Právě teď stovky tisíc uchazečů zaslaly své výsledky zkoušek na vysoké školy v naší obrovské zemi a mnozí z nich podstupují další zkoušky. Toto je velmi vzrušující a náročné období, protože místa na vysokých školách jsou mnohem méně než přihlášek. Ale brzy se šťastní vyvolení budou muset rozhodovat pro spolehlivého pomocníka při studiu na pět nebo dokonce sedm let. Samozřejmě máme na mysli notebook pro studium a pravděpodobně i pro další práci. A tady se nám jeví jako nejvhodnější modely s 17palcovým displejem a plnohodnotnou klávesnicí s numerickou částí. Kromě toho by takový notebook měl být dostatečně rychlý, samostatný a cenově dostupný. Takový model právě nabízí společnost Digma - . Ano, tento notebook není založen na ultramoderním procesoru řady Meteor Lake a nemůže se pochlubit OLED displejem, ale má skoro vše potřebné k tomu, aby se stal jednou z možností pro nákup. O vlastnostech notebooku, jeho výhodách a nevýhodách vám řekneme v dnešním materiálu.

Obsah balení
Notebook Digma Pro Fortis M je dodáván v kompaktní krabici vyrobené z odolného lesklého kartonu. Na přední straně je vyobrazen samotný notebook v otevřeném stavu a na boku můžete vidět název série.

Zadní strana krabice není tak barevná a obsahuje samolepku s konfigurací notebooku, obsahem balení a informacemi o výrobci.

V balení s notebookem najdete napájecí adaptér s kabelem USB Type-C, sadu šroubů pro instalaci SATA disku, záruku a uživatelskou příručku.

Série notebooků Fortis M s 17,3palcovým displejem zahrnuje hned sedm modelů, které se mezi sebou liší procesory, objemem a typem operační paměti a možná i dalšími detaily. Proto se ceny notebooků v této sérii značně liší. Například za verzi s nižším procesorem Intel Core i3-1005G1 a 8 GB LPDDR4x () zaplatíte něco málo pod 40 tisíc rublů, zatímco starší model (), který nám poslali na test, bude stát téměř 68 tisíc rublů. Ale hlavní věc je, že existuje výběr pro jakékoli potřeby a finanční možnosti. Přidáme, že notebooky Digma Pro se vyrábějí v Číně a jsou dodávány s roční zárukou.
Technické specifikace
| Digma Pro Fortis M (DN17P7-ADXW01) | ||
| Centrální procesor | Intel Core i7-1255U (Intel 7, Alder Lake-U, 2 P-jádra/4 vlákna 1,7-4,7 GHz + 8 E-jader 1,2-3,5 GHz, L3-cache 12 MB, TDP 15–25 W) | |
| Čipset | Intel Alder Lake PCH | |
| Operační paměť | 16 (2 × 8) GB DDR4 3,2 GHz (SO-DIMM moduly), latence 22-22-22-52 CR1; | |
| maximální kapacita – 64 GB | ||
| Úložiště | SSD 512 GB, M.2 2280, NVMe 1.4, PCIe 3.0 x4, BiwinTech P3821 (NA80V1M10-512) | |
| Grafická karta | Integrovaná grafika Intel Iris Xe (80 výpočetních jednotek), využívá prostředky systémové paměti | |
| Displej | 17,3palcový matný IPS displej s rozlišením 1920 × 1080 pixelů (16:9), frekvence 60 Hz, hustota 127 PPI, pozorovací úhly 170-178°, barevný gamut NTSC 72%, sRGB 99% | |
| Zvukový subsystém | 2 stereoreproduktory s výkonem 1,5 W, 2 stereoreproduktory s výkonem 0,8 W | |
| Karta čtečky | MicroSD (XC) až 128 GB | |
| Síťová rozhraní | Kabelová síť | Intel Realtek RTL8168/8111 Gigabit Ethernet |
| Bezdrátová síť Wi-Fi | Intel Wi-Fi 5 AC9560D2W (802.11a/b/g/n/ac, 2,4 GHz a 5 GHz, až 1,8 Gbit/s) | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 | |
| Rozhraní a porty | USB | 1 × USB 3.0 Type-C (podpora DisplayPort, nabíjení a zpětné nabíjení); |
| 1 × USB 2.0 Type-C; | ||
| 1 × USB 3.0 Type-A; | ||
| 1 × USB 2.0 Type-A | ||
| Videovýstupy | HDMI 1.4 | |
| Audio konektory | Kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon | |
| Vstupní zařízení | Klávesnice | Membránová klávesnice s blokem numerických kláves a dvouvrstvým podsvícením |
| Touchpad | Dvouknoflíkový, rozměry 141 × 96 mm, se zabudovaným skenerem otisků prstů | |
| IP telefonie | Webová kamera | S rozlišením 1080p (2 MP), vestavěná v horním rámečku displeje, s mechanickým vypnutím |
| Mikrofon | Dvojitý, s inteligentním potlačením šumu | |
| Baterie | Lithium-iontová, kapacita 62,7 Wh (5500 mAh), model U596396PV | |
| Napájecí adaptér | Výkon 65 W (20 V, 3,25 A), hmotnost 100 g, s odděleným kabelem USB-C o délce 1,99 m a hmotností 57 g | |
| Rozměry | 401,5 × 260,0 × 28,0 mm včetně nožiček (tloušťka těla bez nožiček – 20 mm, na předním okraji – 14,5 mm) | |
| Hmotnost bez napájecího adaptéru: uvedená/naměřená | 2230 / 2291 g | |
| Barvy těla | Šedá | |
| Operační systém | Windows 11 Pro | |
| Záruka (roky) / země výroby | 1 / Čína | |
| Cena, ₽ | 67 799 | |
Design a ergonomie těla
Design Digma Pro Fortis M lze nazvat běžným, bez okouzlení. Tmavě šedé tělo je převážně plastové, avšak kryt je kovový. Panely těla se při stlačení prohýbají, ale nevydávají nežádoucí skřípání.
![]() | ![]() |
Rozměry těla jsou 401,5 × 260 × 28 mm při celkové hmotnosti 2,23 kg – zcela standardní parametry pro 17,3palcový notebook.

