AMD hübriidprotsessorite mudelivalik, mis on mõeldud lauaarvutite Socket AM5 platvormile, sisaldab kokku nelja mudelit. Kahest kõrgemast mudelist — kaheksatuumalisest Radeon 780M-graafikaga ja kuue tuumaga Radeon 760M-graafikaga — oleme juba varem üksikasjalikult rääkinud. Sellised hübriidprotsessorid, mis põhinevad Zen 4 arhitktuuril ja RDNA 3 graafikamoodulitel, pakuvad ainulaadseid võimalusi — nad tagavad mängu jõudluse, mis ei jää alla GeForce GTX 1650 tasemel graafikakaartide omale, ainus integreeritud graafikatuumaga. Tänu sellele omadusele sobivad Ryzen 7 8700G ja Ryzen 5 8600G suurepäraselt võrreldavalt odavate mängusüsteemide kokku panemiseks, võimaldades samas loobuda isegi diskreetse graafikakaardi ostmisest.
Kuid neil on tõsine probleem: arvutitele, kuhu nende paigaldamine tõeliselt mõttekas oleks, on nad siiski liiga kallid. Summaga, mille kulutamine peab olema platvormil koos ühe nende protsessorite võimsa integreeritud graafikaga, saaks juba osta eelmisel põlvkonnal kuue tuumaga protsessoriga süsteemi, millel on oluliselt võimekam graafikakaart (näiteks Radeon RX 6600). Seega ei tundu, et oleks selget majanduslikku mõtet valida Socket AM5 platvormi jaoks vanemaid APU mudeleid.

Kuid see ei tähenda, et kõik Ryzen 8000G seeria esindajad ei oleks huvitavad. Lisaks Ryzen 7 8700G ja Ryzen 5 8600G-le kuulub sinna veel kaks protsessorit. Üks neist, neljatuumaline Ryzen 3 8300G, on mõeldud jaotamiseks OEM-kanalite kaudu ja ilmselt ei ilmu laiemas müügis, seega ei ole too eriti huvitav. Kuid kuue tuumaga Ryzen 5 8500G näib olevat juba oluliselt parem: piisab, kui vaadata tema spetsifikatsioone.
| Ryzen 7 8700G | Ryzen 5 8600G | Ryzen 5 8500G | Ryzen 3 8300G | |
|---|---|---|---|---|
| Kujundus | Phoenix | Phoenix | Phoenix 2 | Phoenix 2 |
| Tuumas | 8 × Zen 4 | 6 × Zen 4 | 2 × Zen 4 + 4 × Zen 4c | 1 × Zen 4 + 3 × Zen 4c |
| Voogud | 16 | 12 | 12 | 8 |
| L3-vahemälu, MB | 16 | 16 | 16 | 8 |
| Baassagedus, GHz | 4,2 | 4,3 | 4,1 / 3,2 | 4,0 / 3,2 |
| Max. sagedus, GHz | 5,1 | 5,0 | 5,0 / 3,7 | 4,9 / 3,6 |
| NPU | Jah | Jah | Ei | Ei |
| GPU | Radeon 780M (12 CU) | Radeon 760M (8 CU) | Radeon 740M (4 CU) | Radeon 740M (4 CU) |
| GPU sagedus, GHz | 2,9 | 2,8 | 2,8 | 2,6 |
| TDP, W | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Hind | $329 | $229 | $179 | N/d |
Ühelt poolt on Ryzen 5 8500G odavam naaber kuue tuumaga mudelist Ryzen 5 8600G enam kui 20%. Teiselt poolt on Ryzen 5 8600G ja Ryzen 5 8500G spetsifikatsioonid üsna sarnased, mis viib mõtlema, et tõeliseks järglaseks ülikohandatud Ryzen 5 5600G-le ei peaks olema ülehinnatud Ryzen 5 8600G, vaid pigem kättesaadavam Ryzen 5 8500G.
Just because of this, we decided to dedicate a separate review to the Ryzen 5 8500G. In it, we will evaluate this processor as a modern replacement for the Ryzen 5 5600G and answer the questions that arise in this regard. Can it boast the same revolutionary progress in graphical performance as its counterparts in the Ryzen 8000G series, and can the Ryzen 5 8500G really be regarded as a more budget modification of the Ryzen 5 8600G?
Moreover, the Ryzen 5 8500G is interesting not only because it has a chance to become a universal processor for budget gaming systems. It deserves attention also because its basis is the Phoenix 2 semiconductor die. This means that the Ryzen 5 8500G is one of the first AMD desktop processors that include computational cores of different types: powerful Zen 4 and efficient Zen 4c.
What are Zen 4c cores and what are they doing in the Ryzen 5 8500G?
The theme of efficient Zen 4c cores originated in the server segment. The main goal of their creation was to minimize the area occupied by each core on the processor semiconductor die in order to produce maximally multi-core CPUs. Ultimately, AMD achieved its goal: it was precisely Zen 4c that became the foundation of the 128-core Epyc Genoa. After that, AMD implemented such cores in the mobile segment, where they allowed processors to be not only cheaper but also more economical. And now, Zen 4c cores have made their way to desktop PCs. Here, just like in mobile processors, they coexist with regular Zen 4 and solve a similar task — reducing the cost of the lower modifications of APU.
In essence, the Ryzen 5 8500G can be considered the equivalent of the mobile Ryzen 5 7545U: it is the same six-core processor with the Phoenix 2 design, in which computational cores of two types are applied simultaneously: Zen 4 and Zen 4c. However, AMD's hybrid approach, which it has embodied in Phoenix 2, has little in common with Intel's approach. The powerful and efficient cores in the Ryzen 5 8500G differ neither in base architecture nor in the amount of Level 2 cache memory and, as a result, have equal performance at the same clock frequency. The difference lies in the area that Zen 4 and Zen 4c occupy on the semiconductor die. The efficient cores are physically smaller, but not at the expense of simplification, but thanks to increased transistor density.

