Srovnání výkonu relací KDE Plasma založených na X11 a Wayland

Igor Ljubuncic, který do roku 2024 odpovídal ve společnosti Canonical za produkty spojené s výpočetní technikou, provedl test výkonu a energetické účinnosti relací KDE Plasma 6.4 založených na X11 a Wayland. Na konci června Igor zveřejnil přehled funkcí KDE Plasma 6.4, v němž dospěl k závěru, že relace založená na Wayland je méně výkonná a více zatěžuje CPU a GPU než relace na základě X11. V sérii nových článků se Igor pokusil podrobněji otestovat výkon obou relací.

Původně bylo zaznamenáno, že při testování na notebooku Lenovo IdeaPad 3 s integrovaným GPU AMD je v relaci Wayland CPU konstantně zatěžováno přibližně na 8 % bez ohledu na aktivitu, přičemž každé 2-3 sekundy dochází k výkyvu, který plně zatěžuje GPU. V relaci X11 byla zátěž na CPU a GPU během nečinnosti nulová. Další kontrola pomocí utility radeontop ukázala vyšší spotřebu zdrojů v relaci Wayland, zejména při zapnutí profilu „Přesnost barev“ v nastavení obrazovky. V tabulce níže je uvedena průměrná zátěž GPU v procentech při stejném souboru spuštěných aplikací a sběru dat každou sekundu po dobu 60 sekund.

Metrika Wayland + energetická účinnost Wayland + přesnost barev X11 Grafický kanál 3.31 4.03 2.47 Vertex Grouper + Tesselator 0.33 0.3 0.11 Přidávač textur 0.90 2.03 0.78 Shader Export 2.24 3.03 1.42 Cache instrukcí sekvenceru 0.06 0.08 0.03 Shader Interpolator 2.58 3.31 1.61 Převodník skenování 2.54 3.18 1.54 Sestavení primitiv 0.32 0.30 0.11 Hloubkový blok 2.51 3.18 1.53 Barevný blok 2.51 3.18 1.54 VRAM 26.39 28.44 22.36 GTT 3.92 3.98 3.85 Frekvence paměti 33.33 54.90 54.81 Frekvence shaderu 16.67 16.67 16.67

Testování spotřeby energie pomocí utilitky powertop také ukázalo výhodu relace X11: spotřeba energie relace Wayland při provádění několika vzorků byla 6.09 wattů, Wayland s profilem „Přesnost barev“ 6.05-6.08 wattů, zatímco X11 — 5.67-5.87 wattů. Celkově bylo dosaženo závěru, že relace X11 spotřebovává o 3-7 % méně kapacity baterie než Wayland.

Zátěžový test CPU pomocí nástroje vmstat ukázal, že během nečinnosti sezení X11 spotřebovávalo 1,83% CPU, zatímco Wayland 1,97% (2,1% s profilem Color Accuracy). Nástroj byl spuštěn na čerstvě vytvořených sezeních v terminálu Konsole, průměrné hodnoty byly počítány při každosekundovém vzorkování po dobu 60 sekund. Zatížení CPU při používání Wayland bylo o 7,6% (v režimu Color Accuracy o 14%) vyšší než při používání sezení X11. V sezení Wayland bylo zaznamenáno o 25% více přerušení a o 48% více kontextových přepnutí.

Metrika Wayland + energetická účinnost Wayland + barevná přesnost X11 Průměrný počet úloh v běhu 0,18 0,35 0,07 Celkový počet úloh v běhu 11 21 4 Přerušení (v) 1188 1173 937 Přepnutí kontextu (cs) 1195 1208 803 Nečinné CPU % (id) 98,03 97,90 98,17﷯

Dále byl pomocí nástroje perf proveden rozbor volání během nečinnosti. KWin_wayland spotřebovával přibližně 1% (1,5%) procesorového času, zatímco KWin_X11 0,44%. Volání na amdgpu činila 0,77% (1%) pro Wayland a 0,65% pro X11. V režimu nečinnosti ve sezení X11 bylo provedeno přibližně dvakrát méně procesorových instrukcí než v sezení na bázi Wayland.

