Zes-core Ryzen 5-processors hebben brede erkenning gekregen lang voordat AMD overging op de Zen 2-microarchitectuur. Zowel de eerste als de tweede generatie zes-core Ryzen 5 zijn een populaire keuze geworden in hun prijsklasse, dankzij het beleid van AMD: het aanbieden van geavanceerdere multi-threading dan wat Intel-processors kunnen leveren, voor een vergelijkbare of zelfs lagere prijs. AMD-processors uit 2017-2018 in de prijsklasse van 200-250 dollar hadden niet alleen zes rekenkernen, maar ondersteunden ook de technologie van virtuele multi-core SMT, waardoor ze tot 12 threads tegelijkertijd konden uitvoeren. Deze eigenschap werd een belangrijk voordeel in de concurrentie met de Core i5: in veel rekentaken presteerden de eerste generatie Ryzen 5-processors daadwerkelijk beter dan de opties die Intel op dat moment had.
Echter, voor onbetwiste leidership in hun gewichtsklasse was dit duidelijk niet genoeg. Gamingtests onthulden een vervelende realiteit voor AMD: geen van de eerste of tweede generatie zes-core Ryzen 5 processors kon een waardige concurrentie bieden tegen de Intel Core i5-serie. In moderne games beperkt de prestaties van mid-range videokaarten, waaronder de GeForce RTX 2060 en GeForce GTX 1660 Ti, zelfs , om nog maar te zwijgen over het feit dat deze processors categorisch niet geschikt zijn voor snellere GPU's. Met andere woorden, de AMD-processors van eerdere generaties hadden gewoon geen toegang tot gaming-configuraties van hoge klasse.
Maar deze recensie zou niet op onze site verschijnen als er niet een tijd van grote veranderingen was aangebroken, want nu heeft AMD de derde generatie Ryzen-processors in het assortiment. We hebben al meermaals mogen constateren hoe succesvol de , die vorige maand in de consumentprocessoren van AMD arriveerde: op onze site zijn reviews van zowel , en . Maar vandaag bekijken we hoe deze microarchitectuur kan passen in de eenvoudigere processors – met zes rekenkernen – die bij gebruikers geliefd zijn om hun combinatie van voldoende prestaties voor de meeste gevallen en een relatief lage prijs.

De nieuwe Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 hebben inderdaad goede kansen om eindelijk de titel van beste processors voor gaming-builds van «optimale» niveau te veroveren (volgens onze terminologie)), dat wil zeggen systemen die voldoende frames per seconde bieden in Full HD en WQHD-resoluties. De nieuwkomers hebben niet alleen een nieuwe microarchitectuur gekregen met een verhoogde specifieke prestaties van 15 %, maar ook een aantal andere verbeteringen die voortvloeien uit het gebruik van het 7-nm TSMC-technologieproces en een volledig nieuw chiplet-ontwerp. Bijvoorbeeld, verhoogde kloksnelheden, verlaagd warmteaf geven, en bovendien een flexibele en veelzijdige geheugencontroller.
Als gevolg hiervan kan men van de Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 niet alleen een onbetwistbare superioriteit ten opzichte van concurrentieprocessoren met een prijs van 200-250 dollar bij het creëren en verwerken van digitale content verwachten, maar ook veel belangrijkere prestaties vanuit het perspectief van de gemiddelde gebruiker: de eliminatie van de eerdere achterstand ten opzichte van de Core i5 in gaming workloads. In hoeverre deze verwachtingen waar zullen worden, gaan we in deze review bekijken.
Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 in detail
De Ryzen 5-processorfamilie omvatte eerder producten uit drie fundamenteel verschillende categorieën. Het omvatte zowel zes core- als vier core- modellen, evenals vier core-processoren met een geïntegreerde grafische kern. Maar met de overstap naar modelnummers vanaf de vierduizend is het assortiment vereenvoudigd: er bestaan momenteel helemaal geen vier core Ryzen 3000 met Zen 2-microarchitectuur, en onder de nieuwe Ryzen 5 is er slechts één vier core-processor – de hybride chip Ryzen 5 3400G met geïntegreerde Vega-grafiek, gebaseerd op de Zen+ microarchitectuur.

