Alt er tilladt for mig, men ikke alt er nyttigt
Det Nye Testamente, 1 Kor. 10:23
NVIDIA grafikkort har de seneste år ikke givet almindelige gamere mulighed for at overclocke. Allerede på 10. serie bundkort er algoritmerne til automatisk styring af GPU'ens clockfrekvenser indstillet til at forbruge størstedelen af performance-resevet inden for det beregnede TDP og kølesystemets kapacitet. Turing-familien af acceleratorer har på sin side også skuffet overclockere, da selv de "ekstreme" enheder, der er beregnet til overclocking under flydende nitrogen, — såsom — faktisk er frataget funktionen til software-voltmode. Den sidste bastion, hvor overclocking stadig lever, er AMD's grafikkort. Med "Radeon"-korts, der bruger Polaris- og Vega-chips, kan man lege for alvor, også med den modsat hensigt — for at reducere det forbrugte strøm ved undervoltning.
Nye er også klar til eksperimenter. Den høje energieffektivitet, som RDNA-arkitekturen og 7nm fremstillingsprocessen har skabt, åbner i sig selv for attraktive perspektiver, og den reference-videokortopsætning er ikke så dårlig, som det kan se ud ved første øjekast. De har en solid VRM med et stort strømreservoir, og endda det forhøjede spænding til grafikkortet kan ses positivt: der er plads til både overclocking og undervoltning. Bare køleren svigter, men indtil de første partner-grafikkort ankommer i midten af august, må vi leve med det. I hvert fald vil et svagt kølesystem ikke forhindre os i at finde ud af på forhånd, hvad Navi-chips kan præstere i lyset af de seneste overclocking-resultater, for jeres skyld, kære læsere, er vi villige til at tåle støjen fra turbinen på høje omdrejninger.

PowerPlay-software tabeller lover Radeon RX 5700 XT driftshastigheder helt op til 2,3 GHz. Tests med vandkøling, som vores udenlandske kolleger har udført, har allerede bekræftet, at selvom det ikke er 2,3, så er 2,2 GHz et absolut opnåeligt resultat. Overclocking af den grundlæggende version af Radeon RX 5700 ser også ud til at være en sikker investering, da kortet arbejder på oprindeligt reducerede GPU-frekvenser. Men lad os ikke lade som om, at disse linjer er skrevet, før vi har udført vores egne tests. Det viste sig, at betinget ubegrænset overclocking af Navi-chips har mindre praktisk betydning, end vi havde antaget — i det mindste gælder dette for topmodellen. Og det handler ikke kun om kvaliteten af køling og den forbrugte strøm, som man kun tænker på til sidst, når man overklokker til grænsen.
Men ellers har eksperimenterne med de nye "Radeon" givet os en del stof til eftertanke — både om udsigterne for de nye GPU'er på 7 nm produktionsprocessen og om de problemer, der hæmmer ydelsen af moderne forbruger grafikkort fra begge producenter. Resultatet blev en anden opgave: hvor meget kan man reducere strømforbruget for Radeon RX 5700 og RX 5700 XT gennem undervolting med minimale tab af ydeevne (og dermed også varme og støjniveau)? Det viste sig at være meget mere end man først havde antaget.
Termisk interface for reference grafikkort: grafitpakning i stedet for termisk pasta
Før vi går i gang med overclocking, undervolting og efterfølgende målinger af ydelsen af Radeon RX 5700 og RX 5700 XT, lad os tage fat på et mindre spørgsmål. Det er kendt, at siden bruger AMD-referencegrafikkort grafitpakninger som termisk interface mellem GPU'en og kølelegemet, i stedet for den velkendte termiske pasta. For at tage billeder af printpladerne i den oprindelige anmeldelse af acceleratorerne, fjernede vi køleafbryderen, og termopakken overlevede ikke - den revnede i stykker. Så hvorfor ikke tjekke, hvordan kølerens arbejdsparametre er ændret efter udskiftning af det termiske interface med den velafprøvede ARCTIC MX-2 pasta?

