
Inleiding
Hallo vrienden! Tot mijn verbazing merkte ik op dat er op Habr niet veel artikelen zijn gewijd aan producten van de leverancier [Extreme Networks](https://tssolution.ru/katalog/extreme). Om dit te verhelpen en jullie beter kennis te laten maken met het productaanbod van Extreme, ben ik van plan een kleine cyclus van artikelen te schrijven, te beginnen met switches voor Enterprise.
De cyclus zal de volgende artikelen bevatten:
- Overzicht van Extreme Enterprise-level switches
- Netwerkontwerp voor Enterprise met Extreme switches
- Configuratie van de instellingen van Extreme switches
- Overzichtelijke vergelijking van Extreme switches met apparatuur van andere leveranciers
- Garantie, technische ondersteuning en servicecontracten voor Extreme switches
Ik nodig iedereen uit die geïnteresseerd is in deze leverancier, evenals netwerkingenieurs en systeembeheerders die voor de keuze of configuratie van deze switches staan, om de cyclus van artikelen te lezen.
Over ons
Om te beginnen wil ik jullie graag kennis laten maken met het bedrijf en de geschiedenis ervan:
Extreme Networks — een telecombedrijf, opgericht in 1996 voor de promotie van geavanceerde technologieoplossingen van Ethernet en de ontwikkeling van de Ethernet-standaard. Veel Ethernet-standaarden op het gebied van netwerkschaling, kwaliteitsgarantie en snelle herstelprocedures zijn open patenten van Extreme Networks. Het hoofdkantoor is gevestigd in San José, Californië, VS. Momenteel is Extreme Networks een beursgenoteerd bedrijf dat zich richt op de ontwikkeling van Ethernet.
In december 2015 telde het aantal medewerkers 1300 personen.
Extreme Networks biedt zowel bedrade als draadloze netwerkoplossingen die voldoen aan de eisen van de moderne mobiele wereld, met gebruikers en apparaten die zich voortdurend verplaatsen, evenals de migratie van virtuele machines binnen en buiten datacenters - naar de cloud. Het gebruik van het enkele besturingssysteem ExtremeXOS stelt in staat om geavanceerde oplossingen te creëren voor zowel telecomoperators als voor datacenters en lokale/campusnetwerken.
Partners van het bedrijf in de GOS
- In Rusland heeft Extreme Networks drie officiële distributeurs: RRC, Marvel en OCS, evenals meer dan 100 partners, waarvan het aantal voortdurend toeneemt.
- In Wit-Rusland heeft Extreme Networks drie officiële distributeurs: Solidex, MUK en Abris. Het bedrijf Solidex heeft de status van geautoriseerde opleidingspartner.
- In Oekraïne is er één officiële distributeur — «Iнформаційне Мереживо».
- In de landen van Centraal-Azië, evenals in Georgië, Armenië en Azerbeidzjan, zijn de officiële distributeurs de bedrijven RRC en Абрис.
Nou, we hebben elkaar leren kennen, laten we nu eens kijken wat deze leverancier ons kan bieden qua switches voor ons Enterprise-netwerk.
En hij kan ons het volgende aanbieden:

In de afbeelding hierboven zijn de modellen switches weergegeven op basis van het type besturingssysteem dat de switches aanstuurt en de technologieën die door de poorten worden ondersteund (verticale pijl aan de linkerkant):
- 1 Gigabit Ethernet
- 10 Gigabit Ethernet
- 40 Gigabit Ethernet
- 100 Gigabit Ethernet
Laten we de Extreme switches uitgebreider bekijken en beginnen met de serie V400.
Switches van de serie V400
Dit zijn switches die werken op de technologie Virtual Port Extending (gebaseerd op de specificatie IEE 802.1BR). De switches worden Virtual Port Extenders genoemd.
De essentie van deze technologie is dat alle functionaliteit van de control en dataplane van de switch wordt verplaatst naar de aggregatieswitches – Controller Bridges/CB.
Als Controller Bridge switch kunnen alleen de volgende modellen switches worden gebruikt:
- x590
- x670-G2
- x620-G2
Voordat ik de typische aansluitingsschema's van deze switches beschrijf, zal ik hun specificaties beschrijven:

Zoals te zien is in de bovenstaande tabel, hebben de switches, afhankelijk van het aantal GE-accesspoorten (24 of 48), 2 of 4 10GE SFP+ uplink-poorten.
Er zijn ook switches met PoE-poorten voor het aansluiten en voeden van PoE-apparaten via de technologieën 802.3af (tot 15 W per poort) en 802.3at (tot 30 W per poort).
Hieronder staan 4 typische aansluitingsschema's voor de V400 switches en CB:

Voordelen van de technologie Virtual Port Extending:
- gemak in onderhoud — bij een storing van één van de V400 switches is het voldoende deze alleen te vervangen en de nieuwe switch wordt automatisch herkend en ingesteld voor gebruik met CB. Hierdoor is er geen noodzaak om elke access switch in te stellen.
- de hele configuratie bevindt zich alleen op de CB, de V400 switches zijn slechts zichtbaar als extra poorten van de CB, wat het beheer van deze switches vereenvoudigt.
- bij de werking van V400 in combinatie met de Controller Bridge krijgt u alle functionaliteit van de Controller Bridge op de V400 switches.
Beperking van de technologie — ondersteuning voor maximaal 48 Port Extenders van de V400 switches (2300 access poorten).
Switches van de series X210 en X220
De E200-serie switches hebben een vast aantal 10/100/1000 BASE-T poorten, werken op L2/L3 niveaus en zijn bedoeld voor gebruik als enterprise toegangsswitches. Afhankelijk van het model hebben de switches:
- PoE/PoE+ poorten
- 2 of 4 stuks 10 GE SFP+ poorten (X220 serie)
- stapelondersteuning – tot 4 switches in een stack (X220 serie)
Hieronder geef ik een tabel met de configuratie en enkele mogelijkheden van de X200-serie switches.