Als we de APU's uitsluiten, die zowel ideologisch als architecturaal verschillen van de 'klassieke' Ryzen, heeft AMD slechts twee versies van Ryzen 5 – de zes-core Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600. Over het algemeen lijken deze processors sterk op elkaar. Wat de formele specificaties betreft, is er slechts een verschil van 200 megahertz in kloksnelheid, hoewel de prijs tussen de Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 veel groter verschilt – namelijk met 25%. Dit kan eerder worden verklaard door het feit dat de oudere zes-core een grotere en efficiëntere Wraith Spire koeler heeft, in plaats van de eenvoudige Wraith Stealth van het jongere model.

Toch lijkt het gebruik van de Ryzen 5 3600 met de standaard compacte koelsysteem heel redelijk, aangezien het thermisch pakket van deze processor formeel is ingesteld op 65 in plaats van 95 W.
| Kernen/stromen | Basisfrequentie, MHz | Turbofrequentie, MHz | L3-cache, MB | TDP, W | Chiplets | Prijs | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 9 3950X | 16/32 | 3,5 | 4,7 | 64 | 105 | 2×CCD + I/O | $749 |
| Ryzen 9 3900X | 12/24 | 3,8 | 4,6 | 64 | 105 | 2×CCD + I/O | $499 |
| Ryzen 7 3800X | 8/16 | 3,9 | 4,5 | 32 | 105 | CCD + I/O | $399 |
| Ryzen 7 3700X | 8/16 | 3,6 | 4,4 | 32 | 65 | CCD + I/O | $329 |
| Ryzen 5 3600X | 6/12 | 3,8 | 4,4 | 32 | 95 | CCD + I/O | $249 |
| Ryzen 5 3600 | 6/12 | 3,6 | 4,2 | 32 | 65 | CCD + I/O | $199 |
In vergelijking met andere Ryzen 3000-processors onderscheiden de zes-core modellen zich niet alleen door een lager aantal verwerkingsmodi, maar ook door iets lagere frequenties. Dit vermindert echter totaal niet hun aantrekkelijkheid. Het is voldoende om te onthouden dat de nieuwe Ryzen 5 3600 qua specificaties overeenkomt met het oudere zes-core model van de vorige generatie, de Ryzen 5 2600X, maar bovendien een aanzienlijk meer geavanceerde Zen 2 microarchitectuur heeft, met een verbetering van 15% in IPC (aantal instructies per klokcyclus). Dit alles betekent dat de nieuwe Ryzen 5 gegarandeerd veel krachtiger moeten zijn dan hun voorgangers.

Net als de acht-core modellen van de nieuwe generatie zijn de Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 gebouwd volgens een dual-chiplet ontwerp en bestaan ze uit één chiplet met verwerkingscores (CCD) en een chiplet voor invoer/uitvoer (cIOD), die met elkaar verbonden zijn via de tweede generatie Infinity Fabric-bus. De basis chiplet CCD in deze processors is niet anders dan die in de premium modellen van de 7-nm halfgeleiderchip die geproduceerd wordt door TSMC. Het omvat twee vier-core CCX (Core Complex) eenheden, maar in het geval van Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 is in elk van hen één core uitgeschakeld.

De uitschakeling van de kernen heeft echter geen invloed gehad op de hoeveelheid cache-geheugen van het derde niveau. In elke CCX van de Zen 2 microarchitectuur is er 16 MB L3-cache voorzien, en dit volledige volume is beschikbaar in de Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600. Met andere woorden, beide zes-core processors hebben 32 MB L3-cache, een verdubbeling ten opzichte van wat werd aangeboden in de vorige generatie Ryzen.

Standaard in zes-core processors en cIOD-chiplet. Deze chip bevat een geheugencontroller, de Infinity Fabric-logic, een PCI Express-buscontroller en SoC-elementen en wordt geproduceerd op de 12-nm productiefaciliteiten van GlobalFoundries. De volledige uniformiteit van de componenten van zes-core processors met de hogere modellen van de Ryzen 3000-serie betekent dat ze alle voordelen van hun oudere broers erven: probleemloze ondersteuning voor snelle DDR4-geheugen, de mogelijkheid tot asynchrone klokfrequentie voor de Infinity Fabric-bus en ondersteuning voor PCI Express 4.0 met een verdubbelde bandbreedte.

