Sechs-KÀr Ryzen 5 Prozessoren krut wÀit verbreet Unerkennung laang ier AMD konnt op d'Zen 2 Mikroarchitektur ze wiesselen ugefaangen. Souwuel déi éischt an zweet Generatioun vu sechs-KÀr Ryzen 5 konnt eng zimlech populÀr Wiel an hirem PrÀis Segment wéinst AMD Politik ginn. fir Clienten méi fortgeschratt Multi-Threading ze bidden, wéi Intel Prozessoren kënnen ubidden, zu de selwechte oder souguer méi niddrege PrÀisser. AMD Prozessoren vun 2017-2018 am PrÀisbereich vun $ 200-250 haten net nëmme sechs Veraarbechtungskoren, awer och SMT virtuell Multi-Core Technologie ënnerstëtzt, duerch déi se bis zu 12 Threads glÀichzÀiteg ausféieren. Dës FÀegkeet gouf eng ganz wichteg Trompkaart an der Konfrontatioun mam Core i5: a ville Rechenaufgaben waren déi éischt Generatioune vu Ryzen 5 tatsÀchlech iwwer d'Optiounen déi Intel zu dÀr ZÀit hat.
Allerdéngs war dëst kloer net genuch fir si onbestriddene Leader an hirer Gewiichtskategorie ze ginn. Gaming Tester hunn datselwecht onsympathesch Bild fir AMD opgedeckt: weder déi éischt nach déi zweet Generatioun vu sechs-KÀr Ryzen 5 konnt mat de Vertrieder vun der Intel Core i5 Serie konkurréiere. A modernen Spiller ass d'Performance vu mëttlere Videokaarten, dorënner de GeForce RTX 2060 a GeForce GTX 1660 Ti, bemierkbar limitéiert souguer , net der Tatsaach ze ernimmen, datt esou Prozessoren streng contraindicated fir méi séier GPUs. An anere Wierder, d'Strooss zu High-End Gaming Konfiguratiounen war einfach fir AMD Prozessoren vu fréiere Generatiounen zougemaach.
Awer dĂ«s IwwerprĂ©iwung wier net op eiser WebsĂ€it opgetaucht, wann d'ZĂ€it net fir grouss Ănnerunge komm wier, well elo ass dĂ©i nĂ€chst drĂ«tt Generatioun vu Ryzen Prozessoren am AMD's Sortiment opgetaucht. Mir hu scho mĂ©i wĂ©i eng KĂ©ier d'MĂ©iglechkeet ze bewonneren wĂ©i erfollegrĂ€ich et sech erausgestallt huet , dĂ©i zu Konsument AMD Prozessor leschte Mount koum: eis WebsĂ€it huet Kritik an an . Awer haut wĂ€erte mir kucken wĂ©i dĂ«s Mikroarchitektur an mĂ©i einfache Prozessoren passt - mat sechs VeraarbechtungskĂ€ren - genee dĂ©i Chips dĂ©i vun de Benotzer belĂ©ift sinn fir hir Kombinatioun vu Leeschtung genuch fir dĂ©i meescht FĂ€ll an e relativ niddrege PrĂ€is.

Déi nei Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 hu wierklech eng gutt Chance fir endlech den Titel vun de beschten Prozessoren fir "optimal" Niveau Spillbauten ze gewannen (an eiser Terminologie)"), dat heescht, déi, déi genuch Frame Tariffer a Full HD a WQHD Resolutiounen ubidden. Déi nei Produkter kruten net nëmmen eng nei Mikroarchitektur mat enger 15% Erhéijung vun der spezifescher Leeschtung, awer och eng Rei aner Verbesserunge wéinst der Benotzung vun der TSMC's 7-nm Prozesstechnologie an engem grondleeënd neie Chiplet-Design. Zum Beispill erhéicht Auergeschwindegkeet, reduzéiert WÀrmevergëftung, a glÀichzÀiteg e méi flexibelen an omnivoresche Memory Controller.
Als Resultat, vum Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 kënnt Dir net nëmmen bedingungslos Iwwerleeënheet iwwer Konkurrentprozessoren erwaarden bei $ 200-250 bei der Schafung a Veraarbechtung vun digitalem Inhalt, awer och vill méi wichteg Erreechen aus der Siicht vum Massebenotzer. : Eliminéiert de virdru existente Spalt mam Core i5 a Spilllasten. A wéi engem Ausmooss esou Erwaardungen bestëmmt sinn gerechtfÀerdegt ze sinn, wÀerte mir an dëser Iwwerpréiwung gesinn.
Ryzen 5 3600X an Ryzen 5 3600 am Detail
D'Ryzen 5 Prozessorfamill huet virdru Produkter an drÀi fundamental verschidde Kategorien abegraff. Et enthÀlt souwuel sechs-KÀr a Quad-Core Vertrieder, wéi och Quad-Core Prozessoren mat engem integréierte GrafikkÀr. Awer mam Iwwergank op Modellnummeren aus dem véierten Tausend ass d'Nomenklatur méi einfach ginn: Quad-Core Ryzen 3000 mat Zen 2 Mikroarchitektur existéiert elo guer net, an ënner dem neie Ryzen 5 gëtt et nëmmen ee Quad-Core - de Ryzen 5 3400G Hybrid Chip baséiert op der Zen + Mikroarchitektur mat integréiert Vega Grafiken.

