Den sekskernede Ryzen 5-processorer har opnået stor anerkendelse længe før AMD kunne overgå til Zen 2 mikroarkitekturen. Både første og andet generations sekskernede Ryzen 5 har formået at blive et populært valg i deres prisklasse takket være AMD's politik om at tilbyde kunderne mere avanceret multitråd end hvad Intel-processorer kan levere, til samme eller endda lavere pris. AMD-processorer fra 2017-2018 i prisklassen 200-250 dollars havde ikke kun seks beregningskerner, men understøttede også teknologien for virtuel multikernemulighed, SMT, som gjorde det muligt at køre op til 12 tråde samtidigt. Denne evne blev en vigtig fordel i kampen mod Core i5: I mange beregningsopgaver overgik første generations Ryzen 5 faktisk de alternativer, som Intel havde på det tidspunkt.
Men for ubestridt lederskab i sin vægtklasse var det tydeligt ikke nok. Spilletests viste det samme ubehagelige billede for AMD: hverken første eller anden generation af de sekskernede Ryzen 5 kunne konkurrere værdigt med repræsentanter fra Intel Core i5 serien. I moderne spil begrænser ydeevnen af mid-range grafikkort, herunder GeForce RTX 2060 og GeForce GTX 1660 Ti, tydeligt selv , for ikke at nævne, at sådanne processorer kategorisk ikke er egnede til hurtigere GPU'er. Med andre ord var den tidligere generations AMD-processorer simpelthen udelukket fra gaming-konfigurationer af høj kvalitet.
Men denne anmeldelse ville ikke have set dagens lys, hvis ikke tiden var inde til store forandringer, for nu har AMD lanceret den næste, tredje generation af Ryzen-processorer. Vi har allerede haft mulighed for flere gange at undre os over, hvor vellykket , som kom for en måned siden i AMD's forbrugerprocessorer: der findes anmeldelser på vores side, samt , og . Men i dag vil vi se, hvordan denne mikroarkitektur kan finde sin plads i de mere enkle processorer – med seks beregningskerner – netop i de chips, som brugerne elsker for deres kombination af tilstrækkelig ydeevne til de fleste situationer og en relativt lav pris.

De nye Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 har virkelig gode chancer for endelig at vinde titlen som de bedste processorer til spilopbygninger i "optimal" klasse (ifølge vores terminologi,), hvilket vil sige, at de giver en tilstrækkelig billedfrekvens ved opløsningerne Full HD og WQHD. Nyhederne har ikke kun fået en ny mikroarkitektur med en øget specifik præstation på 15 %, men også en række andre forbedringer, som skyldes brugen af TSMC's 7-nm teknologi og et helt nyt chiplet-design. For eksempel er der højere clock-frekvenser, reduceret varmeudvikling, samt en mere fleksibel og alsidig hukommelseskontroller.
Som et resultat kan man forvente ikke bare ubestridt overlegenhed fra Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 i forhold til konkurrerende processorer i prisklassen 200-250 dollars under oprettelse og behandling af digitalt indhold, men også langt vigtigere resultater set fra den almindelige brugers synspunkt: at fjerne det eksisterende efterslæb i gaming-ydelse i forhold til Core i5. I hvilken grad disse forventninger vil blive indfriet, vil vi se i denne anmeldelse.
Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 i detaljer
Ryzen 5-processorfamilien omfattede tidligere produkter fra tre helt forskellige kategorier. Der var både sekskernede og firekernede repræsentanter samt firekernede processorer med indbygget grafikkern. Men med overgangen til modelnumre fra det fjerde tusinde er nomenklaturen blevet simplere: der findes slet ikke nogen firekernede Ryzen 3000 med Zen 2 mikroarkitektur, og blandt de nye Ryzen 5 er der kun én firekerner - den hybridchip, Ryzen 5 3400G, baseret på Zen+ mikroarkitektur med integreret Vega-grafik.

