Pamatujete si, že řada stolních procesorů Ryzen 3000 zahrnuje nejen mnoha jádrové zástupce s designem Matisse a architekturou Zen 2, ale také zcela jiné modely s kódovým označením Picasso? O těch jsme také nezapomněli, ale dosud jsme se jim vyhýbali, protože se nám zdály málo zajímavé. Nicméně nyní nastávají zcela jiné časy: růst cen vede k tomu, že čtyřjádra jako Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G, postavené na jádrech Zen+ a vybavené integrovanou grafikou RX Vega, se mohou stát velmi žádanou volbou pro ty, kteří chtějí sestavit levnou platformu jak pro hry, tak pro práci.
Kdysi jsme testovali předchozí modely hybridních procesorů AMD, , a dospěli jsme k závěru, že ve své cenové kategorii představují unikátní kombinaci vlastností, která umožňuje při poměrně omezených finančních nákladech získat zcela přijatelný výpočetní a grafický výkon „v jednom balení“. Nové procesory Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G jsou jejich vylepšené verze, s vyšším výkonem a mírně nižší cenou. Proto jsme se rozhodli, že by nebylo na škodu vrátit se k zhodnocení čipů společnosti AMD s integrovanou grafikou a zjistit, jak se modernější nabídky tohoto typu prezentují v realitě dneška.

Objektivně řečeno, Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G si rozhodně nezaslouží nějaký shovívavý přístup. Jsou to dva zcela plnohodnotné čtyřjádrové procesory, které před pouhými třemi lety mohly být vnímány jako vlajkové lodě. Teprve nyní, díky aktivnímu postoji AMD k propagaci mnoha jádrové paradigmatu do mas, se dostali mezi procesory nižší cenové kategorie, ale je třeba chápat, že softwarová ekosystéma zatím nezvýšila laťku systémových požadavků. Čtyřjádrové procesory, zejména pokud podporují technologii SMT, mohou poskytovat více než dostatečný výkon pro domácí nebo kancelářské systémy.
Přitom, ačkoliv formálně Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G patří do rodiny Ryzen 3000, ve skutečnosti jsou to procesory nižší třídy, dokonce i v porovnání s Všechno to spočívá v tom, že jsou vyráběny pomocí staré 12nm technologie a zakládají se na procesorových jádrech s předchozí mikroarchitekturou Zen+. To znamená, že specifický výkon procesorových jader Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G je trochu nižší než u moderních procesorů AMD bez integrované grafiky. Nicméně, pokud mluvíme o desktopových procesorech, stále neexistují mezi 7nm nosiči architektury Zen 2 žádné varianty s integrovanou grafikou. Také nejsou k dispozici žádné informace o plánech AMD na vydání jakýchkoli variant těchto procesorů zaměřených na použití v desktopových systémech. To oznacza, že Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G, o kterých dnes budeme hovořit, zůstávají unikátními a relevantními produkty, i když jejich oficiální debut proběhl před osmi měsíci.
Kromě toho, pokud porovnáme Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G s jejich předchůdci z rodiny Raven Ridge, jako jsou Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G, nelze si nevšimnout dosaženého pokroku v technických parametrech. Za prvé, AMD změnilo použitý výrobní proces a přešlo z 14nm na 12nm technologii, zároveň zvýšilo pracovní frekvence a aktualizovalo mikroarchitekturu procesorových jader. Za druhé, jeden z nových procesorů Picasso dostal pájený kryt na polovodičový čip, což usnadňuje chlazení a rozšiřuje možnosti přetaktování. A za třetí, cenová politika byla podrobena určitým úpravám: starší model Ryzen s integrovanou grafikou se s příchodem Ryzen 5 3400G stal o 12% levnější.
Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G v podrobnostech
Z architektonického hlediska desktopové procesory Picasso, mezi které patří Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G, vycházejí ze stejných myšlenek a principů jako procesory Raven Ridge. Pokud se nezaměříte na detaily, můžete mezi první a druhou generací APU v modelové řadě Ryzen postavit známku přibližné rovnosti. Jinými slovy, rozdíly, které mikroarchitektura Zen+ přinesla do Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G, jsou poměrně malé. Rozdíl v specifickém výkonu a v ukazateli IPC (počet vykonávaných instrukcí na takt) činí přibližně 3%. Tento zisk je hlavně zajištěn vylepšeními v cache a řadiči paměti, které měly o něco nižší latence.