Wa mir APUs net berĂŒcksichtegen, dĂ©i souwuel ideologesch wĂ©i architektonesch vum "klassesche" Ryzen Ă«nnerscheeden, dann huet AMD nĂ«mmen zwou Ryzen 5 Varianten a senger Gamme - de sechs-KĂ€r Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600. dĂ«s Prozessoren sinn ganz Ă€hnlech zu all aner FrĂ«nd. Wa mir iwwer formell Charakteristiken schwĂ€tzen, da kĂ«nne mir nĂ«mmen en 200-MHz Ănnerscheed an der Auerfrequenz gesinn, obwuel a punkto PrĂ€is de Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 vill mĂ©i bedeitend vuneneen sinn - vu sou vill wĂ©i 25%. DĂ«st kann hĂ©chstwahrscheinlech net duerch dĂ©i mĂ©i hĂ©ich Leeschtung vum eelere sechs-Core Prozessor erklĂ€ert ginn, mee duerch d'Tatsaach datt et mat engem mĂ©i groussen a mĂ©i effizienten Wraith Spire Cooler versus dem einfachen Wraith Stealth vum jĂ©ngere Modell ausgestatt ass.

Wéi och ëmmer, de Ryzen 5 3600 mat engem normale klengen Killsystem ze bedreiwen schéngt ganz akzeptabel ze sinn, well den thermesche Package vun dësem Prozessor formell op 65 gesat gëtt, net 95 W.
| KÀren / Threads | Basisfrequenz, MHz | Turbo Frequenz, MHz | L3 Cache, MB | TDP, W | Chiplets | PrÀis | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 9 3950X | 16/32 | 3,5 | 4,7 | 64 | 105 | 2ĂCCD + I/O | $749 |
| Ryzen 9 3900X | 12/24 | 3,8 | 4,6 | 64 | 105 | 2ĂCCD + I/O | $499 |
| Ryzen 7 3800X | 8/16 | 3,9 | 4,5 | 32 | 105 | CCD + I/O | $399 |
| Ryzen 7 3700X | 8/16 | 3,6 | 4,4 | 32 | 65 | CCD + I/O | $329 |
| Ryzen 5 3600X | 6/12 | 3,8 | 4,4 | 32 | 95 | CCD + I/O | $249 |
| Ryzen 5 3600 | 6/12 | 3,6 | 4,2 | 32 | 65 | CCD + I/O | $199 |
Am Verglach mat anere Ryzen 3000 Prozessoren sinn sechs-KÀr Vertrieder net nëmme mat enger méi klenger Zuel vu Veraarbechtungskoren, awer och mat liicht méi nidderegen Frequenzen. Wat hir Attraktivitéit awer guer net reduzéiert. Et ass genuch fir ze erënneren datt den neie Ryzen 5 3600, wat d'BewÀertte Frequenzen ugeet, dem eelere sechs-Core Prozessor aus der viregter Generatioun entsprécht, Ryzen 5 2600X, awer och eng wesentlech méi progressiv Zen 2 Mikroarchitektur huet, déi e verbesserten IPC huet. Indikator (d'Zuel vun den Uweisungen pro Auer ausgefouert) ëm 15%. All dëst bedeit datt den neie Ryzen 5 sécherlech wesentlech méi produktiv sollt sinn wéi hir VirgÀnger.

Wéi déi nei Generatioun aacht-Core Prozessoren, sinn de Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 an engem Dual-Chip Design zesummegesat a besteet aus engem Chiplet mat computational Cores (CCD) an engem Input / Output Chiplet (cIOD), déi matenee verbonne sinn duerch eng zweet Generatioun Infinity Stoff Bus. De Basis CCD Chiplet an dëse Prozessoren ënnerscheet sech net vum 7-nm Hallefleitkristall, deen an eelere Modeller benotzt gëtt, produzéiert bei TSMC Ariichtungen. Et enthÀlt zwee Quad-Core CCX (Core Complex), awer am Fall vum Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600, ass ee KÀr an all eenzel behënnert.

Zur selwechter ZĂ€it huet d'DeaktivĂ©ierung vun de Cores net de Volume vum drĂ«tten Niveau Cache beaflosst. All CCX vu Prozessoren mat Zen 2 Mikroarchitektur huet 16 MB L3 Cache - an all dĂ«st Volumen ass verfĂŒgbar am Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600. An anere Wierder, bĂ©id sechs-KĂ€r Prozessoren hunn 32 MB L3 Cache, erhĂ©icht am Verglach zu wat an der leschter Generatioun vu Ryzen ugebuede gĂ«tt, duebel sou vill.

Standard a sechs-KĂ€r a cIOD Chiplets. DĂ«sen Chip enthĂ€lt e Memory Controller, Infinity Fabric Logik, e PCI Express Bus Controller a SoC Elementer a gĂ«tt op GlobalFoundries Ariichtungen produzĂ©iert mat enger 12-nm Prozesstechnologie. Komplett Vereenegung vun de Komponente vu sechs-KĂ€r Prozessoren mat eelere Ryzen 3000 Modeller bedeit datt se all d'Virdeeler vun hiren eelere Bridder ierwen: nahtlos ĂnnerstĂ«tzung fir High-Speed-DDR4-Speicher, d'FĂ€egkeet den Infinity Fabric Bus asynchron ze clocken, an ĂnnerstĂ«tzung fir den PCI Express 4.0 Bus mat duebel bandwidth.

