Köp en dedikerad server i NederlÀnderna med lÄg ping i EU
Hyra av server i Holland för internationella projekt och SaaS
BestÀll hyra av dedikerad server i NederlÀnderna
Dedikerad server i NederlÀnderna - en av Europas bÀsta nÀtknutpunkter med hög kapacitet
FullstÀndig serverhantering
Varje server levereras gratis med IPMI med "Administratör"-rÀttigheter.


Liberal lagstiftning
Hög nivÄ av skydd för immateriella rÀttigheter och dataskydd.
Minimalt ping
LÄg ping och bra hastighet för access frÄn Europa och CIS-lÀnder, tack vare anslutningar till trafikbytespunkter som AMS-IX, DE-CIX, NL-IX, FR-IX, NDIX.


IPv6 gratis med alla servrar
Om det behövs IPv6-adresser, kan vi utan problem tilldela ett block /64 helt gratis. Och vilket annat blockstorlek som helst, Àven /32 efter överenskommelse.
ObegrÀnsat antal IP-adresser
För dessa servrar kan vi erbjuda nÀstan obegrÀnsat antal IP-adresser, det vill sÀga sÄ mÄnga som du behöver.


ObegrÀnsad trafik
Inga begrÀnsningar pÄ trafik. Helt obegrÀnsad trafik med hastigheter upp till 100MB/s. Eller en kanal pÄ 1GB/s med en trafikbegrÀnsning pÄ 50TB.
Varför vÀlja just ProHoster

