Počet výrobců, kteří se snaží prosadit v oblasti výroby SSD disků, již dávno přestal být počitatelný. Práh vstupu na tento trh je velmi nízký – nezávislí vývojáři kontrolérů jsou v případě potřeby ochotni převzít veškerou zátěž spojenou s výrobou SSD, nabízející svým klientům, aby se starali pouze o distribuci vyrobeného produktu. Výsledkem toho jsou regály obchodů zaplněny mnoha modely SSD s málo známými názvy. Ruští zákazníci tuto tendenci zaznamenávají obzvláště jasně: s ukončením oficiálních dodávek produktů řady mezinárodních značek se na domácí trh vrhly čínské společnosti, které zde spatřily příležitosti pro zvýšení objemu prodeje.
Nejčastěji si takové čínské SSD nezaslouží zvláštní pozornost. Bojují o přízeň spotřebitelů nízkými cenami a pravděpodobně nepotřebují podrobné technické recenze. Nicméně ne všechna čínská SSD jsou stejná: mezi nimi lze najít i docela zajímavá řešení. Například Dahua C970 Plus, o kterém bude řeč v této recenzi.

Tento disk je zajímavý minimálně proto, že Dahua není nějaký málo známý výrobce, ale jeden z lídrů na trhu systémů videodohledu, který společně s dalším čínským výrobcem, Hikvision, vyrábí až 40 % kamer pro videodohled na světě. To znamená, že tato společnost má dostatečné inženýrské zdroje i výrobní kapacity, aby mohla vyrábět kvalitní související produkty, například SSD.
Kromě toho nelze přehlédnout skutečnost, že v posledních letech Čína dosáhla poměrně zásadního pokroku ve vytváření své vlastní komponentní základny pro zcela důstojná SSD. V zemi funguje vlastní výrobce flash pamětí YMTC, který nejenže dohnal jihokorejské a americké konkurenty, ale v některých technologických aspektech je dokonce překonal, například ve zvyšování počtu vrstev 3D NAND. Dále v Číně existují i vlastní vývojáři kontrolérů, jako například známá společnost Maxio Technology, jejíž čipy si stihly vybudovat dobrou pověst.
Čínské SSD mají dobré šance stát se žádanými nejen v nízkých tržních segmentech, ale také jako řešení střední úrovně. Právě v této kategorii se chystá představit model Dahua C970 Plus. Je to bezmešní, ale vysoce výkonný disk s PCIe 4.0 x4 rozhraním, který je dodáván s TLC pamětí od světově uznávaného výrobce. V této recenzi se podíváme, jak tento SSD vypadá v porovnání s modely Kingston KC3000 a Samsung 990 Evo Plus.
Vzhled a vnitřní konstrukce
To, že vývojáři Dahua C970 Plus neměli za cíl co nejvíce snížit náklady na tento produkt, je patrné již z obalu. Disk je dodáván v papírové krabici, s papírovým návodem a dokonce i s montážním šroubem pro M.2 slot. Péče o uživatele je rovněž zřetelná v konstrukci samotného SSD. Přestože se jedná o bezmešní disk s daleko ne rekordním výkonem, je vybaven hliníkovým chladičem, který kontaktuje všechny čipy a pomáhá odvádět teplo.

Jedná se o jednoduchý, ale poměrně praktický chladič, který skoro nezvětšuje tloušťku disku. Díky tomu se vejde do PlayStation 5 stejně jako do jakéhokoli notebooku. Navíc jej lze ponechat i v případě, že se SSD plánuje použít v M.2 slotu na základní desce s vlastním chladičem.
Nálepka s technickými informacemi na Dahua C970 Plus je umístěna na zadní straně, kde se nenachází žádné čipy a tudíž nepřekáží. Obsahuje pouze základní informace — název SSD, kód a sériové číslo — takže si zasluhuje jen malou pozornost. Pouze poznamenáváme, že, jak je vidět na fotografii, v této recenzi je řeč o variantě C970 Plus s kapacitou 2 TB.

Pod chladičem se nacházejí tři čipy. První je řadič Maxio MAP1602, se kterým jsme se již dobře seznámili. V současnosti je jedním z nejběžnějších řadičů pro rychlá PCIe 4.0 SSD bez DRAM mezipaměti, má čtyři kanály pro tvorbu pole flash paměti a podporuje NAND čipy s 2400 MHz rozhraním.

