Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Všechno mi je dovoleno, ale ne všechno je prospěšné

Nový zákon, Kor. 10:23

Grafické karty NVIDIA v posledních letech nešetří běžného hráče možnostmi přetaktování. Již na deskách 10. série jsou algoritmy automatického řízení taktovacích frekvencí GPU nastaveny tak, aby spotřebovaly většinu rezervy výkonu v rámci plánovaného TDP a možností chlazení. Akcelerátory rodiny Turing, na druhou stranu, definitivně zklamaly overclockery, neboť i "extrémní" zařízení určená pro přetaktování za použití tekutého dusíku — jako například MSI GeForce RTX 2080 Ti LIGHTNING Z — jsou prakticky zbavena funkce softwarového voltmodu. Poslední baštou, kde stále existuje prostor pro přetaktování, zůstávají grafické karty AMD. S "Radeonem" na čipech Polaris a Vega si můžete dosyta vyhrát, a to dokonce i s opačným záměrem — snížit spotřebovanou energii pomocí undervoltingu.

Nové Radeon RX 5700 a RX 5700 XT jsou také připraveny na experimenty. Vysoká energetická efektivita, kterou zajistila architektura RDNA a výrobní proces 7 nm, samou o sobě otevírá lákavé perspektivy a také příslušenství referenčních grafických karet není tak špatné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mají silné VRM s velkým proudovým rezervami, a dokonce i vysoké napětí napájení grafického procesoru lze považovat pozitivně: existuje prostor jak pro přetaktování, tak pro undervolting. Jen chladicí systém pokulhává, ale s tím se zatím — do příjezdu prvních partnerských grafických karet v polovině srpna — musíme smířit. V každém případě slabý chladicí systém nebrání tomu, abychom předem zjistili, na co mají čipy Navi v kontextu posledních úspěchů overclockerské myšlenky, protože pro vás, milí čtenáři, jsme ochotni snášet hluk turbíny na zvýšené otáčky.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Softwarové tabulky PowerPlay slibují pro Radeon RX 5700 XT pracovní frekvence až 2,3 GHz. Testy s vodním chlazením, které provedli naši zahraniční kolegové, již potvrdily, že pokud to není 2,3, 2,2 GHz je rozhodně dosažitelný výsledek. Přetaktování základní verze Radeon RX 5700 vypadá jako bezproblémová investice, protože karta pracuje na původně snížených frekvencích GPU. Ale nebudeme dělat, že tyto řádky byly napsány předtím, než jsme provedli vlastní testy. Ve snadno neomezeném přetaktování čipů Navi se ukázalo být méně praktického smyslu, než jsme předpokládali — alespoň to platí pro špičkový model. A to nejen kvůli kvalitě chlazení a spotřebované energii, o které se při přetaktování na maximum přemýšlí na poslední chvíli.

Ale jinak experimenty s novými „Radeony“ daly hodně podnětů k zamyšlení — jak o perspektivách nových GPU na 7nm výrobním procesu, tak o problémech, které brzdí výkon současných spotřebitelských grafických karet obou výrobců. Nakonec vznikl jiný úkol: jak moc lze snížit spotřebovanou energii Radeon RX 5700 a RX 5700 XT prostřednictvím undervoltingu s minimálními ztrátami výkonu (a tedy i ohřevu spolu s úrovní hluku)? Ukazuje se, že mnohem více, než se původně zdálo.

⇡#Tepelná rozhraní referenčních grafických karet: grafitová podložka místo tepelných past.