Voor gedetailleerde tests hebben we beide nieuwe zes-core processors genomen: de Ryzen 5 3600X en de Ryzen 5 3600. Het bleek echter mogelijk te zijn om met slechts één model toe te kunnen. In de praktijk zijn de verschillen in prestaties tussen de Ryzen 5 3600X en de Ryzen 5 3600 nog kleiner dan wat in de specificaties wordt weergegeven.

Hier is een voorbeeld van hoe de werkelijke kloksnelheden van de Ryzen 5 3600X zich verhouden in Cinebench R20 bij belasting door verschillende aantallen rekenkernen.

De werkfrequenties liggen tussen de 4,1 en 4,35 GHz. Bij de Ryzen 5 3600 is het een soortgelijke situatie, maar door de in de specificaties vastgelegde beperking van de bovenste grens verschuift het frequentiebereik licht naar beneden - van 4,0 tot 4,2 GHz. Maar bijvoorbeeld bij 50% belasting van de rekenresources blijkt de Ryzen 5 3600X de goedkopere variant slechts 25-50 MHz sneller te zijn.

Bovendien kan uit de grafieken ook een andere interessante observatie worden gehaald. Zelfs onder volledige belasting zijn de AMD Ryzen-processoren van de nieuwe generatie in staat om frequenties boven de 4,0-4,1 GHz te behouden. Dit betekent dat de alternatieven die Intel in dezelfde prijscategorie aanbiedt, geen significant voordeel meer hebben op het gebied van kloksnelheid. De ouderwetse zes-core Core i5-9600K draait bijvoorbeeld onder volledige belasting op slechts 4,3 GHz, terwijl de populaire Core i5-9400 zijn frequentie zelfs verlaagd naar 3,9 GHz wanneer alle kernen actief zijn. Dit maakt duidelijk dat de Core i5 geen overtuigende voordelen heeft ten opzichte van de Ryzen 5 als we naar de specificaties kijken. De alternatieven van AMD ondersteunen tegelijkertijd het uitvoeren van twee keer zoveel threads dankzij SMT-technologie, hebben een L3-cache van drieënhalf keer de capaciteit en zijn officieel compatibel met DDR4-3200 SDRAM. Bovendien kunnen ze samenwerken met grafische kaarten en NVMe-opslag via de PCI Express 4.0-bus.
Echter, er moet een belangrijke kanttekening worden gemaakt over de ondersteuning van PCI Express 4.0. Deze is alleen beschikbaar op moederborden die zijn gebaseerd op de X570-chipset, die relatief duur zijn en waarschijnlijk niet vaak zullen worden gebruikt met de Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600. Met oudere en goedkopere Socket AM4-borden met de X470- en B450-chipsets kunnen de nieuwe zes-coreprocessoren extern alleen werken in PCI Express 3.0-modus.
Maar het belangrijkste is dat, ondanks deze beperking, de nieuwe processoren nog steeds compatibel zijn met oudere borden na een BIOS-update (de geschikte versies moeten gebaseerd zijn op de AGESA Combo-AM4 1.0.0.1-bibliotheken of later). Dit zullen ongetwijfeld niet alleen degenen die een zuinige benadering van hun pc-configuratie hanteren, willen gebruiken, maar ook veel ervaren gebruikers, omdat de borden op basis van de X570 oorspronkelijk sterk overgewaardeerd lijken.
Een moederbord op de X570 is niet verplicht.
De nieuwe X570-logica die door AMD werd geïntroduceerd, ging gelijktijdig samen met de Ryzen 3000-processors, waardoor het onvermijdelijk lijkt dat deze chipset de meest geschikte keuze is voor de nieuwe CPU's. En inderdaad, hoewel de Ryzen 3000-chips dezelfde Socket AM4-processorconnector gebruiken als hun voorgangers en compatibel zijn met een aanzienlijk aantal eerder uitgebrachte moederborden voor dit platform, kunnen bepaalde voordelen van de Zen 2-architectuur alleen worden benut wanneer de Ryzen 3000 specifiek in moederborden van de nieuwe generatie worden geïnstalleerd. Met name alleen X570-borden kunnen ondersteuning bieden voor PCI Express 4.0 met een verdubbelde bandbreedte, terwijl het op moederborden van vorige generaties niet mogelijk is om PCI Express 4.0 te activeren. De marketingafdeling van AMD legt veel nadruk op het belang van deze functionaliteit, wat de indruk kan wekken dat het gebruik van oudere borden met nieuwe processors nadelige gevolgen heeft.

