Мајкрософт ќе понуди WSL2 (Windows Подсистем за Linux) во Windows 10 2004 година

Мајкрософт објави о завершении тестирования подсистемы WSL2 (Windows Subsystem for Linux), обеспечивающей запуск исполняемых файлов Linux в Windows, и её готовности для официальной поставки в составе выпуска Windows 10 2004.

Редакция WSL2 различни поставкой полноценного ядра Linux вместо эмулятора, на лету транслирующего системные вызовы Linux в системные вызовы Windows. Ядро Linux в WSL2 не будет входить в установочный образ Windows, а будет загружается динамически и поддерживаться в актуальном виде силами Windows по аналогии с тем, как устанавливаются и обновляются графические драйверы. Для установки и обновления ядра будет применяться штатный механизм Windows Update.

Предложен за WSL2 јадро Врз основа на изданието на кернелот Linux 4.19, кое работи во околина на Windows со помош на виртуелна машина која веќе работи во Azure. Закрпи специфични за WSL2 што се користат во кернелот вклучуваат оптимизации за намалување на времето за стартување на кернелот, намалување на потрошувачката на меморија, враќање на Windows во меморијата ослободена од процесите на Linux и оставање на минималниот потребен сет на двигатели и потсистеми во кернелот.

Околината WSL2 работи во посебна слика на дискот (VHD) со датотечен систем ext4 и виртуелен мрежен адаптер. Исто како WSL1 корисничкиот простор компоненти се воспоставени одделно и се засноваат на склопови на различни дистрибуции. На пример, за инсталирање во WSL во директориумот Microsoft Store понудени собранија Ubuntu, Debian GNU/Linux, Kali Linux, Fedora,
Алпскиот, СУEЕ и openSUSE.

Извор: opennet.ru

Додадете коментар