Tloušťka těla bez nožiček je 20 mm a na předním okraji dokonce 14,5 mm. Jinými slovy, při všech svých parametrech notebook nevypadá jako objemné zařízení.
Ve středu víka těla je umístěná šipka nahoru, která se při otočení zařízení promění v písmeno V. Povrch těla je odolný proti otiskům prstů.
![]() | ![]() |
Na spodní části těla najdeme dvě ventilační mřížky a označení modelu notebooku.

Tam je také otvor pro instalaci SSD disku formátu 2,5 palce (nebo HDD).

Je praktické, že objem úložiště lze zvýšit, aniž byste museli zcela otevřít tělo notebooku.
Výška zadní gumové nožičky notebooku je 8 mm, zatímco přední jsou vysoké maximálně 3 mm, takže pracovní panel notebooku je nakloněn směrem k uživateli, což usnadňuje psaní.

Na předním okraji je výřez pro snadné uchopení víka prsty a vzadu najdeme malou ventilační mřížku.


Všechny porty jsou umístěny na bočních okrajích těla notebooku.
![]() | ![]() |

Na levé straně jsou: napájecí konektor, video výstup HDMI 1.4, porty USB 3.0 Type-A a Type-C (s podporou DisplayPort, nabíjení a zpětné nabíjení), jakož i port USB 2.0 Type-C a mechanický přepínač pro webovou kameru/mikrofony.
![]() | ![]() |
Na pravé straně se nachází port Ethernet, port USB 2.0 Type-A, kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon a slot pro microSD karty. Jediným dotazem zůstává USB 2.0, které by mohlo být nahrazeno rychlejším portem, ale jinak je soubor rozhraní vyčerpávající pro jakékoliv úkoly.
Tradiční test propustnosti portů USB s externím SSD ukázal, že všechny odpovídají deklarovaným standardům.
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() |
V rozích spodního panelu těla můžete vidět dvě mřížky, za kterými se skrývají stereo reproduktory audio systému. Další dva jsou umístěny pod mřížkou nad klávesnicí.
![]() | ![]() |
Tlačítko pro zapnutí notebooku je umístěno v pravém horním rohu pracovního panelu a je vybaveno bílou LED diodou.