Je vhodné připomenout, že procesory, které AMD vybavuje integrovanou grafikou, se zásadně liší od běžných Ryzen podle své vnitřní struktury. Za prvé, jsou založeny na monolitickém procesorovém čipu: v tomto případě nejsou použity žádné čiplety. Za druhé, jak v Picasso, tak v Raven Ridge jsou všechna výpočetní jádra spojena do jednoho jediného CCX komplexu, což vysvětluje omezení jejich maximálního počtu na čtyři kusy, ale zaručuje stálost latencí při přístupu všech těchto jader k L3 cache. A za třetí, L3 cache v těchto procesorech byla zkrácena na 4 MB.
Stejně jako jiné procesory Ryzen třetí série, Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G jsou určeny k provozu v rámci ekosystému Socket AM4. A to nejen, že jsou plně kompatibilní se současnými základními deskami na čipsete A320, B450 a X470/570, ale také mohou fungovat s mnoha staršími základními deskami založenými na čipsetech B350 a X370. To znamená, že Picasso je ideální pro sestavení cenově výhodných systémů – pro ně lze vybírat nejlevnější platformy.
Navíc tepelný výkon těchto procesorů je omezen na 65 W, což znamená, že nemají žádné zvláštní požadavky na napájecí systém na desce. To také umožňuje omezit se na jednoduchý a cenově dostupný chladič. Například, v balení s Ryzen 5 3400G, pokud je tento procesor zakoupen v krabicové verzi, se dodává Wraith Spire, zatímco mladší Ryzen 3 3200G přichází s Wraith Stealth. V obou chladičích jsou použity masivní hliníkové radiátory, a to je pro chlazení Picasso více než dost.