Dvě další čipy jsou flash paměť. Pro čínský disk Dahua byla očekávaně vybrána čínská TLC 3D NAND od výrobce YMTC, a to v její nejmodernější a nejrychlejší verzi — s 232 vrstvami. To znamená, že C970 Plus je postaven na solidním a osvědčeném prvku. Paměť YMTC generace Xtacking 3.0 s 232 vrstvami v kombinaci s řadičem MAP1602 je schopna plně využít celou propustnost čtyř linií PCIe 4.0, což je pro bezbufferový SSD velký úspěch.
Docela zajímavé je, že paměťové čipy na C970 Plus mají označení MasonSemi, což ukazuje na společnost Mason Technology. Toto je jedna z čínských polovodičových firem, která v tomto případě vystupovala jako dodavatel pro zpracování a balení čipů flash paměti vyrobených YMTC. Dříve se předpokládalo, že mezi YMTC a Mason existují úzké vazby, ale po zavedení sankcí, které zasáhly YMTC, obě společnosti energicky odmítají jakékoliv vazby mezi nimi.

Kromě tří čipů není na desce Dahua C970 Plus nic zajímavého. Čip DRAM v tomto disku chybí, je nahrazen technologií Host Memory Buffer (HMB), která umožňuje SSD získat pro své potřeby malou část systémové operační paměti. V C970 Plus je její objem omezen na 40 MB.
K tomu je možné dodat, že design desky plošných spojů, na které je tento disk sestaven, je vzorový. Dahua pro svůj produkt jednoduše vzala existující práce od Maxio a nic neměnila. To znamená, že z hlediska hardwarových komponentů je C970 Plus zcela analogický mnoha dalším SSD postaveným na kombinaci řadiče MAP1602 a 232-vrstvé TLC paměti YMTC.
Dobrou ilustrací absence jakýchkoliv změn v designu je na přední straně C970 Plus skrytá LED dioda, která ukazuje aktivitu disku. V tomto případě její existence nemá žádný smysl, protože na disku nainstalovaná teplovodivá deska ji zcela skrývá před očima uživatele. Ale Dahua ji tam i tak ponechala.
Technické specifikace
Hlavní výhodou C970 Plus ve srovnání s podobnými úložišti mnoha jiných výrobců jsou podrobné specifikace. V nich Dahua uvádí konkrétní rychlostní hodnoty, neoperující výrazy jako „až…“, a to znamená, že výbava jejích SSD se nemůže náhle zhoršit a C970 Plus se v jednu krásnou chvíli nepřepne na QLC paměť. Tento fakt je třeba zvlášť zdůraznit, protože taková migrace je dost častou praktikou, a nebrání se jí ani výrobci jako Adata. Například Legend 900, který byl původně postaven na stejné elementární základně jako Dahua C970 Plus, se od nedávné doby začal dodávat s QLC pamětí. Naštěstí jeho prozkoumávané úložiště Dahua taková metamorfóza nehrozí, což je potvrzeno jeho jasnými technickými parametry.
| Výrobce | Dahua | ||
|---|---|---|---|
| Série | C970 Plus | ||
| Modelové číslo | DHI-SSD-C970VN512G | DHI-SSD-C970VN1TB | DHI-SSD-C970VN2TB |
| Formát | M.2 2280 | ||
| Rozhraní | PCI Express 4.0 x4 – NVMe 2.0 | ||
| Kapacita, GB | 512 | 1024 | 2048 |
| Konfigurace | |||
| Flash paměť: typ, výrobní proces, výrobce | YMTC 232-vrstvá 1-Tbit TLC 3D NAND | ||
| Ovladač | Maxio MAP1602 | ||
| Vyrovnávací paměť: typ, kapacita | Ne | ||
| Výkon | |||
| Max. stabilní rychlost sekvenčního čtení, MB/s | 7000 | 6290 | 7200 |
| Max. stabilní rychlost sekvenčního zápisu, MB/s | 4300 | 5680 | 6400 |
| Max. rychlost náhodného čtení (bloky po 4 kB), tis. IOPS | 915 | 985 | 1026 |
| Max. rychlost náhodného zápisu (bloky po 4 kB), tis. IOPS | 763 | 749 | 766 |
| Fyzické charakteristiky | |||
| Max. spotřeba energie, W | 3,6 | 3,5 | 4,3 |
| MTBF (průměrná doba mezi poruchami), miliony hodin | 1,5 | ||
| Životnost zápisu, TB | 300 | 600 | 1200 |
| Záruční doba, roky | 3 | ||
| Rozměry: D × V × H, mm | 80 × 22 × 2,25 | ||
Nicméně v tabulce specifikací jsou i určitá zvláštnosti. Konkrétně, Dahua poskytuje na své úložiště pouze tříletou záruku, zatímco standardem pro SSD na bázi TLC 3D NAND je již dlouho záruka pět let. Avšak tato tříletá záruka skutečně funguje v našich podmínkách díky tomu, že má společnost v Rusku vlastní servisní centrum. Plnohodnotnou značkovou zárukou se v současné době mohou pochlubit jen málo úložišť a zkoumaný produkt Dahua patří mezi ně.
Pokud jde o rychlostní parametry, ve skutečnosti se C970 Plus ukazuje dokonce o něco rychlejší, než slibuje výrobce. Alespoň pokud posuzujeme model s kapacitou 2 TB, který jsme dostali na testování.