Víko notebooku lze otevřít o 180 stupňů a přitom není potřeba držet základnu druhou rukou.

Materiály a kvalita zpracování těla Digma Pro Fortis M nevzbuzují žádné nepříjemné pocity nebo otázky, vše plně odpovídá cenovému úrovni tohoto notebooku. Samozřejmě, žádné prémiové nuance zde hledat nelze.
Vstupní zařízení
Klávesnice Digma Pro Fortis M je plnohodnotná, membránového typu, s numerickým blokem. Ruské a anglické rozložení je na černých klávesách dobře čitelným bílým písmem. Celá klávesnice je mírně zapuštěná v pracovní desce.

Rozměry alfanumerických kláves činí 17 × 17 mm, funkčních – 17 × 9 mm, a klávesy se šipkami jsou plnohodnotné.
![]() | ![]() |
Dvoustupňové podsvícení usnadní psaní v noci. Podsvícení se automaticky vypne po 20 sekundách nečinnosti.

Stalo se, že jsem na této klávesnici psal čtyři dny, a za tuto dobu jsem zaznamenal pouze jedno nepohodlí – krátký pravý Shift, na který jsem si nakonec nezvykl. Jinak není k práci s klávesnicí Digma Pro Fortis M žádné výhrady.
Notebook má obrovský pohodlný touchpad o rozměrech 141 × 96 mm. V jeho levém horním rohu je vestavěný skener otisků prstů.
![]() | ![]() |
Ve vrchním rámečku obrazovky je dvoumegapixelová webkamera s rozlišením 1080p a dva mikrofony.

Shrneme, že všechna vstupní zařízení u Digma Pro Fortis M odpovídají třídě notebooku a prakticky nijak neomezují uživatele.
Displej
Digma Pro Fortis M je vybaven 17,3palcovým IPS displejem s matným povrchem. Poměr stran obrazovky je 16:9, rozlišení – 1920 × 1080 pixelů, frekvence – 60 Hz.

Výrobce matrice (model BOE0С34) je společnost BOE.

Maximální jas obrazovky není v charakteristikách notebooku uveden a frekvenci obrazu místo 60 Hz lze nastavit na 48 Hz (druhý režim je pravděpodobně určen pro sledování filmů).

Displej Digma Pro Fortis M jsme testovali pomocí kalibrátoru a softwaru Argyll CMS s grafickým rozhraním . Všechna měření byla provedena jak bez kalibrace displeje, tak po jejím provedení, a výsledky měření jsou uvedeny na párech snímků obrazovky (vlevo – před kalibrací, vpravo – po ní).
![]() | ![]() |
Podle výsledků měření se displej Digma Pro Fortis M ukázal jako nezcela špatný, jak u , ale přesto vyžaduje kalibraci.
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() |
Podle výsledků testování obrazovky pokrytí barevného spektra činilo 92,2% sRGB, a průměrné DeltaE – 0,22 jednotky (při maximu 1,92 jednotky).

Co se jasnosti displeje týče, byl jsem upřímně potěšen, protože jsme očekávali výsledky na úrovni Digma Pro Breve s jeho 290 nit, a dostali jsme dokonce 361 nit jasnosti. To jsou prakticky stejné hodnoty jako u konkurenta Tecno Megabook K16AS, které dále ukážeme v grafu.

Uniformita podsvícení obrazovky Digma Pro Fortis M vykazuje problémy v dolních rozích a v horní části. Oko to nezjistí, ale kalibrátor zaznamenává odchylky.

Shrneme, že displej v Digma Pro Fortis M je střední třídy, ale má dostatečnou jasnost.
Vnitřní zařízení a komponenty
Plastový základ těla Digma Pro Fortis M je upevněn šrouby a západkami. Vnitřní objem je rozdělen mezi základní desku, chladicí systém, baterii s akustikou a prostor pro instalaci 2,5palcového úložiště.
![]() | ![]() |
Základem základní desky je sada systémové logiky Alder Lake, a BIOS je datován na 24. ledna 2024.