Zen 4 ühte tuuma pindala on 3,84 mm2. Zen 4c tuum on 35% väiksem, selle pindala on 2,48 mm2 kiibil. Mõlema tuuma tootmisel kasutatakse sama 4-nanomeetrist tehnoloogiat, kuid Zen 4c rakendamisel kasutatakse erinevaid raamatukogusid, mis sisaldavad kõrgemat transistorite kontsentratsiooni kiibi pinnal. See ei jää jälgedeta: tihedamad Zen 4c tuumad ei saa töötada sama kõrgetel sagedustel nagu tavapärased Zen 4 tuumad. See vahe on märkimisväärne. Kui Zen 4 tuumade maksimaalne sagedus ületab 5 GHz (mõnel juhul isegi mõne sajandi megahertsi võrra), siis Zen 4c sagedus on piiratud 3,7 GHz. Seega pole Zen 4c ainult ökonoomsem: madalam sagedus võimaldab vähendada toitepinget, mis omakorda toob kaasa madalama energiatarbimise.

Phoenix 2 kiip, mida AMD kasutab Ryzen 5 8500G-s, erineb põhilisest Phoenix kiibist, mis on aluseks kõrgematele APU-dele, nagu Ryzen 7 8700G ja Ryzen 5 8600G. See on algselt kuue tuumaga, mitte kaheksatuumaga siit, kus kaks tuuma kuuluvad Zen 4 klassi ja ülejäänud neli on "kompaktsemad" Zen 4c tuumad. Seega on Phoenix 2 kõigi 137 mm2, samas kui Phoenix pindala on 178 mm2.

Kuid Phoenix 2 kiibi ökonoomsus ei tulene ainult üleminekust kaheksatuumaliselt kuue tuuma kujundusele ja Zen 4c kasutamisest Zen 4 asemel. Phoenix 2 võimalused on tugevalt piiratud ka integreeritud graafika osas: CU plokkide arv on vähendatud 12-lt 4-le. Lisaks on selle versiooni kiibist puudu Ryzen AI kooperatiivprotsessor.
Ryzen 5 8500G omadustega tutvuge lähemalt
Ryzen 5 8500G on protsessor, mis kasutab täielikult Phoenix 2 kiibi kõiki võimalusi. See on kuue tuumaga protsessor, mille Zen 4 tuumade maksimaalne sagedus ulatub 5 GHz ning Zen 4c tuumade sagedus ulatub 3,7 GHz; L3 vahemälu suurus on 16 MB ja integreeritud graafika Radeon 740M kasutab kogu oma 4 CU-d RDNA 3 arhitektuuriga ning töötab sagedusel kuni 2,8 GHz.

Seega, kui võrrelda kahte sugulast kuue tuumaga APU-d, mis põhinevad Phoenix ja Phoenix 2 kiipidel — Ryzen 5 8600G ja Ryzen 5 8500G, siis selgub, et kõrgema mudelinumbriga protsessor võidab eelkõige graafikatuuma jõudluses, millel on kaks korda rohkem CU-sid. Kuid on ka teine eelis — kõik Ryzen 5 8600G tuumad suudavad töötada mitme lõimekoormuse korral sagedusel 4,6 GHz. Ryzen 5 8500G puhul töötab sarnases olukorras ainult kaks Zen 4 klassi tuuma sagedusel 4,6 GHz; ülejäänud töötavad ainult 3,7 GHz.

Ja tegelikult, Ryzen 5 8500G sagedusformula, kui süvitsi minna, tundub üsna eriline. Tema Zen 4 osade sagedus suudab ulatuda 5,05 GHz ainult ühe, kahe, kolme või nelja tuuma koormuse korral. Kui aga töötab viis või kuus tuuma, siis on Zen 4 tuumade maksimaalne sagedus kindlalt piiritletud 4,6 GHz. Samal ajal valivad Zen 4c tuumad oma sageduse, lähtudes Zen 4 tuumade praegusest sagedusest. Kui nad töötavad 5,05 GHz, siis Zen 4c tuumade sagedus on 3,4 GHz, ja kui 4,6 GHz, siis 3,7 GHz.
Seetõttu võib Ryzen 5 8500G-l tekkida olukord, kus koormuse intensiivsuse suurenedes Zen 4 tuumade sagedus langeb, samas kui Zen 4c tuumade sagedus tõuseb. Näiteks on selline muutus näha nelja lõimekoormuse üleminekul viie lõimekoormusele alloleval graafikul, mille koostasime, jälgides Ryzen 5 8500G sagedusi Cinebench R23 renderdamisel, piiramise erinevate aktiivsete lõimedega. Nelja lõimekoormuse korral töötavad kaks Zen 4 tuuma sagedusel 5,05 GHz ja kaks Zen 4c tuuma sagedusel 3,4 GHz. Kui aga lisatakse veel üks lõim ja aktiveeritakse kolmas Zen 4c tuum, langeb Zen 4 tuumade sagedus 450 MHz ning Zen 4c tuumade sagedus tõuseb 300 MHz.

