1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Introduktion

Goddag, venner! Jeg har med undren bemærket, at der ikke er mange artikler om produkter fra en leverandør som [Extreme Networks](https://tssolution.ru/katalog/extreme) på Habr. For at rette op på dette og gøre jer bedre bekendt med produktlinjen fra Extreme, planlægger jeg at skrive en lille serie af artikler, og jeg vil starte med switches til Enterprise.

Serien vil inkludere følgende artikler:

  • Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
  • Design af Enterprise-netværk med Extreme switches
  • Konfiguration af indstillinger for Extreme switches
  • Sammenligning af Extreme switches med udstyr fra andre leverandører
  • Garanti, teknisk support og serviceaftaler for Extreme switches

Jeg inviterer alle, der er interesseret i denne leverandør, samt netværksingeniører og systemadministratorer, der står over for valg eller konfiguration af disse switches, til at læse denne serie af artikler.

Om os

For at starte, vil jeg gerne introducere jer nærmere til virksomheden og dens historie:
Extreme Networks er en telekommunikationsvirksomhed, der blev grundlagt i 1996 for at fremme avancerede Ethernet-teknologiske løsninger og udviklingen af Ethernet-standarden. Mange af Ethernet-standarderne inden for netværksskalering, kvalitetsservice, hurtig genopretning, er open source-patenter fra Extreme Networks. Hovedkvarteret ligger i San Jose, Californien, USA. I øjeblikket er Extreme Networks et børsnoteret selskab, der fokuserer netop på udviklingen af Ethernet.

Pr. december 2015 var antallet af ansatte 1300.

Extreme Networks tilbyder både kablede og trådløse netværksløsninger, der lever op til kravene i en moderne mobil verden, hvor brugere og enheder konstant bevæger sig, samt migrering af virtuelle maskiner både inden i datacentre og til skyen. Anvendelsen af det enhedlige operativsystem ExtremeXOS muliggør udviklingen af avancerede løsninger for både telekommunikationsoperatører og datacenter- samt lokale/campus-netværk.

Virksomhedens partnere i CIS

  • I Rusland har Extreme Networks tre officielle distributører – RRC, Marvel og OCS, samt mere end 100 partnere, som antal konstant stiger.
  • I Belarus er der tre officielle distributører af Extreme Networks - Solidex, MUK og Abris. Solidex har status som autoriseret træningspartner.
  • I Ukraine er der en officiel distributør - "Iнформаційне Мереживо".
  • I Centralasien samt i Georgien, Armenien og Aserbajdsjan er de officielle distributører virksomhederne RRC og Abris.

Nu har vi mødt hinanden, lad os se, hvilke switcher denne leverandør kan tilbyde til vores Enterprise-netværk.

Og han kan tilbyde os følgende:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

På billedet ovenfor er modellerne af switcher vist afhængigt af den styresystemtype, der styrer switcherne, og teknologierne, som portene understøtter (den lodrette pil til venstre):

  • 1 Gigabit Ethernet
  • 10 Gigabit Ethernet
  • 40 Gigabit Ethernet
  • 100 Gigabit Ethernet

Lad os se nærmere på Extreme-switcher og begynde med V400-serien.

V400-serien switcher

Disse er switcher, der arbejder med Virtual Port Extending-teknologi (baseret på specifikationen IEE 802.1BR). Switcherne kaldes Virtual Port Extenders.

Kernen i denne teknologi er, at al kontrol og dataplan-funktionalitet flyttes fra selve switchen til aggregator-switcherne - Controller Bridges/CB.

Kun følgende switchmodeller kan anvendes som Controller Bridge:

  • x590
  • x670-G2
  • x620-G2

Før jeg beskriver typiske forbindelsesskemaer for disse switcher, vil jeg gennemgå deres specifikationer:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Som det fremgår af tabellen ovenfor, har switcher 24 eller 48 GE-adgangsportene 2 eller 4 10GE SFP+ uplink-porte afhængigt af antallet.

Der findes også switcher med PoE-porte til tilslutning og strømforsyning af PoE-enheder ved hjælp af teknologierne 802.3af (op til 15 W pr. port) og 802.3at (op til 30 W pr. port).

Nedenfor er der præsenteret 4 typiske forbindelsesskemaer for V400-switcherne og CB:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Fordele ved Virtual Port Extending-teknologi:

  • Nem vedligeholdelse - hvis en af V400-switcherne svigter, skal den blot udskiftes, og den nye switch vil automatisk blive registreret og konfigureret til at arbejde med CB. Dermed er der ikke behov for at konfigurere hver adgangsswitch.
  • Hele konfigurationen findes kun på CB, og V400-switcherne ses kun som ekstra porte på CB, hvilket forenkler styringen af disse switcher.
  • Når V400 arbejder sammen med Controller Bridge, får du al Controller Bridge-funktionalitet på V400-switcherne.

Teknologilimit — understøtter op til 48 Port Extenders switches V400 (2300 access porte).

Switches i serierne X210 og X220

Switchene i E200 familien har et fast antal 10/100/1000 BASE-T porte, arbejder på L2/L3 niveauer og er designet til at fungere som Enterprise access switches. Afhængigt af modellen har switches:

  • PoE/PoE+ porte
  • 2 eller 4 stk 10 GE SFP+ porte (serie X220)
  • stakunderstøttelse — op til 4 switches i en stak (serie X220)

Nedenfor viser jeg en tabel med konfigurationen og nogle af mulighederne for switches i serie X200

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Som det fremgår af tabellen er switches i serierne E210 og E220 beregnet til at være access switches. Takket være 10 GE SFP+ porte kan switches i serie X220 understøtte stakning — op til 4 enheder per stak, med en stakkapacitet på 40 Gb.

