
Úvod
Dobrý den, přátelé! S překvapením jsem si všiml, že na Habr není mnoho článků věnovaných produktům takového dodavatele, jako je [Extreme Networks](https://tssolution.ru/katalog/extreme). Abych to napravil a více vás seznámil s produktovým portfoliem Extreme, plánuju napsat malý cyklus několika článků a začnu přepínači pro Enterprise.
Cyklus bude zahrnovat následující články:
- Přehled přepínačů Extreme na úrovni Enterprise
- Design sítě Enterprise na přepínačích Extreme
- Konfigurace nastavení přepínačů Extreme
- Přehledné srovnání přepínačů Extreme s vybavením jiných dodavatelů
- Záruka, technická podpora a servisní smlouvy na přepínače Extreme
Zvu k přečtení cyklu článků všechny, kdo mají zájem o tohoto dodavatele, a také síťové inženýry a administrátory sítí, kteří se setkali s výběrem nebo konfigurací těchto přepínačů.
O společnosti
Na začátek vás chci blíže seznámit s firmou a historií jejího vzniku:
Extreme Networks — telekomunikační společnost, založená v roce 1996 za účelem propagace pokročilých technologických řešení Ethernet a rozvoje standardu Ethernet. Mnoho standardů Ethernet v oblasti škálování sítě, zajištění kvality služeb a rychlého obnovení jsou otevřené patenty Extreme Networks. Sídlo společnosti se nachází ve městě San Jose (stát Kalifornie), USA. V současnosti je společnost Extreme Networks veřejnou společností, zaměřenou výhradně na rozvoj Ethernetu.
K prosinci 2015 činil počet zaměstnanců 1300 osob.
Extreme Networks nabízí drátová i bezdrátová síťová řešení, která vyhovují požadavkům moderního mobilního světa s neustálým pohybem uživatelů a zařízení, stejně jako migrací virtuálních strojů jak uvnitř datových center, tak i za jejich hranice — do cloudu. Použití jednotného operačního systému ExtremeXOS umožňuje vytvářet pokročilá řešení jak pro telekomunikační operátory, tak pro datová centra a místní/kampusové sítě.
Partneři společnosti v SNS
- V Rusku má Extreme Networks tři oficiální distributory — RRC, Marvel a OCS, a více než 100 partnerů, jejichž počet se neustále zvyšuje.
- V Bělorusku má Extreme Networks tři oficiální distributory – Solidex, MUK a Abriss. Společnost Solidex má status autorizovaného partnera pro školení.
- Na Ukrajině je jeden oficiální distributor – „Informační Měřivo“.
- V zemích Střední Asie, stejně jako v Gruzii, Arménii a Ázerbájdžánu, jsou oficiálními distributory společnosti RRC a Abriss.
Seznámili jsme se, a teď se podívejme, jaké přepínače nám může tento dodavatel nabídnout pro naši podnikovou síť.
A může nám nabídnout následující:

Na výše uvedeném obrázku jsou znázorněny modely přepínačů v závislosti na typu operačního systému, který řídí přepínače a technologiích podporovaných porty (vertikální šipka vlevo):
- 1 Gigabit Ethernet
- 10 Gigabit Ethernet
- 40 Gigabit Ethernet
- 100 Gigabit Ethernet
Pojďme se podívat na přepínače Extreme podrobněji a začneme sérií V400.
Přepínače série V400
To jsou přepínače pracující na technologii Virtual Port Extending (založené na specifikaci IEE 802.1BR). Samotné přepínače se nazývají Virual Port Extenders.
Podstatou této technologie je, že veškerá funkčnost control a dataplane je přenesena z přepínače na agregující přepínače – Controller Bridges/CB.
Jako Controller Bridge přepínače mohou být použity pouze přepínače modelů:
- x590
- x670-G2
- x620-G2
Před tím, než popíši typové diagramy zapojení těchto přepínačů, popíšu jejich specifikace:

Jak je vidět z tabulky výše, přepínače v závislosti na počtu GE portů přístupu 24 nebo 48 mají 2 nebo 4 10GE SFP+ uplink porty.
Také jsou k dispozici přepínače s PoE porty pro připojení a napájení PoE zařízení podle technologií 802.3af (až 15 W na port) a 802.3at (až 30 W na port).
Níže jsou uvedeny 4 typové diagramy zapojení přepínačů V400 a CB:

Výhody technologie Virtual Port Extending:
- jednoduchost údržby – v případě výpadku jednoho z přepínačů V400 bude stačit jej jednoduše vyměnit a nový přepínač se automaticky rozpozná a bude nastaven pro práci s CB. Tím pádem odpadá nutnost nastavovat každý přístupový přepínač.
- veškerá konfigurace je pouze na CB, přepínače V400 jsou viditelné pouze jako doplňkové porty CB, což zjednodušuje správu těchto přepínačů.
- při práci V400 v kombinaci s Controller Bridge získáte veškerou funkčnost Controller Bridge na přepínačích V400.
Technologické omezení – podporováno až 48 Port Extenders přepínačů V400 (2300 přístupových portů).
Přepínače řady X210 a X220
Přepínače rodiny E200 mají pevný počet 10/100/1000 BASE-T portů, fungují na úrovních L2/L3 a jsou určeny pro použití jako podnikové přepínače přístupu. V závislosti na modelu mají přepínače:
- PoE/PoE+ porty
- 2 nebo 4 ks 10 GE SFP+ porty (řada X220)
- podporu stohování – až 4 přepínače v hromadě (řada X220)
Níže uvádím tabulku s konfigurací a některými možnostmi přepínačů řady X200


Jak je vidět z tabulky, přepínače řady E210 a E220 jsou určeny pro použití jako přepínače přístupu. Díky přítomnosti 10 GE SFP+ portů mohou přepínače řady X220 podporovat stohování – až 4 jednotky na hromadu, s propustností hromady – 40 Gb.