Õnneks ei põhjusta see irratsionaalne sagedusformula mingeid probleeme, kuna Phoenix 2 disainiga protsessorites puuduvad oma voogude jaotamise mehhanismid nagu Intel Thread Director. Vooge suunab tuumadele tavaline Windowsi ülesannete planeerija, mis järgib väga lihtsat põhimõtet: esmalt suunatakse koormus kiiremate taktsagedustega tuumadele ja seejärel aeglasemate tuumadele. Mis puutub virtuaalsetesse tuumadesse, mis tekkivad SMT tehnoloogia kaudu, siis need koormatakse viimasena.
Seega ei ole Ryzen 5 8500G tõhusad tuumad suunatud taustülesannete teenindamisele, ja Windowsi planeerija ei arvesta koormuse jaotamisel nende energiaefektiivsust. Isegi väikesed koormused suunatakse esmalt Zen 4 tuumadele, mistõttu on Ryzen 5 8500G vähem energiatõhus protsessor võrreldes sellega, kuidas see võiks olla, kui AMD ja Microsoft töötaksid paremini koos.
Siiski, Ryzen 5 8500G energiatõhususe osas on raske esitada mingisuguseid pretensioone. Vastavalt ametlikule spetsifikatsioonile kuulub see nagu Ryzen 5 8600G protsessorite hulka, mille termiline pakett on 65 W. Veelgi enam, praktikas on selle maksimaalne tarbimine mitme lõime renderdamise ajal Cinebench R23-s umbes 42 W.

Sarnane Ryzen 5 8600G Phoenixi disainiga tarbib samas olukorras, meenutame, oluliselt rohkem — umbes 72 W. Siiski tuleb mõista, et Ryzen 5 8500G energiaefektiivsust selles võrdluses määrab Zen 4c-tuumade sagedus, mis on madalam kui Zen 4 tuumade sagedus pea terve gigahertsi võrra.
Lõpuks selgub, et Ryzen 5 8500G peamine elektritarbija ei ole mitte arvutuslikud tuumad, vaid graafika. Näiteks kõrge graafilise koormuse korral Furmarki testis ulatub APU tarbimine 55 W-ni.

Ja seetõttu, kui graafika- ja protsessori tuumadele rakendatakse täielikku ja samal ajal koormust, jõuab Ryzen 5 8500G siiski paigaldatud tarbimise piiri, mis on 88 W. Kuid CPU töö sagedustel ei mõjuta see peaaegu üldse. Arvutuslikud tuumad töötavad endiselt maksimaalsete sagedustega, samas kui piirang mõjutab ainult GPU sagedust, mis langeb kõrgelt 2,8-lt 2,6-2,7 GHz-ni.

Siiski on ülaltoodud pildil kujutatu kunstlikult loodud kõige energiatõhusamate rakenduste — Cinebench R23 ja FurMark — käivitamisega. Reaalsetes mängudes ei täheldata loomulikult midagi sarnast. Neil on Ryzen 5 8500G maksimaalne tarbimine (kasutades integreeritud graafikatuuma) umbes 50-60 W. Näiteks järgnevatel graafikutel on näidatud mõõdetud Ryzen 5 8500G tarbimine Counter Strike 2-s ja Cyberpunk 2027-s.

Nende mõõtmiste tulemustest järeldub, et Ryzen 5 8500G ei suutnud võrreldes Ryzen 5 5600G-st muutuda ökonoomsemaks APU-ks, vähemalt mängude kontekstis. Kuue tuumalise Cezanne seeria esindaja tarbib sarnastes oludes 5-10 W vähem. Siiski pole selles midagi eriti kummalist. Kuigi Ryzen 5 8500G on toodetud kaasaegse 4-nanomeetrise tehnoloogia kohaselt, on selle Radeon 740M graafikatuuma jõudlust oluliselt kõrgem, kuigi esmapilgul võib see nii mitte tunduda. Kuid sukeldume sügavamale.
Radeon 740M graafika: mänguline või kontoriline?
Ühest küljest ei näe Ryzen 5 8500G graafika võimas välja: see põhineb 4 CU-l ja sisaldab 256 varjureid, 16 tekstuuriblocki ja 8 rasteriseerimisbitti. Näiteks on eelmisel põlvkonnal kuue tuumaga APU-l, Ryzen 5 5600G-l, ressursiarsenal oluliselt rikkam: tema GPU koosneb 7 CU-st ning pakub 448 varjureid, 28 tekstuuriblocki ja 8 rasteriseerimisbitti. Kuid teisest küljest, kõik see johtub arhitektuuri erinevusest — Ryzen 5 8500G graafika põhineb RDNA 3 arhitektuuril ja isegi toetab riistvaralist kiirusjälgimist, samas kui eelnenud põlvkonna APU-s kasutati seitsme aasta vanust GCN 5. põlvkonna (Vega) graafilist arhitektuuri. Lisaks on Ryzen 5 8500G graafikatuumal oluliselt kõrgem sagedus — 2,8 vs 1,9 GHz. Seega, teoreetilise jõudluse mõõtmisel on Ryzen 5 8500G graafika märkimisväärne edasiminek. Radeon 740M jõudlust saab hinnata 2,7 Tflops, samas kui Ryzen 5 5600G graafika arvutuslik jõudlus jääb 1,7 Tflopsi tasemele.

