
Na nezávislý test dorazily dva přístroje od ruského výrobce «Kroks». Jsou to poměrně kompaktní rádiové frekvenční měřiče, konkrétně: spektrální analyzátor se zabudovaným generátorem signálů a vektorový analyzátor obvodů (reflektometr). Obě zařízení mají horní frekvenční pásmo až do 6,2 GHz.
Vznikl zájem zjistit, zda se jedná o další kapesní «ukazatele» (hračky), nebo opravdu hodnotné přístroje, protože výrobce je prezentuje: -„Přístroj není určen pro profesionální měření, ale pro použití rádiovými nadšenci.”
Pozornost čtenářů! Tyto testy byly prováděny amatérsky a nijak nepretendují na metrologická zkoumání měřicích prostředků na základě standardů státního registru a všeho ostatního s tím souvisejícího. Rádioví nadšenci se zajímají o srovnávací měření často používaných zařízení v praxi (anteny, filtry, atenuátory), nikoli o teoretické „abstrakce“, jak je běžné v metrologii, například: nesouhlasné zátěže, nehomogenní přenosové linky nebo úseky krátkozavřených linií, které nebyly v tomto testu použity.
Aby se předešlo vlivu interference při srovnávacím měření antén, je třeba bezechoová komora, nebo otevřený prostor. Vzhledem k absenci první možnosti, měření se prováděla venku, všechny antény s cílenými Dn „cítily“ k nebi, upevněny na stativu, bez pohybu v prostoru při výměně přístrojů.
V testech byl použit fázově stabilní koaxiální kabel měřící třídy, Anritsu 15NNF50-1.5C, a adaptéry N-SMA od známých firem: Midwest Microwave, Amphenol, Pasternack, Narda.


Levné adaptéry čínské výroby nebyly použity, vzhledem k častému nedostatku opakovatelnosti kontaktu při rekonekci, a také z důvodu odlupování slabého antioxidačního povlaku, který je u nich použit místo běžného zlacení…
Aby se zajistily stejné srovnávací podmínky, byly před každým měřením přístroje kalibrovány stejnou sadou OSL kalibrátorů v podobném frekvenčním pásmu a aktuálním teplotním rozsahu. OSL znamená „Open“, „Short“, „Load“, tedy standardní soubor kalibračních opatření: „volný měřič“, „krátký spoj“ a „částečná zátěž 50,0 Ohm“, kterými se obvykle kalibrují vektorové analyzátory obvodů. Pro SMA formát byla použita kalibrační sada Anritsu 22S50, normalizovaná v rozsahu frekvencí od DC do 26,5 GHz, odkaz na datový list (49 str.):
Pro kalibraci typu N se použila sada Anritsu OSLN50-1, normalizovaná od DC do 6 GHz.

Naměřený odpor na zátěži kalibrátorů byl 50 ±0,02 Ohm. Měření byla provedena certifikovanými, precizními multimetry laboratorní třídy značek HP a Fluke.


Aby se zajistila nejlepší přesnost, stejně jako rovnější podmínky při srovnávacích testech, byla na přístrojích nastavena podobná šířka pásma filtru PČ, neboť čím užší je tento pás, tím vyšší je přesnost měření a poměr signál/šum. Bylo také vybráno co nejvíce bodů skenování (blízkých 1000).
Pro seznámení se všemi funkcemi zkoumaného reflektometru je k dispozici odkaz na ilustrovanou, tovární příručku:
Před každým měřením byly pečlivě kontrolovány všechny spojovací plochy v koaxiálních konektorech (SMA, RP-SMA, typ N), protože při frekvencích nad 2-3 GHz začne čistota a stav antioxidační plochy těchto kontaktů mít znatelný vliv na výsledky měření a stabilitu jejich opakovatelnosti. Je velmi důležité udržovat v čistotě vnější plochu centrálního kolíku v koaxiálním konektoru a spojovanou vnitřní plochu objímky na odpovídající polovině. Totéž platí i pro „pletencový“ kontakt. Taková kontrola a potřebné čištění se obvykle provádějí pod mikroskopem nebo pod zvětšovacím sklem.
Také je důležité, aby na povrchu izolátorů v koaxiálních spojkách nebyly žádné uvolnitelné kovové třísky, protože ty začínají vnášet parazitní kapacitu, což výrazně narušuje funkčnost a přenos signálu.
Příklad typického metalizovaného znečištění konektorů SMA, neviditelného na první pohled:

Podle výrobcem stanovených požadavků na mikrovlnné koaxiální konektory s závitovým typem spojení nelze při připojování otáčet centrálním kontaktem, který vstupuje do jeho přijímací objímky. Je nutné držet axiální základnu našroubované poloviny konektoru a povolit otáčení pouze matice, nikoli celé šroubované konstrukce. Tímto se výrazně snižuje poškrábání a jiná mechanická opotřebení spojených ploch, což zajišťuje lepší kontakt a prodlužuje počet cyklů spínání.
Bohužel, málokdo z nadšenců o tom ví, a většina šroubuje celek, pokaždé poškrabávajíc a tak už tenoučký povrch pracovních ploch kontaktů. O tom svědčí řada videí na YouTube od tzv. "testovacích testerů" nových mikrovlnných zařízení.
V této testovací recenzi byla všechna četná připojení koaxiálních konektorů a kalibrátorů provedena s přísným dodržováním výše uvedených provozních požadavků.
V rámci srovnávacích testů byly měřeny různé antény pro ověření údajů reflektometru v různých frekvenčních pásmech.
Srovnání 7-elementové antény Uda-Yagi v pásmu 433 MHz (LPD)

Jelikož antény tohoto typu mají vždy výrazný zadní lalok a také několik bočních, byly pro čistotu testu přísně dodržovány všechny okolní podmínky nehybnosti, až po uzamčení kočky v domě. Aby při fotografování různých režimů na displejích nezůstala nenápadně v dosahu zadního laloku, a tím nevytvořila rušení v grafu.
Na obrázcích jsou shromážděny fotografie ze tří přístrojů, po 4 režimech z každého.
Horní snímek je ze subjektivního VR 23-6200, prostřední z Anritsu S361E a dolní z GenCom 747A.
Grafy SWR:

Grafy odražených ztrát:

Grafy diagramu úplných impedancí Wolpert-Smith:

Grafy fáze:

Jak je vidět, vzniklé grafy jsou si velmi podobné, přičemž hodnoty měření mají rozptyl v rozmezí 0,1 % chyby.
Srovnání koaxiálního dipólu v pásmu 1,2 GHz

SWR:

Reflexní ztráty:

Diagram Wolpert-Smith:

Fáze:

Všechny tři přístroje zde změřily rezonční frekvenci této antény s odchylkou do 0,07 %.
Srovnání parabolické antény v pásmu 3-6 GHz

Byl použit prodlužovací kabel s N konektory, který do měření trochu vnesl nerovnoměrnost. Ale protože šlo o jednoduché srovnání přístrojů, nikoliv kabelů nebo antén, pokud se v signálu objevila nějaká chyba, měly by přístroje ukázat, jak to je.
Kalibrace měřicí (referenční) roviny s ohledem na adaptér a vodič:

VSWR v pásmu od 3 do 6 GHz:

Reflexní ztráty:

Diagram Wolpert-Smith:

Fázové grafy:

Srovnání antény s kruhovou polarizací v pásmu 5,8 GHz

SWR:

Reflexní ztráty:

Diagram Wolpert-Smith:

Fáze:

Srovnávací měření VSWR čínského LPF filtru 1,4 GHz
Vzhled filtru:

Grafy SWR:

Srovnávací měření délky vodiče (DTF)
Rozhodl jsem se změřit nový koaxiální kabel s N konektory:

Dvoumetrovým metrem jsem po třech pokusech změřil 3 metry 5 centimetrů.
A takto měly přístroje výsledky:

Tady, jak se říká, komentáře jsou zbytečné.
Srovnání přesnosti vestavěného sledovacího generátoru
Na tomto gif obrázku je sestaveno 10 fotografií měření frekvenčního měřiče Č3-54. Horní poloviny obrázků ukazují měření testovaného VR 23-6200. Dolní poloviny - signály dodané reflektometrem Anritsu. Byly vybrány čtyři frekvence: 23, 50, 100, 150 a 200 MHz. Pokud Anritsu dodával frekvenci s nulami na nižších hodnotách, kompaktní VR dodával s malým zvýšením, numericky rostoucím se zvyšující se frekvencí:

Ačkoliv podle specifikací výrobce to není žádný „minus“, neboť se to nevejde do uvedených dvou řádů po desetině.
Obrázky poskládané do gifu o vnitřním „zdobení“ přístroje:

Plusy:
Mezi přednosti zařízení VR 23-6200 patří jeho nízká cena, přenosnost a kompaktnost bez potřeby externího displeje z počítače nebo smartphonu, přičemž má poměrně široký frekvenční rozsah uvedený na štítku. Je také pozitivní skutečnost, že se nejedná o skalární, ale o plnohodnotný vektorový měřič. Jak lze vidět z výsledků srovnávacích měření, VR prakticky nezaostává za většími, renomovanými a velmi drahými přístroji. V každém případě je pro kontrolu stavu feederů a antén lepší použít tohoto malého pomocníka než větší a těžší zařízení. A pro nyní populární frekvenční pásmo 5,8 GHz pro FPV závody (rádiem řízené létající multikoptéry a letadla s palubním videostreamingem na brýle nebo displeje) je to nezbytnost. Umožňuje snadno vybírat optimální anténu z náhradních přímo během letu, nebo dokonce nastavit a srovnat anténu, která se pomačkala po pádu závodní létající mašinky. Zařízení lze považovat za „pocket-sized“, a díky své nízké hmotnosti může snadno viset i na tenkém feederu, což je výhodné při mnoha terénních pracích.
I zápory byly zaznamenány:
1) Největším provozním nedostatkem reflektometru je nemožnost rychle najít minimální nebo maximální hodnoty markerů na grafu, nemluvě o hledání „delta“ nebo automatickém vyhledávání následujících (nebo předchozích) minim a maxim.
Toto je obzvlášť žádané v režimech LMag a SWR, kde tato funkce ovládání markerů výrazně chybí. Je nutné aktivovat marker v příslušném menu a poté ručně posunout marker na minimum křivky, abychom mohli počítat frekvenci a hodnotu KSV v této chvíli. Možná výrobce v následujících aktualizacích přidá tuto funkci.
1 a) Zařízení také neumí přeassignovat požadovaný režim zobrazení pro markery při přechodu mezi měřicími režimy.
Například, pokud přepnu z režimu VSWR na LMag (Return Loss), marker stále ukazuje hodnotu VSWR, zatímco logicky by měl zobrazovat hodnotu odrazového koeficientu v dB, tedy to, co aktuálně ukazuje vybraný graf.
To samé platí i pro všechny ostatní režimy. Aby bylo možné přečíst odpovídající hodnoty vybraného grafu v tabulce markerů, je nutné pokaždé ručně přenastavit režim zobrazení pro každý ze 4 markerů. Zdá se to jako drobnost, ale chtělo by to nějakou formu "automatizace".
1 b) V nejžádanějším režimu měření VSWR není možné přepnout amplitudovou škálu na podrobnější, méně než 2,0 (například 1,5 nebo 1,3).
2) Existuje malá zvláštnost v nekoherentním provádění kalibrace. Je to jakoby vždy "otevřená" nebo "paralelní" kalibrace. To znamená, že není sekvenční možnost uložení přečtené hodnoty kalibrátoru, jak je obvyklé u jiných přístrojů VNA. Obvykle přístroj v režimu kalibrace sekvenčně podává, kterou kalibraci je aktuálně potřeba nastavit (další) a provést její přečtení pro evidenci.
A na ARINSTu je zároveň poskytnuto právo volby všech třech stisknutí pro uložení měření, což zvyšuje požadavek na pozornost operátora při provádění dalšího kroku kalibrace. I když jsem se nikdy neztratil, existuje malá možnost udělat chybu stisknutím tlačítka, které neodpovídá připojenému konci kalibrátoru.
Možná v následujících upgradech firmwaru tvůrci tuto otevřenou "paralelnost" výběru "změní" na "sekvenčnost", aby se vyloučila možnost chyby od operátora. Vždyť není náhodou, že u velkých přístrojů je použita jasná sekvence v činnostech s kalibračními měřeními právě pro vyloučení podobné chyby z nepozornosti.
3) Velmi úzký teplotní rozsah kalibrace. Pokud na Anritsu po kalibraci je poskytován rozsah (například) od +18 °C do +48 °C, tak na Arinstu pouze ± 3 °C od teploty kalibrace, což může být málo při terénní práci (na ulici), na slunci nebo ve stínu.
Například: kalibroval jsem po obědě a pracuji s měřeními až do večera, slunce zapadlo, teplota klesla a ukazatele začaly být nekorektní.
Nějak se neobjevuje varování, které by říkalo - „přeřídit se kvůli překročení teplotního rozsahu předchozí kalibrace“. Místo toho začínají chybné měření se posunutým nulovým bodem, což výrazně ovlivňuje výsledky měření.
Pro srovnání, takto o tom informuje reflektometr Anritsu:

4) Pro uzavřené prostory je normální, ale pro otevřený terén je displej velmi slabý.
Za slunečného dne venku není vůbec nic čitelného, ani když obrazovku stíníte dlaní.
Úprava jasu displeje vůbec není možná.
5) Tlačítka by bylo dobré přepájet na jiná, protože některá nereagují na stisknutí hned.
6) Dotyková obrazovka není na některých místech citlivá, ale jinde je příliš citlivá.
Závěry o reflektometru VR 23-6200
Pokud se nedíváme na nedostatky, tak ve srovnání s jinými rozpočtovými, přenosnými a volně dostupnými řešeními, jako je RF Explorer, N1201SA, KC901V, RigExpert, SURECOM SW-102, NanoVNA — vypadá Arinst VR 23-6200 jako nejlepší volba. Protože u ostatních je buď cena již velmi nenákladná, nebo jsou omezené v pásmu frekvencí, a tím pádem nejsou univerzální, nebo jsou v podstatě ukazatele „hraček“. Navzdory skromnosti a relativně nízké ceně se vektorový reflektometr VR 23-6200 ukázal jako překvapivě solidní přístroj, a navíc velmi přenosný. Kdyby výrobci opravili nedostatky a mírně rozšířili dolní frekvenční limit pro radioamatéry krátkovlnníky, tento přístroj by si zasloužil čestné místo mezi všemi světovými rozpočtovými přístroji podobného určení, protože by to byl přístupný cenový rozsah: od „KV“ do „FPV“, tedy od 2 MHz na KV (160 metrů) do 5,8 GHz pro FPV (5 centimetrů). A ideálně bez mezer v celém pásmu, na rozdíl od RF Explorer:

Nepochybně se brzy objeví ještě levnější řešení v tak širokém frekvenčním pásmu, a to bude skvělé! Ale zatím (k datu červen-červenec 2019), podle mého skromného názoru je tento reflektometr nejlepší na světě mezi přenosnými a levnými, sériově dostupnými nabídkami.
— Druhá část
Spektrální analyzátor s tracking generátorem SSA-TG R2
Druhý přístroj je stejně zajímavý jako vektorový reflektometr.
Umožňuje měření "skláněných" parametrů různých mikrovlnných zařízení v režimu 2-portových měření (typ S21). Například lze zkontrolovat funkčnost a přesně změřit zesílení boosterů, zesilovačů nebo útlum signálu (ztrátu) v atenuátorech, filtrech, koaxiálních kabelech (nebo feederech) a dalších aktivních a pasivních zařízeních a modulech, což nelze provést jednodenním reflektometrem.
Toto je plnohodnotný spektrální analyzátor v poměrně širokém a nepřetržitém frekvenčním rozsahu, což se mezi levnou hobby technikou nepovede často. Kromě toho má vestavěný sledovací generátor rádiových frekvencí, také v širokém spektru. To je potřebná pomůcka k reflektometru a anténnímu měřiči. Umožňuje zjistit, zda nedochází k deviaci nosné frekvence v přenašečích, parazitní intermodulaci, clippingu a dalším…
Pokud máte sledující generátor a spektrální analyzátor a přidáte externí směrový odbočovač (nebo most), je možné měřit stejnou VSWR antén, avšak pouze v režimu skalárního měření, bez ohledu na fázi, jak by to bylo u vektorového měření.
Odkaz na výrobní návod:
Tento přístroj byl převážně srovnáván s kombinovaným měřicím komplexem GenCom 747A, s omezením na maximální frekvenci do 4 GHz. Také v testech se podílel nový měřič výkonu přesné třídy Anritsu MA24106A, s továrně zakódovanými opravnými tabulkami pro měřenou frekvenci a teplotu, normovaný na frekvenci do 6 GHz.
Vlastní šumová hladina spektrálního analyzátoru s uzavřenou „tlumící“ svorkou na vstupu:

Minimálně -85,5 dB se ukázal kolem LPD (426 MHz).
S rostoucí frekvencí se mírně zvyšuje i šumový práh, což je zcela pochopitelné:
1500 MHz — 83,5 dB. 2400 MHz — 79,6 dB. Při 5800 MHz — 66,5 dB.
Měření zesílení aktivního Wi-Fi boosteru na bázi modulu XQ-02A.

