Če potrebujete izbrati najodmevnejše pričevanje napredka v računalniški tehnologiji, prepričljivo ne samo v očeh strokovnjakov, temveč tudi za široko javnost, so to brez dvoma mobilne naprave — pametni telefoni ali tablice. Hkrati pa je tudi bolj konservativni razred naprav — prenosniki — preživel ogromen razvoj: od dopolnila namiznemu računalniku, s katerim je bilo treba sprijazniti se, da bi lahko delali na poti, do popolne zamenjave velikih namiznih računalnikov. Dimenzije se zmanjšujejo, zmogljivost pa narašča. Mnogim uporabnikom zdaj ni potrebna nobena druga pametna tehnika poleg prenosnika in pametnega telefona, saj kompaktni računalniki, težji manj kot 2 kg, ustrezajo večini vsakodnevnih potreb. Tudi zahtevne igre, ki so bile v preteklosti vezane na namizne računalnike z energijsko porabo več sto vatov, so postale običajne na zaslonih prenosnikov.
Ostala je edina področja, kjer namizni računalniki še vedno ohranjajo svojo nepogrešljivo prevlado — delovne aplikacije za ustvarjanje digitalne vsebine. V nasprotju s sorazmerno enostavno programsko opremo za preproste smrtnike — pisarniškimi paketi in spletnimi brskalniki — ter igrami, katerih zahteve je enostavno prilagoditi zmožnostim strojne opreme, profesionalna orodja za video montažo in, še bolj, 3D-renderiranje (in do neke mere tudi sredstva za obdelavo fotografij) porabijo vse razpoložljive zmogljivosti. Menijo, in to z opravljenim razlogom, da je njihova uporaba na prenosnem računalniku brez povezave s renderingsko farmo v strežniški sobi možna le v odsotnosti boljših možnosti ali takrat, ko računalnika težko imenujete za resnično prenosnega. Toda kako dolgo še bo status quo trajal?
![]() | ![]() | |
Takoj da opozorimo, da nam v tem vprašanju ni tuje brezmejno optimizem: za delovne naloge z visokimi zahtevami glede časa in kakovosti rezultatov situacijo ni mogoče temeljito spremeniti, nepremična delovna postaja ali namenski farmi pa bosta še vedno prevladovali v komercialni sferi. Kljub temu pa ne bomo zaprli oči pred dejstvom, da je prenosnik že postal povsem zmožno orodje za ustvarjanje vizualne vsebine v manjšem obsegu. Obdelava fotografij z digitalne kamere, grafično oblikovanje v 2D ali montaža videa v zmerni ločljivosti brez zapletenih formatov kompresije — vse to je premagljivo za standardni prenosni računalnik, včasih celo brez diskretne grafične enote. Glavna pot razvoja ni v teh ekstremih, temveč nekje med videom na YouTubu in Hollywoodom, proizvajalci pa imajo trenutno ogromno priložnosti, da naredijo naslednji velik korak naprej.
Ta članek se osredotoča na dva povezana naloga. Prvič, nameravamo ugotoviti, kaj so prenosniki sposobni v delovnih aplikacijah, pri čemer z veliko razširjenostjo zahtevnosti programske opreme — od priložnostne obdelave fotografij s pritiskom na gumb do videomontaže in 3D-renderiranja na komercialni ravni. In testna oprema za ta namen je bila izbrana najrazličnejša — več prenosnikov z nasprotujočimi si operacijskimi sistemi (Windows in macOS), z različnimi procesorji (od dveh do šestih jeder) in grafiko (integrirano Intelovo ali diskretne GPU različnih ravni). Ta pristop, čeprav ne more trditi, da je znanstven in da daje jasna priporočila, na katera so obiskovalci 3DNews običajno navajeni, omogoča, da izpostavimo nekaj opornih točk v številnih mogočih kombinacijah strojne opreme in delovnih programov. Če naši bralci podprejo naš skok v svet profesionalnih aplikacij, bomo v prihodnje usmerili svoje sile v bolj široke in obenem osredotočene raziskave.
