Typ čipu | GDDR6 SGRAM | GDDR6 SGRAM | GDDR6 SGRAM | GDDR6 SGRAM | GDDR6X SGRAM | GDDR6X SGRAM | GDDR7 SGRAM | GDDR7 SGRAM |
| Propustnost na kontaktní pin, Gb/s | 20 | 20 | 20 | 20 | 21 | 23 | 28 | 30 |
| Celková propustnost, GB/s | 800 | 960 | 640 | 640 | 672 | 736 | 896 | 960 |
| Objem, GB | 20 | 24 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Výkon | ||||||||
| Maximální výkon FP32, TFLOPS | 25,7 (51,5) | 30,7 (61,1) | 18,1 (36,1) | 24,3 (48,7) | 44,1 | 52,2 | 43,9 | 56,3 |
| Výkon FP64/FP32 | 1/32 (1/64) | 1/32 (1/64) | 1/32 (1/64) | 1/32 (1/64) | 1/64 | 1/64 | 1/64 | 1/64 |
| Výkon FP16/FP32 | 2/1 | 2/1 | 2/1 | 2/1 | 1/1 | 1/1 | 1/1 | 1/1 |
| Ostatní | ||||||||
| PCI Express sběrnice | PCI Express 4.0 x16 | PCI Express 4.0 x16 | PCI Express 5.0 x16 | PCI Express 5.0 x16 | PCI Express 4.0 x16 | PCI Express 4.0 x16 | 5.0 x16 | 5.0 x16 |
| Rozhraní výstupu obrazu | DisplayPort 2.1, HDMI 2.1a | DisplayPort 2.1, HDMI 2.1a | DisplayPort 2.1a, HDMI 2.1b | DisplayPort 2.1a, HDMI 2.1b | DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 | DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 | DisplayPort 2.1b, HDMI 2.1b | DisplayPort 2.1b, HDMI 2.1b |
| TDP/TBP, W | 315 | 335 | 220 | 304 | 285 | 320 | 300 | 360 |
| Doporučená cena (USA), $ | 899 (doporučená při uvedení na trh) | 999 (doporučená při uvedení na trh) | 549 (doporučená při uvedení na trh) | 599 (doporučená při uvedení na trh) | 799 (doporučená při uvedení na trh) | 999 (doporučená při uvedení na trh) | 749 (doporučená při uvedení na trh) | 999 (doporučená při uvedení na trh) |
Grafická karta GeForce RTX 5070 Ti je založena na stejné grafické jednotce GB203, která se používá v GeForce RTX 5080, avšak mladší model postrádá 14 streamových multiprocesorů, což znamená 1 792 ALU shaderů kompatibilních s FP32, a herní takt byl snížen. Výsledkem je, že GeForce RTX 5080 se od RTX 5070 Ti liší o 27 % teoretického výkonu, přičemž samotná GeForce RTX 5070 Ti se v tomto parametru neliší od RTX 4070 Ti SUPER. Stejně jako v případě Radeon RX 9070 XT je nedostatek surového výpočetního výkonu kompenzován novou architekturou GPU, a to především funkcí generování vícero snímků pomocí DLSS (až tři generované snímky ve vymezeném prostoru mezi dvěma 'skutečnými' snímky).
GeForce RTX 5070 Ti má spotřebu 300 W a s doporučenou cenou 749 USD je o 50 USD levnější než GeForce RTX 4070 Ti SUPER.
Rozdíl 150 USD mezi doporučenou cenou Radeon RX 9070 XT a GeForce RTX 5070 Ti není na současných ruských cenách patrný: nejdostupnější partnerské modely jsme našli v DNS za 99 999 a 104 999 rublů. Tyto modely máme v plánu otestovat v benchmarku. Radeon RX 9070 XT představuje karta GIGABYTE GAMING OC s továrním přetaktováním GPU až na 2,52/3,06 GHz, zatímco GeForce RTX 5070 Ti je akcelerátor Palit GamingPro s referenčními specifikacemi.
GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC: konstrukce
Radeon RX 9070 XT od výrobce GIGABYTE má docela skromné rozměry pro grafickou kartu s energetickou spotřebou minimálně (a jak ukážou testy, mnohem více) 300 W: délka 288 mm a šířka tří slotů. Jediným prvkem osvětlení je krátký pruh na boku. Štítek s logem výrobce je pohyblivý: pokud je posunut na LED pruh, logo začne svítit.

Chladicí systém zajišťují tři ventilátory s průměrem lopatek 87 mm. Vzduch prochází malou sekcí chladiče skrze otvor v zadním panelu.

Grafický procesor a čipy videopaměti odvádějí teplo do odpařovací komory, ale první - přímo, zatímco poslední - prostřednictvím P-tvarované kovové podložky. K lamelám chladiče jsou připevněny jednotlivé desky, které slouží jako tepelné výměníky komponentů VRM. Teplovodivé trubice jsou pouze sedm, jejich průměr je 6 mm. Všimněte si, že běžným termopadům dala GIGABYTE přednost před kapalinovými. Možná je právě v tom důvod, proč se pod zátěží zahřívají čipy VRAM (viz empirická část recenze).

Zadní deska se podílí na odvádění tepla z tištěného obvodu pomocí několika termopadů (tady už běžných, nikoli kapalinových).

GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC: tištěný obvod
Některé varianty Radeon RX 9070 XT získávají napájení přes konektor 12V-2×6, ale GIGABYTE dává přednost třem univerzálním osmipinovým konektorům. Vzhledem k vysoké spotřebě energie grafické karty a nepřetržitým stížnostem na nový konektor je to spolehlivější, i když ne tak praktické a estetické řešení. Z 17 fází napájecího systému je 14, pod vedením PWM regulátoru Monolithic Power Systems MP2868A, přiděleno grafickému procesoru, zbývající tři – videopaměti. Obě VRM jsou vybaveny silovými stupni MP87993 s předpokládaným jmenovitým proudem 90A.
VRAM je složena z čipů SK hynix, v jejich označení H56G42AS8DX-014 je zakódována přenosová kapacita 20 Gb/s.
Kromě standardní verze BIOSu, která je aktivní, má grafická karta také záložní 'tichou' verzi firmwaru.

Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro: konstrukce
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro má délku 331,9 mm, ale zabírá pouze tři sloty pro rozšíření. Pod logem GamingPro a sousedním segmentem předního panelu se nacházejí LED diody RGB podsvícení. Práci LED lze synchronizovat s základní deskou přes standardní ARGB konektor, který je umístěn poblíž napájecího vstupu 12V-2×6.

Boční plochy skříně vytváří litý hliníkový rám s ventilačními otvory na dlouhých stranách. Na ochranné desce na zadní straně PCB je obvyklá mřížka pro průchozí ventilaci chladiče. Lopatky ventilátorů mají průměr 94 mm.

Na dně chladiče je umístěna odpařovací komora dostatečné plochy, která pokrývá jádro GPU a okolní čipy videopaměti, přičemž pro komponenty VRM jsou určeny samostatné ploché tepelně vodivé desky. Lamely radiátoru jsou proříznuty na osmi tepelné trubky o průměru 6 mm.

