Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Dette år kan med sikkerhed kaldes året for gaming grafikkort. I 2019 havde NVIDIA næsten tømt sin arsenal — på tidspunktet for skrivning af denne artikel var der allerede blevet præsenteret en GeForce GTX 1650, udstyret med 4 GB hukommelse. Snart vil AMD vise en række gaming grafikkort af Navi-generationen, men det var netop denne virksomhed, der præsenterede en rekordholder — Radeon VII, udstyret med 16 GB HBM2 hukommelse. Resultatet er, at der på vores marked er opstået en ret interessant situation. Når det kommer til gaming systemer, der er velegnet til underholdning i opløsninger på Full HD og derover, kan der anvendes grafikkort med 2, 3, 4, 6, 8, 11 og 16 GB videohukommelse. Så stor variation har ikke været set i lang tid.

Generelt set er spørgsmålet "Hvor meget videohukommelse har man virkelig brug for til moderne spil?" nu mere aktuelt end nogensinde. Lad os se på, hvor meget videohukommelse moderne spil kræver, og hvordan moderne grafikkort reagerer under forskellige betingelser.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

⇡#Moderne grafikkort og deres anvendelse

Lad os først se på, hvilke grafikkort der i 2019 hører under kategorien gaming. Lad os definere terminologien for at undgå unødvendige spørgsmål: med begrebet "gaming grafikkort" henvises der til en enhed, der sikrer en relativt komfortabel frame rate (med fald ikke under 30 billeder per sekund) i moderne AAA-projekter i opløsningen ikke under Full HD, med brug af mindst medium grafikkvalitet indstillinger. Dette punkt er diskussionsbart, men stort set vil en anden definition simpelthen udelukke et par lavere modeller fra AMD og NVIDIA, såsom Radeon RX 560 og GeForce GTX 1050, for eksempel. Som sådan ser listen over gaming grafikkort, der kan købes i butikkerne, således ud:

Moderne gaming grafikkort
 Full HDWQHDUltra HD
AMDRadeon RX 560 2 GB;
Radeon RX 560 4 GB;
Radeon RX 570 4 GB;
Radeon RX 570 8 GB;
Radeon RX 580 4 GB;
Radeon RX 580 8 GB;
Radeon RX 590 8 GB
Radeon RX Vega 56 8 GB;
Radeon RX Vega 64 8 GB
Radeon VII 16 GB
NVIDIAGeForce GTX 1050 2 GB;
GeForce GTX 1050 3 GB;
GeForce GTX 1050 Ti 4 GB;
GeForce GTX 1060 3 GB;
GeForce GTX 1060 6 GB;
GeForce GTX 1650 4 GB;
GeForce GTX 1660 6 GB
GeForce GTX 1660 Ti 6 GB;
GeForce GTX 1070 8 GB;
GeForce GTX 1070 Ti;
GeForce RTX 2060 6 GB;
GeForce GTX 1080 8 GB;
GeForce RTX 2070 8 GB
GeForce GTX 1080 Ti 11 GB;
GeForce RTX 2080 8 GB;
GeForce RTX 2080 Ti 11 GB
Mængden af videohukommelse i de præsenterede enheder på markedet2, 3, 4, 6, 8 GB6, 8 GB8, 11, 16 GB

Naturligvis, hvis en eller anden accelerator er angivet i WQHD- eller Ultra HD-kolonnen, er den egnet til gaming i lavere opløsning. Som du kan se, er der i den letteste tilstand samlet det største antal grafikkort, og det er ikke overraskende. Således bruger 61,19 % af gamere, der har Steam-klienten installeret, Full HD-skærme. I denne artikel vil vi hovedsageligt fokusere på ydelsen i denne opløsning. I denne kategori findes der ifølge vores tabel modeller med 2, 3, 4, 6 og 8 GB. Selvfølgelig spiller ejere af kraftige grafikkort også i Full HD, men det er klart, at de har rigeligt med videohukommelse.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Men lad os tage et kig på Steam-statistikken. Interessant nok falder procentdelen af ejere af skærme med en opløsning på 1920 × 1080 konstant. Samtidig viser opløsningen WQHD en markant stigning. Når det kommer til grafikkort, ligger modellerne med 2 GB hukommelse i spidsen (19,65 %), og dette statistiske faktum virker ret mærkeligt i 2019. Til gengæld ser det næste billede ganske logisk ud: I løbet af en måned er antallet af grafikkort med 8 GB videohukommelse steget med næsten en procent. Hvis denne tendens fortsætter, vil adapterne med 8 GB VRAM i 2020 komme til at indtage førstepladsen - de har allerede overhalet enheder med 6 GB.

