Už nějakou dobu v testovací laboratoři 3DNews nebyly notebooky série Aspire. Mezitím jsou tyto mobilní počítače v naší zemi velmi populární. Na příkladu modelu Aspire 7 A715-75G, vybaveného 6-jádrovým čipem Core i7 a grafikou GeForce GTX 1650 Ti, zjistíte, jak úspěšná se ukázala nová generace „rychlých“ notebooků Acer.

Technické specifikace, vybavení a software
Jak jsem již řekl, série Aspire 7 je v naší zemi velmi populární, a proto není překvapením, že na ruském trhu je k dispozici velké množství různých modifikací notebooků. Notebooky Aspire 7 A715-75G jsou založeny na platformě Intel, mají nainstalované 4- nebo 6-jádrové čipy Core i5 nebo i7 deváté generace (Coffee Lake). Na trhu je také série A715-41G, která používá 4-jádrové procesory AMD Ryzen 3000.
V tabulce jsou uvedeny vlastnosti pouze pro modely A715-75G, protože v rámci recenze se zabýváme platformou Intel. Se všemi verzemi Aspire 7 A715 se můžete seznámit .
| Acer Aspire 7 A715-75G | |
| Hlavní displej | 15,6″, 1920 × 1080, IPS |
| Centrální procesor | Intel Core i7-9750H Intel Core i5-9300H |
| Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Operační paměť | Až 16 GB, DDR4-2666 |
| Instalace uložišť | 1 × M.2 v režimu PCI Express x4 3.0, až 1 TB |
| Optická mechanika | Ne |
| Rozhraní | 2 × USB 3.1 Gen2 Type-A 1 × USB 3.1 Gen2 Type-C 1 × USB 2.0 Type-A 1 × 3,5mm mini-jack 1 × RJ-45 1 × HDMI |
| Vestavěná baterie | 59 Wh |
| Externí napájecí blok | 135 W |
| Rozměry | 363 × 254,4 × 23 mm |
| Hmotnost notebooku | 2,15 kg |
| Operační systém | Windows 10 Home |
| Záruka | 1 rok |
| Cena v Rusku, podle údajů z 'Yandex.Market' | 90 000 rublů za testovací model |

Na test k nám dorazila nejvybavenější varianta Aspire 7, aktuální k datu psaní tohoto článku. Verze notebooku A715-75G-778N (NH.Q88ER.00B) je vybavena 6-jádrovým procesorem Core i7-9750H, grafikou GeForce GTX 1650 Ti, 16 GB RAM DDR4-2666 a SSD diskem o kapacitě 1 TB. V době psaní článku, na konci června, byl tento notebook . Model s Core i5-9300H, GeForce GTX 1650 Ti, 8 GB DDR4-2666 a 512 GB SSD stál 69 340 rublů.
Za bezdrátové připojení v Aspire 7 A715-75G odpovídá procesor Intel Wi-Fi 6 AX200, který podporuje standardy IEEE 802.11b/g/n/ac/ax na frekvencích 2,4 a 5 GHz s maximální přenosovou kapacitou až 2,4 Gbit/s. Tento řadič také zajišťuje funkci Bluetooth 5.1.

S notebookem byl dodán externí napájecí blok o výkonu 135 W a hmotnosti 450 g. Další příslušenství v balení nebylo.
Vzhled a vstupní zařízení
Vzhled Aspire 7 lze nazvat klasickým — má strohý design, bez jakýchkoli křiklavých prvků. Tady se obejdeme bez podsvícení těla, stejně jako bez různých barevných vkrápení, jak je tomu například u notebooků série .
Kryt testovaného vzorku je zcela vyroben z plastu — tady začínají konstrukční technické rozdíly Aspire 7 od dříve zmíněné série „Predator“. Každopádně je vše zpracováno docela kvalitně. Víko s displejem „hraje“ pouze při velmi silném stlačení, a oblast s klávesnicí se naprosto odmítla prohýbat.

A ještě jednou: máme před sebou standardní „patnáctku“ — při hmotnosti 2,15 kg tloušťka notebooku činí 23,25 mm. Jak vidíte, vzít si notebook jednou či dvakrát s sebou na univerzitu nebude žádný problém. Stejně tak ho odvézt na chatu, když ho položíte do batohu spolu s napájecím blokem.

Víko Acer Aspire 7 A725-75G se velmi snadno otevírá jednou rukou: hop — a můžete začít pracovat. Přitom panty umožňují otevřít obrazovku až na 180 stupňů, a někomu se tato možnost rozhodně hodí. Co se týče samotných pantů, o jejich spolehlivosti není pochyb, protože víko se otáčí s odpovídajícím odporem a pevně se zafixuje v požadované poloze. Nicméně spolehlivost za pár týdnů neprověříte.