Maar de noodzaak voor ondersteuning van PCI Express 4.0 roept op dit moment grote twijfels op. Huidige gamedevices die gebruikmaken van deze snelle interface (er zijn er maar twee: Radeon RX 5700 XT en RX 5700) zien geen merkbare prestatieverbeteringen als gevolg van de verhoogde bandbreedte van de interface. NVMe-opslagmedia die via PCI Express 4.0 werken, zijn momenteel ook zeer beperkt in hun verspreiding. Bovendien zijn ze allemaal gebaseerd op een vrij zwakke Phison PS5016-E16-controller en presteren ze in de praktijk slechter dan de beste opslagmedia met PCI Express 3.0, wat betekent dat er weinig zin is in hun toepassing. Dus de ondersteuning van PCI Express 4.0 in de X570 is slechts een vooruitzicht met bijna nul praktische waarde in de huidige realiteit.
Betekent dit dat de aanschaf van X570-gebaseerde borden geen praktische zin heeft? Zeker niet: naast de nieuwe versie van PCI Express biedt deze chipset aanzienlijk verbeterde mogelijkheden voor de implementatie van andere externe interfaces. Het beschikt over een groter aantal PCI Express-lijnen voor extra apparaten en uitbreidingssloten, evenals ondersteuning voor een groter aantal snelle USB 3.1 Gen2-poorten.

Zo zien de belangrijkste specificaties eruit in vergelijking met de parameters van voorgaande generaties chipsets:
| X570 | X470 | B450 | |
|---|---|---|---|
| PCIe-interface | 4.0 | 2.0 | 2.0 |
| Aantal PCIe-lijnen | 16 | 8 | 6 |
| USB 3.2 Gen2-poorten | 8 | 2 | 2 |
| USB 3.2 Gen1-poorten | 0 | 6 | 2 |
| USB 2.0-poorten | 4 | 6 | 6 |
| SATA-poorten | 8 | 8 | 4 |
Daarom moeten oplossingen op de nieuwe chipset veel bredere en modernere mogelijkheden hebben.
Daarnaast is er nog een belangrijk argument voor het X570-platform. Het punt is dat moederborden gebaseerd op deze chip oorspronkelijk zijn ontworpen voor Ryzen 3000-processors, terwijl moederborden van voorgaande generaties werden gemaakt in een tijd waarin de oudere Ryzen-processors niet meer dan acht kernen hadden en een maximale TDP van 95 W. Daarom is in de nieuwe moederborden echt rekening gehouden met het feit dat Socket AM4-processors tot zestien verwerkingskernen kunnen hebben en een verhoogd energieverbruik, en dat de huidige processors geen kunstmatige beperking op het geheugenfrequentie hebben. Met andere woorden, de ontwerpen van de nieuwe borden hebben extra optimalisaties gekregen: ten minste verbeterde DIMM-slot bedrading en versterkte CPU-voeding circuits, die nu minimaal 10 fasen tellen (inclusief 'virtuele').
Maar daar moet wel voor betaald worden. Terwijl de prijzen voor moederborden met Socket AM4, gebouwd op X470, beginnen vanaf ongeveer $130-140, kunnen borden op basis van B450 zelfs al vanaf $70 worden gekocht, zal een nieuw exemplaar met de X570-chipset minimaal $170 kosten. Bovendien heeft de ondersteuning voor de hoge snelheid PCI Express 4.0 in de X570 invloed gehad op de warmteafvoer van de chipset. Eerdere AMD-chipsets werden geproduceerd met een 55-nm technologie, maar genereerden ongeveer 5 W aan warmte, terwijl de nieuwe X570-chip, hoewel overgestapt naar een 14-nm proces, tot 15 W afvoert. Daarom is actieve koeling vereist, wat de constructie van moederborden complexer maakt en een extra ventilator aan het systeem toevoegt, wat bijdraagt aan het geluidsniveau.
Gezien dit alles kan het gebruik van goedkopere moederborden van de vorige generatie, gebaseerd op de chipsets X470 of B450, vooral in combinatie met de zes-core Ryzen 5 3600 en Ryzen 5 3600X processors, die geen hoge energieverbruik hebben, heel gerechtvaardigd zijn. Zelfs AMD heeft verklaard dat de nieuwe Ryzen 3000 processors (bijna) geen prestatieverlies hebben wanneer ze worden geïnstalleerd op compatibele Socket AM4-borden van de vorige generatie. Vanuit het perspectief van het bedrijf is X570 een vlaggenschipplatform dat niet voor alle gebruikers van nieuwe processors nodig is. Voor de redelijk geprijsde Ryzen 5 3600 en Ryzen 5 3600X kunnen ook goedkopere borden geschikt zijn - dit is de mening van AMD zelf.