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Switchene styres af operativsystemet EOS.

Switches i serie ERS

Switchene i denne serie er mere kraftfulde sammenlignet med switches i den lavere E200 serie.

Først og fremmest er det værd at bemærke:

  • disse switches har mere avancerede stacking muligheder:
    • op til 8 switches i en stak
    • afhængigt af modellen kan både SFP+ porte og dedikerede porte til stacking anvendes

  • switchene i serie ERS har et større PoE budget sammenlignet med E200 serien
  • switchene i serie ERS har en bredere funktionalitet af L3 muligheder sammenlignet med E200 serien

Jeg vil gerne starte med en mere detaljeret gennemgang af switchfamilien ERS med den lavere række — ERS3600.

Serie ERS3600

Switchene i denne serie findes i følgende konfigurationer:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Som det fremgår af tabellen kan switches ERS 3600 bruges som access switches, har større stacking kapacitet, et større PoE budget og et bredere udvalg af L3 funktioner, selvom de selvfølgelig kun er begrænsede til RIP v1/v2 protokoller for dynamisk routing, samt antallet af interfaces og ruter, der deltager i det.

På billedet nedenfor vises front- og bagsiden af den 50-portede switch i serie ERS3600:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Serie ERS4900

Konfigurationen og funktionaliteten af switches i serie ERS4900 kan kort beskrives med følgende tabel:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Som vi kan se, implementerer disse switches protokoller for dynamisk routning, såsom RIPv1/2 og OSPF, der er en protokol for gateway failover - VRRP, samt understøttelse af IPv6-protokollen.

Her skal jeg gøre et vigtigt bemærkning - * den ekstra funktionalitet L2 og L3 (OSPF, VRRP, ECMP, PIM-SM, PIM-SSM, IPv6 Routing) aktiveres ved køb af en ekstra licens - Advanced Software License.

På billederne nedenfor vises for- og bagsiden af 26-porters switchen i ERS4900 serien samt en variant af deres stacking:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Som det fremgår af billederne, har switches i ERS4900 serien dedikerede porte til stacking - Cascade UP/Cascade Down, og de kan også leveres med strømforsyningsenheder til backup.

ERS5900 serien

De seneste og mest avancerede modeller i ERS serien er switches i ERS5900.

Af interessante oplysninger:

  • i nogle switches i serien er der implementeret Universal PoE - muligheden for at levere 60 W gennem en port til strømforsyning af specialiserede enheder og små switches/routers
  • der er 100-port switches tilgængelige med et samlet PoE-budget på 2,8 kW
  • der er porte med understøttelse af 2.5GBASE-T (standard 802.3bz)
  • understøttelse af MACsec-funktionalitet (standard 802.1AE)

Konfigurationerne og funktionaliteten for switches i serien beskrives bedst af følgende tabel:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

* Switchene 5928GTS-uPWR og 5928MTS-uPWR understøtter den såkaldte Four-Pair PoE initiative (også kendt som Universal PoE - uPoE) - muligheden for at drive enheder med et forbrug på op til 60 W på adgangsporten, såsom visse typer videokonferencesystemer, tynde VDI-klienter med skærme, små switches eller routers med PoE-strøm og endda nogle IoT-teknologisystemer (for eksempel intelligente belysningsstyringssystemer).
** PoE-budgettet på 1440 W opnås ved installation af 2 strømforsyningsenheder. Ved installation af 1 strømforsyningsenhed i switchen vil PoE-budgettet være 1200 W.
*** PoE-budgettet på 2880 W opnås ved installation af 4 strømforsyningsenheder. Ved installation af 1 strømforsyningsenhed i switchen vil PoE-budgettet være 1200 W. Ved installation af 2 strømforsyningsenheder i switchen vil PoE-budgettet være 2580 W.

Den ekstra funktionalitet L2 og L3, ligesom med ERS4900 serien, sikres ved køb og aktivering af de relevante licenser til switches:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Billederne nedenfor viser front- og bagside af 100-ports switchen fra ERS5900 serien, samt mulighederne for stabling af 28- og 52-ports switches:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

**Alle switches i serien styres af operativsystemet ERS.**

Venner, som I nok har bemærket, angiver jeg i slutningen af beskrivelsen af serien, hvilket operativsystem de styres af, og jeg gør det ikke uden grund. Som mange allerede har regnet ud, betyder styringen af et bestemt operativsystem et individuelt sæt af syntaktiske kommandoer og indstillingsblokke for hvert operativsystem.

Eksempel:
Som fans af Avaya-switches sandsynligvis har bemærket, indeholder beskrivelsen af L2-funktionaliteten i switches fra ERS-serien en linje om MLT/LACP grupper, hvilket karakteriserer det maksimale antal grupper til at samle interfaces (aggregering og redundans af forbindelser). Betegnelsen MLT er karakteristisk for aggregering af forbindelser i switches fra Avaya Holding, hvor den anvendes direkte i syntaksen af kommandoen ved konfiguration af aggregering af forbindelser.

Det hele skyldes, at Extreme Networks, i overensstemmelse med sin udviklingsstrategi, købte Avaya Holdings i 2017-2018, som på det tidspunkt havde en række egne switches. Dermed er ERS-serien i essensen en fortsættelse af Avaya’s switch-serie.