Základní deska s procesorem a SSD je téměř kompletně zakrytá tenkým plastem, viditelná je pouze operační paměť.

Všechny porty na levé straně těla jsou umístěny na hlavní desce, zatímco na pravé straně – na dceřiné, propojené s hlavní flexibilním plochým kabelem.
![]() | ![]() |
V naší konfiguraci Digma Pro Fortis M je použit procesor ze série Alder Lake. Disponuje dvěma výkonnými jádry s podporou Hyper Threading, která pracují na frekvencích od 1,7 do 4,7 GHz, a 8 energeticky úspornými jádry s frekvencemi od 1,2 do 3,5 GHz. Velikost vyrovnávací paměti třetí úrovně je 12 MB.

Základní limit výkonu takového procesoru činí 15 wattů s možností krátkodobého zvýšení na 25 wattů.

Uživatelům jsou rovněž k dispozici konfigurace Digma Pro Fortis M s procesory Intel Core i3-1005G1, i5-1035G1, Intel Core i3-1215U a Intel Core i5-1235U.
Na základní desce notebooku jsou dva sloty pro moduly operační paměti SO-DIMM. V nich jsou instalovány 8GB moduly DDR4 s označením B4AS8G53222B vyráběné firmou BiwinTech.

Efektivní frekvence operační paměti činí 3200 MHz, primární časování je 22-22-22-52_1T.
![]() | ![]() |

Paměť pracuje v dvoukanálovém režimu a vykazuje standardní hodnoty přenosové rychlosti a latence pro tuto frekvenci a časování.

Maximální objem operační paměti podporovaný notebookem je 64 GB, přičemž v minimální konfiguraci může Digma Pro Fortis M být vybaven 8 GB paměti.
Notebook využívá integrované grafické jádro Intel Iris Xe s 80 výpočetními bloky a turbo frekvencí až 2,35 GHz.
![]() | ![]() |
Připomínáme, že využívá zdroje operační paměti, a u Digma Pro Fortis M je tato poměrně pomalá.
Na desce je pouze jeden slot M.2, do kterého je instalován SSD s rozhraním PCIe 3.0 x4 o objemu 512 GB (BiwinTech P3821 NA80V1M10-512).

Specifikace tohoto SSD, včetně doby životnosti, se nám najít nepodařilo.

Nicméně rychlostní charakteristiky SSD notebooku jsme mohli zkontrolovat sami, a to jak při napájení Digma Pro Fortis M ze sítě, tak při jeho provozu pouze na baterii. Výsledky jsou prezentovány ve formě čtyř párů snímků obrazovky.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Zajímavé je, že ATTO Disk Benchmark a 3DMark storage hlásily zvýšení výkonu zařízení při práci notebooku v autonomním režimu, zatímco AS SSD Benchmark a CrystalDiskMark s tím nesouhlasily, ukazující vyšší výsledky při napájení notebooku ze sítě. Jak to však je, výkon zařízení je na současné standardy spíše skromné úrovni, ale stále dostatečné pro úkoly, pro které bude Digma Pro Fortis M zakoupen.
Dále přinášíme výsledky stresového testu úložiště v AIDA64 Extreme, abychom zkontrolovali teplotní režim SSD.
![]() | ![]() |
Jak vidíme, SSD se ve všech provozních režimech nepřehřívá nad 44 stupňů Celsia, a při běžném používání se jeho teplota pohybuje mezi 37-38 stupni Celsia. A to i přesto, že teplota v místnosti, kde byly testy prováděny, dosahovala 29 stupňů Celsia.
V Digma Pro Fortis M jsou dva síťové adaptéry. Kabelová síť je realizována gigabitovým adaptérem Realtek RTL8168/8111 Gigabit Ethernet, a jako bezdrátová síť se používá modul Intel Wi-Fi 5 AC9560D2W, který podporuje protokoly 802.11a/b/g/n/ac a frekvenční pásma 2,4 a 5 GHz.

