Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Als je het meest opvallende bewijs van vooruitgang in computertechnologie moet kiezen, overtuigend niet alleen voor specialisten, maar ook voor het grote publiek, dan is dat zonder twijfel een mobiel apparaat — een smartphone of tablet. Tegelijkertijd heeft ook de meer conservatieve klasse apparaten — laptops — een enorme ontwikkeling doorgemaakt: van een aanvulling op de desktop-pc, met beperkingen waaraan men noodgedwongen moet wennen om onderweg te kunnen werken, naar een volwaardige vervanging van de omvangrijke desktop. De afmetingen worden kleiner en de prestaties groeien. Voor veel gebruikers is er nu geen andere slimme technologie nodig dan een laptop en smartphone, aangezien compacte computers van minder dan 2 kg geschikt zijn voor de meeste alledaagse behoeften. Zelfs veeleisende games, die vroeger verbonden waren aan toren-pc's met een energieverbruik van enkele honderden watt, zijn een gewoon verschijnsel geworden op de schermen van laptops.

Er is nog maar één gebied waarin desktops hun onbetwiste leidende rol niet opgeven — professionele applicaties voor het creëren van digitale content. In tegenstelling tot de relatief lichte software voor de gewone stervelingen — kantoorsoftware en webbrowser — en ook games, waarvan de eisen gemakkelijk zijn aan te passen aan de mogelijkheden van de hardware, verbruiken professionele videobewerkingshulpmiddelen en, in nog grotere mate, 3D-rendering (en tot op zekere hoogte zelfs fotobewerkingssoftware) alle middelen die er zijn. Het wordt als vanzelfsprekend beschouwd, en niet zonder reden, dat je ze op een mobiele computer alleen kunt gebruiken zonder verbinding met een renderfarm in de serverruimte, wanneer er simpelweg geen betere opties zijn of wanneer je de computer moeilijk met recht mobiel kunt noemen. Maar hoe lang zal de status quo nog aanhouden?

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?  Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Laten we meteen opmerken dat we bij deze kwestie niet gedreven worden door onrealistisch optimisme: voor werksituaties met hoge eisen aan tijd en kwaliteit van de resultaten is het niet mogelijk om de situatie fundamenteel te veranderen, en een statieve werkstation of een dedicated farm zal altijd de overhand hebben in de commerciële sector. Desondanks willen we niet wegkijken van het feit dat de laptop al een behoorlijk capabel instrument is geworden voor het produceren van visuele content op kleine schaal. Het bewerken van foto's met een digitale camera, grafisch ontwerp in 2D of het monteren van video in een gematigde resolutie zonder geavanceerde compressieformaten — dit alles is mogelijk met een standaard draagbare machine, soms zelfs zonder een discrete grafische processor. De ontwikkelingslijn ligt niet in deze extremen, maar ergens tussen een YouTube-video en Hollywood, en fabrikanten hebben nu talloze mogelijkheden om de volgende grote stap te zetten.

Dit artikel is gewijd aan twee onderling verband houdende taken. Ten eerste willen we onderzoeken wat laptops kunnen in professionele applicaties, met een brede variëteit aan software-eisen — van casual fotobewerking met één druk op de knop tot videobewerking en 3D-rendering op commercieel niveau. Voor deze doeleinden hebben we ook de testhardware zo divers mogelijk gekozen — verschillende laptops met tegengestelde besturingssystemen (Windows en macOS), met verschillende processoren (van twee tot zes kernen) en grafische kaarten (geïntegreerde Intel of discrete GPU's van verschillende niveaus). Deze aanpak, hoewel het niet pretendeert wetenschappelijk te zijn en duidelijke aanbevelingen te geven, zoals bezoekers van 3DNews gewend zijn, stelt ons in staat om verschillende referentiepunten te markeren in de vele mogelijke combinaties van hardware en werksoftware. En als lezers onze excursie naar professionele applicaties steunen, zullen we in de toekomst onze inspanningen richten op bredere en tegelijkertijd meer gefocuste onderzoeken.