Switches fra EXOS serien

EXOS serien betragtes som Extreme's 'flagships' serie. I switches fra denne linje er der implementeret en ekstremt kraftfuld funktionalitet - både mange standardprotokoller og mange 'egne' protokoller fra Extreme, som jeg vil forsøge at beskrive nærmere.

Her kan du finde switches til enhver smag:

  • til alle netværksniveauer - adgang, aggregering, kerne, switches til datacentre
  • med enhver kombination af porte: 10/100/1000 Base-T, SFP, SFP+, QSFP, QSFP+
  • med eller uden PoE understøttelse
  • med understøttelse af flere typer 'stablings' og understøttelse af 'klustering' for at sikre redundans i kritiske netværksnoder

Før jeg begynder at gennemgå denne serie fra den mindste linje - X440, vil jeg gerne forklare licenspolitikken for operativsystemet EXOS.

Licensering af EXOS (fra version 22.1)

EXOS har 3 hovedtyper af licenser - Edge License, Advanced Edge License, Core License.
Tabellen nedenfor beskriver anvendelsesmulighederne for licenser afhængigt af serierne i EXOS-switche.

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

  • Standard er den version af EXOS-operativsystemet, der leveres i en basisversion sammen med switchen.
  • Upgrade er muligheden for at opgradere EXOS-operativsystemet til et hvilket som helst niveau.

Funktionaliteten af hver licensype og dens support på forskellige platforme kan ses i tabellerne nedenfor.

Edge License

ExtremeXOS Software Feature
Understøttede platforme

EDP
Alle platforme.

Extreme Network Virtualization (XNV)
Alle platforme.

Identitetsstyring
Alle platforme.

LLDP 802.1ab
Alle platforme.

LLDP-MED udvidelser
Alle platforme.

VLAN'er - Port baserede og taggede trunker
Alle platforme.

VLAN'er - MAC baserede
Alle platforme.

VLAN'er - Protokol baserede
Alle platforme.

VLAN'er - Private VLAN'er
Alle platforme.

VLAN'er - VLAN-oversættelse
Alle platforme.

VMAN'er - Q-in-Q tunneling (IEEE 802.1ad VMAN tunneling standard)
Alle platforme.

VMAN'er - Udsendelses-køvalg baseret på 802.1p-værdi i S-tag
Alle platforme.

VMAN'er - Udsendelses-køvalg baseret på 802.1p-værdi i C-tag
Alle platforme.

VMAN'er - Sekundær ethertype-understøttelse
Alle platforme.

VMAN Kunde Edge Port (CEP - også kendt som Selective Q-in-Q)
Alle platforme.

VMAN Kunde Edge Port CVID Udsendelsesfiltrering / CVID Oversættelse
Alle platforme.

VMAN - CNP port
Alle platforme.

VMAN - CNP port, dobbelt tag-understøttelse
Alle platforme.

VMAN - CNP port, dobbelt tag med udsendelsesfiltrering
Alle platforme.

L2 Ping / Traceroute 802.1ag
Alle platforme.

Jumbo frames (inklusive alle relaterede emner, MTU disk. IP frag.)
Alle platforme.

QoS - udsendelsesportshastighedsformning / begrænsning
Alle platforme.

QoS - udsendelseskøhastighedsformning / begrænsning
Alle platforme.

Link Aggregation Groups (LAG), statisk 802.3ad
Alle platforme.

LAG dynamisk (802.3ad LACP) edge, kun til servere!
Alle platforme.

LAG (802.3ad LACP) core, mellem switche
Alle platforme.

Port loopback-detektion og nedlukning (ELRP CLI)
Alle platforme.

Software redundant port
Alle platforme.

STP 802.1D
Alle platforme.

STP EMISTP + PVST+ Kompatibilitetsmode (1 domæne pr. port)
Alle platforme.

STP EMISTP, PVST+ Fuldt (multi-domæne support)
Alle platforme.

STP 802.1s
Alle platforme.

STP 802.1w
Alle platforme.

ERPS (maks. 4 ringe med matchende ringporte)
Alle platforme.

ESRP bevidst
Alle platforme.

EAPS edge (maks. 4 domæner med matchende ringporte)
Bemærk: Du kan øge antallet af domæner ved at opgradere til Advanced Edge-licensen (se Advanced Edge License)
Alle platforme.

Link Fault Signaling (LFS)
Alle platforme.

ELSM (Extreme Link Status Monitoring)
Alle platforme.

ACL'er, anvendt på indgangsporte

  • IPv4
  • Statisk

Alle platforme.

ACL'er, anvendt på indgangsporte

  • IPv6
  • Dynamisk

Alle platforme.

ACL'er, anvendt på udsendelsesporte
Alle platforme.

ACL'er, indgangsmålere
Alle platforme.

ACL'er, udsendelsesmålere
Alle platforme.

ACL'er

  • Lag-2 protokol tunneling
  • Byte tællere

Alle platforme.

Konvergens Endpoint (CEP) detektering
Alle platforme.

CPU DoS beskyttelse
Alle platforme.

CPU overvågning
Alle platforme.

Direct Attach - baseret på IEEE-versionen af VEPA, eliminerer det virtuelle switchlag, forenkler netværket og forbedrer ydeevnen. Direct Attach muliggør forenkling af datacenteret ved at reducere netværkstierne fra fire eller fem lag til kun to eller tre lag, afhængigt af datacenterets størrelse.
Alle platforme

SNMPv3
Alle platforme.

SSH2 server
Alle platforme.

SSH2 klient
Alle platforme.

SCP/SFTP klient
Alle platforme.