Maximální propustnost tohoto síťového adaptéru činí 1,8 Gbit/s. Podporován je také Bluetooth verze 5.1.

Zvuk v notebooku je zajištěn řadičem Realtek, pár stereoreproduktorů s výkonem 1,5 W každý je umístěn ve spodní části šasi, další dva 0,8 W jsou nad klávesnicí.
![]() | ![]() |
Výkon těchto stereo reproduktorů je dostatečný, přičemž notebook nevydává žádné skřípání ani praskání. Nízké frekvence jsou zde však prakticky absentní. Celkově je zvuk přítomen a občas může být užitečný pro uživatele Digma Pro Fortis M, ale milovníkům hudby doporučujeme ihned použít sluchátka.
Chladicí systém, účinnost a úroveň hluku
Na základně notebooku jsou dvě ventilační mřížky: jedna přímo nad ventilátorem a druhá nad oblastí tepelného rozvodu centrálního procesoru.

První mřížkou vstupuje studený vzduch do chladicího systému a je vyfukován zpět skrze mřížku na zadním okraji.

Stejně jako u modelu Digma Pro Breve se rychlost otáčení ventilátoru automaticky reguluje pomocí pulzně-šířkové modulace v závislosti na teplotě procesoru a zatížení. Oddělené režimy provozu chladicího systému v Digma Pro Fortis M nejsou k dispozici.
Pro hodnocení účinnosti chlazení centrálního procesoru v notebooku jsme použili zátěžový test v režimu AVX. Monitorování všech ukazatelů zajišťoval nástroj verze 8.05.5485. Testování bylo prováděno pod operačním systémem Windows 11 Pro s posledními dostupnými ovladači a aktualizacemi. Teplota v místnosti během testování byla 29 stupňů Celsia.
První zátěžový test Digma Pro Fortis M jsme provedli při napájení notebooku ze sítě.

První, co je okamžitě vidět, je to, že tepelný paket procesoru Intel Core i7-1255U je skutečně omezen na 25 wattů, takže chladicí systém snadno zvládá takovou zátěž a nedochází k throttlingu. Maximální teplota výkonných jader se zvyšuje pouze na 73 stupňů Celsia, zatímco úsporná jádra na 69 stupňů. Frekvence P-jader se na začátku testu zvyšuje až na 4,2 GHz s následným poklesem a stabilizací na 2,8 GHz. E-jádra startují na 3,5 GHz a poté se stabilizují na 2,1-2,2 GHz. Dodáme, že ventilátor notebooku je slyšitelný, ale jeho hluk nezpůsobuje žádný diskomfort.
Nyní se podívejme, jak si notebook vede v autonomním režimu při práci pouze na baterii.