Aan de andere kant willen we de laatste initiatief van het welbekende bedrijf NVIDIA in de wereld van mobiele pc's onder de aandacht brengen, dat ons uiteindelijk heeft aangespoord tot het schrijven van deze review. Relatief recent, eind mei, werd tijdens Computex aangekondigd dat er een aantal mobiele computers onder het RTX Studio-merk naar de schappen komt, waarmee NVIDIA van plan is de markt voor mobiele werkstations te democratiseren en tegelijkertijd volledig in handen te nemen. Heeft NVIDIA besloten laptopfabrikant te worden, en zo niet, wat houdt het RTX Studio-programma dan werkelijk in en welke voordelen biedt het voor digitale contentmakers?

⇡#NVIDIA RTX Studio Laptops

Om eerlijk te zijn, toen de auteur van het artikel voor het eerst over het RTX Studio-programma hoorde, zonder de persrelease te hebben gelezen, dacht hij echt dat NVIDIA laptops onder zijn eigen merk had uitgebracht, en hij was niet eens zo verrast door dit nieuws. Hoe dan ook, NVIDIA is niet bang voor gedurfde experimenten; het bedrijf probeert vaak in marktniches door te dringen die ogenschijnlijk niet voor hen zijn, waardeert concepten zoals 'ecosysteem' en 'verticaal integreren', en beweegt zich over het algemeen van chipproductie naar complete consumenten- en professionele producten. Bijvoorbeeld, rekfarmservers en autonome werkstations voor rendering en GP-GPU ‘groen’ worden al rechtstreeks aan klanten geleverd. Laten we speculeren over de beslissingen die NVIDIA in de toekomst zal nemen, maar op dit moment heeft het een ander doel.

RTX Studio is een certificering van computers van verschillende fabrikanten, die voldoet aan specifieke hardwareconfiguraties, fouttolerantie en andere operationele kenmerken gerelateerd aan werkgerelateerde taken. Bovendien zijn er naast laptops ook goedgekeurde systemen zoals 3-in-1 machines en desktop-pc's. Alle computers beschikken over een videokaart van het GeForce RTX 2060-niveau of hoger — tot aan de TITAN RTX — en de lijst met andere componenten omvat een Intel Core i7 of i9-processor, minstens 16 GB RAM en een solid-state drive van minimaal 512 GB. Systemen met Quadro-grafische kaarten (RTX 3000, 4000 en 5000) worden in een aparte categorie van werkstations ingedeeld — zowel stationaire als mobiele.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?  Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

In totaal hebben 27 laptops van acht fabrikanten, waaronder Acer, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI en Razer, de RTX Studio-sticker gekregen. De retailprijzen van de apparaten beginnen bij $1599 voor de basisconfiguratie, terwijl de kosten van meer geavanceerde modellen, vooral met een Quadro-grafische kaart, gemakkelijk enkele duizenden dollars kunnen bedragen.

Op het gebied van hardware fungeert het RTX Studio-programma als een filter, dat ongepaste configuraties uitsluit uit de vele systemen die beweren hoge prestaties te bieden. Dit betreft bijvoorbeeld systemen zonder voldoende RAM en SSD-capaciteit, evenals producten van twijfelachtige kwaliteit, aangezien de certificering inhoudt dat de hardware door NVIDIA moet worden gecontroleerd en getest.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Om de RTX Studio-markering te krijgen, moet een laptop of all-in-one bovendien beschikken over een goede display. De minimale vereisten op de NVIDIA-website vermelden alleen een resolutie van 1080p of 4K, maar uit andere documenten blijkt dat een RTX Studio-laptop op andere manieren moet opvallen, bijvoorbeeld door G-SYNC-functies of andere kenmerken die belangrijk zijn in een professionele context: kleurdekking, een breed dynamisch bereik, PANTONE-certificering, enzovoort. Dit betekent dat het hebben van het RTX Studio-logo een bepaald niveau van beeldkwaliteit garandeert voor die machine, maar het sluit deze vraag niet definitief af. We zouden graag een strenger eisenlijst willen zien voor de schermspecificaties, aangezien NVIDIA zich niet alleen richt op de pure prestaties van de CPU en GPU, maar ook de keuze voor creatievelingen wil vereenvoudigen.