Zoals te zien is in de tabel zijn de E210 en E220 switches bedoeld voor gebruik als toegangsswitches. Dankzij de 10 GE SFP+ poorten kunnen de X220 switches stapeling ondersteunen – tot 4 units in een stack, met een stackcapaciteit van 40 Gb.

De switches worden beheerd door het besturingssysteem EOS.
ERS-serie switches
De switches van deze serie zijn krachtiger in vergelijking met de E200 serie switches.
Allereerst is het belangrijk op te merken:
- deze switches hebben uitgebreidere stapelmogelijkheden:
- tot 8 switches in een stack
- afhankelijk van het model kunnen zowel SFP+ poorten als speciale poorten voor stapeling worden gebruikt
- de ERS switches hebben een groter PoE-budget in vergelijking met de E200 serie
- de ERS switches bieden uitgebreidere L3-functionaliteiten in vergelijking met de E200 serie
Voor een gedetailleerdere beschouwing van de ERS switchfamilie stel ik voor te beginnen met de instapserie — ERS3600.
ERS3600 serie
De switches van deze serie zijn beschikbaar in de volgende configuraties:

Zoals uit de tabel blijkt, kunnen de ERS 3600 switches worden gebruikt als toegangsswitches, ze hebben een grotere stackcapaciteit, een groter PoE-budget en een breder scala aan L3-functies, hoewel ze natuurlijk beperkt zijn tot alleen de RIP v1/v2 protocollen voor dynamische routering, evenals het aantal interfaces en routes die daarbij betrokken zijn.
In de afbeelding hieronder zijn de voor- en achterzijde van de 50-poorts ERS3600 switch te zien:

ERS4900 serie
De configuratie en functionaliteit van de ERS4900 switches kan kort worden samengevat in de volgende tabel:

Zoals we zien, zijn deze switches uitgerust met protocollen voor dynamische routering, zoals RIPv1/v2 en OSPF, is er een gateway-failoverprotocol — VRRP, en is er ondersteuning voor IPv6.
Hier moet ik een belangrijke opmerking maken - * de extra functionaliteit L2 en L3 (OSPF, VRRP, ECMP, PIM-SM, PIM-SSM/PIM-SSM, IPv6-routering) wordt geactiveerd door een extra licentie aan te schaffen - Advanced Software License.
Op de onderstaande afbeeldingen zijn de voor- en achterkant van de 26-poorts switch uit de ERS4900-serie en hun stapelopties weergegeven:

Zoals te zien op de afbeeldingen hebben de switches uit de ERS4900-serie speciale poorten voor stacking - Cascade UP/Cascade Down, en ze kunnen ook worden uitgerust met redundante voedingen.
ERS5900-serie
De nieuwste en meest geavanceerde modellen in de ERS-serie zijn de ERS5900 switches.
Wat interessant is:
- In sommige switches uit de serie is Universal PoE geïmplementeerd - de mogelijkheid om 60 W te leveren op de poort voor het van stroom voorzien van gespecialiseerde apparaten en kleine switches/routers.
- Er zijn 100-poorts switches beschikbaar met een totale PoE-begroting van 2,8 kW.
- Er zijn poorten beschikbaar die 2.5GBASE-T (standaard 802.3bz) ondersteunen.
- Ondersteuning voor MACsec-functionaliteit (standaard 802.1AE).
De configuraties en functionaliteit van de switches uit de serie worden het beste weergegeven in de volgende tabel:


* De switches 5928GTS-uPWR en 5928MTS-uPWR ondersteunen het zogenaamde Four-Pair PoE-initiatief (ook wel Universal PoE - uPoE) - de mogelijkheid om op de toegangspoort apparaten met een verbruik tot 60 W van stroom te voorzien, zoals sommige soorten videoconferentiesystemen, dunne VDI-cliënten met monitors, kleine switches of routers met PoE-voeding en zelfs sommige IoT-technologiesystemen (bijvoorbeeld slimme verlichtingbeheersystemen).
** De PoE-begroting van 1440 W wordt bereikt door het installeren van 2 voedingen. Bij installatie van 1 voeding in de switch is de PoE-begroting - 1200 W.
*** De PoE-begroting van 2880 W wordt bereikt door het installeren van 4 voedingen. Bij installatie van 1 voeding in de switch is de PoE-begroting - 1200 W. Bij installatie van 2 voedingen in de switch is de PoE-begroting - 2580 W.
De extra functionaliteit L2 en L3, zoals in het geval van de ERS4900-serie, wordt verzekerd door de aankoop en activatie van de bijbehorende licenties voor de switches:

Op de onderstaande afbeeldingen is de voor- en achterkant van de 100-poorts switch uit de ERS5900-serie en de stapelopties van de 28- en 52-poorts switches weergegeven:

**Alle switches in de serie worden aangestuurd door het besturingssysteem ERS.**
Vrienden, zoals jullie misschien al hebben opgemerkt, geef ik aan het einde van de beschrijving van de serie aan welk besturingssysteem ze gebruiken, en dat doe ik niet zomaar. Zoals velen al hebben geraden, betekent het beheren van een bepaald besturingssysteem een individuele set syntactische commando's en configuratieblokken voor elk besturingssysteem.
Voorbeeld:
Zoals fans van Avaya-switches misschien al hebben opgemerkt, bevat de beschrijving van de L2-functionaliteit van de ERS-serie switches de regel MLT/LACP-groepen, die het maximaal mogelijke aantal groepen voor het combineren van interfaces (aggregatie en redundantie van verbindingen) karakteriseert. De aanduiding MLT is karakteristiek voor het aggregeren van verbindingen in switches van Avaya Holding, waar het direct in de syntaxis van het commando wordt gebruikt bij het instellen van de aggregatie van verbindingen.
Het is allemaal te danken aan het feit dat Extreme Networks, in overeenstemming met zijn ontwikkelingsstrategie, in 2017-2018 Avaya Holdings heeft overgenomen, die op dat moment zijn eigen serie switches had. De ERS-serie is bijgevolg in wezen een voortzetting van de lijn switches van Avaya.
Switches van de EXOS-serie
De EXOS-serie wordt beschouwd als de "flagship" serie van Extreme. In de switches van deze lijn is krachtige functionaliteit gerealiseerd - zowel vele standaardprotocollen als vele "eigen" protocollen van Extreme, die ik verder zal proberen te beschrijven.
Hierin vindt u switches voor elk wat wils:
- voor elk netwerkniveau — toegang, aggregatie, core, switches voor datacenters
- met elke set van poorten 10/100/1000 Base-T, SFP, SFP+, QSFP, QSFP+
- met of zonder PoE-ondersteuning
- met ondersteuning voor meerdere soorten "stapeling" en ondersteuning voor "clustering" om de beschikbaarheid van kritische netwerkknooppunten te waarborgen
Voordat ik de discussie over deze serie begin met de jongste lijn — X440, wil ik graag het licentiebeleid van het EXOS-besturingssysteem uitleggen.
Licensering van EXOS (vanaf versie 22.1)
EXOS heeft drie hoofdtypen licenties — Edge License, Advanced Edge License, Core License.
De onderstaande tabel beschrijft de gebruiksmogelijkheden van licenties afhankelijk van de lijnen van de EXOS-serie switches:

- Standaard — dit is de versie van het EXOS-besturingssysteem die in de basisversie met de switch wordt geleverd
- Upgrade — dit is de mogelijkheid om het EXOS-besturingssysteem naar een bepaald niveau uit te breiden.
De functionaliteit van elk type licentie en de ondersteuning op verschillende platformen van de serie zijn in de onderstaande tabellen te bekijken.
Edge License
ExtremeXOS Software Kenmerk
Ondersteunde Platformen
EDP
Alle platformen.
Extreme Network Virtualization (XNV)
Alle platformen.
Identiteitsbeheer
Alle platformen.
LLDP 802.1ab
Alle platformen.
LLDP-MED uitbreidingen
Alle platformen.
VLAN's - Poortgebaseerde en getagde trunking
Alle platformen.
VLAN's - MAC-gebaseerd
Alle platformen.
VLAN's - Protocolgebaseerd
Alle platformen.
VLAN's - Private VLAN's
Alle platformen.
VLAN's - VLAN-vertaling
Alle platformen.
VMAN's - Q-in-Q tunneling (IEEE 802.1ad VMAN tunneling standaard)
Alle platformen.
VMAN's - Egress-queue selectie op basis van 802.1p waarde in S-tag
Alle platformen.
VMAN's - Egress-queue selectie op basis van 802.1p waarde in C-tag
Alle platformen.
VMAN's - Ondersteuning voor secundaire ethertype
Alle platformen.
VMAN Customer Edge Port (CEP - ook bekend als Selective Q-in-Q)
Alle platformen.
VMAN Customer Edge Port CVID Egress Filtering / CVID Vertaling
Alle platformen.
VMAN - CNP poort
Alle platformen.
VMAN - CNP poort, dubbele tag ondersteuning
Alle platformen.
VMAN - CNP poort, dubbele tag met egress filtering
Alle platformen.
L2 Ping / Traceroute 802.1ag
Alle platformen.
Jumbo frames (inclusief alle gerelateerde items, MTU disc. IP frag.)
Alle platformen.
QoS - egress port rate shaping / limiting
Alle platformen.
QoS - egress queue rate shaping / limiting
Alle platformen.
Link Aggregation Groepen (LAG), statisch 802.3ad
Alle platformen.
LAG dynamisch (802.3ad LACP) edge, alleen naar servers!
Alle platformen.
LAG (802.3ad LACP) core, tussen switches
Alle platformen.
Poort loopback detectie en uitschakeling (ELRP CLI)
Alle platformen.
Software redundante poort
Alle platformen.
STP 802.1D
Alle platformen.
STP EMISTP + PVST+ Compatibiliteitsmodus (1 domein per poort)
Alle platformen.
STP EMISTP, PVST+ Volledig (multi-domein ondersteuning)
Alle platformen.
STP 802.1s
Alle platformen.
STP 802.1w
Alle platformen.
ERPS (maximaal 4 ringen met overeenkomstige ringpoorten)
Alle platformen.
ESRP-bewust
Alle platformen.
EAPS edge (maximaal 4 domeinen met overeenkomstige ringpoorten)
Opmerking: U kunt het aantal domeinen verhogen door te upgraden naar de Advanced Edge-licentie (zie Advanced Edge License)
Alle platformen.
Link Fault Signaling (LFS)
Alle platformen.
ELSM (Extreme Link Status Monitoring)
Alle platformen.
ACL's, toegepast op binnenkomende poorten
- IPv4
- Statisch
Alle platformen.
ACL's, toegepast op binnenkomende poorten
- IPv6
- Dynamisch
Alle platformen.
ACL's, toegepast op uitgaande poorten
Alle platformen.
ACL's, ingangsmeters
Alle platformen.
ACL's, uitgangsmeters
Alle platformen.
ACL's
- Layer-2 protocol tunneling
- Byte tellers
Alle platformen.
Convergentie Eindpunt (CEP) detectie
Alle platformen.
CPU DoS bescherming
Alle platformen.
CPU Monitoring
Alle platformen.
Direct Attach - gebaseerd op de IEEE versie van VEPA, elimineert de virtuele switchlaag, vereenvoudigt het netwerk en verbetert de prestaties. Direct Attach maakt vereenvoudiging van datacenters mogelijk door het aantal netwerklagen te verminderen van vier of vijf lagen naar slechts twee of drie lagen, afhankelijk van de grootte van het datacenter.
Alle platformen
SNMPv3
Alle platformen.
SSH2 server
Alle platformen.
SSH2 client
Alle platformen.
SCP / SFTP client
Alle platformen.
SCP / SFTP server
Alle platformen.
RADIUS en TACACS+ per opdracht authenticatie
Alle platformen.
Netwerklogin
- Webgebaseerde methode
- 802.1X methode
- MAC-gebaseerde methode
- Lokale database voor MAC / webgebaseerde methoden
- Integratie met Microsoft NAP
- Meerdere supplicants - zelfde VLAN
- HTTPS / SSL voor webgebaseerde methode
Alle platformen.
Netwerklogin - Meerdere supplicants - meerdere VLAN's
Alle platformen.
Vertrouwde OUI
Alle platformen.
MAC-beveiliging
- Lockdown
- Beperking
Alle platformen.
IP-beveiliging - DHCP Optie 82 - L2 modus
Alle platformen.
IP-beveiliging - DHCP Optie 82 - L2 modus VLAN ID
Alle platformen.
IP-beveiliging - DHCP IP-lockdown
Alle platformen.
IP-beveiliging - Vertrouwde DHCP-serverpoorten
Alle platformen.
Statische IGMP-lidmaatschappen, IGMP-filters
Alle platformen.
IPv4 unicast L2 switching
Alle platformen.
IPv4 multicast L2 switching
Alle platformen.
IPv4 gerichte broadcasting
Alle platformen.
IPv4
- Snelle directe broadcasting
- Negeer uitzending
Alle platformen.
IPv6 unicast L2 switching
Alle platformen.
IPv6 multicast L2 switching
Alle platformen.
IPv6 netTools - Ping, traceroute, BOOTP relay, DHCP, DNS, en SNTP.
Alle platformen.
IPv4 netTools - Ping, traceroute, BOOTP relay, DHCP, DNS, NTP, en SNTP.
Alle platformen.
IGMP v1 / v2 snooping
Alle platformen.
IGMP v3 snooping
Alle platformen.
Multicast VLAN Registratie (MVR)
Alle platformen.
Statische MLD-lidmaatschappen, MLD-filters
Alle platformen.
MLD v1 snooping
Alle platformen.
MLD v2 snooping
Alle platformen.
sFlow accounting
Alle platformen.
CLI scripting
Alle platformen.
Webgebaseerd apparaatherstel
Alle platformen.
Webgebaseerd beheer - HTTPS / SSL ondersteuning
Alle platformen.
XML API's (voor partnerintegratie)
Alle platformen.
MIB's - Entiteit, voor inventaris
Alle platformen.
Connectiviteitsfoutbeheer (CFM)
Alle platformen.
Remote mirroring
Alle platformen.
Egress mirroring
Alle platformen.
Y.1731 conforme framevertraging en vertraging variatie meting
Alle platformen.
MVRP - VLAN Topologie Beheer
Alle platformen.
EFM OAM - Unidirectionele Link Foutbeheer
Alle platformen.
CLEARFlow
Alle platformen.
Systeem virtuele routers (VR's)
Alle platformen.
DHCPv4:
- DHCPv4 server
- DHCv4 client
- DHCPv4 relay
- DHCPv4 smart relay
- DHCPv6 remote ID
Alle platformen.
DHCPv6:
- DHCPv6 relay