Metrika Wayland + energetická účinnost Wayland + barevná přesnost X11 CPU takt (ms) ~543 000 ~540 000 ~527 000 Přepnutí kontextu 14 415 | 26,547/s 16 120 | 29,864/s 6 021 | 11,436/s Migrace CPU 72 | 0,133/s 139 | 0,258/s 92 | 0,175/s Stránkové chyby 201 | 0,37/s 450 | 0,834/s 75 | 0,142/s Cyklus 3,95B | 0,007 GHz 4,43B | 0,008 GHz 1,9B | 0,004 GHz Zaseknuté cykly frontend 452,5M | 11,47% 616,5M | 13,92% 213M | 11,13% Zaseknuté cykly backend 1,42B | 36,04% 1,45B | 32,82% 618M | 32,28% Instrukce 780M | 0,2/cyklus 1,82 zaseknuté/cyklus 901M | 0,2/cyklus 1,61 zaseknuté/cyklus 483M | 0,25/cyklus 1,28 zaseknuté/cyklus Pobočky 168M | 309K/s 193M | 358K/s 104M | 197K/s Nesprávné pobočky 13,83% 13,36% 11,7%

V následujícím článku byly testy opakovány v konfiguraci s Kubuntu 24.04, KDE Plasma 5.27 a notebookem Lenovo Y50-70 s CPU Intel a grafickou kartou NVIDIA. Výsledky byly přibližně stejné — sezení Wayland bylo méně efektivní než X11. Spotřeba energie 22,42 watty v Wayland a 21,86 v X11, zatížení CPU v režimu nečinnosti 0,067 proti 0,050, počet přepnutí kontextu — 43,835/s proti 34,133/s, zatížení při přehrávání 4K videa v VLC — 12,54% proti 4,26%, výkon WebGL — 16 FPS proti 29 FPS.

Dále byly provedeny podobné testy na notebooku Lenovo IdeaPad 3 s CPU/GPU AMD s využitím nejnovější verze projektu KDE Neon. V testu přehrávání 4K videa v VLC byla zátěž CPU při použití X11 s vypnutým kompozitním režimem 3,72 %, X11 se zapnutým kompozitním režimem 9,8 %, Wayland s Color Accuracy (CA) 25,71 %, Wayland v režimu efektivní spotřeby energie (PE) 31,51 %. Takže zátěž CPU při použití Wayland byla 8-10krát vyšší než při použití X11.

Při použití Wayland byla také zaznamenána generace o 5-16 % více přerušení. Rozdíl v zátěži GPU byl v rozmezí 2 %: Wayland (PE) 56,33 %, Wayland (CA) 57,33 %, X11 (Comp ON) 57,98 %, X11 (Comp OFF) 56,81 %. Co se týče spotřeby energie, Wayland spotřeboval více energie o 8-49 %: Wayland (PE) 13,8-20,4 wattů, Wayland (CA) 13,8-14,1 wattů, X11 (Comp ON) 10,7-12,1 wattů, X11 (Comp OFF) 11,4-14,9 wattů. V testu WebGL Aquarium se výsledky pro Wayland a X11 ukázaly jako přibližně stejné: Wayland (PE) 16-38 FPS, Wayland (CA) 18-37 FPS, X11 (Comp ON) 16-42 FPS, X11 (Comp OFF) 21-42 FPS, ale spotřeba energie při použití Wayland byla přibližně o 8 % vyšší.

Nakonec byl proveden další experiment, tentokrát zahrnující GNOME z Fedora 42 a KDE Plasma 6.4 nebo KDE neon. Testování bylo provedeno na notebooku Lenovo IdeaPad 3 s CPU/GPU AMD.