Daarnaast beperkt het RTX Studio-programma zich niet tot de certificering van computers, maar omvat het een uitgebreide set software die de mogelijkheden van gangbare ontwerp-, ontwikkelings- en debugtools aanvult. Alle API's en SDK's die deel uitmaken van de NVIDIA Studio Stack, kunnen worden onderverdeeld in drie categorieën: tools voor video- en beeldenverwerking, pakketten voor 3D-modellering en programmering (materialenbibliotheken, profilers, SDK's voor verschillende grafische API's, enzovoort), en natuurlijk bibliotheken voor de volledige cyclus van training en toepassing van neurale netwerken.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

NVIDIA heeft eindelijk een aparte tak van GPU-stuurprogramma's voor Windows 10 ontwikkeld, specifiek voor werktoepassingen, die vroeger Creator Ready werd genoemd en nu ook Studio is genoemd. De lijst met ondersteunde videokaarten beperkt zich echter niet tot de deelnemers van het RTX Studio-programma en omvat formeel verouderde modellen van de 10-serie, te beginnen met de GeForce RTX 1050. Volgens de ontwikkelaars bevat de "studio"-driver alle optimalisaties voor games die typisch zijn voor Game Ready-uitgaven, maar deze wordt getest op stabiliteit in belangrijke werktoepassingen (inclusief het gelijktijdig draaien van meerdere van dergelijke programma's) en opent enkele functies die niet beschikbaar zijn in de game-driver — zoals ondersteuning voor 10-bits kleur per kanaal in Adobe-toepassingen, die voorheen alleen actief was in de driver voor Quadro-versnellers.

Bovendien belooft Studio een bepaalde prestatieverbetering in de relevante software. In onze benchmarks hebben we geen statistisch significante verschillen gezien tussen de Game Ready-driver en de Studio-driver, maar we sluiten de mogelijkheid niet uit dat we eenvoudigweg niet op de juiste plekken zochten naar voordeel, want in software buiten onze testmethodologie, bij gebruik van specifieke functies of op andere hardware, kan de Studio-driver daadwerkelijk de GPU-middelen efficiënter gebruiken.

Daarnaast merken we op dat de releases van Game Ready en Studio worden genummerd volgens een algemeen schema, maar dat het professionele pakket aanzienlijk minder vaak wordt geüpdatet dan de game-versie, omdat de releases zijn gekoppeld aan grote updates van contentcreatietoepassingen. Tijdens het schrijven van dit artikel was versie 431.86 beschikbaar op 4 september, terwijl de nieuwe game-driver 436.48 op 1 oktober werd uitgebracht. Gezien hoeveel de gameprestaties (of simpelweg de mogelijkheid om te draaien) kan afhangen van de videokaartdriver, zullen gebruikers van computers met RTX Studio soms moeten jongleren met drivers om zich te kunnen ontspannen van hun werk.

Hier is alle belangrijke informatie over het RTX Studio-programma, die nuttig zal zijn voor de koper van een werkpaard met een next-gen grafische processor, en hopelijk zal helpen bij het maken van de juiste configuratiekeuze. We moeten uitzoeken hoe de NVIDIA-campagne op het gebied van professionele toepassingen zich verhoudt tot ons brede onderzoeksonderwerp — de prestaties van laptops in digitale contentverwerkingstoepassingen — en hoe dit uiteindelijk invloed kan hebben op de verscheidenheid aan taken die nu al mogelijk zijn voor reguliere laptops, of die nog steeds als een voorrecht van desktop-workstations worden beschouwd.