Pokud mluvíme o formálních specifikacích Picasso pro stolní systémy, pak se Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G na pozadí Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G především vyznačují mírně zvýšenými frekvencemi jak výpočetních jader, tak integrovaného GPU rodiny RX Vega.
![]() | ![]() |
12 nm výrobní proces GlobalFoundries umožnil výrobci zvýšit rychlost procesorové části o 100-300 MHz a grafické části – o 150 MHz.
| Ryzen 5 3400G | Ryzen 3 3200G | Ryzen 5 2400G | Ryzen 3 2200G | |
|---|---|---|---|---|
| Kódové jméno | Picasso | Picasso | Raven Ridge | Raven Ridge |
| Výrobní technologie, nm | 12 | 12 | 14 | 14 |
| Jádra / vlákna | 4/8 | 4/4 | 4/8 | 4/4 |
| Základní frekvence, GHz | 3,7 | 3,6 | 3,6 | 3,5 |
| Frekvence v turbo režimu, GHz | 4,2 | 4,0 | 3,9 | 3,7 |
| Taktování | Existuje | Existuje | Existuje | Existuje |
| L3 cache, MB | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Podpora paměti | 2 × DDR4-2933 | 2 × DDR4-2933 | 2 × DDR4-2933 | 2 × DDR4-2933 |
| Integrovaná grafika | RX Vega 11 | RX Vega 8 | RX Vega 11 | RX Vega 8 |
| Počet streamových procesorů | 704 | 512 | 704 | 512 |
| Frekvence grafického jádra, GHz | 1,4 | 1,25 | 1,25 | 1,1 |
| Linky PCI Express | 8 | 8 | 8 | 8 |
| TDP, W | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Socket | Socket AM4 | Socket AM4 | Socket AM4 | Socket AM4 |
| Oficiální cena | $149 | $99 | $169 | $99 |
Zajímavé je, že Ryzen 5 3400G má o 20 $ nižší startovní cenu než Ryzen 5 2400G. A v obchodech skutečně stojí tento procesor méně než jeho předchůdce, což činí nákup Ryzen 5 2400G bezvýznamným. Co se týče Ryzen 3 3200G, toto pravidlo neplatí, a Ryzen 3 2200G je nyní k dispozici za mírně nižší cenu než novější varianta. Nicméně, AMD přestalo dodávat procesory série Raven Ridge, a to, co je nyní na pultech, jsou zbytky, které brzy zmizí.
I když cena staršího procesoru s integrovanou grafikou klesla, mezi ním a Ryzen 3 3200G stále existuje výrazný cenový rozdíl. Starší procesor je o jeden a půlkrát dražší, což lze odůvodnit přítomností technologie SMT a podporou dvojnásobného počtu vláken, jakož i nejsilnějšího integrovaného grafického jádra RX Vega s 11 výpočetními bloky. Zdá se, že myšlenka AMD je, že Ryzen 5 3400G je spíše herní procesor, zatímco Ryzen 3 3200G je spíše kancelářský a multimediální procesor, ačkoliv hranice mezi nimi je dost relativní.
![]() | ![]() |
Zatímco AMD převedla výpočetní jádra nové generace APU na mikroarchitekturu Zen+, grafická část Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G se ve srovnání s tím, co bylo v Raven Ridge, vůbec nezměnila. To souvisí s tím, že výkon integrované grafiky narazil na možnosti paměťového subsystému, a bez podpory rychlejších technologií paměti nebude možné dosáhnout hmatatelného nárůstu rychlosti.
Přesto AMD přidalo některé nové možnosti grafiky prostřednictvím ovladače. Například hybridní procesory konečně získaly podporu zabezpečeného přenosu videa v rozlišení 4K, což je nezbytné pro fungování streamovacích služeb jako Netflix ve vysokých rozlišeních. Kromě toho podporuje Picasso technologii Radeon Anti-Lag, která snižuje latenci v herním prostředí.
Stejně jako dříve, oba procesory s integrovanou grafikou nemají uzamčené násobiče, což znamená, že je lze přetaktovat, a to jak část CPU, tak GPU. Předmětem přetaktování může být také DDR4 SDRAM, ale je třeba si uvědomit, že paměťový řadič v Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G není tak všestranný jako u 7nm procesorů řady Ryzen 3000, takže nelze očekávat extrémní režimy. V tomto ohledu to bude spíše podobné tomu, jak se paměť přetaktovává u Ryzen první nebo druhé generace.
Pokud však porovnáme s Raven Ridge, lze od Ryzen 5 3400G spravedlivě očekávat lepší výsledky přetaktování. V tomto procesoru AMD používá pod krytem efektivnější vnitřní termointerface – pájku, nikoli tepelnou pastu, jako u ostatních svých APU. Kromě toho Ryzen 5 3400G nyní podporuje funkci Precision Boost Overdrive (PBO), která umožňuje odemknout vyšší pracovní frekvence při zachování režimu turbo „jedním kliknutím“. Je však třeba nezapomínat, že pro efektivní fungování PBO je zapotřebí dobré chlazení procesoru.
K uvedenému lze jen dodat, že desktopové verze Picasso, o nichž se v tomto materiálu hovoří, jsou ekvivalenty mobilních procesorů AMD, které patří do řady tří tisíc a byly uvedeny na trh na začátku roku 2019. Díky liberálnějšímu přístupu k tepelnému vyzařování a spotřebě energie však Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G jednoznačně překonávají ve výkonu své notebookové protějšky, a to jak v oblasti výpočtu, tak v grafické oblasti. Překonat je mohou pouze nové APU s designem Renoir, které se v následujících dnech začnou prosazovat na trhu mobilních počítačů.
To však neznamená, že se brzy dočkáme další generace procesorů AMD s integrovanou grafikou pro stolní systémy. Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G s námi zůstanou ještě dost dlouhou dobu, a to dává smysl. Rodina Renoir zahrnuje relativně drahé osmijádrové a šestijádrové modely. Do rozpočtových konfigurací stolních počítačů, pro které jsou právě potřeba procesory s integrovanou grafikou, se jasně nehodí.
Popis testovacích systémů a metodologie testování
Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G jsou unikátní nabídky společnosti AMD, pro které je těžké najít přímé konkurenty. Intel dosud nemá desktopové produkty s výkonným integrovaným grafickým akcelerátorem. Nicméně pokud se zaměříme na ceny, alternativy hybridních procesorů AMD mohou zahrnovat jak modely série Core i3, tak i nižší modely Core i5. V situacích, kde se nejedná o výkon integrovaného GPU ve hrách, jsme porovnávali Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G právě s těmito modely.
Pro testování integrované grafiky Picasso ve hrách jsme museli vybrat zcela jiné konkurenty. Samozřejmě, pro formu jsme otestovali také Core i5-9400 s grafickým jádrem UHD Graphics 630, ale hlavními alternativami pro Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G v těchto testech byly kombinace z Core i3-9100 a rozpočtových diskrétních grafických karet GeForce GT 1030. Použili jsme dvě verze těchto grafických karet – osazených grafickou pamětí DDR4 a GDDR5. Také se zúčastnili srovnání i předchůdci Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G – procesory Raven Ridge.
Nakonec, v těch případech, kdy jsme testovali procesory Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G v běžných aplikacích nebo ve hrách s diskrétní grafickou kartou, jsme přidali také Ryzen 5 3500X – jeden z nejdostupnějších zástupců rodiny Matisse, který dnes mimochodem stojí dokonce méně než Ryzen 5 3400G.
Testovací systémy byly nakonec složeny z následujícího souboru komponentů:
- Procesory:
- AMD Ryzen 5 3500X (Matisse, 6 jader, 3,6-4,1 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 3400G (Picasso, 4 jádra + SMT, 3,7-4,2 GHz, 4 MB L3);
- AMD Ryzen 5 2400G (Raven Ridge, 4 jádra + SMT, 3,6-3,9 GHz, 4 MB L3, Vega 11);
- AMD Ryzen 3 3200G (Picasso, 4 jádra, 3,6-4,0 GHz, 4 MB L3);
- AMD Ryzen 3 2200G (Raven Ridge, 4 jádra, 3,5-3,7 GHz, 4 MB L3, Vega 8);
- Intel Core i5-9400 (Coffee Lake Refresh, 6 jader, 2,9-4,1 GHz, 9 MB L3);
- Intel Core i3-9350K (Coffee Lake Refresh, 4 jádra, 4,0-4,6 GHz, 8 MB L3);
- Intel Core i3-9100 (Coffee Lake Refresh, 4 jádra, 3,6-4,2 GHz, 6 MB L3).
- Chladič procesoru: Noctua NH-U14S.
- Základní desky:
- ASRock X570 Taichi (Socket AM4, AMD X570);
- ASRock X470 Taichi (Socket AM4, AMD X470);
- ASRock Z390 Taichi (LGA1151v2, Intel Z390).
- Paměť: 2 × 8 GB DDR4-3200 SDRAM, 16-18-18-36 (Crucial Ballistix Sport LT White BLS2K8G4D32AESCK).
- Grafické karty:
- MSI GeForce GT 1030 AERO ITX 2G OC (GP108, 1265/6008 MHz, 2 GB GDDR5 64-bit);
- MSI GeForce GT 1030 AERO ITX 2GD4 OC (GP108, 1189/2100 MHz, 2 GB DDR4 64-bit);
- MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC (Polaris 20 XL, 1268/7000 MHz, 8 GB GDDR5 256-bit).
- Disková subsystém: Samsung 970 EVO Plus 2TB (MZ-V7S2T0).
- Napájecí zdroj: Thermaltake Toughpower DPS G RGB 1000W Titanium (80 Plus Titanium, 1000 W).
V systémech s procesory AMD byla paměťová subsystém nastavena na DDR4-3200 s časováním podle XMP (16-18-18-36). V systémech s procesory Intel pracoval paměťový subsystém v režimu DDR4-2666 s časováním 16-16-16-34, protože v drtivé většině levných základních desek LGA1151v2, postavených na jakýchkoliv čipsetech kromě Z370 nebo Z390, nelze využít rychlejší režimy.
Testování probíhalo v operačním systému Microsoft Windows 10 Pro (v1909) Build 18363.476 s využitím následující sady ovladačů:
- AMD Chipset Driver 2.03.12.0657;
- AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 20.3.1;
- Intel Chipset Driver 10.1.1.45;
- Intel Graphics Driver 26.20.100.7870;
- NVIDIA GeForce 442.74 Driver.
Komplexní benchmarky:
- Futuremark PCMark 10 Professional Edition 2.1.2177 – testování ve scénářích Essentials (běžná práce průměrného uživatele: spouštění aplikací, surfování po internetu, videokonference), Productivity (kancelářská práce s textovým editorem a tabulkami), Digital Content Creation (tvorba digitálního obsahu: úprava fotografií, nelineární střih videa, renderování a vizualizace 3D modelů). Hardwarové akcelerace OpenCL je vypnuto.
- 3DMark Professional Edition 2.11.6846 – testování ve scénách Time Spy 1.1 a Fire Strike 1.1.
Aplikace:
- 7-zip 19.00 – testování rychlosti archivace. Měří se čas, který archivátor potřebuje ke kompresi adresáře s různými soubory o celkovém objemu 3,1 GB. Používá se algoritmus LZMA2 a maximální úroveň komprese.
- Adobe Photoshop CC 2020 21.0.2 – testování výkonu při zpracování grafických obrazů. Měří se průměrná doba potřebná k vykonání testovacího skriptu Puget Systems Adobe Photoshop CC Benchmark 18.10, který simuluje typické zpracování snímku pořízeného digitálními fotoaparáty.
- Adobe Premiere Pro CC 2020 14.0 – testování výkonu při nelineárním střihu videa. Měří se doba renderování ve formátu YouTube 4K projektu obsahujícího HDV 2160p30 videomateriál s různými efekty.
- Blender 2.82a – testování rychlosti finálního renderování v jednom z populárních volných balíčků pro vytváření trojrozměrné grafiky. Měří se doba potřebná k vytvoření finálního modelu bmw27 z Blender Benchmark.
- Microsoft Edge 44.18362.449.0 – měření rychlosti prohlížeče na typických stránkách sociální sítě, online obchodu, mapového servisu, streamování videa a při renderování statických webových stránek. Pro modelování zátěže se používá skript PCMark 10.
- Microsoft Excel 2019 16.0.12527.20260 – skript pro testování výkonu PCMark 10, modelující typické činnosti uživatele v aplikaci;
- Microsoft PowerPoint 2019 16.0.12527.20260 – skript pro testování výkonu PCMark 10, modelující typické činnosti uživatele v aplikaci;
- Microsoft Word 2019 16.0.12527.20260 – skript pro testování výkonu PCMark 10, modelující typické činnosti uživatele v aplikaci;
- Stockfish 10 – testování rychlosti populárního šachového enginu. Měří se rychlost procházení variant v pozici „1q6/1r2k1p1/4pp1p/1P1b1P2/3Q4/7P/4B1P1/2R3K1 w“.
- x264 r2969 — testování rychlosti transcodingu videa do progresivního formátu H.264/AVC. Pro hodnocení výkonu se používá původní 2160p@24FPS AVC video soubor s bitrate kolem 42 Mbit/s.
Hry pro testování procesorového výkonu:
- Assassin’s Creed Odyssey. Rozlišení 1920 × 1080: Kvalita grafiky = Medium.
- Far Cry 5. Rozlišení 1920 × 1080: Kvalita grafiky = Ultra, HD Textury = Vypnuto, Anti-Aliasing = TAA, Pohybová neostrost = Zapnuto.
- Shadow of the Tomb Raider. Rozlišení 1920 × 1080: DirectX12, Přednastavení = Vysoké, Anti-Aliasing = Vypnuto.
- Total War: Three Kingdoms. Rozlišení 1920 × 1080: DirectX 12, Kvalita = Medium, Velikost jednotek = Extrémní.
- World War Z. Rozlišení 1920 × 1080: DirectX11, Přednastavení vizuální kvality = Ultra.
Hry pro testování výkonu integrované grafiky:
- Civilization VI: Gathering Storm. Rozlišení 1920 × 1080: DirectX 12, MSAA = Vypnuto, Dopad na výkon = Střední, Dopad na paměť = Střední.
- Dirt Rally 2.0. Rozlišení 1920 × 1080: Multisampling = Vypnuto, Anizotropní filtrování = 16x, TAA = Vypnuto, Kvalitní přednastavení = Střední.
- Far Cry 5. Rozlišení 1280 × 720: Kvalita grafiky = Normální, HD Textury = Vypnuto, Anti-Aliasing = Vypnuto, Pohybová neostrost = Zapnuto.
- Metro Exodus. Rozlišení 1280 × 720: DirectX 12, Kvalita = Nízká, Filtrování textur = AF 4X, Pohybová neostrost = Normální, Tesselace = Vypnuto, Advanced PhysX = Vypnuto, Hairworks = Vypnuto, Ray Trace = Vypnuto, DLSS = Vypnuto.
- Shadow of the Tomb Raider. Rozlišení 1920 × 1080: DirectX12, Přednastavení = Střední, Anti-Aliasing = Vypnuto.
- World of Tanks enCore RT. Rozlišení 1920 × 1080: Kvalitní přednastavení = Střední, Antialiasing = Vypnuto, Ray Traced Shadows = Vypnuto.
- World War Z. Rozlišení 1920 × 1080: Vulkan, Přednastavení vizuální kvality = Vysoké.
Veškeré herní testy uvádějí průměrný počet snímků za sekundu a také 0,01 kvantil (první percentile) pro hodnoty FPS. Použití 0,01 kvantilu místo minimálních FPS ukazuje na snahu vyčistit výsledky od náhodných výkyvů výkonu, které byly vyvolány faktory, které přímo nesouvisí s výkonem hlavních komponentů platformy.
Výkon integrované grafiky
Seznámení s Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G začínáme herními testy integrované grafiky, protože to je nejzajímavější aspekt jejich výkonu. Procesory série Picasso se mohou pochlubit unikátním integrovaným GPU, které má velmi impozantní výkon, téměř se blížící k 2 GFLOPS. Dokonce to vypadá, že integrovanou grafiku AMD lze postavit na úroveň s diskrétními grafickými akcelerátory třídy GeForce GTX 1050, ale to je samozřejmě příliš optimistické hodnocení, které nezohledňuje omezení šířky pásma paměti, jež silně brzdit výkon jakéhokoli integrovaného GPU.
Ve skutečnosti však grafický výkon Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G zůstal přibližně na stejné úrovni jako dříve, když AMD nabízela procesory série Raven Ridge. Došlo k 12% nárůstu frekvence integrovaných akcelerátorů RX Vega, což přináší pouze 7% zlepšení výsledků Ryzen 5 3400G ve srovnání s Ryzen 5 2400G nebo Ryzen 3 3200G ve srovnání s Ryzen 3 2200G.
Nicméně integrovaná grafika AMD neměla a nemá žádné konkurenty. Intel v posledních letech neprovádí žádné změny ve svých integrovaných GPU, což vedlo k obrovskému rozporu mezi grafickým výkonem Picasso a Coffee Lake, který se jen zvětšil. Navíc grafická jádra RX Vega používaná v Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G úspěšně konkurují dokonce i diskrétním grafickým kartám třídy GeForce GT 1030. Jak ukazují testy, systémy založené pouze na procesorech AMD s integrovanou grafikou dosahují ve hrách vyššího výkonu než konfigurace s Core i3 a 80 dolarovými grafickými kartami.
Jinými slovy, testy jasně ukazují, že éra, kdy byla diskrétní grafická karta povinnou součástí každého herního systému, je u konce. Pokud rozpočet na sestavení neumožňuje utratit za grafickou kartu více než 100 dolarů, rozumnější volbou bude pořízení Ryzen 5 3400G nebo Ryzen 3 3200G, které jsou zcela vhodné pro cenově dostupné herní systémy. V mnoha méně náročných hrách na grafický výkon dokáží zajistit slušnou úroveň FPS při rozlišení Full HD při volbě střední kvality (bez jakéhokoli vyhlazování), a ve „těžkých“ grafikou náročných hrách stačí snížit rozlišení na 720p pro dosažení přijatelných snímkových frekvencí.