Lineární rychlosti čtení a zápisu dosahují 7,1 a 6,5 GB/s, zatímco špičkové rychlosti drobných operací dosahují 1,0 a 1,1 milionu IOPS. Na základě těchto čísel mírně převyšuje Dahua C970 Plus nový Samsung 990 Evo Plus, což mu dává důvod ucházet se o místo mezi nejlepšími bezvyrovnávacími SSD s rozhraním PCIe 4.0. Je však nutné zdůraznit rozhraní: na trhu se již objevily bezvyrovnávací paměti s rychlejším rozhraním PCIe 5.0 na řadiči Phison E31T, které jsou přirozeně znatelně rychlejší.
Dahua se však nesnaží tvrdit, že C970 Plus je prémiovým řešením. Například v produktové řadě zatím chybí varianta tohoto úložiště s kapacitou 4 TB, což je typické především pro masově vyráběné modely. V budoucnu by však výrobce mohl vydat i takovou verzi — řadič MAP1602 to zcela umožňuje.
Spolu s relativně vysokými výkonovými parametry C970 Plus nabízí také poměrně přijatelnou cenu. Je spravedlivé poznamenat, že zatímco tento SSD se prodává mírně dráže než srovnatelné produkty menších firem, malou přirážku lze Dahua zcela odpustit. Ačkoli je Dahua čínská značka, nejedná se o žádného „no-name“, ale o dobře známé jméno na celosvětové úrovni.
Software
Výrobce nenabízí žádný servisní software pro Dahua C970 Plus. Je však třeba poznamenat, že pro úložiště na řadičích Maxio se jedná o zcela typický scénář.
Popis testovacího systému a metodiky testování
Pro srovnání s Dahua C970 Plus jsme vybrali několik moderních úložišť s rozhraními PCIe 4.0 a PCIe 5.0. Hlavními konkurenty budou podobný model Netac NV7000-t, nový bezvyrovnávací PCIe 4.0 paměť Samsung 990 Evo Plus a také Kingston KC3000, který představuje armádu úložišť na řadiči Phison E18, z nichž mnohé jsou dodnes k dispozici v prodeji.
Podrobnosti o všech účastnících testů jsou shrnuty v tabulce.
| Úložiště | Číslo výrobku | Rozhraní | Ovladač | DRAM-buffer | Flash paměť | Firmware |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Adata Legend 900 2048GB | SLEG-900-2TCS | PCIe 4.0 x4 | Maxio MAP1602 | Ne | YMTC 232L QLC NAND | SN14436 |
| Dahua C970 Plus 2048GB | DHI-SSD-C970VN2TB | PCIe 4.0 x4 | Maxio MAP1602 | Ne | YMTC 232L TLC NAND | H231255a |
| Digma Meta P31 2048GB | DGSM5002TP31T | PCIe 5.0 x4 | Phison PS5031-E31T | Ne | Kioxia 218L TLC NAND | EVFM00.0 |
| Kingston KC3000 2000GB | SKC3000D/2048G | PCIe 4.0 x4 | Phison PS5018-E18 | 2 GB | Micron 176L TLC NAND | EIFK31.6 |
| MSI Spatium M570 Pro Frozr 2000 GB | SM570PN2TBF | PCIe 5.0 x4 | Phison PS5026-E26 | 4 GB | Micron 232L TLC NAND | EQFM22.2 |
| Netac NV7000-t 2000GB | NT01NV7000t-2T0-E4X | PCIe 4.0 x4 | Maxio MAP1602 | Ne | YMTC 232L TLC NAND | H230827a |
| Samsung 990 Evo Plus 2000 GB | MZ-V9S2T0BW | PCIe 4.0 x4 | Samsung Piccolo | Ne | Samsung 236L TLC NAND | 2B2QKXG7 |
| Samsung 990 Pro 2000 GB | MZ-V9P2T0BW | PCIe 4.0 x4 | Samsung Pascal | 2 GB | Samsung 236L TLC NAND | 4B2QJXD7 |
Konfigurace testovacího systému měla následující podobu:
- Procesor: Intel Core i9-14900K (Raptor Lake Refresh, 8P+16E-jádra, 3,2-6,0/2,4-4,4 GHz, 36 MB L3).
- Chladič procesoru: Noctua NH-D15.
- Základní deska: ASUS ROG Maximus Z790 Apex (LGA1700, Intel Z790).
- Paměť: 2 × 16 GB DDR5-6400 SDRAM (G.Skill Ripjaws S5 F5-6400J3239G16GX2-RS5K).
- Grafická karta: GIGABYTE GeForce RTX 4090 Gaming OC (AD102 2235/2535 MHz, 24 GB GDDR6X 21 Gbit/s).
Testovací disky jsou při zkouškách umístěny na základní desce ve druhém slotu PCIe 5.0 x16 (přes adaptér Asus PCIe 5.0 M.2 Card), ke kterému jsou přivedeny linky PCI Express přímo z procesoru.
Testování probíhalo v operačním systému Microsoft Windows 11 Pro (24H2) Build 26100.2605. V systému byl použit ovladač Microsoft Standard NVMe Express Controller 10.0.26100.2454.
SLC caching: zápis, čtení a mazání souborů
SLC caching je klíčový algoritmus, který v moderních discích zajišťuje zrychlení operací zápisu. Jeho podstatou je, že informace na SSD s TLC nebo QLC pamětí jsou nejprve zapisovány v rychlém jednojádrovém režimu, a jejich compacting probíhá později, v okamžicích klidu disku. To znamená, že moderní disky mohou vykazovat vysoké rychlosti pouze na omezených objemech dat, jejichž velikost závisí na konkrétní implementaci algoritmu SLC caching.
Abychom zjistili, jak to funguje v praxi a jaké jsou rychlosti pole flash paměti konkrétních disků při práci v různých režimech, provádíme test kontinuálního zápisu souborů na SSD až do úplného vyčerpání jeho kapacity při současném měření výkonu. V tomto testu se používají standardní pro operační systém Windows operace jednoho vlákna kopírování souborů na testovaný SSD (z RAM disku), a zkouška se provádí ve třech průchodech: pro úplně čistý SSD; pro SSD zaplněný napůl; a pro SSD, který byl původně plný ze tří čtvrtin.
SLC caching u Dahua C970 Plus funguje na dynamickém principu, což znamená, že velikost SLC cache závisí na objemu volného prostoru na disku. Na čistém a na napůl zaplněném SSD o kapacitě 2 TB lze s vysokou rychlostí zapsat kolem 320 GB dat, ale pokud je objem zaplněn ze tří čtvrtin, velikost SLC cache se zmenšuje na polovinu - na 160 GB.