Hvis man ser bort fra APU'er, som adskiller sig både ideologisk og arkitektonisk fra de "klassiske" Ryzen, så har AMD kun to varianter af Ryzen 5 i sortimentet - de sekskernede Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600. Grundlæggende set ligner disse processorer hinanden meget. Ser man på de formelle specifikationer, kan man kun se en forskel i taktfrequensen på 200 MHz, selvom prisen på Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 adskiller sig langt mere - med hele 25 %. Dette kan snarere forklares med, at den ældre sekskerneprocessorer ikke nødvendigvis har en højere ydeevne, men at den er udstyret med en større og mere effektiv Wraith Spire køler i modsætning til den enkle Wraith Stealth, der følger med den yngre model.

Dog virker det helt acceptabelt at bruge Ryzen 5 3600 med det standard kompakte kølesystem, idet den termiske pakke for denne processor formelt er angivet til 65, og ikke 95 W.
| Kerne/Tråde | Basisfrekvens, MHz | Turbo-frekvens, MHz | L3-cache, MB | TDP, W | Chiplets | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 9 3950X | 16/32 | 3,5 | 4,7 | 64 | 105 | 2×CCD + I/O | $749 |
| Ryzen 9 3900X | 12/24 | 3,8 | 4,6 | 64 | 105 | 2×CCD + I/O | $499 |
| Ryzen 7 3800X | 8/16 | 3,9 | 4,5 | 32 | 105 | CCD + I/O | $399 |
| Ryzen 7 3700X | 8/16 | 3,6 | 4,4 | 32 | 65 | CCD + I/O | $329 |
| Ryzen 5 3600X | 6/12 | 3,8 | 4,4 | 32 | 95 | CCD + I/O | $249 |
| Ryzen 5 3600 | 6/12 | 3,6 | 4,2 | 32 | 65 | CCD + I/O | $199 |
Set i forhold til andre processorer i Ryzen 3000-serien adskiller de sekskerne-modeller sig ikke kun ved et lavere antal beregningskerner, men også ved lidt lavere frekvenser. Dette mindsker dog overhovedet ikke deres tiltrækningskraft. Det er værd at nævne, at den nye Ryzen 5 3600 ifølge specifikationerne svarer til den ældre sekskerne-processor fra sidste generation, Ryzen 5 2600X, men desuden har en væsentligt mere avanceret mikroarkitektur, Zen 2, med en forbedret IPC-rate (antal instruktioner pr. takt) på 15 %. Alt dette betyder, at de nye Ryzen 5 uden tvivl bør være betydeligt mere effektive end deres forgængere.

Ligesom de nye generation's otte-kernede processorer er Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 bygget efter en to-chiplet konfiguration, bestående af en chiplet med beregningskerner (CCD) og en chiplet til input/output (cIOD), som er forbundet via en anden generations Infinity Fabric bus. Den grundlæggende CCD-chiplet i disse processorer adskiller sig ikke fra den, der bruges i de højere modeller af det 7 nm halvlederkampe, der produceres af TSMC. Den indeholder to fire-kernede CCX (Core Complex) enheder, men i tilfælde af Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 er der i hvert af dem deaktiveret en kerne.

Afskaffelse af kerner har ikke haft nogen indflydelse på mængden af cache-hukommelse i tredje niveau. Hver CCX af Zen 2-arkitekturen har 16 MB L3-cache — og hele denne mængde er tilgængelig i Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600. Med andre ord har begge sekskerner 32 MB L3-cache, som er fordoblet i forhold til, hvad der blev tilbudt i den tidligere generation af Ryzen.