Hlavním rysem tohoto zesilovače je automatické zapnutí, které při připojení napájení okamžitě nezapne zesilovač. Zkušeně jsem pri velkém přístroji vyzkoušel různé atenuátory a zjistil prah zapnutí vestavěné automatiky. Ukázalo se, že zesilovač přepne do aktivního stavu a začne zesilovat procházející signál pouze tehdy, pokud je větší než minus 4 dBm (0,4 mW):

Pro tento test na malém přístroji jednoduše nestačila výstupní úroveň vestavěného generátoru, který má zdokumentovaný v TECH specifikacích rozsah regulace od minus 15 do minus 25 dBm. A zde bylo potřeba dokonce minus 4, což je výrazně více než minus 15. Ano, bylo by možné použít externí zesilovač, ale úkol byl jiný.
S velkým přístrojem jsem změřil zisk zapnutého zesilovače, ukázalo se, že je 11 dB, i v souladu s TECH specifikacemi.
Na malém přístroji se mi podařilo zjistit úroveň útlumu vYplešněného zesilovače, ale s připojeným napájením. Ukázalo se, že bez napájení zesilovač oslaboval procházející signál k anténě 12.000krát. Z tohoto důvodu, jednou když jsem odletěl a zapomněl včas napájet externí zesilovač, long-range hexacopter letěl 60-70 metrů a zastavil se a přepnul na automatický návrat na místo vzletu. Tehdy vznikla potřeba zjistit úroveň procházejícího útlumu vypnutého zesilovače. Ukázalo se, že je kolem 41-42 dB.
Generátor šumu 1-3500 MHz

Jednoduchý generátor šumu amatérské třídy, čínské výroby.
Lineární porovnání hodnot v dB je zde poněkud nepatřičné, vzhledem k neustálé změně amplitudy na různých frekvencích, které způsobuje sama povaha šumu.
Nicméně, z obou přístrojů se podařilo získat velmi podobné srovnávací grafy kmitočtových charakteristik:

Zde byl rozsah frekvencí na přístrojích nastaven stejně, od 35 do 4000 MHz.
A podle amplitudy, jak je vidět, byly získány také velmi podobné hodnoty.
Procházející kmitočtová charakteristika (měření S21), filtru LPF 1.4
V první polovině přehledu byl tento filtr již zmíněn. Ale tam se měřila jeho VSWR, a zde přenosová kmitočtová charakteristika, kde je dobře vidět, co a s jakým útlumem propouští, a také kde a kolik ořezává.

Zde je podrobněji vidět, že oba přístroje téměř stejným způsobem změřily kmitočtovou charakteristiku tohoto filtru:

Na frekvenci začátku útlumu 1400 MHz, Arinst ukázal amplitudu minus 1,4 dB (modrá značka Mkr 4), zatímco GenCom minus 1,79 dB (značka M5).
Měření útlumu attenuátorů

Pro srovnávací měření jsem zvolil nejpřesnější, značkové attenuátory. Speciálně ne čínské, kvůli jejich poměrně velkým odchylkám.
Frekvenční rozsah zůstal stejný, od 35 do 4000 MHz. Kalibrace dvojportového režimu měření byla provedena stejně důkladně, s povinnou kontrolou čistoty povrchu všech kontaktů na připojovaných koaxiálních konektorech.
Výsledek kalibrace na úrovni 0 dB:

Frekvence výběru byla nastavena středně, ve středu zadaného pásma, a to 2009,57 MHz. Počet bodů skenování byl také stejný, po 1000+1.

Jak je vidět, výsledek měření téhož kusu attenuátoru na 40 dB byl sice blízký, ale trochu se neshodoval. Arinst SSA-TG R2 ukázal 42,4 dB, zatímco GenCom 40,17 dB, za stejných podmínek.
Attenuátor 30 dB

Arinst = 31,9 dB
GenCom = 30,08 dB
Podobně malý rozptyl v procentuálním vyjádření byl získán i při měření jiných attenuátorů. Avšak pro úsporu času čtenářů a místa v článku, tyto měření nebyly zahrnuty, neboť jsou podobná těm výše uvedeným.
Min a max křivka
I přes přenosnost a zjednodušení přístroje výrobci přidali užitečnou možnost, jako je výstup na indikaci kumulovaných minim a maxim měnících se křivek, což je žádoucí při různých nastaveních.
Tři snímky sloučené do gif obrázku, na příkladu LPF filtru pásma 5,8 GHz, do jehož připojení byly záměrně zavedeny spínací interference a rušení:

Žlutá křivka — aktuální křivka krajního průběhu skenování.
Červená křivka — uchované maximální hodnoty z minulých skenování.
Tmavě zelená křivka (po zpracování a zmenšení obrázků šedá) — odpovídající minima AČH.
Měření VSWR antén
Jak bylo zmíněno na začátku přehledu, tento přístroj má možnost připojit externí směrový odbočovač (Direct coupler), nebo měřící most navrhovaný samostatně (ale pouze do 2,7 GHz). Programově je umožněno provádět OSL kalibraci, pro určení referenčního bodu přístroje podle VSWR.