Než se pustíme do přetaktování, undervoltingu a následného měření výkonu Radeon RX 5700 a RX 5700 XT, pojďme uzavřít jednu sekundární otázku. Je známo, že od Radeon VII se jako tepelný rozhraní mezi GPU a chladičem referenčních grafických karet AMD používá grafitová podložka, a ne klasická tepelná pasta. Pro pořízení fotografií tištěných obvodů v původním přehledu akcelerátorů jsme demontovali chladicí systém, a tepelná podložka to nepřežila, roztrhla se na kusy. Tak proč nezkontrolovat, jak se změnily pracovní parametry chladiče po výměně tepelného rozhraní za osvědčenou pastu ARCTIC MX-2.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Grafitová podložka, kterou vybrala AMD pro Radeon VII a Navi, se nazývá Hitachi TC-HM03 a má mimořádně vysokou tepelnou vodivost ve srovnání s teplovodivými pastami — 40–90 W/(m·K). Pro srovnání: tepelná vodivost ARCTIC MX-2 činí pouze 5,6 W/(m·K), zatímco u vysoce kvalitní pasty Thermal Grizzly Kryonaut je to 12,5 W/(m·K). Mezi všemi typy tepelného rozhraní, které se používají k odvádění tepla z mikročipů, má pouze tekutý kov lepší vlastnosti — například 73 W/(m·K) u slitiny Thermal Grizzly Conductonaut. Existuje však několik důvodů, proč materiály, jako je Hitachi TC-HM03, dosud nevytlačily teplovodivé pasty ze všech chladicích systémů. Za prvé, jsou prostě drahé, a za druhé, výsledná tepelná vodivost rozhraní je nepřímo úměrná jeho tloušťce, která je u podložky zjevně větší než u teplovodivé pasty — za předpokladu adekvátního a rovnoměrného přítlaku chladiče. Ale říká se, že právě nedostatky referenčních chladičů v tomto posledním bodě přiměly AMD nejprve upustit od teplovodivé pasty v Radeon VII a poté i v akcelerátorech na čipech Navi.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Jak to ale je, grafitová podložka už v našich grafických kartách není a zde je důsledek. Teplovodivá pasta nijak neovlivnila úroveň hluku a stabilní frekvence při zátěži (ty se posunuly pouze o 12–37 MHz v testu Crysis 3), přesto se teploty GPU přeci jen snížily — u staršího modelu o 3 °C, zatímco čip "obyčejného" Radeon RX 5700 byl chladnější o celé 13! Zdá se, že ve zkušebním vzorku původně nebylo vše v pořádku se sestavením chladicího systému. V každém případě jsme nyní přesvědčeni, že Hitachi TC-HM03 místo běžné teplovodivé pasty — to není problém, ale zároveň ani zázračný prostředek, bez kterého referenční "Radeonům" nelze obejít. Nemuseli jsme ani zpevňovat přítlak pomocí podložek na šroubech chladiče, abychom kompenzovali rozdíl v tloušťce mezi vrstvou teplovodivé pasty a grafitovou podložkou. A už vůbec není důvod ji odstraňovat v naději, že lépe přetaktujeme grafický procesor — otevřeně slabý chladič na referenčních deskách to rozhodně nezlepší.

⇡#Přetaktování Radeon RX 5700 a RX 5700 XT s pomocí softwarových tabulek PowerPlay

Před popisem metody, která odblokovává taktovací frekvence, napájecí napětí a rezervu výkonu grafických karet na čipech Navi, vyneseme běžné upozornění. Jakékoli přetaktování, zejména daleko za hranice standardních parametrů, provádíte na vlastní riziko a nesete zodpovědnost za jeho důsledky. O bezpečnosti čipů Navi a dalších komponentů grafické karty v takových podmínkách nikdo nezaručuje.

Teď, pokud jste připraveni přijmout červenou pilulku přetaktování, můžete bezpečně stáhnout a použít soubory publikované německým zdrojem igor’sLAB – pro základní verzi Radeon RX 5700 a pro XT. Obsahují klíče registru Windows s programovými tabulkami PowerPlay, které určují počáteční hodnoty zajímajících nás proměnných a rozsah, v němž je povoleno je regulovat. Tento recept funguje díky tomu, že při instalaci ovladače grafické karty AMD se do registru zapisuje kopie tabulky PowerPlay z jejího BIOSu, ale při každém dalším restartu ovladač hledí právě do registru. Takto se přetaktovávaly desky na čipech Polaris a Vega. A Navi, navzdory tomu, co AMD slibovala, že zalepí skulinu - se nestal výjimkou.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Pro hackování PowerPlay je třeba importovat do registru jeden z reg-souborů připravených igor’sLAB a restartovat počítač, ale nejprve je žádoucí vyčistit registr od všech záznamů souvisejících s grafickými adaptéry, které kdy byly v systému, pomocí programu Display Driver Uninstaller s následnou čistou instalací ovladače. Jinak se musíte ujistit, že reg-soubor odkazuje na správný klíč podle proměnné DriverDesc, a v případě potřeby upravit adresu. Po importu do registru se náhradní tabulka PowerPlay objeví uvnitř 16-bitové proměnné PP_PhmSoftPowerPlayTable, a pro návrat k nastavením zadaným firmwarem desky stačí ji odstranit z registru – buď ručně, nebo pomocí reg-souboru.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Nejagresivnější desky pro čipy Navi umožňují zvýšení taktovací frekvence grafického procesoru Radeon RX 5700 XT na 2300 MHz, napájecí napětí až na 1,25 V a rezervu výkonu na 90 %. Je třeba poznamenat, že celý systém monitorující spotřebovanou energii na grafických kartách AMD je založen na regulátoru napětí GPU a nezohledňuje spotřebu ostatních komponent zařízení ani účinnost konverze (na rozdíl od desek NVIDIA, které měří proud na shuntovaných linkách 12 V). V důsledku toho se posuvník dostupného výkonu v programu WattMan vztahuje pouze na grafický procesor: při standardním limitu 180 W umožňují softwarové tabulky PowerPlay jeho rozšíření až na 342.