Přepínače jsou řízeny operačním systémem EOS.
Přepínače řady ERS
Přepínače této řady jsou výkonnější ve srovnání s přepínači nižší řady E200.
Na prvním místě stojí za zmínku:
- tyto přepínače mají rozsáhlejší možnosti stohování:
- až 8 přepínačů v hromadě
- v závislosti na modelu může být použito jak SFP+ portů, tak vyhrazených portů pro stohování
- přepínače řady ERS mají větší PoE rozpočet ve srovnání se sérií E200
- přepínače řady ERS mají širší funkčnost L3 oproti sérii E200
Podrobnější prozkoumání rodiny přepínačů ERS navrhuji začít od nižší řady – ERS3600.
Řada ERS3600
Přepínače této řady jsou k dispozici v následujících konfiguracích:

Jak je vidět z tabulky, přepínače ERS 3600 mohou být použity jako přepínače přístupu, mají větší kapacitu hromady, větší PoE rozpočet a širší sadu L3 funkcí, i když jsou samozřejmě omezeny pouze na protokoly RIP v1/v2 dynamického směrování a také na počet rozhraní a tras, které se na něm podílejí.
Na obrázku níže jsou znázorněny přední a zadní pohledy 50portového přepínače řady ERS3600:

Řada ERS4900
Konfiguraci a funkčnost přepínačů řady ERS4900 lze stručně popsat následující tabulkou:

Jak vidíme, v těchto přepínačích jsou implementovány protokoly dynamického směrování, jako RIPv1/2 a OSPF, je přítomen protokol rezervace brány — VRRP, a také je podporován protokol IPv6.
Zde bych měl učinit důležitou poznámku - * dodatečná funkčnost L2 a L3 (OSPF, VRRP, ECMP, PIM-SM, PIMSSM/PIM-SSM, směrování IPv6) se aktivuje zakoupením dodatečné licence — Advanced Software License.
Na obrázcích níže jsou znázorněny přední a zadní pohledy na 26-portový přepínač série ERS4900 a možnost jejich stohování:

Jak je patrné z obrázků, přepínače série ERS4900 mají vyhrazené porty pro stohování — Cascade UP/Cascade Down, a mohou být také vybaveny záložními zdroji napájení.
Série ERS5900
Posledními a nejvyššími modely v sérii ERS jsou přepínače ERS5900.
Zajímavosti:
- v některých přepínačích série je implementováno Universal PoE — možnost dodávat na portu 60 W pro napájení specializovaných zařízení a malých přepínačů/routerů
- k dispozici jsou 100portové přepínače se souhrnným PoE rozpočtem — 2,8 kW
- k dispozici jsou porty s podporou 2.5GBASE-T (standard 802.3bz)
- podpora funkce MACsec (standard 802.1AE)
Konfigurace a funkčnost přepínačů série nejlépe popisuje následující tabulka:


* Přepínače 5928GTS-uPWR a 5928MTS-uPWR podporují takzvanou Four-Pair PoE initiative (také známou jako Universal PoE — uPoE) — možnost napájet na portu přístroje s odběrem až 60 W, například některé typy video konferenčních systémů, tenké klienty VDI s monitory, malé přepínače nebo směrovače napájené pomocí PoE a dokonce některé systémy technologie IoT (například inteligentní systémy řízení osvětlení).
** PoE rozpočet 1440 W se dosahuje při instalaci 2 bloků napájení. Při instalaci 1 bloku napájení v přepínači bude PoE rozpočet — 1200 W.
*** PoE rozpočet 2880 W se dosahuje při instalaci 4 bloků napájení. Při instalaci 1 bloku napájení v přepínači bude PoE rozpočet — 1200 W. Při instalaci 2 bloků napájení v přepínači bude PoE rozpočet — 2580 W.
Dodatečná funkčnost L2 a L3, jak je tomu také u série ERS4900, se zajišťuje zakoupením a aktivací příslušných licencí na přepínače:

Na obrázcích níže je přední a zadní pohled na 100-portový switch série ERS5900 a varianty stakování 28- a 52-portových switchů:

**Všechny switche série jsou řízeny operačním systémem ERS.**
Druzí, jak jste si pravděpodobně všimli, na konci popisu série uvádím, jakým operačním systémem jsou řízeny, a dělám to z dobrého důvodu. Jak již mnozí uhodli, správa pomocí jednotlivého operačního systému znamená specifickou sadu syntaktických příkazů a bloků nastavení pro každý operační systém.
Příklad:
Jak si možná všimli fanoušci switchů Avaya — v popisu L2 funkčnosti switchů série ERS se objevuje řádek MLT/LACP Groups, který charakterizuje maximální možné množství skupin pro spojení rozhraní (agregaci a zálohování spojů). Označení MLT je charakteristické pro agregaci spojů ve switchích vyráběných Avaya Holding, kde se používá přímo v syntaxi příkazu při nastavování agregace spojů.
Vše spočívá v tom, že ExtremeNetworks, v souladu se svou strategií rozvoje, v letech 2017-2018 odkoupil Avaya Holdings, která měla v té době svoji vlastní řadu switchů. Tímto způsobem série ERS je v podstatě pokračováním řady switchů Avaya.
Switche série EXOS
Série EXOS je považována za "vlajkovou loď" společnosti Extreme. V switchích této řady je implementována velmi silná funkčnost — jak množství standardních protokolů, tak řada „vlastních“ protokolů Extreme, které se pokusím popsat dále.
Najdete v ní switche pro každého:
- pro jakoukoliv úroveň sítě — přístup, agregaci, jádro, switche pro datová centra
- s jakýmkoli počtem portů 10/100/1000 Base-T, SFP, SFP+, QSFP, QSFP+
- s podporou nebo bez podpory PoE
- s podporou několika typů „stakování“ a podporou „klastry“ pro zajištění odolnosti kritických uzlů sítě
Než začnu zkoumat tuto sérii od nejnižší řady — X440, chtěl bych vysvětlit politiku licencování operačního systému EXOS.
Licencování EXOS (od verze 22.1)
U EXOS existují 3 základní typy licence — Edge License, Advanced Edge License, Core License.
Tabulka níže popisuje možnosti použití licencí v závislosti na řadách přepínačů série EXOS:

- Standard je verze operačního systému EXOS, která se dodává v základní variantě s přepínačem.
- Upgrade je možnost rozšíření operačního systému EXOS na nějakou úroveň.
Funkcionalita každého typu licence a jeho podpora na různých platformách série je uvedena v tabulkách níže.
Edge License
ExtremeXOS Software Feature
Podporované platformy
EDP
Všechny platformy.
Extreme Network Virtualization (XNV)
Všechny platformy.
Identity Management
Všechny platformy.
LLDP 802.1ab
Všechny platformy.
LLDP-MED rozšíření
Všechny platformy.
VLANy—Na základě portu a označené trunky
Všechny platformy.
VLANy—Na základě MAC adres
Všechny platformy.
VLANy—Na základě protokolu
Všechny platformy.
VLANy—Soukromé VLANy
Všechny platformy.
VLANy—Překlad VLAN
Všechny platformy.
VMANy—Q-in-Q tunelování (IEEE 802.1ad VMAN tunelovací standard)
Všechny platformy.
VMANy—Výběr odchozí fronty na základě hodnoty 802.1p v S‑tagu
Všechny platformy.
VMANy—Výběr odchozí fronty na základě hodnoty 802.1p v C‑tagu
Všechny platformy.
VMANy—Podpora sekundárního ethertypu
Všechny platformy.
VMAN Customer Edge Port (CEP—také známý jako Selektivní Q-in-Q)
Všechny platformy.
VMAN Customer Edge Port CVID Egress Filtering / CVID Translation
Všechny platformy.
VMAN—CNP port
Všechny platformy.
VMAN—CNP port, podpora dvojného tagu
Všechny platformy.
VMAN—CNP port, dvojitý tag s filtrováním odchozích dat
Všechny platformy.
L2 Ping / Traceroute 802.1ag
Všechny platformy.
Jumbo rámce (včetně všech souvisejících položek, MTU disc. IP fragmentace)
Všechny platformy.
QoS—tvarování/omezení rychlosti odchozího portu
Všechny platformy.
QoS—tvarování/omezení rychlosti odchozí fronty
Všechny platformy.
Skupiny agregace odkazů (LAG), statický 802.3ad
Všechny platformy.
Dynamický LAG (802.3ad LACP) pro hrany, pouze na servery!
Všechny platformy.
LAG (802.3ad LACP) jádro, mezi přepínači
Všechny platformy.
Detekce smyčky portu a vypnutí (ELRP CLI)
Všechny platformy.
Software redundantní port
Všechny platformy.
STP 802.1D
Všechny platformy.
STP EMISTP + PVST+ Kompatibilní režim (1 doména na port)
Všechny platformy.
STP EMISTP, PVST+ Kompletní (více doménová podpora)
Všechny platformy.
STP 802.1s
Všechny platformy.
STP 802.1w
Všechny platformy.
ERPS (max. 4 kruhy se odpovídajícími porty kruhu)
Všechny platformy.
ESRP aware
Všechny platformy.
EAPS hrana (max. 4 domény se odpovídajícími porty kruhu)
Poznámka: Můžete zvýšit počet domén upgradem na licenci Advanced Edge (viz Advanced Edge License)
Všechny platformy.
Signaling chyb odkazu (LFS)
Všechny platformy.
ELSM (Extreme Link Status Monitoring)
Všechny platformy.
ACL, aplikované na vstupní porty
- IPv4
- Statický
Všechny platformy.
ACL, aplikované na vstupní porty
- IPv6
- Dynamický
Všechny platformy.
ACL, aplikované na výstupní porty
Všechny platformy.
ACL, metry pro vstup
Všechny platformy.
ACL, metry pro výstup
Všechny platformy.
ACL
- Tunelování protokolu vrstvy 2
- Počítadla bajtů
Všechny platformy.
Detekce konvergenčního koncového bodu (CEP)
Všechny platformy.
Ochrana CPU před DoS
Všechny platformy.
Monitorování CPU
Všechny platformy.
Přímé připojení—na základě verze VEPA IEEE, eliminuje vrstvu virtuálního přepínače, zjednodušuje síť a zlepšuje výkon. Přímé připojení umožňuje zjednodušení datového centra snížením počtu síťových úrovní na čtyři nebo pět úrovní na pouze dvě nebo tři úrovně, v závislosti na velikosti datového centra.
Všechny platformy
SNMPv3
Všechny platformy.
SSH2 server
Všechny platformy.
SSH2 klient
Všechny platformy.
SCP/SFTP klient
Všechny platformy.
SCP/SFTP server
Všechny platformy.
RADIUS a TACACS+ autentizace per příkaz
Všechny platformy.
Síťové přihlášení
- Metoda založená na webu
- Metoda 802.1X
- Metoda založená na MAC
- Místní databáze pro metody MAC/webové
- Integrace s Microsoft NAP
- Více supplicants — stejný VLAN
- HTTPS/SSL pro webovou metodu
Všechny platformy.
Síťové přihlášení—Více supplicants — více VLAN
Všechny platformy.
Důvěryhodný OUI
Všechny platformy.
Bezpečnost MAC
- Lockdown
- Limit
Všechny platformy.
Bezpečnost IP—DHCP volba 82—L2 režim
Všechny platformy.
Bezpečnost IP—DHCP volba 82—L2 režim VLAN ID
Všechny platformy.
Bezpečnost IP—DHCP lockdown IP
Všechny platformy.
Bezpečnost IP—Důvěryhodné porty DHCP serveru
Všechny platformy.
Statické IGMP členství, IGMP filtry
Všechny platformy.
IPv4 unicast L2 přepínání
Všechny platformy.
IPv4 multicast L2 přepínání
Všechny platformy.
IPv4 direktní broadcast
Všechny platformy.
IPv4
- Rychlý direktní broadcast
- Ignorovat broadcast
Všechny platformy.
IPv6 unicast L2 přepínání
Všechny platformy.
IPv6 multicast L2 přepínání
Všechny platformy.
IPv6 netTools—Ping, traceroute, BOOTP relay, DHCP, DNS a SNTP.
Všechny platformy.
IPv4 netTools—Ping, traceroute, BOOTP relay, DHCP, DNS, NTP a SNTP.
Všechny platformy.
IGMP v1/v2 snooping
Všechny platformy.
IGMP v3 snooping
Všechny platformy.
Registrace VLAN multicastu (MVR)
Všechny platformy.
Statické MLD členství, MLD filtry
Všechny platformy.
MLD v1 snooping
Všechny platformy.
MLD v2 snooping
Všechny platformy.
SFlow účetnictví
Všechny platformy.
CLI skriptování
Všechny platformy.
Webové řízení zařízení
Všechny platformy.
Webové řízení - podpora HTTPS/SSL
Všechny platformy.
XML API (pro integraci s partnery)
Všechny platformy.
MIBy - Entity, pro inventář
Všechny platformy.
Správa poruch konektivity (CFM)
Všechny platformy.
Vzdálené zrcadlení
Všechny platformy.
Odchozí zrcadlení
Všechny platformy.
Měření prodlevy a variance zpoždění v souladu s Y.1731
Všechny platformy.
MVRP - Správa topologie VLAN