NVIDIA streeft er niet voor niets naar om zijn al uitgebreide bezittingen op de professionele markt te vergroten. Al op het moment dat de eerste grafische kaarten op Turing-chips werden gepresenteerd (toen nog alleen voor desktopcomputers), was er geen enkele reden om te twijfelen aan het feit dat de innovatieve functies van de RTX-familie — hardwarematige ray tracing en verwerking door neurale netwerken (inference) — vroeg of laat hun weg naar professionele toepassingen zouden vinden en in deze sector niet minder, maar misschien zelfs meer, gevraagd zouden worden dan in games. Deze laatste bewering zou dubbelzinnig kunnen klinken, gezien het feit dat de meeste game-ontwikkelaars tot nu toe niet haastig zijn om ray tracing en beeldschaling met DLSS in hun producten te integreren, en dat de golf van luidruchtige releases onder de vlag van RTX On gameliefhebbers pas later dit jaar of begin volgend jaar zal bereiken. Het is echter belangrijk te begrijpen hoe de markt voor professionele software verschilt van de game-industrie.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Aan de ene kant is het conservatiever: de tools voor het creëren van digitale content zijn duur voor zowel ontwikkelaars als kopers. Bepaalde software wordt jarenlang gebruikt, onderhouden en geperfectioneerd, en gebruikers zijn niet geneigd om over te stappen naar de volgende versie enkel vanwege nieuwe aantrekkelijke functies. Aan de andere kant neemt deze markt snel nuttige initiatieven over en stopt vaak in één klap met het ondersteunen van verouderde of simpelweg onhandige technologieën, zonder zich zorgen te maken om klanten die buiten de boot vallen. Game-ontwikkelaars moeten rekening houden met het feit dat er nog niet veel eigenaren van GeForce RTX-accelerators zijn, terwijl elke studio haar eigen werk moet verrichten om 'stralen' en DLSS te implementeren in plaats van simpelweg een nieuwe versie van Unreal Engine of Unity te nemen. Daarentegen is de software voor 3D-modellering of videobewerking verbonden met een uniforme infrastructuur met talloze gemeenschappelijke componenten - SDK's, renderers, codecs, enzovoort. De eigenaren (of teams van open source-ontwikkelaars) van deze tools konden de potentie van gespecialiseerde blokken in de nieuwe NVIDIA-chips niet negeren. Integratie in programma's met grote namen kan een lange tijd duren, maar zodra de ondersteuning van de softwaregemeenschap een kritische massa bereikt, worden nieuwe functies permanent in de software verankerd en vinden ze snel brede toepassing. Immers, in tegenstelling tot games veroorzaken hardware-versnelde ray tracing en neurale netwerken in werkgerelateerde taken geen vertragingen, maar brengen ze juist een duidelijke winst in prestaties.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Gelukkig kunnen sommige werkprogramma's nu al gebruik maken van RT-blokken en tensor-kernen van Turing-chips. Sommige bevinden zich nog in een bètastatus (zoals de 3D-renderer Arnold met Turing-ondersteuning en GPU-versnelling), terwijl anderen de ondersteuning voor het RTX-platform al hebben gecommercialiseerd — zoals Adobe Photoshop Lightroom en de renderengine Octane. Van de tientallen applicaties die we hebben geselecteerd voor het testen van laptops, vertegenwoordigen deze programma's net iets minder dan een derde. U moet toegeven, dit is een interessantere verhouding in vergelijking met de game-methodologie van 3DNews in de reviews van discrete videokaarten.

⇡#ASUS ZenBook Pro Duo (UX581GV)

Voordat we beginnen met de benchmarkresultaten en de volledige lijst van deelnemers aan de test bekendmaken, willen we de eer geven aan het eerste apparaat onder het RTX Studio merk dat in onze handen viel, zij het zonder het embleem op de behuizing, aangezien er simpelweg geen geschikte plek voor is. Lezers die een gelijkenis hebben ontdekt in de laptop met de recente gast van het testlab — ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, — hebben absoluut gelijk. We hebben dezelfde model, maar de lijst met componenten is iets veranderd: deze keer hebben we in plaats van de topversie, die is uitgerust met een Intel Core i9-9980HK-processor (acht kernen, Hyper Threading en Turbo-frequentie tot 5 GHz), de versie met de Intel Core i7-9750H (zes kernen, Hyper Threading en Turbo-frequentie tot 4,5 GHz) en het RAM-geheugen is hier niet 32, maar 16 GB.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?  Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Voor de rest heeft de configuratie van de machine geen enkele wijziging ondergaan sinds onze kennismaking. De opslag is een hoogwaardige Samsung MZVLB1T0HALR SSD met een capaciteit van 1 TB, die ASUS graag in zijn laptops installeert — dit is een directe analogie van de eerder door ons onderzochte Samsung 970 EVO, maar dan voor OEM-leveringen, niet voor de detailhandel. De verbinding met de buitenwereld wordt verzorgd door de Intel AX200-chip met de IEEE 802.11b/g/n/ac/ax-standaard, die werkt op frequenties van 2,4 en 5 GHz (met een bandbreedte van 160 MHz) en een theoretische doorvoersnelheid tot 2,4 Gbps. Deze chip verzorgt ook de Bluetooth 5-verbinding. ASUS heeft echter de bekabelde verbinding opgegeven, hoewel je indien nodig de ZenBook Pro Duo kunt aansluiten op een externe ethernet-adapter zonder extra voeding of een doos met een 10-gigabit NIC via de Thunderbolt 3-interface.

