Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Alles is me toegestaan, maar niet alles is nuttig

Nieuw Testament, Kor. 10:23

Grafische kaarten van NVIDIA hebben gamers de afgelopen jaren niet verwend met de mogelijkheid tot overklokken. Al op de 10-serie borden zijn de algoritmen voor automatische aanpassing van de GPU-kloksnelheden zo ingesteld dat ze een groot deel van de prestatiemarge verbruiken binnen de berekende TDP en de koelingscapaciteiten van het systeem. De Turing-familie van versnellers heeft op hun beurt overklokkers teleurgesteld, want zelfs 'extreme' apparaten die zijn ontworpen voor overklokken met vloeibare stikstof, zoals MSI GeForce RTX 2080 Ti LIGHTNING Z — zijn feitelijk beroofd van de functie voor softwarematige spanningsaanpassing. De laatste bastion, waar overklokken nog steeds leeft, zijn AMD-videokaarten. Met de 'Radeon'-chips van de Polaris en Vega kan je naar hartenlust experimenteren, zelfs met het tegenovergestelde doel — om het energieverbruik te verminderen door middel van undervolting.

Nieuwe Radeon RX 5700 en RX 5700 XT zijn ook klaar voor experimenten. De hoge energie-efficiëntie die de RDNA-architectuur en het 7 nm productieproces bieden, opent op zichzelf aantrekkelijke mogelijkheden, en de voorzieningen van de referentiekaarten zijn niet zo slecht als ze op het eerste gezicht lijken. Ze hebben een solide VRM met een aanzienlijke stroomreserve, en zelfs een verhoogde spanning voor de grafische processor kan positief worden bekeken: er is ruimte voor zowel overklokken als undervolting. Alleen de koeler is een minpunt, maar daar moeten we voorlopig mee leven — tot de eerste partnerkaarten eind augustus aankomen. Hoe dan ook, een zwakke koelsysteem zal het niet in de weg staan om van tevoren te ontdekken waartoe de Navi-chips in staat zijn, gezien de laatste ontwikkelingen in de overklokcultuur, want voor jullie, gewaardeerde lezers, zijn we bereid het rumoer van de turbofan op verhoogde toeren te verdragen.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

PowerPlay-softwaretabellen beloven werkfrequenties voor de Radeon RX 5700 XT tot 2,3 GHz. Tests met waterkoeling, uitgevoerd door onze buitenlandse collega's, hebben al bevestigd dat, hoewel 2,3 GHz wellicht niet haalbaar is, 2,2 GHz een goed bereikbare prestatie is. Het overklokken van de basisversie van de Radeon RX 5700 lijkt een zekere investering, aangezien de kaart oorspronkelijk op verlaagde GPU-frequenties draait. Maar laten we geen illusies wekken dat deze regels zijn geschreven voordat we onze eigen tests hebben uitgevoerd. Het blijkt dat er minder praktische waarde is aan de zogenaamde onbeperkte overklokmogelijkheden van Navi-chips dan we aanvankelijk dachten - althans, dit geldt voor het topmodel. En het gaat niet alleen om de kwaliteit van de koeling en het energieverbruik, waar men bij het overklokken tot het uiterste vaak het laatst aan denkt.

Maar verder hebben de experimenten met de nieuwe 'Radeons' ons veel stof tot nadenken gegeven - zowel over de toekomst van nieuwe GPU's op het 7nm-proces als over de problemen die de prestaties van moderne consumentenvideokaarten van beide fabrikanten belemmeren. Uiteindelijk ontstond er een andere vraag: hoe ver kan het energieverbruik van de Radeon RX 5700 en RX 5700 XT worden verlaagd door undervolting met minimale prestatieverlies (en dus ook minder warmte en geluidsniveau)? Blijkbaar veel meer dan aanvankelijk gedacht.

⇡#Thermo-interface van referentie videokaarten: grafietpakking in plaats van thermopasta

Voordat we beginnen met overklokken, undervolting en de daaropvolgende prestatietests van de Radeon RX 5700 en RX 5700 XT, laten we een secundaire vraag afsluiten. Het is bekend dat, vanaf Radeon VII de grafietpakking in plaats van de gebruikelijke thermopasta wordt gebruikt als thermokoppel tussen de GPU en de radiator van referentie videokaarten van AMD. Om foto's van de printplaten voor de oorspronkelijke review van de versnellers te maken, hebben we het koelsysteem gedemonteerd, en de thermopacking heeft dat niet overleefd, gescheurd in stukken. Dus waarom niet controleren hoe de werkparameters van de cooler zijn veranderd na de vervanging van de thermokoppeling door de bewezen pasta ARCTIC MX-2.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