  • Zátěž CPU v režimu nečinnosti: KDE X11 1,83 %, KDE Wayland (PE) 1,97 %, KDE Wayland (CA) 2,1 %, GNOME Wayland 2,2 %.
  • Spotřeba energie v režimu nečinnosti s jedním otevřeným oknem terminálu: KDE X11 5,67-5,87 wattů, KDE Wayland (CA) 6,05-6,08 wattů, KDE Wayland (PE) 6,09 wattů, GNOME Wayland 5,83-7,62 wattů.
  • Zátěž GPU v režimu nečinnosti byla nejnižší v konfiguraci s GNOME Wayland, ale rozdíl lze vysvětlit rozdílem spuštěných aplikací System Monitor a GNOME System Monitor.
  • Ve statistice shromážděné pomocí utilitky perf byl nejmenší procesorový čas stráven v konfiguraci založené na GNOME.
  • V testu přehrávání videa 4K 60FPS v VLC sezení GNOME ve Fedoře spotřebovalo o něco méně CPU (29,6 %) než KDE založené na Wayland v režimu Color Accuracy (31,51 %), ale více než sezení KDE na bázi X11 (9,8 %) a Wayland v režimu efektivní spotřeby energie (25,71 %).
  • Při hodnocení spotřeby GPU zdroj GNOME ve Fedoře v testu přehrávání videa 4K 60FPS v VLC využíval více GPU zdrojů. Například zatížení grafického potrubí GPU v GNOME ve Fedoře činilo 58,21 %, zatímco v KDE založeném na Waylandu to bylo 56,33 % a 57,33 %, a v KDE X11 to bylo 57,98 %. Spotřeba videopaměti v GNOME ve Fedoře byla více než dvojnásobná (50,89) oproti hodnotám KDE založenému na Waylandu (23,29 a 24,60) a o 15 % vyšší než v KDE X11 (44,36).
  • Spotřeba energie při přehrávání videa: KDE X11 — 11,4-14,9 wattů, KDE Wayland (CA) — 13,8-14,1 wattů, GNOME Wayland — 12,5-15,6 wattů, KDE Wayland (PE) — 13,8-20,4 wattů.

Metoda Fedora 42 Wayland KDE neon Wayland (PE) KDE neon Wayland (CA) KDE neon X11 (Comp ON) Nečinný CPU % (id) 97,8 98,03 97,90 98,17 Přepínání kontextu (cs) 536 1195 1208 803 Počet přerušení (in) 929 1188 1173 937 Spotřeba energie (watt) 5,83-7,62 6,09 6,05-6,08 5,67-5,87 CPU hodin (ms) ~492,000 ~543,000 ~540,000 ~527,000 Přepínání kontextu 9,468 | 19,244/s 14,415 | 26,547/s 16,120 | 29,864/s 6,021 | 11,436/s Nečinný CPU % při sledování videa 70,4 68,49 74,29 90,20 Zatížení grafického potrubí GPU při sledování videa 58,21% 56,33% 57,33% 57,98% VRAM 50,89 23,29 24,60 44,36 Spotřeba v wattů při sledování videa 12,5-15,6 13,8-20,4 13,8-14,1 11,4-14,9 FPS v testu WebGL Aquarium 26-29 16-38 18-37 16-42 Spotřeba energie v testu WebGL Aquarium 17-19 17-29 16-27 21-29

Na základě testování bylo konstatováno, že X11 by nemělo být ještě odepsáno, zatímco řešení na bázi Wayland vyžaduje další optimalizaci. X11 se stále považuje za nejoptimálnější řešení z hlediska výkonu. Implementace Wayland v KDE je předpokládána jako lepší než v GNOME — sezení GNOME Wayland realizované ve Fedoře je dle testů méně výkonné než sezení KDE Wayland, které zaostává za KDE X11.

Zdroj: opennet.ru

Koupit spolehlivý hosting pro webové stránky s ochranou proti DDoS, VPS VDS servery 🔥 Koupit spolehlivý hosting pro webové stránky s ochranou proti DDoS, VPS VDS servery | ProHoster