Standard i sekskerner og cIOD-chiplet. Denne chip indeholder en hukommelseskontroller, Infinity Fabric-logik, PCI Express-bussen og SoC-elementerne og fremstilles på GlobalFoundries' 12-nm proces. Den fulde ensartethed blandt komponenterne i sekskernerne med de ældre Ryzen 3000-modeller betyder, at de arver alle fordelene fra deres større brødre: problemfri støtte til hurtig DDR4-hukommelse, muligheden for asynkron taktning af Infinity Fabric-bussen og støtte til PCI Express 4.0 med dobbelt så høj båndbredde.

Til detaljeret testning tog vi begge de nye sekskerneprocessorer: både Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600. Det viste sig dog, at det kunne være tilstrækkeligt at begrænse sig til én model. I praksis er forskellene i ydeevne mellem Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600 endnu mindre, end hvad der er beskrevet i specifikationerne.

Her er for eksempel, hvordan de reelle arbejdsfrekvenser for Ryzen 5 3600X fordeles i Cinebench R20 under belastning af forskellige antal beregningskerner.

Arbejdsfrekvenserne ligger i intervallet fra 4,1 til 4,35 GHz. Med Ryzen 5 3600 ser billedet lignende ud, men med en specificeret øvre grænse, som skubber frekvensintervallet en smule ned til mellem 4,0 og 4,2 GHz. Men for eksempel, ved en 50% belastning af beregningsressourcerne, viser Ryzen 5 3600X sig at være hurtigere end den mindre model med kun 25-50 MHz.

Desuden kan man udlede en anden interessant observation fra graferne. Selv under belastning på alle kerner er AMD's nye sekstråds processorer i stand til at opretholde frekvenser over 4,0-4,1 GHz. Det betyder, at der ikke længere er nogen væsentlig fordel i taktfremspring for alternativerne fra Intel i samme priskategori. Den ældre sekstråds Core i5-9600K kører kun med en frekvens på 4,3 GHz under fuld belastning på alle kerner, og for eksempel reducerer den populære Core i5-9400 sin frekvens til 3,9 GHz, når alle kerner aktiveres. Det viser sig, at Core i5 ikke har nogen overbevisende fordele i specifikationerne i forhold til Ryzen 5. De alternativer, som AMD tilbyder, understøtter samtidig behandling af dobbelt så mange tråde takket være SMT-teknologien, har en L3-cache, der er tre og en halv gang større, er officielt kompatible med DDR4-3200 SDRAM, og kan desuden arbejde med grafikkort og NVMe-lagringsenheder via PCI Express 4.0.
Der skal dog laves en vigtig bemærkning om understøttelsen af PCI Express 4.0. Det er kun tilgængeligt på bundkort, der er bygget på X570-chipsættet, som er relativt dyre og næppe vil være almindelige ledsagere til Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600. Med de ældre og billigere Socket AM4-bundkort med X470- og B450-chipsæt vil de nye sekstråds-processorer kun kunne sikre funktionaliteten af det eksterne interface i PCI Express 3.0-tilstand.
Men det vigtigste er, at på trods af denne begrænsning er de nye processorer stadig funktionelle med de gamle bundkort efter en BIOS-opdatering (de relevante versioner skal være baseret på AGESA Combo-AM4 1.0.0.1-bibliotekerne eller nyere). Dette vil helt sikkert blive udnyttet ikke kun af tilhængere af en økonomisk tilgang til valg af konfigurationen til en personlig computer, men også af mange avancerede brugere, da bundkortene baseret på X570 i virkeligheden ser stærkt overvurderede ud.
Et bundkort baseret på X570 er ikke obligatorisk.
Den nye X570 logik chipset, som AMD præsenterede samtidig med Ryzen 3000-processorerne, giver en stærk følelse af, at dette chipset er det mest passende valg for de nye CPU'er. Og faktisk, selvom Ryzen 3000-chipsene fortsætter med at bruge den samme AM4-sokkel som deres forgængere og er kompatible med mange af de bundkort, der tidligere er udgivet til denne platform, kan visse fordele ved Zen 2-arkitekturen kun udnyttes, når Ryzen 3000 installeres på bundkort af den nye generation. Konkret kan kun X570-bundkort tilbyde støtte til PCI Express 4.0 med dobbelt så høj båndbredde, mens tidligere generationers bundkort ikke kan aktivere PCI Express 4.0. AMD's marketingafdeling lægger stor vægt på vigtigheden af denne funktionalitet, hvilket kan give indtrykket af, at brugen af gamle bundkort med de nye processorer vil medføre negative konsekvenser.