Zaznamenáváme pokles ve všech parametrech notebooku. Po energickém startu se frekvence výkonných jader snížila na 1,2 GHz a energeticky efektivních na 1,5 GHz. Úroveň příkonu procesoru při této zátěži přesahuje 7 wattů. Teploty P-jader nepřesahují 67 stupňů Celsia se stabilizací na 46, zatímco E-jádra po špičkových 60 stupních stabilizují na 44-45 stupních Celsia. A v tomto režimu je systém chlazení notebooku téměř neslyšitelný. Je zřejmé, že v takto úsporném režimu nelze očekávat žádný ohromující výkon od Digma Pro Fortis M. To právě teď ověříme.
Testování výkonu
Pro hodnocení výkonnosti Digma Pro Fortis M jsme do testování zařadili notebook s procesorem Intel Core i5-1235U a také s procesorem Intel Core i5-12450H. První je o něco levnější než hrdina dnešního přehledu, zatímco druhý je o něco dražší. Výsledky výkonnosti těchto notebooků uvedeme v tabulce, a to jak při napájení ze sítě, tak při napájení z baterie. V jednotlivých sloupcích je uveden rozdíl ve výkonu v procentech.
| Název testu | Ukazatel | Digma Pro Fortis M (DN17P7-ADXW01) | Digma Pro Breve DN15R7 (ADXW02) | % | TECNO MEGABOOK K16AS | TECNO MEGABOOK K16AS | % | Honor MagicBook X 16 (BRN-F56) | Honor MagicBook X 16 (BRN-F56) | % | |
| (Intel Core i7-1255U) | (Intel Core i7-1255U) | (Intel Core i5-1235U) | (Intel Core i5-1235U) | (Intel Core i5-12450H) | (Intel Core i5-12450H) | ||||||
| baterie | baterie | baterie | |||||||||
| Datum oznámení | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | |||||
| a cena: | ~68 tis. Kč | ~68 tis. Kč | ~50 tis. Kč | ~50 tis. Kč | ~74 tis. Kč | ~74 tis. Kč | |||||
| AIDA64 memtest | Číst | ↑ | 47 236 | 45 477 | 3,7% | 23 918 | 23 965 | -0,2% | 59 087 | 39 279 | 33,5% |
| Zapsat | ↑ | 47 357 | 46 826 | 1,1% | 23 631 | 23 660 | -0,1% | 66 318 | 63 334 | 4,5% | |
| Copy | ↑ | 43 663 | 43 480 | 0,4% | 23 380 | 23 525 | -0,6% | 62 012 | 54 815 | 11,6% | |
| Latence | ↓ | 81,1 | 94,7 | 16,8% | 90,2 | 102,0 | 13,1% | 107,6 | 114,2 | 6,1% | |
| WinRAR 7.01b1 | KB/s | ↑ | 13 460 | 11 629 | 13,6% | 10 024 | 9 550 | 4,7% | 14 138 | 13 704 | 3,1% |
| 7-Zip 24.04 | Celkem, GIPS | ↑ | 39 268 | 37 927 | 3,4% | 31 922 | 32 856 | -2,9% | 55 324 | 46 400 | 16,1% |
| CPU-Z 2.09.0 benchmark | CPU Single Thread | ↑ | 667 | 465 | 30,3% | 649 | 471 | 27,5% | 708 | 706 | 0,4% |
| CPU Multi Thread | ↑ | 3 747 | 3 540 | 5,5% | 4 051 | 3 161 | 22,0% | 4 670 | 3 654 | 21,8% | |
| Geekbench 6.3.0 | Single-Core Score | ↑ | 2 328 | 1 740 | 25,3% | 2 168 | 1 709 | 21,2% | 2 254 | 2 224 | 1,3% |
| Multi-Core Score | ↑ | 7 201 | 6 265 | 13,0% | 6 142 | 5 244 | 14,6% | 9 623 | 7 210 | 25,1% | |
| HandBrake 1.8.0 | H.265 MKV 4K, s | ↓ | 744,62 | 761,37 | 2,2% | 862,08 | 1 038,36 | 20,4% | 452,32 | 662,23 | 46,4% |
| CineBench R23 | CPU (Multi Core), pts | ↑ | 6 041 | 5 751 | 4,8% | 5 091 | 5 525 | -8,5% | 9 977 | 7 793 | 21,9% |
| CPU (Single Core), pts | ↑ | 1 356 | 1 188 | 12,4% | 1 524 | 1 210 | 20,6% | 1 625 | 1 589 | 2,2% | |
| Blender 4.1.0 (Classroom) | Classroom, čas | ↓ | 0:18:23 | 0:18:54 | 2,8% | 0:20:54 | 0:19:38 | -6,1% | 0:11:51 | 0:12:59 | 9,6% |