Grafitpakningen, valgt af AMD til Radeon VII og Navi, hedder Hitachi TC-HM03 og har en ekstremt høj varmeledningsevne i forhold til termopastaer — 40–90 W/(m·K). Til sammenligning er varmeledningsevnen for ARCTIC MX-2 kun 5,6 W/(m·K), og for den højtkvalitets pasta Thermal Grizzly Kryonaut er den 12,5 W/(m·K). Blandt alle typer termiske interface, der anvendes til at lede varme væk fra mikrochips, har kun flydende metal bedre egenskaber — for eksempel 73 W/(m·K) for legeringen Thermal Grizzly Conductonaut. Der er dog flere grunde til, at materialer som Hitachi TC-HM03 stadig ikke har erstattet termopastaer i nogen kølesystemer. For det første er de simpelthen dyre, og for det andet er den resulterende varmeledningsevne for interfacet omvendt proportional med dets tykkelse, som åbenlyst er større med pakningen end med termopastaen, under forudsætning af en passende og jævn kontakt mellem radiatorerne. Men rygterne siger, at netop manglerne ved de referencekølere, i denne henseende, fik AMD til at opgive termopastaen først i Radeon VII og senere i acceleraterne med Navi-chips.

Uanset hvad, så er grafitpakningen ikke længere i vores grafikkort, og her er, hvad det har medført. Termopastaen har slet ikke påvirket støjniveauet og de stabile klokfrekvenser under belastning (de forskydninger var kun 12–37 MHz i Crysis 3 testen), men GPU-temperaturerne er alligevel faldet — den ældre model med 3 °C, mens kernen af den 'almindelige' Radeon RX 5700 blev koldere med hele 13! Det ser ud til, at der oprindeligt ikke var helt styr på samlingen af kølesystemet i testversionen. Under alle omstændigheder har vi nu bevist, at Hitachi TC-HM03 i stedet for almindelig termopasta — det er ikke et problem, men samtidig ikke et vidundermiddel, uden hvilket de reference 'Radeons' ikke kan klare sig. Vi behøvede ikke engang at øge trykket med skiver på radiatorens skruer for at kompensere for tykkelsesforskellen mellem lagene af termopasta og grafitpakningen. Og slet ikke bør man fjerne den med håbet om at kunne overclocke grafikkprocessoren bedre — den åbenlyst svage køler på referencepladerne vil bestemt ikke rette op på det.
Overclocking af Radeon RX 5700 og RX 5700 XT med softwareprofiler for PowerPlay
Før vi beskriver metoden, der låser op for taktfrekvenser, spændingsniveauer og reservedelene på grafikkort med Navi-chips, skal vi komme med en almindelig advarsel. Enhver overclocking, især langt overvurderede specifikationer, sker på egen risiko, og du bærer ansvaret for konsekvenserne. Sikkerheden for Navi-chips og andre komponenter på grafikkortet kan ikke garanteres under sådanne forhold.
Nu, hvis du er klar til at tage den røde overclocking-pille, kan du trygt downloade og anvende de filer, der er offentliggjort af den tyske kilde igor'sLAB — for den grundlæggende version og for . De indeholder Windows-registernøgler med softwaretabeller for PowerPlay, som fastsætter startværdierne for de variable, vi er interesserede i, samt det interval, hvori de kan justeres. Denne opskrift fungerer, fordi når AMD-grafikkortd driveren installeres, bliver der skrevet en kopi af PowerPlay-tabellen fra dens BIOS ind i registreringsdatabasen, men ved hver efterfølgende genstart tjekker driveren faktisk registreringsdatabasen. På denne måde blev kort med Polaris- og Vega-chips overclocked. Og Navi — på trods af at AMD lovede at lukke huller — var ikke en undtagelse.

For at hacke PowerPlay skal du importere en af de reg-filer, som igor'sLAB har forberedt, og genstarte computeren, men det er en god idé først at rense registreringsdatabasen for alle poster relateret til grafikkort, der nogen sinde har været i systemet ved hjælp af programmet Display Driver Uninstaller med efterfølgende installation af driveren fra bunden. Ellers skal du sikre dig, at reg-filen henviser til den rigtige nøgle via variablen DriverDesc, og om nødvendigt rette adressen. Efter import i registreringsdatabasen vil den erstatte PowerPlay-tabel fremgå inden for 16-bit variablen PP_PhmSoftPowerPlayTable, og for at gendanne indstillingerne fastsat af kortets firmware er det nok at slette den fra registreringsdatabasen — enten manuelt eller ved hjælp af .