Všechny platformy.
EFM OAM - Správa chyb v jednosměrném odkazu
Všechny platformy.
CLEARFlow
Všechny platformy.
Systémové virtuální směrovače (VR)
Všechny platformy.
DHCPv4:
- DHCPv4 server
- DHCv4 klient
- DHCPv4 relé
- DHCPv4 chytré relé
- DHCPv6 vzdálené ID
Všechny platformy.
DHCPv6:
- DHCPv6 relé
- Snooping delegace prefixu DHCPv6
- DHCPv6 klient
- DHCPv6 chytré relé
Všechny platformy.
Uživatelům vytvořené virtuální směrovače (VR)
Virtuální směrovač a směrování (VRF)
Summit X450-G2, X460-G2, X670-G2, X770 a ExtremeSwitching X870, X690
Agregace VLAN
Všechny platformy.
Multinetting pro směrování
Všechny platformy.
UDP směrování
Všechny platformy.
UDP BootP relé směrování
Všechny platformy.
IPv4 unicast směrování, včetně statických tras
Všechny platformy.
IPv4 multicast směrování, včetně statických tras
Poznámka: Tato funkce má omezení v licencích Edge a Advanced Edge. Podrobnosti naleznete v uživatelské příručce pro různé verze EXOS.
Všechny platformy.
IPv4 Detekce duplicitních adres (DAD)
Všechny platformy.
IPv6 unicast směrování, včetně statických tras
Všechny platformy.
IPv6 interoperabilita - tunely mezi IPv6 a IPv4 a IPv6 v IPv4
Všechny platformy, kromě X620 a X440-G2.
IPv6 Detekce duplicitních adres (DAD) bez správy CLI
Všechny platformy.
IPv6 Detekce duplicitních adres (DAD) se správou CLI
Všechny platformy.
IP zabezpečení:
- DHCP volba 82 - L3 režim
- DHCP volba 82 - VLAN ID L3 režim
- Deaktivovat ARP učení
- Ochrana proti gratuitnímu ARP
- Bezpečný ARP DHCP / validace ARP
- Zamykání zdrojové IP
Všechny platformy.
Zabezpečení IP adres:
- DHCP snooping
- Důvěryhodný DHCP server
- Zamykání zdrojové IP
- Validace ARP
Všechny platformy.
Export informací o IP toku (IPFIX)
Summit X460-G2.
Skupina agregace více přepínačů (MLAG)
Všechny platformy.
ONEPolicy
Všechny platformy.
Řízení směrování založené na politikách (PBR) pro IPv4
Všechny platformy.
Řízení směrování založené na politikách (PBR) pro IPv6
Všechny platformy.
PIM snooping
Poznámka: Tato funkce má omezení v licencích Edge a Advanced Edge. Podrobnosti naleznete v uživatelské příručce pro různé verze EXOS.
Všechny platformy.
VLANy založené na protokolech
Všechny platformy.
RIP v1/v2
Všechny platformy.
RIPng
Všechny platformy.
Směrovací přístupové politiky
Všechny platformy.
Mapy tras
Všechny platformy.
Univerzální port - automatická konfigurace VoIP
Všechny platformy.
Univerzální port - dynamické zabezpečovací politiky založené na uživatelských právech
Všechny platformy.
Univerzální port - politiky času dne
Všechny platformy.
SummitStack (stohování přepínačů pomocí nativních nebo vyhrazených portů)
Summit X460-G2 s volitelnou kartou X460-G2-VIM-2SS a X450-G2.
SummitStack-V (stohování přepínačů pomocí portů s dvojím účelem)
Všechny platformy. Podívejte se na konkrétní modely uvedené v části „Podpora alternativních stohovacích portů“ uživatelské příručky.
SyncE
Summit X460-G2.
Python skriptování
Všechny platformy.
Licencování Advanced Edge
ExtremeXOS Software Feature
Podporované platformy
EAPS Advanced Edge - více fyzických kruhů a „společné odkazy“, také známé jako „sdílený port“.
Všechny platformy.
ERPS- více domén (umožňuje 32 kruhů s odpovídajícími porty) a podpora více kruhů
Všechny platformy.
ESRP-Plný
Všechny platformy.
ESRP-Virtuální MAC
Všechny platformy.
OSPFv2-Edge (omezeno na max 4 aktivní rozhraní)
Všechny platformy, které podporují licence Advanced Edge nebo Core
OSPFv3-Edge (omezeno na max 4 aktivní rozhraní)
Všechny platformy, které podporují licence Advanced Edge nebo Core
PIM-SM-Edge (omezeno na max 4 aktivní rozhraní)
Všechny platformy, které podporují licence Advanced Edge nebo Core
VRRP
Všechny platformy, které podporují licence Advanced Edge nebo Core
VXLAN
Summit X770, X670-G2 a ExtremeSwitching X870, X690.
OVSDB
Summit X770, X670-G2 a ExtremeSwitching X870, X690.
PSTag
Přepínače série Summit X460-G2, X670-G2, X770 a ExtremeSwitching X870, X690.
Core licence
ExtremeXOS Software Feature
Podporované platformy
PIM DM „Plný“
Platformy core licence
PIM SM „Plný“
Platformy core licence
PIM SSM „Plný“
Platformy core licence
OSPFv2 „Plný“ (neomezeno na 4 aktivní rozhraní)
Platformy core licence
OSPFv3 „Plný“ (neomezeno na 4 aktivní rozhraní)
Platformy core licence
BGP4 a MBGP (BGP4+) pro IPv4 ECMP
Platformy core licence
BGP4 a MBGP (BGP4+) pro IPv6
Platformy core licence
IS-IS pro IPv4
Platformy core licence
IS-IS pro IPv6
Platformy core licence
MSDP
Platformy core licence
Anycast RP
Platformy core licence
GRE tunelování
Platformy core licence
Pro aktivaci funkcionality MPLS existují jednotlivé balíčky s funkcemi, o kterých se ještě zmíním.
Série X440-G2
Začnu přehled přepínačů EXOS s modely této série, která jasně popisuje koncept „pay-as-you-grow“ (plať jak rosteš), který je aktivně podporován ExtremeNetworks.
Hlavní myšlenkou této koncepce je postupné zvyšování výkonu a funkčnosti zakoupeného a nainstalovaného vybavení, aniž by bylo nutné měnit samotné zařízení nebo jeho části.
Pro názornost uvedu následující příklad:
- Představte si, že zpočátku potřebujete 24- nebo 48-portový switch s měděnými nebo optickými přístupovými porty, u kterého bude zpočátku obsazeno 50 % přístupových portů (12 nebo 24 kusů) a celkový provoz na páteřních portech v jednom směru (obvykle se jedná o downlink pro pracovní stroje) bude do 1 Gb/s.
- Představte si, že jste si zpočátku vybrali switch X440-G2-24t-10GE4 nebo X440-G2-48t-10GE4, které mají 24 nebo 48 přístupových portů 1000 BASE-T a 4 GigabitEthernet porty SFP/SFP+ s možností rozšíření na 10 GigabitEthernet.