IPMI-Ätkomst för serverhantering

Aktivering av server inom 2 timmar

Installation av eget OS och egna ISO-avbilder

Möjlighet att ansluta nÀtverk IPv4/24 och IPv6/48

AnvÀndarvÀnligt kontrollpanel
Dedikerade servrar i NederlÀnderna
Serverhyra â Ă€r en tjĂ€nst som lĂ„ter dig anvĂ€nda en dedikerad server i NederlĂ€nderna, för att hosta dina applikationer, webbplatser eller databaser. Du fĂ„r full tillgĂ„ng till serverns hĂ„rdvaru- och mjukvaruresurser, vilket gör att du kan konfigurera den efter dina specifika behov. Till skillnad frĂ„n webbhotellstjĂ€nster, dedikerad server erbjuder exklusive anvĂ€ndning av alla resurser, vilket ger maximal prestanda och flexibilitet.
Hyra av dedikerad server i NederlÀnderna
AHyra av dedikerad server i NederlÀnderna Àr ett populÀrt val för företag och privatpersoner som behöver pÄlitliga och högpresterande serverresurser. NederlÀnderna, tack vare sitt strategiska lÀge och avancerade infrastruktur, erbjuder utmÀrkta förhÄllanden för serverhosting. I denna artikel kommer vi att gÄ igenom de viktigaste aspekterna av att hyra dedikerad server i NederlÀnderna, tillgÀngliga konfigurationer och ytterligare tjÀnster som kan vara anvÀndbara.
Priser pÄ servrar i NederlÀnderna hos ProHoster
Priser pÄ dedikerade servrar i NederlÀnderna skiljer sig beroende pÄ de resurser som krÀvs. De varierar frÄn budgetvÀnliga basplaner till dyrare och kraftfullare serverkonfigurationer. Priset kan inkludera ytterligare tjÀnster.
Vi sammanstÀller servrar av valfri konfiguration
Behöver du en annan konfiguration? Kontakta dÄ vÄr manager sÄ hjÀlper vi dig att sÀtta ihop en server som passar dig.
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR30 PROMO
75$ per month
-
CPU Intel Xeon E3-12xx-v3-v6 (4 kÀrnor/8 trÄdar, 3.6Ghz) -
DISK 2x500GB SSD -
RAM 32Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
Installation 12$
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR31 PROMO
75$ per month
-
CPU Intel Xeon E3-12xx-v3-v6 (4 kÀrnor/8 trÄdar, 3.6Ghz) -
DISK 2x2TB HDD -
RAM 32Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
Installation 12$
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR7
86$ per month
-
CPU Xeon E3-1230v3 4x3.3 -
DISK 2Ă1TB -
RAM 32Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR3
92$ per month
-
CPU Core i3-2100 2x3.1 -
DISK 2x3TB -
RAM 32Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR21
93$ per month
-
CPU Xeon E3-1271v3 4x3.6 -
DISK 2Ă1TB -
RAM 16Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR5
95$ per month
-
CPU Xeon E3-1230 4x3.2 -
DISK 2Ă3TB -
RAM 32Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR8
99$ per month
-
CPU Xeon E3-1230v3 4x3.3 -
DISK 2Ă3TB -
RAM 32Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR2
107$ per month
-
CPU Core i3-2100 2x3.1 -
DISK 2x480GB SSD -
RAM 16Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR37
122.5$ per month
-
CPU Intel Xeon E3 eller bÀttre -
DISK 2x10TB HDD -
RAM 32Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR33
122.50$ per month
-
CPU Intel Xeon E3-12xx-v3-v6 (4 kÀrnor/8 trÄdar, 3.6Ghz) -
DISK 2x1TB SSD -
RAM 32Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR32
122.5$ per month
-
CPU Intel Xeon E-2xxx (6 kÀrnor/12 trÄdar, 3.5+Ghz) -
DISK 2x500GB NVMe -
RAM 64Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR12
127$ per month
-
CPU 2xXeon E5645 12x2.4 -
DISK 2Ă1TB -
RAM 16Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR6
128$ per month
-
CPU Xeon E3-1230 4x3.2 -
DISK 2x480GB SSD -
RAM 32Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR9
140$ per month
-
CPU Xeon E5-1650v4 6x3.6 -
DISK 2Ă1TB -
RAM 64Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR10
160$ per month
-
CPU Xeon E5-1650v4 6x3.6 -
DISK 2Ă3TB -
RAM 96Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR16
164$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2680v2 20x2.8 -
DISK 2Ă1TB -
RAM 32Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR24
174$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2630v2 12x2.6 -
DISK upp till 8xSSD/HDD -
RAM 16Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1
Upp till 8xSSD/HDD + upp till 256GB Minne
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR22
198$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2680v2 20x2.8 -
DISK 2Ă3TB -
RAM 64Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR38
200$ per month
-
CPU AMD Ryzen⹠9 (12 kÀrnor/24 trÄdar Upp till 5.6 GHz -
DISK 2x2TB NVMe -
RAM 128Gb DDR5 -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR14
203$ per month
-
CPU 2xXeon E5645 12x2.4 -
DISK 2x480GB SSD -
RAM 96Gb -
PORT 1Gbps/50TB -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR11
205$ per month
-
CPU Xeon E5-1650v4 6x3.6 -
DISK 2Ă3TB -
RAM 128Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR17
229$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2680v2 20x2.8 -
DISK 2Ă3TB -
RAM 128Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR15
255$ per month
-
CPU 2xXeon E5645 12x2.4 -
DISK 2x960GB SSD -
RAM 96Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR18
300$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2680v2 20x2.8 -
DISK 2x960GB SSD -
RAM 128Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR35
320$ per month
-
CPU Intel Xeon Scalable Gold (20 kÀrnor/40 trÄdar) -
DISK 2x2TB NVMe -
RAM 256Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR34
435$ per month
-
CPU 2xIntel Xeon E5 (40 kÀrnor/80 trÄdar) -
DISK 4x2TB SSD -
RAM 512Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
Installation 180$
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR36
435$ per month
-
CPU 2xIntel Xeon Scalable Processors (40 kÀrnor/80 trÄdar) -
DISK 2x4TB NVMe -
RAM 512Gb ECC -
PORT 100Mbps -
IPv4 1 -
IPv6 1 -
KVM IPMI+IP KVM
Installation 180$
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR19
494$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2690v4 28x2.6 -
DISK 4Ă3TB -
RAM 128Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
ĐĄŃŃĐ°ĐœĐ° ŃĐ°Đ·ĐŒĐ”ŃĐ”ĐœĐžŃ - ĐОЎДŃĐ»Đ°ĐœĐŽŃDR20
545$ per month
-
CPU 2xXeon E5-2690v4 28x2.6 -
DISK 4Ă3TB -
RAM 256Gb -
PORT 100Mb/s -
IPv4 1 -
KVM permanent
Vi sammanstÀller servrar av valfri konfiguration
Behöver du en annan konfiguration? Kontakta dÄ vÄr manager sÄ hjÀlper vi dig att sÀtta ihop en server som passar dig.
Datacenter NorthC Amsterdam (NederlĂ€nderna) â detaljerad teknisk beskrivning
Datacenter NorthC i Amsterdam â Ă€r en modern backend för IT-infrastruktur, byggd med krav pĂ„ redundans, sĂ€kerhet och nĂ€tverksanslutning. Den ligger i en av Europas viktigaste digitala noder och Ă€r en del av det europeiska nĂ€tverket NorthC Datacenters, som betjĂ€nar mĂ„nga företag, frĂ„n startups till stora internationella projekt.
| Kategori | Teknisk specifikation |
| PÄlitlighetsnivÄ | Tier III Certified (Uptime Institute) |
| Garanterad drifttid (SLA) | 99.999% (vÀrldens standard för hög tillgÀnglighet) |
| TillÄten driftstopp per Är | Max 5,26 minuter |
| SLA för strömförsörjning | 100% (med tvÄ oberoende ingÄngar A+B) |
| SLA för nÀtverksÄtkomst | 99.99% |
| Total bandbredd | 2,5 Tbit/s + |
| Temperatur SLA | Stöd för lÀge $22°C \pm 2°C$ (enligt ASHRAE-standarder) |
| Reservkraft | Diagram 2N (tvÄ helt oberoende strömförsörjningskedjor) |
| UPS (öfverspÀnningsskydd) och generator | N+1-konfiguration med garanterad start inom <10 sek. |
| BrandbekÀmpning | VESDA-system + gasesystem (Inergen) som inte skadar utrustningen |
| Certifieringar | ISO 27001, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22301, ISAE 3402, PCI DSS |
| SÀkerhet | 24/7 sÀkerhet, biometrisk inloggning, Ätkomst via registrering, CCTV inomhus och utomhus |
| Support (Remote Hands) | Reaktion pĂ„ kritiska incidenter â inom 30â60 minuter |