Rychlost zapisování dat na SSD má tři úrovně, což je typické pro zařízení s TLC pamětí. SLC režim umožňuje zápis rychlostí 3,1-4,4 GB/s, v běžném TLC režimu rychlost klesá na 2,0-2,2 GB/s. V nejméně příznivém případě, kdy spolu se zápisem probíhá vnitřní přeplnění dat s přepínáním SLC cache do TLC režimu, se zápis provádí rychlostí přibližně 800 MB/s.
Pokud jde o průměrnou rychlost po celém objemu úložného zařízení, Dahua C970 Plus se ukazuje jako poměrně slušné — mezi čtyřkanálovými flash paměťovými řešeními patří mezi nejrychlejší možnosti. Na úplné naplnění všech 2 TB kapacity tohoto SSD je potřeba přibližně 20-22 minut. Nejlepší výsledky dosahují pouze osmi kanálové úložiště, a to ne všechny.

Je třeba poznamenat, že v průměrné rychlosti zapisování Dahua C970 Plus znatelně překonává Netac NV7000-t — podobné úložiště s těmito stejnými hardwarovými komponenty. Ale liší se logikou firmwaru, a tyto SSD fungují s SLC cache zcela odlišně. V C970 Plus je jeho objem téměř dvakrát menší, což znamená, že úložiště zápisuje data za jeho hranice výrazně lépe.
Pokud se podíváme na maximální rychlost zápisu pomocí Windows, kterou lze dosažení na různých SSD, všechny úložiště s rozhraním PCIe 4.0 x4 budou v tomto ohledu podobná. Nejlepší výsledky vykazují pouze modely, které využívají sběrnici PCIe 5.0 x4.