Maar in werkelijkheid blijven de zorgen bestaan dat Ryzen van de derde generatie op goedkopere borden van de vorige generatie in bepaalde opzichten slechter presteert dan op het nieuwe platform. Daarom hebben we besloten om een van dergelijke borden te nemen en alles zelf te testen.
De experimenten werden uitgevoerd met het budget moederbord ASRock B450M Pro4, gebaseerd op de B450 chipset, dat momenteel te koop is voor slechts $80. Voor dit bord zijn onlangs verschillende BIOS-versies beschikbaar gekomen, gebaseerd op de actuele AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 bibliotheken, wat de compatibiliteit met Ryzen 3000 garandeert. En inderdaad, na het flashen van een van deze firmware-versies werkt de testprocessor Ryzen 5 3600X probleemloos op dit bord. Maar laten we de details controleren.
Ondersteuning voor geheugen en overklokken Infinity Fabric Fabric. Er waren geen obstakels om de snelheidsinstellingen voor geheugen op een bord met de B450 chipset te kiezen. Na het installeren van de Ryzen 5 3600X konden we eenvoudig de DDR4-3600 modus activeren, die AMD beschouwt als de 'gouden standaard' voor zijn nieuwe generatie processors qua prestaties.

Bovendien biedt het bord op basis van B450 precies dezelfde mogelijkheden voor handmatige instelling van de Infinity Fabric busfrequentie als de versies op het vlaggenschip X570.

Dit betekent dat, indien gewenst, het geheugen in de 'juiste' gesynchroniseerde modus verder kan worden overklokt dan DDR4-3600. Bijvoorbeeld, met de huidige versie van de Ryzen 5 3600X processor hebben we met het bord op de B450 chipset stabiele werking van het geheugen gezien in DDR4-3733 modus bij een Infinity Fabric busfrequentie van 1866 MHz.

Natuurlijk is het ook mogelijk om het geheugen in asynchrone modus te overklokken - hier legt de B450 geen beperkingen op. Het is echter belangrijk te begrijpen dat het opsplitsen van de klokfrequentie van de geheugencontroller en de Infinity Fabric-bus leidt tot aanzienlijke verslechtering van de latentie en een daling van de prestaties. Het chipsets waarmee het moederbord is uitgerust, heeft hier geen invloed op. Dit geldt zowel voor B450 en X470 als voor de nieuwste X570.
Overklokken processor via Precision Boost Override. Het overklokken van Ryzen 3000-processors met gangbare methoden is in feite een nutteloze onderneming, omdat de automatische overkloktechnologie Precision Boost 2, die 'out of the box' in deze processors werkt, effectief het volledige frequentiepotentieel benut. Daarom leiden alle pogingen om de processor tot vaste frequentiewaarden over te clocken ertoe dat deze onder de maximale nominale frequenties in turbomodus komt te liggen. Dit betekent op zijn beurt dat een kleine prestatiewinst bij multi-threaded workloads gepaard gaat met een afname van de prestaties in taken die slechts een deel van de processorcores belasten.
Maar om ervoor te zorgen dat enthousiastelingen toch de mogelijkheid hebben om de prestaties van Ryzen 3000 boven de nominale waarden te verhogen, heeft AMD een speciale technologie bedacht - Precision Boost Override. Het idee is dat de werking van de processor in turbomodus wordt beheerd op basis van een reeks vooraf bepaalde constanten die de maximaal mogelijke frequenties, verbruik, temperaturen, spanningen en dergelijke voor elke processor beschrijven. Een deel van deze constanten kan worden aangepast, en deze mogelijkheid wordt volledig aangeboden, niet alleen op X570-basisborden, maar ook op meer betaalbare oplossingen.