- Nastavili jste a nainstalovali switch, připojili ho 1 páteřním portem do jádra nebo agregace (v závislosti na struktuře vaší sítě), připojili uživatele – vše funguje, vy a vedení jste spokojeni.
- V průběhu času roste vaše firma a síť – přibývají noví uživatelé, služby, zařízení.
- V důsledku toho může nastat nárůst provozu na různých úrovních sítě, včetně našeho zvažovaného switche. To může nastat z různých důvodů – připojujete k switche nová zařízení, nebo uživatelé začínají spotřebovávat čím dál více provozu z různých služeb, a dává se obvykle dohromady oboje.
- V průběhu času si všimnete, že zatížení páteřního portu switche dosáhlo 1 Gb/s.
- To není problém, pomyslíte si, protože máte ještě 3 GigabitEthernet porty, které můžete použít k agregaci spojení mezi switchem a agregací (jádrem) – zvedáte další optický nebo měděný spoj mezi nimi a nastavujete agregaci, například pomocí protokolu LACP.
- Ubíhá čas a vyvstane potřeba nainstalovat další nebo několik switchů.
- Může nastat několik situací, které povedou k nutnosti připojit nový switch přes váš stávající switch X440:
- nedostatek portů agregace nebo jádra pro připojení – v takovém případě bude nutné dokoupit switche úrovně agregace nebo jádra.
- Vzdálenost switche od uzlů agregace nebo nedostatek stávající kapacity kabelové trasy, například optických vláken, si vyžádá vybudování nových komunikačních linií a značné dodatečné náklady.
- V nejhorším případě jsou možné dva varianty současně.
- Analyzováním schématu sítě a dodatečných nákladů se rozhodnete připojit k síti nový switch X440 přes stávající. Není problém — na to máte několik možností:
- Varianta 1 — stackování:
- Můžete spojit 2 switche do stacku pomocí technologie SummitStack-V, přičemž použijete 2 zbývající uplinkové porty na prvním switchi X440 a 2 uplinkové porty na druhém switchi X440.
- V závislosti na vzdálenosti můžete použít jak DAC kabely krátkých délek, tak SFP+ transceivery až do několika desítek kilometrů.
- Takže stackování switchů bude probíhat přes 2 vyhrazené porty pro stackování z 4 uplinkových portů (obvykle to jsou porty 27, 28 na 24-portových modelech a porty 49, 50 na 48-portových modelech). Propustnost portů stackování na každém portu činí 20 Gb (10 Gb v jedné směru a 10 Gb v druhém).
- Licence pro rozšíření uplinkových portů z 1 GE na 10 GE v tomto případě není požadována.
- Varianta 2 — použití uplinkových trunk portů s možností jejich další agregace:
- Můžete zapnout druhý switch pomocí 1 nebo 2 (v případě agregace) zbývajících uplinkových portů na prvním X440 a 1 nebo 2 uplinkových portů na novém X440.
- Licence pro rozšíření uplinkových portů z 1 GE na 10 GE zde také nebude potřeba.
- Varianta 1 — stackování:
- Zapnuli jste jeden nebo více switchů sekvenčně, nebo v hvězdicové topologii, s prvním switchem X440, jak jste plánovali.
- Ubíhá čas a vy si všimnete, že provoz na uplinkových portech prvního switche X440 dosáhl 2 Gb/s a potřebujete:
- buď více portů pro agregaci odkazů mezi agregací a prvním switchem X440, což vás může opět dostat do stejných problémů, jako při instalaci nového switche X440, které jsem popsal výše — nedostatek portů na agregujícím zařízení nebo kapacity kabelové infrastruktury.
- buďte používání 10 GigabitEthernet portů mezi agregovaným zařízením a prvním switchem X440
- V tuto chvíli vám pomůže schopnost switchů X440 rozšířit propustnost svých skrytých portů z 1 GigabitEthernet na 10 GigabitEthernet pomocí příslušné licence. V závislosti na možnostech se rozhodujete:
- Pro variantu 1 (stackování) — použijte Dual 10GbE Upgrade License. Aktivujete licenci na prvním X440, která zvýší propustnost 2 svých skrytých portů z 1 GigabitEthernet na 10 GigabitEthernet (ostatní 2 porty, jak víme, se používají pro stackování)
- Pro variantu 2 (trunk porty) — použijte Dual 10GbE Upgrade License nebo Quad 10GbE Upgrade License v závislosti na zatížení skrytých portů mezi prvním X440 a druhým X440. Zde může být také několik variant:
- nejprve můžete aktivovat Dual 10GbE licenci na prvním X440
- poté, jak se zvyšuje provoz na druhém X440, spojeném s připojením dalších switche, aktivujete další Dual 10GbE licenci na prvním X440 a Dual 10GbE licenci na druhém X440 switchi
- a tak postupně po větvi switchů
- Uplyne nějaký čas, vaše organizace stále roste jak horizontálně — zvyšuje se počet uzlů sítě, tak vertikálně — struktura sítě se komplikuje, objevují se nové služby vyžadující práci specifických protokolů.
- V závislosti na potřebách vaší organizace se možná rozhodnete vzdát se úrovně L2 na svých switchích a přejít na úroveň L3. Potřeby, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí, mohou být velmi různé:
- požadavky na bezpečnost sítě
- optimalizace sítě (například snížení broadcastových domén spojené s implementací dynamických směrovacích protokolů jako OSPF)
- implementace nových služeb vyžadujících práci specifických protokolů
- jakékoli jiné důvody
- Žádný problém. Switche X440 budou stále aktuální, protože si můžete navíc zakoupit a aktivovat na nich licenci, která rozšiřuje jejich funkčnost — Advanced Software License.
Jak lze vidět z mého příkladu, přepínače X440 (a většina přepínačů z jiných sérií) odpovídají principu „pay-as-you-grow“. Platíte za rozšíření funkcionality přepínačů podle růstu vaší organizace a sítě.
Na této poznámce navrhuji opustit lyriku a přejít k blízkému přezkoumání přepínačů.
Chtěl bych upozornit, že existuje mnoho možností konfigurace série X440, což můžete sami zjistit prohlédnutím tabulky níže:


* Přepínače série X440-G2 podporují stekování SummitStack-V s přepínači jiných sérií — X450-G2, X460-G2, X670-G2 a X770. Hlavní podmínkou úspěšného stekování je používání stejné verze EXOS na přepínačích steku.
** V základní funkčnosti tabulky je uvedena pouze část možností přepínačů série. Podrobnější popis podporovaných protokolů a standardů lze nalézt v tabulce licence Edge License.
Přepínače této série jsou vybaveny dodatečnými přípojnými body — redundantní vstup napájení pro připojení RPS zdrojů nebo externích akumulátorových baterií pomocí měničů napětí.
Pro přepínače série X440-G2 jsou k dispozici následující licence:

Níže uvádím několik obrázků zobrazení přepínačů série X440:



Série X450-G2
ExtremeNetworks se pozicionuje sérií Summit X450-G2 jako efektivní přístupový přepínač pro kampusy.
Hlavní rozdíl mezi přepínači X450-G2 a X440-G2 série spočívá v následující:
- rozšířený soubor licencí (možného funkcionality) — Edge License, Advanced Edge License, Core License
- přítomnost samostatných portů QSFP pro stekování, umístěných na zadním panelu přepínačů
- možnost vybavení modelů s podporou PoE dalším zdrojem napájení
- podporou standardů
- přepínače s 10GE SFP+ porty nevyžadují zakoupení samostatné licence pro zvýšení šířky pásma portů z 1 Gb na 10 Gb