Alle versies van UX581GV zijn uitgerust met een GeForce RTX 2060 videokaart met 6 GB RAM. Volgens de specificaties van de laptop behoort deze versie van de NVIDIA discrete grafische kaart niet tot de Max-Q-categorie, wat betekent dat deze onder belasting redelijk hoge kloksnelheden zou moeten draaien in vergelijking met vergelijkbare chips in compactere machines, die belemmerd worden door koel- en accuduurvereisten.

ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV
Display15,6", 3840 × 2160, OLED + 14", 2840 × 1100, IPS
Centraal procesoorIntel Core i9-9980HK
Intel Core i7-9750H
VideokaartNVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6)
GeheugenTot 32 GB, DDR4-2666
Installatie van opslagmedia1 × M.2 (PCI Express x4 3.0), 256 GB — 1 TB
Optische driveNo
Interfaces1 × Thunderbolt 3 (USB 3.1 Gen2 Type-C)
2 × USB 3.1 Gen2 Type-A
1 × 3,5 mm mini-jack
1 × HDMI
Ingebouwde accuGeen gegevens
Externe voeding230 W
Afmetingen359 × 246 × 24 mm
Gewicht van de laptop2,5 kg
BesturingssysteemWindows 10 x64
Garantie2 jaar
Prijs in Rusland237 590 roebels voor het testmodel met Core i7, 16 GB RAM en 1 TB SSD

De trots van de ASUS-laptop is zonder twijfel het scherm, en om preciezer te zijn, zijn het er zelfs twee. Het hoofdscherm van de computer is een luxueuze 15,6-inch touchscreen OLED-paneel met een resolutie van 3840 × 2160 pixels. Zoals het hoort bij panels gebaseerd op organische lichtemitterende diodes, biedt het een 'oneindig' contrast en kijkhoeken die zelfs beter zijn dan de beste vloeibare kristalalternatieven. Bovendien hebben we in een apart review van de ZenBook Pro Duo vastgesteld dat het scherm goed is gekalibreerd voor de standaard apparaten en een extreem breed kleurengamma heeft. Opposite het hoofdscherm, met de toetsenbord naar beneden verschoven, bevindt zich een extra touchscreen met een resolutie van 3840 × 1100. Voor deze functie heeft de fabrikant gekozen voor een IPS-paneel, dat, zelfs in vergelijking met het aangrenzende OLED, er uitstekend uitziet en duidelijk niet zonder kalibratie is gekomen.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Het is een goed teken dat het eerste exemplaar uit de RTX Studio-familie, die we in werkomgevingen gaan testen, zo'n degelijk product blijkt te zijn als de ASUS ZenBook Pro Duo. Laten we echter niet vergeten dat we hier met een extreem dure computer te maken hebben: de testconfiguratie met een Intel Core i9-9750H-processor en 16 GB RAM is in Rusland niet te vinden voor minder dan 237.590 roebel — de marktprijs is momenteel zelfs hoger dan de topversie die we vorige maand hebben getest. Daarnaast zijn er twee punten die minder belangrijk zijn voor gaming, maar aandacht vereisen in de context van professionele applicaties. Ten eerste heeft de GeForce RTX 2060 grafische kaart op zichzelf een solide prestatiemarge, zelfs rekening houdend met de lagere kloksnelheden in vergelijking met de desktopversie, maar de hoeveelheid van 6 GB aan RAM kan een obstakel vormen voor taken die veel van dit kenmerk vereisen — vooral bij het 3D-renderen van complexe scènes.