De mest aggressive boards til Navi-chips gør det muligt at øge taktfrekvensen for Radeon RX 5700 XT grafikkortet til 2300 MHz, spændingsforsyningen til 1,25 V og effektreserven til 90 %. Det skal bemærkes, at hele systemet, der registrerer det forbrugte strømforbrug på AMD-grafikkort, er bundet til GPU-spændingsregulatoren og ikke tager hensyn til energiforbruget fra de øvrige komponenter i enheden samt effektiviteten af konverteringen (i modsætning til NVIDIA-kort, som måler strømmen ved shunts i 12 V-linjerne). Som følge heraf vedrører skyderen for tilgængelig effekt i WattMan-programmet kun grafikkoprocessoren: med standardgrænsen på 180 W giver de softwarebaserede PowerPlay-tabeller mulighed for at udvide denne til 342.
Den grundlæggende version af Radeon RX 5700 vil derimod være begrænset til 2100 MHz i kerntakttid, med en spændingsforsyning på 2,225 V og grafikkoprocessormaksimum på 285 W (+ 90 %). I begge tilfælde er det tilladt at overclocke GDDR6-chips til 1 GHz, hvilket svarer til en båndbredde på 16 Gbit/s pr. buskontakt. En skam at det endnu ikke er muligt at flashe Radeon RX 5700 med firmware fra den øverste model for at sætte dem under lige startbetingelser.

De effektgrænser, som Radeon RX 5700 og Radeon RX 5700 XT har fået adgang til takket være de softwarebaserede PowerPlay-tabeller, ser skræmmende ud. AMD tillader selv kun at øge GPU'ernes appetit til henholdsvis 180 og 270 W. Men underligt nok er referencegrafikkortene faktisk i stand til at håndtere et så højt strømforbrug — i det mindste når det kommer til spændingsregulatorerne. VRM på referencepladerne inkluderer 6–7 effekttrin (power stages) fra ON Semiconductor FDMF3170 med en nominelt strøm på 70 A hver. Sådanne kraftfulde og kvalitetskomponenter er kun blevet set i GeForce RTX 2080 Ti og Radeon VII. Til sammenligning er Founders Edition-acceleratorerne baseret på TU106-chips (GeForce RTX 2060, RTX 2060 SUPER og RTX 2070) tilfredse med seks effekttrin på 55 A.

Vores advarsel er dog fortsat i kraft. MOSFET'erne i spændingsregulatoren er ikke de eneste enheder på printkortet, der vil være udsat for øget belastning. Dette gælder især selve grafikkoprocessoren Navi 10, som for at overclocke over 2 GHz kræver en meget høj spændingsforsyning ifølge standarderne for 7 nm chips.
For setting the clock frequency of the Radeon RX 5700 XT core to 2160 MHz, I had to utilize the full voltage reserve, which reaches 1.25 V in the existing PowerPlay tables. Both the Radeon RX 590 and even the Radeon RX Vega 64 with liquid cooling (referring to chips manufactured on 12 and 14 nm processes) suffice with less. We are already at ease with the base version of the Radeon RX 570: the GPU overclocking topped out at 2100 MHz, but for stability, it requires a lower power voltage than the XT at its stock frequency of 2010 MHz — 1.093 V. In terms of operational parameters, the Radeon RX 5700, optimized with PowerPlay software tables, is essentially the XT with simultaneous overclocking, a higher power reserve, and undervolting.
![]() | ![]() |
However, overclocking the GDDR6 RAM to the limit of 1000 MHz on both boards proved impossible. In the case of the higher model, equipped with Samsung K4Z80325BC-H14 chips, we even had to sacrifice the achievements we made during the main review of the new products and settle for a resulting bandwidth of 14.4 Gbit/s. In contrast, the Radeon RX 5700 allowed for better overclocking of the memory (Micron 9GA77 D9WCW chips) than before — up to 14.8 Gbit/s. It seems that there were indeed some issues with the cooling system installation for this card.
The key factor for serious experiments with Navi chips is enhanced cooling. In the future, AMD's partners will address this issue, but for now, we only have reference graphics cards available, and we will simply have to run the turbine at maximum RPM — this is the only way to keep the temperature at the hottest point of the core (Junction Temperature), which the graphics card's automation references, within 110 °C, after which an emergency clock frequency reset begins.