Fir detaillĂ©iert Tester hu mir bĂ©id nei sechs-Core Prozessoren geholl: de Ryzen 5 3600X an de Ryzen 5 3600. WĂ©i och Ă«mmer, wĂ©i et sech erausstellt, kĂ«nne mir eis op nĂ«mmen ee Modell limitĂ©ieren. An der Praxis sinn d'Ănnerscheeder an der Operatioun vum Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 nach mĂ©i kleng wĂ©i an de Spezifikatioune reflektĂ©iert.

Hei, zum Beispill, ass wéi déi richteg Operatiounsfrequenzen vum Ryzen 5 3600X am Cinebench R20 verdeelt ginn wann se op eng aner Zuel vu RechenkÀren gelueden sinn.

Betribsfrequenzen variéiere vun 4,1 bis 4,35 GHz. Mat dem Ryzen 5 3600 ass d'Bild Àhnlech, awer mat enger ieweschter Limit Limit, déi an de Spezifikatioune festgeluecht ass, dofir verÀnnert d'Frequenzbereich liicht no ënnen - vu 4,0 op 4,2 GHz. Awer zur selwechter ZÀit, zum Beispill, mat enger 50% Belaaschtung vu Rechenressourcen, ass de Ryzen 5 3600X méi séier wéi de jéngere Modell mat nëmmen 25-50 MHz.

Ausserdeem kann nach eng interessant Observatioun aus de Grafike gemaach ginn. Och wann all KÀre gelueden sinn, ass déi nei Generatioun vu sechs-KÀr AMD Prozessoren fÀeg Frequenzen iwwer 4,0-4,1 GHz z'erhalen. Dëst bedeit datt d'Alternativen vun Intel an der selwechter PrÀiskategorie net méi e wesentleche Virdeel vun der Auergeschwindegkeet hunn. No all, och déi eeler sechs-KÀr Core i5-9600K, bei voller Laascht op all KÀr, bedreift nëmmen op enger Frequenz vun 4,3 GHz, an, zum Beispill, de populÀre Core i5-9400 reduzéiert souguer seng Frequenz op 3,9 GHz wann all KÀre sinn ageschalt. Et stellt sech eraus datt, aus enger Spezifizéierungssiicht, de Core i5 iwwerhaapt keng iwwerzeegend Virdeeler iwwer Ryzen 5. D'Alternativen, déi vun AMD ugebuede ginn, ënnerstëtzen d'simultan Ausféierung vun zweemol esou vill Threads mat SMT Technologie, hunn drÀi an en halleft Mol méi capacious L3 Cache, a sinn offiziell kompatibel mat DDR4-3200 SDRAM, an zousÀtzlech, kann mat Video Kaarten an NVMe fiert via PCI Express 4.0 Bus Aarbecht.
WĂ©i och Ă«mmer, e wichtege Virworf muss iwwer PCI Express 4.0 Support gemaach ginn. Et ass nĂ«mme verfĂŒgbar an Motherboards, dĂ©i um X570 Chipsatz gebaut sinn, dĂ©i relativ vill kaschten an onwahrscheinlech dacks Begleeder fir de Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 sinn. sechs-KĂ€r Prozessor wĂ€ert fĂ€heg sinn ze bidden DĂ©i extern Interface funktionĂ©iert nĂ«mmen am PCI Express 4 Modus.
Awer déi wichtegst Saach ass datt, trotz dëser Begrenzung, nei Prozessoren nach ëmmer mat ale Brieder funktionnéieren nodeems de BIOS aktualiséiert gëtt (gëeegent Versioune mussen op der AGESA Combo-AM4 1.0.0.1 a spéider Bibliothéiken baséieren). An net nëmmen d'Supporter vun enger schlanker Approche fir e perséinleche Computerkonfiguratioun ze wielen, awer och vill fortgeschratt Benotzer wëlle wahrscheinlech vun dëser profitéieren, well an der Realitéit gesÀit X570-baséiert Brieder immens iwwerpréift.
Motherboard op X570 ass net néideg
AMD huet den neien X570 Chipsatz glĂ€ichzĂ€iteg mat de Ryzen 3000 Prozessoren agefouert, also kann een net hĂ«llefen, awer d'Gefill ze krĂ©ien datt dĂ«sen Chipsatz dĂ©i gĂ«eegent Optioun fir nei CPUs ass. TatsĂ€chlech, trotz der Tatsaach, datt d'Ryzen 3000 Chips weider dĂ©iselwecht Socket AM4 Prozessor Socket benotzen wĂ©i hir VirgĂ€nger a mat enger bedeitender Unzuel vu virdru verĂ«ffentlechte Motherboards fir dĂ«s Plattform kompatibel sinn, kann e bestĂ«mmten Deel vun de Virdeeler vun der Zen 2 Architektur nĂ«mmen opgedeckt ginn am Fall wou Ryzen 3000 speziell an nei Generatioun Motherboards installĂ©iert ass. MĂ©i spezifesch kann nĂ«mmen X570-basĂ©iert Brieder ĂnnerstĂ«tzung fir de PCI Express 4.0 Bus mat duebel bandwidth Offer, an PCI Express 4.0 kann net an Brieder vun virdrun Generatiounen ageschalt ginn. D'AMD Marketing Departement ass ganz betount iwwer d'Wichtegkeet vun dĂ«ser FunktionalitĂ©it, wat den Androck ka ginn datt d'Benotzung vun alen Boards mat neie Prozessoren eng Entscheedung ass dĂ©i e puer negativ Konsequenzen huet.