Na drugi strani bomo pozorni na najnovejšo pobudo dobro znanega branda NVIDIA na področju mobilnih prenosnikov, ki nas je v resnici spodbudila k delu na tej oceni. Relativno nedavno, konec maja, je bila na prireditvi Computex objavljena vrsta mobilnih računalnikov pod znamko RTX Studio, s katero želi NVIDIA demokratizirati, hkrati pa v celoti prevzeti trg mobilnih delovnih postaj. Ali je NVIDIA res postala proizvajalec prenosnikov, ali pa je program RTX Studio v resnici nekaj povsem drugega s prednostmi za ustvarjalce digitalne vsebine?
Prenosniki NVIDIA RTX Studio
Iskreno, ko je avtor članka prvič slišal za program RTX Studio, preden je uspelo prebrati novico, je res pomislil, da je NVIDIA izdala prenosnike pod lastno blagovno znamko, in ga to ni preveč presenetilo. Konec koncev, NVIDIA se ne boji drznih eksperimentov, podjetje nenehno poskuša vstopiti v, na videz, nenavadne tržne niše, ceni pojme, kot so "ekosistem" in "vertikalna integracija", ter se na splošno premika od proizvodnje čipov k končnim potrošniškim in profesionalnim izdelkom. Na primer, omarice in samostojne delovne postaje za rendarjenje in GP-GPU „zelene“ že neposredno dobavljajo končnim kupcem. Ne bomo ugibali, kakšne odločitve bo NVIDIA sprejela v prihodnosti, toda v tem trenutku zasleduje drug cilj.
RTX Studio predstavlja certificiranje računalnikov različnih proizvajalcev glede na določene konfiguracije hardvera, odpornosti in druge operativne značilnosti, povezane z delovnimi nalogami. Med odobrenimi sistemi NVIDIA niso le prenosniki, temveč tudi 3-v-1 naprave in namizni računalniki. Vsi računalniki so opremljeni z grafično kartico GeForce RTX 2060 ali višjo — vse do TITAN RTX — seznam preostalih komponent pa vključuje procesor Intel Core i7 ali i9, najmanj 16 GB RAM in trdi disk s kapaciteto od 512 GB. Sistemi z grafiko Quadro (RTX 3000, 4000 in 5000) so razvrščeni v posebno kategorijo delovnih postaj — stacionarnih ali mobilnih.
![]() | ![]() |
Nalepka RTX Studio je že pridobilo skupno 27 prenosnikov osmih proizvajalcev: Acer, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI in Razer. Maloprodajne cene naprav se začnejo pri $1599 za osnovno konfiguracijo, medtem ko lahko cena bolj naprednih modelov, zlasti tistih s grafično kartico Quadro, zlahka doseže več tisoč dolarjev.
Tako program RTX Studio služi kot filter, ki izpušča iz množice sistemov, ki se potegujejo za visoko raven zmogljivosti, nerazvite konfiguracije — na primer, brez rezerve glede količine RAM-a in SSD-ja — ter izdelke splošno dvomljive kakovosti, saj certifikacija vključuje preverjanje in testiranje strojne opreme s strani NVIDIA.

Vendar pa mora imeti prenosnik ali vse-v-enem naprava za pridobitev oznake RTX Studio tudi dovolj dober zaslon. Minimalne zahteve na spletni strani NVIDIA navajajo le ločljivost 1080p ali 4K, a iz drugih dokumentov lahko sklepamo, da mora prenosnik RTX Studio na nek način izstopati med podobnimi — bodisi funkcija G-SYNC bodisi druge lastnosti, ki so pomembnejše v profesionalnem kontekstu: barvni spekter, širok dinamični razpon, certifikacija PANTONE itd. Tako pridobitev znaka RTX Studio zagotavlja določeno raven kakovosti slike pri določeni napravi, vendar to vprašanje ne zapira povsem. Radi bi videli strožji seznam zahtev za značilnosti zaslona, saj NVIDIA ne osredotoča zgolj na surove zmogljivosti CPU in GPU, temveč si prizadeva poenostaviti izbor platforme ustvarjalcem vizualne vsebine.