Základní verze Radeon RX 5700 bude naopak omezena na 2100 MHz na taktovací frekvenci jádra, napájecím napětí 2,225 V a výkonu grafického procesoru 285 W (+ 90 %). V obou případech je povolený overclocking čipů GDDR6 až na 1 GHz, což odpovídá propustnosti 16 Gb/s na pin sběrnice. Je škoda, že zatím není možné nahrát do Radeon RX 5700 firmware z vyššího modelu, aby se dostali do stejných výchozích podmínek.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Limity výkonu, které se staly k dispozici pro Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT díky softwarovým tabulkám PowerPlay, vypadají monstrózně. Samotná AMD umožňuje zvýšit nároky GPU obou modelů pouze na 180 a 270 W. Ale jak paradoxní, referenční grafické karty jsou připraveny zajistit takto vysokou spotřebu energie — alespoň co se týče regulátoru napětí. VRM referenčních desek zahrnuje 6–7 napájecích stupňů (power stages) ON Semiconductor FDMF3170 s nominálním proudem 70 A na každý. Tak silné a kvalitní komponenty se dosud objevovaly pouze v aplikacích GeForce RTX 2080 Ti a Radeon VII. Pro srovnání: akcelerátory Founders Edition s čipy TU106 (GeForce RTX 2060, RTX 2060 SUPER a RTX 2070) si vystačí se šesti napájecími stupni o 55 A.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Naše varování však stále platí. MOSFETy regulátoru napětí nejsou jediná zařízení na tištěném obvodu, která budou pod zvýšeným zatížením. To se týká zejména samotného grafického procesoru Navi 10, který pro přetaktování nad 2 GHz vyžaduje poměrně vysoké napájecí napětí podle standardů čipů s fotolitografií 7 nm.

Pro instalaci taktovací frekvence 2160 MHz na jádru Radeon RX 5700 XT bylo třeba využít veškerou rezervu napětí, která v dostupných tabulkách PowerPlay dosahuje až 1,25 V. Radeon RX 590 a dokonce i Radeon RX Vega 64 s vodním chlazením (a řeč je o čipech vyprodukovaných technologií 12 a 14 nm) si vystačí s nižším napětím. O základní verzi Radeon RX 570 se již nemusíme bát: přetaktování GPU dosáhlo limitu 2100 MHz, ale pro udržení stability stačí nižší napájecí napětí než u XT na standardní frekvenci 2010 MHz, a to 1,093 V. Co se týče pracovních parametrů, je Radeon RX 5700, zpracovaný pomocí softwarových tabulek PowerPlay, v podstatě XT s přetaktováním, vyšším výkonovým limitem a undervoltingem.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba  Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Na druhou stranu se však přetaktování paměti GDDR6 na maximální hodnotu 1000 MHz na obou deskách ukázalo jako nemožné. U vyšší varianty, která je vybavena čipy Samsung K4Z80325BC-H14, jsme museli obětovat některá z dosavadních dosažení stanovených v hlavním přehledu novinek a spokojit se s výslednou propustností 14,4 Gbit/s. Radeon RX 5700 naopak umožnil přetaktování paměti (čipy Micron 9GA77 D9WCW) lépe než dříve, na 14,8 Gbit/s. Zdá se, že s montáží chladicího systému u této karty skutečně byly nějaké problémy.