Kovový backplate plní pouze ochrannou a dekorativní funkci, protože mezi ním a PCB není ani jedna teplovodivá podložka.

Ke grafické kartě je přiložen adaptér ze dvou osmipinových napájecích konektorů na 12V-2×6 a malá látková podložka pro myš.

Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro: tištěný obvod
Na rozdíl od grafické karty , kterou jsme přezkoumali v nedávné recenzi GeForce RTX 5080, je další model série postaven na prostorné PCB, ale její napájecí systém je jednodušší. Grafickému procesoru patří 15-fázový VRM řízený PWM regulátorem Monolithic Power Systems MP29816. Napájení paměťových čipů GDDR7 je třífázové, na základě regulátoru MP2988. Oba regulátory jsou vybaveny tranzistorovými sestavami MP87993 s předpokládaným jmenovitým proudem 90 A.
Označení čipů videopaměti Samsung K4VAF325ZC-SC28 naznačuje propustnost 28 Gbit/s.
Stejně jako Radeon RX 9070 XT v provedení GIGABYTE, má urychlovač Palit dvě varianty BIOSu - "výkonnou" a "tichou".

Testovací stanice, metodika testování
| Testovací stanice | |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 9 7950X3D (PBO +150 MHz, CU -20) |
| Základní deska | ASUS ROG Crosshair X670E Hero |
| Operační paměť | G.Skill Trident Z5 Neo RGB (F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR), 2 × 32 GB (6200 MT/s, CL30) |
| SSD | Solidigm P44 Pro, 2 TB |
| Napájecí zdroj | Corsair AX1600i, 1600 W |
| Systém chlazení CPU | Zakázková vodní chlazení (EK-Quantum Velocity² DDC 4.2 PWM D-RGB + EK-Quantum Surface X280M) |
| Korpus | Otevřený testovací stojan |
| Operační systém | Windows 11 Pro |
| Software pro GPU AMD | |
| Všechny grafické karty | AMD Software Adrenalin Edition 25.2.1/25.3.1 |
| Software pro GPU NVIDIA | |
| Všechny grafické karty | NVIDIA GeForce Game Ready Driver 532.60/532.70 |
| Hry bez ray tracingu | |||
|---|---|---|---|
| Hra | API | Metoda testování | Nastavení grafiky |
| Alan Wake 2 | DirectX 12 | OCAT, lokalita Bright Falls | Max. grafická kvalita |
| Black Myth: Wukong | DirectX 12 | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita |
| Cyberpunk 2077 | DirectX 12 | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita |
| F1 24 | DirectX 12 | Integrovaný benchmark, trať Monaco (déšť) | Max. grafická kvalita |
| Hogwarts Legacy | DirectX 12 | OCAT, jízda na vozíku v Path to Hogwarts | Max. grafická kvalita |
| Horizon Zero Dawn Remastered | DirectX 12 | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita |
| Metro Exodus | DirectX 12 | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita; Shading Rate: 100% |
| Red Dead Redemption 2 | Vulkan | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita |
| Returnal | DirectX 12 | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita |
| Total War: WARHAMMER III | DirectX 11 | Integrovaný benchmark (Mirrors of Madness Benchmark) | Max. grafická kvalita |
| Hry s ray tracingem | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hra | API | Metoda testování | Nastavení grafiky | Skalování snímků | ||
| AMD | Intel | NVIDIA | ||||
| Alan Wake 2 | DirectX 12 | OCAT, lokalita Bright Falls | Max. grafická kvalita, vysoká kvalita ray tracingu | FSR Balanced | FSR Balanced | DLSS Balanced + Ray Reconstruction (+ Frame Generation) |
| Black Myth: Wukong | Integrovaný benchmark | Max. grafická kvalita a ray tracing (Path Tracing) | FSR Balanced (+ Frame Generation) | XeSS Balanced/FSR Balanced + Frame Generation | DLSS Vyvážený (+ generování snímků) | |
| Cyberpunk 2077 | Vestavěný benchmark (OCAT pro generování snímků) | Max. grafická kvalita a ray tracing (Path Tracing) | FSR Balanced (+ Frame Generation) | XeSS Balanced/FSR Balanced + Frame Generation | DLSS Vyvážený (Transformer model) + Ray Reconstruction (+ generování snímků) | |
| F1 24 | Integrovaný benchmark, trať Monaco (déšť) | Max. kvalita grafiky a sledování paprsků | FSR Balanced (+ Frame Generation) | XeSS Balanced/FSR Balanced + Frame Generation | DLSS Vyvážený (+ generování snímků) | |
| Hogwarts Legacy | OCAT, jízda na vozíku v Path to Hogwarts | Max. kvalita grafiky a sledování paprsků | FSR Balanced | XeSS Vyvážený | DLSS Balanced + Ray Reconstruction (+ Frame Generation) | |
| Indiana Jones a Velký kruh | OCAT, lokalita Sukhothai | Max. kvalita grafiky, vysoká kvalita sledování paprsků (Path Tracing); Ray Traced Shadows: Pouze sluneční světlo | FSR Balanced (+ Frame Generation) | XeSS Balanced/FSR Balanced + Frame Generation | DLSS Vyvážený (Transformer model) + Ray Reconstruction (+ generování snímků) | |
| Metro Exodus Enhanced Edition | Integrovaný benchmark | Max. kvalita grafiky a sledování paprsků | N/D | N/D | DLSS Vyvážený | |
| Returnal | Vestavěný benchmark (OCAT pro generování snímků) | Max. kvalita grafiky a sledování paprsků | FSR Balanced (+ Frame Generation) | XeSS Balanced/FSR Balanced + Frame Generation | DLSS Vyvážený (+ generování snímků) | |
Ve většině her se průměrné a minimální (uvádíme 1. percentil rozdělení) snímkové frekvence zobrazují z pole času renderování jednotlivých snímků nebo okamžité snímkové frekvence získané pomocí vestavěného benchmarku. Výjimkou jsou hry, které nemají vestavěný benchmark, a testy zahrnující generování snímků: v těchto případech pro zachycení mezisnímových intervalů používáme program OCAT.
| Pracovní aplikace | ||
|---|---|---|
| Aplikace | Benchmark | Nastavení |
| Adobe Premiere Pro 25.x | Standard (4K) | |
| Blender 4.x | Demo Agent 327 Barbershop z webu Blender | Renderer Cycles |
| Blackmagic Design DaVinci Resolve Studio 19.x | Standard (4K); H.264/HEVC režim kódování: Automaticky | |
| CAD aplikace | SPECviewperf 2020 v3.1 | Rozlišení obrazovky: 3840 × 2160 |
| Dekódování videa (ffmpeg 5.x) | |||
|---|---|---|---|
| Formát | Rozlišení | Parametry kódování | API |
| H.264 (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | High Profile, L4.1 | D3D11VA |
| 3840 × 2160 | High Profile, L5.1 | ||
| HEVC (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | Main Profile, L4.0 | |
| 3840 × 2160 | Main Profile, L5.0 | ||