Efter min mening foregår der ganske forventelige og logiske processer. Gamere overgår fra Full HD til højere opløsninger. I 2019 er der mindst fire grafikkort på markedet, der klarer sig godt i Ultra HD-opløsning. I WQHD har jeg talt hele 8 stykker! Naturligvis, jo hurtigere grafikkortet er, jo mere videohukommelse har det. Alligevel er denne regel ikke-lineær, da hver chipproducent har sin egen opfattelse af situationen.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Her, for eksempel, er Radeon VII en direkte konkurrent til GeForce GTX 1080 Ti og GeForce RTX 2080. Det nuværende flagskib har svært ved at konkurrere med det sidstnævnte grafikkort - ikke kun med hensyn til ydeevne, men også med hensyn til understøttede teknologier: den røde flagskib kan ikke tilbyde hardware-baseret strålesporing. I øvrigt er der for nylig kommet oplysninger vedrørende den hardware, der findes i Sony PlayStation 5-konsollen Nå, i 2020 vil denne spillekonsol (og AMD-grafikkort, selvfølgelig) supportere DXR. Jeg tror, at det nu er klart for alle, at strålesporing ikke bare er en midlertidig gimmick, selvom snakken i øjeblikket kun handler om tre spil, der understøtter denne teknologi.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Og da det er tilfældet, måtte AMD, da de annoncerede Radeon VII, trykke på den eneste 'ømt' punkt for NVIDIA-grafikkort - den lille (og efter de 'røde' utilstrækkelige) mængde videominde, hvis man sammenligner GeForce RTX 2080 med 'syveren'.

Den 'ømte' punkt ved NVIDIA's nyheder er faktisk til stede. Af en eller anden grund blev det besluttet at lave en betydelig reduktion af videominde i flere grafikkort. Skeptikere mener, at det blev gjort med vilje: du køber GeForce RTX 2060, og efter et år eller to skyndes du dig raskt hen for at købe et nyt grafikkort. Optimister derimod mener, at hvis NVIDIA har truffet denne beslutning, så ved de noget om fremtidens spil. For 'de grønne' arbejder tæt sammen med mange udviklingsstudier. Hvordan det end måtte være, så har nogle af de nye NVIDIA-grafikkort af Turing-generationen faktisk taget et skridt tilbage med hensyn til VRAM. Se selv:

  • GeForce RTX 2080 Ti 11 GB har til sin forrygende pris ikke mere videominde end den tidligere GeForce-flagship - GTX 1080 Ti, selvom der ikke var noget, der forhindrede at udstyre grafikkortet med 16 GB.
  • GeForce RTX 2080 8 GB har et sammenligneligt niveau af ydeevne med GeForce GTX 1080 Ti 11 GB, men har mindre VRAM.
  • GeForce RTX 2060 6 GB har et sammenligneligt præstationsniveau med GeForce GTX 1070 Ti 8 GB, men har mindre VRAM.
  • GeForce GTX 1660 Ti 6 GB har en tilsvarende ydeevne som GeForce GTX 1070 8 GB, men har mindre VRAM.
  • GeForce GTX 1650 4 GB har et sammenligneligt niveau af ydeevne med GeForce GTX 1060 6 GB, men har mindre VRAM.

Samtidig har de nævnte grafikkort (undtagen GeForce RTX 2080 Ti og GeForce GTX 1650) lignende priser, hvilket betyder, at de selv i 2019 er konkurrenter til hinanden.

Hvis vi tilføjer AMD-grafikkort til vores liste, så udvikler der sig dramatiske situationer i nogle kategorier, som de glemte russiske tv-seere kunne misunde de gamle brasilianske tv-serier. For eksempel, hvad skal man vælge:

  • GeForce GTX 1650 4 GB, Radeon RX 570 4 GB, Radeon RX 570 8 GB eller GeForce GTX 1060 3 GB?
  • Radeon RX 580 4 GB, Radeon RX 580 8 GB, Radeon RX 590 8 GB, GeForce GTX 1060 6 GB eller endda GeForce GTX 1660 6 GB?
  • GeForce GTX 1660 Ti 6 GB, GeForce GTX 1070 (Ti) 8 GB, GeForce RTX 2060 6 GB eller Radeon RX Vega 56 8 GB?

Det er åbenlyst, at man ikke kun skal fokusere på mængden af videohukommelse, når man vælger et grafikkort – sådan "udnytter" man uforberedte købere i et eller andet elektroniksupermarked, der sidder fast i 90'erne. Men når ydeevnen ligner hinanden, opstår spørgsmålene af sig selv: hvorfor har denne model fire "giga" VRAM, mens den anden har otte? Det er netop disse spørgsmål, jeg vil besvare herefter.