Der er bestemt brug for mere luft under en reference-køler, især når det kommer til RAM. I modsætning til de fleste NVIDIA acceleratorer aflæser Radeon RX 5700 (XT) gjennom API'et temperaturmålingene fra GDDR6, som kan ses i GPU-Z og overclocking-udnytter. Selv ved standardindstillinger bliver RAM varm til 78–82 °C, hvilket er en ret høj temperatur - i det mindste for Micron-chips, der er designet til drift ved op til 95 °C (samsung-specifikationerne har vi ikke fundet offentligt tilgængelige). Ingen bekymringer omkring spændingsregulatoren. Effektsektionen FDMF3170 har en så fremragende effektivitet, at temperaturen under belastning ikke overstiger 68 °C på XT-kortet og 63 °C på den 'normale' Radeon RX 5700 - selv om GPU'ens kølesystem faktisk varmer op sit eget VRM frem for omvendt.
|
|
Undervoltning
I den oprindelige anmeldelse af Radeon RX 5700 og Radeon RX 5700 XT bemærkede vi allerede, at grafikprocessorerne på begge kort kører med overskydende forsyningsspænding. Det ser ud til, at AMD igen har besluttet at overclocke chips for enhver pris før salget og sikret sig mod den uundgåelige variation i silicon-kvaliteten med forhøjet spænding. Allerede tilbage i tiden med Radeon RX 480 lovede virksomheden at skære ned på unødvendig spænding for ikke at varme luften op unødigt. Vi har endda slides fra 2016 med disse erklæringer.

Heldigvis kan det, som AMD's ingeniører ikke har gjort, køberen af grafikkortet selv udføre. I vores første forsøg på undervoltning af Radeon RX 5700 og Radeon RX 5700 XT stræbte vi efter ikke at miste et eneste FPS i spil og opnåede allerede dengang en betydelig reduktion i strømforbruget. Men støjen fra det reference-kølesystem tvinger os til at handle mere aktivt. For at finde den gyldne middelvej mellem ydeevne og strøm, ved at bringe Navi tilbage til den optimale position på energieffektivitetens kurve, er det nødvendigt at sænke GPU'ens maksimale frekvenser sammen med spændingsforsyningen. For Radeon RX 5700 XT sænkede vi den maksimale kernetakt fra 2010 til 1860, og spændingsforsyningen fra 1,193 til 0,991 V. Selvfølgelig er der uundgåelige tab i ydeevnen i sådanne tilfælde, men ikke så drastiske som man kunne forvente ud fra de maksimale frekvenser - det må vi endnu se nærmere på.
De standardindstillinger for den lave version af Radeon RX 5700 er allerede tæt på komfortzonen for Navi-chippen, men der er stadig mulighed for yderligere optimering. For at reducere GPU'ens spænding fra 0,979 til 0,839 V er det tilstrækkeligt at stoppe ved en maksimal frekvens på 1700 MHz i stedet for de oprindelige 1750.
|
|
Takstfrekvenser under belastning, strøforbrug, temperatur, støjniveau
Ifølge de foreløbige målinger i Crysis 3 og arbejdsparametrene i moderne spil har de softwaremæssige PowerPlay-tabeller gjort deres arbejde. Med en gennemsnitlig GPU-frekvens på 1864 MHz, som Radeon RX 5700 XT holder i 12 testspil, er den ældre Navi steget til 2100 MHz, mens den øjeblikkelige frekvens når op på 2141 MHz. Forskellen i taktfrekvenser ligger mellem 153 og 305 MHz afhængigt af den specifikke applikation og udgør i relativ forstand 8–17 %.
Men som forventet, så er hele energieffektiviteten for Navi ved sådan en overclocking skudt i sænk. Chippet arbejder næsten konstant under et åbenlyst skræmmende spænding på 1,245 V (denne spænding var nødvendig for syv år siden for at overclocke grafiske processorer baseret på 28 nm-normen), og det forbrugte strøm i Crysis 3 nåede op på 325 i stedet for 222 W i standardtilstand. Ikke underligt, at vi kørte referenceblæseren på maksimal hastighed: GPU-temperaturen ved kanten faldt faktisk fra 80 til 77 °C, mens GDDR6-chippene faldt fra 82 til 78 °C. Men hot spot temperaturen (Junction Temperature) steg stadig fra 92 til 101 °C – det er kun lige ved grænsen til 110 °C, hvor automatisk throttling begynder.