De grafietpakking, gekozen door AMD voor de Radeon VII en Navi, heet Hitachi TC-HM03 en heeft een extreem hoge thermische geleidbaarheid vergeleken met thermische pasta's — 40–90 W/(m·K). Ter vergelijking: de thermische geleidbaarheid van ARCTIC MX-2 is slechts 5,6 W/(m·K), terwijl de hoogwaardige pasta Thermal Grizzly Kryonaut 12,5 W/(m·K) bereikt. Van alle soorten thermische interfaces die worden gebruikt voor het afvoeren van hitte van microchips, heeft alleen vloeibaar metaal betere eigenschappen — zoals bijvoorbeeld 73 W/(m·K) bij de legering Thermal Grizzly Conductonaut. Er zijn echter verschillende redenen waarom materialen zoals Hitachi TC-HM03 thermische pasta's nog niet uit koeloplossingen zijn verdrongen. Ten eerste zijn ze simpelweg duur, en ten tweede is de resulterende thermische geleidbaarheid van de interface omgekeerd evenredig aan de dikte, die bij een pakking duidelijk groter is dan bij thermische pasta — aangenomen dat er een adequate en uniforme druk van de koeler is. Het is echter gezegd dat de tekortkomingen van de referentiekoelers in dit opzicht AMD ertoe hebben aangezet om eerst in de Radeon VII en later in de versnellers op Navi-chips af te zien van thermische pasta.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Hoe het ook zij, de grafietpakking is al uit onze videokaarten verdwenen, en dit is wat het heeft opgeleverd. De thermische pasta had helemaal geen invloed op het geluidsniveau en de stabiele frequenties onder belasting (ze verschoof slechts met 12–37 MHz in de Crysis 3-test), maar de GPU-temperaturen zijn wel gedaald — de oudere variant met 3 °C, terwijl de chip van de 'gewone' Radeon RX 5700 maar liefst 13 °C koeler werd! Het lijkt erop dat de montage van het koelsysteem in het testmonster aanvankelijk niet in orde was. Hoe dan ook, we hebben nu bewezen dat Hitachi TC-HM03 in plaats van de gebruikelijke thermische pasta geen probleem is, maar het is ook geen wondermiddel zonder welke de referentie 'Radeons' niet kunnen. We hoefden zelfs de druk met behulp van ringen op de schroeven van de koeler niet te verhogen om het verschil in dikte tussen de laag thermische pasta en de grafietpakking te compenseren. Het is al helemaal niet de moeite waard om het te verwijderen in de hoop de grafische processor beter te overklokken — de openlijk zwakke koeler op de referentieplaten zal dit zeker niet oplossen.

⇡#Overklokken van de Radeon RX 5700 en RX 5700 XT met programmeerbare PowerPlay-tabellen

Voordat we de methode beschrijven die de kloksnelheden, voedingsspanning en reservevermogen van videokaarten met Navi-chips ontgrendelt, willen we een standaardwaarschuwing geven. Elke overklokking, vooral ver boven de standaard specificaties, is op eigen risico en je bent verantwoordelijk voor de gevolgen. Niemand garandeert de veiligheid van de Navi-chips en andere componenten van de videokaart onder dergelijke omstandigheden.

Als je nu klaar bent om de rode pil van overklokken te nemen, kun je gerust de bestanden downloaden en toepassen die zijn gepubliceerd door de Duitse bron igor’sLAB voor de basisversie Radeon RX 5700 en voor XT. Deze bevatten Windows-registersleutels met softwarematige PowerPlay-tabellen die de startwaarden van de voor ons interessante variabelen en het bereik waarin ze kunnen worden aangepast, bepalen. Dit recept werkt omdat bij de installatie van de AMD-videokaartdriver een kopie van de PowerPlay-tabel uit de BIOS in het register wordt geschreven, maar bij elke volgende herstart kijkt de driver juist in het register. Op deze manier werden de borden met Polaris- en Vega-chips overklokt. En ook Navi, ondanks de belofte van AMD om de achterdeur te sluiten, was geen uitzondering.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Om PowerPlay te ontgrendelen, moet je een van de reg-bestanden die door igor’sLAB zijn voorbereid, in het register importeren en vervolgens de computer opnieuw opstarten, maar het is raadzaam om eerst het register te reinigen van alle vermeldingen die ooit betrokken zijn geweest bij videoadapters in het systeem, met behulp van het programma Display Driver Uninstaller gevolgd door een schone installatie van de driver. Anders moet je ervoor zorgen dat het reg-bestand naar de juiste sleutel verwijst via de variabele DriverDesc, en indien nodig het adres corrigeren. Na de import in het register verschijnt de vervangende PowerPlay-tabel binnen de 16-bit variabele PP_PhmSoftPowerPlayTable, en om de instellingen die door de firmware van het bord zijn gedefinieerd te herstellen, is het voldoende om deze uit het register te verwijderen — hetzij handmatig, hetzij met behulp van reg-bestand.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