Men faktisk er behovet for støtte til PCI Express 4.0 i øjeblikket meget tvivlsomt. De eksisterende grafikkort med denne hurtige interface (og der er kun to: Radeon RX 5700 XT og RX 5700) opnår ingen mærkbare fordele i ydelse fra den øgede båndbredde. NVMe-lagringsenheder, der fungerer gennem PCI Express 4.0, er også stadig meget sjældne. Desuden er de alle baseret på den relativt svage Phison PS5016-E16-controller og præsterer dårligere i realiteten sammenlignet med bedre enheder med PCI Express 3.0-interface, hvilket gør deres anvendelse ret begribelig. Følgelig er støtten til PCI Express 4.0 i X570 kun en fremtidig investering med praktisk taget nul nyttighed i de nuværende forhold.
Betyder det, at køb af bundkort baseret på X570 er uden praktisk mening? Overhovedet ikke: Ud over den nye version af PCI Express tilbyder dette chipset mærkbart forbedrede muligheder for implementering af andre eksterne grænseflader. Det indeholder flere PCI Express-linjer til ekstra enheder og udvidelsesslote samt understøtter et større antal hurtige USB 3.1 Gen2-porte.

Her er, hvordan de primære specifikationer ser ud i forhold til chipsets fra den forrige generation:
| X570 | X470 | B450 | |
|---|---|---|---|
| PCIe-interface | 4.0 | 2.0 | 2.0 |
| Antal PCIe-linjer | 16 | 8 | 6 |
| USB 3.2 Gen2-porte | 8 | 2 | 2 |
| USB 3.2 Gen1-porte | 0 | 6 | 2 |
| USB 2.0-porte | 4 | 6 | 6 |
| SATA-porte | 8 | 8 | 4 |
Derfor skal løsningerne på det nye chipset have betydeligt bredere og mere moderne funktioner.
Derudover er der et andet væsentligt argument for X570-platformen. For det første blev bundkort, der er baseret på dette chipset, designet med Ryzen 3000-processorer i mente fra starten, mens bundkort fra tidligere generationer blev lavet, da de øverste Ryzen-processorer kun havde op til otte kerner og en maksimal varmeafgivelse på 95 W. Derfor er det kun på de nye bundkort, at det er taget i betragtning, at Socket AM4-processorer kan have op til seksten beregningskerner og have øgede energibehov, samt at de nuværende processorer ikke har kunstige begrænsninger for hukommelsesfrekvens. Med andre ord har designene på de nye bundkort fået yderligere optimeringer: mindst forbedret sportracing for DIMM-porte og forbedrede strømforsyningssløjfer til processoren, som nu har mindst 10 faser (inklusive
Men alt har sin pris. Mens priserne for bundkort med Socket AM4 baseret på X470 starter fra $130-140, kan bundkort baseret på B450 købes for helt ned til $70, kommer et nyt bundkort med X570-chipsettet til at koste mindst $170. Derudover har den nye understøttelse af højhastigheds PCI Express 4.0-bussen i X570 ført til højere varmeafgivelse fra chipset. Tidligere AMD-chipsets blev produceret ved hjælp af 55 nm teknologi, men afgav omkring 5 W varme; det nye X570-chipset, selvom det er overgået til en 14 nm proces, frigiver op til 15 W. Derfor kræver det aktiv køling, hvilket komplicerer designet af bundkortene og tilføjer endnu en blæser til systemet, hvilket bidrager til støjniveauet.
I betragtning af alt dette kan brugen af mere overkommelige bundkort fra den tidligere generation, bygget på X470- eller B450-chipsets, især i kombination med sekskerneprocessorerne Ryzen 5 3600 og Ryzen 5 3600X, som ikke har et højt strømforbrug, være fuldt berettiget. Selv AMD selv har i forkant af det nye platformsudspil præciseret, at de nye Ryzen 3000-processorer (næsten) ikke vil miste ydeevne, hvis de installeres i kompatible Socket AM4-bundkort fra den tidligere generation. Ifølge virksomheden er X570 en flagskibsplatform, og den er ikke nødvendig for alle brugere af de nye processorer. For de mellemprisede Ryzen 5 3600 og Ryzen 5 3600X kan mere overkommelige bundkort også være tilstrækkelige – sådan mener AMD selv.