| 7680 × 4320 | Main Profile, L6.0 | ||
| VP9 (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | N/D | |
| 3840 × 2160 | |||
| 7680 × 4320 | |||
| AV1 (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | Main Profile, L4.0 | |
| 3840 × 2160 | Main Profile, L5.0 | ||
| 7680 × 4320 | Main Profile, L6.0 | ||
| Kódování videa (ffmpeg 5.x) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Formát | Rozlišení | Parametry kódování | API | ||||
| AMD | Intel | NVIDIA | AMD | Intel | NVIDIA | ||
| H.264 (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | -c:v h264_amf -quality speed -coder cabac -refs 1 -b:v 3M | -c:v h264_qsv -preset veryfast -profile:v main -level 4.1 -b:v 3M | -c:v h264_nvenc -preset fast -coder cabac -refs 1 -b:v 3M | AMF | oneVPL | NVENC |
| 3840 × 2160 | -c:v h264_amf -quality speed -coder cabac -refs 1 -b:v 7.5M | -c:v h264_qsv -preset veryfast -profile:v main -level 5.1 -b:v 7.5M | -c:v h264_nvenc -preset fast -coder cabac -refs 1 -b:v 7.5M | ||||
| HEVC (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | -c:v hevc_amf -quality speed -b:v 3M | -c:v hevc_qsv -preset veryfast -tier main -b:v 3M | -c:v hevc_nvenc -preset fast -b:v 3M | |||
| 3840 × 2160 | -c:v hevc_amf -quality speed -b:v 7.5M | -c:v hevc_qsv -preset veryfast -tier main -b:v 7.5M | -c:v hevc_nvenc -preset fast -b:v 7.5M | ||||
| 7680 × 4320 | -c:v hevc_amf -quality speed -b:v 20M | -c:v hevc_qsv -preset veryfast -tier main -b:v 20M | -c:v hevc_nvenc -preset fast -b:v 20M | ||||
| AV1 (YUV 4:2:0, 8 bitů/kanál) | 1920 × 1080 | -c:v hevc_amf -quality speed -b:v 3M | -c:v av1_qsv -preset veryfast -profile main -b:v 3M | -c:v hevc_nvenc -preset fast -b:v 3M | |||
| 3840 × 2160 | -c:v hevc_amf -quality speed -b:v 7.5M | -c:v av1_qsv -preset veryfast -profile main -b:v 7.5M | -c:v hevc_nvenc -preset fast -b:v 7.5M | ||||
| 7680 × 4320 | -c:v hevc_amf -quality speed -b:v 20M | -c:v av1_qsv -preset veryfast -profile main -b:v 20M | -c:v hevc_nvenc -preset fast -b:v 20M | ||||
Výkon grafických karet je měřen odděleně od CPU a dalších komponentů PC pomocí zařízení NVIDIA PCAT. Jako zátěž pro testování výkonu a úrovně hluku slouží hra Cyberpunk 2077 při rozlišení 3840 × 2160 a maximálních grafických parametrech (bez ray tracingu), stejně jako stresový test FurMark s nejagresivnějšími nastaveními (rozlišení 3840 × 2160, MSAA 8x). Měření všech parametrů se provádí po zahřátí grafické karty, kdy se teplota GPU a taktovací frekvence stabilizují.
Účastníci testování
V testování výkonu se zapojily následující grafické karty:
- AMD Radeon RX 9070 XT (1820/3060 MHz, 20 Gbps, 16 GB);
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti (2295/2452 MHz, 28 Gbps, 16 GB);
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
Pozn. V závorce jsou uvedeny základní a boost frekvence GPU.
Taktovací frekvence, spotřeba energie, teplota, úroveň hluku a přetaktování.
Grafický procesor Navi 48 postrádá rozdělení domén taktovací frekvence na front-end a pole CU, které AMD zavedlo v čipech Navi poslední generace. Nicméně nezáleží na tom, kterou z obou frekvencí vlajkového GPU končící řady (Navi 31) vezmete jako výchozí bod, Navi 48 udělal významný krok vpřed — až na 2,9 GHz. Naopak GeForce RTX 5070 Ti se spokojí s frekvencí 2,8 GHz pod herním zatížením.
| Pracovní parametry pod zátěží (Cyberpunk 2077) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grafická karta | Nastavení | Taktovací frekvence GPU, MHz (shader doména) | Taktovací frekvence GPU, MHz (front-end) | Napětí GPU, V | Otáčky ventilátorů, ot./min (% z max.) | Otáčky ventilátorů 2, ot./min (% z max.) | |||
| Prům. | Max. | Prům. | Max. | Prům. | Max. | Prům. | Prům. | ||
| GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC (1820/3060 MHz, 20 Gbps, 16 GB) | Tichý BIOS | 2900 | 2956 | N/D | N/D | 1,01 | 1,01 | 1479 (30%) | N/D |
| GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC (1820/3060 MHz, 20 Gbps, 16 GB) | Výkonový BIOS | 2915 | 2941 | N/D | N/D | 1,01 | 1,01 | 1696 (34%) | N/D |
| GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC (+300 MHz, 22 Gbps, 16 GB) | Výkonový BIOS, +10% TBP | 2980 | 3001 | N/D | N/D | 1,03 | 1,04 | 1880 (38%) | N/D |
| SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 7900 XTX (1720/2499 MHz, 20 Gbps, 24 GB) | Sekundární BIOS | 2545 | 2585 | 2753 | 2785 | 0,91 | 0,93 | 1412 (34%) | N/D |
| Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro (2295/2452 MHz, 28 Gbps, 16 GB) | Tichý BIOS | 2816 | 2820 | N/D | N/D | 1,06 | 1,06 | 1357 (36%) | 1357 (36%) |
| Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro (2295/2452 MHz, 28 Gbps, 16 GB) | Výkonový BIOS | 2827 | 2835 | N/D | N/D | 1,06 | 1,06 | 1859 (50%) | 1859 (50%) |
| Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro (+400 MHz, 32 Gbps, 16 GB) | Výkonový BIOS | 3202 | 3210 | N/D | N/D | 1,05 | 1,05 | 2010 (55%) | 2010 (55%) |
| Palit GeForce RTX 4070 Ti GameRock OC Classic (2310/2610 MHz, 21 Gbps, 12 GB) | Tichý BIOS | 2805 | 2805 | N/D | N/D | 1,10 | 1,10 | 1516 (39%) | 1516 (39%) |
| Palit GeForce RTX 4070 Ti SUPER JetStream OC (2340/2640 MHz, 21 Gbps, 16 GB) | 2673 | 2700 | N/D | N/D | 1,04 | 1,05 | 1417 (38%) | 1417 (38%) | |
| NVIDIA GeForce RTX 4080 FE (2205/2505 MHz, 22,4 Gbps, 16 GB) | 2775 | 2775 | N/D | N/D | 1,08 | 1,08 | 1383 (43%) | 1299 (39%) | |
| Palit GeForce RTX 4080 SUPER JetStream OC (2295/2580 MHz, 23 Gbps, 16 GB) | 2722 | 2745 | N/D | N/D | 1,04 | 1,07 | 1473 (39%) | 1473 (39%) | |
| Palit GeForce RTX 5080 GameRock (2295/2617 MHz, 30 Gbps, 16 GB) | Tichý BIOS | 2790 | 2790 | N/D | N/D | 1,04 | 1,04 | 1490 (40%) | 1490 (40%) |
I když Radeon RX 9070 XT není vlajkovou lodí své generace (která tentokrát nebude), spotřeba energie novinky od GIGABYTE dosahuje až 374 W — téměř jako u Radeon RX 7900 XTX. V kontrastu s tím je překvapivě nízký výkon "červené" grafické karty v podmínkách nečinnosti — pouze 7 W. GeForce RTX 5070 Ti od Palit spotřebovává maximálně 318 W — na úrovni modelů 40. série z 80. let.