Lisaks tuleb arvesse võtta ka mälu seda, oluliselt suurenenud ribalaiust, mis mõjutab oluliselt integreeritud GPU jõudlust. Platvormid Ryzen 5 5600G-ga on varustatud kahekordse DDR4 SDRAM-iga, mis tagab ribalaiuse 51,2 GB/s (töötades DDR4-3200 režiimis). Samal ajal, kui Ryzen 5 8500G on varustatud kahekordse DDR5-5200-iga, võib see anda graafikatuumale juurdepääsu mälu ribalaiusele 83,2 GB/s.
Nii et Ryzen 5 8500G-l, nagu ka tema vanematel vendadel Ryzen 5 8600G ja Ryzen 7 8700G, on hea võimalus siseneda algtaseme mängusüsteemidesse, kuigi selle aluseks on Phoenix 2 kiip, millel on kärbitud GPU. See kõik on aga tasakaalustatud hinnaga: Ryzen 5 8500G maksab hetkel umbes 17-18 tuhat rubla, samas kui sarnane kuue südamikuga Ryzen 5 8600G Phoenix kiibil müüakse mitte odavamalt kui 24 tuhat rubla.
Siiski tuleb mõista, et Radeon 740M on mingil määral kompromisslahendus. Radeon 780M ja Radeon 760M taustal ei paista tema spetsifikatsioonid sugugi silmapaistvad.
| Radeon 780M | Radeon 760M | Radeon 740M | |
|---|---|---|---|
| Arhitektuur | RDNA 3 | RDNA 3 | RDNA 3 |
| CU | 12 | 8 | 4 |
| Voogedastuse protsessorid | 768 | 512 | 256 |
| Tekstuurimise plokid | 48 | 32 | 16 |
| Rasteriseerimise plokid | 24 | 16 | 8 |
| RT-plokid | 12 | 8 | 4 |
| Sagedus, GHz | 2,9 | 2,8 | 2,8 |
| L0 vahemälu, KB | 192 | 128 | 64 |
| L1 vahemälu, KB | 1536 | 1024 | 512 |
| L2 vahemälu, MB | 2 | 2 | 2 |
| Täiendamise kiirus, Gtex./s | 139,2 | 89,6 | 44,8 |
| Täiendamise kiirus, Gpix./s | 69,6 | 44,8 | 22,4 |
| FP32 jõudlus, Tflops | 8,91 | 5,73 | 2,87 |
Kuid reaalses jõudluses ei ole vahe Radeon 780M, Radeon 760M ja Radeon 740M vahel nii märkimisväärne. Kõik kolm kiirendit kasutavad sama mäepaani ja see tasandab erinevusi. Näiteks näitavad 3DMark Steel Nomad Light sünteetilised testid, et Radeon 780M sisseehitatud graafika ületab Radeon 740M-i 80 % võrra, kuigi spetsifikatsioonide kohaselt peaks üleolek olema kolm korda suurem.