- DHCPv6 prefix delegatie snooping
- DHCPv6 client
- DHCPv6 slim relay
Alle platformen.
Door users gecreëerde Virtuele Routers (VR's)
Virtuele Router en Forwarding (VRF)
Summit X450-G2, X460-G2, X670-G2, X770, en ExtremeSwitching X870, X690
VLAN-aggregatie
Alle platformen.
Multinetting voor forwarding
Alle platformen.
UDP Forwarding
Alle platformen.
UDP BootP relay forwarding
Alle platformen.
IPv4 unicast routing, inclusief statische routes
Alle platformen.
IPv4 multicast routing, inclusief statische routes
Opmerking: Deze functie heeft beperkingen in de Edge en Geavanceerde Edge-licenties. Zie de gebruikershandleiding voor details over verschillende EXOS-versies.
Alle platformen.
IPv4 Duplicate Address Detection (DAD)
Alle platformen.
IPv6 unicast routing, inclusief statische routes
Alle platformen.
IPv6 interworking—IPv6-naar-IPv4 en IPv6-in-IPv4 geconfigureerde tunnels
Alle platforms, behalve X620 en X440-G2.
IPv6 Duplicate Address Detection (DAD) zonder CLI-beheer
Alle platformen.
IPv6 Duplicate Address Detection (DAD) met CLI-beheer
Alle platformen.
IP-beveiliging:
- DHCP optie 82—L3 modus
- DHCP optie 82—L3 modus VLAN-ID
- ARP-leerproces uitschakelen
- Gratuitous ARP-bescherming
- DHCP beveiligde ARP / ARP-validatie
- Source IP lockdown
Alle platformen.
IP-adresbeveiliging:
- DHCP snooping
- Vertrouwde DHCP-server
- Source IP lockdown
- ARP-validatie
Alle platformen.
IP Flow Information Export (IPFIX)
Summit X460-G2.
Multi-Switch Link Aggregation Group (MLAG)
Alle platformen.
ONEPolicy
Alle platformen.
Beleid gebaseerde routing (PBR) voor IPv4
Alle platformen.
Beleid gebaseerde routing (PBR) voor IPv6
Alle platformen.
PIM snooping
Opmerking: Deze functie heeft beperkingen in de Edge en Geavanceerde Edge-licenties. Zie de gebruikershandleiding voor details over verschillende EXOS-versies.
Alle platformen.
Protocolgebaseerde VLAN's
Alle platformen.
RIP v1/v2
Alle platformen.
RIPng
Alle platformen.
Routingtoegangsbeleid
Alle platformen.
Routekaarten
Alle platformen.
Universele poort—VoIP automatische configuratie
Alle platformen.
Universele poort—Dynamische op gebruiker gebaseerde beveiligingsbeleid
Alle platformen.
Universele poort—Tijdgebonden beleid
Alle platformen.
SummitStack (switch stacking met behulp van native of dedicated poorten)
Summit X460-G2 met optionele X460-G2-VIM-2SS kaart, en X450-G2.
SummitStack-V (switch stacking met behulp van dual-purpose dataporten)
Alle platforms. Zie de specifieke modellen in de sectie ‘Ondersteuning voor Alternatieve Stacking Poorten’ van de gebruikershandleiding.
SyncE
Summit X460-G2.
Python-scripting
Alle platformen.
Geavanceerde Edge-licentie
ExtremeXOS Software Kenmerk
Ondersteunde Platformen
EAPS Geavanceerde Edge—meerdere fysieke ringen, en ‘gemeenschappelijke verbindingen’, ook bekend als ‘gedeelde poort’.
Alle platformen.
ERPS-meer domeinen (maakt 32 ringen met bijpassende ringpoorten en multi-ring ondersteuning) en multi-ring ondersteuning
Alle platformen.
ESRP-Volledig
Alle platformen.
ESRP-Virtueel MAC
Alle platformen.
OSPFv2-Edge (beperkt tot maximaal 4 actieve interfaces)
Alle platforms die de Geavanceerde Edge of Core-licenties ondersteunen
OSPFv3-Edge (beperkt tot maximaal 4 actieve interfaces)
Alle platforms die de Geavanceerde Edge of Core-licenties ondersteunen
PIM-SM-Edge (beperkt tot maximaal 4 actieve interfaces)
Alle platforms die de Geavanceerde Edge of Core-licenties ondersteunen
VRRP
Alle platforms die de Geavanceerde Edge of Core-licenties ondersteunen
VXLAN
Summit X770, X670-G2, en ExtremeSwitching X870, X690.
OVSDB
Summit X770, X670-G2, en ExtremeSwitching X870, X690.
PSTag
Summit X460-G2, X670-G2, X770, en ExtremeSwitching X870, X690 serie switches.
Core-licentie
ExtremeXOS Software Kenmerk
Ondersteunde Platformen
PIM DM ‘Volledig’
Core-licentieplatforms
PIM SM ‘Volledig’
Core-licentieplatforms
PIM SSM ‘Volledig’
Core-licentieplatforms
OSPFv2 ‘Volledig’ (niet beperkt tot 4 actieve interfaces)
Core-licentieplatforms
OSPFv3 ‘Volledig’ (niet beperkt tot 4 actieve interfaces)
Core-licentieplatforms
BGP4 en MBGP (BGP4+) voor IPv4 ECMP
Core-licentieplatforms
BGP4 en MBGP (BGP4+) voor IPv6
Core-licentieplatforms
IS-IS voor IPv4
Core-licentieplatforms
IS-IS voor IPv6
Core-licentieplatforms
MSDP
Core-licentieplatforms
Anycast RP
Core-licentieplatforms
GRE tunneling
Core-licentieplatforms
Voor het activeren van de MPLS-functionaliteit zijn er aparte Feature Packs, waarover ik iets verderop zal vertellen.
Serie X440-G2
Ik stel voor om de EXOS-switches te bespreken te beginnen met de switches van deze serie, die het concept ‘betaal terwijl je groeit’ illustreert, dat actief wordt ondersteund door ExtremeNetworks.
Het belangrijkste idee van dit concept is dat de prestaties en functionaliteit van de aangekochte en geïnstalleerde apparatuur geleidelijk kunnen worden verhoogd zonder dat de apparatuur zelf of delen daarvan hoeven te worden vervangen.
Ter illustratie geef ik het volgende voorbeeld:
- Stel dat je aanvankelijk een 24-poorts of 48-poorts switch nodig hebt met koper of glasvezel toegangspoorten, waarbij 50% van de toegangspoorten (12 of 24 stuks) bezet is en het totale verkeer van de uplinkpoorten in één richting (meestal de downlink voor werkstations) tot 1 Gbit/s zal zijn.
- Stel dat je aanvankelijk de switch X440-G2-24t-10GE4 of X440-G2-48t-10GE4 hebt gekozen, die 24 of 48 toegangspoorten van 1000 BASE-T en 4 GigabitEthernet SFP/SFP+ poorten hebben, die uitbreidbaar zijn tot 10 GigabitEthernet.
- Je hebt de switch geconfigureerd en geïnstalleerd, deze met 1 uplinkpoort in de core of aggregation (afhankelijk van de structuur van jouw netwerk) ingeschakeld, en gebruikers eraan verbonden — alles werkt, jij en het management zijn tevreden.
- In de loop der tijd groeit jouw bedrijf en netwerk — er komen nieuwe gebruikers, diensten en apparatuur bij.
