Rust 1.68 ការចេញផ្សាយភាសាសរសេរកម្មវិធី

ការចេញផ្សាយភាសាកម្មវិធីគោលបំណងទូទៅ Rust 1.68 ដែលបង្កើតឡើងដោយគម្រោង Mozilla ប៉ុន្តែឥឡូវនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងក្រោមការឧបត្ថម្ភពីអង្គការមិនរកប្រាក់ចំណេញឯករាជ្យ Rust Foundation ត្រូវបានបោះពុម្ពផ្សាយ។ ភាសាផ្តោតលើសុវត្ថិភាពនៃការចងចាំ និងផ្តល់នូវមធ្យោបាយដើម្បីសម្រេចបាននូវភាពស្របគ្នានៃការងារខ្ពស់ ខណៈពេលដែលជៀសវាងការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ប្រមូលសំរាម និងពេលដំណើរការ (ម៉ោងរត់ត្រូវបានកាត់បន្ថយទៅជាការចាប់ផ្តើមជាមូលដ្ឋាន និងការថែទាំបណ្ណាល័យស្តង់ដារ)។

វិធីសាស្ត្រគ្រប់គ្រងអង្គចងចាំរបស់ Rust ជួយសង្រ្គោះអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ពីកំហុសនៅពេលរៀបចំទ្រនិច និងការពារពីបញ្ហាដែលកើតឡើងដោយសារការគ្រប់គ្រងអង្គចងចាំកម្រិតទាប ដូចជាការចូលប្រើតំបន់អង្គចងចាំបន្ទាប់ពីវាត្រូវបានដោះលែង ការពន្យារទ្រនិចចង្អុលទទេ ការដំណើរការលើសចំណុះ។ល។ ដើម្បីចែកចាយបណ្ណាល័យ ផ្តល់ការកសាង និងគ្រប់គ្រងភាពអាស្រ័យ គម្រោងអភិវឌ្ឍកម្មវិធីគ្រប់គ្រងកញ្ចប់ទំនិញ។ ឃ្លាំង crates.io ត្រូវបានគាំទ្រសម្រាប់ការបង្ហោះបណ្ណាល័យ។

សុវត្ថិភាពនៃអង្គចងចាំត្រូវបានផ្តល់ជូននៅក្នុង Rust នៅពេលចងក្រងតាមរយៈការត្រួតពិនិត្យឯកសារយោង ការរក្សាដាននៃភាពជាម្ចាស់វត្ថុ ការតាមដានអាយុកាលរបស់វត្ថុ (វិសាលភាព) និងការវាយតម្លៃភាពត្រឹមត្រូវនៃការចូលប្រើអង្គចងចាំអំឡុងពេលដំណើរការកូដ។ ច្រែះក៏ផ្តល់ការការពារប្រឆាំងនឹងចំនួនគត់លើសចំណុះ ទាមទារការចាប់ផ្តើមចាំបាច់នៃតម្លៃអថេរមុនពេលប្រើ ដោះស្រាយកំហុសបានប្រសើរជាងនៅក្នុងបណ្ណាល័យស្តង់ដារ អនុវត្តគោលគំនិតនៃសេចក្តីយោងដែលមិនអាចផ្លាស់ប្តូរបាន និងអថេរតាមលំនាំដើម ផ្តល់នូវការវាយអក្សរឋិតិវន្តខ្លាំង ដើម្បីកាត់បន្ថយកំហុសឡូជីខល។

ការច្នៃប្រឌិតសំខាន់ៗ៖

  • В пакетном менеджере Cargo и репозитории crates.io стабилизирована поддержка протокола Sparse, определяющего новый способ работы с индексом, в котором отражены доступные версии всех существующих в репозитории пакетов. Новый протокол позволяет существенно повысить скорость работы с crates.io и решить проблемы с масштабированием при дальнейшем росте числа пакетов в репозитории.

    Для сокращения задержек, возникающих из-за загрузки полного индекса, в Sparse вместо доступа к индексу с использованием Git задействована прямая загрузка по HTTPS только необходимых индексных данных, охватывающих зависимости конкретного проекта. Для отдачи индексных данных задействован новый сервис index.crates.io. По умолчанию новый протокол планируют задействовать в ветке Rust 1.70, а до этого для его включения можно установить переменную окружения «CARGO_REGISTRIES_CRATES_IO_PROTOCOL=sparse» или добавить в секцию «[registries.crates-io]» файла .cargo/config.toml параметр ‘protocol = «sparse»‘.

  • Добавлен макрос «pin!», позволяющий создать структуру Pin<&mut T> из выражения «T» с локальным закреплением его состояния (в отличие от Box::pin не выделяет память в куче, а выполняет привязку на уровне стека).
  • Предложен применяемый по умолчанию обработчик ошибок распределения памяти, применяемый при использовании штатного пакета alloc. Приложения в которых включается только alloc (без std) при сбоях выделения памяти отныне будут вызывать обработчик «panic!», который при желании может быть перехвачен при помощи «#[panic_handler]». Программы, использующие библиотеку std, как и раньше будут выводить информацию об ошибке в stderr и аварийно завершать выполнение.
  • ផ្នែកថ្មីនៃ API ត្រូវបានផ្លាស់ទីទៅប្រភេទនៃស្ថេរភាព រួមទាំងវិធីសាស្រ្ត និងការអនុវត្តលក្ខណៈត្រូវបានធ្វើឱ្យមានស្ថេរភាព៖
    • {core,std}::pin::pin!
    • impl From<bool> for {f32,f64}
    • std::path::MAIN_SEPARATOR_STR
    • impl DerefMut для PathBuf
  • Признак «const», определяющий возможность использования в любом контексте вместо констант, применён в функции VecDeque::new.
  • Для работы на платформе Android теперь требуется как минимум NDK r25 (API 19), т.е. минимальная поддерживаемая версия Android повышена до 4.4 (KitKat).
  • Реализован третий уровень поддержки для платформы Sony PlayStation Vita (armv7-sony-vita-newlibeabihf). Третий уровень подразумевает базовую поддержку, но без автоматизированного тестирования, публикации официальных сборок и проверки возможности сборки кода.

ប្រភព: opennet.ru

បន្ថែមមតិយោបល់