SCP/SFTP server
Alle platforme.

RADIUS og TACACS+ godkendelse pr. kommando
Alle platforme.

Netværkslogin

  • Web-baseret metode
  • 802.1X metode
  • MAC-baseret metode
  • Lokal database for MAC/web-baserede metoder
  • Integration med Microsoft NAP
  • Flere supplicants - samme VLAN
  • HTTPS/SSL for web-baseret metode

Alle platforme.

Netværkslogin - Flere supplicants - flere VLAN'er
Alle platforme.

Trusted OUI
Alle platforme.

MAC-sikkerhed

  • Lockdown
  • Grænse

Alle platforme.

IP-sikkerhed - DHCP Option 82 - L2-tilstand
Alle platforme.

IP-sikkerhed - DHCP Option 82 - L2-tilstand VLAN ID
Alle platforme.

IP-sikkerhed - DHCP IP lockdown
Alle platforme.

IP-sikkerhed - Trusted DHCP serverporte
Alle platforme.

Statisk IGMP-medlemskab, IGMP-filtre
Alle platforme.

IPv4 unicast L2 switching
Alle platforme.

IPv4 multicast L2 switching
Alle platforme.

IPv4 rettet broadcast
Alle platforme.

IPv4

  • Hurtig direkte broadcast
  • Ignorer broadcast

Alle platforme.

IPv6 unicast L2 switching
Alle platforme.

IPv6 multicast L2 switching
Alle platforme.

IPv6 netværksværktøjer - Ping, traceroute, BOOTP relay, DHCP, DNS og SNTP.
Alle platforme.

IPv4 netværksværktøjer - Ping, traceroute, BOOTP relay, DHCP, DNS, NTP og SNTP.
Alle platforme.

IGMP v1/v2 snooping
Alle platforme.

IGMP v3 snooping
Alle platforme.

Multicast VLAN Registration (MVR)
Alle platforme.

Statisk MLD medlemskab, MLD filtre
Alle platforme.

MLD v1 snooping
Alle platforme.

MLD v2 snooping
Alle platforme.

sFlow regnskab
Alle platforme.

CLI scripting
Alle platforme.

Web-baseret enhedsadministration
Alle platforme.

Webbaseret administration—HTTPS/SSL support
Alle platforme.

XML API'er (til partnerintegration)
Alle platforme.

MIB'er — Enhed, til lager
Alle platforme.

Connectivity Fault Management (CFM)
Alle platforme.

Fjernspejling
Alle platforme.

Udgange spejling
Alle platforme.

Y.1731 overholdende rammeforsinkelse og forsinkelsesvariance måling
Alle platforme.

MVRP — VLAN Topologi Management
Alle platforme.

EFM OAM — Unidirectional Link Fault Management
Alle platforme.

CLEARFlow
Alle platforme.

System virtuelle routere (VR'er)
Alle platforme.

DHCPv4:

  • DHCPv4 server
  • DHCv4 klient
  • DHCPv4 relay
  • DHCPv4 smart relay
  • DHCPv6 remote ID

Alle platforme.

DHCPv6:

  • DHCPv6 relay
  • DHCPv6 præfiks delegation snooping
  • DHCPv6 klient
  • DHCPv6 smart relay

Alle platforme.

Brugerskabte Virtuelle Routere (VR'er)
Virtuel Router og Forwarding (VRF)

Summit X450-G2, X460-G2, X670-G2, X770, og ExtremeSwitching X870, X690

VLAN aggregation
Alle platforme.

Multinetting til videresendelse
Alle platforme.

UDP videresendelse

Alle platforme.

UDP BootP relay videresendelse
Alle platforme.

IPv4 unicast routing, herunder statiske ruter
Alle platforme.

IPv4 multicast routing, herunder statiske ruter
Bemærk: Denne funktion har begrænsninger i Edge- og Advanced Edge-licenserne. Se detaljer i Brugervejledning for forskellige EXOS-versioner.
Alle platforme.

IPv4 Duplicate Address Detection (DAD)
Alle platforme.

IPv6 unicast routing, herunder statiske ruter
Alle platforme.

IPv6 interoperability—IPv6-til-IPv4 og IPv6-i-IPv4 konfigurerede tunneler
Alle platforme, undtagen X620 og X440-G2.

IPv6 Duplicate Address Detection (DAD) uden CLI management
Alle platforme.

IPv6 Duplicate Address Detection (DAD) med CLI management
Alle platforme.

IP-sikkerhed:

  • DHCP Option 82—L3 mode
  • DHCP Option 82—L3 mode VLAN ID
  • Deaktiver ARP læring
  • Gratuitous ARP beskyttelse
  • DHCP sikret ARP / ARP validation
  • Source IP lockdown

Alle platforme.

IP adresse sikkerhed:

  • DHCP snooping
  • Betroet DHCP server
  • Source IP lockdown
  • ARP validation

Alle platforme.

IP Flow Information Export (IPFIX)
Summit X460-G2.

Multi-Switch Link Aggregation Group (MLAG)
Alle platforme.

ONEPolicy
Alle platforme.

Policy baseret routing (PBR) for IPv4
Alle platforme.

Policy baseret routing (PBR) for IPv6
Alle platforme.

PIM snooping
Bemærk: Denne funktion har begrænsninger i Edge- og Advanced Edge-licenserne. Se detaljer i Brugervejledning for forskellige EXOS-versioner.
Alle platforme.

Protokol-baserede VLAN'er
Alle platforme.

RIP v1/v2
Alle platforme.