*Stekování SummitStack-V84 je podporováno pouze v rámci série X450-G2.
** Přepínače série X440-G2 podporují stekování SummitStack-V s přepínači jiných sérií — X440-G2, X460-G2, X670-G2 a X770. Hlavní podmínkou úspěšného stekování je používání stejné verze EXOS na přepínačích steku.
*** V základní funkčnosti tabulky jsou uvedeny pouze některé možnosti přepínačů série. Podrobnější popis podporovaných protokolů a standardů lze zobrazit v tabulce licencí Edge License.
Přepínače této série bez PoE jsou vybaveny dodatečnými vstupy - redundantní napájecí vstup pro připojení RPS napájecích bloků nebo externích akumulátorových baterií přes měniče napětí.
Přepínače této série se dodávají bez modulu ventilátorů. Ten je nutné objednat zvlášť.
Pro přepínače série X450-G2 jsou k dispozici následující licence:

Obrázek přepínačů série X450-G2 si můžete prohlédnout níže:

Série X460-G2
Přepínače série X460-G2 jsou nejnižší řadou přepínačů s možností použití QSFP+ portů. Tato série se vyznačuje:
- velkým množstvím modelů s flexibilními soubory různých portů
- samostatným VIM slotem pro použití dodatečných VIM modulů s porty - SFP+, QSFP+, porty pro stacking
- podporou v některých modelech standardu 2.5GBASE-T (802.3bz)
- podporou MPLS
- podporou standardu Synchronous Ethernet a modulu TM-CLK
- možností vybavit všechny modely přepínačů dodatečnými napájecími bloky
Možnosti hardwarové konfigurace přepínačů této série je možné vidět v následující tabulce:


* Přepínače této série se dodávají BEZ napájecích bloků, modulů ventilátorů a VIM modulů. Je nutné je objednat zvlášť.
** Kompatibilní se sériemi X440, X460, X460-G2 a X480, všechny přepínače musí mít stejnou verzi softwaru
*** Kompatibilní se sériemi X440, X440-G2, X450, X450-G2, X460, X460-G2, X480, X670, X670V, X670-G2 a X770, všechny přepínače musí mít stejnou verzi softwaru
**** Kompatibilní se sériemi X460-G2, X480, X670V, X670-G2 a X770, všechny přepínače musí mít stejnou verzi softwaru
K dispozici jsou moduly ventilátorů dvou typů - front-to-back a back-to-front, což umožňuje vybírat model chlazení vyhovující požadavkům na umístění horkých a studených chodeb v serverovnách.
VIM moduly pro rozšíření portů, stejně jako licence dostupné pro přepínače série X460-G2 si lze vybrat z následující tabulky:


A na závěr recenze této série uvedu několik obrázků přepínačů:


Série X620-G2
Přepínače série X620-G2 jsou kompaktní 10 GE přepínače s pevným počtem portů. Jsou k dispozici k objednání se 2 typy licencí — Edge License a Advanced Edge License.
Podporují stohování pomocí technologie SummitStack-V s přepínači následujících sérií — X440-G2, X450-G2, X460-G2, X670-G2 a X770 přes 2×10 GE SFP+ porty s dvojím použitím — Data/Stacking.
Model s porty PoE+ podporuje 60W 802.3bt 4-Pair PoE++ — Type 3 PSE. Všechny modely podporují možnost instalace doplňkových napájecích zdrojů.
Níže v tabulce jsou uvedeny možnosti hardwarových konfigurací pro řadu:



K přepínačům jsou k dispozici různé typy licencí:

Také přikládám několik obrázků přepínačů pro orientaci:


Série X670-G2
Přepínače série X670-G2 jsou výkonné 1RU agregátorové nebo jádrové přepínače s vysokou hustotou portů, a mohou sloužit jako Controller Bridge pro přepínače V400. K objednání jsou k dispozici přepínače s 48 a 72 pevnými 10 GE SFP+ porty a 4 QSFP+ porty.
Tyto přepínače jsou dodávány se 2 typy licencí — Advanced Edge License (jako výchozí licence) a Core License a podporují 4 různé metody stohování — SummitStack-V, Summit-Stack-80, SummitStack-160, SummitStack-320.
Pro velké poskytovatele internetových služeb a velmi velké podniky bude zajímavý MPLS Feature Pack, který umožňuje rozšiřovat funkčnost a používat přepínače jako LSR nebo LER jádrové směrovače a využívat je k budování multiservice sítí s podporou — L2VPN (VPLS/VPWS), BGP-based L3VPNs, LSP na bázi protokolu LDP, RSVP-TE, Static provisioning a různými nástroji jako — VCCV, BFD a CFM.
Přepínače jsou k dispozici k objednání ve 2 konfiguracích:


* Stohování je kompatibilní se sériemi — X440, X440-G2, X450, X450-G2, X460, X460-G2, X480, X670, X670V a X770
Přepínače se dodávají bez ventilátorových modulů a napájecích zdrojů — ty je třeba objednat zvlášť. Hlavní podmínky při výběru:
- musí být nainstalována kompletní sada ventilátorových modulů — 5 kusů.
- napájecí zdroje a ventilátorové moduly musí být vybírány tak, aby podporovaly směr proudění vzduchu jedním směrem
Následující licence jsou k dispozici k objednání s přepínači této série:

A na závěr přehledu této série uvádím 2 obrázky přepínačů:

Série X590
Série přepínačů má vestavěné porty 1GE/10GE/25GE/40GE/50GE/100GE a je určena k použití jako:
- jádrové nebo agregační přepínače
- Mostový ovladač přepínačů ve spojení s přepínači pro přístup V400
- top-of-rack přepínače datových center
Přepínače jsou dodávány ve dvou variantách — s porty SFP a BASE-T a možností dodání dvou napájecích bloků:


* Kompatibilní se sériemi X690 a X870.
Přepínače jsou dodávány bez modulů ventilátorů a napájecích bloků — ty je nutné objednat samostatně. Hlavní podmínky pro jejich výběr jsou následující:
- musí být nainstalován kompletní set ventilátorových modulů — 4 kusy.
- napájecí zdroje a ventilátorové moduly musí být vybírány tak, aby podporovaly směr proudění vzduchu jedním směrem
- AC a DC napájecí bloky nemohou být nainstalovány v přepínači současně
Licencí dostupné k objednání s těmito přepínači:

Obrázky přepínačů jsou zobrazeny na obrázku níže:

Série X690
Přepínače série mají větší počet vestavěných portů 1GE/10GE/25GE/40GE/50GE/100GE ve srovnání se sérií X590 a jsou také určeny k použití jako:
- jádrové nebo agregační přepínače
- Mostový ovladač přepínačů ve spojení s přepínači pro přístup V400
- top-of-rack přepínače datových center
Přepínače série jsou rovněž dodávány ve dvou variantách — s porty SFP a BASE-T a možností dodání dvou napájecích bloků:


* Kompatibilní se sériemi X590 a X870.
Přepínače jsou dodávány bez modulů ventilátorů a napájecích bloků — ty je nutné objednat samostatně. Hlavní podmínky pro jejich výběr jsou následující:
- musí být nainstalován kompletní set ventilátorových modulů — 6 kusů
- napájecí zdroje a ventilátorové moduly musí být vybírány tak, aby podporovaly směr proudění vzduchu jedním směrem
- AC a DC napájecí bloky nemohou být nainstalovány v přepínači současně
Licencí dostupné k objednání s těmito přepínači:

Obrázky přepínačů jsou zobrazeny na obrázku níže:

Série X870
Rodina X870 představuje přepínače s vysokou hustotou portů 100Gb a mohou být používány jako vysoce výkonné jádrové přepínače podnikového sítě a spine/leaf přepínače datových center.
S minimálními latencemi v přepínání a funkcionalitou licencí — Advanced, Core a MPLS, je činí ideálními pro použití ve vysoce výkonných aplikacích datových center.
Přepínač x870-96x-8c-Base také uplatňuje ideologii „pay-as-you-grow“ — což spočívá v možnosti rozšiřování šířky pásma portů prostřednictvím licencí na upgrady (licence se vztahuje na skupiny po 6 portech, až 4 licence).
Přepínače jsou dodávány ve dvou konfiguracích a jsou vybaveny dvěma napájecími bloky:


* Kompatibilní se sériemi X590 a X690.
Přepínače jsou dodávány bez modulů ventilátorů a napájecích bloků — ty je nutné objednat samostatně. Hlavní podmínky pro jejich výběr jsou následující:
- musí být nainstalován kompletní set ventilátorových modulů — 6 kusů
- napájecí zdroje a ventilátorové moduly musí být vybírány tak, aby podporovaly směr proudění vzduchu jedním směrem
- AC a DC napájecí bloky nemohou být nainstalovány v přepínači současně
Licencí dostupné k nákupu s těmito přepínači jsou následující:

Obě varianty přepínačů vypadají zcela identicky, jak je znázorněno na obrázku níže:

Závěr
Přátelé, tímto bych chtěl zakončit přehledový článek o této sérii, abych ji neprodloužil do obří podoby a tím zkomplikoval její čtení a vnímání.
Musím říci, že Extreme Networks má ještě mnoho dalších typů přepínačů:
- patří sem i modely VSP (Virtual Services Platform), z nichž některé jsou modulární přepínače s možností sestavení různými sadami portů.
- dále přepínače řady VDX a SLX, které jsou specializovány na provoz v datových centrech.
Později se pokusím popsat výše uvedené přepínače a jejich funkce, ale pravděpodobně to bude už jiný článek.
Na závěr bych chtěl zmínit ještě jednu důležitou věc – v článku jsem nikde nezmiňoval, ale přepínače Extreme podporují SFP/SFP BASE-T/SFP+/QSFP/QSFP+ od třetích výrobců, přičemž žádná technická nebo právní omezení (například jako u Cisco) při používání externích modulů neexistují – pokud je převodník kvalitní a byl rozpoznán přepínačem, bude fungovat.
Děkuji za pozornost a těším se na shledanou v dalších článcích. A abyste je nezmeškali, níže jsou naše „veřejnosti“, kde můžete sledovat zveřejnění nového obsahu:
—
—
—
—
Zdroj: habr.com