De meest agressieve tabellen voor Navi-chips maken het mogelijk om de kloksnelheid van de Radeon RX 5700 XT te verhogen tot 2300 MHz, met een voedingsspanning tot 1,25 V en een vermogensreserve van 90%. Opmerkelijk is dat het hele systeem dat het stroomverbruik op AMD videokaarten registreert, afhankelijk is van de spanningsregelaar van de GPU en het stroomverbruik van andere componenten van het apparaat en de omzettingsrendement niet in rekening brengt (in tegenstelling tot NVIDIA-borden, die de stroom meten op shunts in de 12 V-lijnen). Als resultaat betreft de schuifbalk voor beschikbaar vermogen in het WattMan-programma alleen de grafische processor: met een standaardlimiet van 180 W kunnen de softwaretabellen van PowerPlay deze tot 342 uitbreiden.

De basisversie van de Radeon RX 5700 is op zijn beurt beperkt tot 2100 MHz voor de kloksnelheid van de kern, met een voedingsspanning van 2,225 V en een vermogen van de grafische processor van 285 W (+ 90%). In beide gevallen is overklokking van de GDDR6-chips tot 1 GHz toegestaan, wat overeenkomt met een bandbreedte van 16 Gbit/s per bus contact. Het is alleen jammer dat er nog geen mogelijkheid is om de Radeon RX 5700 te flashen met de firmware van het hogere model, zodat ze in gelijke uitgangsvoorwaarden kunnen worden geplaatst.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

De vermogenslimieten die beschikbaar zijn gesteld voor de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT via de softwaretabellen van PowerPlay, zien er monsterlijk uit. AMD staat toe dat de appetijt van de GPU van beide modellen slechts tot respectievelijk 180 en 270 W toeneemt. Maar vreemd genoeg zijn de referentie videokaarten volledig in staat om zo'n hoog energieverbruik te waarborgen - althans wat betreft de spanningsregelaar. De VRM van de referentieborden bevat 6-7 vermogensstufen (power stages) ON Semiconductor FDMF3170 met een nominale stroom van 70 A elk. Dergelijke krachtige en kwalitatieve componenten komen tot nu toe alleen voor in de GeForce RTX 2080 Ti en Radeon VII. Ter vergelijking: de Founders Edition versnellingsstukken met TU106-chips (GeForce RTX 2060, RTX 2060 SUPER en RTX 2070) zijn genoegen genomen met zes vermogensstufen van 55 A.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Onze waarschuwing blijft echter van kracht. De MOSFET's van de spanningsregelaar zijn niet de enige apparaten op de printplaat die aan een verhoogde belasting worden blootgesteld. Dit geldt vooral voor de grafische processor Navi 10, die voor overklokking boven de 2 GHz een vrij hoge voedingsspanning vereist volgens de normen voor chips met een fotolithografie van 7 nm.

Om de kloksnelheid van de Radeon RX 5700 XT op 2160 MHz in te stellen, moest ik volledig gebruikmaken van de spanningsreserve, die in de huidige PowerPlay-tabellen tot 1,25 V gaat. Zowel de Radeon RX 590 als de Radeon RX Vega 64 met waterkoeling (en dan hebben we het over chips die zijn geproduceerd volgens de 12 en 14 nm norm) zijn tevreden met minder. Voor de basisversie van de Radeon RX 570 zijn we al gerustgesteld: de GPU-acceleratie bereikte een grens van 2100 MHz, maar om stabiliteit te behouden is er een lagere voedingsspanning nodig dan die van de XT op de standaardfrequentie van 2010 MHz — 1,093 V. Wat betreft de operationele parameters is de Radeon RX 5700, die met behulp van de PowerPlay-softwaretabellen is verwerkt, in feite een XT met gelijktijdige overklok, een groter vermogen en undervolting.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is  Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Het overklokken van het GDDR6-geheugen tot een maximum van 1000 MHz op beide borden bleek echter onmogelijk. In het geval van het hogere model, uitgerust met Samsung K4Z80325BC-H14 chips, moest ik zelfs de prestaties opgeven die we in de hoofdrecensie van de nieuwe producten hadden behaald, en ons tevredenstellen met een resulterende bandbreedte van 14,4 Gbit/s. De Radeon RX 5700 daarentegen stelde ons in staat om het geheugen (Micron 9GA77 D9WCW chips) beter te overklokken dan voorheen — tot 14,8 Gbit/s. Het lijkt erop dat er echt enkele problemen waren met de montage van het koelsysteem bij deze kaart.