Awer tatsĂ€chlech ass de Besoin fir PCI Express 4.0 am Moment z'Ă«nnerstĂ«tzen ass hĂ©ich zweifelhaft. Bestehend Spillvideokaarte mat dĂ«ser High-Speed-Interface (an et sinn nĂ«mmen zwee vun hinnen: Radeon RX 5700 XT an RX 5700) krĂ©ien keng erkennbar Leeschtungsvirdeeler vun der ErhĂ©ijung vun der Interface Bandbreedung. NVMe Drive, dĂ©i iwwer PCI Express 4.0 funktionnĂ©ieren, hunn de Moment och eng ganz schmuel Verdeelung. ZousĂ€tzlech basĂ©ieren se all op engem zimlech schwaache Phison PS5016-E16 Controller a si schwaach an der realer Leeschtung wĂ©i dĂ©i bescht Drive mat engem PCI Express 3.0 Interface, dat heescht, et ass wĂ©ineg richteg SĂ«nn an hirer Benotzung. Dofir ass ĂnnerstĂ«tzung fir PCI Express 4.0 am X570 just e Fundament fir d'Zukunft mat bal Null NĂ«tzlechkeet an der aktueller RealitĂ©it.
Heescht dat datt Motherboards op Basis vum X570 kaafen ouni praktesch Sënn ass? Iwwerhaapt net: Nieft der neier Versioun vum PCI Express bitt dësen Chipsatz wesentlech verbesserte FÀegkeeten fir aner extern Interfaces ëmzesetzen. Et enthÀlt méi PCI Express Bunnen fir zousÀtzlech Apparater an Expansioun Plaze, an ënnerstëtzt och eng méi grouss Zuel vun héich-Vitesse USB 3.1 Gen2 HÀfen.

Hei ass wéi seng Haaptcharakteristike kucken am Verglach mat de Parameteren vu fréiere Generatioun Chipsets:
| X570 | X470 | B450 | |
|---|---|---|---|
| PCI Interface | 4.0 | 2.0 | 2.0 |
| Zuel vun PCIe Bunnen | 16 | 8 | 6 |
| USB 3.2 Gen2 HĂ€fen | 8 | 2 | 2 |
| USB 3.2 Gen1 HĂ€fen | 0 | 6 | 2 |
| USB 2.0 HĂ€fen | 4 | 6 | 6 |
| SATA HĂ€fen | 8 | 8 | 4 |
Also, Léisunge baséiert op dem neie Chipsatz mussen einfach wesentlech méi breet a méi modern FÀegkeeten hunn.
ZousĂ€tzlech gĂ«tt et en anert zwĂ©ngend Argument fir d'X570 Plattform. D'Tatsaach ass datt Boards basĂ©iert op dĂ«sem Chip ursprĂ©nglech fir Ryzen 3000 Prozessoren entworf goufen, wĂ€hrend Motherboards vu frĂ©iere Generatiounen erstallt goufen zu enger ZĂ€it wou eeler Ryzen Prozessoren net mĂ©i wĂ©i aacht KĂ€ren an e maximalen thermesche Package vun 95 W haten. Dofir berĂŒcksichtegen nĂ«mmen nei Brieder wierklech d'Tatsaach datt Socket AM4 Prozessoren bis zu siechzĂ©ng RechenkĂ€ren droen kĂ«nnen an d'Energieappetit erhĂ©ijen, wĂ©i och d'Tatsaach datt dĂ©i aktuell Prozessoren frĂ€i vu kĂ«nschtlechen Restriktiounen op der ErĂ«nnerungsfrequenz sinn. An anere Wierder, d'Designs vun den neie Brieder kruten zousĂ€tzlech Optimisatiounen: op e Minimum, verbesserte Routing vun DIMM Slots a verstĂ€erkte Prozessor Power Converter Circuits, dĂ©i elo op d'mannst 10 Phasen nummerĂ©ieren (och "virtuell").
MĂ€ Dir musst fir alles bezuelen. Iwwerdeems d'KĂ€schte vun Motherboards mat Socket AM4 gebaut op der X470 fĂ€nkt um $ 130-140, a Motherboards basĂ©iert op der B450 kann aus just $ 70 kaaft ginn, en neit Motherboard mat der X570 Chipsatz kascht op d'mannst $ 170. ZousĂ€tzlech huet d'ĂnnerstĂ«tzung fir den High-Speed-PCI Express 570-Bus, deen am X4.0 erschĂ©ngt, d'HĂ«tztvergĂ«ftung vum Chipsatz beaflosst. Virdrun AMD Chipsets goufen mat 55 nm Technologie produzĂ©iert, awer generĂ©iert ongefĂ©ier 5 W HĂ«tzt, wĂ€hrend den neien X570 Chip, obwuel et op eng 14 nm Prozesstechnologie geplĂ«nnert ass, bis zu 15 W dissipĂ©iert. Dofir erfuerdert et aktiv Ofkillung, wat den Design vun de Motherboards komplizĂ©iert an en anere Fan an de System bĂ€idrĂ©it, wat zum KamĂ©idiniveau bĂ€idrĂ©it.
Wann Dir dĂ«st alles berĂŒcksichtegt, benotzt mĂ©i bezuelbar Motherboards vun der viregter Generatioun, gebaut op den X470 oder B450 Chipsets, besonnesch wann se mat de sechs-KĂ€r Ryzen 5 3600 a Ryzen 5 3600X Prozessoren gepaart ginn, dĂ©i net duerch hĂ©ije Stroumverbrauch charakterisĂ©iert sinn, kĂ«nnen ganz gerechtfĂ€erdegt sinn. Och AMD selwer, um Virowend vun der VerĂ«ffentlechung vun der neier Plattform, erklĂ€ert datt dĂ©i nei Ryzen 3000 Prozessoren (bal) keng Leeschtung verlĂ©ieren wann se an kompatiblen Socket AM4 Boards vun der viregter Generatioun installĂ©iert sinn. Aus der Siicht vun der Firma ass den X570 eng FlaggschĂ«ff-Niveau Plattform, an net all Benotzer vun den neie Prozessoren brauchen et. Fir MĂ«tt-PrĂ€is Ryzen 5 3600 a Ryzen 5 3600X, mĂ©i bezuelbar Boards kĂ«nne passend sinn - dat ass wat AMD selwer denkt.