RIPng
Alle platforme.

Routing access policies
Alle platforme.

Rute kort
Alle platforme.

Universal Port—VoIP automatisk konfiguration
Alle platforme.

Universal Port—Dynamiske brugerbaserede sikkerhedspolitikker
Alle platforme.

Universal Port—Tidsbaserede politikker
Alle platforme.

SummitStack (switch stackning ved brug af native eller dedikerede porte)
Summit X460-G2 med X460-G2-VIM-2SS valgfrit kort, og X450-G2.

SummitStack-V (switch stacking ved brug af dual purpose data porte)
Alle platforme. Se de specifikke modeller listet i afsnittet «Support for Alternate Stacking Ports» i Brugervejledningen.

SyncE
Summit X460-G2.

Python scripting
Alle platforme.

Advanced Edge License

ExtremeXOS Software Feature
Understøttede platforme

EAPS Advanced Edge—flere fysiske ringe, og «fælles forbindelser», også kendt som «delte porte».
Alle platforme.

ERPS-flere domæner (tillader 32 ringe med matchende ringporte) og multi-ring support
Alle platforme.

ESRP-Full
Alle platforme.

ESRP-Virtual MAC
Alle platforme.

OSPFv2-Edge (begrænset til maks 4 aktive interfaces)
Alle platforme, der understøtter Advanced Edge- eller Core-licenserne

OSPFv3-Edge (begrænset til maks 4 aktive interfaces)
Alle platforme, der understøtter Advanced Edge- eller Core-licenserne

PIM-SM-Edge (begrænset til maks 4 aktive interfaces)
Alle platforme, der understøtter Advanced Edge- eller Core-licenserne

VRRP
Alle platforme, der understøtter Advanced Edge- eller Core-licenserne

VXLAN
Summit X770, X670-G2, og ExtremeSwitching X870, X690.

OVSDB
Summit X770, X670-G2, og ExtremeSwitching X870, X690.

PSTag
Summit X460-G2, X670-G2, X770, og ExtremeSwitching X870, X690 serie switches.

Core license

ExtremeXOS Software Feature
Understøttede platforme

PIM DM «Full»
Core license platforme

PIM SM «Full»
Core license platforme

PIM SSM «Full»
Core license platforme

OSPFv2 «Full» (ikke begrænset til 4 aktive interfaces)
Core license platforme

OSPFv3 «Full» (ikke begrænset til 4 aktive interfaces)
Core license platforme

BGP4 og MBGP (BGP4+) for IPv4 ECMP
Core license platforme

BGP4 og MBGP (BGP4+) for IPv6
Core license platforme

IS-IS for IPv4
Core license platforme

IS-IS for IPv6
Core license platforme

MSDP
Core license platforme

Anycast RP
Core license platforme

GRE tunneling
Core license platforme

For at aktivere MPLS-funktionalitet er der separate Feature Packs, som jeg vil fortælle om lidt senere.

X440-G2 serien

Jeg anbefaler at starte gennemgangen af EXOS switches med switches fra denne serie, som tydeligt illustrerer konceptet «pay-as-you-grow» (betal som du vokser), som ekstremt understøttes af ExtremeNetworks.

Den grundlæggende idé i dette koncept er at gradvist øge ydeevnen og funktionaliteten af det købte og installerede udstyr uden behov for at udskifte selve udstyret eller dets dele.

For at illustrere dette, lad mig give et eksempel:

  • Antag, at du i første omgang har brug for en 24- eller 48-port switch med kobber- eller optiske adgangsporte, hvor 50% af adgangsportene (12 eller 24 stykker) først vil være optaget, og den samlede trafik på stamportene i én retning (typisk downlink for arbejdsstationer) vil være op til 1 Gbit/s.
  • Lad os sige, at du oprindeligt har valgt switchen X440-G2-24t-10GE4 eller X440-G2-48t-10GE4, som har 24 eller 48 adgangsports 1000 BASE-T og 4 GigabitEthernet SFP/SFP+ porte med mulighed for at udvide dem til 10 GigabitEthernet.
  • Du har konfigureret og installeret switchen, tændt den med 1 stamport til kernen eller aggregation (afhængigt af din netværksstruktur), og tilsluttet brugerne — alt fungerer, og både du og ledelsen er tilfredse.
  • Over tid vokser din virksomhed og netværket — nye brugere, tjenester og udstyr dukker op.
  • Som et resultat kan trafikken på forskellige niveauer i netværket stige, herunder på den switch, vi taler om. Dette kan ske af forskellige årsager — du tilslutter nye enheder til switchen, eller brugerne begynder at forbruge mere trafik fra forskellige tjenester, og typisk sker begge dele samtidig.
  • Over tid bemærker du, at belastningen på stamporten på switchen er nået op på 1 Gbit/s.
  • Ingen problemer, tænker du, for du har stadig 3 GigabitEthernet-porte, som du kan bruge til at aggregere forbindelserne mellem switchen og aggregation (kernen) — du opretter en ny optisk eller kobber forbindelse mellem dem og konfigurerer aggregation, måske ved hjælp af LACP-protokollen.
  • Der går tid, og der opstår behov for at installere en eller flere nye switches.
  • Der kan opstå flere situationer, som fører til behovet for at tilslutte en ny switch via din eksisterende switch X440:
    • mangel på aggregation- eller kernesporte til tilslutning — i så fald vil det være nødvendigt at købe flere switches af aggregations- eller kernetype.
    • Afstanden fra switchen til aggregeringsnoderne eller manglen på den eksisterende kapacitet i kabelruten, for eksempel fiberoptiske kabler, kræver opførelse af nye kommunikationslinjer og betydelige ekstra omkostninger.
    • I det mest uheldige tilfælde er der samtidig to mulige scenarier.