Geografisk placering
Datacentret ligger pÄ KabelvÀg 48a, 1014 BB Amsterdam, bara nÄgra minuter frÄn affÀrsdistriktet Sloterdijk och den stora transportknutpunkten A10. Detta lÀge gör det bekvÀmt bÄde för lokala IT-projekt och tjÀnster med internationell trafik, sÀrskilt tack vare nÀrheten till Schiphol internationella flygplats och den viktigaste internetknutpunkten AMS-IX.
Total kapacitet och arkitektur
NÀr du tittar pÄ de tekniska specifikationerna för detta datacenter framtrÀder dessa nyckelpunkter. För mÄnga projekt innebÀr denna kapacitet och flexibilitet i placering att man kan börja med en liten colocation-punkt och dÀrefter öka resurserna utan att behöva flytta till ett annat center.
Yta för tekniska lokaler: ungefĂ€r 2500 mÂČ för IT-utrustning inom en gemensam byggnad pĂ„ cirka 5000 mÂČ
Installerad effekt: ungefÀr 2,4 MW strömförsörjning avsedd för IT-belastningar.
En robust infrastruktur stödjer olika typer av placering â frĂ„n gemensamma rack och halv-rack till enskilda skĂ„p och privata kabinett.
Elförsörjning och reservkraft
Strömstabilitet i datacentret Àr avgörande, och detta hanteras systematiskt
UPS-reserv N+1 â en reservkĂ€lla för obehörig strömförsörjning för att skydda utrustningen i övergĂ„ngsperioder.
Reservgeneratorer N+1 â Ă€r dieselgeneratorer som aktiveras vid avbrott i extern strömförsörjning, vilket sĂ€kerstĂ€ller driftsĂ€kerheten.
Denna lösning garanterar att Àven vid delvisa fel i den ingenjörsmÀssiga infrastrukturen kommer dina servrar att förbli online och fortsÀtta att fungera.

Kylsystem och klimatkontroll
Kylningen i serverlokalerna handlar inte bara om komfort, utan ocksÄ om stabil drift av tekniken. PÄ NorthC-datacentret anvÀnds
FullstÀndiga heta och kalla korridorer, som gör det möjligt att styra luftflödet sÄ att enheterna fÄr kylning pÄ det mest effektiva sÀttet.
Dessa lösningar hjÀlper till att hÄlla temperatur och luftfuktighet inom optimala arbetsgrÀnser Àven under hög belastning.
N+1 reservsystem för kylsystem, sÄ att vid fel pÄ en enhet, fortsÀtter de ÄterstÄende att ge nödvÀndig kylning.

Kylsystem och klimatkontroll
Kylningen i serverlokalerna handlar inte bara om komfort, utan ocksÄ om stabil drift av tekniken. PÄ NorthC-datacentret anvÀnds:
- fullstÀndiga heta och kalla korridorer, som gör det möjligt att styra luftflödet sÄ att enheterna fÄr kylning pÄ det mest effektiva sÀttet;
- N+1 reservsystem för kylsystem, sÄ att vid fel pÄ en enhet, fortsÀtter de ÄterstÄende att ge nödvÀndig kylning;
- sÄdana lösningar hjÀlper till att hÄlla temperatur och luftfuktighet inom optimala arbetsgrÀnser Àven under hög belastning.
Maximal effekt per rack: upp till cirka 3 kW, vilket Àr lÀmpligt för de flesta standard- och högpresterande servrar.
Möjligheterna för tÀt placering gör det möjligt att placera bÄde enskilda stÀllningar, sÄvÀl som hela grupper av utrustning för företagsystem eller molnplattformar.
Effekt per rack och tÀthetskonfiguration
Vid placering av utrustning Ă€r det viktigt att förstĂ„ hur mycket energi som Ă€r tillgĂ€nglig per "punkt". Denna nivĂ„ av kraft och distribution gör centret lĂ€mpligt för en bred variation av uppgifter â frĂ„n webbplattformar till företagsdatabaser och nĂ€tverksportaler.