Mis puutub Radeon 760M ja Radeon 740M sisseehitatud kiirendite tulemuste suhteisse, siis Ryzen 5 8600G graafika on 3DMark Steel Nomad Light kohaselt praktikas vaid 32 % kiiremad. Kuid hetkel on see esialgne hinnang, põhjalikumad testid reaalsetes mängudes on veel ees.
Nõrkused Ryzen 5 8500G: üleclockimine ja PCIe
Kuid isegi kui mitte liiga põhjalikult vaadata graafilise jõudluse poole, ei saa öelda, et Ryzen 5 8500G võiks saada täielikuks järgmiseks versiooniks Ryzen 5 5600G-le, see ei sõltu ainult sellest, et kuue südamikuga eelmise põlvkonna APU maksab praegu kauplustes ligikaudu 40 % vähem. Palju hullem on see, et uue põlvkonna protsessoris on tekkinud ebameeldivad piirangud, mille tõttu tundub paljudele, et see on halvem kuue südamikuga APU-le Socket AM4 platvormile.
Esimene probleem Ryzen 5 8500G puhul on üleclockimine. Selles protsessoris on see peaaegu täielikult lukustatud. Kõrgemale tõsta integreeritud südamike sagedust või kiirendada graafikatuuma ei õnnestu. Ryzen 5 8500G puhul saab ainult mälude ja Infinity Fabric busside sagedust muuta. Lisaks on Ryzen 5 8500G-l ligipääs funktsioonile Curve Optimizer, kuid antud juhul on see vähe kasulik.
Teine, tõsisem probleem on PCI Expressi juhtkontroller. Phoenix 2 kiip, millele Ryzen 5 8500G toetub, on esmalt välja töötatud mobiilsete arvutite jaoks. Seetõttu on sellel tõsiselt piiratud võimal-used mitmesuguste perifeersete seadmete ühendamiseks, isegi rohkem kui Phoenixi kiipide puhul. PCI Express 5.0 toe puudumine inimtõsiselt, samas kui PCI Express 4.0 ridade arv on vähendatud 14-le (20 Phoenixis ja 28 tavapärastes Ryzen 7000 protsessorites). Nendest 14 read 4 lähevad kiibistiku ühendamiseks, ülejäänud 10 jagunevad välise graafikakaardi ja NVMe-mälu vahel.
Seetõttu, kui installite Ryzen 5 8500G süsteemi diskreetse graafika kiirendi, saavad nad kasutada ainult PCIe 4.0 x4 liidest. Sama liides saab esimesel SSD-d, samas kui teisel seadmel tuleb leppida kahe PCIe 4.0 liiniga. See mitte ainult ei piira Ryzen 5 8500G põhised süsteemide võimalusi kiirete SSD-dega, vaid seab ka kahtluse alla nende edasise täiendamise mõistlikkuse diskreetsete graafikakaartidega. Ent praegu ei tundu see nii kohutav: testide järgi kaotavad turul olemasolevad graafikakaardid PCIe 4.0 x4 kasutamisel, võrreldes PCIe 4.0 x16-ga, mitte rohkem kui 10% jõudlust.
Test süsteemide kirjeldus
Nii et, graafiliste võimaluste osas on Ryzen 5 8500G võrreldes Ryzen 5 8600G-ga üsna tugevalt piiratud. Siiski jääb see endiselt uus põlvkond hübriidprotsessor, mis põhineb kaasaegsetel arvutus- ja graafikaarchitektuuridel. Seetõttu on sobiv testida, kui hästi see sobib algtaseme täismahus mängusüsteemidesse.
Peamised konkurendid Ryzen 5 8500G selles uuringus on loomulikult tema vanemad nõod (Ryzen 7 8700G ja Ryzen 5 8600G), samuti eelmisel põlvkonnal AMD hübriidprotsessorid (Ryzen 7 5700G ja Ryzen 5 5600G). Tegelikult katab just see protsessorite kogum täieliku valiku võimalusi, mida saab kasutada mängusüsteemi kokku panemiseks ilma diskreetse graafikakaardita. Siin tekivad kaks peamist küsimust, millele me hiljem vastame: kui palju aeglasem on kuue tuumaga Ryzen 5 8500G Phoenix 2 disainiga võrreldes kuue tuumaga Ryzen 5 8600G Phoenix disainiga. Ja kas see on tõeliselt kiirem kui ajale vastu pidanud kuue tuumaga Ryzen 5 5600G vana Socket AM4 platvormile.
Lisaks sellele keskendume sellele, kuidas Ryzen 5 8500G töötab tavalistes rakendustes ja mängudes pärast eraldi graafikakaardi paigaldamist. Selle osa testimise eesmärk on välja selgitada, kui hea on idee edasise tõhustamise kohta, kasutades täiendavat graafikakaarti.
Kokkuvõttes kuulus kasutatavate testisüsteemide koostisse üsna ulatuslik komponentide nimekiri.
- Protsessorid:
- AMD Ryzen 7 8700G (Phoenix, 8 tuuma, 4.2-5.1 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7600X (Raphael, 6 tuuma, 4.7-5.3 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7500F (Raphael, 6 tuuma, 3.7-5.0 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 7 5700G (Cezanne, 8 tuuma, 3.8-4.6 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 8600G (Phoenix, 6 tuuma, 4.3-5.0 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 8500G (Phoenix 2, 6 tuuma, 3.2-5.0 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7600X (Raphael, 6 tuuma, 4.7-5.3 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 7500F (Raphael, 6 tuuma, 3.7-5.0 GHz, 32 MB L3);