Ten tweede, hoewel het hoofddisplay van de ZenBook Pro Duo de kleurweergavetests heeft doorstaan met een wapperende vlag, heeft OLED bekende nadelen. Om het energieverbruik van de matrix binnen de noodzakelijke grenzen te houden, beperkt de aansturing de totale lichtstroom van alle elementen. Dit betekent dat een afzonderlijke pixel op het scherm, dat gevuld is met wit, niet zo helder zal zijn als een witte stip op een zwarte achtergrond. In de context van verantwoord werken met kleurbalans is dit ook problematisch. Bovendien is geen enkele OLED-display immuun voor inbranding, wat kan resulteren in het permanent bewaren van het afdrukken van de besturingssysteeminterface. Ten slotte is het duidelijk dat in het ontwerp van de ZenBook Pro Duo de belangrijkste bedieningsorganen duidelijk op de achtergrond zijn geraakt. Het toetsenbord, dat dichterbij de rand is geplaatst, is misschien een pluspunt wanneer de gebruiker aan tafel werkt, maar de grootte van sommige toetsen en vooral de positie en bescheiden afmeting van het touchpad zullen wennen vereisen.

Nieuwe artikel: Welke laptop heb je nodig voor foto-, video-editing en 3D-rendering?

Voor een uitgebreider inzicht in de ZenBook Pro Duo UX581GV en de resultaten van zijn tests in games en dagelijkse taken raden we de lezers aan terug te keren naar de volledige review van dit experimentele en in veel opzichten buitengewoon interessante product van ASUS. En nu is het tijd voor het hoofdgerecht — de vergelijking van verschillende laptops (waaronder natuurlijk deze) in professionele applicaties voor het bewerken van digitale content.

Testmethodologie

Voor de prestatiebeoordeling van de ZenBook Pro Duo en andere apparaten waarmee de RTX Studio-laptop in benchmarks moet concurreren, hebben we een selectie van tien werktoepassingen samengesteld. Sommige daarvan zijn in verschillende vormen al vaker aan 3DNews gepresenteerd in reviews van CPU's, grafische kaarten en kant-en-klare computers. Over andere applicaties hadden we daarentegen nog niet eerder gewerkt, totdat we aan het artikel begonnen dat u nu aan het lezen bent. Alle programma's in onze testmethodiek zijn bedoeld voor het creëren van verschillende soorten visuele content, bestrijken een breed scala aan taken en een breed scala aan rekenbelasting. Twee van deze applicaties worden gebruikt door fotografen en grafische ontwerpers: Adobe Photoshop en Lightroom. De tweede groep toepassingen bestaat uit software voor video-conversie en -bewerking: Premiere Pro, DaVinci Resolve en REDCINE-X Pro. Het grootste deel van de tests is echter gereserveerd voor 3D-renderingstools die ray tracing gebruiken, zoals Blender, Cinema 4D, Maya en de OctaneRender renderer.

zal de metadata van het bestandssysteem overschrijven. Gebruik hiervoor het volgende commando:TestBesturingssysteemInstellingenAPI
Intel/macOSNVIDIA/Windows
Adobe Photoshop CC 2019Puget Systems Adobe Photoshop CC BenchmarkWindows 10 Pro x64 / mac OS 10.14.6Basis BenchmarkOpenCLCUDA
Adobe Photoshop Lightroom Classic CC 2019Versterk details functie—OpenCLCUDA
Adobe Premiere Pro CC 2019Puget Systems Adobe Premiere Pro CC BenchmarkStandaard BenchmarkOpenCLCUDA
Blender 2.8Demo ClassroomCycles RendererCPUCUDA
MAXON Cinema 4D Studio R20Demo Bamboo uit de Cinema 4D Studio R20 distributieRadeon ProRender rendererCPUOpenCL
Demo Coffee Beans uit de Cinema 4D Studio R20 distributie
Blackmagic Design DaVinci Resolve Studio 16Kleurcorrectie-effecten (bron 4K Blackmagic RAW)H.264 Master exportprofiel (4K@23,976 FPS)MetalCUDA
Speed Warp (bron H.264 1080p)
Autodesk Maya 2019Demo Sol van NVIDIAArnold rendererCPUCUDA
OTOY RTX Octanebench 2019—Windows 10 Pro x64——CUDA
REDCINE-X PRODecoderen van RED R3D-bestanden met resoluties van 4K, 6K en 8K—CPUCUDA