Fysisk sÀkerhet och övervakning
NorthC i Amsterdam lÀgger stor vikt vid skyddet av utrustning och data. Dessa ÄtgÀrder visar att sÀkerheten hÀr Àr genomtÀnkt inte bara pÄ nivÄn av nÀtverksprotokoll, utan ocksÄ pÄ fysisk nivÄ.
24/7 övervakning och bevakning runt hela anlÀggningen.
Flerlagrad Ätkomst med biometrisk autentisering och Ätkomstkontroll.
CCTV-kameraövervakning i realtid.
SlÀcksystem för snabb nedslÀckning av brÀnder.
NĂ€t och anslutning
En av de starkaste sidorna hos NorthC datacenter Àr dess nÀtverksmöjligheter:
- DirektÄtkomst till AMS-IX PoP, en av vÀrldens största internetutbytespunkter, vilket möjliggör trafikbyte direkt och med lÄg latens.
- Operatörsoberoende tillvĂ€gagĂ„ngssĂ€tt â du vĂ€ljer leverantörer som passar din arkitektur bĂ€st.
- TillgÄngen till en stor mÀngd operatörer och nÀtverkspartners möjliggör flexibel anpassning av nÀtverket efter dina behov.

TjÀnster och ytterligare möjligheter
Förutom standard colocation erbjuder NorthC datacenter verktyg för tjÀnstehantering via portal och realtidsövervakning.
FjĂ€rrhĂ€nder â hjĂ€lp frĂ„n ingenjörer pĂ„ plats om du inte kan nĂ€rvara personligen.
Flexibla colocation-alternativ frÄn enskilda enheter till separata skÄp.
Lösningar för migrering av infrastruktur om du flyttar IT-tjÀnster frÄn en annan plats.

Varför detta datacenter Àr vÀrt din uppmÀrksamhet.
NorthC Ă€r mer Ă€n bara en plats för serverplacering. Det Ă€r en infrastrukturknutpunkt som kombinerar pĂ„litlig kraft, redundans, modern kylning och utmĂ€rkt nĂ€tverksanslutning, samt fysisk sĂ€kerhet och miljövĂ€nliga metoder. Det hjĂ€lper företag av alla storlekar â frĂ„n lokala projekt till internationella tjĂ€nster â att sĂ€kerstĂ€lla stabilitet, hastighet och skalbarhet.
Installera OS automatiskt med ett klick
I vÄr anvÀndarvÀnliga kontrollpanel kan du installera det OS du behöver pÄ bara ett klick frÄn vÄrt fÀrdiga arkiv. Vi stöder aktuella versioner av alla populÀra operativsystem i vÄrt lager för omedelbar start av dina projekt.