De sleutelcomponent voor gedurfde experimenten met Navi-chips is verbeterde koeling. In de toekomst zullen AMD-partners dit probleem oplossen, maar voor nu hebben we alleen referentie grafische kaarten tot onze beschikking, dus we moeten de turbine gewoon op maximale snelheid laten draaien — het is de enige manier om de temperatuur in het heetste punt van de chip (Junction Temperature), waarop de automatisering van de grafische kaart is gericht, binnen de 110 °C te houden, waarna een noodstop van de kloksnelheden begint.

Bovendien is meer lucht onder de referentiekoeler voor het werkgeheugen geen overbodige luxe. In tegenstelling tot de meeste NVIDIA-versnellers geeft de Radeon RX 5700 (XT) via de API de temperatuurmetingen van de GDDR6-sensoren vrij, die te zien zijn in GPU-Z en overklokprogramma's. Zelfs bij standaardinstellingen warmt het geheugen op tot 78–82 °C, wat al een behoorlijk hoge temperatuur is — althans voor Micron-chips, die zijn ontworpen voor gebruik bij temperaturen tot 95 °C (we hebben de specificaties van Samsung niet in het openbaar kunnen vinden). Je hoeft je geen zorgen te maken over de spanningsregelaar. De krachtcircuits van de FDMF3170 hebben zo'n indrukwekkend rendement dat de temperatuur onder belasting niet hoger is dan 68 °C op de XT-kaart en 63 °C op de 'normale' Radeon RX 5700 — zelfs gezien het feit dat in het totale koelsysteem de GPU eigenlijk zijn eigen VRM verwarmt, en niet andersom.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

 

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

⇡#Undervolting

In de oorspronkelijke beoordeling van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT hebben we al opgemerkt dat op beide kaarten de GPU's met een overdreven voedingsspanning werken. Het lijkt erop dat AMD opnieuw besloot om de chips voor de verkoop koste wat het kost te overklokken, en zekerheid zocht in een te hoge spanning vanwege de onvermijdelijke variabiliteit in de kwaliteit van het silicium. Zelfs in de tijd van de Radeon RX 480 belooft het bedrijf al onnodige spanning te verlagen om de lucht niet onnodig te verwarmen. We hebben zelfs dia's uit 2016 met deze verklaringen.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Gelukkig kan wat de AMD-ingenieurs niet hebben gedaan, door de koper van de videokaart zelf worden uitgevoerd. In onze eerste pogingen om de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT te undervolten, streefden we ernaar om geen FPS in games te verliezen en bereikten we al aanzienlijke vermindering van het energieverbruik. Maar het geluid van het referentiekoelsysteem dringt aan op actie. Om de gulden middenweg te vinden tussen prestaties en vermogen en om Navi terug te brengen naar de optimale positie op de energie-efficiëntiecurve, moeten we de piekfrequenties van de GPU verlagen samen met de voedingsspanning. Bij de Radeon RX 5700 XT hebben we de maximale kloksnelheid van de kern verlaagd van 2010 naar 1860 en de voedingsspanning van 1,193 naar 0,991 V. Natuurlijk zijn er in dit geval bepaalde prestatieverliezen onvermijdelijk, maar ze zijn absoluut niet zo groot als je op basis van piekfrequenties zou kunnen aannemen — dit zullen we nog kunnen bevestigen.

De standaardparameters van de junior versie van de Radeon RX 5700 liggen al dicht bij de comfortabele zone van de Navi-chip, maar verdere optimalisatie is nog steeds mogelijk. Om de voedingsspanning van de GPU te verlagen van 0,979 naar 0,839 V, is het voldoende om de piekfrequentie op 1700 MHz te houden in plaats van de oorspronkelijke 1750.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

 

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

⇡#Klokfrequenties onder belasting, energieverbruik, temperatuur, geluidsniveau

Op basis van voorlopige metingen in Crysis 3 en operationele parameters in moderne games, hebben de softwaretabellen van PowerPlay hun werk gedaan. Met een gemiddelde GPU-frequentie van 1864 MHz, die de Radeon RX 5700 XT in 12 testgames vasthoudt, stuiterde de oudere Navi naar 2100 MHz, terwijl de piekfrequentie 2141 MHz bereikt. De delta van de klokfrequenties ligt tussen de 153 en 305 MHz, afhankelijk van de specifieke applicatie, en in relatieve termen bedraagt deze 8-17%.