Výběr firmwaru — "tichý" nebo "výkonný" — má výrazný vliv na práci chladicího systému GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC. V "výkonném" režimu teplota GPU nepřesahuje 62 °C (a 84 v horkém bodě), zatímco čipy paměti se zahřívají až na 94 °C. V "tichém" režimu se teploty mění na 67, 90 a 98 °C odpovídajícím způsobem.
Na oplátku chladicí systém Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro udržuje teplotu grafického procesoru v rozmezí 68 nebo 76 °C (opět podle aktivní verze BIOSu), zatímco teplota čipů VRAM se zastavila na mnohem přijatelnější úrovni 70 nebo 78 °C. Teplotu horkého bodu GPU ovladač grafických karet GeForce 50 neoznamuje monitorovacím nástrojům.

Úroveň hluku chladicího systému obou novinek se prudce mění podle přepínače BIOSu. V "tichém" režimu se Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro ukázal být nejtišším z porovnávaných zařízení, ale GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING se také vyznačoval umírněným akustickým tlakem, zejména vzhledem k významné spotřebované energii. Naopak, při použití "výkonného" BIOSu si grafická karta GIGABYTE udržuje přijatelnou úroveň hluku, zatímco u Palit GamingPro dosahuje 45 dBA — a to ještě bez přetaktování.

Nové grafické procesory AMD se přetaktovávají stejným způsobem jako čipy NVIDIA: nyní místo horního limitu taktovací frekvence uživatel zadává požadovaný nárůst. Napětí GPU se reguluje pouze dolů. Náš exemplář grafické karty si udržel stabilitu při zvýšení cílové taktovací frekvence o 300 MHz, ale kvůli tomu, že rezervu výkonu lze zvýšit pouze o 10 %, skutečná jadrová frekvence vzrostla o symbolických 65 MHz. Na druhou stranu dosáhla videopaměť propustnosti 22 místo původních 20 Gb/s. Spotřeba energie GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING při přetaktování překročila hranici 400 W, což způsobilo zvýšení teploty komponentů o pár stupňů a hladina hluku dosáhla 41 dBA ve vzdálenosti 30 cm od ventilátorů.
Naopak, GeForce RTX 5070 Ti od Palitu, stejně jako GeForce RTX 5080, se přetaktovává skvěle. Ačkoliv verze zařízení bez označení OC vůbec nepovoluje překročení výrobního TBP, podařilo se nám přidat 375 MHz ke skutečné frekvenci GPU během herního testu a zvýšit propustnost paměti GDDR7 z 28 na 32 Gb/s. Přetaktování nemělo velký vliv na spotřebovanou energii a teplotu komponentů, a hladina hluku zůstala stejná pouze proto, že byla dostatečně vysoká již od začátku s 'výkonným' firmwarem.
Herní testy (1920 × 1080)
Při rozlišení 1080p jak GeForce RTX 5070 Ti, tak Radeon RX 9070 XT dosahují snímkové frekvence nad sto FPS ve většině testovacích titulů a alespoň 60 FPS v Black Myth: Wukong.
| 1920 × 1080 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 135 / 142 | 143 / 148 | 101 / 106 | 106 / 112 | 122 / 128 | 123 / 129 | 119 / 126 | 135 / 146 |
| Black Myth: Wukong | 58 / 66 | 53 / 64 | 49 / 56 | 51 / 59 | 58 / 68 | 60 / 69 | 59 / 68 | 67 / 76 |
| Cyberpunk 2077 | 124 / 149 | 138 / 166 | 93 / 108 | 99 / 117 | 118 / 139 | 115 / 138 | 122 / 146 | 128 / 167 |
| F1 24 | 182 / 267 | 167 / 263 | 154 / 223 | 156 / 229 | 171 / 251 | 175 / 253 | 173 / 244 | 187 / 275 |
| Hogwarts Legacy | 188 / 213 | 196 / 216 | 145 / 160 | 154 / 170 | 173 / 193 | 181 / 197 | 185 / 202 | 193 / 218 |
| Horizon Zero Dawn Remastered | 144 / 184 | 146 / 187 | 132 / 164 | 130 / 167 | 142 / 182 | 145 / 185 | 137 / 176 | 141 / 186 |
| Metro Exodus | 79 / 130 | 81 / 140 | 68 / 118 | 73 / 127 | 79 / 146 | 81 / 148 | 80 / 144 | 88 / 167 |
| Red Dead Redemption 2 | 128 / 139 | 122 / 128 | 96 / 103 | 104 / 109 | 119 / 126 | 119 / 127 | 119 / 128 | 125 / 132 |
| Returnal | 97 / 177 | 134 / 211 | 75 / 150 | 101 / 155 | 100 / 179 | 91 / 178 | 112 / 176 | 105 / 199 |
| Total War: WARHAMMER III | 85 / 105 | 85 / 107 | 76 / 94 | 81 / 97 | 86 / 103 | 88 / 105 | 85 / 103 | 83 / 105 |
| Max. | +19% | −9% | −2% | +12% | +14% | +11% | +28% | |
| Prům. | +4% | −18% | −14% | −3% | −2% | −3% | +7% | |
| Min. | −8% | −28% | −22% | −10% | −9% | −11% | −5% | |
I když jednotlivé hry preferují architekturu AMD nebo NVIDIA, z praktického hlediska mají novinky srovnatelné výkony: GeForce RTX 5070 Ti zaostává za Radeon RX 9070 XT pouze o 3 % FPS. V porovnání s zařízeními minulého generace Radeon RX 9070 XT zaostává o 3 % za Radeon RX 7900 XTX. GeForce RTX 5070 Ti je ekvivalentem GeForce RTX 4080 a RTX 4080 SUPER, přičemž rozdíl mezi RTX 4070 Ti SUPER a RTX 5070 Ti se omezuje na 13 % snímkové frekvence.