Klíčovým faktorem pro rozhodné experimenty s čipy Navi je vylepšené chlazení. V budoucnu tento problém vyřeší partneři AMD, ale zatím máme k dispozici pouze referenční grafické karty, takže budeme muset prostě spustit turbínu na maximální otáčky — to je jediný způsob, jak udržet teplotu v nejžhavějším bodě jádra (Junction Temperature), na kterou se zaměřuje automatika grafické karty, v rozmezí 110 °C, po které začíná havarijní snížení taktovacích frekvencí.

A i operační paměť pod referenčním chladičem by potřebovala více vzduchu. Na rozdíl od většiny urychlovačů NVIDIA, Radeon RX 5700 (XT) poskytuje prostřednictvím API údaje o teplotních senzorech GDDR6, které lze sledovat v GPU-Z a v overclockingových aplikacích. I při standardních nastaveních se paměť zahřívá na 78–82 °C, což je už docela vysoká teplota — alespoň pro čipy Micron, které jsou určeny pro provoz do 95 °C (specifikace Samsung jsme nenašli veřejně). O regulátor napětí se není třeba obávat. Efektivita napájecích sekcí FDMF3170 je natolik skvělá, že teplota při zátěži nepřekračuje 68 °C na desce XT a 63 °C v "obyčejném" Radeon RX 5700 — i přesto, že celkový chladicí systém GPU ve skutečnosti zahřívá svůj vlastní VRM, nikoli naopak.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

 

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

⇡#Undervolting

V původním přehledu Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT jsme si již všimli, že na obou deskách grafické procesory fungují s nadbytečným napětím. Zdá se, že AMD opět chtěla zvýšit výkon čipů za jakoukoli cenu před uvedením na trh a zajistila si vyšší napětí kvůli nevyhnutelným variacím v kvalitě křemíku. Kdysi, v době Radeon RX 480, firma slibovala snížení nadbytečného napětí, aby zbytečně nezahřívala vzduch. Dokonce máme diapozitivy z roku 2016 s těmito prohlášeními.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Naštěstí to, co inženýři AMD neudělali, může zákazník grafické karty provést na vlastní pěst. V našich prvních pokusech o undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT jsme se snažili neztratit ani jeden FPS při hrách a již tehdy jsme dosáhli významného snížení spotřebované energie. Ale hluk referenčního chladícího systému nás nutí jednat aktivněji. Abychom našli zlatou střední cestu mezi výkonem a spotřebou, je třeba snížit spolu s napětím maximální frekvence GPU. U Radeon RX 5700 XT jsme snížili limitní frekvenci jádra z 2010 na 1860 MHz a napětí z 1,193 na 0,991 V. Samozřejmě, že v tomto případě dojde k určitým ztrátám výkonu, ale zdaleka ne takovým, jak bychom mohli předpokládat na základě maximálních frekvencí — v tom se ještě ujistíme.

Standardní parametry nižší verze Radeon RX 5700 jsou již blízko komfortní zóně čipu Navi, ale další optimalizace je stále možná. Abychom snížili napětí GPU z 0,979 na 0,839 V, stačí se zastavit na maximální frekvenci 1700 MHz místo původních 1750.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

 

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

⇡#Frekvence při zátěži, spotřeba energie, teplota, hladina hluku

Soudě podle předběžných měření ve hře Crysis 3 a pracovních parametrů v současných hrách, programové tabulky PowerPlay splnily svůj úkol. Při průměrné frekvenci GPU 1864 MHz, kterou Radeon RX 5700 XT udržuje ve 12 testovaných hrách, vyšší verze Navi vyskočila na 2100 MHz a okamžitá frekvence dosahuje až 2141 MHz. Časový rozdíl frekvencí se pohybuje mezi 153 a 305 MHz v závislosti na konkrétní aplikaci a v relativním vyjádření činí 8–17 %.