Hkrati program RTX Studio ne vključuje le certificiranja računalnikov, temveč obsežno zbirko programske opreme, ki dopolnjuje zmogljivosti razširjenih orodij za oblikovanje, razvoj in odpravljanje napak aplikacij. Vse API in SDK, ki so vključeni v , lahko razdelimo v tri kategorije: orodja za obdelavo videoposnetkov in statičnih slik, paketi za 3D-modeliranje in programiranje (knjižnice materialov, profilerji, SDK za različne grafične API itd.), ter, seveda, knjižnice za celoten cikel usposabljanja in uporabe nevronskih mrež.

Končno je NVIDIA razvila posebno različico gonilnikov GPU za Windows 10, namenjeno delovnim aplikacijam, ki jo je prej imenovala Creator Ready, zdaj pa tudi Studio. Vendar pa seznam podprtih grafičnih kartic ne vključuje le članov programa RTX Studio, temveč obsega tudi formalno zastarele modele 10. serije, od GeForce RTX 1050 naprej. Kot trdijo razvijalci, "studio" gonilnik vsebuje vse optimizacije za igre, ki so značilne za različice Game Ready, vendar je preverjen za stabilnost v ključnih delovnih aplikacijah (vključno z istočasnim delovanjem več takšnih programov) in odklepa nekatere funkcije, ki niso dosegljive v gamerskem gonilniku, kot je podpora za 10-bitno barvno ločljivost na en kanal v aplikacijah Adobe, kar je bilo prej aktivno le v gonilniku za pospeševalnike Quadro.
Poleg tega Studio obljublja določen porast zmogljivosti v ustreznem programski opremi. V naših testiranjih nismo našli statistično pomembne razlike med rezultati gonilnika Game Ready in Studio, vendar ne izključujemo možnosti, da smo preprosto iskali prednost tam, kjer je ne bi smeli, in da lahko gonilnik Studio dejansko bolj učinkovito izrablja vire GPU pri uporabi specifičnih funkcij ali na drugi strojni opremi.
Opaziti je treba tudi, da se različice Game Ready in Studio številčijo po skupni shemi, vendar se profesionalni paket posodobitev pojavlja precej redkeje kot igralni, ker so izdaje vezane na večje posodobitve aplikacij za ustvarjanje vsebin. Med pisanjem tega članka je bila na voljo različica 431.86 z 4. septembra, medtem ko je svež igralni gonilnik 436.48 izšel 1. oktobra. Glede na to, kako močno lahko zmogljivost igre (ali preprosto možnost njenega zagon) vpliva na gonilnik grafične kartice, bodo uporabniki računalnikov RTX Studio včasih morali premetavati gonilnike, da se odmaknejo od dela.
Tukaj so vse ključne informacije o programu RTX Studio, ki bodo uporabniku delovne postaje z novim grafičnim procesorjem v pomoč pri izbiri ustrezne konfiguracije. Ostaja nam še, da ugotovimo, kako se kampanja NVIDIA na področju profesionalnih aplikacij povezuje s široko tematiko našega raziskovanja — z zmogljivostjo prenosnih računalnikov pri programskih orodjih za obdelavo digitalnih vsebin — in kako to lahko na koncu vpliva na spekter nalog, ki jih že zmorejo običajni prenosniki, ali, nasprotno, še vedno veljajo za privilegij stacionarnih delovnih postaj.
NVIDIA se nesporno zaveda, da je prav zdaj ključno povečati svoje že obsežne posesti na profesionalnem trgu. Že ob predstavitvi prvih grafičnih kartic na čipih Turing (takrat še le za namizne računalnike) ni bilo dvoma, da bodo inovativne funkcije družine RTX — strojno pospeševanje sledenja žarkom in obdelava podatkov z nevronskimi mrežami (inference) — prej ali slej našle pot v delovne aplikacije in bodo povpraševane na tem področju ne manj, temveč še več kot v igrah. To trditev bi bilo mogoče razumeti dvoumenu, saj se večina razvijalcev iger zaenkrat ne mudi z integracijo sledenja žarkom in skaliranja slike z DLSS v svoje izdelke, medtem ko bo val hrupnih izdaj pod oznako RTX On igralce dosegel šele proti koncu letošnjega ali na začetku naslednjega leta. Vendar je potrebno razumeti, čime se profesionalni trg programja razlikuje od igralne industrije.