| Corona 10 | Skóre (paprsky/s) | ↑ | 1 854 312 | 1 798 779 | 3,0% | 1 611 746 | 1 656 480 | -2,8% | 3 021 426 | 2 323 749 | 23,1% |
| V-Ray 5 Benchmark | vsamples | ↑ | 3 922 | 3 755 | 4,3% | 3 381 | 3 498 | -3,5% | 6 442 | 4 985 | 22,6% |
| VeraCrypt 1.26.7 | Šifrování, MiB/s | ↑ | 351 | 339 | 3,4% | 304 | 309 | -1,6% | 621 | 466 | 25,0% |
| (Kuznyechik (Serpent(Camellia) | Dešifrování, MiB/s | ↑ | 317 | 309 | 2,5% | 286 | 299 | -4,5% | 568 | 447 | 21,3% |
| JetStream 2.2 | Skóre (Chrome 120) | ↑ | 278,456 | 180,747 | 35,1% | 263,903 | 179,664 | 31,9% | 291,740 | 223,369 | 23,4% |
| Passcovery Suite 23.03 | Office 2007, SHA1, 256-bit AES | ↑ | 4 547 | 4 495 | 1,1% | 4 964 | 3 564 | 28,2% | 5 225 | 4 071 | 22,1% |
| RAR 3.x, SHA1, 128-bit AES | ↑ | 2 321 | 2 339 | -0,8% | 2 003 | 2 089 | -4,3% | 3 911 | 3 077 | 21,3% | |
| PDF/R 3, MD5, 128-bit RC4/AES | ↑ | 1 313 726 | 1 319 809 | -0,5% | 1 167 515 | 1 199 972 | -2,8% | 1 820 206 | 1 419 889 | 22,0% | |
| PCMark’10 | Celkem | ↑ | 5 531 | 4 387 | 20,7% | 5 155 | 4 291 | 16,8% | 5 399 | 3 324 | 38,4% |
| Základní | ↑ | 10 439 | 8 289 | 20,6% | 10 146 | 8 533 | 15,9% | 10 587 | 8 380 | 20,8% | |
| Produktivita | ↑ | 7 421 | 5 578 | 24,8% | 7 284 | 5 684 | 22,0% | 7 586 | 3 559 | 53,1% | |
| Tvorba digitálního obsahu | ↑ | 5 929 | 4 956 | 16,4% | 5 030 | 4 423 | 12,1% | 5 318 | 3 343 | 37,1% | |
| 3DMark CPU Profile | Maximální vlákna | ↑ | 3 140 | 3 581 | -14,0% | 2 232 | 2 950 | -32,2% | 4 862 | 3 712 | 23,7% |
| 16 vláken | ↑ | 2 541 | 2 895 | -13,9% | 2 189 | 2 513 | -14,8% | 4 848 | 3 706 | 23,6% | |
| 8 vláken | ↑ | 2 231 | 2 408 | -7,9% | 1 905 | 2 050 | -7,6% | 4 223 | 3 378 | 20,0% | |
| 4 vlákna | ↑ | 1 783 | 1 715 | 3,8% | 1 510 | 1 555 | -3,0% | 3 335 | 2 815 | 15,6% | |
| 2 vlákna | ↑ | 1 429 | 1 208 | 15,5% | 1 230 | 1 185 | 3,7% | 1 820 | 1 588 | 12,7% | |
| 1 vlákno | ↑ | 912 | 666 | 27,0% | 825 | 666 | 19,3% | 932 | 915 | 1,8% | |
| 3DMark | Noční nálet | ↑ | 13 150 | 13 547 | -3,0% | 9 313 | 9 721 | -4,4% | 12 678 | 11 362 | 10,4% |
| Divoká příroda | ↑ | 10 325 | 10 629 | -2,9% | 6 438 | 6 672 | -3,6% | 7 758 | 7 475 | 3,6% | |
| Ohnivý úder | ↑ | 3 923 | 4 212 | -7,4% | 2 548 | 2 674 | -4,9% | 3 028 | 2 864 | 5,4% | |
| Časová zkouška | ↑ | 1 436 | 1 504 | -4,7% | 981 | 1 052 | -7,2% | 1 018 | 963 | 5,4% | |
Výsledky jsou zcela logické: Digma Pro Fortis M byl o něco rychlejší než Tecno Megabook K16AS, ale trochu pomalejší než Honor MagicBook X 16 (BRN-F56). Ten získává výhodu v multi-thread testech, ale nezapomeňme, že teplotní balík u Intel Core i5-12450H je dvakrát vyšší než u Intel Core i7-1255U. Nicméně pokles výkonu procesoru v Digma Pro Fortis M při přepnutí do autonomního režimu se zdá být méně kritický, než jsme předpokládali během stresových testů, a v nejhorším případě dosahuje 30 %, zatímco průměr v všech benchmarkách činil 7,2 %.
Doplňujeme výsledky testů integrovaného grafického jádra v procesoru ve šesti benchmarkech 3DMark.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Autonomie
Digma Pro Fortis M je vybaven odnímatelnou lithium-iontovou baterií s kapacitou 62,7 Wh (5500 mAh).