Bijvoorbeeld, onder de BIOS-instellingen van het moederbord ASRock B450M Pro4 dat wij hebben getest, vonden we middelen om alle vier de belangrijkste constanten van de Precision Boost Override-technologie te wijzigen:
- PPT Limit (Package Power Tracking) - de beperkingen voor het energieverbruik van de processor in watt;
- TDC Limit (Thermal Design Current) - de beperkingen voor de maximale stroom die aan de processor wordt geleverd, wat wordt bepaald door de efficiëntie van de VRM-koeling op het moederbord;
- EDC Limiet (Elektrisch Ontwerphuid) – beperkingen voor de maximale stroom die naar de processor wordt gestuurd, gedefinieerd door het elektrische schema van de VRM op het moederbord;
- Precision Boost Overide Scalar – de verhouding van de spanning die naar de processor wordt gestuurd met betrekking tot zijn frequentie.
Daarnaast is er onder de instellingen die door het B450 moederbord worden aangeboden ook de MAX CPU Boost Clock Override – een nieuwe parameter voor Ryzen 3000-processors, die het mogelijk maakt om de bovengrens frequentie die is toegestaan door Precision Boost 2 met 0-200 MHz te verhogen.
Zo bieden moederborden op X570 en B450 of X470 precies hetzelfde niveau van toegang tot de parameters die verantwoordelijk zijn voor het configureren van de processor frequentie in turbo-modus. Dit betekent dat de dynamische overklok van Ryzen 3000 op goedkopere borden slechts wordt beperkt door het ontwerp van hun voedingsomvormer voor de processor, die door een lager aantal fasen mogelijk niet de benodigde stromen kan leveren of kan oververhitten. Echter, dit probleem zal waarschijnlijk niet optreden met de zes-core processors Ryzen 5 3600 en Ryzen 5 3600X: zij hebben een relatief gematigd energieverbruik.
Prestaties. Bij de lancering van moederborden gebaseerd op de X570 chipset gingen er veel geruchten rond dat zij verhoogde prestaties konden leveren door middel van agressievere standaardinstellingen van Precision Boost 2. Echter, bij nadere inspectie bleek dit niet het geval: de door ons geteste borden op B450, X470 en X570 gebruiken absoluut dezelfde constanten PPT Limiet, TDC Limiet en EDC Limiet. Althans, als we kijken naar de drie moederborden die wij als voorbeeld hebben genomen: ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi en ASRock X570 Taichi. Dit is overigens niet verwonderlijk, want de waarden van deze constanten zijn vastgelegd in de specificaties van de CPU's zelf.
| Thermal Design Power | Processoren | PPT Limiet | TDC Limiet | EDC Limiet |
|---|---|---|---|---|
| 65 W | Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X | 88 W | 60 A | 90 A |
| 95 W | Ryzen 5 3600X | 128 W | 80 A | 125 A |
| 105 W | Ryzen 7 3800X, Ryzen 9 3900X | 142 W | 95 A | 140 A |
Er zijn dus geen objectieve redenen waarom processors, wanneer deze zijn geïnstalleerd op moederborden met chipsets B450, X470 en X570, verschillende prestaties zouden kunnen vertonen.
Om dit bewijs verder te bevestigen, hebben we een snelle test uitgevoerd met de Ryzen 5 3600X processor in verschillende applicaties en games, waarbij we deze achtereenvolgens installeerden in de ASRock B450M Pro4, ASRock X470 Taichi en ASRock X570 Taichi.