Z ene strane je bolj konservativen: orodja za ustvarjanje digitalne vsebine so draga za razvijalce in stranke. Nekateri programi se uporabljajo dolga leta, vzdržujejo dolga leta, prilagajajo delovne procese, uporabniki pa se ne mudi, da bi prešli na naslednjo različico zgolj zaradi novih privlačnih funkcij. Z druge strani ta trg hitro sprejema koristne pobude in pogosto v trenutku preneha podpirati zastarele ali preprosto nepraktične tehnologije, ne da bi skrbeli za stranke, ki so ostale na stranskem tiru. Ustvarjalci iger se morajo zavedati, da zaenkrat ni veliko lastnikov pospeševalnikov GeForce RTX, vsaka ekipa mora opraviti svoj del dela, da bi vključila 'žarke' in DLSS namesto da bi preprosto prenesla novo različico Unreal Engine ali Unity. Nasprotno, delovna programska oprema za 3D-modeliranje ali videoposnetke je povezana v enotno infrastrukturo z množico skupnih komponent — SDK, renderirniki, kodeki itd. Lastniki (ali ekipe razvijalcev odprte kode) teh orodij niso mogli ignorirati potenciala specializiranih blokov v novih čipih NVIDIA. Integracija v programe z odmevnimi imeni lahko traja dolgo, a ko podpora programske skupnosti doseže kritično maso, se nove funkcije trajno ukoreninijo v njem in hitro najdejo široko uporabo. Kajti, v nasprotju z igrami, strojno pospešeno sledenje žarkom in nevronske mreže pri delovnih nalogah ne povzročajo zastojev, temveč prinašajo čisto izboljšanje zmogljivosti.

Na srečo pa lahko nekatere delovne programe že zdaj izkoristijo RT-bloke in tensorne jedra čipov Turing. Nekateri od njih so zaenkrat v statusu beta različice (kot je 3D-renderer Arnold s podporo za Turing in pospeševanje na GPU), drugi pa so že prešli podporo platforme RTX do komercialne uporabe — to sta Adobe Photoshop Lightroom in renderer Octane. Med desetimi aplikacijami, ki smo jih izbrali za testiranje prenosnikov, ti programi predstavljajo nekoliko manj kot tretjino. Strinjate se, da je to bolj zanimiva razmerja v primerjavi z metodo 3DNews v pregledih diskretnih grafičnih kartic.
ASUS ZenBook Pro Duo (UX581GV)
Preden začnemo z rezultati benchmarkov in razkrijemo celoten seznam udeležencev testiranja, moramo dati priznanje prvemu napravi pod blagovno znamko RTX Studio, ki je prišla v naše roke — morda brez oznake na ohišju, ker preprosto ni primernega prostora zanj. Bralci, ki so v prenosniku opazili podobnost z nedavnim gostom testne laboratorije — , — imajo prav. Pred nami je ista model, vendar se je seznam komponent nekoliko spremenil: tokrat namesto vrhunske različice, ki vključuje procesor Intel Core i9-9980HK (osem jeder, Hyper Threading in Turbo frekvenca do 5 GHz), prejmemo različico z Intel Core i7-9750H (šest jeder, Hyper Threading in Turbo frekvenca do 4,5 GHz), medtem ko je tukaj RAM 16 GB namesto 32 GB.