Výrobce uvádí, že displej zabírá 81,61 % z celé plochy víka. Toho se podařilo dosáhnout zúžením rámečků, jejichž tloušťka po stranách činí pouhých 8 mm. Shora a zespodu mají rámečky displeje u Aspire 7 slušnou tloušťku.


Levá strana notebooku je vybavena konektorem RJ-45, HDMI výstupem a třemi porty USB 3.1 Gen1, z nichž jeden je typu C. Na pravé straně Aspire 7 se našel vstup pro připojení externího napájecího zdroje, USB 2.0 typu A a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Nuže, taková sada rozhraní se ukáže jako zcela dostatečná pro pohodlné používání zařízení v většině situací. Ti, kteří pracují s fotografiemi, budou možná postrádat pouze vestavěný čtečku karet — budou si muset neustále nosit externí čtečku SD karet.

Klávesnice Acer Aspire 7 je plnohodnotná, s numerickou klávesnicí. Tlačítka jsou vybavena jednofázovým podsvícením bílé barvy. Jas podsvícení je nastaven tak, že vygravírovaný text na klávesách je dobře viditelný jak ve dne, tak v noci.
Celkově se mi na Aspire 7 hrálo a pracovalo s textem docela pohodlně. Stisk kláves je krátký, ale fyzicky se cítí jasně a má výrazný a dobře slyšitelný cvak. Nelíbilo se mi pouze umístění tlačítka napájení a malé šipkové klávesy "nahoru/dolů". Tlačítko napájení bych umístil víc do popředí a bylo by dobré, aby bylo výraznější. Jednou, když jsem na kalkulačce pracoval poslepu, jsem notebook omylem vypnul. Na druhou stranu, obě klávesy Shift, Backspace a Enter jsou obrovské, zatímco levý Ctrl, Tab a Fn mají standardní velikost.
K dotykové ploše nemám žádné výtky – není tak malá jako u 13- a 14palcových ultrabooků. Prsty se po touchpadu dobře kloužou, gesta jsou rozpoznávána správně, stisk je doprovázen jasným a hlasitým cvaknutím. Dotyková plocha je přitom vybavena senzorem otisků prstů.
Notebook je vybaven HD webkamerou. Ta není příliš vhodná pro herní streamování, ale zcela postačuje pro videohovory přes Skype, Zoom a podobně. Dobrou kvalitu obrazu lze dosáhnout pouze za slunečného počasí, za všech ostatních podmínek bývá obraz nevýrazný a poměrně šumivý.
Vnitřní uspořádání a možnosti upgrade
Notebook se snadno rozebírá. Spodní panel lze bez problémů úplně odšroubovat – stačí jen odšroubovat několik šroubů s běžným křížovým šroubovákem.