De resultaten waren consistent: Socket AM4-moederborden met verschillende chipsets bieden vrijwel identieke prestaties. Dit betekent dat er eigenlijk geen dwingende redenen zijn waarom je voor de zes-core Ryzen 5 3600X en Ryzen 5 3600 geen moederborden van vorige generatie zou moeten gebruiken.
Bovendien, als je kiest voor moederborden met B450 of X470 chipsets, kun je besparen op het energieverbruik. Door de hoge stroombehoefte van de X570 chipset verbruiken moederborden gebaseerd op deze chipset consequent enkele watt meer, zowel onder belasting als in idle-toestand.
De conclusie is eenvoudig: bij het kiezen van een moederbord voor de nieuwe Ryzen 3000, moet je rekening houden met hun vereiste uitbreidingsmogelijkheden, het ontwerpgemak en de adequaatheid van de krachtconversie van de processor. De chipset zelf in moderne Socket AM4-systemen speelt hierin vrijwel geen rol.
Overklokken
Overklokken van Ryzen 3000-processoren is een dankeloze taak. Dit hebben we al ondervonden toen we probeerden de hogere leden van de serie te overklokken. AMD heeft alle beschikbare frequentiepotentieel in de nieuwe 7-nm chips uitgeput, en er is vrijwel geen ruimte meer voor handmatig overklokken. De Precision Boost 2-technologie implementeert een zeer effectief algoritme dat, gebaseerd op een analyse van de status en belasting van de processor op elk specifiek moment, vrijwel de maximaal mogelijke frequentie voor die modus instelt.
Als gevolg hiervan zullen we bij handmatig overklokken tot een bepaalde vaste waarde vrijwel zeker verlies van prestaties onder lage-load scenario's ervaren, aangezien Precision Boost 2 in die gevallen waarschijnlijk de processor sterker kan overklokken. Desondanks waren we verplicht om het te proberen, al was het maar om te bevestigen: de Ryzen 5 3600 en Ryzen 5 3600X, net als hun grotere broeders, zijn al overklokt tot ons.
De krachtigere zes-core processor, Ryzen 5 3600X, kon werken op een maximale frequentie van 4,25 GHz, stabiliteit werd bereikt bij een voedingsspanning van 1,35 V.

Ter herinneren, in de nominale modus kan de Ryzen 5 3600X kloksnelheden tot 4,4 GHz bereiken, maar alleen bij lage belasting. Wanneer alle kernen belast zijn, daalt de kloksnelheid tot ongeveer 4,1 GHz. Met andere woorden, onze handmatige overklok levert in zekere zin resultaat, maar men kan twijfelen aan de praktische waarde van dit resultaat.
Een vergelijkbare situatie doet zich voor bij de overklok van de Ryzen 5 3600, met de kanttekening dat AMD voor zijn hogere modellen betere silicium selecteert, waardoor de goedkopere processors een lager maximum hebben voor de haalbare kloksnelheid. Uiteindelijk overklokte de Ryzen 5 3600 tot 4,15 GHz bij een verhoogde voedingsspanning van 1,4 V.