⇡#Hvor meget videohukommelse forbruger moderne spil

Forbruget af videohukommelse blev målt i fjorten applikationer. På graferne vises de maksimale og gennemsnitlige belastninger, der blev registreret efter 30 minutters vilkårlig gameplay. Jeg afrundede ikke de opnåede resultater. VRAM-belastningen blev registreret ved hjælp af programmerne MSI Afterburner (med en polling-hastighed på 100 ms) og HWiNFO64. Blandt andre programmer var kun klienter som Steam, Origin, Uplay og Epic Store aktive under spilstarten. Spillisten og de anvendte indstillinger er angivet i tabellen nedenfor.

Målingerne af videohukommelsesforbruget blev udført med grafikkortene AMD Radeon VII og GeForce RTX 2080 Ti. Du kan finde hele testopstillingen beskrevet på den anden side af artiklen i afsnittet "Testmetodik og stænd."

Spil, AMD Radeon VII, NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
NavnGrafikkvalitetAnti-aliasingAPI
Dota 2, multiplayer-spilMaksimal kvalitetUden anti-aliasingDirectX 11
World of Tanks 1.0, multiplayer-spilKonfiguration - "Ultra"TSSAHQ
The Witcher III: Wild Hunt, Novigrad og omegnKonfiguration - "Ekstremt", NVIDIA HairWorks - maks, post-processing - maks, HBAO+AA
GTA V, bygrænsenMaks. kvalitet, skygger - maks. bløde, yderligere kvalitetsindstillinger - tændt, billedopløsning skala - slukket, 16 × AFFXAA + 8 × MSAA
FarCry 5, spillets begyndelse, segmentet før bilen falder fra broenKonfiguration - "Maksimum", HD-teksturer - tændt.TAA
Assassin’s Creed Odyssey, øen KefaloniaKonfiguration - "Højeste"Høj
Watch_Dogs 2, San Francisco og omegnKonfiguration - "Ultra", HBAO+, skygge fra objekter i billygternes lys - 4 biler, HD-teksturer - tilsluttet.Temporær filtrering MSAA × 2, SMAA
HITMAN 2, mission "Mål"Maksimal kvalitetSSAA × 2
Final Fantasy XV, benchmarkMaksimal kvalitet, alle "finesser" fra NVIDIA - slukket, DLSS - slukket.TAA
Shadow of the Tomb Raider, spillets begyndelseMaksimal kvalitetSMAA4xDirectX 12
Deus Ex: Mankind Divided, komplekset "Utools"Maksimal kvalitetMSSA × 8
Battlefield V, missionerne "Stille og uset", "Den sidste tiger"Konfiguration - "Ultra", DXR - slukket.TAA High
Metro Exodus, VolgaKonfiguration - "Ekstrem", NVIDIA HairWorks - tændt, PhysX - slukket, DXR - slukket.TAA
Wolfenstein II: The New Colossus, ManhattanKonfiguration — „Mein Leben!“TSSAA(8)xVulkan

Jeg vil straks henlede jeres opmærksomhed på et par punkter. For det første blev der anvendt maksimal grafikindstillinger til denne test. Således tøvede jeg ikke med at sætte de højeste anti-aliasing indstillinger i nogle spil, selv ved Ultra HD opløsning. Dette blev gjort for at bestemme grænsen for videohukommelsesforbruget.

For det andet inkluderer listen spil fra forskellige tidsperioder. Man kan for eksempel se på GTA V, at selv et gammelt (men stadig populært) AAA-projekt kan belaste enhver moderne grafikkort betydeligt.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

For det tredje indeholder listen applikationer som World of Tanks og Dota 2 — populære multiplayer-spil udviklet med henblik på at give så mange spillere som muligt mulighed for at spille med komfortable FPS. Følgelig har disse programmer de mest lempelige systemkrav.

Og her lad os stoppe op for lidt mere — i den følgende artikel vil vi udelukkende tale om ressourcekrævende spil. Resultaterne af videohukommelsesforbruget i "Tanks" og "Dota" er fremhævet separat. Vi ser, at selv ved maksimal grafik kvalitet, selv ved Ultra HD opløsning, vil et grafikkort med 4 GB "hjerne" være tilstrækkeligt. Naturligvis skal enhedens GPU give spilleren en komfortabel FPS. I modsætning til enkeltspillerede spil er framerate meget vigtig i netværksfranchiser, men det er et emne for en anden artikel.