Ale, jak se dalo očekávat, veškerá energetická efektivita Navi při takovém přetaktování vzala za své. Čip prakticky nepřetržitě pracuje pod otevřeně děsivým napětím 1,245 V (takové napětí bylo potřeba už před sedmi lety pro přetaktování grafických procesorů Tahiti postavených na 28nm technologii), zatímco spotřeba energie v Crysis 3 dosáhla 325 W místo 222 W v běžném režimu. Není divu, že jsme spustili referenční turbínu na maximálních otáčkách: teplota GPU podle okrajového senzoru dokonce klesla z 80 na 77 °C, a čipů GDDR6 — z 82 na 78 °C. Ale hodnota teploty bodu (Junction Temperature) se stejně zvýšila z 92 na 101 °C — už je to jen kousek od hranice 110 °C, po které začíná automatické throttling.

Hluk systému chlazení pracujícího při rychlosti kolem 4500 otáček/min, i když těší uši opravdového overclockera, je pro trvalý provoz zcela nepřijatelný. Přetaktovaný Radeon RX 5700 XT potřebuje jasně silnější chladič — ideálně něco tříslotového s několika ventilátory, a ještě lépe AIO. Naštěstí již na trhu existují vodní bloky pro referenční desky.

Pracovní parametry pod zátěží (Crysis 3)
Grafická kartaNastaveníFrekvence GPU, MHzNapětí GPU, VOtáčky ventilátorů, ot./min (% z max.)
Prům.Max.LimitPrům.Max.Prům.
AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB)Tepelná pasta ARCTIC MX-21816183320101,0831,1932100 (43%)
AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 MHz, 8 GB) UVTepelná pasta ARCTIC MX-2, -201 mV vCore1807181218600,9930,9931836 (38%)
AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 MHz, 8 GB)Tepelná pasta ARCTIC MX-2, +58 mV vCore2100210621601,2451,2504533 (100%)
AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB)Tepelná pasta ARCTIC MX-21652166517500,9520,9811535 (32%)
AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 MHz, 8 GB) UVTepelná pasta ARCTIC MX-2, -140 mV vCore1637164117010,8430,8431263 (26%)
AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 MHz, 8 GB)Tepelná pasta ARCTIC MX-2, +113 mV vCore2033203721001,0931,0934473 (100%)

Pozn.: měření všech parametrů se provádí po zahřátí GPU a stabilizaci taktovacích frekvencí.

Základní model Radeon RX 5700 díky programovým tabulkám PowerPlay přetaktoval ještě lépe, a co se týče ostatních parametrů, vypadá životaschopněji. Místo průměrné stabilní frekvence 1683 MHz ve testovacích hrách jsme získali 2053 MHz, a rozdíl taktovacích frekvencí při přetaktování a v základním režimu se pohybuje mezi 325 a 353 MHz (19–21 %). Přetaktovaný RX 5700 dosahuje vyšších frekvencí než standardní úroveň XT, ale napětí je prakticky stejné — 1,093 V. Nárůst výkonu z 187 na 250 W rozhodně není příjemnou zprávou, ale pokud porovnáme obě grafické karty při přetaktování, starší model vyhrává pouze o 72 MHz v průměrných herních frekvencích a už odebírá o 75 W více. Takto velkými oběťmi se získává každý megahertz, když čip pracuje blízko svého frekvenčního limitu. Pro Navi 10 oblast rychle klesajícího zisku začíná kolem 2 GHz, a všechno nad 2,1 GHz má spíše akademický, než praktický zájem.

Všimněme si, že také u grafických karet NVIDIA se přetaktování zasekává na úrovni těsně nad 2 GHz při napětí srovnatelném s Radeon RX 5700, ačkoli čipy Turing nemají tak jemnou fotolitografii jako 7nm Navi. Nicméně zvýšení hustoty tranzistorů, které zajistil nový výrobcovský proces TSMC, ještě neznamená, že napájecí napětí (zejména mimo typické pracovní podmínky) musí být vždy nižší.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Pozn.: Výkon grafických karet je měřen odděleně od CPU a dalších komponentů PC pomocí ampérmetru JUNTEK VAT-1050. Aby bylo možné zároveň změřit proud, který prochází konektory doplňkového napájení a slotem základní desky, grafická karta je připojena přes tvrdý riser PCI Express x16, ve kterém jsou napájecí linky přerušeny a vyvedeny na samostatný kabel.