Støjen fra kølesystemet, som kører med en hastighed på omkring 4500 RPM, er en fryd for øret for den sande overclocker, men er helt uacceptabel til daglig brug. Den overclockede Radeon RX 5700 XT har tydeligvis brug for en kraftigere køler – helst noget tre-slot med flere blæsere eller endnu bedre en vandkøling. Heldigvis er der allerede vandblokke til referencekort tilgængelige til salg.
| Driftsparametre under belastning (Crysis 3) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grafikkort | Indstillinger | GPU-taktfrekvens, MHz | GPU-strømforsyning, V | Fan hastighed, RPM (% af max.) | |||
| Gennemsnit. | Maks. | Grænse | Gennemsnit. | Maks. | Gennemsnit. | ||
| AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB) | ARCTIC MX-2 termisk pasta | 1816 | 1833 | 2010 | 1,083 | 1,193 | 2100 (43%) |
| AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 MHz, 8 GB) UV | ARCTIC MX-2 termisk pasta, -201 mV vCore | 1807 | 1812 | 1860 | 0,993 | 0,993 | 1836 (38%) |
| AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 MHz, 8 GB) | ARCTIC MX-2 termisk pasta, +58 mV vCore | 2100 | 2106 | 2160 | 1,245 | 1,250 | 4533 (100%) |
| AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB) | ARCTIC MX-2 termisk pasta | 1652 | 1665 | 1750 | 0,952 | 0,981 | 1535 (32%) |
| AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 MHz, 8 GB) UV | ARCTIC MX-2 termisk pasta, -140 mV vCore | 1637 | 1641 | 1701 | 0,843 | 0,843 | 1263 (26%) |
| AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 MHz, 8 GB) | ARCTIC MX-2 termisk pasta, +113 mV vCore | 2033 | 2037 | 2100 | 1,093 | 1,093 | 4473 (100%) |
Bem.: Måling af alle parametre udføres efter opvarmning af GPU'en og stabilisering af taktfrekvenserne.
Den grundlæggende model Radeon RX 5700 har med software tabellerne PowerPlay overgået sig selv endnu mere, og i kombination med andre parametre ser den mere levedygtig ud. I stedet for den gennemsnitlige stabile frekvens på 1683 MHz i testspil opnåede vi 2053, og forskellen i taktfrekvenser mellem overclocking og standard tilstand svinger mellem 325 og 353 MHz (19–21 %). Den overclockede RX 5700 kører højere end standardniveauet XT, men spændingen er næsten den samme — 1,093 V. En stigning i effekt fra 187 til 250 W er naturligvis ikke den mest opløftende nyhed, men sammenligner man de to grafikkort i overclocking, vinder den ældre model kun 72 MHz i gennemsnitlige spilfrekvenser og bruger allerede 75 W mere. Dette viser, hvilke ofre der er nødvendige for hver megahertz, når kernen arbejder tæt på sin frekvensgrænse. For Navi 10 begynder området med hurtigt faldende udbytte omkring 2 GHz, og alt over 2,1 GHz er mere akademisk end praktisk interessant.
Det skal bemærkes, at grafikkortene fra NVIDIA også bukker under ved niveauer lidt over 2 GHz med en spænding, der kan sammenlignes med Radeon RX 5700, selvom Turing-chipsene ikke har en så fin fotolitografi som den 7-nanometer Navi. Men dog betyder væksten i transistorens tæthed, som den nye proces fra TSMC har sikret, ikke nødvendigvis, at forsyningsspændingen (især uden for typiske driftsforhold) altid skal være lavere.

Bem.: Effekten af grafikkort registreres separat fra CPU'en og andre komponenter i PC'en ved hjælp af ammeteret JUNTEK VAT-1050. For samtidig at måle strømmen, der går gennem stikene til den ekstra strømadapter og moderkortets slot, tilsluttes grafikkortet via en stiv PCI Express x16 riser, hvor strømlinjerne er brudt og ført ud på et separat kabel.
For Radeon RX 5700, enhanced cooling at maximum turbine speeds is not as essential for overclocking as it is for the XT version; it was mainly needed as a precaution to avoid throttling. In the Crysis 3 test, the maximum temperature of the GPU as measured by the edge sensor dropped from 81 to 66 °C, while the Junction Temperature remained at 79–80 °C, and the GDDR6 chips did not exceed 72 °C. However, for continuous use of the overclocked Radeon RX 5700 with the reference cooler, some adjustments to the fan curve will still be necessary (after all, it consumes 14% more power than the XT in standard mode). Out of curiosity, we ran Crysis 3 on the overclocked Radeon RX 5700 with an increased power reserve, without any changes to the cooling system's automation, but it didn't yield good results: the graphics processor quickly heated up to 90 °C according to the edge sensor and reached 107 °C at its hotspot. The RAM chips exceeded design parameters with a temperature of 98 °C, causing the operating system to freeze with no chance of recovering the graphics card driver processes — as usually happens with GPU memory failures.