  • Efter at have analyseret netværksschemaet og de ekstra omkostninger med ledelsen, beslutter I at tilslutte en ny switch X440 til netværket via den eksisterende. Det er ikke et problem - I har flere muligheder for dette:
    • Mulighed 1 - stabling:
      • I kan samle 2 switche i en stak ved hjælp af teknologien SummitStack-V, ved at bruge de 2 tilbageværende trunk-porte på den første switch X440 og 2 trunk-porte på den anden switch X440.
      • Afhængigt af afstanden kan både DAC-kabler af kort længde og SFP+-transceivere op til flere dusin kilometer anvendes.
      • Således vil stablingen af switchene ske gennem 2 dedikerede porte til stabling ud af 4 trunk-porte (normalt porte 27, 28 på 24-port modeller og porte 49, 50 på 48-port modeller). Kapaciteten på stablingsportene vil være 20 Gb på hver port (10 Gb i den ene retning og 10 Gb i den anden).
      • En licens til at udvide trunk-porte fra 1 GE til 10 GE er ikke nødvendig i dette tilfælde.

    • Mulighed 2 - brug af trunk-porte med mulighed for yderligere aggregering:
      • I kan tilslutte den anden switch ved at bruge 1 eller 2 (i tilfælde af aggregering) af de tilbageværende trunk-porte på den første X440 og 1 eller 2 trunk-porte på den nye X440.
      • En licens til at udvide trunk-porte fra 1 GE til 10 GE er heller ikke nødvendig her.
  • I har tilsluttet en eller flere switche serielt eller i stjernemodul med den første switch X440, som I oprindeligt planlagde.
  • Tiden går, og I bemærker, at trafikken på trunk-porte på den første switch X440 har nået 2 Gb/s, og I har brug for:
    • enten flere porte til aggregering af links mellem aggregeringen og den første switch X440, hvilket igen kan føre til de samme problemer som ved installationen af en ny switch X440, som jeg beskrev ovenfor - mangel på porte på aggregeringsudstyret eller kapacitet i kabelinfrastrukturen.
    • eller bruge 10 GigabitEthernet trunk-porte mellem aggregationsudstyret og den første X440-switch

  • På dette tidspunkt vil muligheden for X440-switchene til at udvide båndbredden på deres trunk-porte fra 1 GigabitEthernet til 10 GigabitEthernet, ved hjælp af en passende licens, komme til hjælp. Afhængigt af mulighederne beslutter du:
    • For mulighed 1 (stacking) — brug Dual 10GbE Upgrade License. Du aktiverer licensen på den første X440, som vil udvide båndbredden på sine 2 trunk-porte fra 1 GigabitEthernet til 10 GigabitEthernet (de resterende 2 porte, som vi husker, bruges til stacking)
    • For mulighed 2 (trunk-porte) — brug Dual 10GbE Upgrade License eller Quad 10GbE Upgrade License afhængigt af belastningen på trunk-portene mellem den første X440 og den anden X440. Der kan også være flere muligheder her:
      • først kan du aktivere Dual 10GbE-licensen på den første X440
      • derefter, efterhånden som trafikken på den anden X440 vokser, relateret til tilslutningen af yderligere en eller flere switches til den, aktiverer du endnu en Dual 10GbE-licens på den første X440 og Dual 10GbE-licens på den anden X440-switch
      • og så videre i rækken af switches
  • Der går et stykke tid, din organisation vokser stadig både horisontalt — antallet af netværksnoder stiger, og vertikalt — netværksstrukturen bliver mere kompleks, nye tjenester dukker op, som kræver drift af specifikke protokoller.
  • Afhængigt af behovene i din organisation kan det være, at du beslutter at opgive L2-niveauet på dine switches og skifte til L3-niveauet. Behovene, der kan påvirke din beslutning, kan være mange:
    • sikkerhedskrav til netværket
    • netværksoptimering (for eksempel reduktion af broadcast-domæner, ledsaget af implementering af dynamiske routingprotokoller som OSPF)
    • implementering af nye tjenester, der kræver drift af specifikke protokoller
    • enhver anden grund

  • Ingen problemer. X440-switchene vil stadig være relevante, da du kan købe og aktivere en licens, der udvider deres funktionalitet — Advanced Software License.

Som det fremgår af mit eksempel, følger X440-switchene (og de fleste switcher i andre serier) princippet "pay-as-you-grow". Du betaler for udvidelser af switchens funktionalitet, efterhånden som din organisation og netværk vokser.

På denne note foreslår jeg at forlade lyrikken og gå tættere på en gennemgang af switchene.

Jeg vil gerne påpege, at der er mange konfigurationsmuligheder for X440-serien, som du selv kan bekræfte ved at se tabellen nedenfor:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

* X440-G2-switchene understøtter SummitStack-V-stabling med switchene fra andre serier—X450-G2, X460-G2, X670-G2 og X770. Hovedbetingelsen for vellykket stabling er at bruge den samme version af EXOS på stablingens switcher.
** Den grundlæggende funktionalitet i tabellen angiver kun en del af switchens muligheder. En mere komplet beskrivelse af de understøttede protokoller og standarder kan ses i Edge License-tabellen.

Switchene i denne serie er udstyret med ekstra indgange—redundante strøminput til tilslutning af RPS strømforsyningsblokke eller eksterne batterier via spændingsomformere.