Maar zoals te verwachten was, is de hele energie-efficiëntie van Navi bij deze overklok naar de knoppen. De chip werkt vrijwel continu onder een openlijk angstaanjagende spanning van 1,245 V (deze spanning was zeven jaar geleden al nodig voor het overklokken van grafische processoren op Tahiti, gebouwd volgens de 28 nm norm), en het energieverbruik in Crysis 3 bereikte 325 in plaats van 222 W in de standaardmodus. Geen wonder dat we de referentieturbine op maximale snelheid hebben laten draaien: de temperatuur van de GPU daalde zelfs van 80 naar 77 °C, en die van de GDDR6-chips van 82 naar 78 °C. Maar de hot spot (Junction Temperature) steeg toch van 92 naar 101 °C — nog maar een stap verwijderd van de 110 °C, waarna automatische throttling begint.

Het geluid van het koelsysteem, dat draait op ongeveer 4500 t/min, is weliswaar muziek in de oren van een echte overklokker, maar is volledig onaanvaardbaar voor continu gebruik. De tot het uiterste overklokte Radeon RX 5700 XT heeft duidelijk een krachtigere koeler nodig — bij voorkeur iets drievoudig met meerdere ventilatoren, en nog beter een waterkoeling. Gelukkig zijn de waterblocks voor referentieborden al te koop.

Operationele parameters onder belasting (Crysis 3)
VideokaartInstellingenGPU-klokfrequentie, MHzVoedingsspanning GPU, VToerental van de ventilatoren, t/min (% van max.)
Gemidd.Max.LimietGemidd.Max.Gemidd.
AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB)Thermische pasta ARCTIC MX-21816183320101,0831,1932100 (43%)
AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 MHz, 8 GB) UVThermische pasta ARCTIC MX-2, -201 mV vCore1807181218600,9930,9931836 (38%)
AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 MHz, 8 GB)Thermische pasta ARCTIC MX-2, +58 mV vCore2100210621601,2451,2504533 (100%)
AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB)Thermische pasta ARCTIC MX-21652166517500,9520,9811535 (32%)
AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 MHz, 8 GB) UVThermische pasta ARCTIC MX-2, -140 mV vCore1637164117010,8430,8431263 (26%)
AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 MHz, 8 GB)Thermische pasta ARCTIC MX-2, +113 mV vCore2033203721001,0931,0934473 (100%)

Opmerking: de metingen van alle parameters worden uitgevoerd na het verwarmen van de GPU en het stabiliseren van de kloksnelheden.

Het basismodel Radeon RX 5700 heeft zich dankzij de softwarematige PowerPlay-tabellen nog beter overclocken bewezen en lijkt in het geheel beter haalbaar. In plaats van de gemiddelde constante kloksnelheid van 1683 MHz in testgames, hebben we 2053 bereikt, en het verschil tussen de overklok- en standaardkloksnelheden varieert van 325 tot 353 MHz (19–21%). De overgeklokte RX 5700 draait sneller dan het standaard XT-niveau, maar de voedingsspanning is praktisch hetzelfde — 1,093 V. De toename van het vermogen van 187 naar 250 W is natuurlijk geen fijne boodschap, maar als we beide grafische kaarten in overklok vergelijken, wint het hogere model slechts 72 MHz op de gemiddelde spelkloksnelheden, terwijl het al 75 W meer verbruikt. Dit zijn de offers die elke megahertz kost wanneer de chip dicht bij zijn frequentiegrens werkt. Voor Navi 10 begint de zone van snel afnemende winst rond de 2 GHz, en alles boven de 2,1 GHz is eerder van academisch dan praktisch belang.

Merk op dat ook de NVIDIA-grafische kaarten problemen ondervinden bij overklokken net boven de 2 GHz met een voedingsspanning die vergelijkbaar is met die van de Radeon RX 5700, hoewel de Turing-chips niet beschikken over dezelfde fijne fotolithografie als de 7-nanometer Navi. Echter, de toename in transistordichtheid die de nieuwe TSMC-proces biedt, betekent nog niet dat de voedingsspanning (vooral buiten de typische werkcondities) altijd lager moet zijn.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Opmerking: Het vermogen van grafische kaarten wordt afzonderlijk geregistreerd van de CPU en andere componenten van de pc met een JUNTEK VAT-1050 ampèremeter. Om gelijktijdig de stroom te meten die door de extra voedingsaansluitingen en de slot van het moederbord gaat, wordt de grafische kaart verbonden via een harde PCI Express x16 riser, waarin de voedingslijnen zijn losgekoppeld en op een aparte kabel zijn aangesloten.