Chlazení centrálního procesoru a grafického čipu v Aspire 7 je sdílené. Grafické jádro má více heatpipe než procesor, ale v obou případech je použito masivní měděné chladiče a pár tangenciálních ventilátorů, které jsou umístěny blízko sebe.
![]() | ![]() |
Někteří uživatelé by to mohli považovat za nevýhodu, ale základní deska dnešního hrdiny recenze má pouze jeden M.2 port podporující instalaci SSD formátu 2280. V našem případě je v něm nainstalován terabajtový SSD disk Intel SSDPEKNW010T8 – ten pravděpodobně v budoucnu měnit nebudete. Ti, kdo zakoupí model s 256gigabajtovým diskem a časem budou chtít více místa, se budou muset rozhodnout pro výměnu, místo aby dodatečně instalovali SSD do základní desky notebooku.
A také jsou v obou slotech SO-DIMM nainstalovány dva moduly DDR4-2666 od společnosti Samsung. Celková kapacita RAM v laptopu činí 16 GB, což bude ještě dlouho stačit pro hraní her.
Metodika testování
Testovali jsme hry s maximálními nebo téměř maximálními nastaveními kvality grafiky. Úplný seznam her a nastavení použitých pro testování je uveden v tabulce níže.
| Hry | ||||
| Název | API | Kvalita grafiky | Celoplošné vyhlazování | |
| Full HD | Ultra HD | |||
| Far Cry New Dawn, vestavěný benchmark | DirectX 11 | Maximální kvalita, HD textury zapnuty. | TAA | TAA |
| The Witcher III: Wild Hunt, Novigrad a okolí | Režim 'Extrémní kvalita', NVIDIA HairWorks zapnuto, HBAO+ | AA | AA | |
| GTA V, vestavěný benchmark (poslední scéna) | Max. kvalita, dodatečné nastavení kvality — zapnuto, měřítko rozlišení obrazu — vypnuto, 16 × AF | FXAA + 4 × MSAA | Bez AA | |
| Dota 2, replay zápasu | Maximální kvalita | Zapnuto. | Zapnuto. | |
| Assassin’s Creed: Odyssey, vestavěný benchmark | Režim 'Nejvyšší' | Vysoké | Vysoké | |
| Total War: Three Kingdoms, vestavěný benchmark | Režim 'Max.' | TAA | TAA | |
| World of Tanks enCore 1.0, benchmark | Režim 'Ultra' | TSSAA HQ | TSSAA HQ | |
| Shadow of the Tomb Raider, vestavěný benchmark | DirectX 12 | Max. kvalita, DXR vypnuto. | TAA | TAA |
| Battlefield V, mise 'Poslední Tiger' | Režim 'Ultra', DXR vypnuto. | TAA | TAA | |
| Metro Exodus, vestavěný benchmark | Režim 'Ultra' | TAA | TAA | |
| Red Dead Redemption 2, vestavěný benchmark | Vulkan | Max. kvalita, dodatečné nastavení kvality — vypnuto. | TAA | TAA |
| Counter-Strike: Global Offensive | DirectX 9 | Max. kvalita | 8 × MSAA | 8 × MSAA |
Výkon ve hrách byl měřen pomocí dobře známého programu FRAPS. Pomocí něj získáváme dobu vykreslování každého snímku. Poté pomocí utility FRAFS Bench Viewer se počítá nejen průměrný FPS, ale i 99. percentil. Použití 99. percentilu namísto údajů o minimální snímkové frekvenci je způsobeno snahou o vyčištění výsledků od náhodných výkyvů výkonu, které byly způsobeny příčinami, které nebyly přímo spojeny s výkonem hlavních komponentů platformy.
Měření výkonu procesoru a paměti bylo provedeno pomocí následujícího softwaru:
- Corona 1.3. Testování rychlosti vykreslování pomocí stejnojmenného renderu. Měří se rychlost vytváření standardní scény BTR, která se používá pro měření výkonu.
- WinRAR 5.40. Archivace složky o velikosti 11 GB s různými daty ve formátu RAR5 a s maximálním stupněm komprese.
- Blender 2.80 RC1. Určení rychlosti finálního renderování v jednom z populárních volných balíků pro tvorbu trojrozměrné grafiky. Měří se doba konstrukce finálního modelu z Blender Cycles Benchmark rev4.
- x264 FHD Benchmark. Testování rychlosti transcodingu videa ve formátu H.264/AVC.
- x265 HD Benchmark. Testování rychlosti transcodingu videa ve formátu H.265/HEVC.
- CINEBENCH R15 a R20. Měření výkonu fotorealistického trojrozměrného renderování v animačním balíku CINEMA 4D, test CPU.
- Fritz 9 Chess Benchmarks. Testování výkonnosti populárního šachového enginu.
- JetStream 1.1 a WebXPRT 3 (prohlížeč — Google Chrome). Testování výkonu při práci s internetovými aplikacemi, postavenými pomocí algoritmů HTML5 a JavaScriptu.
- Adobe Premiere Pro 2019. Renderování projektu v rozlišení 4K.
- PCMark 10. Komplexní benchmark, určující úroveň výkonu všech komponentů notebooku.
Testování displeje se provádí pomocí kolorimetru X-Rite i1Display Pro a aplikace HCFR.
Doba provozu notebooku na baterii byla testována ve dvou režimech. První zátěžový režim — webové procházení — zahrnuje postupné otevírání a zavírání záložek webů 3DNews.ru, Computeruniverse.ru a Unsplash.com s intervalem 30 sekund. Pro tento test se používá prohlížeč Google Chrome, aktuální k datu testování. Ve druhém režimu se přehrává video ve formátu .mkv a rozlišení Full HD ve vestavěném přehrávači OS Windows s aktivovanou funkcí opakování. Ve všech případech byla nastavena stejná jasnost displeje na 200 cd/m2, a také byla vypnuta podsvícení klávesnice (pokud je k dispozici) a zvuk. Při přehrávání videa notebook pracoval v režimu 'letadlo'.