Spotřeba energie (s integrovaným GPU)
Procesory s integrovanou grafikou musí být úsporné. Zaprvé, tyto CPU se často používají v kompaktních systémech kategorie HTPC, kde mohou nastat vážné problémy s organizací vysoce efektivního chlazení. Zadruhé, energetická účinnost těchto procesorů umožňuje použití s levnými základními deskami a také šetřit na chladicích systémech a zdrojích napájení.
Formálně Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G splňují tyto kritéria. Tyto procesory, stejně jako jejich předchůdci, jsou zařazeny do 65wattového termálního balíčku. Zvýšené taktovací frekvence by neměly vyvolávat obavy, protože Picasso je ve srovnání s Raven Ridge vyráběno na pokročilejším technologickém procesu 12 nm, nikoli 14 nm.
Nicméně, v praxi byla spotřeba systémů s Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G poněkud vyšší než u srovnatelných systémů s Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G. Rozdíl v celkové spotřebě dosahuje 10 W při čistě výpočetním zatížení a až 20 W při komplexním zatížení, které se uplatňuje na CPU a GPU současně, například ve hrách nebo při speciálním syntetickém zátěžovém testu PowerMax.




To vše vyvolává obavy, že nové APU společnosti AMD mohou mít v provozu nepříliš příznivý teplotní režim, zvlášť pokud jsou používána se standardním dodávaným chladičem. Můžeme však tyto obavy rozptýlit. AMD na tuto otázku myslela a do krabičky s Ryzen 5 3400G dokonce balí výkonnější chladič Wraith Spire s měděným jádrem.
Ve skutečnosti se teplotní režim Ryzen 5 3400G s dodávaným chladičem Wraith Spire jeví jako zcela přijatelný. I při maximálním zatížení se procesor zahřeje pouze na 85 stupňů, zatímco otáčky ventilátoru na chladiči dosahují přibližně 2700 otáček za minutu.