Both graphics cards passed undervolting with acceptable losses in clock speeds. We reduced the core frequency in the Radeon RX 5700 XT by 200 MHz, but in only three out of twelve test games did the average frequencies drop by more than 100 MHz. The difference ranged between –142 and +11 MHz (occasionally, undervolting triggers automatic overclocking within the standard TDP), with an average delta of 64 MHz (3% below the standard level). Only the average peak frequency shifted down by 107 MHz. However, we succeeded in reducing the power consumption of the graphics card at lower voltage and clock frequencies from 219 to 191 W. Unfortunately, this had a minimal effect on the GPU temperature — a mere difference of 3 °C, and the fan still operates quite loudly: at the level of the baseline RX 5700 in standard mode.
Det er endnu sværere at bemærke underclocking af Radeon RX 5700 i forhold til XT, når man ser på taktfrekvenserne under belastning. Den gennemsnitlige GPU-frekvens i spil er faldet med 35–61 MHz (3 %), mens den maksimale er faldet med 43 MHz. Men det vigtigste er, at strømforbruget for RX 5700 under belastning i Crysis 3 nu er 157 W i stedet for 187 W: selv GeForce RTX 2060 SUPER bruger mere. Der er nu ingen klager over kølesystemet: GPU-temperaturen er forblevet den samme, og støjniveauet er lavere end for de yngre Founders Edition-grafikkort.

Ydelse efter overclocking og underclocking
For at vurdere spilydelsen har vi begrænset os til test ved 1440p-opløsning: i denne tilstand nåede Radeon RX 5700 og RX 5700 XT ikke nogen flaskehalse fra CPU'en, og i 4K ved maksimal grafikkvalitet giver grafikkort af denne kaliber undertiden så lav en billedhastighed, at det er umuligt at sammenligne resultaterne med den nødvendige nøjagtighed. Og som du muligvis allerede har gættet fra de spor, der blev spredt i den teoretiske del af anmeldelsen, gav overclocking af Navi-chipene slet ikke de resultater, man kunne forvente, når man ser på de bare taktfrekvenser.
Radeon RX 5700 XT, på trods af en gennemsnitlig stigning i GPU-taktsfrekvensen på 13 % (og strømforbruget på 106 W), opnåede kun 5 % ekstra FPS. Hvis man analyserer parametrene i enkelte spil, fandt kun 44 % af den teoretiske ydelse, som overclocking gav, udtryk i testresultaterne. Værre endnu, den minimale billedhastighed, målt pr. 1. percentil af fordeling af rammetider, faldt i flere spil. Der er tydeligvis noget galt med overclocking af Navi, men når det kommer til taktfrekvenserne, er vi sikre — det ses på energiforbruget. Hovedårsagen, der kan forklare de nedslående resultater, er manglen på båndbredde i RAM (BW), da den yngre model har en tættere korrelation mellem ydelsen og taktfrekvenserne.
| AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB) | AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 MHz, 8 GB) | Ændring af gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Ændring af gennemsnitlig billedskifrate | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 801 | 1 913 | 2 104 | 2 125 | +302 (17%) | +2% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 955 | 1 970 | 2 108 | 2 117 | +153 (8%) | +2% |
| Battlefield V | 1 893 | 1 919 | 2 078 | 2 118 | +184 (10%) | +6% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 848 | 1 883 | 2 105 | 2 131 | +257 (14%) | +11% |
| Far Cry 5 | 1 790 | 1 915 | 2 094 | 2 115 | +305 (17%) | +7% |
| Final Fantasy XV | 1 889 | 2 014 | 2 109 | 2 141 | +220 (12%) | +8% |
| GTA V | 1 926 | 1 954 | 2 094 | 2 111 | +168 (9%) | +6% |
| Metro Exodus | 1 824 | 1 906 | 2 094 | 2 114 | +270 (15%) | +5% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 892 | 1 960 | 2 106 | 2 133 | +215 (11%) | +2% |
| Strange Brigade | 1 865 | 1 911 | 2 101 | 2 114 | +236 (13%) | +8% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 815 | 1 852 | 2 099 | 2 128 | +284 (16%) | +3% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 868 | 1 922 | 2 107 | 2 135 | +239 (13%) | +3% |
| Maks. | 1 955 | 2 014 | 2 109 | 2 141 | +305 (17%) | +11% |
| Gennemsnit. | 1 864 | 1 927 | 2 100 | 2 124 | +236 (13%) | +5% |
| Min. | 1 790 | 1 852 | 2 078 | 2 111 | +153 (8%) | +2% |
Radeon RX 5700 opnåede en stigning på 13 procent i framerate ved overclocking, med en gennemsnitlig stigning i klokfrekvenserne på 21 % — allerede 63 % ekstra beregningskraft nåede op på benchmarks. Det er værd at nævne, at Micron-RAM'en på RX 5700 klatrede bedre end Samsung-chipsene på Radeon RX 5700 XT (14,8 mod 14,4 Gbit/s), men den ringe scaling af FPS ved overclocking af topmodellen Navi kan næppe tilskrives en forskel på 3 % i båndbredden. Tag f.eks. Radeon VII, næsten i forholdet 1:1 med GPU-klokfrekvenserne, da båndbredden af de fire HBM2-stakke er betydeligt højere sammenlignet med den 256-bit brede GDDR6-bus, og de overclockerer effektivt.
| AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB) | AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 MHz, 8 GB) | Ændring af gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Ændring af gennemsnitlig billedskifrate | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 672 | 1 696 | 2 026 | 2 057 | +353 (21%) | +14% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 695 | 1 703 | 2 039 | 2 049 | +344 (20%) | +14% |
| Battlefield V | 1 673 | 1 684 | 1 998 | 2 021 | +325 (19%) | +10% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 687 | 1 695 | 2 033 | 2 039 | +346 (21%) | +14% |
| Far Cry 5 | 1 676 | 1 687 | 2 022 | 2 049 | +346 (21%) | +9% |
| Final Fantasy XV | 1 692 | 1 719 | 2 040 | 2 075 | +348 (21%) | +16% |
| GTA V | 1 683 | 1 695 | 2 026 | 2 038 | +343 (20%) | +12% |
| Metro Exodus | 1 669 | 1 693 | 2 018 | 2 041 | +349 (21%) | +13% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 690 | 1 700 | 2 036 | 2 046 | +346 (20%) | +14% |
| Strange Brigade | 1 684 | 1 694 | 2 031 | 2 057 | +347 (21%) | +12% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 678 | 1 691 | 2 031 | 2 109 | +353 (21%) | +13% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 689 | 1 697 | 2 033 | 2 049 | +344 (20%) | +15% |
| Maks. | 1 695 | 1 719 | 2 040 | 2 109 | +353 (21%) | +16% |
| Gennemsnit. | 1 683 | 1 696 | 2 028 | 2 053 | +345 (21%) | +13% |
| Min. | 1 669 | 1 684 | 1 998 | 2 021 | +325 (19%) | +9% |
Men man skal ikke håne Radeon RX 5700 XT og AMD's udviklere, fordi grafikkortet mangler båndbredde. Ser man på data fra NVIDIA's GeForce RTX 20-serie og sammenligner den teoretiske beregningskraft med spilmæssige FPS, er det let at se, at jo større GPU'en er, jo flere gigaflops går til spilde. Den begrænsede hastighed af RAM kunne have spillet en betydelig rolle, for alle modeller baseret på TU106 og TU104, undtagen GeForce RTX 2060, har den samme RAM-konfiguration, og den største forskel i forholdet mellem teoretisk ydeevne og resultater i spil sker netop mellem RTX 2060 og RTX 2060 SUPER: den grundlæggende model har en 192-bit hukommelsesbus, mens SUPER har en 256-bit hukommelsesbus. Og ikke uden grund har NVIDIA allerede taget GDDR6-chips med en båndbredde på 16 Gbit/s i brug på GeForce RTX 2080 SUPER-kort.