Herní testy (2560 × 1440)
Ve většině benchmarků při rozlišení 1440p nové modely AMD a NVIDIA dosahují snímkové frekvence minimálně 80 FPS, nicméně průměrná snímková frekvence v Black Myth: Wukong klesla na úroveň 51–52 FPS.
| 2560 × 1440 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 99 / 104 | 103 / 107 | 73 / 77 | 77 / 82 | 90 / 95 | 92 / 97 | 88 / 93 | 104 / 109 |
| Black Myth: Wukong | 45 / 51 | 43 / 50 | 38 / 42 | 39 / 45 | 46 / 52 | 47 / 54 | 46 / 52 | 54 / 61 |
| Cyberpunk 2077 | 80 / 92 | 90 / 103 | 53 / 63 | 54 / 65 | 67 / 80 | 67 / 80 | 75 / 87 | 89 / 102 |
| F1 24 | 159 / 219 | 162 / 228 | 125 / 176 | 139 / 194 | 148 / 211 | 154 / 218 | 155 / 216 | 161 / 231 |
| Hogwarts Legacy | 134 / 154 | 141 / 160 | 102 / 114 | 115 / 128 | 124 / 139 | 125 / 142 | 128 / 144 | 141 / 165 |
| Horizon Zero Dawn Remastered | 133 / 161 | 130 / 160 | 111 / 132 | 114 / 140 | 128 / 156 | 127 / 158 | 122 / 148 | 124 / 163 |
| Metro Exodus | 69 / 112 | 72 / 120 | 60 / 98 | 64 / 106 | 69 / 124 | 75 / 126 | 70 / 122 | 85 / 145 |
| Red Dead Redemption 2 | 114 / 119 | 106 / 111 | 83 / 88 | 89 / 94 | 104 / 109 | 106 / 111 | 106 / 111 | 109 / 115 |
| Returnal | 89 / 140 | 110 / 162 | 75 / 115 | 81 / 121 | 92 / 138 | 85 / 139 | 92 / 137 | 82 / 154 |
| Total War: WARHAMMER III | 80 / 97 | 79 / 97 | 53 / 69 | 59 / 76 | 70 / 88 | 70 / 90 | 72 / 89 | 83 / 97 |
| Max. | +16% | −13% | −5% | +11% | +13% | +9% | +29% | |
| Prům. | +4% | −22% | −17% | −4% | −3% | −4% | +9% | |
| Min. | −7% | −32% | −29% | −13% | −13% | −11% | −3% | |
Radeon RX 9070 XT a GeForce RTX 5070 Ti opět odděluje téměř zanedbatelná vzdálenost 4 % v počtu snímků za sekundu. „Červená“ grafická karta nové generace zaostává pouze o 4 % za bývalým vlajkovým modelem — Radeon RX 7900 XTX, zatímco GeForce RTX 5070 Ti zůstává náhradou modelů řady 80 z minulého století. Ve srovnání s GeForce RTX 4070 Ti SUPER je nová verze NVIDIA o 15 % rychlejší.

Herní testy (3840 × 2160)
Radeon RX 9070 XT a GeForce RTX 5070 Ti jsou celkově vhodné pro hraní na 4K obrazovce při maximální kvalitě grafiky. Pouze v takto náročných titulech, jako jsou Black Myth: Wukong a Cyberpunk 2077, si uživatelé musí zvyknout na snímkovou frekvenci výrazně pod 60 FPS nebo použít upscaling.
| 3840 × 2160 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 55 / 58 | 57 / 59 | 40 / 43 | 43 / 46 | 51 / 54 | 50 / 54 | 49 / 52 | 58 / 62 |
| Black Myth: Wukong | 27 / 31 | 27 / 31 | 22 / 25 | 24 / 27 | 28 / 31 | 28 / 32 | 28 / 31 | 33 / 36 |
| Cyberpunk 2077 | 34 / 41 | 38 / 44 | 22 / 27 | 23 / 28 | 29 / 35 | 28 / 36 | 32 / 38 | 39 / 46 |
| F1 24 | 110 / 140 | 118 / 155 | 91 / 116 | 99 / 126 | 111 / 145 | 114 / 146 | 112 / 148 | 127 / 167 |
| Hogwarts Legacy | 79 / 91 | 81 / 95 | 58 / 65 | 61 / 68 | 70 / 81 | 75 / 83 | 73 / 84 | 90 / 102 |
| Horizon Zero Dawn Remastered | 89 / 103 | 87 / 102 | 65 / 77 | 74 / 87 | 83 / 98 | 85 / 100 | 75 / 89 | 86 / 103 |
| Metro Exodus | 52 / 80 | 52 / 86 | 44 / 66 | 47 / 72 | 55 / 85 | 56 / 86 | 54 / 86 | 67 / 103 |
| Red Dead Redemption 2 | 79 / 83 | 78 / 81 | 54 / 59 | 60 / 64 | 70 / 76 | 68 / 76 | 69 / 77 | 78 / 83 |
| Returnal | 55 / 84 | 68 / 98 | 49 / 69 | 44 / 72 | 62 / 86 | 57 / 86 | 57 / 86 | 68 / 99 |
| Total War: WARHAMMER III | 40 / 57 | 42 / 59 | 29 / 39 | 33 / 44 | 39 / 52 | 40 / 53 | 39 / 53 | 47 / 63 |
| Max. | +17% | −17% | −10% | +6% | +8% | +8% | +29% | |
| Prům. | +5% | −25% | −19% | −4% | −3% | −4% | +12% | |
| Min. | −2% | −34% | −32% | −15% | −12% | −14% | 0% | |
Vysoké rozlišení nezměnilo pozice hlavních rivalů: Radeon RX 9070 XT stále předčí GeForce RTX 5070 Ti o 4 % průměrné snímkové frekvence, ale zároveň zaostává o 5 % za Radeon RX 7900 XTX. Samotný GeForce RTX 5070 Ti stále nahrazuje GeForce RTX 4080 a RTX 4080 SUPER, ale jeho převaha před RTX 4070 Ti SUPER vzrostla na 18 % FPS.