![]() | ![]() |
V preostalem se konfiguracija naprave ni spremenila niti najmanj od našega zadnjega srečanja. Trdi disk je visoko zmogljiv Samsung MZVLB1T0HALR s kapaciteto 1 TB, ki ga ASUS rad namešča v svoje prenosnike — to je popolna analogija dolgo preverjenega , le za OEM dobave, ne maloprodajo. Povezavo z zunanjim svetom omogoča čip Intel AX200 standarda IEEE 802.11b/g/n/ac/ax, ki deluje na frekvencah 2,4 in 5 GHz (z pasovno širino 160 MHz) in teoretično hitrostjo do 2,4 Gbit/s. Prav tako zagotavlja Bluetooth 5. Da, ASUS se je odpovedal žičnemu omrežju, toda v primeru potrebe se lahko k ZenBook Pro Duo priključi zunanji ethernet adapter brez dodatnega napajanja ali pa naprava z 10-gigabitnim NIC preko Thunderbolt 3.
Vse različice UX581GV so opremljene z grafično kartico GeForce RTX 2060 s 6 GB RAM-a. In, skladno s specifikacijami prenosnika, ta različica diskretne grafike NVIDIA ne spada v kategorijo Max-Q, kar pomeni, da bi morala delovati pod obremenitvijo pri dovolj visokih frekvencah v primerjavi s podobnimi čipi v bolj kompaktnh napravah, ki jih omejujejo zahteve po hlajenju in avtonomiji.
| ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV | |
|---|---|
| Zaslon | 15,6", 3840 × 2160, OLED + 14", 2840 × 1100, IPS |
| Centralni procesor | Intel Core i9-9980HK Intel Core i7-9750H |
| Grafična kartica | NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6) |
| Operativna pomnilnika | Do 32 GB, DDR4-2666 |
| Namestitev pomnilnikov | 1 × M.2 (PCI Express x4 3.0), 256 GB — 1 TB |
| Optični pogon | Ne |
| Vmesniki | 1 × Thunderbolt 3 (USB 3.1 Gen2 Type-C) 2 × USB 3.1 Gen2 Type-A 1 × 3,5 mm mini-jack 1 × HDMI |
| Vgrajena baterija | Ni podatkov |
| Zunanji napajalnik | 230 W |
| Dimenzije | 359 × 246 × 24 mm |
| Teža prenosnika | 2,5 kg |
| Operacijski sistem | Windows 10 x64 |
| Garancija | 2 leti |
| Cena v Rusiji | 237 590 rubljev za testno različico s Core i7, 16 GB RAM-a in 1 TB SSD |
Glavna ponosnost ASUS laptopa je, naravno, ekran, a ako budemo precizni, onda čak dva. Glavni ekran računara je luksuzna 15,6-inčna OLED touchscreen panel sa rezolucijom od 3840 × 2160 piksela. Kao što se i očekuje od panela zasnovanih na organskim LED-ima, ona se izdvaja čak i od referentnih LCD analogija „beskonačnim“ kontrastom i uglovima gledanja. Osim toga, u posebnom pregledu ZenBook Pro Duo uverili smo se da je ekran prilično dobro kalibrisan prema merilima masovnih uređaja i odlikuje se izuzetno širokim pokrivačem boja. Prostor nasuprot glavnom ekranu, pomerajući tastaturu naniže, zauzima dodatni, takođe touchscreen, sa rezolucijom od 3840 × 1100. Za ovu ulogu proizvođač je odabrao IPS panel, a čak i na pozadini susednog OLED-a slika na njemu odlično izgleda i očigledno nije izostala kalibracija.

To je dobar znak da je prvi uzorak RTX Studio porodice, koji ćemo testirati u radnim aplikacijama, tako kvalitetan proizvod kao ASUS ZenBook Pro Duo. Ipak, ne smemo zaboraviti da se radi o izuzetno skupom računaru: testna konfiguracija sa Intel Core i9-9750H procesorom i 16 GB RAM-a u Rusiji se ne može naći ispod 237.590 rubalja — zbog tržišnih uslova, sada je čak skuplja od najskuplje verzije koju smo testirali prošlog meseca. Pored toga, postoje dva aspekta koja nisu toliko važna za igre, ali zahtevaju pažnju u kontekstu profesionalnih aplikacija. Prvo, grafički adaptator GeForce RTX 2060 sam po sebi ima solidan kapacitet čak i uz smanjene frekvencije u poređenju sa desktop grafičkom karticom, ali njegova memorija od 6 GB može postati prepreka u zadacima koji zahtevaju više ovog parametra — posebno u 3D renderovanju složenih scena.