I de fleste tilfælde har gamere, når de spiller multiplayer-spil, ikke noget imod at benytte minimale grafikindstillinger for at forbedre ydeevnen i spillet. Derfor kan man sikkert sige, at for sådanne programmer er grafikkort med 2, 3, og 4 GB videohukommelse tilstrækkeligt. Her er mængden af videohukommelse ikke den mest essentielle parameter. Så jeg betragter dette spørgsmål som afklaret.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Alt ændrer sig, når det kommer til mere krævende spil. Her vil udviklerne finde måder at udnytte alle ressourcerne fra dit grafikkort! Øverst ses graferne fra GeForce RTX 2080 Ti, nederst fra Radeon VII.

Lad os samle statistikken:

  • I 11 ud af 12 spil i Full HD opløsning overstiger videohukommelsesforbruget 4 GB; i 5 programmer ud af 12 overstiger det 6 GB; i 1 applikation ud af 12 er det 8 GB.
  • I 2 af 12 spil i WQHD-opløsning overskrider VRAM-forbruget 8 GB.
  • I 5 af 12 spil i Ultra HD-opløsning overskrider VRAM-forbruget 8 GB; i 1 program af 12 er det 11 GB.

Som altid skal man forholde sig til enhver form for statistik med en vis skepsis. På den ene side er resultaterne ret udtalte og taler for sig selv. Det viser sig, at grafikkort med 4 og 6 GB er, hvad man kan kalde, i nødland. Om grafikkort med 2 GB VRAM siger jeg slet ikke noget (og ejerne af pc'er med sådan grafik, skal jeg minde om, er flertallet).

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

På den anden side giver det ikke altid mening at bruge de maksimale grafikindstillinger og ekstra parametre, der teoretisk forbedrer billedet. For eksempel er der ikke nogen grund til at indstille 4K-opløsning, hvis du bruger en lille skærm — med en diagonal på højst 27 tommer. Eller lad os sige, at der ikke er nogen mening i at bruge tunge anti-aliasing-indstillinger, hvis grafikkortet ikke kan håndtere dem og ikke giver spilleren en komfortabel FPS. Se, jeg aktiverede 8x anti-aliasing i Deus Ex: Mankind Divided — jeg kan se, at Radeon VII i forhold til VRAM-forbrug er bedre end GeForce RTX 2080 og GeForce RTX 2080 Ti. Men hvad hjælper det? Den gennemsnitlige FPS i 4K-opløsning ved sådanne indstillinger nærmer sig nul, selvom det var sjovt at se, at spil virkelig kan 'spise' mere end 12 GB VRAM.

Endelig er testresultaterne dannet på baggrund af i alt 14 spil, som jeg personligt har valgt. Selvfølgelig kunne der være tilføjet flere programmer til testen, men man kan ikke teste alt på en gang, og 14 projekter er et betydeligt udvalg.

Som jeg allerede har sagt, viser graferne det maksimale VRAM-forbrug og det såkaldte gennemsnitlige VRAM-forbrug. Den anden parameter er noget absurd, ligesom det velkendte udtryk 'den gennemsnitlige temperatur på hospitalet'. Alligevel er den til stede på graferne for at vise, hvor meget VRAM-forbruget i spil kan ændre sig under forskellige forhold. Forskellen mellem gennemsnitlige og maksimale værdier i open world-spil er særligt mærkbar. Og af en eller anden grund sammenlignet med grafikkortet Radeon VII.

Jeg vil gerne påpege et andet punkt. Nogle spil bruger maksimal hukommelse på grafikkortet, hvis grafikprocessoren har de nødvendige ressourcer. Dette indikerer, at måske er der ikke så mange problemer, som man kunne tro, og hvis et spil kan bruge mere end 6 GB videohukommelse, betyder det slet ikke, at GeForce RTX 2060 for eksempel vil opleve problemer. Det vil vi helt sikkert undersøge nærmere.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

PC-gaming er fantastisk, fordi brugeren selv kan vælge, hvilke indstillinger der skal ændres for at gøre billedet på skærmen markant mere glat. Man kan også vælge den enklere metode — at aktivere en grafikindstillingsmodus i selve spillet. Som regel har programmer med høje systemkrav fire eller fem forudindstillinger for at sænke adgangsbarrieren så meget som muligt. Jeg har benyttet mig af sådanne indstillinger i nogle spil.