Radeon RX 5700 XT har helt sikkert blot blotlagt et problem, som begge GPU-producenter står over for, da ingen NVIDIA-chip kan overclockes så meget uden hardwaremodifikationer (med undtagelse af "elite"-kort, til hvilke firmware og software kun gives på specialanmodning). Dog ligger en del af skylden for overclocking-ekspertens tårer sandsynligvis også hos softwareteamet hos Radeon Technologies Group. Der er problemer med at opnå en jævn rendering af frames med Navi, selv ved standard klokfrekvenser. Desuden er RDNA en helt ny grafisk arkitektur, og som sædvanligt har denne virksomhed ikke haft tid til at forfine driverne til lanceringen af AMD's 5000-serie.
| AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB) | AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 MHz, 8 GB) UV | Ændring af gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Ændring af gennemsnitlig billedskifrate | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 801 | 1 913 | 1 804 | 1 819 | +3 (0%) | −2% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 955 | 1 970 | 1 813 | 1 826 | -142 (7%) | −6% |
| Battlefield V | 1 893 | 1 919 | 1 782 | 1 794 | -112 (6%) | −4% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 848 | 1 883 | 1 805 | 1 812 | -43 (2%) | 0% |
| Far Cry 5 | 1 790 | 1 915 | 1 801 | 1 811 | +11 (1%) | 0% |
| Final Fantasy XV | 1 889 | 2 014 | 1 793 | 1 914 | -96 (5%) | −2% |
| GTA V | 1 926 | 1 954 | 1 796 | 1 810 | -130 (7%) | 0% |
| Metro Exodus | 1 824 | 1 906 | 1 786 | 1 805 | -38 (2%) | 0% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 892 | 1 960 | 1 805 | 1 812 | -87 (5%) | −2% |
| Strange Brigade | 1 865 | 1 911 | 1 807 | 1 815 | -58 (3%) | −2% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 815 | 1 852 | 1 799 | 1 805 | -17 (1%) | +2% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 868 | 1 922 | 1 805 | 1 812 | -63 (3%) | 0% |
| Maks. | 1 955 | 2 014 | 1 813 | 1 914 | +11 (1%) | +2% |
| Gennemsnit. | 1 864 | 1 927 | 1 799 | 1 820 | -64 (3%) | −1% |
| Min. | 1 790 | 1 852 | 1 782 | 1 794 | -142 (7%) | −6% |
| AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB) | AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 MHz, 8 GB) UV | Ændring af gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Ændring af gennemsnitlig billedskifrate | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | Gennemsnitlig GPU-taktsfrekvens, MHz | Maks. GPU-taktsfrekvens, MHz | |||
| Ashes of the Singularity: Escalation | 1 672 | 1 696 | 1 638 | 1 653 | -35 (2%) | −5% |
| Assassin’s Creed Odyssey | 1 695 | 1 703 | 1 650 | 1 658 | -45 (3%) | +2% |
| Battlefield V | 1 673 | 1 684 | 1 629 | 1 638 | -44 (3%) | −3% |
| DiRT Rally 2.0 | 1 687 | 1 695 | 1 641 | 1 645 | -46 (3%) | −3% |
| Far Cry 5 | 1 676 | 1 687 | 1 627 | 1 641 | -49 (3%) | −1% |
| Final Fantasy XV | 1 692 | 1 719 | 1 639 | 1 673 | -53 (3%) | −2% |
| GTA V | 1 683 | 1 695 | 1 639 | 1 650 | -44 (3%) | −2% |
| Metro Exodus | 1 669 | 1 693 | 1 629 | 1 643 | -40 (2%) | 0% |
| Shadow of the Tomb Raider | 1 690 | 1 700 | 1 630 | 1 651 | -61 (4%) | −2% |
| Strange Brigade | 1 684 | 1 694 | 1 642 | 1 653 | -42 (2%) | −2% |
| Tom Clancy’s The Division 2 | 1 678 | 1 691 | 1 641 | 1 676 | -37 (2%) | −2% |
| Total War: WARHAMMER II | 1 689 | 1 697 | 1 644 | 1 650 | -46 (3%) | −4% |
| Maks. | 1 695 | 1 719 | 1 650 | 1 676 | -35 (2%) | +2% |
| Gennemsnit. | 1 683 | 1 696 | 1 637 | 1 653 | -45 (3%) | −2% |
| Min. | 1 669 | 1 684 | 1 627 | 1 638 | -61 (4%) | −5% |
Men hvis ydeevnen af Navi i spil ikke skalerer godt med stigende clockfrekvenser, gælder det samme for det modsatte: man kan sænke frekvenserne, men stadig bevare ydelsen på det samme niveau. Resultatet af undervoltering med reducerede topfrekvenser gav begge varianter af Radeon RX 5700 et gennemsnitligt tab på 1-2 % FPS, og selv i værste fald kun 5 %. Sådanne beskedne tab opvejer mere end nok besparelsen på 28-30 W i strømforbrug og lavere støjniveau.
![]() | ![]() |
Kilde: 3dnews.ru