Awer tatsĂ€chlech, Ăngscht datt dĂ©i drĂ«tt Generatioun Ryzen a preiswerte Motherboards vun der viregter Generatioun op e puer ManĂ©ier mĂ©i schlĂ«mm wĂ©i an der neier Plattform bleift. Dofir hu mir beschloss ee vun dĂ«se Brieder ze huelen an alles selwer ze kontrollĂ©ieren.
D'Experimenter goufen mat dem Budget Motherboard ASRock B450M Pro4 baséiert op dem B450 Chipsatz, deen haut fir nëmmen $ 80 kaaft ka ginn. Viru kuerzem sinn e puer BIOS-Versioune fir dëse Bord erschéngt, op Basis vun den aktuellen AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 Bibliothéiken gebaut, an dëst garantéiert seng Kompatibilitéit mam Ryzen 3000. de Ryzen 5 3600X Testprozessor fÀnkt un a funktionnéiert ouni Probleemer. Awer loosst eis d'Nuancen kucken.
ErĂ«nnerung ĂnnerstĂ«tzung an Infinity Overclocking Stoffer. Et waren keng Hindernisser fir High-Speed-ErĂ«nnerungsmodi op engem Board mat dem B450 Chipsatz ze wielen. Nodeems mir de Ryzen 5 3600X an et installĂ©iert hunn, konnte mir den DDR4-3600 Modus einfach aktivĂ©ieren, deen AMD den "Goldstandard" fir seng nei Generatioun Prozessoren betruecht wat d'Performance ugeet.

Ausserdeem bitt de B450-baséierte Board genau déiselwecht FÀegkeeten fir d'Infinity Fabric Busfrequenz manuell ze setzen wéi d'Versioune vum Flaggschëff X570.

Dëst bedeit datt, wann Dir wëllt, d'Erënnerung am "korrekte" Synchronmodus an iwwer d'DDR4-3600 Mark iwwerklockt ka ginn. Zum Beispill, mat enger existéierender Kopie vum Ryzen 5 3600X Prozessor, konnte mir stabile GedÀchtnisoperatioun am DDR450-4 Modus bei enger Infinity Fabric Bus Frequenz vun 3733 MHz mat engem Board baséiert op dem B1866 Chipsatz gesinn.

Natierlech ass d'Memory Overclocking am asynchrone Modus och méiglech - hei erstellt de B450 och keng Restriktiounen. Wéi och ëmmer, Dir musst verstoen datt separat AuerzÀit vum Memory Controller an dem Infinity Fabric Bus zu enger wesentlecher Verschlechterung vun de latencies an engem Réckgang vun der Leeschtung féiert. A wéi engem Chipsatz de Motherboard deen Dir benotzt baséiert op huet keen Effekt hei. Dëst ass wouer fir béid B450 an X470, souwéi déi lescht X570.
Overclocking Prozessor iwwer PrĂ€zisioun Boost Override. Overclocking Ryzen 3000 Prozessoren mat den ĂŒbleche Methoden ass eng bal nĂ«tzlos Entreprise, well dĂ©i automatesch Overclocking Technologie Precision Boost 2, dĂ©i an hinnen aus der KĂ«scht funktionnĂ©iert, effektiv all verfĂŒgbar Frequenzpotenzial benotzt. Dofir fĂ©ieren all Versuche fir de Prozessor op e puer fixe FrequenzwĂ€erter ze overclockĂ©ieren datt et mĂ©i niddereg ass wĂ©i dĂ©i maximal bewĂ€ert Frequenzen am Turbo Modus. An dĂ«st, am Tour, bedeit datt eng kleng ErhĂ©ijung vun der Leeschtung fir Multi-threaded Lasten duerch e RĂ©ckgang vun der Leeschtung bei Aufgaben begleet gĂ«tt, dĂ©i nĂ«mmen en Deel vun de ProzessorkĂ€re mat Aarbecht laden.
Awer fir datt d'Enthusiaster nach ëmmer d'Méiglechkeet hunn d'Performance vum Ryzen 3000 iwwer dem Nominell voll ze erhéijen, ass AMD mat enger spezieller Technologie komm - Precision Boost Override. Déi ënnescht Linn ass datt d'Operatioun vum Prozessor am Turbomodus kontrolléiert gëtt baséiert op enger Rei vu virdefinéierte Konstanten déi maximal méiglech Frequenzen, Konsum, Temperaturen, Spannungen asw fir all Prozessor beschreiwen. E bestëmmten Deel vun dëse Konstanten kann geÀnnert ginn, an dës Geleeënheet gëtt voll net nëmmen duerch X570-baséiert Brieder, awer och duerch méi bezuelbare Léisungen.