Men faktisk er bekymringerne om, at Ryzen tredje generation vil fungere dårligere i billige bundkort fra den tidligere generation end på den nye platform, stadig til stede. Derfor besluttede vi at tage et af disse kort og tjekke det hele selv.
Eksperimenterne blev udført med det budgetvenlige ASRock B450M Pro4-bundkort baseret på B450-chipset, som i dag kan købes for blot $80. For nylig er der kommet flere BIOS-versioner til dette kort, bygget på de aktuelle AGESA Combo-AM4 1.0.0.3-biblioteker, og det sikrer kompatibilitet med Ryzen 3000. Og faktisk fungerer testprocessoren Ryzen 5 3600X uden problemer, efter at en af disse firmwareopdateringer er installeret på kortet. Men lad os se på detaljerne.
Understøttelse af hukommelse og overclocking Infinity Fabric. Der var ingen hindringer for at vælge højhastighedsindstillinger for hukommelse på et bundkort med B450-chipset. Efter installationen af Ryzen 5 3600X kunne vi let aktivere DDR4-3600-tilstanden, som AMD anser for at være den 'gyldne standard' for sine nye generationens processorer i forhold til ydeevne.

Desuden tilbyder B450-bundkortet de samme muligheder for manuel indstilling af Infinity Fabric-busfrekvensen som flagskibsmodellerne på X570.

Det betyder, at hukommelsen, hvis ønskes, kan overclokes i den 'rigtige' synkrone tilstand og videre end DDR4-3600. For eksempel med den nuværende Ryzen 5 3600X-processor kunne vi se stabil drift af hukommelsen på et B450-bundkort i DDR4-3733-tilstand med en busfrekvens for Infinity Fabric på 1866 MHz.

Det er naturligvis muligt at overclocke hukommelsen i asynkrone tilstande - her sætter B450 ikke nogen begrænsninger. Men man skal forstå, at separat taktsignalering af hukommelseskontrolleren og Infinity Fabric-bussen fører til væsentlig forringelse af latens og fald i ydeevne. Og hvilken chipset den anvendte bundkort er baseret på, påvirker ikke dette. Dette gælder både for B450 og X470 samt for den nyeste X570.
Overclocking procesor gennem Precision Boost Override. Overclocking af Ryzen 3000-processorer på de sædvanlige måder er praktisk talt en umulig opgave, da den automatiske overclocking-teknologi Precision Boost 2, der fungerer i dem "out of the box", effektivt udnytter alt den tilgængelige frekvenspotentiale. Derfor fører enhver forsøg på at overclocke processoren til faste frekvenser til, at den ender med at være lavere end de maksimale nominelle frekvenser i turbo-tilstand. Og det betyder igen, at en lille stigning i ydeevnen under multitrådede belastninger ledsages af et fald i ydeevnen i opgaver, der kun belaster en del af procesorkernerne.
Men for at entusiasterne alligevel kan få mulighed for at øge ydeevnen af Ryzen 3000 over nominelle værdier, har AMD udviklet en speciel teknologi - Precision Boost Override. Ideen er, at processoren i turbo-tilstand styres ud fra en række prædefinerede konstanter, der beskriver de maksimalt mulige frekvenser for hver processor, samt strømforbrug, temperaturer, spændinger osv. En del af disse konstanter kan ændres, og denne mulighed tilbydes ikke kun af bundkort baseret på X570, men også af mere tilgængelige løsninger.