Ve hrách a dalších aplikacích byly zohledněny výsledky následujících notebooků:
| Účastníci testování | ||||||
| Model | Displej | Procesor | Operační paměť | Grafika | Úložiště | Baterie |
| ASUS ROG Zephyrus M GU502GU | 15,6”, 1920 × 1080, IPS | Intel Core i7-9750H, 6/12 jader/ vláken, 2,6 (4,5) GHz, 45 W | 16 GB, DDR4-2666, dual-channel | NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, 6 GB GDDR6 | SSD, 512 GB | 76 Wh |
| ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV | 14”, 1920 × 1080, IPS | AMD Ryzen 9 4900HS, 8/16 jader/ vláken, 2,9 (4,2 GHz), 45 W | 16 GB, DDR4-3200, dual-channel | NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q, 6 GB GDDR6 | SSD, 1 TB | 76 Wh |
| HP OMEN X 2S (15-dg0004ur) | 15,6”, 3840 × 2160, IPS | Intel Core i9-9880H, 8/16 jader/ vláken, 2,3 (4,8) GHz, 45 W | 32 GB, DDR4-3200, dual-channel | NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q, 8 GB GDDR6 | SSD, 2 TB | 72 Wh |
| MSI GS66 Stealth | 15,6”, 1920 × 1080, IPS (IGZO) | Intel Core i7-10750H, 6/12 jader/ vláken, 2,6 (5,0) GHz, 45 W | 16 GB, DDR4-2666, dual-channel | NVIDIA GeForce RTX 2060, 6 GB GDDR6 | SSD, 1 TB | 99 W⋅h |
| Acer Aspire 7 A715-75G | 15,6”, 1920 × 1080, IPS | Intel Core i7-9750H, 6/12 jader/ vláken, 2,6 (4,5) GHz, 45 W | 16 GB, DDR4-2666, dual-channel | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti, 4 GB GDDR6 | SSD, 1 TB | 59 Wh |
Displej a zvuk
Aspire 7 používá 60Hz IPS panel s antireflexní vrstvou a podporuje rozlišení Full HD. Kvalitu displeje v notebooku lze charakterizovat jako nadprůměrnou — takový displej bude zcela dostačující pro práci a zábavu. I když někteří uživatelé, kteří pracují s fotografiemi a videem, mohou být kvalitou obrazu LG LP156WFC-SPD5 zklamáni.
Obrazovka má vysoký (pro notebooky) kontrast — 1076:1. Sledování filmů na takovém laptopu je poměrně příjemné, i když by úroveň jasu mohla být vyšší: maximální jas bílého je 245 cd/m2 a minimální 18 cd/m2. Kalibrace panelu byla průměrná. Průměrné odchylky v šedé škále dosáhly hodnoty 2,01 s maximem 5,23. Problém je, že barevná teplota obrazovky se ukazuje být mírně nad referenční hodnotou 6500 K; gamma s průměrem 2,26 také kolísá a celkově se ukazuje být mírně nad standardní hodnotou 2,2.
![]() | ![]() | ![]() |
Průměrné odchylky v testu ColorChecker24 dosáhly 5,22 s maximem 8,56. Barevný gamut panelu neodpovídá standardu sRGB — plocha trojúhelníku je znatelně menší než referenční hodnota.
Jinak je na LG LP156WFC-SPD5 všechno v pořádku. Úhly pohledu ve všech směrech jsou vynikající, pouze je zde Glow efekt, který se vyskytuje u všech IPS panelů. Na druhou stranu nebyly nalezeny žádné prosvětlení po okrajích a co je nejdůležitější, PWM chybí na všech úrovních jasu — hráči na Acer Aspire 7 mohou hrát dlouho bez vážného poškození zraku.
Zvuk Aspire 7 potěší dobrým výkonem hlasitosti, bez nežádoucích chraptění, bouřlivých zvuků a vibrací. Je zde bas, výšky i středy — při poslechu oblíbených hudebních skladeb ruka nesahá po sluchátkách.
Účinnost procesoru a operační paměti
Možnosti 6-jádrového procesoru Intel Core i7-9750H jsou pravidelným čtenářům 3DNews dobře známé. V současnosti je na trhu situace taková, že se často objevují notebooky s čipy Core i7-8750H, Core i7-9750H a Core i7-10750H – ve všech třech případech se jedná o velmi podobné procesory, neboť využívají stejnou mikroarchitekturu a mají stejné množství vláken. Výsledkem je, že rozdíl mezi těmito procesory v různých úlohách je dán individuálními vlastnostmi notebooku. Poměrně často lze vidět situaci, kdy Core i7-9750H překonává Core i7-10750H, ačkoliv na papíře by to mělo být přesně naopak.
| Účinnost chlazení notebooku a výkon centrálního procesoru | |||||
| LinX 0.9.1 | Adobe Premiere Pro 2019 | ||||
| Jmenovitý režim | Nastavení pomocí Intel XTU | Jmenovitý režim | Nastavení pomocí Intel XTU | ||
| Frekvence CPU | Průměrná | 2,8 GHz | 3,2 GHz | 2,7 GHz | 3,0 GHz |
| Teplota CPU | Maximální | 79 °C | 80 °C | 86 °C | 78 °C |
| Průměrná | 75 °C | 76 °C | 68 °C | 71 °C | |
| Úroveň hluku | Maximální | 36,4 dBA | 37 dBA | 37,2 dBA | 37,3 dBA |
| Příkon CPU | Průměrné | 45 W | 45 W | 45 W | 45 W |
| Výkon: LinX (více – lépe), Premier Pro 2019 (méně – lépe) | 206,39 GFLOPS | 222,55 GFLOPS | 1246 s | 1147 s | |




Zdroj: 3dnews.ru