In tegenstelling tot games, die de reviews van mobiele computers op 3DNews domineren, missen professionele softwarepakketten ingebouwde prestatiemetingstools. Om deze reden is de testprocedure in de meeste van de door ons geselecteerde programma's gebaseerd op een resource-intensief (vooral voor GPU) project, speciaal ontworpen voor dit doel. Alleen de Octane-renderer heeft een eigen benchmark. Ten slotte hebben we voor het testen van Adobe-producten - Photoshop en Premiere Pro - gebruikgemaakt van complexe scripts. Puget Systems, die de mogelijkheid geven om de prestaties van de hardware in verschillende fasen van de inhoudsbewerking te beoordelen. In de opmerkingen bij elke benchmark zullen we meer details geven over de werking ervan en hoe de resultaten moeten worden geïnterpreteerd.

Aangezien de vergelijking van apparaten laptops van ASUS en Apple omvatte, zijn de meeste tests uitgevoerd in de native omgeving voor elk van hen — Windows 10 Pro x64 of macOS 10.14.6. Alleen REDCINE-X PRO moest vanwege de specifieke testscripts onder Windows worden uitgevoerd, zelfs op 'Macs', en de benodigde versie van Octanebench voor Mac bestaat simpelweg niet. Computers met NVIDIA grafische processors zijn getest met de Studio-driver versie 431.86, actueel tijdens het maken van deze review.

⇡#Deelnemers aan de test

Bij het kiezen van systemen voor vergelijking in werptoepassingen hebben we ons gericht op vier laptops die een breed scala aan prestaties dekken op basis van de hoofdkenmerken — de specificaties van de centrale processor (van twee tot zes kernen met SMT) en GPU (geïntegreerde graphics, instap gaming chip GeForce GTX 1050 of vrij krachtige RTX 2060) en werkgeheugen (8–16 GB). Daarnaast hebben we configuraties die beperkt zijn door de snelheid van de opslag (alle laptops zijn uitgerust met solid-state drives voor de PCI Express-bus), ultra-compacte machines zoals de uit productie genomen 12-inch 'MacBooks' en, aan de andere kant, multi-kilogram werkstations, waarvan de componentkracht vergelijkbaar is met desktop-PC's, niet meegenomen.

ApparaatCPUGeheugenGeïntegreerde GPUDiscreet GPUHoofdopslag
ASUS ZenBook Pro Duo UX581GVIntel Core i7-9750H (6/12 kernen/threads, 2,6–4,5 GHz)DDR4 SDRAM, 2666 MHz, 16 GBIntel UHD Graphics 630NVIDIA GeForce RTX 2060Samsung MZVLB1T0HALR (PCIe 3.0 x4) 1024 GB
ASUS TUF Gaming FX705GIntel Core i5-8300H (4/8 kernen/threads, 2,3–4,0 GHz)DDR4 SDRAM, 2666 MHz, 8 GBIntel UHD Graphics 630NVIDIA GeForce GTX 1050 (4 GB)Kingston RBUSNS8154P3128GJ (PCIe 3.0 x2) 128 GB
Apple MacBook Pro 13.3", Mid 2019 (A2159)Intel Core i5-8257U (4/8 kernen/threads, 1,4–3,9 GHz)LPDDR3 SDRAM, 2133 MHz, 16 GBIntel Iris Plus Graphics 645—Apple AP1024N (PCIe 3.0 x4) 1024 GB
Apple MacBook Air 13.3", Mid 2019 (A1932)Intel Core i5-8210Y (2/4 kernen/threads, 1,6–3,6 GHz)LPDDR3 SDRAM, 2133 MHz, 16 GBIntel UHD Graphics 617—Apple AP1024N (PCIe 3.0 x4) 1024 GB

Bron: 3dnews.ru

Koop betrouwbare webhosting met bescherming tegen DDoS, VPS VDS servers 🔥 Koop betrouwbare webhosting met bescherming tegen DDoS, VPS VDS servers | ProHoster