Versterkte koeling bij maximale toerentallen van de turbine is niet zo'n dringende noodzaak voor de overklok van de Radeon RX 5700 als het geval is bij de XT, en was eigenlijk alleen nodig als een soort verzekering om zeker te zijn dat er geen throttling zou optreden. In de test van Crysis 3 is de maximale temperatuur van de GPU volgens de randsensor gedaald van 81 naar 66 °C, terwijl de Junction Temperature op 79-80 bleef, en de GDDR6-chips niet boven de 72 °C opwarmden. Maar hoewel het voor constante werking van de overgeklokte Radeon RX 5700 onder de referentiekoolstof niet noodzakelijk is om het gebrul van de turbine, die draait op 4500 tpm, te verdragen, zijn er toch enkele aanpassingen aan de ventilatorcurve nodig (uiteindelijk verbruikt hij 14 % meer vermogen dan de XT in de standaardmodus). Uit nieuwsgierigheid hebben we Crysis 3 op de Radeon RX 5700 met overklok en verhoogde vermogensreserve gedraaid zonder enige wijzigingen aan de automatische koelsystemen, maar er kwam niets goeds uit: vrij snel warmde de grafische processor op tot 90 °C volgens de randsensor en tot 107 op het heetste punt. De RAM-chips gingen boven de berekende parameters met een temperatuur van 98 °C, en als gevolg daarvan bevroor het besturingssysteem zonder mogelijkheid om de processen van de videokaartdriver te herstellen - zoals gewoonlijk gebeurt bij een GPU-werkgeheugenfout.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Via undervolting hebben beide videokaarten acceptabele verliezen in kloksnelheden doorgemaakt. We hebben de maximale kloksnelheid van de Radeon RX 5700 XT met 200 MHz verlaagd, maar alleen in drie van de twaalf testgames waren de gemiddelde kloksnelheden meer dan 100 MHz gedaald. Het verschil varieert van –142 tot +11 MHz (soms veroorzaakt undervolting een automatische overklok binnen de standaard TDP), en de gemiddelde delta bedraagt 64 MHz (3 % van het standaardniveau). Alleen de gemiddelde piekfrequentie is met maar liefst 107 MHz naar beneden verschoven. De verbruikte voedingskracht van de videokaart kon bij verlaagde spanning en kloksnelheden worden verlaagd van 219 naar 191 W. Jammer dat dit de GPU-temperatuur maar weinig beïnvloedde — een verschil van 3 °C, en de ventilator werkt nog steeds vrij luid: op het niveau van het basissysteem van de RX 5700 in de standaardmodus.

Het onderclocken van de Radeon RX 5700 is zelfs moeilijker op te merken aan de kloksnelheden onder belasting dan bij de XT. De gemiddelde GPU-frequentie in games daalde met 35–61 MHz (3%), terwijl de maximale met 43 MHz daalde. Belangrijker is dat het energieverbruik van de RX 5700 onder belasting in Crysis 3 nu niet 187, maar 157 W is: zelfs de GeForce RTX 2060 SUPER verbruikt meer. Er is nu helemaal geen kritiek op het koelsysteem: de GPU-temperatuur bleef hetzelfde en het geluidsniveau is lager dan bij de goedkopere Founders Edition grafische kaarten.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

⇡#Prestaties na overklokken en onderclocken

Voor de beoordeling van de gameprestaties hebben we ons beperkt tot tests op een resolutie van 1440p: in deze modus worden de Radeon RX 5700 en RX 5700 XT duidelijk niet beperkt door de prestaties van de centrale processor, en in 4K met maximale grafische instellingen geven grafische kaarten van dit niveau soms zo'n lage framerate dat het onmogelijk is om de testresultaten met de nodige precisie te vergelijken. En zoals je al kon afleiden uit de hints die verspreid zijn in het theoretische gedeelte van de review, heeft het overklokken van de Navi-chips niet de resultaten opgeleverd waarop we konden rekenen bij het kijken naar de kloksnelheden.

De Radeon RX 5700 XT, ondanks een gemiddelde toename van de GPU-frequentie van 13% (en verwarming met 106 W), kreeg slechts 5% extra FPS. Als we de parameters in afzonderlijke games analyseren, blijkt gemiddeld slechts 44% van de theoretische prestaties die het overklokken bood, zich te vertalen in de testresultaten. Nog erger, de minimale framerate, gemeten op de 1%-percentiel van de frame-timeverdeling, daalde zelfs in een aantal games. Er is duidelijk iets mis gegaan met het overklokken van de Navi, maar waar we zeker van zijn, zijn de kloksnelheden — dit is zichtbaar aan het energieverbruik. De belangrijkste reden die de enerverende resultaten kan verklaren, is een gebrek aan geheugendoorvoer (GBW), omdat de prestaties van het goedkopere model nauwer correleren met de kloksnelheden.

AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 XT (2160/14400 MHz, 8 GB)Verandering van de gemiddelde GPU-kloksnelheid, MHzVerandering van de gemiddelde frameverversingssnelheid
Gem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHzGem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 8011 9132 1042 125+302 (17%)+2%
Assassin’s Creed Odyssey1 9551 9702 1082 117+153 (8%)+2%
Battlefield V1 8931 9192 0782 118+184 (10%)+6%
DiRT Rally 2.01 8481 8832 1052 131+257 (14%)+11%
Far Cry 51 7901 9152 0942 115+305 (17%)+7%
Final Fantasy XV1 8892 0142 1092 141+220 (12%)+8%
GTA V1 9261 9542 0942 111+168 (9%)+6%
Metro Exodus1 8241 9062 0942 114+270 (15%)+5%
Shadow of the Tomb Raider1 8921 9602 1062 133+215 (11%)+2%
Strange Brigade1 8651 9112 1012 114+236 (13%)+8%
Tom Clancy’s The Division 21 8151 8522 0992 128+284 (16%)+3%
Total War: WARHAMMER II1 8681 9222 1072 135+239 (13%)+3%
Max.1 9552 0142 1092 141+305 (17%)+11%
Gemidd.1 8641 9272 1002 124+236 (13%)+5%
Min.1 7901 8522 0782 111+153 (8%)+2%

De Radeon RX 5700 bereikte bij overklokken een stijging van 13 procent in de framerate met een gemiddelde toename van de kloksnelheden van 21% — al 63% van de extra rekencapaciteit kwam tot de benchmarks. Het is vermeldenswaard dat het geheugen van Micron op de RX 5700 beter overklokt dan de Samsung-chips op de Radeon RX 5700 XT (14,8 tegenover 14,4 Gbit/s), maar de slechte FPS-schaalbaarheid bij overklokken van het topmodel Navi kan nauwelijks worden toegeschreven aan een verschil van 3% in geheugenbandbreedte. Bij de Radeon VII, bijvoorbeeld, groeit de prestaties bijna in een 1:1 verhouding met de kloksnelheden van de GPU, want de bandbreedte van vier HBM2-stacks is veel hoger in vergelijking met de 256-bits GDDR6-bus, en ze overklokken behoorlijk goed.

AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 (2100/14800 MHz, 8 GB)Verandering van de gemiddelde GPU-kloksnelheid, MHzVerandering van de gemiddelde frameverversingssnelheid
Gem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHzGem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 6721 6962 0262 057+353 (21%)+14%
Assassin’s Creed Odyssey1 6951 7032 0392 049+344 (20%)+14%
Battlefield V1 6731 6841 9982 021+325 (19%)+10%
DiRT Rally 2.01 6871 6952 0332 039+346 (21%)+14%
Far Cry 51 6761 6872 0222 049+346 (21%)+9%
Final Fantasy XV1 6921 7192 0402 075+348 (21%)+16%
GTA V1 6831 6952 0262 038+343 (20%)+12%
Metro Exodus1 6691 6932 0182 041+349 (21%)+13%
Shadow of the Tomb Raider1 6901 7002 0362 046+346 (20%)+14%
Strange Brigade1 6841 6942 0312 057+347 (21%)+12%
Tom Clancy’s The Division 21 6781 6912 0312 109+353 (21%)+13%
Total War: WARHAMMER II1 6891 6972 0332 049+344 (20%)+15%
Max.1 6951 7192 0402 109+353 (21%)+16%
Gemidd.1 6831 6962 0282 053+345 (21%)+13%
Min.1 6691 6841 9982 021+325 (19%)+9%

Echter, het is niet eerlijk om de Radeon RX 5700 XT en de ontwikkelaars van AMD te belachelijk te maken omdat de grafische kaart tekortschiet in geheugenbandbreedte. Wanneer we gegevens van NVIDIA's GeForce RTX 20-series accelerators nemen en de theoretische rekencapaciteit vergelijken met de gameplay FPS, is het gemakkelijk op te merken dat hoe groter de GPU, hoe meer gigaflops verloren gaan. De beperkte snelheid van het RAM kan hierin een belangrijke rol hebben gespeeld, aangezien alle modellen op basis van TU106 en TU104, met uitzondering van de GeForce RTX 2060, dezelfde RAM-configuratie hebben, en de grootste sprong in verhouding tussen theoretische prestaties en resultaten in games zich precies voordoet tussen de RTX 2060 en de RTX 2060 SUPER: het basismodel heeft een 192-bits geheugensbus, terwijl de SUPER een 256-bits bus heeft. En niet voor niets heeft NVIDIA al GDDR6-chips met een bandbreedte van 16 Gbit/s ingezet op de GeForce RTX 2080 SUPER.