For eksempel fandt vi i BIOS-indstillingerne for det bundkort, vi testede, ASRock B450M Pro4, muligheder for at ændre alle fire grundlæggende konstanter i Precision Boost Override-teknologien:
- PPT Limit (Package Power Tracking) - grænser for processorens strømforbrug i watt;
- TDC Limit (Thermal Design Current) - grænser for den maksimale strøm, der leveres til processoren, som bestemmes af effektiviteten af VRM-kølingen på bundkortet;
- EDC Limit (Electrical Design Current) – begrænsninger for den maksimale strøm, der leveres til processoren, som bestemmes af VRM-schemat på bundkortet;
- Precision Boost Overide Scalar – forholdet mellem den spænding, der leveres til processoren, og dens frekvens.
Derudover er der blandt indstillingerne, der tilbydes af B450-bundkortet, også MAX CPU Boost Clock Override – en ny parameter til Ryzen 3000-processorer, der gør det muligt at øge den maksimale frekvens tilladt af Precision Boost 2 med 0-200 MHz.
Dermed giver bundkort på X570 og B450 eller X470 helt samme niveau af adgang til de indstillinger, der styrer konfigurationen af processorens frekvens i turbo-tilstand. Det vil sige, at dynamisk overclocking af Ryzen 3000 på billige bundkort kun begrænses af designet af deres processorens strømconverter, som på grund af færre faser måske ikke kan levere de nødvendige strømme eller overophedes. Men dette problem vil sandsynligvis ikke opstå med sekskerne-processorerne Ryzen 5 3600 og Ryzen 5 3600X: de har et relativt moderat energiforbrug.
Ydeevne. På tidspunktet for lanceringen af bundkort bygget på X570-chipsættet, var der mange rygter om, at de ville kunne levere højere ydeevne gennem mere aggressive standardindstillinger af Precision Boost 2. Men det viste sig at være forkert: de B450, X470 og X570-bundkort, vi har testet, bruger fuldstændig identiske konstanter for PPT Limit, TDC Limit og EDC Limit. I det mindste når det gælder de tre bundkort ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi og ASRock X570 Taichi, som vi har taget som eksempler. Det er imidlertid ikke overraskende, da værdierne for disse konstanter er indskrevet i specifikationerne for CPU'erne.
| Termisk pakket | Processorer | PPT Limit | TDC Limit | EDC Limit |
|---|---|---|---|---|
| 65 W | Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X | 88 W | 60 A | 90 A |
| 95 W | Ryzen 5 3600X | 128 W | 80 A | 125 A |
| 105 W | Ryzen 7 3800X, Ryzen 9 3900X | 142 W | 95 A | 140 A |
Det viser sig, at der ikke er objektive årsager til, at processorer, når de er installeret i bundkort med B450, X470 og X570 chipesæt, skulle vise forskellige ydeevner.
For at bekræfte denne konklusion yderligere har vi gennemført hurtig test af Ryzen 5 3600X-processoren i flere applikationer og spil, ved sekventielt at installere den i ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi og ASRock X570 Taichi.