In addition, despite the fact that the main screen of the ZenBook Pro Duo passed color reproduction tests with flying colors, OLED displays have known drawbacks. To curb the power consumption of the matrix within acceptable limits, the controlling logic restricts the total light output of all elements, meaning a single pixel on a white screen will not be as bright as a white point on a black background. This is also problematic in the context of responsible color grading. Furthermore, no OLED screen is immune to burn-in and may permanently retain the interface imprint for posterity. Finally, it's easy to notice that in the design of the ZenBook Pro Duo, the main controls are clearly secondary. The keyboard, shifted closer to the edge, is a plus when the user is working at a desk, but the size of some keys, particularly the placement and modest area of the touchpad, will take some getting used to.

For a closer look at the ZenBook Pro Duo UX581GV and the results of its testing in gaming and everyday tasks, we recommend readers return to the full of this experimental and, in many ways, extremely intriguing creation from ASUS. And now it's time for the main course — a comparison of several laptops (including of course this one) in professional digital content processing applications.
Metodologija testiranja
Za oceno zmogljivosti ZenBook Pro Duo in drugih naprav, s katerimi se bo prenosnik RTX Studio soočil v benchmarkih, smo pripravili izbor desetih delovnih aplikacij. Nekatere izmed njih so že večkrat služile 3DNews v pregledih CPU-jev, grafičnih kartic in pripravljenih računalnikov. Druge aplikacije pa so bile spoznane šele, ko smo se lotili dela na članku, ki ga zdaj berete. Vse programe testne metodike so zasnovali za ustvarjanje različnih vrst vizualne vsebine, pokrivajo širok spekter nalog in obsežen razpon računalniške obremenitve. Dve izmed njih uporabljajo fotografi in grafični oblikovalci — Adobe Photoshop in Lightroom. Drugo skupino aplikacij sestavljajo programska oprema za pretvorbo in urejanje videa — Premiere Pro, DaVinci Resolve in REDCINE-X Pro. Nazadnje, in največji delež testov pripada orodjem za 3D-renderiranje z uporabo sledenja žarkom — paketom Blender, Cinema 4D, Maya in rendererjem OctaneRender.
| Program | Test | Operacijski sistem | Nastavitve | API | |
|---|---|---|---|---|---|
| Intel/macOS | NVIDIA/Windows | ||||
| Adobe Photoshop CC 2019 | Puget Systems Adobe Photoshop CC Benchmark | Windows 10 Pro x64 / mac OS 10.14.6 | Osnovni benchmark | OpenCL | CUDA |
| Adobe Photoshop Lightroom Classic CC 2019 | Funkcija Enhance Details | — | OpenCL | CUDA | |
| Adobe Premiere Pro CC 2019 | Puget Systems Adobe Premiere Pro CC Benchmark | Standardni benchmark | OpenCL | CUDA | |
| Blender 2.8 | Demo Classroom | Renderer Cycles | CPU | CUDA | |
| MAXON Cinema 4D Studio R20 | Demo Bamboo iz distribucije Cinema 4D Studio R20 | Renderer Radeon ProRender | CPU | OpenCL | |
| Demo Coffee Beans iz distribucije Cinema 4D Studio R20 | |||||
| Blackmagic Design DaVinci Resolve Studio 16 | Efekti korekcije barv (izvor 4K Blackmagic RAW) | Profil izvoza H.264 Master (4K@23,976 FPS) | Metal | CUDA | |
| Speed Warp (izvor H.264 1080p) | |||||
| Autodesk Maya 2019 | Demo Sol od NVIDIA | Renderer Arnold | CPU | CUDA | |
| OTOY RTX Octanebench 2019 | — | Windows 10 Pro x64 | — | — | CUDA |
| REDCINE-X PRO | Dekodiranje datotek RED R3D s ločljivostjo 4K, 6K in 8K | — | CPU | CUDA | |
V nasprotju z igrami, ki prevladujejo v pregledih prenosnih računalnikov na 3DNews, profesionalna programska oprema nima vgrajenih orodij za merjenje zmogljivosti. Zaradi tega je večina testne procedure v izbranih programih zasnovana okoli projektov, ki so zahtevni za vire (predvsem glede GPU). Samo renderer Octane ima lasten benchmark. In nazadnje, za testiranje produktov Adobe — Photoshop in Premiere Pro — smo uporabili zapletene skripte. , ki omogočajo ocenjevanje zmogljivosti strojne opreme v več stopnjah obdelave vsebine. V komentarjih k vsakemu testu bomo podrobneje opisali njegovo delovanje in kako interpretirati rezultate.