Zum Beispill, ënner de BIOS-Astellunge vum ASRock B450M Pro4 Board, dee mir fir Tester geholl hunn, goufen et Mëttel fir all véier Haaptkonstanten vun der Precision Boost Override Technologie z'Ànneren:
- PPT Limit (Package Power Tracking) - Grenzen fir Prozessor Konsum an Watt;
- TDC Limit (Thermal Design Current) - Limiten op de maximalen Stroum, deen dem Prozessor geliwwert gĂ«tt, deen duerch d'KĂŒhleffizienz vum VRM op der Motherboard bestĂ«mmt gĂ«tt;
- EDC Limit (Electrical Design Current) - Restriktiounen op de maximalen Stroum, deen dem Prozessor geliwwert gëtt, wat vum VRM elektresche Circuit op der Motherboard bestëmmt gëtt;
- PrÀzisioun Boost Overide Scalar - de Koeffizient vun der OfhÀngegkeet vun der Spannung, déi dem Prozessor op senger Frequenz geliwwert gëtt.
ZousÀtzlech, ënner den Astellunge vum B450 Board gëtt et och MAX CPU Boost Clock Override - en neie Parameter fir Ryzen 3000 Prozessoren, wat Iech erlaabt d'maximal Frequenz vun der Precision Boost 0 Technologie ëm 200-2 MHz ze erhéijen.
Sou, Brieder baséiert op der X570 an déi baséiert op der B450 oder X470 déi genee déi selwecht Niveau vun Zougang zu de Parameteren responsabel fir Configuratioun vun der Prozessor Frequenz am Turbo Modus. Dat ass, dynamesch Overclocking vum Ryzen 3000 op bëlleg Boards ass nëmme limitéiert duerch den Design vun hirem Prozessor Power Converter, deen, wéinst der méi klenger Zuel vu Phasen, net déi néideg Stréim oder Iwwerhëtzung produzéiere kann. Wéi och ëmmer, dëse Problem wÀert héchstwahrscheinlech net mat de sechs-KÀr Ryzen 5 3600 a Ryzen 5 3600X Prozessoren entstoen: si hunn zimmlech behënnert Energie Appetit.
Produktivitéit. Zu der ZÀit vun der Verëffentlechung vu Boards, déi op dem X570 System Logik-Set gebaut goufen, goufen et vill Rumeuren datt se fÀeg sinn eng verstÀerkte Leeschtung ze bidden wéinst méi aggressiv PrÀzisioun Boost 2 Astellungen, déi als Standard programméiert sinn. Wéi och ëmmer, dëst huet sech net de Fall gewisen: d'B450, X470 an X570 Boards, déi mir getest hunn, benotze genau déiselwecht PPT Limit, TDC Limit an EDC Limit Konstanten. Op d'mannst, wa mir iwwer déi drÀi Motherboards schwÀtzen, déi mir als Beispill geholl hunn, ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi an ASRock X570 Taichi. Wat awer guer net iwwerraschend ass, well d'WÀerter vun dëse Konstanten an de Spezifikatioune vun den CPUs selwer abegraff sinn.
| Thermal Package | Prozessor | PPT Limit | TDC Limit | EDC Limit |
|---|---|---|---|---|
| 65 W. | Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X | 88 W. | 60 A. | 90 A. |
| 95 W. | Ryzen 5 3600X | 128 W. | 80 A. | 125 A. |
| 105 W. | Ryzen 7 3800X, Ryzen 9 3900X | 142 W. | 95 A. | 140 A. |
Et stellt sech eraus datt et keng objektiv Grënn sinn firwat Prozessoren, wann se an de B450-, X470- an X570-Chipsets installéiert sinn, verschidde Leeschtunge weisen.
Wéi och ëmmer, fir dës Conclusioun weider ze verstÀerken, hu mir de Ryzen 5 3600X Prozessor séier a verschiddenen Applikatiounen a Spiller getest, se an ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi an ASRock X570 Taichi an der Sequenz installéiert.