Tady je ukázán směrový rozdělovač se fázově stabilními měřicími feederem, který je však od zařízení odpojen po dokončení měření SWR. Je zde však představen v rozložené podobě, takže si nevšímejte nesouladu vzhledem k zdánlivému připojení. Směrový rozdělovač je připojen zleva k přístroji, ale v obrácené orientaci s označením směrem dozadu. Tak pak přívod klesající vlny z generátoru (horní port) a snímání odražené na vstup analyzátoru (dolní port) bude správně.
Na dvou sloučených fotografiích je ukázán příklad takového připojení a snímání SWR u dříve změřené antény s kruhovou polarizací typu „Klever“ v pásmu 5,8 GHz.

I když měření SWR není jedním z hlavních účelů tohoto přístroje, přesto se k němu (jak ukazuje snímek s displeje) vyskytují rozumné otázky. Striktně daná a neměnná měřítko zobrazení grafu SWR s vysokou hodnotou až 6 jednotek. Ačkoliv je na grafu přibližně správně zobrazená křivka SWR této antény, v číselné hodnotě se však z nějakého důvodu nezobrazuje přesná hodnota na markeru, desetiná a setinná místa nejsou zobrazeny. Zobrazují se pouze celé hodnoty jako 1, 2, 3… Výsledek měření tak trochu zůstává nedořečený.
I když pro hrubé odhady, abyste celkově pochopili, zda je anténa použitelná nebo poškozená, je to zcela přijatelná možnost. Avšak jemné nastavení při práci s anténou bude složitější, i když zcela možné.
Měření přesnosti vestavěného generátoru
Tak jako u reflektometru, je zde v technických specifikacích také uvedeno pouze 2 číslice přesnosti za desetinnou čárkou.
Je přece naivní očekávat od levného kapesního zařízení přítomnost rubidiového standardu frekvence. *usmívající se smajlík*
Nicméně, zvídavému čtenáři jistě poskytne zajímavé informace o velikosti chyby takto miniaturizovaného generátoru. Vzhledem k tomu, že kalibrovaný přesný frekvenční čítač byl dostupný pouze do 250 MHz, bylo provedeno měření na čtyřech frekvencích na spodní části spektra, abychom pochopili trend chyby, pokud by byl zjištěn. Je třeba poznamenat, že byly pořízeny fotografie i při vyšších frekvencích z jiného zařízení. Pro úsporu místa v článku však nebyly zahrnuty, protože potvrzují numericky stejnou proporční velikost chyby v nižších řádech.
Čtyři fotografie na čtyřech frekvencích byly shromážděny do gif obrázku, taktéž pro úsporu místa: 50,00; 100,00; 150,00 a 200,00 MHz.

Je jasně vidět trend a velikost existující chyby:
50,00 MHz má menší překročení frekvence generátoru, a to konkrétně o 954 Hz.
100,00 MHz má odpovídajícím způsobem o něco více, +1,79 kHz.
150,00 MHz má ještě více, +1,97 kHz.
200,00 MHz, +3,78 kHz.
Dále byla frekvence měřena analyzátorem GenCom, který měl dobrý frekvenční čítač. Například, pokud vestavěný generátor v GenCom nedokázal dodat 800 Hz na frekvenci 50,00 MHz, ukázal to nejen externí frekvenční čítač, ale i samotný spektrální analyzátor naměřil přesně tuto hodnotu:

Dále jedna z fotografií displeje s naměřenou frekvencí vestavěného generátoru v SSA-TG R2, na příkladu střední frekvence Wi-Fi pásma 2450 MHz:

Pro zkrácení místa v článku jsem také nezveřejnil ostatní podobné fotografie displeje, místo nich stručné shrnutí výsledků měření na frekvencích nad 200 MHz:
Na frekvenci 433,00 MHz bylo překročení +7,92 kHz.
Na frekvenci 1200,00 MHz, = +22,4 kHz.
Na frekvenci 2450,00 MHz, = +42,8 kHz (na předchozí fotografii).
Na frekvenci 3999,50 MHz, = +71,6 kHz.
Nicméně, uvedené tovární specifikace s dvěma místy za desetinnou čárkou jsou ve všech pásmech přesně dodrženy.
Srovnání měření amplitudy signálu.
Na následujícím gif obrázku je shromážděno 6 fotografií, na kterých analyzátor Arinst SSA-TG R2 měří svůj vlastní generátor na náhodně vybraných šesti frekvencích.