Při maximálních otáčkách turbíny není silné chlazení pro přetaktování Radeon RX 5700 tak zásadně nezbytné jako u verze XT, a bylo potřeba spíše pro jistotu, abychom se vyhnuli throttlingu. V testu Crysis 3 klesla maximální teplota GPU podle okrajového senzoru z 81 na 66 °C, Junction Temperature zůstala na úrovni 79–80, a čipy GDDR6 se nepřehřívaly nad 72 °C. Ačkoliv pro trvalý provoz přetaktovaného Radeon RX 5700 pod referenčním chladičem není nutné snášet rev turbíny točící se rychlostí 4,5 tis. ot./min, nějaké úpravy křivky ovládající ventilátor budou přece jen potřeba (vždyť spotřebovává o 14 % více energie než XT v základním režimu). Z čiré zvědavosti jsme spustili Crysis 3 na Radeon RX 5700 s přetaktováním a zvýšenou rezervou výkonu bez jakýchkoliv změn v automatice chlazení, avšak nic dobrého z toho nevzešlo: grafický procesor se poměrně rychle zahřál na 90 °C podle okrajového senzoru a na 107 ve zvýšené teplotní oblasti. Čipy RAM překročily výpočetní parametry s teplotou 98 °C, a v důsledku toho se operační systém zasekl bez možnosti obnovit procesy ovladače grafické karty — jak to obvykle bývá při selhání operační paměti GPU.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Oba grafické karty prošly undervoltingem s přijatelnými ztrátami v taktovacích frekvencích. Maximální frekvenci jádra u Radeon RX 5700 XT jsme snížili o 200 MHz, ale pouze ve třech z dvanácti testovaných her průměrné frekvence utrpěly více než 100 MHz. Rozdíl se pohybuje mezi –142 a +11 MHz (čas od času undervolting způsobí automatické přetaktování v rámci standardního TDP), a průměrná delta činí 64 MHz (3 % od standardní úrovně). Pouze průměrná maximální frekvence se posunula dolů o 107 MHz. Spotřebovanou energii grafické karty při nižším napětí a taktovacích frekvencích se nám podařilo snížit z 219 na 191 W. Škoda, že teplota GPU to ovlivnila minimálně — rozdíl činí 3 °C, a ventilátor stále pracuje poměrně hlasitě: na úrovni základního modelu RX 5700 v základním režimu.

Při undervoltingu Radeon RX 5700 je obtížnější si všimnout změn frekvencí pod zatížením než u verze XT. Průměrná frekvence GPU ve hrách poklesla o 35–61 MHz (3 %), zatímco maximální frekvence poklesla o 43 MHz. Nejzásadnější je však skutečnost, že výkon RX 5700 pod zatížením ve hře Crysis 3 nyní dosahuje pouze 157 W, zatímco GeForce RTX 2060 SUPER spotřebovává více. Na systém chlazení nyní opravdu nemáme žádné výhrady: teplota GPU zůstala stejná a hladina hluku je nižší než u nižších modelů Founders Edition.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

⇡#Výkon po přetaktování a undervoltingu

Pro hodnocení herního výkonu jsme se omezili na testy při rozlišení 1440p: v tomto režimu Radeon RX 5700 a RX 5700 XT už naráží na výkon procesoru, a ve 4K při maximálních nastaveních grafické kvality často dosažený snímkový tarif neumožňuje srovnání výsledků s požadovanou přesností. A jak jste už mohli z náznaků v teoretické části recenze pochopit, přetaktování čipů Navi nepřineslo výsledky, na které by se dalo spoléhat na základě čistých frekvencí.

Radeon RX 5700 XT, přes průměrný nárůst frekvence GPU o 13 % (a příkonu o 106 W), získal pouze 5 % dodatečných FPS. A pokud analyzujeme parametry v jednotlivých hrách, pak v průměru pouze 44 % z teoretického výkonu, kterého se dosáhlo přetaktováním, se projevilo v testovacích výsledcích. Horší je, že minimální snímková frekvence, měřená podle 1. percentilu rozdělení doby snímku, se v několika hrách dokonce snížila. U přetaktování Navi něco jasně nevyšlo, ale pokud jde o frekvence, jsme si jisti — na spotřebě energie je to vidět. Hlavním důvodem, který může vysvětlit zklamání z výsledků, je nedostatek propustnosti operační paměti (PPR), neboť výkon nižšího modelu úzce souvisí s frekvencemi.

AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 MHz, 8 GB)Změna průměrné frekvence GPU, MHzZměna průměrné frekvence snímků
Průměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHzPrůměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 8011 9132 1042 125+302 (17%)+2%
Assassin’s Creed Odyssey1 9551 9702 1082 117+153 (8%)+2%
Battlefield V1 8931 9192 0782 118+184 (10%)+6%
DiRT Rally 2.01 8481 8832 1052 131+257 (14%)+11%
Far Cry 51 7901 9152 0942 115+305 (17%)+7%
Final Fantasy XV1 8892 0142 1092 141+220 (12%)+8%
GTA V1 9261 9542 0942 111+168 (9%)+6%
Metro Exodus1 8241 9062 0942 114+270 (15%)+5%
Shadow of the Tomb Raider1 8921 9602 1062 133+215 (11%)+2%
Strange Brigade1 8651 9112 1012 114+236 (13%)+8%
Tom Clancy’s The Division 21 8151 8522 0992 128+284 (16%)+3%
Total War: WARHAMMER II1 8681 9222 1072 135+239 (13%)+3%
Max.1 9552 0142 1092 141+305 (17%)+11%
Prům.1 8641 9272 1002 124+236 (13%)+5%
Min.1 7901 8522 0782 111+153 (8%)+2%

Radeon RX 5700 dosáhl při přetaktování 13% nárůstu snímkových frekvencí při průměrném zvýšení taktovacích frekvencí o 21 % — již 63 % dodatečného výpočetního výkonu se dostalo do benchmarků. Je třeba poznamenat, že operační paměť Micron na desce RX 5700 se přetaktovala lépe než čipy Samsung u Radeon RX 5700 XT (14,8 oproti 14,4 Gb/s), ale špatné škálování FPS při přetaktování vrcholového modelu Navi se těžko dá svést na rozdíl v 3 % PSP. Například u Radeon VII, výkon roste prakticky v poměru 1:1 s taktovacími frekvencemi GPU, neboť propustnost čtyř stacků HBM2 je mnohem vyšší ve srovnání s 256-bitovou sběrnicí GDDR6, a přetaktovávají se docela dobře.

AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 MHz, 8 GB)Změna průměrné frekvence GPU, MHzZměna průměrné frekvence snímků
Průměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHzPrůměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 6721 6962 0262 057+353 (21%)+14%
Assassin’s Creed Odyssey1 6951 7032 0392 049+344 (20%)+14%
Battlefield V1 6731 6841 9982 021+325 (19%)+10%
DiRT Rally 2.01 6871 6952 0332 039+346 (21%)+14%
Far Cry 51 6761 6872 0222 049+346 (21%)+9%
Final Fantasy XV1 6921 7192 0402 075+348 (21%)+16%
GTA V1 6831 6952 0262 038+343 (20%)+12%
Metro Exodus1 6691 6932 0182 041+349 (21%)+13%
Shadow of the Tomb Raider1 6901 7002 0362 046+346 (20%)+14%
Strange Brigade1 6841 6942 0312 057+347 (21%)+12%
Tom Clancy’s The Division 21 6781 6912 0312 109+353 (21%)+13%
Total War: WARHAMMER II1 6891 6972 0332 049+344 (20%)+15%
Max.1 6951 7192 0402 109+353 (21%)+16%
Prům.1 6831 6962 0282 053+345 (21%)+13%
Min.1 6691 6841 9982 021+325 (19%)+9%

Nicméně není třeba si utahovat z Radeon RX 5700 XT a vývojářů AMD kvůli tomu, že grafické kartě chybí PSP. Pokud vezmeme data akcelerátorů NVIDIA rodiny GeForce RTX 20 a porovnáme teoretickou výpočetní sílu s herními FPS, snadno si všimneme, že čím větší je GPU, tím více gigaflopů se vytrácí. Omezená rychlost operační paměti mohla v tom hrát významnou roli, neboť u všech modelů založených na TU106 a TU104, s výjimkou GeForce RTX 2060, je konfigurace RAM stejná, a největší skok v poměru teoretického výkonu a výsledků ve hrách se udává právě mezi RTX 2060 a RTX 2060 SUPER: základní model má 192-bitovou paměťovou sběrnici, zatímco SUPER má 256-bitovou. A není divu, že NVIDIA už začala používat čipy GDDR6 s propustností 16 Gb/s na deskách GeForce RTX 2080 SUPER.