D'Resultater hu sech als logesch erausgestallt: Socket AM4 Brieder op verschiddene Chipsets bidden eng komplett identesch Leeschtung. An dat heescht datt et keng wierklech zwéngend Grënn sinn firwat de sechs-KÀr Ryzen 5 3600X a Ryzen 5 3600 Prozessoren net Motherboards vun der viregter Generatioun benotzen.
Desweideren, wann Dir léiwer Brieder mat B450 oder X470 chipsets, Dir kënnt am Muecht Konsum profitéieren. Wéinst der héijer Muecht vun der X570 System Logik Formatioun, Conseils baséiert op et konsequent puer Watt méi konsuméieren. Desweideren, dëst gëllt souwuel fir Aarbecht ënner Laascht an Idle Konditiounen.
D'Konklusioun vun all deem ass einfach: Dir sollt e Board fir den neie Ryzen 3000 auswielen baséiert op hir erfuerderlech ExpansiounsfÀegkeeten, Einfachheet vum Design a genuch Kraaft vum Prozessor Power Converter. De Set vu Systemlogik selwer an de modernen Socket AM4 Systemer léist praktesch nÀischt.
Overclocking
Overclocking Ryzen 3000 Prozessoren ass eng dankbar Aufgab. Mir ware schonn dovunner iwwerzeegt, wĂ©i mir probĂ©iert hunn dĂ©i eeler Vertrieder vun der Serie ze iwwerkloen. AMD konnt all d'Frequenzpotenzial, dĂ©i an den neie 7-nm Chips verfĂŒgbar ass, ausnotzen, an et war praktesch kee Raum fir manuell Iwwerklockung. Precision Boost 2 Technologie implementĂ©iert e ganz effektiven Algorithmus, deen, basĂ©iert op enger Analyse vum Staat a Laascht op de Prozessor zu all spezifesche Moment, bal dĂ©i maximal mĂ©iglech Frequenz fir dĂ«se Modus setzt.
Als Resultat, wa mir manuell op en eenzege fixe Punkt iwwerklocken, wÀerte mir bal sécher d'Performance an Low-Threaded Modi verléieren, well Precision Boost 2 an hinnen héchstwahrscheinlech fÀeg sinn de Prozessor méi ze iwwerkloen. Wéi och ëmmer, mir hu misse probéieren, wann nëmmen fir sécher ze sinn: de Ryzen 5 3600 a Ryzen 5 3600X, wéi hir eeler Bridder, ware scho virun eis iwwerklockt.
Den eelere sechs-KÀr Prozessor, Ryzen 5 3600X, konnt mat enger maximaler Frequenz vu 4,25 GHz operéieren, Stabilitéit bei dÀr erreecht gouf wann Dir eng Versuergungsspannung vun 1,35 V auswielt.

Loosst eis Iech drun erënneren datt am Nominalmodus de Ryzen 5 3600X Frequenzen bis zu 4,4 GHz erreechen kann, awer nëmmen ënner liicht Laaschten. Wann all KÀre mat Aarbecht gelueden sinn, da fÀllt seng Frequenz op ongeféier 4,1 GHz. An anere Wierder, eis manuell Overclocking ass an engem gewësse Sënn effektiv, awer et kann bezweifelen datt dëst Resultat praktesche WÀert huet.
Ongeféier déiselwecht Situatioun huet sech mam Overclocking vum Ryzen 5 3600 entwéckelt - mat der Upassung datt AMD besser Silizium fir eeler Modeller vu senge Prozessoren auswielt, an dofir hunn méi jonk Prozessoren e méi nidderegen Plafong fir déi maximal erreechbar Frequenz. Als Resultat ass de Ryzen 5 3600 op 4,15 GHz iwwerklokt wann d'Versuergungsspannung op 1,4 V erhéicht gouf.