Ker so v primerjavi naprav sodelovali prenosniki ASUS in Apple, so bili večina testov izvedeni v izvorni okolici za vsakega od njih — Windows 10 Pro x64 ali macOS 10.14.6. Samo REDCINE-X PRO je bilo potrebno zaradi posebnosti testnih skriptov zagnati v Windows tudi na 'Macih', potrebne različice Octanebench za Mac preprosto ne obstaja. Računalniki z grafičnimi procesorji NVIDIA so bili testirani s pomočjo gonilnika Studio različice 431.86, ki je bila veljavna v času dela na pregledu.
Участники тестирования
Pri izbiri sistemov za primerjavo v delovnih aplikacijah smo se osredotočili na štiri prenosnike, ki spadajo v širok razpon zmogljivosti glede na glavne značilnosti — parametre centralnega procesorja (od dveh do šest jeder s SMT) in GPU (integrirana grafika, diskretni igralni čip začetnega nivoja GeForce GTX 1050 ali dovolj močan RTX 2060) ter delovni spomin (8–16 GB). Hkrati pa nismo upoštevali konfiguracij, omejenih s hitrostjo pomnilnika (vsi prenosniki so opremljeni s trdimi diski za PCI Express), ultra kompaktnih naprav, kot so prenešeni 12-palčni 'MacBooki', in na drugi strani večkilogramskih delovnih postaj, ki so po zmogljivosti komponent na ravni namiznih računalnikov.
| Naprava | CPU | Operativna pomnilnika | Integriran GPU | Diskretni GPU | Glavni pomnilnik |
|---|---|---|---|---|---|
| Intel Core i7-9750H (6/12 jeder/threads, 2,6–4,5 GHz) | DDR4 SDRAM, 2666 MHz, 16 GB | Intel UHD Graphics 630 | NVIDIA GeForce RTX 2060 | Samsung MZVLB1T0HALR (PCIe 3.0 x4) 1024 GB | |
| ASUS TUF Gaming FX705G | Intel Core i5-8300H (4/8 jeder/threads, 2,3–4,0 GHz) | DDR4 SDRAM, 2666 MHz, 8 GB | Intel UHD Graphics 630 | NVIDIA GeForce GTX 1050 (4 GB) | Kingston RBUSNS8154P3128GJ (PCIe 3.0 x2) 128 GB |
| Apple MacBook Pro 13,3″, sredina 2019 (A2159) | Intel Core i5-8257U (4/8 jeder/threads, 1,4–3,9 GHz) | LPDDR3 SDRAM, 2133 MHz, 16 GB | Intel Iris Plus Graphics 645 | — | Apple AP1024N (PCIe 3.0 x4) 1024 GB |
| Apple MacBook Air 13,3″, sredina 2019 (A1932) | Intel Core i5-8210Y (2/4 jedra/threads, 1,6–3,6 GHz) | LPDDR3 SDRAM, 2133 MHz, 16 GB | Intel UHD Graphics 617 | — | Apple AP1024N (PCIe 3.0 x4) 1024 GB |
Izvor: 3dnews.ru