Jestliže hovoříme o Ryzen 3 3200G, i s jeho chlazením si dodávaný Wraith Stealth poradí zcela dobře. V zátěžovém testu PowerMax dosahuje maximální zahřátí CPU 79 stupňů. Rychlost otáčení ventilátoru může v tomto případě rovněž dosáhnout až 2700 otáček za minutu.

Tyto výsledky jasně ukazují, že tyto chladicí systémy, které AMD dodává se svými procesory rodiny Picasso, lze bez jakýchkoli obav používat k jejich chlazení. Jinými slovy, uživatelé mohou bez obav kupovat boxované verze Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G a instalovat do svých sestav dodávané chladicí systémy, čímž dále snižují celkové náklady na stavbu počítače. Rozdíl v ceně mezi boxovanou a OEM verzí takových procesorů činí přibližně 500 rublů, a tato částka se bezpochyby vyplatí.
Taktování
Upřímně řečeno, byli jsme z výkonu procesorů AMD zklamáni. Již dlouho se téměř neprodukují vyšší takty, jelikož společnost se naučila využívat téměř celý dostupný frekvenční potenciál v nominálních režimech. Ale Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G jsou zvláštní procesory, protože kromě výpočetních jader mají také grafické jádro, které lze také zkusit přetaktovat. A stojí za zmínku, že toto je přesně ten typ přetaktování, který může v tomto případě skutečně přinést užitečný efekt.
Pokud hovoříme o starším procesoru Ryzen 5 3400G, pokusy o přetaktování měly nepříliš povzbudivé výsledky. Výpočetní jádra v tomto APU byla schopna pracovat na maximální frekvenci 4,1 GHz při zvýšení napětí až na 1,375 V. Paměť se podařilo nastavit do režimu DDR4-3466. Co se týče integrovaného akcelerátoru RX Vega 11, ten se při zvýšení napětí na 1,2 V přetaktoval o 15 % – na 1600 MHz.

S procesorem Ryzen 3 3200G však došlo k výraznému zlepšení výkonnosti grafického jádra RX Vega 8. To se podařilo zvýšit z nominální frekvence 1250 MHz na 1800 MHz, tedy o impozantních 44 %. Stabilního provozu v tomto režimu bylo dosaženo zvýšením napětí na GPU na 1,25 V.