Herní testy s ray tracingem
Hry s ray tracingem představují nejnáročnější zkoušku, kterou musí nové akcelerátory AMD zvládnout po letech zaostávání za řešeními NVIDIA v této oblasti. Naštěstí jsou patrné značné změny k lepšímu. Zatímco v rasterizovaných hrách je Radeon RX 9070 XT ekvivalentem Radeon RX 7900 XTX a průměrně od něj dokonce zaostává, v ray tracingu je Radeon RX 9070 XT již vpředu se ziskem 20–21 % FPS.
Přesto existují hry, kde je rozdíl nepatrný (Metro Exodus a Returnal), a v Indiana Jones and the Great Circle klesla snímková frekvence na Radeon RX 9070 XT na 1 FPS i při použití FSR, což pravděpodobně souvisí s nedostatkem VRAM. Tato hra však ve svém posledním rozšíření teprve otevřela ray tracing pro majitele „červených“ GPU. Odpovídající optimalizace ovladače pravděpodobně chybí, a proto jsme výsledky Indiana Jones and the Great Circle nezahrnovali do výpočtu procentuálních poměrů mezi účastníky testování. Mimochodem, mezi všemi účastníky testování má pouze Radeon RX 7900 XTX potřebný objem videopaměti pro spuštění Indiana Jones and the Great Circle na 4K obrazovce s maximální kvalitou grafiky. Ostatním zařízením to není dostupné ani při nejagresivnějších nastaveních škálování snímků.
| 1920 × 1080 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 59 / 62 | 47 / 50 | 52 / 56 | 58 / 61 | 67 / 71 | 66 / 70 | 67 / 71 | 76 / 82 |
| Black Myth: Wukong | 19 / 24 | 11 / 14 | 31 / 38 | 34 / 42 | 40 / 48 | 41 / 50 | 41 / 48 | 49 / 57 |
| Cyberpunk 2077 | 34 / 40 | 28 / 33 | 36 / 46 | 38 / 49 | 47 / 59 | 47 / 59 | 42 / 56 | 50 / 65 |
| F1 24 | 121 / 157 | 70 / 130 | 97 / 128 | 104 / 137 | 104 / 154 | 110 / 157 | 102 / 152 | 110 / 169 |
| Hogwarts Legacy | 110 / 128 | 94 / 109 | 95 / 115 | 104 / 123 | 117 / 140 | 120 / 142 | 119 / 142 | 134 / 160 |
| Indiana Jones a Velký kruh | N/D | 16 / 17 | N/D | 41 / 43 | 46 / 48 | 46 / 49 | 45 / 47 | 51 / 54 |
| Metro Exodus Enhanced Edition | 73 / 105 | 68 / 104 | 60 / 94 | 62 / 99 | 71 / 114 | 69 / 117 | 70 / 109 | 71 / 125 |
| Returnal | 75 / 137 | 89 / 132 | 91 / 130 | 92 / 134 | 91 / 154 | 92 / 151 | 90 / 151 | 101 / 169 |
| Max. | −1% | +58% | +75% | +100% | +108% | +100% | +138% | |
| Prům. | −16% | +3% | +10% | +27% | +29% | +25% | +44% | |
| Min. | −42% | −18% | −13% | −2% | 0% | −3% | +8% | |
| 2560 × 1440 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 38 / 41 | 30 / 33 | 34 / 37 | 38 / 40 | 46 / 48 | 45 / 48 | 45 / 48 | 54 / 56 |
| Black Myth: Wukong | 12 / 16 | 6 / 9 | 20 / 24 | 22 / 27 | 26 / 32 | 27 / 33 | 26 / 31 | 32 / 37 |
| Cyberpunk 2077 | 21 / 24 | 17 / 20 | 23 / 27 | 24 / 29 | 30 / 35 | 31 / 36 | 28 / 34 | 35 / 42 |
| F1 24 | 92 / 111 | 61 / 91 | 77 / 90 | 78 / 93 | 90 / 112 | 92 / 114 | 89 / 111 | 99 / 127 |
| Hogwarts Legacy | 74 / 90 | 63 / 78 | 67 / 83 | 72 / 87 | 82 / 100 | 83 / 101 | 82 / 100 | 97 / 116 |
| Indiana Jones a Velký kruh | N/D | 10 / 11 | N/D | 30 / 32 | 30 / 33 | 34 / 36 | 31 / 32 | 38 / 40 |
| Metro Exodus Enhanced Edition | 58 / 83 | 57 / 80 | 50 / 70 | 54 / 76 | 61 / 89 | 62 / 91 | 56 / 83 | 69 / 99 |
| Returnal | 61 / 103 | 74 / 100 | 66 / 94 | 67 / 98 | 78 / 116 | 67 / 115 | 78 / 113 | 87 / 131 |
| Max. | −3% | +50% | +69% | +100% | +106% | +94% | +131% | |
| Prům. | −17% | 0% | +8% | +28% | +30% | +25% | +48% | |
| Min. | −44% | −19% | −16% | +1% | +3% | 0% | +14% | |
| 3840 × 2160 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 17 / 20 | 14 / 16 | 4 / 5 | 19 / 20 | 22 / 24 | 22 / 24 | 22 / 24 | 27 / 29 |
| Black Myth: Wukong | 5 / 7 | 3 / 4 | 5 / 10 | 11 / 13 | 13 / 16 | 13 / 16 | 13 / 16 | 16 / 19 |
| Cyberpunk 2077 | 10 / 11 | 8 / 9 | 9 / 12 | 11 / 13 | 14 / 16 | 14 / 17 | 13 / 16 | 16 / 20 |
| F1 24 | 51 / 59 | 35 / 48 | 43 / 48 | 46 / 52 | 55 / 61 | 56 / 62 | 55 / 61 | 63 / 72 |
| Hogwarts Legacy | 40 / 51 | 34 / 44 | 34 / 45 | 39 / 50 | 45 / 58 | 46 / 59 | 44 / 58 | 53 / 67 |
| Indiana Jones a Velký kruh | N/D | 5 / 6 | N/D | N/D | N/D | N/D | N/D | N/D |
| Metro Exodus Enhanced Edition | 38 / 50 | 35 / 46 | 32 / 41 | 35 / 45 | 41 / 53 | 34 / 55 | 38 / 50 | 45 / 60 |
| Returnal | 38 / 59 | 44 / 59 | 38 / 52 | 39 / 54 | 48 / 66 | 47 / 67 | 47 / 65 | 51 / 76 |
| Max. | 0% | +43% | +86% | +129% | +129% | +129% | +171% | |
| Prům. | −17% | −12% | +10% | +33% | +35% | +32% | +57% | |
| Min. | −43% | −75% | −12% | +3% | +5% | 0% | +20% | |
V absolutních velikostech snímkové frekvence má Radeon RX 9070 XT potřebný výkon pro tituly s hybridním renderingem při rozlišení až 1440p a, s odřenýma ušima, 4K.
To samé platí pro GeForce RTX 5070 Ti, a přesto podle průměrného hodnocení zařízení NVIDIA vede s výhodou 25–32 %, hlavně díky plně sledovaným hrám. Ve své vlastní kategorii GeForce RTX 5070 Ti potvrdil status nástupce GeForce RTX 4080 a RTX 4080 SUPER: výhoda posledně jmenovaných leží v rozmezí od 1 do 5 % snímkové frekvence. Ve srovnání s GeForce RTX 4070 Ti SUPER se výkon zvýšil o 13 až 19 %.