Co se týče minimální rychlosti, Dahua C970 Plus se zařazuje do podskupiny úložišť se čtyřkanálovými kontroléry a TLC pamětí: všechny vykazují přibližně stejnou nejnižší úroveň výkonnosti zápisu.

Zkoumané úložiště neprokazuje žádné vážné rozdíly od řešení podobné třídy ani při hodnocení průměrné rychlosti čtení souborů pomocí Windows. Co víc, čtyřkanálový paměťový systém tohoto SSD má rychlost, která se nejeví hůře než osmi kanálový systém v Samsung 990 Pro, což potvrzuje úspěšnost 232vrstvé TLC 3D NAND čínského výrobce YMTC.

Dahua C970 Plus se docela jistě vypořádává s jednoduchými operacemi kopírování souborů z úložného zařízení a na úložné zařízení. Platforma Maxio MAP1602 s 232vrstvou TLC pamětí YMTC je považována za jednu z nejlepších možností pro bezbuffrové úložné zařízení s rozhraním PCIe 4.0, a zkoumané úložiště to dosud s jistotou potvrzuje.
Žádné stížnosti ohledně jeho výkonu se neobjevují ani při zkoumání toho, jak zvládá operace mazání souborů. Po odstranění velkých objemů dat z Dahua C970 Plus klesá jeho výkon pouze na několik sekund, a pro spotřebitelský SSD je takové chování zcela přijatelné. Navíc, ačkoli úložiště dočasně ztrácí na rychlosti, zachovává dostatečnou odezvu, aby uživatel nic podezřelého nezpozoroval. To jasně ilustruje níže uvedený graf. Na něm je znázorněno, co se děje s výkonem C970 Plus po vymazání 16 souborů o velikosti 8 GB.

Dopady mazání souborů se projevují do určité míry v průběhu 15 sekund po operaci, ale viditelné negativní efekty v podobě více než dvojnásobného poklesu rychlosti nastávají pouze na sekundu a rozhodně ne okamžitě.
Výkon složitých souborových operací
Další možnost provozu se soubory ve Windows, kterou testujeme při seznamování s novými SSD, je kopírování, archivace a dearchivace souborů uvnitř úložného prostoru. Tyto scénáře jsou složitější než kopírování z úložiště nebo na něj, protože vyžadují, aby úložiště současně zpracovávalo dva protichůdné datové toky, a v tomto případě hraje síla řadiče a jeho algoritmy výraznější roli.
Nicméně, s takovou zátěží si Dahua C970 Plus vede velmi slušně. Na základě celkových výsledků ho lze srovnat s Kingston KC3000 — úložištěm s DRAM bufferem a osmicestným polem flash paměti. Jinými slovy, pro použití jako úložiště souborů je zkoumaný SSD docela dobře vyhovující: jeho výsledky se nacházejí v horní části diagramů jak při běžném kopírování složek, tak při práci s archivy.

Výkon v aplikacích
Pro zkoumání výkonu úložišť v různých typech aplikací využíváme dva testy, které reprodukují diskovou aktivitu, jež se vyskytuje na počítači při řešení různých praktických úkolů. První test — PCMark 10 — je zaměřen na hodnocení výkonnosti v každodenních scénářích, charakteristických pro domácí a kancelářské použití. Druhý test — SPECworstation 4.0. Jak vyplývá z názvu, má profesionální charakter a simuluje podstatně intenzivnější zátěž, která je typická pro pracovní stanice používané pro inženýrskou nebo vědeckou práci.
Výsledek Dahua C970 Plus v PCMark 10 je zcela očekávaný. Tento SSD vykazuje přesně takovou výkonnost, jako jeho příbuzní na řadiči Maxio MAP1602 s TLC nebo dokonce QLC pamětí. To znamená, že na jedné straně C970 Plus překonává Kingston KC3000 na platformě Phison E18, ale na druhé straně prohrává s bezbufferovým Samsung 990 Evo Plus.

Pokud se však zaměříme na to, jak zmiňovaný SSD prochází různými trasami zahrnutými v PCMark 10, můžeme dospět k závěru, že spouštění operačního systému, aplikací a her — jsou pro něj vhodnějšími scénáři použití než jeho použití jako pracovní úložiště při vytváření a zpracování digitálního obsahu.

Zdroj: 3dnews.ru