De Radeon RX 5700 XT heeft ongetwijfeld slechts het probleem blootgelegd waarmee beide fabrikanten van grafische processors te maken hebben, want geen enkele NVIDIA-chip kan zo ver overklokt worden zonder hardwaremodificaties (behalve de 'elite' borden waarvoor firmware en software alleen op speciale aanvraag worden uitgegeven). Echter, een deel van de schuld voor de tranen van overklokkers ligt waarschijnlijk ook bij het softwareteam van de Radeon Technologies Group. Er zijn problemen met een constante renderingstempo bij de Navi, zelfs bij de standaard kloksnelheden. Bovendien is RDNA een volledig nieuwe grafische architectuur, en zoals gebruikelijk bij dit bedrijf, heeft het niet de tijd gehad om de drivers voor de lancering van de 5000-serie van AMD te perfectioneren.

AMD Radeon RX 5700 XT (2010/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 XT (1860/14000 MHz, 8 GB) UVVerandering van de gemiddelde GPU-kloksnelheid, MHzVerandering van de gemiddelde frameverversingssnelheid
Gem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHzGem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 8011 9131 8041 819+3 (0%)−2%
Assassin’s Creed Odyssey1 9551 9701 8131 826-142 (7%)−6%
Battlefield V1 8931 9191 7821 794-112 (6%)−4%
DiRT Rally 2.01 8481 8831 8051 812-43 (2%)0%
Far Cry 51 7901 9151 8011 811+11 (1%)0%
Final Fantasy XV1 8892 0141 7931 914-96 (5%)−2%
GTA V1 9261 9541 7961 810-130 (7%)0%
Metro Exodus1 8241 9061 7861 805-38 (2%)0%
Shadow of the Tomb Raider1 8921 9601 8051 812-87 (5%)−2%
Strange Brigade1 8651 9111 8071 815-58 (3%)−2%
Tom Clancy’s The Division 21 8151 8521 7991 805-17 (1%)+2%
Total War: WARHAMMER II1 8681 9221 8051 812-63 (3%)0%
Max.1 9552 0141 8131 914+11 (1%)+2%
Gemidd.1 8641 9271 7991 820-64 (3%)−1%
Min.1 7901 8521 7821 794-142 (7%)−6%
AMD Radeon RX 5700 (1750/14000 MHz, 8 GB)AMD Radeon RX 5700 (1700/14000 MHz, 8 GB) UVVerandering van de gemiddelde GPU-kloksnelheid, MHzVerandering van de gemiddelde frameverversingssnelheid
Gem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHzGem. kloksnelheid GPU, MHzMax. kloksnelheid GPU, MHz
Ashes of the Singularity: Escalation1 6721 6961 6381 653-35 (2%)−5%
Assassin’s Creed Odyssey1 6951 7031 6501 658-45 (3%)+2%
Battlefield V1 6731 6841 6291 638-44 (3%)−3%
DiRT Rally 2.01 6871 6951 6411 645-46 (3%)−3%
Far Cry 51 6761 6871 6271 641-49 (3%)−1%
Final Fantasy XV1 6921 7191 6391 673-53 (3%)−2%
GTA V1 6831 6951 6391 650-44 (3%)−2%
Metro Exodus1 6691 6931 6291 643-40 (2%)0%
Shadow of the Tomb Raider1 6901 7001 6301 651-61 (4%)−2%
Strange Brigade1 6841 6941 6421 653-42 (2%)−2%
Tom Clancy’s The Division 21 6781 6911 6411 676-37 (2%)−2%
Total War: WARHAMMER II1 6891 6971 6441 650-46 (3%)−4%
Max.1 6951 7191 6501 676-35 (2%)+2%
Gemidd.1 6831 6961 6371 653-45 (3%)−2%
Min.1 6691 6841 6271 638-61 (4%)−5%

Maar als de prestaties van de Navi in games zo slecht schalen met de toenemende kloksnelheden, geldt het omgekeerde ook: je kunt de kloksnelheden verlagen maar de prestaties op hetzelfde niveau houden. Als gevolg van undervolting met verlaagde piekfrequenties hebben beide versies van de Radeon RX 5700 gemiddeld 1-2% FPS verloren en in het slechtste geval slechts 5%. Dergelijke bescheiden verliezen worden ruim gecompenseerd door de besparing van 28-30 W aan energieverbruik en het lagere geluidsniveau.

Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is  Nieuw artikel: Aggressieve overklok en undervolting van de Radeon RX 5700 en Radeon RX 5700 XT: hoe je dit doet en of het nodig is

Bron: 3dnews.ru

Koop betrouwbare webhosting met bescherming tegen DDoS, VPS VDS servers 🔥 Koop betrouwbare webhosting met bescherming tegen DDoS, VPS VDS servers | ProHoster