Radeon RX 5700 XT jistě pouze odhalil problém, se kterým se oba výrobci grafických procesorů potýkají, neboť žádný čip NVIDIA nelze takto silně přetaktovat bez hardwarových modifikací (pokud nepočítáme „elitní“ desky, pro které jsou firmware a software vydávány pouze na speciální žádost). Přesto část viny za slzy overclockerů pravděpodobně spočívá i na softwarovém týmu Radeon Technologies Group. Problémy s rovnoměrným tempem renderování snímků u Navi existují i při standardních taktovacích frekvencích. Kromě toho, RDNA je zcela nová grafická architektura a dotáhnout ovladač před premiérou 5000. série AMD, jak je u této společnosti zvykem, se nepodařilo.

AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 MHz, 8 GB) UVZměna průměrné frekvence GPU, MHzZměna průměrné frekvence snímků
Průměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHzPrůměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 8011 9131 8041 819+3 (0%)−2%
Assassin’s Creed Odyssey1 9551 9701 8131 826-142 (7%)−6%
Battlefield V1 8931 9191 7821 794-112 (6%)−4%
DiRT Rally 2.01 8481 8831 8051 812-43 (2%)0%
Far Cry 51 7901 9151 8011 811+11 (1%)0%
Final Fantasy XV1 8892 0141 7931 914-96 (5%)−2%
GTA V1 9261 9541 7961 810-130 (7%)0%
Metro Exodus1 8241 9061 7861 805-38 (2%)0%
Shadow of the Tomb Raider1 8921 9601 8051 812-87 (5%)−2%
Strange Brigade1 8651 9111 8071 815-58 (3%)−2%
Tom Clancy’s The Division 21 8151 8521 7991 805-17 (1%)+2%
Total War: WARHAMMER II1 8681 9221 8051 812-63 (3%)0%
Max.1 9552 0141 8131 914+11 (1%)+2%
Prům.1 8641 9271 7991 820-64 (3%)−1%
Min.1 7901 8521 7821 794-142 (7%)−6%
AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 MHz, 8 GB) UVZměna průměrné frekvence GPU, MHzZměna průměrné frekvence snímků
Průměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHzPrůměrná frekvence GPU, MHzMaximální frekvence GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 6721 6961 6381 653-35 (2%)−5%
Assassin’s Creed Odyssey1 6951 7031 6501 658-45 (3%)+2%
Battlefield V1 6731 6841 6291 638-44 (3%)−3%
DiRT Rally 2.01 6871 6951 6411 645-46 (3%)−3%
Far Cry 51 6761 6871 6271 641-49 (3%)−1%
Final Fantasy XV1 6921 7191 6391 673-53 (3%)−2%
GTA V1 6831 6951 6391 650-44 (3%)−2%
Metro Exodus1 6691 6931 6291 643-40 (2%)0%
Shadow of the Tomb Raider1 6901 7001 6301 651-61 (4%)−2%
Strange Brigade1 6841 6941 6421 653-42 (2%)−2%
Tom Clancy’s The Division 21 6781 6911 6411 676-37 (2%)−2%
Total War: WARHAMMER II1 6891 6971 6441 650-46 (3%)−4%
Max.1 6951 7191 6501 676-35 (2%)+2%
Prům.1 6831 6961 6371 653-45 (3%)−2%
Min.1 6691 6841 6271 638-61 (4%)−5%

Ale pokud se výkon Navi ve hrách tak špatně škáluje s růstem taktovacích frekvencí, platí i opak: můžeme snížit frekvence a přitom udržet výkon na stejné úrovni. V důsledku undervoltingu s nižšími vrcholovými frekvencemi obě varianty Radeon RX 5700 průměrně přišly o 1–2 % FPS a dokonce v nejhorším případě jen 5 %. Takové skromné ztráty se vyplatí vzhledem k úspoře 28–30 W spotřebované energie a snížené úrovni hluku.

Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba  Nový článek: Agresivní přetaktování a undervolting Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT: jak to provést a je to potřeba

Zdroj: 3dnews.ru

Koupit spolehlivý hosting pro webové stránky s ochranou proti DDoS, VPS VDS servery 🔥 Koupit spolehlivý hosting pro webové stránky s ochranou proti DDoS, VPS VDS servery | ProHoster