50 MHz -8,1 dBm; 200 MHz -9,0 dBm; 1000 MHz -9,6 dBm;
2500 MHz -9,1 dBm; 3999 MHz -5,1 dBm; 5800 MHz -9,1 dBm.
Ačkoliv je maximální amplituda generátoru udávána jako ne více než minus 15 dBm, při měření jsou viditelné jiné hodnoty.
Pro zjištění příčin takové indikace amplitudy byla provedena měření s generátorem Arinst SSA-TG R2, na precizním senzoru Anritsu MA24106A, s kalibračním nulováním na sladěné zátěži před zahájením měření. Také bylo pokaždé zadáno hodnoty frekvence pro přesnost měření s ohledem na koeficienty podle vestavěné tovární korekční tabulky pro frekvenci a teplotu.

35 MHz -9,04 dBm; 200 MHz -9,12 dBm; 1000 MHz -9,06 dBm;
2500 MHz -8,96 dBm; 3999 MHz -7,48 dBm; 5800 MHz -7,02 dBm
Jak je vidět, hodnoty amplitudy signálu vydávaného vestavěným generátorem SSA-TG R2, analyzátor měří velmi slušně (pro amatérskou třídu přesnosti). A amplituda generátoru zobrazená ve spodní části displeje přístroje se ukazuje jako "narysovaná", protože skutečně vydává vyšší úroveň, než by měla, v regulovaných mezích od -15 do -25 dBm.
Vzhledem k obavě, že by nový senzor Anritsu MA24106A nemusel fungovat správně, bylo provedeno srovnání s jiným laboratorním systémovým analyzátorem od General Dynamics, model R2670B.

Ale ne, odchylka v amplitudě se ukázala být docela malá, v mezích 0,3 dBm.
Měřič výkonu GenCom 747A také neukázal velké překročení úrovně z generátoru:

Ale na úrovni 0 dBm analyzátor Arinst SSA-TG R2 z neznámého důvodu mírně překročil amplitudové hodnoty, a to z různých signálních zdrojů s 0 dBm.

Při tom senzor Anritsu MA24106A ukazuje 0,01 dBm od kalibrátoru Anritsu ML4803A.

Ovládání velikosti útlumu atenuátoru na dotykové obrazovce prstem se ukázalo jako nelichotivě nepohodlné, protože seznam se často posunuje, nebo se vrací na krajní hodnotu. Ukázalo se, že je pohodlnější a přesnější použít staromódní stylus:

Při přehrávání harmonických nízkofrekvenčního signálu 50 MHz téměř v celém pracovním pásmu analyzátoru (až do 4 GHz) se objevila určitá "anomálie" na frekvencích kolem 760 MHz:

Při širším horním pásem frekvencí (až 6035 MHz), aby Span byl přesně 6000 MHz, je anomálie také viditelná:

Přičemž tento stejný signál z tohoto stejného vestavěného generátoru v SSA-TG R2, když je přiveden na jiný přístroj, nemá žádnou takovou anomálii:

Jelikož na jiném analyzátoru nebyla tato anomálie zaznamenána, znamená to, že problém není v generátoru, ale v analyzátoru spektra.
Vestavěný atenuátor pro oslabení amplitudy generátoru jasně oslabuje po krocích 1 dB ve všech svých 10 stupních. Níže na obrazovce je dobře viditelný stupňový záznam na časové ose, který ukazuje funkčnost atenuátoru:

Nechal jsem připojený výstupní port generátoru a vstupní port analyzátoru, přístroj jsem vypnul. Následující den při zapnutí jsem zjistil signál s normálními harmonickými na zajímavé frekvenci 777,00 MHz:

Přitom byl generátor ponechán vypnutý. Po kontrole menu se ukázalo, že skutečně je vypnutý. V zásadě by na výstupu generátoru neměl být žádný signál, pokud byl předešlého dne vypnut. Bylo nutné v menu generátoru zapnout jakoukoli frekvenci a hned ji zase vypnout. Po tomto kroku podivná frekvence zmizela a znovu se neobjeví, ale pouze do doby dalšího zapnutí celého přístroje. Určitě v následující firmwarové aktualizaci výrobce tento problém automatického zapínání vyřeší, pokud je generátor vypnutý. Ale pokud mezi porty není kabel, není zcela patrné, že něco není v pořádku, snad jen úroveň šumu je o něco vyšší. A po nuceném zapnutí a vypnutí generátoru se úroveň šumu mírně snižuje, ale jen na málo znatelnou hodnotu. To je drobné provozní mínus, jehož řešení zabere navíc 3 sekundy po zapnutí přístroje.
Vnitřní uspořádání Arinst SSA-TG R2 je ukázáno na třech fotografiích spojených v gif:

Srovnání rozměrů se starým spektrometrem Arinst SSA Pro, na kterém je nahoře smartphone jako displej:

Plusy:
Stejně jako v případě předchozího reflektometru Arinst VR 23-6200, je zde uvedený analyzátor Arinst SSA-TG R2 ve stejném formátu a rozměrech, kompaktním, ale dostatečně seriózním pomocníkem pro rádioamatéra. Také nevyžaduje, na rozdíl od minulých modelů SSA, externí displeje na počítači nebo smartphonu.
Velmi široké, celé a nepřerušované pásmo frekvencí, od 35 do 6200 MHz.
Přesný čas provozu na baterie jsem nezkoumal, ale kapacita vestavěné lithium-iontové baterie stačí na delší dobu autonomního provozu.
Poměrně malá chyba v měřeních pro takto kompaktní přístroj. V každém případě je pro amatérskou úroveň více než dostatečná.
Podporuje výrobce jak firmware, tak fyzické opravy, pokud to bude potřeba. Již je široce dostupný k zakoupení, tedy ne na objednávku, jako tomu někdy bývá u jiných výrobců.
Byly také zaznamenány nedostatky:
Nezohledněné a nedokumentované, samovolné výstupy signálu generátoru s frekvencí 777,00 MHz. Takové nedorozumění bude jistě odstraněno dalším firmwarem. Ačkoliv pokud víte o této vlastnosti, dá se ji snadno odstranit za 3 sekundy jednoduchým zapnutím a vypnutím vestavěného generátoru.
Na dotykový displej si je třeba trochu zvyknout, protože ne všechny virtuální tlačítka se okamžitě aktivují, když je posunete slidery. Ale pokud se slidery neposunují a rovnou se klikne na konečné místo, vše funguje okamžitě přesně. To není spíše nedostatek, ale spíš "specifika" vykreslených ovládacích prvků, konkrétně v menu generátoru a ovládání atenuátoru.
Při připojení přes Bluetooth se analyzátor jakoby úspěšně připojuje k chytrému telefonu, ale graf AČH se nezobrazuje, jako například u zastaralého SSA Pro. Při připojení byla plně dodržena všechna požadavky uvedené v části 8 výrobního návodu.
Napadlo mě, že pokud heslo funguje, na obrazovce chytrého telefonu se zobrazuje potvrzení o spojení, možná je tato funkce určena pouze pro upgrade firmware přes chytrý telefon.
Ale ne.
V bodě pokynů 8.2.6 je jasně uvedeno:
8.2.6. Dojde k připojení přístroje k tabletu/chytrému telefonu, na obrazovce se zobrazí graf spektra signálu a informační zpráva o připojení k zařízení ConnectedtoARINST_SSA, jak je znázorněno na obrázku 28. (c)
Ano, potvrzení se objevuje, ale stopa — ne.
Opakovaně jsem se připojoval, ale stopa se pokaždé neobjevila. A se starým SSA Pro se to okamžitě objevilo.
Další z nedostatků ohledně proklamované "univerzálnosti", kvůli omezení na dolním okraji pracovních frekvencí, nejsou vhodné pro radioamatéry krátkovlnné. Naopak pro RC FPV plně uspokojují požadavky jak amatérů, tak profesionálů, dokonce s přebytkem.
Závěry:
Celkově oba přístroje zanechaly velmi pozitivní dojem, neboť v podstatě představují kompletní měřicí komplex, alespoň na úrovni pokročilých amatérských radioamatérů. Ceny zde nejsou předmětem zkoumání, nicméně jsou znatelně nižší než u dalších blízkých analogů na trhu v tak širokém a nepřetržitém pásmu frekvencí, což musí potěšit.
Cílem recenze bylo jednoduše porovnat tato zařízení s pokročilejšími měřicími přístroji a poskytnout čtenářům fotograficky zdokumentovaná měření displejů, aby si mohli utvořit vlastní názor a nezávisle se rozhodnout o možnosti zakoupení. V žádném případě nebyly sledovány žádné reklamní cíle. Jen nezávislé hodnocení a publikace výsledků pozorování.
Zdroj: habr.com