- AMD Ryzen 5 5600G (Cezanne, 6 tuuma, 3.9-4.4 GHz, 16 MB L3);
- AMD Ryzen 5 5600X (Vermeer, 6 tuuma, 3.7-4.6 GHz, 32 MB L3);
- Intel Core i5-14400 (Raptor Lake, 6P+4E tuuma, 2.5-4.7/1.8-3.5 GHz, 20 MB L3);
- Intel Core i5-12400 (Alder Lake, 6P tuuma, 2.5-4.4, 18 MB L3).
- Protsessori jahuti: kohandatud vedelikjahutuse lahendus EKWB komponentidest.
- Emaplaadid:
- ASUS ROG Maximus Z790 Apex (LGA1700, Intel Z790);
- ASUS ROG Strix X570-E Gaming WiFi (Socket AM4, AMD X570);
- MSI MPG X670E Carbon WiFi (Socket AM5, AMD X670E).
- Mälu:
- 2 × 16 GB DDR5-6400 SDRAM (G.Skill Ripjaws S5 F5-6400J3239G16GX2-RS5K);
- 2 × 16 GB DDR4-3600 SDRAM (Crucial Ballistix RGB BL2K16G36C16U4BL).
- Graafikakaardid:
- ASUS Dual GeForce GTX 1650 OC (1515/1755 MHz, 4 GB GDDR5 8 Gbit/s);
- GIGABYTE GeForce RTX 4090 Gaming OC (AD102 2235/2535 MHz, 24 GB GDDR6X 21 Gbit/s).
- Kettasüsteem: Intel SSD 760p 2 TB (SSDPEKKW020T8X1).
- Toiteallikas: ASUS ROG-THOR-1200P (80 Plus Titanium, 1200 W).
Mälu alamsüsteemi seadistamine Socket AM5 ja LGA1700 platvormil tehti üldiselt XMP (EXPO) profiili järgi — DDR5-6400, ajakavad 32-39-39-102. Socket AM4 platvormil konfigureeriti mälu sama moodi XMP järgi ajakavadega 16-18-18-38.
Protsessorid testiti energiatarbimise piirangutega, mis vastavad ametlikele spetsifikatsioonidele. Erandiks olid Core i5-14400 ja Core i4-12400, mille puhul leevendati PL1 piiri PL2 tasemele, vastavalt 154 või 117 W (sarnasel viisil konfigureerivad neid protsessoreid enamik LGA1700 emaplaate). Testimine toimus operatsioonisüsteemis Microsoft Windows 11 Pro (23H2) Build 22631.3086, kasutades järgmisi draiverikomplekse:
- AMD Chipset Driver 6.02.07.2300;
- AMD Software Adrenalin Edition 24.3.1.0;
- Intel Chipset Driver 10.1.19600.8418;
- NVIDIA GeForce 552.22 Driver.
Integreeritud graafika jõudlus
Alustame peamisest, see tähendab Ryzen 5 8500G protsessori integreeritud Radeon 740M graafika jõudluse hindamisest. Allpool toodud testid viidi läbi 1080p eraldusvõimega (FSR-skeem välja lülitatud) kümnes mängus järgmiste seadistustega:
- Baldur’s Gate 3. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil Medium.
- Cyberpunk 2077. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil High.
- Counter-Strike 2. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil Very High.
- Far Cry 6. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil Ultra, ilma HD-tekstuurideta.
- Fortnite. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil High.
- Red Dead Redemption 2. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil High.
- Returnal. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil Medium.
- Shadow of the Tomb Raider. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil Highest.
- The Callisto Protocol. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil High.
- The Talos Principle 2. Eraldusvõime 1920 × 1080, kvaliteedi seadistuste profiil High.
Selles mängutestis saadud FPS näitajaid on raske nimetada ootamatuteks. Radeon 740M graafika osutus oluliselt aeglasemaks kui Radeon 760M ja Radeon 780M. Radeon 760M, millel on kaks korda rohkem CU-sid, jääb umbes 30% võrra maha, ja Radeon 780M, millel on CU-sid enam kui kolm korda rohkem, ületab 40% võrra. Teisisõnu, integreeritud protsessori GPU võimsuse osas on Ryzen 5 8600G ja Ryzen 7 8700G, mis põhinevad Phoenix disainil, parem valik kui Ryzen 5 8500G.
Siiski ei ole see põhjus, et heita viis kuud Phoenix 2 peale. Igal juhul ületab Ryzen 5 8500G, millel on vaid neli CU-d, kergesti eelneva põlvkonna lahendusi, sealhulgas mitte ainult Ryzen 5 5600G, vaid ka Ryzen 7 5700G, millel on 8 CU-d, kuigi need põhinevad GCN 5 arhitektuuril. Kui võrrelda sama klassi protsessoreid – Ryzen 5 8500G ja Ryzen 5 5600G – siis uuema APU puhul võib oodata keskmiselt 37% rohkem kaadreid mängudes.