Resultaterne viste sig at være forudsigelige: Socket AM4-motherboards med forskellige chipsets leverer helt identisk ydeevne. Og det betyder, at der faktisk ikke er nogen væsentlige grunde til, at man ikke skulle bruge motherboard fra den tidligere generation til sekskernede processorer som Ryzen 5 3600X og Ryzen 5 3600.
Ydermere, hvis man vælger motherboards med B450- eller X470-chipsets, kan man opnå en besparelse i energiforbruget. På grund af den høje strømforbrug for X570-chipsettet bruger motherboards baseret på dette stabilt et par watt mere. Dette gælder både under belastning og i hviletilstand.
Konklusionen er simpel: Man bør vælge motherboard til de nye Ryzen 3000 baseret på de nødvendige expansionsmuligheder, designets bekvemmelighed og tilstrækkeligheden af strømforsyningen til processoren. Selve chipset i moderne Socket AM4-systemer spiller stort set ingen rolle.
Overclocking
Overclocking af Ryzen 3000-processorer er en utaknemmelig opgave. Vi har allerede erfaret dette, da vi forsøgte at overclocke de ældre repræsentanter for serien. AMD har været i stand til at udnytte alt det eksisterende frekvenspotentiale i de nye 7-nm chips, og der er næsten ikke plads til manuel overclocking. Precision Boost 2-teknologien implementerer en meget effektiv algoritme, som baseret på analysen af processortilstand og belastning på ethvert givent tidspunkt, sætter en næsten maksimal frekvens for denne tilstand.
Som et resultat får vi næsten helt sikkert en ydelsesnedgang i lavtrådte tilstande, når vi manuelt overclocker til en enkelt fast grænse, da Precision Boost 2 sandsynligvis vil kunne overclocke processoren mere i disse situationer. Ikke desto mindre var vi nødt til at prøve, om kun for at sikre os, at Ryzen 5 3600 og Ryzen 5 3600X, ligesom deres ældre søskende, allerede var overclockede.
Den ældre sekskernede processor, Ryzen 5 3600X, kunne køre ved en maksimal frekvens på 4,25 GHz, stabilitet opnået med en spænding på 1,35 V.

Vi minder om, at Ryzen 5 3600X i nominelt tilstand kan nå frekvenser op til 4,4 GHz, men kun ved lave belastninger. Når alle kerner er belastet, falder frekvensen til omkring 4,1 GHz. Med andre ord, vores manuelle overclocking giver et resultat, men man kan tvivle på, om dette resultat har praktisk værdi.
En lignende situation er opstået med overclocking af Ryzen 5 3600 — med den forbehold, at AMD vælger bedre silicium til de højere modeller af deres processorer, hvilket betyder, at de lavere modeller har et lavere loft for den maksimalt opnåelige frekvens. I sidste ende overclocket Ryzen 5 3600 til 4,15 GHz ved at hæve spændingen til 1,4 V.