Følgende licenser er tilgængelige for X440-G2-switchene:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Nedenfor er nogle billeder af X440-switchene:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

X450-G2-serien

ExtremeNetworks markedsfører Summit X450-G2 serien som en effektiv grænse-switch til campusområder.

Den væsentligste forskel mellem X450-G2 og X440-G2 switchene er:

  • en udvidet række licenser (mulig funktionalitet)—Edge License, Advanced Edge License, Core License
  • tilstedeværelsen af separate QSFP-porte til stabling, placeret på bagcoveret af switchene
  • muligheden for at udstyre modeller med PoE-understøttelse med en ekstra strømforsyning
  • understøttelse af standarder 
  • switchene med 10GE SFP+ porte kræver ikke køb af en separat licens for at udvide båndbredden fra 1 Gb til 10 Gb

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

* SummitStack-V84-stabling understøttes kun inden for X450-G2-serien.
** X440-G2-switchene understøtter SummitStack-V-stabling med switchene fra andre serier—X440-G2, X460-G2, X670-G2 og X770. Hovedbetingelsen for vellykket stabling er at bruge den samme version af EXOS på stablingens switcher.
*** Grundfunktionalitetsoversigten for switchene viser kun en del af de tilgængelige funktioner i serien. En mere omfattende beskrivelse af de understøttede protokoller og standarder kan findes i Edge License-tabellen.

Switchene i denne serie uden PoE leveres med ekstra indgange — redundant strøminput til tilslutning af RPS-strømforsyninger eller eksterne batterier via spændingsomformere.

Switchene i denne serie leveres uden ventilatormodul. Dette skal bestilles separat.

Følgende licenser er tilgængelige for switchene i serien X450-G2:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Billeder af switchene i serien X450-G2 kan ses nedenfor:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Serie X460-G2

Switchene i serien X460-G2 er den mest basale serie, der muliggør brug af QSFP+-porte. Serien er kendetegnet ved:

  • et stort antal modeller med fleksible sæt af forskellige porte
  • en separat VIM-slot til brug af yderligere VIM-moduler med porte — SFP+, QSFP+, stakportene
  • understøttelse af 2.5GBASE-T (802.3bz) standarden i nogle modeller
  • understøttelse af MPLS
  • understøttelse af Synchronous Ethernet-standarden og TM-CLK-modulet
  • muligheden for at udstyre alle modeller af switchene med ekstra strømforsyninger

Mulighederne for hardwarekonfiguration af switchene i denne serie kan ses i følgende tabel:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
* Switchene i denne serie leveres UDEN strømforsyninger, ventilatormoduler og VIM-moduler. De skal bestilles separat.
** Kompatibel med serierne X440, X460, X460-G2 og X480, alle switchene skal have samme version af software
*** Kompatibel med serierne X440, X440-G2, X450, X450-G2, X460, X460-G2, X480, X670, X670V, X670-G2 og X770, alle switchene skal have samme version af software
**** Kompatibel med serierne X460-G2, X480, X670V, X670-G2 og X770, alle switchene skal have samme version af software

Der er ventilatormoduler tilgængelige i 2 typer — front-to-back og back-to-front, så det er muligt at vælge en kølemodel, der opfylder kravene til placering af varme- og kolde korridorer i serverrum.

VIM-moduler til udvidelse af porte samt licenser tilgængelige for switchene i serien X460-G2 kan vælges fra tabellen nedenfor:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Og til slut i oversigten over denne serie viser jeg nogle billeder af switchene:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Serie X620-G2

X620-G2 serien består af kompakte 10 GE switches med faste porte. De er tilgængelige for bestilling med 2 typer licenser — Edge License og Advanced Edge License.

Understøtter stacking ved hjælp af SummitStack-V teknologi med følgende serier af switches — X440-G2, X450-G2, X460-G2, X670-G2 og X770 via 2×10 GE SFP+ porte med dobbelt funktion — Data/Stacking.

Modellen med PoE+ porte understøtter 60W 802.3bt 4-Pair PoE++ — Type 3 PSE. Alle modeller understøtter installation af ekstra strømforsyninger.

Nedenfor i tabellen er der angivet muligheder for mulige hardwarekonfigurationer til serien:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Der er flere typer licenser tilgængelige for bestilling med switches:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Jeg vil også vedhæfte nogle billeder af switches til information:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

X670-G2 serien

X670-G2 serien består af højtydende 1RU aggregations- eller kerneswitches med høj portdensitet, og de kan også fungere som Controller Bridge for V400 switches. Til bestilling er der switches med 48 og 72 faste 10 GE SFP+ porte samt 4 QSFP+ porte.

Disse switches leveres med 2 typer licenser — Advanced Edge License (som den oprindelige licens) og Core License og understøtter 4 forskellige stacking metoder — SummitStack-V, Summit-Stack-80, SummitStack-160, SummitStack-320.

For store internetudbydere og meget store virksomheder vil MPLS Feature Pack være interessant, da det muliggør at udvide funktionaliteten og bruge switches som LSR eller LER kernel routers og anvende dem til at opbygge multiservice netværk med understøttelse af — L2VPN (VPLS/VPWS), BGP-baserede L3VPN'er, LSP baseret på LDP protokol, RSVP-TE, statisk provisioning og forskellige værktøjer som — VCCV, BFD og CFM.