Herní testy s ray tracingem a škálováním snímků
Díky upscale s koeficientem Balanced zařízení nové generace od AMD a NVIDIA zajišťují pohodlnou frekvenci snímků v "hybridních" hrách při rozlišení až 4K. Nicméně díky výhodě 20–26 % si GeForce RTX 5070 Ti mnohem lépe poradí s plně sledovanými tituly.
| 1920 × 1080 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 99 / 105 | 81 / 85 | 97 / 104 | 101 / 109 | 114 / 122 | 114 / 123 | 116 / 123 | 134 / 141 |
| Black Myth: Wukong | 40 / 49 | 24 / 31 | 61 / 73 | 64 / 79 | 73 / 90 | 74 / 90 | 73 / 87 | 83 / 98 |
| Cyberpunk 2077 | 73 / 84 | 61 / 70 | 82 / 96 | 87 / 100 | 104 / 116 | 105 / 117 | 94 / 110 | 110 / 126 |
| F1 24 | 165 / 220 | 92 / 190 | 113 / 174 | 115 / 177 | 114 / 200 | 116 / 203 | 116 / 201 | 121 / 218 |
| Hogwarts Legacy | 177 / 203 | 161 / 189 | 140 / 160 | 158 / 176 | 171 / 183 | 171 / 182 | 172 / 183 | 173 / 183 |
| Indiana Jones a Velký kruh | N/D | 27 / 29 | N/D | 55 / 59 | 62 / 67 | 65 / 68 | 62 / 65 | 73 / 75 |
| Metro Exodus Enhanced Edition | N/D | N/D | 69 / 121 | 75 / 125 | 79 / 139 | 81 / 142 | 75 / 134 | 80 / 148 |
| Returnal | 42 / 170 | 123 / 175 | 96 / 165 | 96 / 173 | 110 / 197 | 108 / 194 | 104 / 193 | 97 / 205 |
| Max. | +3% | +49% | +61% | +84% | +84% | +78% | +100% | |
| Prům. | −15% | +3% | +9% | +22% | +23% | +20% | +32% | |
| Min. | −37% | −21% | −20% | −10% | −10% | −10% | −10% | |
| 2560 × 1440 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 75 / 79 | 61 / 65 | 74 / 79 | 78 / 83 | 89 / 95 | 90 / 96 | 90 / 95 | 104 / 109 |
| Black Myth: Wukong | 28 / 34 | 17 / 22 | 43 / 53 | 47 / 58 | 56 / 67 | 56 / 68 | 55 / 65 | 63 / 75 |
| Cyberpunk 2077 | 49 / 56 | 40 / 47 | 56 / 64 | 60 / 68 | 70 / 79 | 71 / 80 | 66 / 76 | 76 / 87 |
| F1 24 | 139 / 178 | 82 / 151 | 102 / 145 | 110 / 155 | 100 / 162 | 105 / 171 | 111 / 167 | 111 / 177 |
| Hogwarts Legacy | 154 / 180 | 116 / 142 | 98 / 115 | 107 / 125 | 125 / 144 | 126 / 146 | 122 / 137 | 144 / 163 |
| Indiana Jones a Velký kruh | N/D | 19 / 22 | N/D | 45 / 48 | 54 / 56 | 53 / 56 | 49 / 51 | 58 / 60 |
| Metro Exodus Enhanced Edition | N/D | N/D | 65 / 104 | 70 / 110 | 77 / 124 | 79 / 128 | 77 / 119 | 75 / 134 |
| Returnal | 29 / 142 | 93 / 151 | 93 / 140 | 74 / 145 | 110 / 165 | 109 / 164 | 102 / 164 | 96 / 182 |
| Max. | +6% | +56% | +71% | +97% | +100% | +91% | +121% | |
| Prům. | −17% | +2% | +9% | +24% | +26% | +22% | +39% | |
| Min. | −35% | −36% | −31% | −20% | −19% | −24% | −9% | |
| 3840 × 2160 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AMD Radeon RX 9070 XT | AMD Radeon RX 7900 XTX | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER | NVIDIA GeForce RTX 4080 | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | |
| Alan Wake 2 | 42 / 46 | 34 / 37 | 43 / 46 | 47 / 50 | 54 / 58 | 54 / 59 | 54 / 57 | 62 / 66 |
| Black Myth: Wukong | 15 / 19 | 8 / 11 | 25 / 30 | 28 / 33 | 33 / 39 | 33 / 40 | 32 / 38 | 39 / 45 |
| Cyberpunk 2077 | 25 / 28 | 20 / 24 | 29 / 33 | 31 / 35 | 37 / 43 | 37 / 43 | 35 / 41 | 41 / 48 |
| F1 24 | 91 / 112 | 63 / 95 | 76 / 91 | 80 / 98 | 90 / 113 | 91 / 114 | 90 / 112 | 99 / 128 |
| Hogwarts Legacy | 85 / 101 | 72 / 88 | 56 / 67 | 60 / 70 | 70 / 82 | 71 / 83 | 67 / 78 | 82 / 93 |
| Indiana Jones a Velký kruh | N/D | 12 / 13 | N/D | N/D | N/D | N/D | N/D | N/D |
| Metro Exodus Enhanced Edition | N/D | N/D | 51 / 72 | 55 / 78 | 62 / 91 | 63 / 92 | 61 / 87 | 72 / 102 |
| Returnal | 20 / 102 | 81 / 108 | 67 / 91 | 64 / 96 | 78 / 112 | 76 / 112 | 83 / 113 | 93 / 127 |
| Max. | +6% | +58% | +74% | +105% | +111% | +100% | +137% | |
| Prům. | −16% | +2% | +10% | +29% | +31% | +26% | +47% | |
| Min. | −42% | −34% | −31% | −19% | −18% | −23% | −8% | |
Ve srovnání s Radeon RX 7900 XTX modernizovaná architektura čipů AMD zajistila Radeon RX 9070 XT nárůst výkonu o 18–20 % FPS. GeForce RTX 5070 Ti zaostává za GeForce RTX 4080 a RTX 4080 SUPER o až 4 % FPS, ale překonává GeForce RTX 4070 Ti SUPER o 10–14 %.

Herní testy v přetaktování
Jak se dalo očekávat, vzhledem k mizernému nárůstu taktovací frekvence GPU je přetaktování Radeon RX 9070 TX (alespoň v provedení GIGABYTE GAMING OC) prakticky bezcenná činnost, která umožňuje získat pouze 4 % snímkové frekvence. Naopak Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro se díky přetaktování stal o 9 % rychlejším.

Testy v pracovních aplikacích
Ve benchmarku Blender nová grafická karta AMD dokázala vytěžit znatelně větší výhodu z hardwarového urychlení ray tracingu než Radeon RX 7900 XT. Přesto starý vlajkový model dokončil renderování rychleji díky převažujícímu výkonu v surové podobě. Jako důsledek o rovném soupeření Radeon RX 9070 XT s GeForce RTX 5070 Ti nemůže být řeč. Samotná GeForce RTX 5070 Ti obsadila mezilehlou pozici mezi RTX 4070 Ti SUPER a RTX 4080.

V transcodingových úlohách pomocí Premiere Pro je „červený“ akcelerátor nové generace na úrovni Radeon RX 7900 XTX, ale zaostává za „zelenými“ konkurenty v obecném hodnocení kvůli relativně nízké rychlosti práce s RAW soubory. GeForce RTX 5070 Ti, stejně jako RTX 5080, využívá aktualizovaný dekodér H.264 a HEVC, takže bezpečně překonává grafické karty 40. série.

Radeon RX 9070 XT obsadil poslední místo v grafu rychlosti renderování GPU efektů, zatímco GeForce RTX 5070 Ti v tomto testu následuje za RTX 5080 a dvěma verzemi RTX 4080.

Testy transcodingu v DaVinci Resolve postavily Radeon RX 9070 XT na úroveň s Radeon RX 7900 XTX, hned po GeForce RTX 5080. GeForce RTX 5070 Ti překonává všechna starší řešení NVIDIA a následuje za Radeon RX 9070 XT.

V benchmarku renderování GPU efektů se Radeon RX 9070 XT opět propadl na dno grafu. Naopak GeForce RTX 5070 Ti překonává dokonce i Radeon RX 7900 XTX a ustupuje pouze GeForce RTX 5080.