AlmaLinux

CentOS Stream

Debian

Rocky Linux

Ubuntu

VMware ESXi

Windows Server

Eget OS
Varför dedikerade servrar i NederlÀnderna.
Val dedikerad server i NederlĂ€nderna â en utmĂ€rkt lösning för dem som söker pĂ„litliga servertjĂ€nster. I NederlĂ€nderna finns avancerade hostingföretag som erbjuder för dem som vill ha full kontroll över resurser och prestanda. hög kvalitet. Köp en server eller hyra en i NederlĂ€nderna â det betyder att sĂ€kra en pĂ„litlig och stabil plats för att lagra data för ditt projekt. NederlĂ€ndernas geografiska lĂ€ge i centrala Europa garanterar snabba och pĂ„litliga nĂ€tverksanslutningar, vilket gör dem till ett utmĂ€rkt val för onlineprojekt med en internationell publik. Dessutom sĂ€kerstĂ€ller strikta dataskyddslagar i NederlĂ€nderna en hög nivĂ„ av sĂ€kerhet och sekretess för information. Tillsammans med en gynnsam affĂ€rsmiljö och hög servicenivĂ„ gör detta NederlĂ€nderna till en attraktiv plats för serverplacering och utveckling av onlineprojekt.
Ăverlag, hyra av dedikerade servrar i NederlĂ€nderna Ă€r en utmĂ€rkt lösning för dem som söker pĂ„litlig datalagring. Utbudet av priser möjliggör val av optimala konfigurationer för dedikerad server, medan flexibla hyresvillkor och tillĂ€ggstjĂ€nster gör serveranvĂ€ndningen bekvĂ€m och effektiv.
Recensioner om ProHoster
FAQ
| Var ligger NorthC:s datacenter i Amsterdam? | ||||||||||
Datacentret ligger i vÀstra delen av Amsterdam, i ett teknologiklassomrÄde nÀra stora transportknutpunkter och huvudkommunikationskanaler. | ||||||||||
| Ăr NorthC Amsterdam lĂ€mplig för plats av dedikerade servrar? | ||||||||||
Ja, detta Àr en typisk uppgift för anlÀggningen. HÀr placeras dedikerade servrar, stativ för företagsinfrastrukturer, molnknutpunkter, VPN-servrar och högbelastade webbprojekt. | ||||||||||
| Vilken nivÄ av tillförlitlighet har NorthC:s datacenter? | ||||||||||
Ingenjörssystemen Àr utformade med redundans för nyckelkomponenter enligt N+1-schema, vilket innebÀr att det finns reservmoduler för strömförsörjning och kylning. | ||||||||||
| Hur Àr strömförsörjningen för servrar organiserad? | ||||||||||
En industriell elektrisk matningsschema med dubbla ingÄngar (A/B-foder), avbrottsfri kraft och reservgeneratorer anvÀnds. | ||||||||||
| Vilken typ av kylning anvÀnds i datacentret? | ||||||||||
I NorthC anvÀnds heta och kalla gÄngar samt industriell klimatutrustning med reservdelar. | ||||||||||
| Hur mycket kraft tilldelas en rack? | ||||||||||
Standardkonfigurationer börjar med nĂ„gra kilowatt per rack med möjlighet till ökning beroende pĂ„ kundens behov. Detta Ă€r praktiskt för bĂ„de klassiska webbservrar och tĂ€tare konfigurationer â virtualisering, databaser, nĂ€tverksgrĂ€nssnitt och media-knutpunkter. | ||||||||||
| Finns det nÄgra begrÀnsningar pÄ trafik och anslutningshastighet? | ||||||||||
Datacentret Àr inriktat pÄ projekt med hög nÀtbelastning. Gigabit- och multigigabitportar, stora trafikpaket och direktanslutningar till telekommunikatörer Àr tillgÀngliga. | ||||||||||
| Vad Àr bra med Amsterdam som plats för servrar? | ||||||||||
Amsterdam Àr en av de största internetnaven i Europa. NÀrheten till internationella trafikbytespunkter sÀkerstÀller lÄg fördröjning över hela Europa, stabil routing och hög kapacitet. | ||||||||||
| Ăr datacentret NorthC lĂ€mpligt för VPN-infrastruktur? | ||||||||||
Ja, tack vare kvalitetsförbindelser, hög portkapacitet och en gynnsam geografi. | ||||||||||
| Hur sÀkerstÀlls den fysiska sÀkerheten för utrustningen? | ||||||||||
AnlÀggningen har dygnet runt-sÀkerhet, övervakning, Ätkomstkontroll efter nivÄer och brandbekÀmpningssystem baserade pÄ inerta gaser. | ||||||||||
| Kan infrastrukturen skalas över tid? | ||||||||||
Ja, en av fördelarna med plattformen. Du kan börja med att placera en server eller en halv rack, och sedan gradvis öka kapaciteten, antalet enheter och nÀtverkskanaler utan att flytta till ett annat datacenter. | ||||||||||
| Vilka projekt Àr vanligast att hosta i NorthC-datacentret? | ||||||||||
Ofta handlar det om: | ||||||||||
| Ăr datacentret lĂ€mpligt för affĂ€rskritiska tjĂ€nster? | ||||||||||
Ja. Genom att anvÀnda reservkraft, stabilt nÀtverk och ingenjörsinfrastruktur anvÀnds plattformen för projekt dÀr driftstopp, Àven under nÄgra minuter, Àr oönskat - finanstjÀnster, CRM-system, företagsportaler och molnplattformar. | ||||||||||
| Vad Àr den största fördelen med NorthC i Amsterdam jÀmfört med andra datacenter? | ||||||||||
En kombination av faktorer: Amsterdams geografi som en internetknutpunkt, redundanta strömkÀllor, genomtÀnkt kylning och breda nÀtverksmöjligheter. |






