Switches er tilgængelige for bestilling i 2 konfigurationer:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

* Stacking er kompatibelt med serierne — X440, X440-G2, X450, X450-G2, X460, X460-G2, X480, X670, X670V, og X770

Switches leveres uden ventilatormoduler og strømforsyninger — disse skal bestilles separat. Hovedbetingelserne ved valg er:

  • der skal installeres et komplet sæt ventilatormoduler — 5 stk.
  • strømforsyninger og ventilatormoduler skal vælges, så de understøtter luftstrømmen i én retning

Følgende licenser er tilgængelige for bestilling sammen med switches i denne serie:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Og til sidst i oversigten over denne serie vil jeg vise 2 billeder af switches:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

X590 serien

Seriens switch har indbyggede porte på 1GE/10GE/25GE/40GE/50GE/100GE og er beregnet til at blive brugt som:

  • kerne- eller aggregator-switches
  • Controller Bridge-switches i kombination med V400 adgangsswitches
  • top-of-rack switches til datacentre

Switchene leveres i 2 varianter - med SFP og BASE-T porte samt mulighed for at udstyre med 2 strømforsyninger:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

* Kompatibelt med serierne X690 og X870.

Switchene leveres uden ventilatormoduler og strømforsyninger - disse skal bestilles separat. De vigtigste betingelser ved valg heraf er:

  • der skal installeres et komplet sæt ventilatormoduler - 4 stk.
  • strømforsyninger og ventilatormoduler skal vælges, så de understøtter luftstrømmen i én retning
  • AC- og DC-strømforsyninger kan ikke installeres samtidig i switchen

Licenser tilgængelige til bestilling med disse switche:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Billeder af switchene vises nedenfor:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Serie X690

Serie-switchene har et større antal indbyggede porte på 1GE/10GE/25GE/40GE/50GE/100GE sammenlignet med serien X590 og er også beregnet til at blive brugt som:

  • kerne- eller aggregator-switches
  • Controller Bridge-switches i kombination med V400 adgangsswitches
  • top-of-rack switches til datacentre

Serie-switchene leveres også i 2 varianter - med SFP og BASE-T porte samt mulighed for at udstyre med 2 strømforsyninger:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

* Kompatibelt med serierne X590 og X870.
Switchene leveres uden ventilatormoduler og strømforsyninger - disse skal bestilles separat. De vigtigste betingelser ved valg heraf er:

  • der skal installeres et komplet sæt ventilatormoduler - 6 stk.
  • strømforsyninger og ventilatormoduler skal vælges, så de understøtter luftstrømmen i én retning
  • AC- og DC-strømforsyninger kan ikke installeres samtidig i switchen

Licenser tilgængelige til bestilling med disse switche:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Billeder af switchene vises nedenfor:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Serie X870

Familien X870 repræsenterer switches med høj portdensitet på 100Gb og kan bruges som højtydende kerne-switches i Enterprise-netværk samt spine/leaf switches til datacentre.

Switching med minimale forsinkelser og licensfunktioner - Advanced, Core og MPLS gør dem ideelle til brug i højtydende datacenterapplikationer. 
I switchen x870-96x-8c-Base implementeres også idéen om "pay-as-you-grow" - hvilket betyder muligheden for at udvide portkapaciteten med Upgrade-licenser (licensen gælder for grupper af 6 porte, op til 4 licenser).

Switchene leveres i 2 konfigurationer og leveres med 2 strømforsyninger:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches
* Kompatibelt med serierne X590 og X690.
Switchene leveres uden ventilatormoduler og strømforsyninger - disse skal bestilles separat. De vigtigste betingelser ved valg heraf er:

  • der skal installeres et komplet sæt ventilatormoduler - 6 stk.
  • strømforsyninger og ventilatormoduler skal vælges, så de understøtter luftstrømmen i én retning
  • AC- og DC-strømforsyninger kan ikke installeres samtidig i switchen

Licenser tilgængelige til køb med disse switches er følgende:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

De 2 typer switches ser helt identiske ud, som vist nedenfor på billedet:

1. Oversigt over Extreme Enterprise-niveau switches

Konklusion

Venner, med denne serie vil jeg afslutte den oversigtsartikel for ikke at gøre den til et kæmpeskrift, hvilket dermed ville komplicere læsningen og forståelsen.

Jeg må sige, at ExtremeNetworks har mange forskellige slags switche:

  • det er VSP (Virtual Services Platform) modeller, hvoraf nogle er modulære switche med mulighed for at sammensætte dem med forskellige sæt porte
  • det er også switche af serierne VDX og SLX, som er specialiseret til brug i datacentre

Senere vil jeg forsøge at beskrive de nævnte switche og deres funktionalitet, men det vil sandsynligvis blive i en anden artikel.

Til slut vil jeg gerne nævne en vigtig ting — i artiklen har jeg ikke nævnt, men switche fra Extreme understøtter SFP/SFP BASE-T/SFP+/QSFP/QSFP+ fra tredjepartsproducenter, uden nogen tekniske eller juridiske restriktioner (som f.eks. hos Cisco) ved brug af tredjepartsmoduler — hvis transceiveren er af høj kvalitet og den bliver genkendt af switchen, så vil den fungere.

Tak for opmærksomheden og vi ses i de næste artikler. For ikke at gå glip af dem, er vores "public pages" herunder, hvor du kan følge med i udgivelsen af nye materialer:
— Telegram
— Facebook
— VK
— TS Solution Blog

Kilde: habr.com

Køb pålidelig webhosting med DDoS-beskyttelse, VPS VDS-servere 🔥 Køb pålidelig webhosting med DDoS-beskyttelse, VPS VDS-servere | ProHoster