Overordnet set kan denne overclocking betragtes som ganske fornuftig, da frekvensen for Ryzen 5 3600 ved fuld belastning på alle kerner falder til 4,0 GHz, og i tilfælde af lavt belastede scenarier overclocker sådan en processor kun til 4,2 GHz. Dog fortsætter det generelle princip om, at Ryzen 3000 i turbo-tilstand selv når frekvenser højere end hvad der kan opnås ved simpel manuel overclocking, med at gælde. Derfor råder vi ikke til at overclokke "blindt": resultatet vil sandsynligvis ikke være det værd, der er investeret.
Det er værd at bemærke, at vi i vores overclocking-eksperimenter igen stødte på problemet med høje temperaturer på Ryzen-processorerne. For at aflede varmen fra CPU'en blev der anvendt en ret effektiv luftkøler, Noctua NH-U14S, men det forhindrede ikke processorerne i at varme op til 90-95 grader, selv ved ret moderat overclocking og en lille stigning i frekvens og forsyningsspænding. Det ser ud til at være endnu en alvorlig hindring for at øge arbejdsfrekvenserne. Processorkristallens CCD, der produceres med den nye 7-nm teknologi, har et meget lille areal, kun 74 mm2, og det er ekstremt vanskeligt at aflede den genererede varme fra dens overflade. Som du kan se, hjælper det ikke engang, at varmeafledningsdækslet er loddet til overfladen af kristallet.
Hvordan fungerer Precision Boost Override, og er det muligt at gøre Ryzen 5 3600 til en Ryzen 5 3600X?
Fiaskoen med overclocking betyder slet ikke, at man ikke bør blande sig i Ryzen-processorernes driftsformer. Man skal bare gribe det anderledes an. En mærkbart bedre effekt kan opnås ikke ved at forsøge at fastsætte CPU'ens arbejdsfrekvens på et højt niveau, men ved at justere på, hvordan Precision Boost 2 fungerer. Med andre ord, man skal ikke forsøge at overgå teknologien til automatisk frekvensstyring, men i stedet prøve at gøre dens algoritmer endnu mere aggressive. Funktionen Precision Boost Override eksisterer netop for dette formål, da den gør det muligt at justere de konstanter, der bestemmer hvordan frekvensen opfører sig under Precision Boost 2. Dette er vejen for ejere af den grundlæggende Ryzen 5 3600 til at opnå tilstande, der svarer til Ryzen 5 3600X, eller endda hurtigere.
Men blot at maksimere grænserne for PPT Limit, TDC Limit og EDC Limit, som for Ryzen 5 3600 er som standard sat til henholdsvis 88 W, 60 A og 90 A, vil ikke være tilstrækkeligt, fordi dette ikke ændrer den frekvensgrænse på 4,2 GHz, der er angivet i specifikationerne for denne CPU. Men hvis man tilføjer en 200 MHz forhøjelse af denne grænse gennem indstillingen Max CPU Boost Clock Override og samtidig øger Precision Boost Override Scalar-faktoren, kan man få Ryzen 5 3600 til at køre på frekvenser, der ligner dem fra Ryzen 5 3600X (4,1-4,4 GHz), med en lignende dynamisk frekvensjustering afhængig af belastningen.

En lille hjælp til denne tilgang kan være en beskeden (ca. 25-75 mV) stigning i CPU spændingsforsyningen, lavet gennem indstillingen Offset Voltage, samt aktivering af funktionen Load-Line Calibration. Dette skal hjælpe Precision Boost 2 med mere sikkerhed til at tage højere taktfrequencies.
Som et resultat forbedres Ryzen 5 3600's ydeevne ved disse indstillinger faktisk til niveauet af Ryzen 5 3600X, hvilket uden tvivl må glæde dem, der ønsker at spare $50 'uden nogen grund'.
Det er bestemt muligt at udføre dette trick med justering af konstanterne i teknologien Precision Boost 2 også for den ældre sekskernede version. Men for den vil det sandsynligvis ikke være muligt at opnå en tilsvarende betydelig frekvensforhøjelse. Hvis Ryzen 5 3600 kan overclockes i gennemsnit med 100-200 MHz ved hjælp af Precision Boost Override, så stiger Ryzen 5 3600X i frekvens med maksimalt 50-100 MHz ved ophævelse af forbrugsgrænserne.
For at vurdere, hvilken effekt en sådan finjustering af frekvensregimerne har, har vi gennemført en ekspres-test. På de medfølgende diagrammer markerede vi ydelsen af processorerne med ændrede grænser for PPT Limit, TDC Limit og EDC Limit med forkortelsen PBO (Precision Boost Override).









Sammenfattende ville vi ikke påstå, at Precision Boost Override på nogen måde mærkbart kan accelerere processoren, især ikke når det gælder Ryzen 5 3600X. Som resultaterne viser, er ydelsesforøgelsen bogstaveligt talt kun få procent, og man bør bestemt ikke have store forhåbninger til denne teknologi, ligesom til overclocking ved traditionelle metoder.
Men for ejere af Ryzen 5 3600 giver det alligevel mening straks at aktivere Precision Boost Override for gratis at få ydelse, der ligger tættere på ydelsen fra den dyrere sekskerne Ryzen 5 3600X.
Kilde: 3dnews.ru