Jeg mener, at der ikke er behov for yderligere kommentarer efter at have set de foregående 12 grafer. Overgangen fra maksimal kvalitet (det kan kaldes "Ekstrem", "Ultra", "Overlegen", "Meget højt", "Højeste") til "Høj" medfører en kolossal reduktion i forbruget af videohukommelse. Og her opstår straks spørgsmålet: giver det overhovedet mening at skubbe alle skyderne til maksimum?

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Nogle gange er det meget svært at se forskellen mellem maksimal og høj grafik kvalitet i et spil. Nogle grafikchipproducenter har sagt: spil som det er meningen. En god reklameslogan. Og faktisk, når man køber et dyrt grafikkort, ønsker man at køre alt på maksimum og ikke tænke yderligere. Men det er ikke altid muligt — man må ofte gå på kompromis. I den anden del af artiklen vil vi se på grafikkort, der har et anstændigt ydeevne, men har problemer med manglende videohukommelse — i denne situation bliver det især frustrerende.

For retfærdighedens skyld må jeg sige, at det at studere grafikens kvalitet ved hjælp af billeder er ligesom at følge med i ens yndlingsfodboldholds kamp gennem en tekstlig overførsel i stedet for på stadion. Man har alle oplysninger foran sig, men noget mangler...

⇡#Hvad bliver videohukommelsen brugt på i spil?

⇡#Afhængigheden af ​​hukommelsesforbrug fra teksturkvalitet

Lad os vende tilbage til testen. For at vurdere afhængigheden af ​​hukommelsesforbrug fra teksturkvalitet har vi foretaget yderligere målinger i Ultra HD-opløsning, og systemet benyttede GeForce RTX 2080 Ti.

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Det er ikke uden grund, at de mest ressourcekrævende grafiske elementer i ethvert spil betragtes som teksturer. For eksempel i Far Cry 5 (det mest tvetydige spil på listen) fører aktivering af HD-teksturer til praktisk talt en fordobling af VRAM-forbruget!

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil  Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Ovenfor er et mere illustrativt eksempel fra dette spil, som dog gør det muligt at bemærke forskellen mellem HD-teksturer og almindelige uden problemer.

⇡#Afhængigheden af ​​hukommelsesforbrug fra antialiasing

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Antialiasing kræver en betydelig mængde videohukommelse. I dag findes der mange forskellige typer af antialiasing, og alle påvirker på en eller anden måde VRAM-forbruget i applikationer. Jeg har ikke uden grund inkluderet det noget ældre (men stadig populære) GTA V. Vi kan se, at i Ultra HD-opløsning med aktiveret 8x MSAA antialiasing overstiger VRAM-forbruget 8 GB! Der har I en spil, der kom ud på konsoller allerede tilbage i 2013.

Selvfølgelig giver det ikke mening at bruge en sådan AA-tilstand i 4K-opløsning, men vi nævner det her for illustrative formål.

⇡#Afhængigheden af ​​hukommelsesforbrug fra brugen af ​​ray tracing

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

De to grafer ovenfor viser tydeligt, at brugen af ​​DXR-funktionen mærkbart øger videohukommelsesforbruget. Jeg vil gerne minde om, at nutidens grafikkort, der understøtter hardware ray tracing, enten er udstyret med 6, 8 eller 11 GB VRAM (Titan RTX med sine 24 GB tæller ikke med). Nogle "pikante" egenskaber ved brug af DXR i spil vil jeg gennemgå i den anden del af artiklen.

⇡#Afhængigheden af ​​hukommelsesforbrug fra det valgte API

Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil
Ny artikel: Hvor meget videohukommelse kræver moderne spil

Endelig er det slående, at valget af API, nemlig version af DirectX, i høj grad påvirker videohukommelsesforbruget i spil. Interessant nok viser det sig, at 'tolv' er mere krævende med hensyn til ressourcer fra grafiske acceleratorer.

Jeg har undersøgt mange parametre for moderne spil med hensyn til VRAM-forbrug, men netop de nævnte muligheder er de mest ressourcekrævende, når det kommer til hukommelser. Hvis FPS-faldet naturligvis skyldes utilstrækkelig videohukommelse, er det nødvendigt at sænke kvaliteten af ​​disse parametre med et trin eller to.

Det er derfor, vi er samlet i dag. Det eneste kriterium, der vil tilfredsstille enhver gamer, er billedets glathed.. Og hvis alt går godt, vil vi jo ikke bekymre os om ting som mangel på videohukommelse. Det vil vi teste i den anden del af artiklen — på næste side.

Kilde: 3dnews.ru

Køb pålidelig webhosting med DDoS-beskyttelse, VPS VDS-servere 🔥 Køb pålidelig webhosting med DDoS-beskyttelse, VPS VDS-servere | ProHoster