Nástroj BatteryMon potvrdil uvedenou v technických údajích kapacitu baterie.

K nabíjení baterie je notebook dodáván s napájecím adaptérem s maximálním výkonem 65 W (20 V, 3,25 A) a váhou pouhých 100 gramů (uvádíme, protože často musíte napájecí adaptér nosit s sebou). Připojuje se k notebooku samostatným kabelem o délce 1,99 metru se dvěma konektory USB Type-C.

Podle výsledků pěti cyklů nabíjení baterie z 3 na 99 % bylo průměrné čas nabíjení 2 hodiny 19 minut — což je docela dost, je třeba přiznat.
Autonomnost notebooku jsme měřili při jasu displeje 200 nitů, což odpovídá 56 % na stupnici jasu (graf je uveden výše, v sekci s testy obrazovky). Testy probíhaly pomocí balíčku PCMark 10 ve třech režimech. Síťová připojení a zvuk nebyly vypnuty, žádné umělé optimalizace pro prodloužení doby výdrže nebyly zavedeny. Získané výsledky jsou uvedeny níže.
![]() | ![]() |

Při kancelářské práci nebo sledování videa notebook vydrží sedm a půl až osm hodin, což, jak se domníváme, není zcela dostatečné pro jistotu v učebním nebo pracovním dni. Rádi bychom měli rezervu dalších 1,5–2 hodiny, tím spíše, že výše jsme viděli značná omezení spotřeby procesoru v autonomním režimu. V podmínkově-herním režimu Digma Pro Fortis M pracuje dvě hodiny, což je standardní ukazatel pro notebooky s Intel Iris Xe.
Závěr
Nejprve si uveďme přednosti notebooku Digma Pro Fortis M s 17,3-palcovým displejem:
- široký výběr z 9 hardwarových konfigurací;
- dostatečný výkon pro pozicionování notebooku (pouze variant o DN17P7-ADXW01);
- displej s vysokým jasem (pro tuto třídu notebooků);
- pohodlná úroveň hluku, i při vysoké zátěži;
- plnohodnotná klávesnice s numerickým blokem a podsvícením;
- obsáhlá konektorová výbava;
- webkamera s rozlišením Full HD a mechanickým vypínačem;
- skener otisků prstů a Kensingtonský zámek;
- možnost zvýšení objemu operační paměti nebo její výměny;
- možnost instalace druhého SSD (SATA, 2,5 palce);
- přítomnost kabelového síťového adaptéru;
- předinstalovaný Windows 11 Pro.
Nelze se nijak nezmínit o nedostatcích tohoto modelu notebooku:
- průměrné hodnoty výdrže na baterii;
- zastaralý bezdrátový síťový ovladač bez možnosti výměny;
- displej vyžaduje kalibraci;
- na krátký pravý Shift na klávesnici si bude třeba zvyknout.
Skoro, už téměř, no velmi blízko k ideálnímu studijnímu nebo kancelářskému notebooku. Kdyby se zlepšila výdrž baterie a nainstaloval rychlý Wi-Fi modul, volba by byla jasná. Můžeme předpokládat, že modely Digma Pro Fortis M s slabšími procesory Intel Core i3-1215U a Intel Core i5-1235U (Intel Core i3-1005G1 vůbec nezmiňujeme) by mohly vykazovat vyšší výdrž, ale tím by ztratily na výkonu. V ostatních ohledech vypadá Fortis M jako velmi silný konkurent mezi notebooky v této cenové kategorii a může být považován za pohodlného a spolehlivého společníka po celých pět až sedm let studia na vysoké škole.
Zdroj: 3dnews.ru


























