I přes poměrně výrazné zvýšení frekvence integrovaného grafického akcelerátoru dokázaly výpočetní jádra Ryzen 3 3200G stabilně pracovat pouze na frekvenci 4,1 GHz při zvýšení napětí jejich napájení na 1,35 V.
Nicméně, to není tak důležité. Hlavní věc je, že přetaktování umožňuje zvýšit grafický výkon Ryzen 3 3200G na úroveň Ryzen 5 3400G. Alespoň podle výsledků testů v 3DMark: přetaktovaný akcelerátor RX Vega 8 z nižšího Picasso funguje minimálně stejně rychle jako RX Vega 11 z Ryzen 5 3400G.
| Ryzen 5 3400G | Ryzen 3 3200G | |||
| Nominální | Taktování | Nominální | Taktování | |
| 3DMark Time Spy | 1413 | 1526 | 1157 | 1436 |
| 3DMark Fire Strike | 3595 | 3834 | 3023 | 3615 |
Přitom nárůst výkonnosti grafiky Ryzen 5 3400G při přetaktování je mnohem umírněnější: nepřesahuje 6-8 %. Je tedy oprávněné dojít k závěru, že pokročilí uživatelé, kteří nejsou cizí owerclockingu, mohou při sestavování herních systémů střední úrovně bez problémů volit levnější Ryzen 3 3200G. Po odpovídajícím nastavení lze jeho herní výkon snadno posunout na úroveň staršího modelu.
Výkon v komplexních benchmarkách
Další testování Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G se uskutečnilo s použitím externí vysoce výkonné grafické karty. Na jedné straně to postaví zkoumané CPU do stejných podmínek v těch úlohách, kde grafika nehraje primární roli. Na druhé straně získáme informace o tom, jak dobře se Picasso osvědčí v případě, že se vzdáme jejich grafického jádra a přejdeme na diskrétní grafickou kartu. Takový scénář je velmi reálný, například pokud se uživatel rozhodne modernizovat již existující systém. Nebo například pokud prostě vsadí na nízkou cenu Ryzen 3 3200G, který často stojí i méně než Core i3-9100F.
Z výsledků Futuremark PCMark 10 je patrné, že z hlediska výkonu při běžných úlohách nejsou procesory Picasso zdaleka tak dobré jako v herních testech integrované grafiky. Solidní výsledky v porovnání s moderními čtyřjádrovými Core i3 mohou nabídnout pouze ve scénáři Productivity, kde se hodnotí výkon běžných operací v LibreOffice Writer a LibreOffice Calc.
Mikroarchitektura jader Zen+ v porovnání s Zen 2 a Skylake se jeví poněkud slabě. AMD by rozhodně mělo přemýšlet o nutnosti aktualizovat své procesory s integrovanou grafikou a přejít na novější mikroarchitekturu.



Výkon v aplikacích
Přechod APU společnosti AMD na design Picasso znamenal mírné zvýšení taktovacích frekvencí a drobný růst IPC zakotvený v mikroarchitektuře Zen+. To v součtu zvýšilo výkon nových hybridních procesorů oproti jejich předchůdcům o 5-10 %. To však nestačí k tomu, aby se Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G mohly ve výkonu v aplikacích rovnat procesorům Intel stejné cenové hladiny. Například šestijádrový Core i5-9400 vykazuje v testech zjevně lepší výsledky než čtyřjádrový a osmi vláknový Ryzen 5 3400G, zatímco čtyřjádrový Core i3-9100 obchází Ryzen 3 3200G. V podstatě lze říci, že vyšší Ryzen 5 3400G poskytuje výpočetní výkon na úrovni starších Core i3, zatímco Ryzen 3 3200G je nucen hrat v nižší divizi.
Pro případy, kde je skutečně důležitý výpočetní výkon, má AMD i další možnosti. Šestijádrové Ryzen 5 3500X a 3500 jsou dva procesory z rodiny Zen 2, které jsou dokonce levnější než Ryzen 5 3400G, ale v oblasti čistého procesorového výkonu fungují výrazně lépe.
Kancelářská činnost:



Archivace:

Převod videa:

Zpracování obrázků:

Editace videa a videomontáž:

Šachy:

Renderování:

Internet:

Herní výkon (s diskrétní GPU)
Je třeba hned říci, že procesory Picasso nejsou výrobcem určeny pro práci s externími grafickými akcelerátory. Ano, je možné je takto použít, ale budete muset tolerovat určitá omezení, která jsou viditelná dokonce na úrovni specifikací. Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G mohou interagovat s diskrétní grafickou kartou pouze přes osm linek PCI Express, a to v rámci třetí, nikoli čtvrté verze protokolu.
To, že Picasso není příliš vhodné pro výkonné herní systémy, je dáno také slabostí mikroarchitektury Zen+ a zmenšeným L3 cache u těchto procesorů. Jinými slovy, osazení systémů založených na Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G plnohodnotnou grafickou kartou vysoké třídy je poněkud neoptimální scénář. Přeci jen, v systémech s diskrétní grafikou se daleko lépe uplatňují jiní představitelé série Ryzen 3000, kteří jsou založeni na mikroarchitektuře Zen 2, například Ryzen 5 3500X, který, jak jsme již zmínili, je dokonce levnější než Ryzen 5 3400G.
To ale vůbec neznamená, že používání Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G s diskrétní grafikou je striktně zakázáno. Abychom to ilustrovali na konkrétním příkladu, otestovali jsme herní výkon s grafickou kartou Radeon RX 570 8 GB – běžnou variantou modernizace rozpočtové konfigurace, k níž se často uchylují vlastníci procesorů této kategorie. A jak ukazují výsledky, výkon Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G většinou stačí na to, aby byl rozdíl herní systémů s nimi oproti konfiguracím na bázi Core i3 nebo Ryzen 5 minimální.
Jinými slovy, koupit nejprve jeden z modelů Picasso, používat systém na jeho základě s integrovaným GPU a poté do této sestavy přidat nějakou grafickou kartu střední cenové kategorie – je zcela rozumný plán. Ale v systémech, které byly původně navrženy pro práci s diskrétním GPU, je aplikace procesorů Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G neopodstatněná.





Závěry
Desktopové procesory AMD s integrovanou grafikou, ať už starší série Raven Ridge nebo novější Picasso, nelze považovat za univerzální produkt. Tyto řešení výrobce vyvinul s konkrétním cílem – poskytnout uživatelům vysoce integrovaný čip, na jehož základě si mohou za relativně nízké náklady sestavit rozpočtové herní počítače a multimediální centra. S těmito úkoly si Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G skvěle poradí: v příslušné tržní niche se nejeví jen jako konkurenceschopní, ale vynikají nad ostatními alternativami.
AMD slibuje, že grafického výkonu Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G bude dostatečně pro dosažení přijatelných snímkových frekvencí ve hrách v rozlišení Full HD při základní kvalitě obrazu. A částečně je to pravda: pokud nebereme v úvahu nejnáročnější hry, Picasso skutečně vykazuje ohromující úroveň FPS pro integrovanou grafiku. Nicméně ve 'těžkých' moderních střílečkách bude nutné snížit rozlišení na úroveň 1280 × 720, což však nezmenšuje 'použitelnost' integrované grafiky RX Vega pro využití v herních systémech základní úrovně.
A navíc existence Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G v podstatě činí diskrétní grafické karty nižší cenové kategorie zbytečnými. Dokonce i varianta RX Vega 8 z nižšího Picasso se v celkovém výkonu ukazuje jako výkonnější než 80dolarová diskrétní grafická karta NVIDIA s pamětí GDDR5. To znamená, že pokud jde o herní konfigurace základní úrovně, AMD s pomocí hybridních procesorů nejen poslala Intel na kolena, ale také bolestivě bodla NVIDIA, nabídkou cenově dostupného integrovaného řešení, které funguje minimálně stejně dobře jako kombinace procesoru Core i3 a grafiky GeForce GT 1030.
A i když by všechny tyto úkoly zvládlo i starší generace 'červených' APU v podobě Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G, aktualizované modely série Picasso se zlepšily v mnoha ohledech. Nové Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G dosáhly vyššího výkonu díky zvýšeným taktovacím frekvencím a mikroarchitektuře Zen+, a starší model se navíc stal levnějším a obdržel pokročilejší systém chlazení a pájku místo pasty pod krytem.

Je třeba říci, že všechna tato vylepšení nemají zásadní charakter a proto si Picasso zachovává mnohé nedostatky svých předchůdců. Hlavním jejich nedostatkem jsou procesorová jádra s relativně nízkým výpočetním výkonem podle současných měřítek. Z tohoto důvodu je rozumnější vybírat pro konfigurace, kde se od začátku plánuje použití diskrétní grafické karty, jiné procesory, například šestijádrový Ryzen 5 3500X z generace Zen 2.
Zároveň je modernizace systémů založených na Ryzen 5 3400G a Ryzen 3 3200G přidáním středně výkonné grafické karty také zcela přijatelný scénář. Testy ukazují, že s grafikou úrovně Radeon RX 570 (nebo GeForce GT 1060/1650) vytvářejí celkově dostatečně vyváženou konfiguraci, která za podobnými sestavami na bázi Ryzen 5 s architekturou Zen 2 nebo Core i3 zaostává pouze v některých hrách.
A nakonec bych chtěl říct, že z dnes zmiňovaných procesorů se pro běžného uživatele zdá přitažlivější právě mladší model Ryzen 3 3200G. Tento procesor je o 50 % levnější než starší sourozenec, ale při použití integrovaného grafického jádra je jeho výkon ve hrách nižší jen o 10-15 %, což lze plně dohnat přes přetaktování. Dražší Ryzen 5 3400G je zajímavý hlavně díky podpoře SMT a lepšímu výpočetnímu výkonu, což je důležité pro pracovní úkoly, ale pravděpodobně nebude tolik poptáváno v herních aplikacích.
Zdroj: 3dnews.ru