In het geheel kan deze overklok zelfs als redelijk zinvol worden beschouwd, aangezien de kloksnelheid van de Ryzen 5 3600 bij maximaal belasting op alle kernen daalt tot 4,0 GHz, en in het geval van weinig-CPU-zware scenario's overklokt deze processor zichzelf slechts tot 4,2 GHz. Echter, de algemene regel dat Ryzen 3000 in turbo-modus kloksnelheden boven de handmatige overklok kunnen bereiken, blijft van kracht. Daarom raden we af om zomaar over te klokken: het resultaat zal waarschijnlijk de moeite niet waard zijn.
Het is ook vermeldenswaard dat we in de overklokexperimenten opnieuw de problemen met hoge temperaturen van de Ryzen-processors tegenkwamen. Voor het afvoeren van warmte van de CPU werd een voldoende krachtige luchtkoeler, de Noctua NH-U14S, gebruikt, maar dit weerhield de processors er niet van om tot 90-95 graden te verwarmen, zelfs bij gematigde overklokpogingen en een geringe verhoging van de kloksnelheid en voedingsspanning. Het lijkt erop dat dit een ander serieus obstakel is voor het verhogen van de werkfrequenties. De processorchip CCD, geproduceerd met nieuwe 7 nm technologie, heeft een zeer klein oppervlak van slechts 74 mm2, waardoor het extreem moeilijk is om de vrijgekomen warmte van het oppervlak af te voeren. Zoals je ziet, helpt zelfs de soldeerverbinding van de warmte afvoerende kap met het oppervlak van de chip al niet meer.
Hoe werkt Precision Boost Override en is het mogelijk om van de Ryzen 5 3600 een Ryzen 5 3600X te maken?
Een fiasco met overklokken betekent niet dat je niet met de bedrijfsmodi van Ryzen-processoren moet ingrijpen. Je moet gewoon anders aanpakken. Een merkbaar beter effect kan worden bereikt, niet door te proberen de CPU-werkfrequentie op een hoge waarde vast te zetten, maar door aanpassingen te maken in hoe Precision Boost 2 werkt. Met andere woorden, probeer de technologie voor automatische frequentieaanpassing niet te overtreffen, maar probeer in plaats daarvan haar algoritmes nog agressiever te maken. Hiervoor bestaat de functie Precision Boost Override, die het mogelijk maakt om de constanten aan te passen die het gedrag van de frequentie binnen Precision Boost 2 bepalen. Op deze manier kunnen kopers van de instap Ryzen 5 3600 deze in modi brengen die typerend zijn voor de Ryzen 5 3600X, of zelfs snellere modi.
Echter, het is niet genoeg om de limieten voor PPT Limit, TDC Limit en EDC Limit, die voor de Ryzen 5 3600 standaard zijn ingesteld op 88 W, 60 A en 90 A, maximaal te verhogen, omdat dit de door de specificaties van deze CPU vastgelegde frequentiegrens van 4,2 GHz niet opheft. Maar als je hier 200 MHz aan toevoegt via de instelling Max CPU Boost Clock Override, terwijl je ook de coefficient Precision Boost Override Scalar verhoogt, dan kan de Ryzen 5 3600 werken op frequenties die bijna gelijk zijn aan die van de Ryzen 5 3600X (4,1-4,4 GHz), met vergelijkbare dynamische frequentie-aanpassing afhankelijk van de belasting.

Een extra steun bij deze aanpak kan een kleine (ongeveer 25-75 mV) verhoging van de CPU-voeding zijn, gemaakt via de instelling Offset Voltage, evenals het inschakelen van de functie Load-Line Calibration. Dit zou moeten helpen om het Precision Boost 2-mechanisme meer vertrouwen te geven om hogere kloksnelheden te bereiken.
Als resultaat wordt de prestatie van de Ryzen 5 3600 met dergelijke instellingen inderdaad opgetrokken naar het niveau van de Ryzen 5 3600X, wat ongetwijfeld de mensen zal blij maken die 50 dollar "uit het niets" willen besparen.
Zeker, deze truc met het aanpassen van de constanten van de Precision Boost 2-technologie kan ook worden uitgevoerd voor de oudere zes-core processor. Echter, een net zo opvallende frequentieverhoging zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn. Terwijl de Ryzen 5 3600 gemiddeld kan worden overgeklokt met 100-200 MHz door Precision Boost Override, zal de Ryzen 5 3600X bij het opheffen van de verbruikslimieten niet meer dan 50-100 MHz in frequentie toenemen.
Om het effect van een dergelijke fijne afstemming van frequentiemodi te beoordelen, hebben we een snelle test uitgevoerd. Op de weergegeven diagrammen hebben we de prestaties van processors met gewijzigde PPT Limit, TDC Limit en EDC Limit aangeduid met de afkorting PBO (Precision Boost Override).









Samenvattend zouden we niet beweren dat Precision Boost Override een merkbare snelheidstoename voor de processor oplevert, vooral niet voor de Ryzen 5 3600X. Volgens de resultaten bedraagt de prestatieverbetering letterlijk enkele procenten, en het is zeker niet aan te raden om bijzondere verwachtingen van deze technologie te hebben, net zoals bij traditionele overklokmethoden.
Echter, eigenaren van de Ryzen 5 3600 kunnen beter meteen Precision Boost Override inschakelen om gratis prestatieniveaus te realiseren die vergelijkbaar zijn met de duurdere zes-core Ryzen 5 3600X.
Bron: 3dnews.ru