GeForce RTX 5070 Ti je špatně vhodná pro práci v řadě CAD aplikací kvůli nedostatku potřebných optimalizací ovladačů. Zde si Radeon RX 9070 XT namlouvá návrat.

Kódování/dekódování videa
Hardwarový dekodér na čipu Navi 48 získal významné zlepšení rychlosti při práci s AV1, ale s jinými video formáty „zelené“ GPU stále zvládá citelně rychleji.

Na oplátku, video enkodér také zvýšil rychlost a nyní si může srovnat s Intel QuickSync, i když zaostává za „zeleným“ NVENC.

Výkon na watt
Protože naše vzorky Radeon RX 9070 XT a Radeon RX 7900 XTX mají téměř stejnou rezervu výkonu, rozdíl v energetické účinnosti mezi nimi je zcela určen herním výkonem. Starý vlajkový model vedl s výhodou 5 % FPS specifického snímkového frekvence v rastrování, ale v ray tracingových hrách Radeon RX 9070 XT učinil skok o 20 %.
| Výrobce | AMD | NVIDIA | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Model | Radeon RX 9070 XT | Radeon RX 7900 XTX | GeForce RTX 4070 Ti | GeForce RTX 4070 Ti SUPER | GeForce RTX 4080 | GeForce RTX 4080 SUPER | GeForce RTX 5070 Ti | GeForce RTX 5080 |
| Grafický procesor | Navi 48 XTX | Navi 31 XTX | AD104 | AD103 | AD103 | AD103 | GB203 | GB203 |
| Mikroarchitektura | RDNA 4 | RDNA 3 | Ada Lovelace | Ada Lovelace | Ada Lovelace | Ada Lovelace | Blackwell | Blackwell |
| Technologický proces, nm | TSMC N4C | TSMC N5/N6 | TSMC 4N | TSMC 4N | TSMC 4N | TSMC 4N | TSMC 4NP | TSMC 4NP |
| Průměrný příkon (FurMark), W | 373 | 372 | 285 | 285 | 332 | 317 | 318 | 397 |
| Výkon/W (bez ray tracingu) | 100% | +5% | −2% | +6% | +8% | +14% | +13% | +5% |
| Výkon/W (s ray tracingem) | 100% | −17% | +15% | +44% | +50% | +59% | +55% | +48% |
Na oplátku se GeForce RTX 5070 Ti i zde ukázala jako ekvivalent GeForce RTX 4080 SUPER, ale tato grafická karta má nižší TBP ve srovnání s Radeon RX 9070 XT a překonává „červeného“ soupeře v ray tracingu. V důsledku toho je energetická účinnost GeForce RTX 5070 Ti vyšší o 13 nebo 55 % v závislosti na metodě renderování.
Konečné výsledky herních testů bez ray tracingu

Konečné výsledky herních testů s ray tracingem

Souborné výsledky herních testů s ray tracingem a měřítkováním snímků

Závěry
Z obou konkurovajících zařízení — Radeon RX 9070 XT a GeForce RTX 5070 Ti — je nejjednodušší charakterizovat to druhé. Grafická karta je variantou GeForce RTX 5080, která byla osekaná přesně tolik, aby vznikl ekvivalent GeForce RTX 4080 nebo RTX 4080 SUPER, avšak s nižší doporučenou cenou. To by samo o sobě bylo omluvitelné, kdyby nebylo toho, že GeForce RTX 5070 Ti překonává RTX 4070 Ti SUPER za ideálních podmínek pouze o 19 % FPS, přičemž oficiálně stojí o $50 méně, nemluvě o skutečných cenách.
Radeon RX 9070 XT zastupuje Radeon RX 7900 XTX v rastrových hrách, a to navzdory značnému odstupu v surovém výpočetním výkonu, a hlavně díky vylepšené architektuře vyšel vpřed o 21 % FPS v ray tracingu. Je příjemné vidět, že alespoň u AMD grafický procesor střední třídy dostihl a překonal starý GPU vyšší třídy. Bohužel, ani takový nárůst nestačil k tomu, aby ukončil mnoholeté zaostávání za NVIDIA. Radeon RX 9070 XT zaznamenal symbolické vítězství nad GeForce RTX 5070 Ti v rastrování, ale ve hrách s ray tracingem dosahuje průměrné výhody GeForce RTX 5070 Ti až 32 %, a ve zcela raytraced scénách je to ještě více. Doporučená cena Radeon RX 9070 XT je proporcionálně nižší než u RTX 5070 Ti, což kompenzuje slabiny logiky RDNA 4. Nicméně v Rusku se minimální ceny konkurentů téměř vyrovnaly, proto, ačkoliv NVIDIA stagnuje a AMD pokročilo, volba mezi Radeon RX 9070 XT a GeForce RTX 5070 Ti je jednoduchá — alespoň prozatím.
Mezi herními funkcemi nových GPU dominuje upscale — DLSS nebo FSR čtvrté verze. Čipy NVIDIA získály možnost generace více snímků a modely transformátorů, zatímco AMD začala vůbec používat neuronové sítě k tomuto účelu. Ale technologie FSR 4, stejně jako DLSS, je vázána na „domácí“ hardware, takže prostředky pro měřítkování snímků, které mají vlastníci „zelených“ a „červených“ zrychlovačů, se rozdělily, a už nelze mluvit o tom, že grafické karty GeForce podporují jak DLSS, tak FSR, zatímco Radeon pouze FSR. Téma kvality upscalingu a s ním spojené latence probereme samostatně v nadcházející studii.
Radeon RX 9070 XT, stejně jako GeForce RTX 5070 Ti, má 16 GB videopaměti. A to znamená, že v rámci současné generace pouze GeForce RTX 5090 nabízí více, ostatní modely riskují, že se ocitnou v situaci, kdy GPU mohl zvládnout maximální kvalitu grafiky ve hře (i když pomocí upscalingu), ale omezuje ho objem VRAM. Zatím existuje pouze jedna taková hra — Indiana Jones and the Great Circle, ale to je pouze první varování.
Radeon RX 9070 XT je výhradně herní produkt, který je špatně přizpůsoben většině pracovních aplikací, které jsme použili v testech (s výjimkou CAD). GeForce RTX 5070 Ti se naopak skvěle osvědčil v úlohách zpracování videa díky vylepšenému hardwarovému kodeku, ale opět je nepravděpodobné, že by byl pro profesionály zajímavý kvůli nedostatku lokální paměti.
Na závěr řekněme pár slov o grafických kartách, které představují Radeon RX 9070 XT a GeForce RTX 5070 Ti v recenzi, — a nyní jsou to nejdostupnější verze obou modelů na ruském trhu. „Červený“ akcelerátor GIGABYTE a „zelený“ Palit mají vyšší spotřebovanou energii, než stanovují referenční specifikace (u „Radeonu“ přesáhla 360 W) a pracují poměrně tiše, pokud je aktivní odpovídající BIOS. Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro se však přetaktovává mnohem lépe, i když ani nepovoluje zvýšení TBP, zatímco GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC nepříjemně překvapil teplotou VRAM nad 90 °C a tekutými termopadmi, které ztěžují údržbu grafické karty.
Zdroj: 3dnews.ru