Zesummegefaasst kann esou Overclocking souguer als zimmlech sënnvoll ugesi ginn, well d'Frequenz vum Ryzen 5 3600 bei voller Belaaschtung op all KÀren op 4,0 GHz fÀllt, an am Fall vun niddereg-threaded Szenarien, esou e Prozessor selwer beschleunegt nëmmen op 4,2 GHz. Wéi och ëmmer, d'allgemeng Regel datt de Ryzen 3000 am Turbo Modus onofhÀngeg Frequenzen erobert méi héich wéi erreechbar mat einfachen manueller Iwwerklockung gëlt weider. An dofir empfeelen mir net Head-on Overclocking ze maachen: d'Resultat wÀert héchstwahrscheinlech den Effort net wÀert sinn.
Separat ass et derwĂ€ert ze bemierken datt mir bei Overclocking Experimenter erĂ«m de Problem vun hĂ©ijen Temperaturen vu Ryzen Prozessoren begĂ©int hunn. Fir d'HĂ«tzt vun der CPU ze entfernen, hunn d'Experimenter e relativ mĂ€chtege Noctua NH-U14S LoftkĂŒhler benotzt, awer dĂ«st huet net verhĂ«nnert datt d'Prozessoren op 90-95-Grad erhĂ«tzen och mat zimlech moderĂ©ierter Iwwerklockung an enger liicht ErhĂ©ijung vun der Frequenz an der Versuergungsspannung. Et schĂ©ngt, datt dĂ«st e weidere seriöse Hindernis ass, deen am Wee steet fir d'Betribsfrequenzen ze erhĂ©ijen. Den CCD-Prozessor-Chip, deen mat der neier 7 nm-Prozesstechnologie produzĂ©iert gĂ«tt, huet eng ganz kleng FlĂ€ch, nĂ«mmen 74 mm2, an et ass extrem schwĂ©ier dĂ©i generĂ©iert HĂ«tzt vu senger UewerflĂ€ch ze entfernen. WĂ©i Dir gesitt, och d'Lötung vun der HĂ«tzt-dissipĂ©ierende Cover op d'UewerflĂ€ch vum Kristall hĂ«lleft net.
Wéi funktionnéiert Precision Boost Override a kann e Ryzen 5 3600 an e Ryzen 5 3600X ëmgewandelt ginn?
Den Overclocking Fiasko heescht guer net datt et besser ass net mat den Operatiounsmodi vu Ryzen Prozessoren ze stéieren. Dir musst dat just anescht ugoen. E bemierkenswÀert besseren Effekt kann net erreecht ginn andeems Dir probéiert d'CPU-Operatiounsfrequenz op e puer héije WÀert ze fixéieren, awer andeems Dir Upassunge maache wéi Precision Boost 2 funktionnéiert.An anere Wierder, et ass net néideg ze probéieren déi automatesch Frequenzkontrolltechnologie ze schloen, awer amplaz ass et besser seng Algorithmen nach méi aggressiv ze probéieren. Fir dësen Zweck gëtt et eng Funktioun genannt Precision Boost Override, déi Iech erlaabt d'Konstanten unzepassen, déi d'Natur vum Frequenzverhalen am Kader vum Precision Boost 2 definéieren. Et ass op dës Manéier de Keefer vum Junior Ryzen 5 3600 Prozessor kann et op Modi charakteristesch vum Ryzen 5 3600X wiesselen, oder nach méi séier.
Wéi och ëmmer, d'maximaliséierung vun der PPT Limit, TDC Limit an EDC Limit, déi fir de Ryzen 5 3600 als Standard op 88 W, 60 A an 90 A gesat ginn, respektiv, wÀert net genuch sinn, well all dëst wÀert d'Frequenzlimit vun net annuléieren. 4,2 abegraff an de Spezifikatioune vun dëser CPU.200 GHz. Awer wa mir dozou eng 5-MHz Erhéijung vun dëser Limit duerch d'Max CPU Boost Clock Override Astellung addéieren, glÀichzÀiteg de Precision Boost Override Scalar Koeffizient erhéijen, da kann de Ryzen 3600 5 bei Frequenzen bal wéi de Ryzen 3600 4,1X (4,4) erreecht ginn. -XNUMX. XNUMX GHz), mat Àhnlechen dynamesche Frequenz Upassung jee no der Laascht.

ZousĂ€tzlech HĂ«llef mat dĂ«ser Approche kann duerch eng kleng (ongefĂ©ier 25-75 mV) ErhĂ©ijung vun der CPU Versuergungsspannung zur VerfĂŒgung gestallt ginn, duerch d'Offset Voltage Astellung gemaach, souwĂ©i d'Load-Line Kalibratiounsfunktioun aktivĂ©iert. DĂ«st soll hĂ«llefen de Precision Boost 2 Motor mĂ©i zouversiichtlech mĂ©i hĂ©ich Auergeschwindegkeet ze handhaben.
Als Resultat erreecht d'Performance vum Ryzen 5 3600 mat dësen Astellungen wierklech den Niveau vum Ryzen 5 3600X, wat ouni Zweifel déi sollt gefalen, déi $ 50 "aus der Blo" spuere wëllen.
Natierlech kann dësen Trick mat der Upassung vun de Konstanten vun der Precision Boost 2 Technologie fir en eelere sechs-KÀr Prozessor gemaach ginn. Allerdéngs wÀert et héchstwahrscheinlech net méiglech sinn esou eng merkbar Erhéijung vun den Frequenzen ze kréien. Wann de Ryzen 5 3600, dank Precision Boost Override, duerch eng Moyenne vun 100-200 MHz iwwerklockt ka ginn, da erhéicht de Ryzen 5 3600X, wann d'Verbrauchsgrenzen opgehuewe ginn, d'Frequenz ëm net méi wéi 50-100 MHz.
Fir den Effekt ze evaluéieren sou eng Feintuning vu Frequenzmodi gëtt, hu mir ausdrécklech Tester gemaach. An den uewe genannten Diagrammer hu mir d'Performance vu Prozessoren mat geÀnnerten PPT Limit, TDC Limit an EDC Limit Limit als PBO (Precision Boost Override) bezeechent.









Fir ze resuméieren, wÀerte mir net streiden datt Precision Boost Override de Prozessor wesentlech beschleunegt kann, besonnesch wa mir iwwer de Ryzen 5 3600X schwÀtzen. Wéi aus de Resultater follegt, ass d'Performance Erhéijung wuertwiertlech e puer Prozent, an Dir sollt definitiv keng speziell Hoffnungen op dës Technologie setzen, wéi och op Iwwerklockung mat traditionelle Methoden.
Wéi och ëmmer, Besëtzer vum Ryzen 5 3600 maachen trotzdem Sënn fir direkt Precision Boost Override z'aktivéieren fir gratis Leeschtung no bei der Leeschtung vum méi deiere sechs-KÀr Ryzen 5 3600X ze kréien.
Source: 3dnews.ru