Kui me rääkisime Ryzen 7 8700G ja Ryzen 5 8600G tutvustamisel, et nende APUde integreeritud graafika suudab asendada algtaseme graafikakaardid ja pakub täiesti vastuvõetavat jõudlust kaasaegsetes mängudes 1080p lahutuses kõrge või keskmise kvaliteedi valimisel, siis Ryzen 5 8500G puhul need sõnad ei ole enam kohased. Neile, kes valivad just selle protsessori mängukogumiks, tuleb tõenäoliselt vähendada pildikvaliteeti ühe astme võrra. Loomulikult ei ole see katastroof, kuid tuleb mõista, et jõudlus, mis oleks võrreldav GeForce GTX 1650 jõudlusega, ei ole see, mida siit oodata. Samuti ei paku Ryzen 5 8500G kuigi palju võimalusi mängu jõudluse parandamiseks. Selle GPU, samuti arvutuslik pool, ei luba mingit ülekiirendamist. Tulemuseks on see, et isegi kergemates graafikaliselt mängudes, nagu Counter Strike 2 või Fortnite, peavad Ryzen 5 8500G süsteemide omanikud tõenäoliselt kvaliteediga loovuma piisava FPS saamiseks.

Siiski ei tohi unustada, et Ryzen 5 8500G-l on üsna hea lahendus madala kaadrisageduse probleemile. Räägime tehnoloogiast Hyper-RX, mis on kombinatsioon mitmest mängu jõudlust suurendavast vahendist, sealhulgas Radeon Super Resolution tehnoloogia, mis põhineb FSR 1 algoritmidel, tööriistadest Anti-Lag+ ja Radeon Boost, samuti tehnoloogiast AMD Fluid Motion Frames, mis genereerib lisavahekaadreid. See vahend on saadaval AMD Adrenalin draiveritasemel ja on kohaldatav igas mängus — see võimaldab vähendada mängu renderdamise resolutsiooni (lõpptulemus 1080p) ilma olulise pildikvaliteedi kahjustamata.
Jõudlus rakendustes
Ryzen 5 8500G protsessori jõudluse testid viidi läbi koos süsteemis paigaldatud GeForce RTX 4090 diskreetse graafikakaardiga. Kasutati järgmisi mõõdikuid ja rakendusi:
- 7-zip 23.01 — kokkusurumise ja dekompressiooni kiirusetestis. Kasutatakse sisseehitatud mõõdikut, mille sõnastiku suurus on kuni 64 MB.
- Adobe Photoshop 2023 24.7.1 — pildi töötlemise jõudlustest. Kasutatakse testskripti PugetBench for Photoshop V0.93.7, mis simuleerib põhitegevusi ja tööd Camera Raw Filter, Lens Correction, Reduce Noise, Smart Sharpen, Field Blur, Tilt-Shift Blur, Iris Blur, Adaptive Wide Angle, Liquify filtritega.
- Adobe Photoshop Lightroom Classic 12.5 — jõudlustest RAW-formaadis pildiseeria partii töötlemisel. Kasutatakse testskripti PugetBench for Lightroom Classic V0.95, mis simuleerib põhitööd raamatukoguga ja redigeerimist, samuti importi/eksporti, Smart Preview'd, panoraamide ja HDR-piltide loomist.
- Adobe Premiere Pro 2023 23.6.0 — jõudlustest video redigeerimisel. Kasutatakse testskripti PugetBench for Premiere Pro V0.98, mis simuleerib 4K-videote redigeerimist erinevates formaatides, erinevate efektide rakendamist ja lõplikku renderdamist YouTube'i jaoks.
- Blender 4.0 — jahutuskiirus lõpprenderdamisel CPU-l. Kasutatakse standardset Blender Benchmark'i.
- Corona 10 — jahutuskiirus lõpprenderdamisel CPU-l. Kasutatakse standardset Corona Benchmark'i.
- Microsoft Visual Studio 2022 (17.8.0) — suurte MSVC-projektide kompileerimise ajamõõtmine — Blender versioon 4.0.
- Stockfish 16.0 — populaarse malemootori töökiirusetõhususe test. Kasutatakse standardset tõhususe testi 30 poolkäigu analüüsi sügavusega.
- SVT-AV1 1.7 — video konverteerimise kiirusetõhususe test AV1-formaati. Kasutatakse algset 4K@24FPS videot, mille värvisügavus on 10 bitti ja bitrate 51 Mbit/s.
- Topaz Video AI v4.0.3 — jõudlustest video kvaliteedi parandamisel, kasutades CPU-l töötavaid AI-algoritme. Algne video 640×360@30FPS skaleeritakse Artemis mudeliga resolutsioonini 1280×720 ja FPS tõstetakse 60-le Apollo mudeli kasutamisega.
- X264 164 r3107 — video konverteerimise kiirusetõhususe test H.264/AVC formaati. Kasutatakse algset 4K@24FPS videot, mille värvisügavus on 10 bitti ja bitrate 51 Mbit/s.
- X265 r12776 — video konverteerimise kiirusetõhususe test H.265/HEVC formaati. Kasutatakse algset 4K@24FPS videot, mille värvisügavus on 10 bitti ja bitrate 51 Mbit/s.
- V-Ray 5.00 — jahutuskiirus lõpprenderdamisel CPU-l. Kasutatakse standardset V-Ray 5 Benchmark'i.
Ryzen 5 8500G protsessori osa sarnaneb Ryzen 5 8600G omaga — see on analoogne kuue tuumaline Zen 4 arhitektuuril põhinev protsessor, mille L3 vahemälu on vähendatud 16 MB-ni. Kuid huvitavatel rakendustel ei saa Ryzen 5 8600G eelist nimetada väikeseks, kuna nende kahe CPU vahel on oluliselt erinev sagedusformula. Ryzen 5 8500G-l on vaid kaks kiiret tuuma, mis töötavad Zen 4 tüüpilistel sagedustel 4,6–5 GHz, samas kui ülejäänud tuumad kuuluvad Zen 4c klassi ja töötavad parimal juhul 3,7 GHz. Tulemuseks on, et Ryzen 5 8500G keskmine sagedus mitme lõime töökoormuse all on umbes 4 GHz, samas kui Ryzen 5 8600G sagedus samades tingimustes on 4,6 GHz. Seetõttu ei tohiks Ryzen 5 8600G 12% paremusjärjestus kellelegi üllatusena tulla.
Ent madalal lõimede koormusel on see vahe palju väiksem, kuna Ryzen 5 8500G-l on kaks kiiret tuuma, mis töötavad samadel sagedustel nagu Ryzen 5 8600G tuumad. Ja see on hea uudis neile, kes ei plaani kasutada Ryzen 5 8500G süsteeme digitaalse sisu loomiseks või töötlemiseks. Tavaliste kontori- ja koduste vajaduste jaoks sobivad Ryzen 5 8500G ja Ryzen 5 8600G umbes sama hästi.
Siiski jääb iga APU „täieõiguslikele” Ryzen 7000 protsessoritele alla, mis pakuvad kõrgemaid sagedusi ja kaks korda suuremat L3 vahemälu. Isegi odav kuue tuumaline Ryzen 5 7500F suudab pakkuda 20% tootlikkuse eeliseid, rääkimata Ryzen 5 7600X-st, mis ressurssi nõudvates ülesannetes ületab Ryzen 5 8500G-d 25-30%.
Kokkuvõtteks võib Ryzen 5 8500G-d võrrelda ainult Ryzen 5 5600X või Core i5-12400-ga — kuue tuumaga, mis ilmusid turule kolm-neli aastat tagasi. Ja seda võib nimetada tasuks hübriidsuse eest, mille tõttu klassikalise protsessori osa rakendamiseks Phoenix 2 kristalliga ei jää palju ruumi.
Renderdamine:

Videode ülekodeerimine:

Piltide töötlemine:

Videoga töötamine:

Kompileerimine:

Arhiveerimine:

Malete mängimine:

Mängu tootlikkus eraldiseisva graafikaga
AMD hübriidprotsessoreid ostetakse sageli silmas pidades süsteemi edasist uuendamist, paigaldades eraldiseisva graafikakaardi. Seetõttu on mõttekas pöörata tähelepanu sellele, kuidas Ryzen 5 8500G töötab võimsa välise graafikaga. Eriti kui arvestada, et see protsessor tekitab tõsiseid muresid. Ta eraldab emaplaadi esimesele PCIe x16 slotile vaid neli PCIe 4.0 rada, mis võib piisava jõudluse tagamiseks olla potentsiaalselt ebapiisav.
Praktiliseks testimiseks kasutasime graafikakaarti GeForce RTX 4090 ja järgmist mängude komplekti:
- Baldur’s Gate 3. Graafika seaded: Vulcan, Üldine eelvalik = Ultra.
- Cities: Skylines II. Graafika seaded: Üldine graafika kvaliteet = Kõrge, Antialiasingu kvaliteet = Madal SMAA, Volumetric kvaliteedi seaded = Keelatud, Sügavuse mõju kvaliteet = Keelatud, Detailide tase = Madal.
- Cyberpunk 2077 2.01. Graafika seaded: Kiire eelvalik = RayTracing: Keskmine.
- Dying Light 2. Graafika seaded: Kvaliteet = Kõrge kvaliteedi raytracing.
- Hitman 3. Graafika seaded: Üksikasju proov = 1.0, Detailide tase = Ultra, Tekstuurikvaliteet = Kõrge, Tekstuurifiltri = Anisootroopne 16x, SSAO = Ultra, Varju kvaliteet = Ultra, Peeglite peegelduse kvaliteet = Kõrge, SSR kvaliteet = Kõrge, Muutuv määratlus = Kvaliteet.
- Hogwarts Legacy. Graafika seaded: Globaalne kvaliteedi eelvalik = Ultra, Ray Tracing kvaliteet = Madal, Antialiasingu režiim = TAA Kõrge.
- Marvel’s Spider-Man Remastered. Graafika seaded: Eelvalik = Väga kõrge, Ray-Traced peegelduse = Käimas, Peegelduse lahutusvõime = Väga kõrge, Geomeetria detailid = Väga kõrge, Objektide kaugus = 10, Antialiasing = TAA.
- Mount & Blade II: Bannerlord. Graafika seaded: Üldine eelvalik = Väga kõrge.
- Shadow of the Tomb Raider. Graafika seaded: DirectX12, Eelvalik = Kõrgeim, Antialiasing = TAA, Ray Traced varju kvaliteet = Ultra.
- Starfield. Graafika seaded: Graafika eelvalik = Ultra, Upscaling = Keelatud.
- The Riftbreaker. Graafika seaded: DirectX12, Tekstuurikvaliteet = Kõrge, Raytraced pehmed varjud = Käimas, Ray traced varju kvaliteet = Ultra, Raytraced ambient occlusion = Käimas.
- The Witcher 3: Wild Hunt 4.04. Graafika seaded: Graafika eelvalik = RT Ultra.
Hinnates tulemusi 1080p lahutusvõimes, pole muretsemiseks eriti põhjust. Mängu jõudlus Ryzen 5 8500G ja Ryzen 5 8600G koos lipulaeva graafikakaardiga GeForce RTX 4090 erineb mitte liiga silmatorkavalt. Keskmine kaotus Ryzen 5 8500G kaadrisageduses on ligikaudu 7%.
Samas aga tuleb mõista, et AMD kuue tuumaga APU-d ja kuue tuumaga CPU-d ei ole kaugeltki sama asi. Protsessorid nagu Ryzen 5 8500G, millel on kärbitud vahemälu, on palju nõrgemad kui nende sugulased Ryzen 7000 seeriast, hoolimata sellest, et mõlemal juhul kasutatakse Zen 4 arhitektuuri. Näiteks diskreetse graafikaga testimisel osutub Ryzen 5 7500F tootlikumaks kui Ryzen 5 8500G, 22% ulatuses. Samuti on kuue tuumaga Core i5-12400 kiirem kui Ryzen 5 8500G, kusjuures selles olukorras on eelis väiksem, kuid siiski kahekohaline protsent.
Teisisõnu, kui plaanite edasist uuendamist, on parem panustada tavapäraste protsessorite ja odavate videokaartide kombinatsioonidele, mitte hübriidvariantidele. Selle väite kõige veenvam illustreerimine on see, et pärast Ryzen 5 8500G varustamist diskreetse graafikaga ei saa ta isegi riigiks tõusta Ryzen 5 5600X tasemele, st tegelikult jääb AMD täielike lahenduste selja taha rohkem kui ühe põlvkonna võrra.

Tulemused eraldi mängudes kinnitavad seda juttu. Ryzen 5 8500G kaotab Ryzen 5 5600X-le 10-st 12-st mängust meie testkomplektis. Ja Core i5-12400 osutub kõigis 12 mängus selle arvustuse peaosalistest kiiremaks, kusjuures mõningatel juhtudel ületab selle ülekaal 25%.

Allikas: 3dnews.ru
