Издавање платног система ГНУ Талер 0.9 који је развио ГНУ пројекат

После года разработки проект GNU представил выпуск свободной системы электронных платежей GNU Taler 0.9, предоставляющей анонимность покупателям, но сохраняющей возможность идентификации продавцов для обеспечения прозрачности предоставления налоговой отчётности. Система не позволяет отследить информацию о том, куда пользователь тратит деньги, но предоставляет средства для отслеживания поступления средств (отправитель остаётся анонимным), что решает свойственные BitCoin проблемы с налоговым аудитом. Код написан на Python и распространяется под лицензиями AGPLv3 и LGPLv3.

ГНУ Талер не креира сопствену криптовалуту, већ ради са постојећим валутама, укључујући доларе, евре и биткоине. Подршка за нове валуте може се обезбедити кроз стварање банке која делује као финансијски гарант. Пословни модел ГНУ Талера заснива се на обављању мењачких трансакција – новац из традиционалних система плаћања као што су БитЦоин, Мастерцард, СЕПА, Виса, АЦХ и СВИФТ се претвара у анонимни електронски новац у истој валути. Корисник може да пренесе електронски новац трговцима, који га затим могу заменити назад на месту размене за прави новац који представљају традиционални платни системи.

Све трансакције у ГНУ Талеру су обезбеђене коришћењем најсавременијих криптографских алгоритама како би се осигурала аутентичност чак и ако процуре приватни кључеви купаца, трговаца и берзи. Формат базе података пружа могућност верификације свих завршених трансакција и потврђивања њихове доследности. Потврда плаћања за трговце је криптографски доказ преноса у оквиру уговора закљученог са клијентом и криптографски потписана потврда о доступности средстава на месту размене. ГНУ Талер укључује скуп основних компоненти које обезбеђују логику за рад банке, места размене, платформе за трговање, новчаника и ревизора.

Главне промене:

  • Добавлена поддержка конфиденциальных мобильных платежей, проводимых в режиме P2P (peer-to-peer) через прямое связывание приложения покупателя и приложения торговой точки (POS, point-of-sale).
  • Добавлена поддержка платежей с ограничением по возрасту (продавец может выставить ограничение на минимальный возраст, а покупателю предоставляется возможность подтвердить соответствие этому требованию без разглашения конфиденциальных данных).
  • Улучшена схема базы данных точки обмена, которая оптимизирована для повышения производительности и масштабируемости.
  • На смену Python bank пришёл инструментарий LibEuFin Sandbox с реализацией серверных компонентов, обеспечивающих работу банковских протоколов и эмулирующих простейшую банковскую систему для управления счетами и балансами.
  • Вариант кошелька на базе технологии WebExtension, предназначенный для использования в браузерах, адаптирован для поддержки третьей версии манифеста Chrome.

Извор: опеннет.ру

Додај коментар