- Als gevolg hiervan kan het verkeer op verschillende niveaus van het netwerk toenemen, inclusief op de switch die we bespreken. Dit kan om verschillende redenen gebeuren — je sluit nieuwe apparaten aan op de switch of gebruikers beginnen steeds meer verkeer van verschillende diensten te verbruiken, en meestal gebeurt beide tegelijkertijd.
- In de loop der tijd merk je dat de belasting van de uplinkpoort van de switch de 1 Gbit/s heeft bereikt.
- Geen probleem, denk je, want je hebt nog 3 GigabitEthernet-poorten die je kunt gebruiken voor het aggregaten van de verbindingen tussen de switch en de aggregatie (core) — je legt een extra optische of koperen verbinding tussen hen en configureert aggregatie, bijvoorbeeld met behulp van het LACP-protocol.
- Er gaat tijd voorbij en er ontstaat de behoefte om nog een of meerdere switches te installeren.
- Er kunnen verschillende situaties optreden die de noodzaak tot inschakeling van een nieuwe switch via jouw bestaande switch X440 met zich meebrengen:
- tekort aan aggregatie- of core-poorten voor inschakeling — in dat geval moet je switches van de aggregatie- of core-niveau aanschaffen.
- de afstand van de switch tot de aggregatieknopen of een tekort aan bestaande capaciteit van de kabelroutes, bijvoorbeeld glasvezels, vereist de aanleg van nieuwe verbindingen en aanzienlijke extra kosten.
- in het slechtste geval kunnen beide situaties tegelijkertijd optreden.
- Na het analyseren van het netwerkdiagram en de extra kosten met het management, besluit je de nieuwe switch X440 aan het netwerk te koppelen via de bestaande infrastructuur. Geen probleem — je hebt hiervoor verschillende opties:
- Optie 1 — stapeling:
- Je kunt 2 switches in een stack bouwen met behulp van de SummitStack-V technologie, waarbij je 2 vrije uplinkpoorten op de eerste X440 switch en 2 uplinkpoorten op de tweede X440 switch gebruikt.
- Afhankelijk van de afstand kun je zowel korte DAC-kabels als SFP+ transceivers tot enkele tientallen kilometers gebruiken.
- Op deze manier zal de stacking van de switches plaatsvinden via 2 poorten die bestemd zijn voor stacking, van de 4 uplinkpoorten (meestal zijn dit poorten 27, 28 op 24-poorts modellen en poorten 49, 50 op 48-poorts modellen). De bandbreedte van de stackingpoorten op elke poort bedraagt 20Gb (10Gb in één richting en 10Gb in de andere richting).
- Een licentie voor het uitbreiden van uplinkpoorten van 1 GE naar 10 GE is in dit geval niet vereist.
- Optie 2 — het gebruik van trunkpoorten met de mogelijkheid voor verdere aggregatie:
- Je kunt de tweede switch inschakelen met 1 of 2 (in geval van aggregatie) van de overgebleven uplinkpoorten op de eerste X440 en 1 of 2 uplinkpoorten op de nieuwe X440.
- Een licentie voor het uitbreiden van uplinkpoorten van 1 GE naar 10 GE is hier ook niet nodig.
- Optie 1 — stapeling:
- Je hebt een of meerdere switches in serie of in sterrenconfiguratie aangesloten, met de eerste X440 switch zoals je had gepland.
- De tijd verstrijkt en je merkt dat het verkeer op de uplinkpoorten van de eerste X440 switch 2 Gbps heeft bereikt en je moet:
- of meer poorten hebben voor aggregatie van verbindingen tussen de aggregatie en de eerste X440 switch, wat je ook weer kan leiden tot dezelfde problemen als bij het installeren van de nieuwe X440 switch die ik hierboven heb beschreven — tekort aan poorten op de aggregatieapparatuur of capaciteit van de kabelinfrastructuur.
- of de 10 GigabitEthernet uplinkpoorten gebruiken tussen de aggregatieapparatuur en de eerste X440 switch.
- Op dit moment komt de mogelijkheid van de X440 switches om de bandbreedte van hun uplinkpoorten van 1 GigabitEthernet naar 10 GigabitEthernet uit te breiden, met de bijbehorende licentie, goed van pas. Afhankelijk van de opties besluit je:
- Voor optie 1 (stapeling) — gebruik de Dual 10GbE Upgrade License. U activeert de licentie op de eerste X440, die de bandbreedte van zijn 2 trunkpoorten uitbreidt van 1 GigabitEthernet naar 10 GigabitEthernet (de andere 2 poorten worden, zoals we ons herinneren, gebruikt voor stapeling)
- Voor optie 2 (trunkpoorten) — gebruik de Dual 10GbE Upgrade License of de Quad 10GbE Upgrade License, afhankelijk van de belasting op de trunkpoorten tussen de eerste X440 en de tweede X440. Hier zijn ook verschillende opties mogelijk:
- eerst kunt u de Dual 10GbE licentie activeren op de eerste X440
- vervolgens, naarmate het verkeer op de tweede X440 toeneemt, dat samenhangt met de aansluiting van nog een of meer switches, activeert u nog een Dual 10GbE licentie op de eerste X440 en een Dual 10GbE licentie op de tweede X440 switch
- en zo verder langs de keten van switches
- Er gaat weer enige tijd voorbij, uw organisatie blijft groeien, zowel horizontaal — het aantal netwerkknopen neemt toe, als verticaal — de netwerkstructuur wordt ingewikkelder, er komen nieuwe diensten bij die specifieke protocollen vereisen.
- Afhankelijk van de behoeften van uw organisatie, kunt u besluiten om het L2-niveau op uw switches te verlaten en over te stappen naar het L3-niveau. De behoeften die uw beslissing kunnen beïnvloeden, kunnen zeer uiteenlopend zijn:
- beveiligingseisen voor het netwerk
- netwerkoptimalisatie (bijvoorbeeld het verkorten van broadcastdomeinen, wat gepaard gaat met de implementatie van dynamische routeringsprotocollen zoals OSPF)
- implementatie van nieuwe diensten die specifieke protocollen vereisen
- alle andere redenen
- Geen probleem. De X440 switches zijn nog steeds relevant, omdat u extra licenties kunt aanschaffen en activeren die hun functionaliteit uitbreiden — Advanced Software License.
Zoals blijkt uit het voorbeeld dat ik heb gegeven, voldoen de X440 switches (en de meeste switches van andere series) aan het principe 'pay-as-you-grow'. U betaalt voor functionaliteitsuitbreidingen van de switches naarmate uw organisatie en netwerk groeien.
Met deze opmerking stel ik voor om de lyriek achter te laten en ons te concentreren op de switches.
Ik wil opmerken dat er veel configuratieopties zijn voor de X440 serie, wat u zelf kunt bevestigen door de onderstaande tabel te bekijken:


* De X440-G2 serie switches ondersteunen SummitStack-V stacking met switches van andere series — X450-G2, X460-G2, X670-G2 en X770. De belangrijkste voorwaarde voor succesvolle stacking is het gebruik van dezelfde versie van EXOS op de stapelswitches.
** In de basisfunctionaliteitstabel wordt slechts een gedeelte van de mogelijkheden van de switches uit de serie genoemd. Een meer uitgebreide beschrijving van de ondersteunde protocollen en standaarden is te vinden in de Edge License licentietabel.
Switches uit deze serie zijn voorzien van extra ingangen — redundant power input voor de aansluiting van RPS-voedingen of externe accu's via spanningsomzetters.
Voor de X440-G2 serie switches zijn de volgende licenties beschikbaar:

Hieronder zijn enkele afbeeldingen van de X440-serie switches:



X450-G2 serie
ExtremeNetworks positioneert de Summit X450-G2 serie als een efficiënte rand switch voor campussen.
Het belangrijkste verschil tussen de X450-G2 en X440-G2 serie switches is als volgt:
- uitgebreide set licenties (mogelijk functionaliteit) — Edge License, Advanced Edge License, Core License
- aanwezigheid van afzonderlijke QSFP-poorten voor stacking, gelegen op de achterklep van de switches
- mogelijkheid om modellen met PoE-ondersteuning van een extra voedingsblok te voorzien
- ondersteuning van standaarden
- switches met 10GE SFP+ poorten vereisen geen aparte licentie voor het uitbreiden van de bandbreedte van de poorten van 1 Gb naar 10 Gb


* SummitStack-V84 stacking wordt alleen ondersteund binnen de X450-G2 serie.
** De X440-G2 serie switches ondersteunen SummitStack-V stacking met switches van andere series — X440-G2, X460-G2, X670-G2 en X770. De belangrijkste voorwaarde voor succesvolle stacking is het gebruik van dezelfde versie van EXOS op de stapelswitches.
*** In de basisfunctionaliteitstabel wordt slechts een gedeelte van de mogelijkheden van de switches uit de serie genoemd. Een meer uitgebreide beschrijving van de ondersteunde protocollen en standaarden is te vinden in de Edge License licentietabel.
Switches uit deze serie zonder PoE zijn voorzien van extra ingangen — redundant power input voor de aansluiting van RPS-voedingen of externe accu's via spanningsomzetters.
Switches uit deze serie worden geleverd zonder ventilatormodule. Deze moet apart worden besteld.
Voor de X450-G2 serie switches zijn de volgende licenties beschikbaar:

De afbeelding van de X450-G2 serie switches is hieronder te bekijken:

X460-G2-serie
De X460-G2-serie switches zijn de instapmodellen met de mogelijkheid om QSFP+ poorten te gebruiken. Deze serie kenmerkt zich door:
- een breed scala aan modellen met flexibele combinaties van verschillende poorten
- de aanwezigheid van een aparte VIM-sleuf voor het gebruik van extra VIM-modules met poorten - SFP+, QSFP+, stackingpoorten
- ondersteuning voor 2.5GBASE-T (802.3bz) in sommige modellen
- ondersteuning voor MPLS
- ondersteuning voor de standaard Synchronous Ethernet en de TM-CLK-module
- de mogelijkheid om alle switchmodellen van extra voedingseenheden te voorzien
De hardwareconfiguratie-opties voor switches uit deze serie zijn te zien in de volgende tabel:


* Deze switches worden geleverd ZONDER voedingseenheden, ventilatormodules en VIM-modules. Deze moeten apart besteld worden.
** Compatibel met de series X440, X460, X460-G2 en X480, alle switches moeten dezelfde versie van de software hebben
*** Compatibel met de series X440, X440-G2, X450, X450-G2, X460, X460-G2, X480, X670, X670V, X670-G2 en X770, alle switches moeten dezelfde versie van de software hebben
**** Compatibel met de series X460-G2, X480, X670V, X670-G2 en X770, alle switches moeten dezelfde versie van de software hebben
Er zijn ventilatormodules van 2 typen beschikbaar - front-to-back en back-to-front, zodat je een koelmodel kunt kiezen dat voldoet aan de eisen van warme en koude gangen in datacenters.
VIM-modules voor poortuitbreiding en licenties beschikbaar voor de X460-G2 switches zijn te selecteren uit de onderstaande tabel:


En tot slot heb ik hier enkele afbeeldingen van de switches:


X620-G2-serie
De X620-G2-serie switches zijn compacte 10 GE switches met een vaste set poorten. Ze zijn beschikbaar met 2 types licenties - Edge License en Advanced Edge License.
Ze ondersteunen stacking via de SummitStack-V-technologie met switches uit de volgende series - X440-G2, X450-G2, X460-G2, X670-G2 en X770 via 2×10 GE SFP+ poorten die dubbel zijn toegewezen - Data/Stacking.
Het model met PoE+ poorten ondersteunt 60W 802.3bt 4-Pair PoE++ - Type 3 PSE. Alle modellen ondersteunen de mogelijkheid om extra voedingseenheden te installeren.
Hieronder in de tabel staan de mogelijke hardwareconfiguraties voor de serie:



Bij de switches zijn verschillende soorten licenties beschikbaar voor bestelling:

Ik voeg ook een paar afbeeldingen van switches toe voor uw informatie:


Serie X670-G2
De switches van de X670-G2 serie zijn krachtige 1RU aggregatie- of kernlevel switches met een hoge poortdichtheid en kunnen ook fungeren als Controller Bridge voor de V400 switches. De switches zijn beschikbaar met 48 en 72 vaste 10 GE SFP+ poorten en 4 QSFP+ poorten.
Deze switches worden geleverd met 2 soorten licenties – Advanced Edge License (als initiële licentie) en Core License en ondersteunen 4 verschillende stackingmethoden – SummitStack-V, Summit-Stack-80, SummitStack-160, SummitStack-320.
Voor grote internetproviders en zeer grote bedrijven is het MPLS Feature Pack interessant, dat het mogelijk maakt de functionaliteit uit te breiden en de switches te gebruiken als LSR of LER kernrouters en ze in te zetten voor de opbouw van multiservice netwerken met ondersteuning voor – L2VPN (VPLS/VPWS), BGP-gebaseerde L3VPNs, LSP op basis van het LDP-protocol, RSVP-TE, Static provisioning en diverse tools zoals – VCCV, BFD en CFM.
De switches zijn beschikbaar voor bestelling in 2 configuraties:


* Stacking is compatibel met de series – X440, X440-G2, X450, X450-G2, X460, X460-G2, X480, X670, X670V, en X770
De switches worden zonder ventilatormodules en voedingen geleverd – deze moeten apart worden besteld. Belangrijke voorwaarden bij de keuze:
- er moet een volledige set ventilatormodules zijn geïnstalleerd – 5 stuks.
- voedingen en ventilatormodules moeten zo worden gekozen dat zij de luchtstroom in dezelfde richting ondersteunen
De volgende licenties zijn beschikbaar voor bestelling met de switches van deze serie:

En ter afsluiting van deze serie geef ik 2 afbeeldingen van switches:

Serie X590
De switches van deze serie hebben ingebouwde 1GE/10GE/25GE/40GE/50GE/100GE poorten en zijn bedoeld voor gebruik als:
- kernen of aggregatieswitches
- Controller Bridge switches in combinatie met de V400 toegangsswitches
- top-of-rack datacenter switches
De switches worden in 2 soorten geleverd – met SFP en BASE-T poorten en met de mogelijkheid om 2 voedingen te monteren:


* Compatibel met de series X690 en X870.
De switches worden zonder ventilatormodules en voedingen geleverd – deze moeten apart worden besteld. Belangrijke voorwaarden bij hun keuze zijn als volgt:
- er moet een volledige set ventilatormodules zijn geïnstalleerd – 4 stuks.
- voedingen en ventilatormodules moeten zo worden gekozen dat zij de luchtstroom in dezelfde richting ondersteunen
- AC- en DC-voedingen kunnen niet gelijktijdig in de switch worden geïnstalleerd.
Licenties beschikbaar voor bestelling met deze switches:

Afbeeldingen van de switches worden hieronder weergegeven:

Serie X690
De switches in deze serie hebben meer ingebouwde poorten 1GE/10GE/25GE/40GE/50GE/100GE dan de serie X590 en zijn ook bedoeld voor gebruik als:
- kernen of aggregatieswitches
- Controller Bridge switches in combinatie met de V400 toegangsswitches
- top-of-rack datacenter switches
De switches worden ook geleverd in 2 soorten - met SFP- en BASE-T-poorten en de mogelijkheid om 2 voedingen te installeren:


* Compatibel met de series X590 en X870.
De switches worden zonder ventilatormodules en voedingen geleverd – deze moeten apart worden besteld. Belangrijke voorwaarden bij hun keuze zijn als volgt:
- er moet een complete set van ventilatormodules - 6 stuks - worden geïnstalleerd.
- voedingen en ventilatormodules moeten zo worden gekozen dat zij de luchtstroom in dezelfde richting ondersteunen
- AC- en DC-voedingen kunnen niet gelijktijdig in de switch worden geïnstalleerd.
Licenties beschikbaar voor bestelling met deze switches:

Afbeeldingen van de switches worden hieronder weergegeven:

Serie X870
De X870-familie bestaat uit switches met een hoge poortdichtheid van 100 Gb en kunnen worden gebruikt als krachtige core switches voor Enterprise-netwerken en spine/leaf switches in datacenters.
Schakeling met minimale vertraging en de functionaliteit van licenties - Advanced, Core en MPLS maken ze ideaal voor gebruik in krachtige datacenterapplicaties.
In de switch x870-96x-8c-Base wordt ook de filosofie 'pay-as-you-grow' geïmplementeerd - dit houdt in dat de poortcapaciteit kan worden uitgebreid met Upgrade-licenties (de licentie wordt toegepast op groepen van 6 poorten, tot 4 licenties).
De switches worden geleverd in 2 configuraties en zijn uitgerust met 2 voedingen:


* Compatibel met de series X590 en X690.
De switches worden zonder ventilatormodules en voedingen geleverd – deze moeten apart worden besteld. Belangrijke voorwaarden bij hun keuze zijn als volgt:
- er moet een complete set van ventilatormodules - 6 stuks - worden geïnstalleerd.
- voedingen en ventilatormodules moeten zo worden gekozen dat zij de luchtstroom in dezelfde richting ondersteunen
- AC- en DC-voedingen kunnen niet gelijktijdig in de switch worden geïnstalleerd.
Licenties beschikbaar voor aankoop met deze switches zijn als volgt:

De 2 soorten switches zien er volledig identiek uit, zoals hieronder op de afbeelding:

Conclusie
Vrienden, met deze serie wil ik mijn overzichtsartikel afsluiten, om het niet tot een gigantisch niveau uit te breiden, waardoor de leesbaarheid en perceptie bemoeilijkt worden.
Ik moet zeggen dat ExtremeNetworks nog veel meer soorten switches heeft:
- dit betreft ook de VSP (Virtual Services Platform) modellen, waarvan sommige modulaire switches zijn met de mogelijkheid om hen met verschillende portsets te configureren.
- dit zijn ook de switches van de series VDX en SLX, die gespecialiseerd zijn voor gebruik in datacenters.
In de toekomst zal ik proberen de hierboven genoemde switches en hun functionaliteit te beschrijven, maar waarschijnlijk zal dit al een ander artikel zijn.
Tot slot wil ik nog een belangrijk punt vermelden — in het artikel heb ik nergens aangehaald dat Extreme-switches SFP/SFP BASE-T/SFP+/QSFP/QSFP+ van derden ondersteunen, en er zijn geen technische of juridische beperkingen (zoals bij Cisco) voor het gebruik van externe modules — als de transceiver van goede kwaliteit is en door de switch wordt herkend, werkt hij.
Bedankt voor uw aandacht en tot de volgende artikelen. Om deze niet te missen, vindt u hieronder onze 'groepen', waar u nieuwe materialen kunt volgen:
—
—
—
—
Bron: habr.com
